Timmerlieden C. BOUMAN, Week's Sterilisator. I. G. Mortier Zonen, Hoogstraat A 7 en 8, Gorinchem. Maandagmorgen uur bij Firma Fit Ai\S ItHIM.'TllYV Vnchlerslraat, hoek Postelstraat, 'stek Opgelet de Schoonmaak! Wij Wat wilt gij? willen niets anders! uit de goedkoope winkels van Gebrs. Verhees, GUURS. VERHEES, beioorffllle bij bel NieiwsM toof aet Land vaa Heisden ei Altei Taa Zaterdai 21 Jaai 1913, No. 3268. Coöp. Stoomxnivellabriek „OP HOOP VAN ZEGEN', GROENTEN in BLIE. SOEPEN en SAUSEN. NIEUWE begon de Minstens 50 tot 60 pCt. onder de waarde. BINNENLAND. Donderdagmiddag, ruim drie uur, is op den Weurtschen weg onder Nijme gen de Maas en Waalsche tram ont spoord. De locomotief lag gekanteld op den weg. Het eerste rijtuig ontspoorde en hing boven de sloot. Het postrijtuig ontspoorde ook, doch bleef op den weg staan. De goederenwagens bleven op de rails. Enkele reizigers en de machinist zijn licht gewond. De oorzaak van het ongeval, dat plaats had op een recht lijngedeelte, is onbe kend. In de infanteriekazerne II te Ede doet zich vermoedelijk een geval van nek kramp of ruggemerghersenvliesontste- king voer. De patient ligt in de zieken zaal, een zestal manschappen der zelfde comp. is ter observatie in de barakken opgenomen, terwijl het overige deel dier compagnie geïsoleerd is. Een specialiteit kwam reeds ter onder zoek, terwijl da generaal-majoor-inspec- teur van den geneeskundigen dienst der landmacht den toestand kwam opnemen. BUITENLAND. In het Russische district Piriatin (gouvernement Poltawa) zijn 80 vrouwen levend verbrand. Zij werkten bij een boer, blijkbaar tegen lager loon dan 't gangbare, 's Nachts sliepen zij in een houten schuur. Die schuur is in brand geraakt, vermoedelijk in brand gestoken, want de deuren waren dichtgespijkerd, zoodat men wel met een wraakneming te doen zal hebben. Volgens een bericht uit Hamburg heeft de Imperator, ondanks het her haalde stilligen wegens mist en het vaak zeer stormachtige weer, op de rois naar New-York gemiddeld een snelheid van 21.13 zeemijlen geloopen. In Frankrijk is de uitvinding van een nieuw infanteriegeschut bekend geworden. De werking is veel moord dadiger en veel zekerder dan wat tot nu gebruikt werd. De nieuwe kogel doorboorde pantserplaten op een afstand van 10001200 M., terwijl de krach tigste kogel van voorheen platen van gelijke dikte op niet meer dan 600 M. doorboorde. Dinsdagavond heeft een verschrikke lijk onweer boven verschillende streken van België gewoed, dat talrijke onge lukken veroorzaakte. Te Schaarbeek sloeg de bliksem in een openbare school zonder ongelukken te veroorzaken. In Aaltar daarentegen zijn twee jonge meisjes door het hemelvuur getroffen. Ook in Dendermonde zijn slachtoffers te betreuren. Op talrijke plaatsen zijn huizen en schuren afgebrand. De regen en hagelbuien hebben groote schade aangericht. Zaterdagavond heeft zich op het station van Clermont (Oise) een vreeselijk on geval voorgedaan. De beide kinderen van den adjunct-burgemeester van Blain- court, een jongen van tien en een meisje van dertien jaar woonden zes dagen van de week bij hun grootmoeder te Clermont, waar zij de school bezochten, lederen Zaterdagavond gingen zij dan naar Blaincourt, om den Zondag bij hun ouders door te brengen. De oude dame bracht zooals gewoonlijk, haar klein kinderen naar den trein. Zij had ze beiden aan de hand en stak, om den gereed staanden trein te bereiken, het spoor over. Juist kwam in vliegende vaart de expres CalaisParijs aanstormen, die bij het station Clermont niet stil houdt. De stationsbeambten schreeuwden luid, om de oude dame te waarschuwen, die deD trein blijkbaar niet zag aankomen. Ver schrikt door dit geschreeuw stond zij even stil, en het volgend oogenblik was de bliksemtrein over de oude vrouw en de kinderen heen geraasd. De onge- lukkigen werden vermorzeld. In een vorig no. hebben we gemeld, dat in Rusland de oude kwestie van ritueele moorden weer opleeft. Thans wordt een zekere Beilis beschuldigt dat hij, gezamelijk met andere, onbekend gebleven personen, door godsdienstige dweepzucht gedreven, voor een ritueel doel het jongetje Joesjtsinski, terwijl het op een binnenplein van een fabriek met andere kinderen speelde, te hebben gegrepen, de handen gebonden, den mond toegestopt en hem door het toe brengen van 47 wonden zoodanig heeft verwond, dat het kind na een vreeselij- ken doodstrijd is doodgebloed. Dit is de eerste maal, dat de gerech telijke overheid van ritueelen moord spreekt. Het proces zal ongetwijfeld alle Joden in Zuid-Rusland in gevaar bren gen en in Kief een progomstemming verwekken. Wanneer het proces plaats heeft is nog niet zeker, zegt de Frankfurter Zeitung, maar het zal ongetwijfeld spoedig gebeuren indien niet de open bare meeniug in Europa het schandaal nog bijtijds kan voorkomen. Een vergadering van republikeinen heeft zich te Madrid verzet tegen het schorsen der Cortes en tegen den veld tocht in Marokko, die zonder toezicht van het parlement is georganiseerd en waarvan het land niet gediend is. De vergadering sprak den eisch uit, dat de rijken evengoed naar Marokko zouden gaan als de armen, dat er zonder ver wijl verbetering in den financieelen toe stand wordt gebracht, en dat de Cortes niet langer geschorst blijven, onder het voorwendsel van de scheuring in de liberale partij, daar ontbinding verre te verkiezen is boven schorsing. Het gerucht gaat, dat er te Barcelona, in verband met het optreden der Span jaarden in Marokko, ernstige onlusten zijn uitgebroken. Een groep betoogers is door de Graaf Asaito- en de San Pablostraat getrokken. Er vielen revolverschoten, maar er is niemand getroffen. Men herinnert zich, dat wij eenige weken geleden melding maakten van een diefstal in het Berkeley Hotel te Londen. Uit de brandkast, die met een valschen sleutel was opengemaakt, was voor een 800,000 gulden aan kostbaar heden gestolen, grootendeels het bezit van een paar dames die in hit hotel logeerden. Twee nachtportiers werden ge bonden en gewond gevonden. De dieven waren vermoedelijk door de goederen lift verdwenen. Een van de twee nacht portiers was vrij ernstig gewond en is nu nog bedenkelijk ziek, de ander was er vrij goed afgekomen. Deze wordt nu wegens medeplichtigheid aan den dief stal vervolgd. Graaf Zeppelin en zijn technische stad Friedrichsbafen zijn overtuigd dat een modern bestuurbaar luchtschip den At- lantischen Oceaan kan oversteken. Hirsch's telegraafagentschap verneemt dat er plannen zijn tegen 1915 met een Zeppein-luchtschip een tocht naar Ame rika te doen. De Duitsche regeering moet het plan welgezind zijn. Een negerin, burgeres der Vereenig- de Staten, had een stoombootmaatschap pij tot schadevergoeding aangesproken, omdat deze haar, ofschoon zij een pas sagiersbiljet eerste klasse had genomen, gedwongen had tusschendeks te slapen en haar verbood in het restaurant eerste klasse te eten. Het hooggerechtshof heeft haar eisch afgewezen en de wet op het burgerrecht niet van toepassing ver klaard op negers. Zware onweders hebben in Duitsch- land het stroomgebied van de Lahn geteisterd. Vooral in de streek van Diez is groote schade aangericht door een wolkbreuk. Het water heeft in enkele gemeenten alle teelaarde van de hellin gen der bergen weggespoeld en den ge- heelen oogst vernield. Ook in het Westerwoud endenTaunus is het boos weer geweest. Op bouwland en weiden ligt het van de bergen afge spoelde slik en steengrijs een voet hoog. Vier gemaskerde bandieten zijn erin geslaagd een sneltrein van de Illinois Central bij Springfield, in Illinois tot staan te brengen door de signalen op onveilig te zetten. Zij klommen in den trein en bevalen den machinist met volle snelheid verder te rijden alsof er niets gebeurd was. Terwijl een hunner dat bevel kracht bijzette met een geladen revolver, for ceerden de drie anderen in de bagage wagen de brandkast, waarin 30.000 dol lar aan goud was. Een seinwachter had echter het on gewone oponthoud gezien. Hij waar schuwde telegrafisch de politie in het district, die de trein weer tot stilstand wist te brengen. De bandieten wisten nog te ontsnappen, doch zij hadden niets kunnen meenemen. Naar Japansche bladen mededeelen is Emilio Aguinaldo, de leider der Filipino's, die zich na heftigen strijd in 1899 aan de Amerikanen overgaf, te Tokio aangekomen om steun bij Japan te zoeken voor een onafhankelijkheids beweging op de Filipijnen. Hij specu leert vermoedelijk op de ontstemming die de Californische landwet in Japan heeft gewekt. De Spaansche sociaal-democraten drei gen met een algemeene staking, als de oorlog in Marokko wordt voortgezet. Zij zullen Zondag in vereeniging met de republikeinen een protestvergadering tegen „het Marokkaansche avontuur" houden. Volgens berichten uit Madrid is de toestand in Marokko, dank zij het krach tig optreden der troepen, veel verbeterd. De opstand moet ook te vroeg zijn uit gebarsten. Raisoeli had tot einde Juli willen wachten om dan met alle berg stammen op te rukken, doch enkele stammen hebben zoolang niet willen wachten. Raisoeli zou de leiding van den op stand op zich hebben genomen uit wrok dat hij niet tot vertegenwoordiger van den sultan in de Spaansche zone is be noemd. De Balkan- In verband met den stap van de mogendheden om demobilisatie op den heelen Balkan uit te werken, heeft de Porte bekend gemaakt, dat Turkije in •een geval zal demobiliseereu, voor de financieels conferentie te Parijs met haar taak gereed, er geen sprake meer van oorlogsvergoeding is, en de definitieve vrede is gesloten. Een Russische metropoliet gaat op een Russisch oorlogsschip naar het voor gebergte Athos, om er den twist onder de Russische monniken te beslechten. Zijn verzoenende werkzaamheid zal hij zoo noodig kracht bijzetten met een afdeeling matrozen. Volgens de Köl- nische Zeitung komt zulks den Oosten- rij kschen diplomaten te Konstantinopel verdacht voor. Die actie zou wel eens de voorbereiding kunnen zijn van een bezetting van het voorgebergte om er een steunpunt van de vloot van te maken. Het Russische gezantschap te Konstantinopel noemt die ongerustheid ten eenenmale ongegrond. In de zitting van het Hongaarsche Huis van Afgevaardigden heeft graaf Tisza Donderdag o.a. gezegdDe strijd over de verdeeling van den Balkan is een oorlogsgevaar geworden. Oostenrijk- Hongarije neemt tegenover de laatste actie van Rusland het standpunt in dat de Balkanvolken volkomen onaf hankelijk moeten zijn. Zij kunnen be sluiten tot een vreedzame oplossing van hun strijd of tot een scheidsgerecht, maar dit besluit moet vrijwillig en in volle onafhankelijkheid genomen wor den. Oostenrijk-Hongarije zal in geen geval dulden, dat een oplossing tot stand komt, die deze volkomen onafhankelijk heid beperkt en een staat bijzonder be voorrecht. Het doorzetten van dit stand punt is voor Oostenrijk-Hongarije een levenskwestie. Uit Belgrado wordt gemeldMen acht hier een minnelijke schikking in het geschil met Bulgarije, wegens de houding der Bulgaarsche regeering, nagenoeg ondenkbaar. De samentrekking van Bul gaarsche troepen is voltooid. De span ning wordt bij den dag grooter. Hier heerscht groote verbittering over Bulgarije's houding en de hoop op een vreedzame beslechting van het geschil is niet zoo groot als een dag of twee geleden. Men meldt officieel uit Konstanti nopel dat het aantal arrestaties in be trekking tot den moord op Mahmoed Sjefket Pacha, niet minder bedraagt dan 291. Het militair gerechtshof zal dezer dagen zitting houden ter veroordeeling van de beschuldigden en de samen zweerders in het complot. Het vonnis zal onmiddellijk voltrok ken worden. ADVERTENTIEN. gevraagd bij H. MICHAEL ZONEN te Loonschendijk bij Kaatsheuvel. tenderen BOTER. KAAS. Gerechtigd tot het voeren van het ftyksboterinerk. (vastgesteld krachtens de Wet van 17 Juni 1905). Prima Roomboter tot a.s. Woensdag avond f 1.30 per K.G. Kaas in verschillende soorten en prijzen. Postzendingen rembours door geheel Nederland. Komkommers en Versche Bananen. Steeds voorhanden bij Drietrompetterstraat, Hensden. Verrassende resultaten geeft Vraag gratis geïll. prijscourant 1913. Alleenverkoop voor Gorinchem en Omstreken. H - --- - dan de droge en aangemaakte verfwaren in bussen van een en twee pond ook bij de kleinste hoeveelheden, daar wij dan zeker weten wij goede verf krijgen omreden zij persoonlijk door hen gefabriceerd wordt en nooit klachten hebben, de bewyzen zijn deze hunne veeljarige en kundige ondervinding daarom altijd de beste, en de telken jaren grootere omzet. Orthenstraat 28, Inter. Tel. 383, Vuchterstraat 77, Tel. 384. O rood handel in Spiegel- en Vensterglas, Drogerij en Borstelwerk. SPECIAAL ADRES GLAZEM DEURPLATEi EI ETALAGE-LEGGERS. MATOL1I, Nieuwe sanitaire Waterverf voor kloosters en openbare gebouwen. Inmaak. OnorertrefFelijk Hygiënisch» Glazen roor het inmaken can Groenten, Vruchten, Vleeschspijzen. - Belangrijk Bericht GROOTE UITVERKOOP '0

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1913 | | pagina 5