Land van flensden en Allena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Comb. PEEK CLOPPEHBÜRG, NORFOLK-PAKJES, Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. IVo. 3266. Zaterdag 14 Juni. 1913. Bij dit Nummer behoort een Bijvoegsel. Reclasseeringsinstellingen. 's-HERTOGENBOSCH. FEUILLETON. De Geheimen eener kleine stad. Um VAN ALT£^: VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 71/t ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. Onlangs heeft het Nederlandsch ge nootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen te Amsterdam hare alge- meene vergadering gehouden. Op de agenda dier vergadering kwam één punt voor, hetwelk meer dan onze gewone belangstelling waard is: een mededeeling van het hoofdbestuur om trent het voornemen van eenige reclas seeringsinstellingen om te geraken tot de oprichting van een Vereeniging van Reclasseeringsinstellingen en een voor stel van het hoofdbestuur om het ge nootschap als lid dier op te richten vereeniging te doen toetreden. Er bestaan hier te lande verschillende reclasseeringsinstellingen, die weliswaar wel alle hetzelfde doel beoogen en het zelfde doen, maar die toch alle los van elkander staan. In de rede, waarmede de algemeene vergadering van het ge nootschap van December 1911 werd geopend, werden enkele voorloopige mededeelingen gedaan omtrent een plan, dat het hoofdbestuur reeds geruimen tijd bezig hield en dat beoogde een band te leggen tusschen de verschillende re classeeringsinstellingen hier te lande, waarmede gedoeld werd op d« oprich ting van een centraalinstituut, gedacht als een zelfstandig lichaam, door en ten behoeve van die instelling gezamen lijk beheerd. Op uitnoodiging van het hoofdbestuur kwamen toen in Juni 1912 de vertegenwoordigers van een aantal vereenigingen, die zich met reclasseering bezig houden, te Amsterdam bijeen om over het plau te beraadslagen. Nauw- omlijnde plannen werden niet voorge legd aan die vergadering, met opzet niet, omdat men meende van den aan vang af, en dus ook bij de voorbe reidende maatregelen, te moeten heen- sturen naar nauwe samenwerking. Het doel der bijeenkomst was alleen om zich er van te vergewissen of voor de plannen van het hoofdbestuur, beoor deeld naar hun algemeene strekking, op de medewerking van de andere ver eenigingen mocht worden gerekend. De door het hoofdbestuur voorgedragen denkbeelden verwierven ter vergadering vrijwel algemeene instemming en over eenkomstig het voorstel van het bestuur van het genootschap werd in die ver gadering aan een voorloopig comité, samengesteld uit vertegenwoordigers van het genootschap en van de vereenigingen Heilige Yincentius h. Paulo en Hulp voor Onbehuisden te Amsterdam en Het Hoogelanden Werkloozenzorg te's-Gra- venhage, opgedragen de plannen nader uit te werken en de statuten der nieuwe vereeniging te ontwerpen. Het comité heeft aan die opdracht voldaan en bin nenkort zal opnieuw een vergadering worden gehouden, waarop definitief om trent de oprichting van een instelling, als door bet bestuur van het genoot schap beoogd, zal worden beslist. In de onlangs gehouden vergadering van het genootschap is besloten dat het genoot schap als lid dier op te richten Ver eeniging van Reclasseeringsinstellingen zal toetreden. Wij twijfelen niet of ook de andere hier te lande bestaande ver eenigingen, die zich met reclasseering bezighouden, zullen als lid dier ver eeniging toetreden. Het kan niet anders, of die verschillende vereenigingen, allen samenwerkende voor hetzelfde doel, zul len méér kunnen doen dan die ver eenigingen ieder afzonderlijk. We mogen dan ook zeggen dat, is de vereeniging eenmaal tot stand gekomen, ze een aan winst genoemd mag worden, en een flinke aanwinst. Omtrent doel, werkkring en samen stelling der vereeniging kan het vol gende worden medegedeeld. De vereeniging stelt zich voor, hare leden dat zijn de toegetreden reclas seeringsinstellingen door middel van een Centraal Bureau bij hunnen arbeid behulpzaam te zijn en dat wel voor namelijk in drieërlei vorm vooreerst zal zij aan hare leden inlichtingen ver strekken omtrent arbeidsgelegenheden, zoowel in binnen- als buitenland, die voor te reclasseeren personen openstaan voorts zal zij, met instandhouding van reeds bestaande locale plaatsingsdiensten, het leggen van een zeker verband tus schen die diensten trachten te bevor deren en daarnevens, waar plaatselijke agenten ontbreken, gelijk nog in ver schillende industriëele centra het geval is, door aanstelling van eigen vertegen woordigers in die leemte voorzien en in derde plaats zal een centraal regis ter aangelegd worden, waarvoor de aan gesloten vereenigingen door mededee lingen omtrent de door hen behandelde gevallen de bouwstoffen zullen aan brengen en waaruit aan de leden in lichtingen zullen worden verstrekt, ter wijl de vereeniging ook beoogt om voor verschillende reclasseeringsinstel lingen hier te lande de gelegenheid te openen elkander op gezette tijden te ontmoetten en omtrent gemeenschap pelijke belangen van gedachten te wis selen en overleg te plegen. Ook de regeering stelt veel belang in de oprichting van de vereeniging, want op de Staatsbegrooting voor het loopende jaar is f 5000,voor steun aan de vereeniging uitgetrokken. Zooals ook hiervoren reeds eenmaal gezegd laten we hopen dat de Ver eeniging van Reclas8 eringsinstellingen tot stand zal komen, want ze zal zijn in het algemeen belang en vooral in dat van de ontslagen gevangenen, die zullen kunnen profiteeren van den steun en hulp dier vereeniging. ONTVANGEN de nieuwste modellen in Model als nevenstaande met 1 Rij en 2 Rij knoopen, voor den leeftijd van 3 tot 16 jaar. De kleuren, die we hiervan in voorraad hebben zijn Blauw, Bruin, beige Grfjs enz. In prijzen van: f3 - 3.50 - 4 - 4.50 - 5 - 5.50 - 6 - 6.50 7 - 7.50 - 8 - 8.50 - 9 - 9.50 - 10 tot f 16. De zaak is Zondags geopend van 9—12 nnr. Buitenland. De Fransche Senaat heeft een ont werp tot kiesrechthervorming aange nomen. Daarin ia geen rekening gehou den met het beginsel der evenredige vertegenwoordiging. Vóór de Senaat tot stemming over ging, had minister Barthou herinnerd dat de Kamer destijds voor dat begin sel in het kiesrecht zich heeft uitge sproken. De Senaat heeft het toen echter verworpen. De regeering als Barthou is er op gesteld dat Kamer en Senaat tot een vergelijk komen. Daarom raadt zij de aanneming van het ontwerp, door de Senaatscommissie uitgewerkt, af. De Senaat heeft deze woorden enkel voor kennisgeving aangenomen en het ontwerp toch goedgekeurd. Onder de aanhangers der evenredi- ging heeft deze handelwijze groote ont stemming veroorzaakt I De gematigd- republikeinsche afgevaardigde Bonnefon zegt in de République Franjaise dat de Kamer moet weigeren het Senaatsont- werp te behandelen. Uit Alhucemas (Marokko) wordt aan het Journal des Débats geseind: Een gestrande Spaansche kanonneerboot is Woensdag door bewoners van het Rif aangevallen. De commandant en zeven man moeten gedood zijn, twee officieren en 20 man gewond. De kanonneerboot schijnt verloren. Volgens hetzelfde blad hadden de Spanjaarden in een gevecht op 10K.M. van Tetoean 15 dooden en 40 gewonden. Denzelfden dag hebben de Spanjaar den de brug over Boesfeja bij Tetouan bezet, na een hevig gevecht, waarin zij 9 dooden en 35 gewonden hadden. Een bataljon is achtergebleven om de brug te versterken. Groote troepen opstandelingen dron gen tot onder de muren van Tetouan door om de Spaansche kolonnes aan te vallen. Zij werden echter tot den terug tocht genoodzaakt. De brigade van Ceuta is opgebroken om de krijgsope- ratiën te voltooien. Tevens blijkt, dat aan de zijde der Spanjaarden bij L&urient een comman dant en een luitenant gedood, twee luitenant-kolonels en 4 luitenants ge wond zijn. Een 20 soldaten zijn gedood en 5 gewond. De colonne heeft Laurient genomen. Een vergadering van reactionaire Doema-afgevaardigden in Rusland, bij gewoond door verscheiden hooge rech terlijke ambtenaren en aristocraten, heeft in een verzoekschrift aan den minister van justitie verzocht het proces Beilis (naar men weet beschuldigd van ritu- eelen moord) zonder jury te laten voe ren en in een ander verzoekschrift aan den minister van binnenlandsche zaken, om de pers te verbieden over den ritu- eelen moord in het algemeen te spreken en het stelsel van onderzoek te criti- seeren. Te Richmond zijn twee kiesrecht vrouwen gevat, verdacht de tribunes op de renbaan van Hurst-Park in brand te hebben gestoken. De eene is een jonge actrice Killy Marion, de andere heet Clara Given. Beiden waren tegen middernacht bij de renbaan gezien. Politieagenten heb ben ze, 's morgens na den brand ge vonden in een leegstaand huis in de nabijheid. Zij zullen te Kingston te rechtstaan en zijn tegen borgtocht van 1250 gulden ieder, op vrije voeten ge steld. Een troep mannen is Woensdag bin nengedrongen in een der schouwburgen te Lissabon, waar een voorstelling ge geven werd ten bate der politieke ge vangenen. Er vielen ongeregeldheden voor en er werden revolver-schoten ge wisseld. De republikeinsche garde om singelde den schouwburg en dreef de betoogers uiteen. De voorstelling werd voortgezet zonder dat er iets voorviel vele leden van het diplomatieke korps woonden de voorstellingen bij. Op het stoomschip Vorw&rts van den Noordduitschen Lloyd is vlektyfus uit gebroken. Er zijn 36 menschen aange tast, van wie er reeds twee bezweken zijn. De Imperator, het nieuwe stoomschip van de Hamburg-Amerika-lijn, is Woens dag op zijn eerste reis naar Amerika vertrokken. 29) „Je kunt niet uit je woorden komen", zei de burgemeester vriendelijk, maar ik heb je toch begrepenHet doet mij ge noegen, dat Zieme door de bemoeiingen van dokter Gosse op weg ter genezing is. Maar er zullen zich nieuwe gevallen voor doen." „Natuurlijk, burgemeester" „Misschien zeer vele en zeer ernstige „Zeker, burgemeester, zeker." „Wij zullen veel omvattende maatregelen moeten treffen, Duselmann!" „Dat zullen wij, burgemeester." „Maar welke?" „Maar welke, burgemeester? „Is jou nog niets ingevallen, Duselman?" „Nee, burgemeester." „Mij evemiMij wèl," verbeterde zich de burgemeester snel. „Mij moet natuurlijk iets invalleB, als de stad van den ondergang moet gered worden." „Nu, d&t is 'n groot geluk, dat u wat is ingevallen. Ik heb 't eigenlijk niet,., ik bedoel, ik kon het dadelijk wel denken. Want als den burgemeester niets invalt, dan zou 't een schande wezen voor... voor de heeren van den Raad." De burgemeester zag Duselmann uit- vorschend aan. Zou de kerel den spot met hem drijven? Maar den blik op het domme, verlegen gezicht van den agent liet hem van deze veronderstelling alzien. En hij kwam ook tot de conclusie, dat hij door het onderhoud met dien ouden sufferd nooit op 'n goede gedachte zou komen. Hij nam derhalve de houding aan van hooge oomes, die 'n audiëntie voor geëindigd verklaren en zei nu weer op den toon van 'n autoriteit tot den mindere: „Duselmann, begeef u onmiddellijk naar den heer Jacopf, den redacteur van het Weekblad, en verzoek hem zoo goed te willen zijn even bij mij aan te loopen. Liefst zoo spoedig mogelijk, het betreft een dringende zaakGoedenmorgen I" „Goedenmorgen, Edelachtbare De agent ging heen en viel als naar ge woonte de halve trap af eer hij in staat was het eene been fatsoenlijk voor het andere te zetten. Op straat gekomen werd hij zich eens klaps weder van zijn waardigheid bewast, kreeg hij besef van het hooge gewicht zijner zending. En met alle moeite liep hij inder daad „zoo stijf als 'n diender." Afentoe hield een voorbijganger hem staande. „Wel, vader Duselmann, 'n snuifje? Of: Zoo, ouë heer! Willen wij er samen eentje nemen Maar de agent wierp den vrager een blik toe, die verontwaardiging probeerde uit te drukken, en hij antwoordde: „Zie je dan niet, dat ik bezig ben met de uitoefening van mijn ambt?Vandaag wordt er niet gesnoven of eentje genomen begrepen 1" Maar na 'n paar voetstappen te hebben afgelegd, keerde hij zich om en kuchte zóó hard, dat de andere eveneens het hoofd moest omwenden. „Hoor eens," riep Duselmann dan, wacht maar even bij Beckmann op me En dan schreed Duselmann weer met gewilde waardigheid verder. Eindelijk had Duselmann het huis van den redacteur bereikt. Jacopf woonde om den hoek, boven den banketbakker die zulke lekkere vleesch- pasteitjes bakte eu zoo'n heerlijk maag bit tertje brouwde. Op het portaal links, waar de ingang was van den winkel, bleef Dusselmann even staan om door de gordijntjes te loeren naar de mooie flesschen, die de heerlijkste aller dranken bevatten. Na eenige oogenblikken van stille be wondering gaf hij zichzelf een ruk om de onderste trede van de trap naar Jacopf's woning te bestijgen. Miiar op den eersten ruk volgde geen tweede. Hij zette den reeds opgeheven reohtervoet weer neer, maakte een halven draai naar links, opende de deur van den winkel, stak het hoofd door de kier en zei, zoo beleefd mogelijk: „Goejenmorgen, meneer KablitzWeet u ook of meneer Jacopf nog thuis is?" 'n Klein mannetje, dat achter de toonbank stond, antwoordde: „Wel natuurlijk! Mijnheer Jacopf werkt immers altijd den heelen voormid dag." „Nu," zei Duselmann gewichtig, „ik heb een opdracht van het grootste belang voor meneer Jacopf, uit naam van den burge meester." De banketbakker was nu zeer nieuwsgierig geworden. „Maar dat heeft toch zeker zoo'n haast niet, beste Duselmann Wil je niet eerst 'n klein bittertje pakken?..." „Als ik weer naar beneden kom, meneer Kablitz," antwoordde Duselmann. Zijn beele gezicht was bij deze minzame uitnoodiging opgehelderd en hij streek alvast met de hand over de maagstreek bij het heerlijk vooruitzicht. De oude politieman sloot de winkeldeur weer, bracht gezicht en postuur opnieuw in de ambtsplooien, liep langzaam en ge wichtig de trap op en klopte toen, zacht maar toch resoluut, aan de keukendeur, links van het studeervertrek des hoogge leerden redacteurs De keukendeur werd op 'n kier geopend en een vrouwestern lispelde door de opening: „St... niet zoo'n lawaai!" „Ik maak heelemaal geen lawaai!" ant woordde Duselmann, die zijn stem eveneens tot een fluistertoon liet dalen „Ik wou alleen „Stklonk het weer. „Wees toch niet zoo luid, als ik u verzoeken mag." „Maar ik ben doodstil," ging de agent voort, nog zachter sprekende dan zooeven. „Ik wou alleen Nu maakte een vrouwehand een om stilte smeekend gebaar en het stemmetje klonk weer „Spreek toch 'n beetje zachterWat wilt u dan eigenlijk?..." Duselmann antwoordde iets, maar daar hij alleen de lippen bewoog zonder 'n kik te geven, kwam nu het heele gezicht van de vrouw voor den dag. Ze schudde het hoofd en fluisterde den agent toe: „Ik heb niets verstaan." „Dat dacht ik wel," zei Duselmann, nu iets luider. „Ik heb zelf niemendal gehoord. Maar ik heb geen tijdMeneer Kablitz ik bedoelde burgemeester wacht op meIk moet meneer Jacopf spreken. Zeg hem dat ik hier ben." Het vrouwekopje werd weer bedenkelijk heen en weer geschud. „Dat zal moeilijk gaan. In den voormid dag is hij niet te spreken. Ik geloof zelfs, dat hij dan niet spreken k&n; ik heb het althans nog nooit gehoord." „Maar 't is van het grootste belang," hernam Duselmann. „Het welzijn van de gansche stad hangt er van af, zei de burge meester." „Ja, dün is 't wat anders. Ik zal in elk geval mevrouw waarschuwen. Ikzelf durf de verantwoordelijkheid niet op mij nemen, 'n OogenblikjeMaar niet zoo luid, hoor!" Het hoofd verdween uit de kier en Dusel mann doodde dan tijd om over de trap leuning naar de flesschen in den banket bakkerswinkel te loeren, totdat de keuken deur weer knarste. Hij wendde het hoofd om en zag nu, door de beduidende breedere kier, het kleine, mollige redacteursvrouwtje, dat hem met haar donkere, levendige oogjes nieuwsgierig aankeek. „Wilt u mijn man spreken?" vroeg ze zacht. „Ja mevrouw," fluisterde de agent. „Hij moet bij den burgemeester komen voor zaken van het hoogste gewicht." „Hm 'n Moeilijk gevalIk mag wel eerst gaan luisteren of hij nog denkt." Zij sloop op de teenen naar de deur van het „redactiebureau" en hield voorzichtig haar oor tegen het sleutelgat. „Maakt hij dan zoo'n rumoer als hij denkt?" vroeg Duselmann verwonderd. „Dat niet," antwoordde mevrouw Jacopf met gedempte stem, „maar als hij denkt loopt hij altijd heen en weer. Wanneer hij daarentegen zit, dan bewijst dit dat hij het overdachte reeds op het papier brengt. En dün zou ik het kunnen wagen, ofschoon het nog altijd gevaarlijk is." En met een zucht liet ze er op volgen: „Ach, waarom is hij alleen in zijn studeer kamer gevaarlijk Toen ging ze naar de keuken terug en fluisterde Duselmann toe: „Ik zal het wagen." (Wordt vervolgd.) Collegeopgericht bij Kon. Besl. van 24 Deer. 1910, welke taak het ie, personen uit een gevangenis ontslagenop te heffen uit hun toestandzoodat zij niet meer tot misdrijf ver vallen.) j. c. m

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1913 | | pagina 1