van Heusden en illena. de Langstraat en de Bommelerwaard. J. C. JANSSEN Comb. PEEK CLOPPEHBURG. NORFOLK-PAKJES, UitgeverL. J. VEERMAN, Heusden. No. 3265. ff7oensdag 11 Juni 1913. Domme Kinderen. FEUILLETON. De Geheimen eener kleine stad. 's-HERTOGENBOSCH. Und VAN VOOB Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 71/» ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. De heer dr. R. Casimir uit 's Gra- venhage heeft op het dezer dagen te Amsterdam gehouden NederlandschCon- gres voor kinderstudie de vragen be sproken „Is er een bepaald type kin deren, dat men dom mag noemen?" en „zoo ja, hoe moet men deze kin deren opvoeden Dr. Casimir heeft werkelijke dom heid in de volgende definitie omschre ven dom is hij of zij, die onder voor hen (haar) normale omstandigheden blij vend minder goede dingen geeft te aanschouwen dan de gemiddelde, welke gewoonlijk onder diezelfde omstandig heden verricht worden, maar die toch nog tot de normale verstandelijke breedte behoort. Volgens dr. Casimir zijn de ken merken van den domme de volgende hij neemt oppervlakkig waar, ziet 't bij komstige en toevallige, maar kan wel bepaalde dingen nauwkeurig rappor teeren hij onthoudt vrij goed meest overweegt het woordgeheugen en wor den geen hoofd- en bijzaken onderschei den hij moet geheel op dezelfde ma nier weergeven, waarop de dingen ge leerd zijn de voorstellingen gaan wei nig beteekenende verbindingen aan de kennis van den domme wordt niet één geheelhij denkt anders dan de normale en kan daarom ook zulke dwaze vragen en opmerkingen maken in de opstellen zit geen verband, en vooral geen ver deeling en overzicht der stofverha lende opstellen zijn gewoonlijk beter dan beschrijvende of betoogende het begrijpen en combineeren gaat langzaam en moeilijk; de leerstof wordt onthou den, niet verwerkthet machinaal reke nen is beter dan het oplossen van vraag stukken vergelijkingen bij geschiedenis en aardrijkskunde worden moeilijk tot stand gebracht, sommen voor natuur kunde slecht gemaakteen gelezen stuk kan niet goed begrepen worden in het leven kunnen ze geen groote plannen ontwerpen, enz. enz. Hoewel de domheid, zooals spr. zegt, een verschijnsel is uit de verstande lijke sfeer, schijnt het hem dat ze samengaat met bepaalde verschijnselen op 't gebied van 't gevoels- en wils- leven. De gemoedsbeweging is in 't al gemeen gering en niet duurzaam. Verstandelijke bewegingen zijn zelden voorhanden, zinnelijke gevoelens (spijs, drank, sexueele gevoelens) zijn sterk, 28) Hedenavond ging 't, bij uitzondering, vrij levendig op de soos toe. Er was namelijk versche worst aange rukt, en dat was altijd toen de tijden nog niet zoo ernstig waren 'n feest voor de stamgasten geweest. Dan bestelden zij er augurken bij, zooals Hanne zoo heerlijk wist in te leggen, en Zieme, die ook kruidenier was naar men weet, stond altijd zijn aller beste azijn af. Vandaag hadden zij zich, het dreigende gevaar ten spijt, danig aan de worst te goed gedaan en de beroemde augurken waren daarbij niet vergeten. En in de laatste dagen hield men nog al van sterk gepeperde waar, in de meening, dat dit de maag conserveerde. Vandaar, dat de augurken velen niet zuur genoeg waren, zoodat Zieme naar beneden moest om een extra flesch azijn te halen. Zóóiets was Zieme nog nooit overkomen, zoodat hij zich in een begrijpelijken toestand van opwinding bevond. Nadat hij da door de gasten half-leegge- goten azijnüesch achter zich op het buffet had neergezet, in de nabijheid van het bewuste kummelflaconnetje, ging hij weer met den rug tegen de tapkast staan. Wie hem echter opmerkzaam aanzag, die kon den zenuwachtigen toestand waarin de oude heer verkeerde, duidelijk waarnemen. Z'n duimen gingen sneller dan gewoonlijk en op zijn rood, gezwollen gezicht gleed afentoe 'n trek van gejaagdheid en onrust. Zijn kleine, waterige oogjes vlogen met een zekere ontstemming van het eene sooslid eveneens de familiezin. Een zekere goed hartigheid wordt vaak opgemerkt, maar zy ontwikkelt zich niet tot diepe sym pathie. De waarheidsliefde is middel matig, maar zelden is de domme leugen achtig, wat waarschijnlijk samenhangt met de geringe gemoedsbeweging en de mindere fantasie. Het zedelijk ge voel is niet fijn, maar een sterk plichts gevoel kan aanwezig zijn. Godsdienstig gevoel is aanwezig, maar heeft vaak betrekking op symbolen en plechtig heden. Schoonheidsgevoel kan tot vrij hoogen graad aanwezig zijn en ook de zin voor 't komische, alleen de domme lacht om andere dingen dan de verstandelijk ontwikkelde. Het gevoel van verwondering vervangt dat van bewondering echte bewondering wordt zelden aangetroffen bij een domme. Het gevoel van eigenwaarde is behoorlijk sterk ontwikkeld. Of er verandering kan plaats grijpen bij het domme kind Zeer weinig, meent dr. Casimir, maar, zoo zegt hij, als de nood dringt tot scherpe aandachts- bepaling, of als stijgende gemoedsbe wegingen bepaalde voorstellingsgroepen in 't centraal bewustzijn brengen, kan er in verstandelijk opzicht meer ver richt worden dan gewoonlijk. Zoo wordt de domme in 't gevaar schrander en wordt de domme moeder, waar 't haar kinderen geldt, dikwijls scherpzinnig. Ook levenservaring kan den blik veel verruimen. Concludeerende, dan gelooft dr. Ca- fiimir dat er inderdaad domme kinderen zijn. Hoe de domme kinderen opgevoed moeten worden Volgens dr. Casimir moet bij de op voeding rekening gehouden worden met den aard van het kind en zullen daar om bepaalde lijnen gevolgd dienen te worden. In overeenstemming met het geringe vermogen zal men zoo aanschouwelijk mogelijk zijn. Maar om veelvuldigheid van indrukken te voorkomen, zal af beelding dikwijls de voorkeur verdienen boven de zaak zelf, aanvankelijk al thans. Men geve de leerstof in eenigszins gemakkelijke vorm. Vooral hoede men er zich voor zijwegen te betreden of uitgebreide toelichting te geven. Den domme, wie men een bepaalde leerstof of hoedanigheid eigen wil maken, geve men het onderricht en de oefeningen in denzelfden vorm en in naar het andere, alsof hij hun in stilte de hefstige verwijten deed over hun royaliteit te zijnen koste. Nog azijn bijgieten op de augurken Wie heeft dat ooit beleefd?... Dèèrvoor moest ik naar beneden en licht opsteken in mijn winkel, waar des avonds geen mensch meer komt om wat te koopenDat komt ervan, als men zijn gasten te veel verwent Kijk dien kleinen postdirecteur... Wacht maar, als je weer op de pof gaat eten blameer ik je voor het heele gezelschap 't Is god geklaagd Gedurende deze alleenspraak bibberden zijn dikke roode lippen steeds lager en om zijn mond spraken bittere trekken van het onweer, dat in zijn binnenste woedde. En telkens wanneer een van de gasten 'n extra zuur augurkje in den mond stak, draaide Zieme zich stiekum om en sloeg een kummeltje naar binnen om daarna weder zijn blikken over het illustere gezelschap te laten weiden. Nadat hij de tafelronde driemaal de revue had laten passeeren, wierp hij een vernietigen den blik op alle aanwezigen tegelijk. Toen draaide hij zich weer om en liet met zijn gewone behendigheid het vierde kummeltje in zijn vervaarlijk keelgat verdwijnen. Maar nauwelijks had de vloeistof haar weg tot Zieme's maag gevonden of de oude pachter draaide zich om met de snelheid van 'n panter; hij kneep z'n oogen pijnlijk dicht, sperde den mond wijd open, drukte beide handen op de maagstreek, en trok den rechtervoet krampachtig over 't onderlijf. Hij had, inplaats van de kummelflesch, die met den scherpen azijn genomen De schrik over den onverwachten smaak en het krampachtig gevoel, dat de slok azijn veroorzaakte, lieten hem bij de reeds om schreven houding, een klagenden toon uit- kermen. ^elyke opeenvolging. De vragen en op gaven hooren zich onmiddellijk by de theorie aan te sluiten, zoowel in den zin van dadelijk, zonder uitstel, als in dien van rechtstreeks, zonder tusschen- schakels. Arbeid (handwerken, handenarbeid) speelt een groote rol bij de opvoeding der dommen. Als het kind niet mee kan met de klas, zal het door privaatlessen gesteund kunnen worden. Bij nietbevordering verandere het niet van school, maar make het dezelfde leerstof nog eens door. Yoor de moreele opvoeding prente men den leerling muurvast zedelijke beginselen in en men zij voorzichtig die bij een domme aan te tasten. De opvoeder zij uiterst geduldig en liefderijk tegen den domme. Waarschijnlijk mag bij de opvoeding van den domme de beloouing een grootere rol spelen dan bij die van het normale kind. Yoor den domme kieze men geen school voor achterlijke of zenuwachtige kinderen. Hij behoort op de gewone school. „Hij leert ons hóé te leeren", zeide dr. Casimir. Wegens de grootere gelijkvormigheid van het onderwijs is de school voor M. U. L. O. waarschijn lijk beter voor den domme dan de H. B. S. Yoor den domme kieze men een be roep, dat vaardigheid toelaat, en niet een zwaar of belangrijk beroep en ook niet een groote verantwoordelijkheid oplegt of plotseling hot nemen van be slissingen eischen kan. Zooveel moge lijk vermijde men een beroep, waarvan men vermoeden kan dat het in de eerste tijden aan schommeling onderhevig zal zijn. Administratief en commercieel werk (het verkoopgedeelte vooral) zijn aanbevelenswaard, naast beroepen die lichamelyken arbeid eischen. Als zeer gevaarlijk yoor dommen heeft spreker steeds bankzaken hooren noemen. Daar zoo besloot dr. Casimir voor dommen zooveel afhangt van hun opvoeding en omgeving, en vooral van de eerste in de jeugd opgedane indruk ken, wat zij zullen worden, schijnt de opvoeding der dommen met een buiten gewone zorg te moeten geschieden en kan zij juist goede resultaten verkrijgen. Wij achtten de verhandeling van dr. Casimir zóó belangrijk, èn voor de on derwijzers, èn voor de ouders, dat we meenden er goed mede te doen het Allen wendden zich naar hem om. En weldra klonk, als uit één mond, de kreet Hij heeft de cholera 1 Alle soosleden renden, alsof hun hoofd in den brand stond, de zaal uit; sommigen vergaten hoed, stok en overjas, anderen verwisselden die voor de eigendommen hun ner mede-soosleden. En ze snelden heen, dezen door de keukendeur, genen door de gangdeur Na verloop van nog geen vijf minuten waren de societeitslokaien verlaten. Alleen dokter Gosse was nog aanwezig. Hij nam den ouden, kermenden kruidenier pachter als 'n kind in zijn armen en droeg hem de trappen af naar de slaapkamer, waar hij hem, door Hanna geholpen, te bed bracht. Inmiddels draaide de bleeke kellner, met de kalmte van altijd, boven dood-gemoe- dereerd de lampen uit. Van het societeitsgezelschap, dat naar alle richtingen uiteen was gestoven, hadden na tuurlijk eenige leden den weg gekruist van meester Lawendel, die nog bezig was aan zijn geregelden avondrondgang. Als een bliksemslag trof de tijding het gemoed van den intrigant. Zijn haren rezen te berge, zijn pols stokte, gedurende een ondeelbaar oogenblik weiger den zijn beenen hem den dienst. Maar plotseling vermande hij zich. Als een opgejaagde haas snelde hij naar het huis van den burgemeester, sprong bij vier treden tegelijk de trap op, stormde de kamer binnen, waar de familie om de tafel zat geschaard en riep uit, met een stem die oversloeg van zenuwachtigheid „Burgemeester't eerste ziektegeval 1 Oude Zieme ONTVANGEN de nieuwste modellen in Model als nevenstaande met 1 Rij en 2 Rij knoopen, voor den leeftijd van 3 tot 16 jaar. De kleuren, die we hiervan in voorraad hebben zijn Blauw, Bruin, beifige Gr{j§ enz. In prijzen van: f 3 - 3.50 - 4 - 4.50 - 5 - 5.50 - 6 - 6.50 7 - 7.50 - 8 - 8.50 - 9 - 9.50 -10 tot f 16. De zaak is Zondags geopend van 9—12 unr. door hem gesprokene door middel van ons blad in ruimeren kring bekend te maken. Buitenland. De minnares van wijlen Leopold II van België, barones Vaughan, van zich zelf Caroline Delacroix, die onlangs gescheiden is van den man met wien ze dadelijk na den dood des koninga haastig getrouwd was, is niet men kan het zich begrijpen voor een kleintje vervaard. Onlangs kreeg ze be zoek van een hare vroegere chauffeurs, Lochet geheeten, die in gezelschap was van een zekeren Boubès. De heeren kwamen der barones vertellen, dat zij den roman van haar leven geschreven hadden, waarvan de verschijning groot schandaal zou wekken. Reeds had een Parijsch blad dertigduizend frank ge boden, als nu de mevrouw de barones zestigduizend zou willen geven, dan zouden de heeren den roman niet pu- bliceeren. En voor ze afscheid namen lazen de heeren aan mevrouw Vaughan de titels voor van de hoofdstukken, waarin ze hun roman verdeeld hadden. En die titels, dat was zeker, waren wel sprekend genoeg. De barones verzocht de beide heeren bedenktijd te mogen houden tot den volgenden dag en als de heeren dan haar antwoord zouden willen komen halen en het manuscript meebrengen Lochet en Boubès namen dit voor stel aan en vertrokken. Onmiddellijk Toen zeeg hij bewusteloos op de deurmat neer. Mevrouw Zipfel en Suze slaakten jankende kreten van angst en vielen toen eveneens in onmacht. De burgemeester deed een wanhopige poging om van zijn stoel op te staan en... plofte neder tusschen gade en dochter. Daar lagen ze alle vier XXI. De nacht, die op dezen noodlottigen avond volgde, werd door burgemeester Zipfel slape loos doorgebracht. De zware verantwoordelijkheid van zijn gewichtig ambt en de hooge ernst des levens drongen eerst thans met het volle besef tot hem door met de krachtige vermaning, dat hij nu moest toonen, opgewassen te zijn tegen de omstandigheden en dat hij in staat was, het bestier der stad te voeren met vaste hand, om de aan zijn zorgen toevertrouwde bevolking te sturen tusschen de haar van alle kanten bedreigende klippen en ondiepten. Wat moest de arme man beginnen? Hij, die acht dagen voor den aanvang der kermis al hoofdpijn kreeg, zou krachtig moeten ingrijpen in deze hoogst-benarde tijden? Hij wentelde zich rond, drukte beide handen tegen het kale voorhoofd, zonder dat hij er een gedachte kon uitpersen. En toen de dageraad door de verweerde vensters zijn slaapkamer binnendrong en hij het bed, dat hem tot een pijnbank was geworden, verliet om de nog meer folterende dagtaak te aanvaarden, was hij nog even wijs als den vorigen avond. Twee uur aohtereen liep de burgemeester radeloos in zijn kamer op en neer, van de vensters naar de deur vice versa, totdat er werd aangeklopt. I „Binnen 1" waarschuwde barones Vaughan de poli tie. Twee inspecteurs waren den volgen den ochtend achter een tochtscherm verborgen in de kamer, waarin zij Bou bès ontving. Ten aanhoore van de po litiemannen herhaalde Boubès zijn voor- }tel; een manuskript had hij natuurlijk aiet meegebracht; alleen de titels der hoofdstukken stonden op schrift. Bou bès is direct aangehouden wegens chan tage, Lochet, de chauffeur, kort daarna. De Daily Telegraph verneemt uit Peking, dat de voorloopige Chineesche regeering in het Parlement een dubbele nederlaag heeft geleden. In de eerste plaats doordat de Senaat een motie aannam strekkende om aan le regeering een bericht te zenden, waarin de Senaat meedeelt, de inter nationale leening als onwettig te be schouwen. De mededeeling van de re geering betreffende het aangaan van die leening moet dus beschouwd worden als een onwettig staatsstuk en aan de regeering worden teruggestuurd. De regeering heeft wetsontwerpen, als die over de leening, op regelmatige wijze in te dienen bij het Chineesche Parle ment. Ongeveer gelijktijdig hiermee besloot het Hpis van Afgevaardigden, na een geheime zitting die drie dagen had ge duurd, met een meerderheid van zos stemmen, het Russisch Chineesche ver drag nopens Mongolië te verwerpen. Dat verdrag was door pressie van Rus land aan China opgedrongen, o. m. onder de bedreiging van Russische zijde Duselmann, de agent van politie, waggelde de kamer binnen. De burgemeester was blij, dat hij 'n men- schelijk wezen voor zich zag met wien hij 'n woordje kon praten, zoodat hij den ouden dronkaard genadiger ontving dan gewoon lijk. „Goejenmorgen, beate Dusselman." „Goejenmorgen, Edelachtbare," antwoord de de agent met zoo'n behagelyken grijns lach, dat z'n mond de breede tronie in twee ongelijke helften verdeelde. „Ernstige tijden, Dusselmann „En öf, Edelachtbare „Er is al 'n eerste ziektegeval geconsta teerd, Duselmann „Ja, Edelachtbare, maar de patiënt is al aan de beterhand De nieuwe dokter heeft den nacht bij hem doorgebrachtdat heeft dikke Hanna mij verteldZe was eerst doodsbang en wou voor geen geld in de ziekekamer, maar de nieuwe dokter zei, dat Zieme heeleraaal niet besmettelijk was en dat ze niet bang behoefde te wezen. Toen is Hanna toch naar binnen gegaan, en ze moest Zieme met schuurlappen wrijven, zoodat hij jankte van de pijn, maar de dokter zei al maar door, dat het nog niet genoeg was, en toen wreef ze, tot Zieme het vel opensprong en hij begon te zweeten als 'n ijsbeer in de zon. Toen zei de dokter dat 't genoeg was. En déérvan, zeit de dikke burgemeester, is hij genezen, edelachtbare Hanna ik bedoelik meen Dusselmann zette 'n gezicht alsof hij ver- geefsche pogingen aanwendde om 'n noot stuk te kraken, toen wischte hij met een bonten zakdoek het angstzweet van zijn gelaat en schudde klagend het hoofd als iemand die graag iets doen wil maar de onmogelijkheid inziet om het te volbrengen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1913 | | pagina 1