Land van Heusden en iltena, de Langstraat en de iummeSerwaar mm Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 32S9. Woensdag 21 Mei. 1913. FEUILLETON. De Geheimen eener kleine stad. I A?if UWD VAN ALTEN^ VOOB Dit blsd verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 7V* °t- Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uurpngewacht. Ah men de advertentiekolommen in de groote bladen naleest, dan kan men daa'in herhaaldelijk advertenties vinden, waarin geld ter leen wordt aangeboden en dit dan meestal op bijzondere schap pelijke voorwaarden, alszonder borg, matige rente enz. Het is echter zaak om dadelijk niet al te veel vertrouwen in dat soort advertenties te stellen, 't Is waar er zullen er onder zijn, die men wel vertrouwen kan, maar er zijn er ook bij van welke men zulks niet kan zeggen en daarom is voorzichtig heid ten aanzien van zulk soort adver tenties geboden. In het „Nieuws van den Dag" van Zaterdag 28 December 1912 en eerder kwam de volgende advertentie voor „Geld zonder borg aangeboden 4 p.Ct. Inlichtingen, zonder kosten vooruit, motto „Discreet", Alg. Adv.-Bureau D. Y. Alta, Amsterdam". De heer B. H. Stuut te Groningen schreef op deze advertentie en vroeg f 500,ter leen. De heer Stuut ontving op zijn schrij ven het volgende briefje Amsterdam, 3 Jan. 1913. Wouwermanstraat 7. Mynheer In discreet antwoord deel ik u be leefd mede dat bij sollicitatie een en ander in de strengste geheimhouding kan worden afgedaan, met acte van cessie op meubilair (d. i. beslag bij twee maal niet-betaling). Alleen is conditie, dat, indien een en ander tot stand zou komen, u, zoolang de relatie loopt, lid zoudt moeten zijn der vereeuiging „Mer- cuur", waarvan de contributie f 5, per jaar bedraagt. U heeft daarvoor gratis opmaken actes, gratis rechtskun dig advies in voorkomende gevallen, rechtsk. bijstand in kwesties, enz. U behoeft niet langer lid te zijn dan u wenscht. Heeft u er geen nut meer van, doordat bijv. desbetreffende kwestie uit de wereld is, dan houdt bij uwe opzegging uw lidmaatschap op. Gaarne wacht ik uwe opgave omtrent uwe voornamen voluit, afdoening (vanaf t 5 per maand) en event, assur.-polis van meubilair ter inzage, waarna u direct de beslissing verneemt, waarvoor s.v.p. postz. v. antwoord, teneinde u in ieder (22 loen Gosse onder de wol lag, wilde de slaa) zich maar niet over hem ontfermen. Hij woelde van den linkerkant op den rechter en van de rechter- op de linkerzijde, maar het hielp niet. Zijl hart klopte zóó onstuimig, dat hij zich vil zelfverwijt toevoegde: Dat komt ervan, als men te veel punch drinkt Maar ik heb er toch vroeger wel veel neer gedronken Zou de punch te Posemutkel sterker zij n Of de voort durende Westewind Laat ik aan 'n fraai natuurtafereel denken, dat moet 'n probaat middel wezen om in te slapen Een groot korenveld aan 'n snelstroomend beekje Neen, het beekje is dichtgevroren Lieve hemel, en düUir staat Keetje in levenden lijveEi bij d&t tafereel moet men in slapen Lieve God, wat kan 'n mensch toch gekwel.d worden Eindelijk sliep hij toch in Maar zijn geest toefde bij de beek, en Keetje bleef óók bij de beek, zoodat hij zich den geheelen nacht met haar kon onderhoudenO zoo gezellig XIV. Den volgenden morgen, toen Gosse uit zijn aangename droomen was ontwaakt, trok hg weer zijn statie-costuum aan om voor de tweede maal bij den burgemeester zijn opwachting te maken. Maar nu strooide hij geen rappé op zijn jabot. Opgewekt en vol vroolijke verwachting betrad hg de woning van Zijn Edelachtbare. geval direct de uitslag te melden en polis terug te zenden. In afwachting, Hoogachtend, P. GEVERS, Adm. Ver. „Mercuur". De heer Stüut handelde in overeen stemming met dezen brief en ontving toen den 9 Januari 1913 een schry ven, waarin gezegd werd dat het lidmaat schap was ingegaan en dat de leening was toegestaan. Door een en ander was de heer Stuut in den waan gebracht, dat er werkelijk een solide vereeniging „Mercur" bestond, die er haar taak van maakte de leden geld ter leen te ver strekken. Het gevolg van een en ander was dat hij op 13 Januari 1913 een postwissel f 5,verzond, zijnde de contributie van het lidmaatschap der vereeniging. De ter leen gevraagde f 500,zou nu wel spoedig hem toe gezonden worden, dacht hij. Maar hoe hij ook wachtte, de hem terleen toe gezegde f 500,kwam niet. Een zekere heer Jan Nijland te Amsterdam, die in Augustus 1912 f 100,ter leen vroeg en ook f5, verzond voor het lidmaatschap der ver eeniging, ondervond hetzelfde, ontving ook nimmer zijn hem ter leen toega zegde f 100, Donderdag 24 April stond de heer Gevers voor de rechtbank te Amster dam terecht, beklaagd van oplichting in bovengenoemde twee gevallen. De tenlastelegging luidde dat be klaagde opzettelijk in den waan heeft gebracht dat er een betrouwbare en solide vereeniging „Mercuur" bestond, met twee directeuren of administra teuren, en dat die vereeniging geld ter leen verstrekte, welk een en ander niet het geval was. Uit het verhoor bleek het volgende Beklaagde had in zijn jeugd bij de firma Wpsmuller te Amsterdam ge diend, was daarna lVs jaar iQ militairen dienst geweest, werd daarna inspecteur van het incasso-bureau Van der Sluis, en ging na deze betrekking zelfstandig werken als agent in assurantiën, in welk vak hij valschheid in geschrifte pleegde, daarom naar Duitschland uit week, doch in Maart 1911 hier in ons land in de gevangenis word gezet, waaruit hij in Maart 1912 ontslagen werd. Sinds Juli 1912 was hij in zijn tegenwoordige branche aan het werk; incasso-bureau en afsluiter van crediet- posten. Het kantoor was gedurende dien korten tijd gevestigd in de Kerkstraat 194, Van Baerbstraat 60, Wouwer manstraat 7, en Jan Bemardusstraat. Voortdurend correspondeert hij onder anderen naam en titels, om de cliënten (een groot idee te geven van zijn zaak. Zoo noemde hij zich administrateur, directeur en soms speelde hij ook voor eenvoudig kantoorbediende, als iemand op het kantoor kwam, en dan heette het dat hij namens zijn patroon, die op reis was, de klanten te woord stond. Ook de handteekening wisselde voort durend, nu eens was zij onleesbaar, dan weer eenvoudig Gevers en meer malen was de naam Gevers verbonden met een anderen naam. Beklaagde was telkens door de po litie opgejaagd, toen er klachten in kwamen van geldnemers dat zij be drogen waren uitgekomen. Beklaagde had tenslotte beloofd niet meer te zullen doorgaan met zijn practijk, doch toen hij zich weer in de Wouwermanstraat vestigde en de klachten aanhielden, was men tot zijn arrestatie overgegaan. Beklaagde ontkende natuurlijk dat hier oplichting in het spel was en hij beweerde dat hij op 1 Februari i9l3 de affairen met de heeren Stuut en Nij land zou hebben afgewikkeld, maar dat hiervan niets kon komen omdat hij juist den dag te voren, den 31 Januari, door de politie gearresteerd werd, maar hij was alsnog bereid het geld ter leen te geven, want de stukken lagen gereed. Het Openbaar Ministerie bij de recht bank dacht echter wel degelijk aan op lichting en requireerde 3 jaar gevan genisstraf tegen beklaagde. Wij beweren niet dat Alle zulke als boven gegeven advertenties van oplich ters zijn, o neen, verre van dat, maar voorzichtigheid is wel geboden De keuken was leeg en de deur stond open, precies als den eersten keer, en voor de kamer van den burgemeester stonden weer de overschoenen naast de afgetrapte mat. Hij is nog thuis, dacht Gosse. Ditmaal zal ik niet binnengaan zonder aan te kloppen, want ik wil den ouden heer niet weer achter zijn eigen deur knellen. Bescheiden klopte hij aan. 4,Binnen!" klonk het schrale stemmetje van den burgemeester. Als de eerste maal legde de dokter zijn overjas over de trapleuning en trad met een eerbiedige uitdrukking en een diepe buiging de kamer binnen. Tot zijn groote verbazing zag hij dadelijk, dat meester Lawendel hem vóór was geweest en tusschen de deur en de kachel stond. Toen de burgemeester den dokter her kende, drukte zijn gelaat merkbaar mis noegen uit. „Wat verlangt u, dokter?" vroeg hij kortaf. Maar meneer Lawendel zette 'n gezicht als 'n dozijn oorwormen tegelijk. Heel zacht en beleefd begon Gosse: „Pardon, Edelachtbare, ik ben gekomen om een misverstand op te helderen, waarvan mijnheer Lawendel als ik de schuld dragen." De burgemeester keek den barbier aan, en de barbier den dokter. Maar toen sloeg Lawendel zijn oogen naar den grond; hij wilde eerst afwachten waar de dokter heen wilde. Maar hij voelde zich allesbehalve op zijn gemak. Inmiddels ging Gosse voort: „Toen mijnheer Lawendel in den vroegen morgen na mijn aankomst de goedheid had mij in het logement te bezoeken, leed ik aan de gevolgen van een heftige verkoud heid, die ik mij gedurende de reis had op den hals gebaald. Vooral op het gehoor en de slijmvliezen in het hoofd had dit ongemak en zeer lastigen invloed Even hield hjj op; toen vervolgde Gosse Buitenland. Er zijn Zondag, in verband met de aanhangige wet tot uitbreiding van den duur van den militairen dienstplicht tot drie jaar, te Toul, de vesting in het oosten van Frankrijk, relletjes onder de militairen voorgekomen, die niet ge heel zonder beteekenis zijn. Zondag middag schoolden er op het hoofdplein van Toul groepen soldaten samen, die vanwege den Zondag wandel-permissie hadden. Zij spraken over het onder de wapenen houden van de lichting, die met October naar huis gezonden zou worden. Toen officieren dat samen met 'n vriendelijk blikje naar den barbier „Doch ik geloof, dat ik u bijzonderheden vertel welke u reeds bekend zijn. Mijnheer Lawendel zal u wel hebben meegedeeld, wat gisterenavond tusschen hem en mij is be sproken." De dokter wendde zich nu direct tot zijn vijand: „Nietwaar, geachte heer, u hebt zeker den burgemeester al verteld De barbier wist niet wat hem overkwam. Toen hij echter bemerkte, dat de dokter achter zijn intriges moest zijn gekomen, vond hij het geraden op diens redeneering in te gaan. Flink voor de vuist antwoordde hij „Neen dokter. Ik heb Zijn Edelachtbare nog niets gezegdIk ben juist hier en moest eerder andere kwesties „Uitstekend", viel hem de dokter in de rede. „Dan kan ik verder gaan. Daar deze verkoudheid vooral in mijn gehoororganen en de slijmvliezen zetelde, was ik zeer hard- hoorend, zoodat mijnheer Lawendel vrij hard moest schreeuwen om zich bij mij verstaan baar te maken. Niets natuurlijker dan dat hij mij voor doof hield Maar daar ik bovendien, om mijn droge keel en kleverige tong te verkwikken, eenige knoflook-pillen in den mond had genomen, was het even eenvoudig, dat mijnheer Lawendel veronder stelde, dat ik van Semitische afkomst was en hij plichtsgetrouw deze beide ontdek kingen aan het hoofd der gemeente rappor teerde Deze geruchten hadden echter mijn positie in deze stad in gevaar kunnen brengen, doch daar de geheele stad er vol van was, bereikten zij ten slotte ook mijn eigen ooren, totdat een ingezetene van Pose- muckel, die toevallig in mijn tegenwoordig heid fluisterend Bprak, tot de ontdekking kwam dat ik hem woord voor woord had verstaan Zoodoende was de geschiedenis spoedig opgehelderd Toen ik dit gisteren scholen zagen, bevalen zij den man schappen zich te verspreiden. Maar op het exercitieterrein bij Toul heeft een troep soldaten betoogingen gehouden tegen den driejarigen militairen dienst plicht. Het hoofd van het garnizoen, van de betooging op de hoogte gebracht heeft onmiddellijk het terrein doenbe- zetten en aan de soldaten, die met ver- lof in de stad waren, werd kenbaar ge- i maakt, dat ze naar de kazerne terug i moesten keeren. Patroeljes trokken door de stad. Er schijnen wel een paar hon- derd soldaten aan de betooging tegen de wet van drie jaar meegedaan te j hebben, maar ze bleken eigenlijk niet te beseffen waar ze, op aanstoken van enkele leiders, zich aan schuldig ge maakt hadden. Er zijn een twintig menschen in hechtenis genomen. De gisting schijnt in het 153ste regiment ontstaan te zijn. Noch het 156ste, noch het 160ste hebben er aan meegedaan en men verdenkt er enkele personen, in burgerkleeding, die Zondag te Toul gekomen zijn, van, dat ze de relletjes aangestookt hebben. De Petite République bericht, dat men aan het ministerie van oorlog heeft medegedeeld, dat het gebeurde te Toul zich bepaalt tot een samenscholing van omstreeks driehonderd soldaten, die op bevel van officieren uiteengegaan zijn. De bevolking van Lubeck verkeert in groote opgewondenheid, daar in de laatste acht dagen in de stad verschei dene gevallen van brandstichting zijn voorgekomen, waarbij een groote schade is aangericht. Zondagmiddag is de hout zaagmolen van de firma Boldt in de Meislinger Allee in vlammen opgegaan. De brand was ditmaal in een loods aan gelegd. Van daar uit verbreidden de vlammen zich met groote snelheid in de fourneerwerkplaatsen, waar de dunne bladen van fijne houtsoorten gezaagd worden, die voor de bekleeding van meubelen dienen. Deze werkplaatsen waren alleen voor 700,000 mk. verzekerd en brandden geheel af. Daarna gingen er nog ettelijke houtstekken aan. De brandweer van Lubeck kreeg hulp van verschillende brandweren uit den omtrek, van de drijvende stoombrand- spuiten van de kamer van koophandel en van een bataljon soldaten. Dienten gevolge konden de overige houttuinen behouden worden, 's Avonds om zes uur was het gevaar voor verdere uit breiding afgewend. Maar toen was er al een schade van 1 millioen mk. aan gericht. De brandstichters zijn weer ontkomen. Eenige jongens hebben kort voor het uitbreken van den brand drie mannen avond den heer Lawendel meedeelde, was hij zeer verheugd, zich te hebben vergist en hij beloofde mij, zoo spoedig mogelijk den burgemeester van den waren stand van zaken op de hoogte stellen. En, naar ik thans verneem, was de heer Lawendel alleen door mijn vroege komst verhinderd, zich van deze belofte te kwijten, zoodat ikzelf in staat ben deze inlichtingen te verschaffen." Den barbier knikten de knieën onder 't lijf. Geen twijfel, de dokter had al zijn intriges doorzien. En nu spaarde deze zijn lasteraar. Dit verontrustte den praatjesmaker 't meest. In dit sparen lag het hoofdgevaar. Maar welk? De burgemeester zag nu den dokter vrien delijker aan en zeide: „Het is mij aangenaam dit te vernemen en zal al het mogelijke doen om de valsche geruchten ten spoedigste den kop in te drukken. Intusschen van harte welkom in onze stad." Gosse boog diep en hernam: „Nog iets, Edelachtbare. U zult bemerkt hebben, dat ik u bij mijn eerste bezoek vrij luid heb toegesproken. Ook dit was een gevolg van mijn doofheid; daar ik mijn eigen woorden haast niet kon hooren moest ik wel schreeuwen om zeker te zijn dat ik wel sprak. „Wel, wel, dat heeft niets te beteekenen," verzekerde de burgemeester goedhartig. „Ik heb er trouwens niet veel op gelet en was het nu reeds weer vergeten." „Hij spaart mij verschrikkelijk, bescha mend 1 dacht de barbier zuchtend. En nu is hij uitgepraat zonder dat ik een blik op zijn plannen heb kunnen slaan... Wat nu?... Wat moet ik nu beginnen?"... Op dit oogenblik hoorden zij het ruischen van een damesjapon. Gosse keek op en zag mevrouw Zipfel, die majestueus het vertrek binnenschreed. tusschen de houtstapels zien verdwijnen. Verschillende industrieele inrichtin gen hebben dreigbrieven gekregen en vragen om politiebescherming. De poli tie heeft echter de handen vol met de bewaking vau kerken en openbare ge bouwen, dag en nacht. Er is voor de danwijzing van den dader een prijs van 11,500 mk. uitgeloofd. Zaterdagochtend in de vroegte was te Lubeck al de houtopslagplaats van de firma Havemann u. Sohn aan de haven verbrand. De daarbij aangerichte schade beloopt tusschen de twee en drie millioen mk. Ook deze brand moet aangestoken zijn, daar een waker, toen bij uit een loods een vlam zag opslaan, tegelijkertijd een knal vernam als van ontploffend kruit of benzine. Te Torope (Rusland) is ©en priester tot 3 jaar en 8 maanden gevangenis straf veroordeeld, omdat hij twee huizen in brand had gestoken, met het opzet zich de verzekeringspremie toe te eige nen. Eenige groote scheepsbouwmeesters in Engeland houden het voor mogelijk, zelfs waarschijnlijk, dat binnenkort aan de werven een algemeene staking uit breekt. De werklieden van de onder scheidene scheepsbouwvakken eischen gezamenlijk een loonsverhooging van 5 pet. De patroons wijzen dezen eisch niet onvoorwaardelijk af, maar wenscheu er over te onderhandelen. De vakver- eenigingen verlangen eenter een on verwijlde beslissing en dreigen anders een algemeene staking uit te roepen. Daarover zal nu door de vakvereeni- gingen worden gestemd. Zoo'n staking zou een ware nationale ramp worden. Een half miljoen arbeiders die aan het werk zijn aan een aantal schepen, op zijn minst twee miljoen ton metende, ongerekend de Engelsche en buiten- laudsche oorlogsschepen, tezamen ruina een half miljoen ton metende, zouden erbij zijn betrokken. Een algemeene staking zou dus het bouwen van de Engelsche vloot aanzienlijk kunnen vertragen. Gaynor, de burgemeester van New York heeft zijn meening ten beste ge geven over de strijdlustige Engelsche kiesrechtvrouwen. Hij vindt dat men die dames niet moet gevangen zetten, hongerkuren en dwangvoeding laten ondergaan. „Geef ze elk een man" zegt hij „en ze worden dadelijk zoo vreed zaam mogelijk. Als ze in New York waren zou ik mijn best doen ze aan een (echtvriend te helpen." De Madrileensche bladen maken een Drommels, dacht de dokter. Ik ben juist goed op dreef. Die moet ook verzoend worden 1 Hij trad met een sierlijke buiging op de burgemeestersvrouw toe en sprak op warmen, overtuigenden toon: „Hooggeachte mevrouw!... Onlangs gaf ik hier aanleiding tot een tooneel, die ik diep betreur en waarvoor ik nederig mijn verontschuldigingen aanbied. Wanneer, u, mevrouw, de drijfveeren tot mijn hande lingen zult kennen, kunt u die excuces wellicht aanvaarden. Weet, vereerde dame, dat ik uit Duitsche ouders in Spanje ben geboren en opgevoed. Daar heb ik vele ge bruiken der Spanjolen aangenomen en nog steeds kan ik mij daar niet geheel aan ont wennen. Hiertoe behoort bijvoorbeeld het aanbieden van snuif aan dames. Dat is in Spanje iets doodsgewoon. Daar wordt den dames de snuifdoos geoffreerd als te Parij? de bonbonnière en te Berlijn het zakje me gebrande amandelen Door de beminnem waardigheid van u en mejuffrouw uw docb ter was ik in gedachten terugverplaatst na/r Spanje, het land der fiere schoonheden, bt land Hier werd de dokter onderbroken d<or een zacht gezang, jammerlijk valsch, dat als de weeklacht van 'n verkouden getje door de geopende deur van de zijkamer droDg. „Ver in het Zuiden ligt mijn Spaqe. Spanje is mgn va-a-derland Zoo zoug het dunne, klagende stemmetje, dat nu weer herinnerde aan een Schotschen doedelzak die lek was Fluisterend zei mevrouw „M'n dochter Vandaag ia zij weer zeer zwak Zij verzocht mij, u bij haar te bren gen En wat overigens uw verontschuldi gingen betreftdie vermeerderden juist mijn achting voor u, dokter." (Wordt venoigd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1913 | | pagina 1