ff 111® Hel Land van Heusden en Allena, de Langstraat en de Bommelemard. De wapens neer. -f lil MB1 1 4 181 m ^|tl| M Np JBHIBP Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3271Woensdag 2 Juli 1913. FEUILLETON. De Geheimen eener kleine stad. lans van alten*- voor w->. 1 Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 71/* ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. De strijd is uithet kiesbevoegd Ne derland heeft zijn stem uitgebracht, zijn uitspraak doen hoorea omtrent de wijze waarop het voor de eerstvolgende vier jaar geregeerd wil worden. Van deze uitspraak in hooger beroep te komen, is, voor wie het ook zouden willen, niet mogelijk en vóór- en tegenstanders heb ben er zich bij neder te leggen. Voor de eerstvolgende periode wijst derhalve de koers van staat een andere richting uit, dan hij het vóór dezen, verscheidene jaren, deed. Het roer werd omgegooid, opdat het schip van staat den anderen kant zou houden, en voortaan ODder den linker wal zal varen, nadat het, met een korte tusschenpoos, het grootste aantal jaren van de nieuwe eeuw, rechts gehouden had. En nu, naar links uithalend, vreezen velen, die overigens van den rechter wal niets weten willen, dat het scheep je al te veel op den overkant aanstuurt en aan de uiterste kade der sociaal democratie zal gaan meren. Zij hadden, over bakboord gierend, liever liet ruimere linksche water verkozen, dan, op ge vaar ergens aan den grond te raken, zoo dicht-aan onder de roode kaai te houden. Doch hoe het zij, en hoe ook de con sequenties, welke de uitslag van de stem bus medebrengt, zullen luiden, de hoop is, dat ons land er wel bij vaart. De strijd is thans gestredende beginselen zijn over en weer, toegespitst als scherpe lansen op den tegenstander ingegaan; vaak hebben zij het doel gemist en gin gen langs den vijand heen. Maar vaker echter troffen zij dezen op de juiste plek en viel er geen redden meer aan. Met andere woorden, de strijd is een hevige geweest over de geheele linie en het resultaat naar evenredigheid. Een groot aantal leden onzer volksvertegen woordiging hebben niet weder een man daat verkregen, en een even groot aan tal nieuwe mannen zullen ons parlement betreden. Zelden, zoo al niet nimmer, heeft een plaats-wisseling op het Haag- sche Binnenhof zich voorgedaan in zulk 34) Nu sloeg Keetje de oogen neer. „O, ik geloof u Het is Suze, niet waar?" „Het was Suze", fluisterde Gosse, „Maar ze was de rechte niet Wil 't nu Keetje zijn?" Een diep blos o vertoog haar lief gezichtje; ze liet het blondgelokte kopje zinken en legde haar bevende hand in die van den dokter, die er een innigen kus op drukte en Keetje daarna aan zijn borst trok. Zoo doorleefden beiden het zaligste oogen- blik des levens Eensklaps klonk 'n joviale stem achter hen „Gefeliciteerd I" Versehrikt stoof 't minnend paartje uiteen. Ongemerkt was de ontvanger binnenge treden. „Gefeliticeerd I" herhaalde hij. „Ik heb 't al lang verwachtKeetje was al jaloersch en wilde naar geen verstandig woord luisteren. Ik zei altijd „Maar papa!" viel zij haar vader in de rede. „Dat is nu immers overbodig!" „Je hebt gelijk 1 De hoofdzaak is dat jelui elkaar lief hebtGod zegene jeluiGeef mij de hand, dokter!" „Gemeente-arts 1" verbeterde Gosse ge wichtig. „Gemeente-arts? Goed zoo! De zeshonderd thaler vast traktement komen goed van pas om den verlovingstijd niet te lang te doen duren Zoo vlug als 't kan voor het altaar, elke dag aarzelen is 'n verloren dag van jelui levenGeeft elkaar nog 'n kus! Ik moet het zien." Hij legde hun handen ineen en vanzelf vonden hun lippen elkaar voor 'n langen, innigen kus. een aantal als die welke wij daar thans zien plaatsgrijpen. De regeeringsmeerderheidis een sterke minderheid geworden, de oppositie van zooeven betrekt 't regeeringskasteel,maar daarnevens keert een aanvankelijk be trekkelijk kleine fractie in de nieuwe Kamer zoo aanzienlijk versterkt terug, dat haar aantal zetels de sterkst ver tegenwoordigde partijen naar de kroon steekt. Inderdaad, de onverwacht sterke aanwas der uiterste linkerpartijfractie in het wetgevend lichaam maakt het feit dezer verkiezingen uit maar ook de groote moeilijkheid. Naar parlementaire zede zou aan dus danige belangrijke partijgroep, onder deel der regeeringsmeerderheid uitma kend, medezeggingschap toekomen in de regeering-zelve, en zouden een of zelfs twee zetels achter de regeerings tafel door hen bezet kunnen worden. Maar de zich geheel op een apart stand punt plaatsende partij aanvaardt om redenen die haar goeddunken de ver antwoordelijkheid van een ministerieelen zetel en dus van het ministerie, dat komen zal, niet; althans indien zich geen onverwachte wijzigingen in de uitvoering harer voornemens voordoen. De taak van het nieuwe bewind wordt daarmede begrijpelijkerwijze niet gering verzwaardhoe de oplossing zal luiden, dient nog afgewacht en waar schijnlijk zullen, al liggen de hoofd lijoen voor de vorming van het a.s. kabinet reeds vast, daarbij meer of minder belangrijke „surprises" niet uit blijven. Kortom, uit alles blijkt hoe Neder land aan den aanvang staat eener pe riode, die van verstrekkenden invloed zal zijn op geheel ons volksbestaan, op gansch onze politieke constellatie. Hoe de Uitwerking daarvan in den loop der eerstvolgende jaren mag zijn, kan met vertrouwen tegemoet gezien worden. Aan een voor waar tsstre ven zal het bij geen der partijen, in wier handen het vertrouwen der kiezers het verantwoor delijk bewind hebben gelegd, ontbreken. Maar daarom dient dan ook, onder handhaving der beginselen, welke als het ware het individueele eigendom uitmaken van alle partijen in en buiten „Hola, nu is 't genoegriep de ontvanger hun toe „Keetje, gauw naar de keuken en maak een extra-maaltijd klaar. En een lekkere flesch Moezelwijn; bij een verloving moeten de glazen klinken!" Met moeite rukte Keetje zich los uit de omarming van haar verloofde, die juist nog 'n kusje wilde stelen, en spoedde zich naar de keuken, waar het dikke dienstmeisje dadelijk zag, dat er wat met de jongejuffrouw aan de hand was. „Wat scheelt u, jongejuffrouw? Zóó heb ik u nog nooit gezien?" „Wel, Jetje," antwoordde Keetje half verlegen, „zooeven ben ik verloofd „Verloofd?... Met den dokter natuur lijk, hè?" Keetje knikte toestemmend. „O, jongejuffrouw, wat 'n geluk Van harte gefeliciteerd Maar nu mag u van daag niet koken; er zou niets van terecht komenU zou veel te veel zout gebrui ken O, was 't met mij al zoo ver Neen, bemoeit u je eigen maar met niets Ga maar bij uw aanstaande, da's veel ver standiger." En Keetje ging weer naar de huiskamer, waar zij verbazend gewichtige dingen met haar aanstaande te bespreken had, terwijl de ontvanger op zijn eigen kamer onge duldig heen en weer liep en telkens naar de klok keek, of h9t dan nóg geen tijd was voor het middageten. Eindelijk wès 't zoover en ging men aan tafel, maar de jongelui hadden heelemaal geen eetlust, zoodat de oude heer haast alleen voor de lekkere spijzen stond. Gezegd moet worden, dat hij zich uitmuntend van deze drievoudige taak kweet. Dokter Gosse en zijn meisje legden niet de minste neiging aan den dag om den verlovingstijd lang te doen duren. Zij huur den spoedig 'n lieve woning, kochten in de nabij zijnde groote stad gezellige meubeltjes en alles wat voor 'n huishouden behoort, en nadat driemaal de geboden waren afge kondigd en niemand was opgedoken om tegen hun echtverbintenis te protesteeren, het parlement, een immer faire strgd- wijze gevolgd te worden. En in meer dan één opzicht is de jongste tijd wel eens getuige van het tegendeel geweest. Onnoodig verbittering te wekken, gelijk geschied is, kan het algemeen belang slechts schaden, welker bevordering im mers in het blazoen staat opgeteekend van alle partijen. Maar daarom is dan ook noodzakelijk, dat veel van het strgdmateriaal, waar mede de groote bataille van zooeven is gestreden, en dat in de hitte van den strijd niet altijd op even onberispelijke wijze gehanteerd geworden is, zoo spoe dig en voor goed worde opgeborgen. Wat Nederland noodig heeft om met vrucht te kunnen blijven dingen naar een in veel opzichten zoo benijdens waardige plaats in de rij der volken, is dat zijn zonen, bij alle onderling verschil van meening over de wijze waarop het heil van het land het best gediend wordt, overtuigd kunnen big ven van de oprechtheid, waarmede ook vaak de felste tegenstanders dat heil bevor deren willen. Daarom klinke, nu een maal de groote strijd gestreden is, en het verwonden over en weer ia nage- vechten slechts nadeel brengen kan aan allen, van stonden aan de leuze: de wapens neer Ituitenlan<l. De Duitsche Rijksdag heeft zonder beraadslaging bij de laatste stemming over de legerwet een voorstel aange nomen tot herstel van de zes regimenten ruiterij in het regeeringsontwerp. En kele Polen, vrijzinnigen en de sociaal democraten stemden tegen. (De begrootingscommissie had drie van de zes regimenten geschrapt.) Vervolgens werd de legerwet zelve met de stemmen van enkele Polen en de sociaal-democraten tegen, onder storm achtige toejuichingen, aangenomen. Voorts heeft de Rijksdag in drie le zingen met bijna algemeene stemmen aangenomen het wetsvoorstel van den vrijzinnige Waldstein, waarbij in het militaire strafwetboek verzachtende om standigheden worden ingevoerd, waar voor gevangenisstraf in plaats van tucht huisstraf wordt opgelegd. De rijkskanselier erkende, dat het wenschelijk was, om voor een aantal militaire vergrijpen verzachtende om standigheden aan te nemen en ver klaarde dat hij in den Bondsraad dat standpunt zou verdedigen. Eindelijk heeft de Rijksdag met bijna algemeene stemmen voorgoed aange nomen de wet op de buitengewone hef fing van vermogen en inkomen als bij drage in de kosten van de legerwet. I Te Colmar in Elzas Lotharingen zal in Augustus een gymnastiekfeest wor den gehouden. De sportvereeniging, die het organiseert, had vereenigingen uit Zwitserland en Frankrijk tot deelne ming uitgenoodigd. De onderprefect, wien toestemming voor het feest was gevraagd, heeft die echter in overleg j met den minister van binnenlandsche zaken geweigerd, indien Fransche gym nasten er aan deelnemen. De verontwaardiging in Elzas Lotha ringen over dezen dwangmaatregel is groot. Men vraagt zich af wat de re geering kan bewegen langs dezen om weg Franschen den toegang tot het land te ontzeggen. Volgens een bericht uit Gothenburg heeft een Zweedsch-Amerikaansch in genieur, met name E<lward Stenberg, werkzaam aan Lindholmes fabriek, een toestel uitgevonden om vliegtuigen voor kantelen te behoeden. Zoodra het vlieg tuig door te scherpe helling daartoe neiging vertoont, gaat er vanzelf een motor in werking die, zoo het heet, het omslaan belet. werd de groote dag vastgesteld en de no tabelen der stad ter bruiloft genoodigd. Allen aanvaarden de invitatie, met uit zondering van de burgemeesterlijke familie, die, althans de dames, met geen goed fatsoen konden verschijnen. Maar Zijn Edelachtbare schreef den dokter een recht hartelijken brief, met de beste geluk wenschen en de verzekering van zijn gunst en protectie en dat was voor Gosse toch de hoofdzaak. Op den bruiloftsdag bolderden alle koetsen van het stadje naar de kerk, die tjok-vol was, en daarna verzamelde zich het gezel schap in de beste zaal van Posemuckel, waar een bruiloftsdisch stond aangericht, zoo fijn als men het in geen jaren had gezien. En het ging er lustig en geanimeerd toe. Natuurlijk werd de eerste toost uitgebracht door den dominee. En nadat 't „Lang zullen ze leven" had geklonken, trad Zijn Weleer waarde langzaam en waardig, doch met 'n vriendelijk glimlachtje op het jonge paar toe om met beiden te klinken. Nadat de dominee had gesproken, kon de geleerde redacteur het niet langer uithouden. Hij tikte aan zijn glas, stond op, kuchte en begon met zijn vervelend neusgeluid, op zijn gewonen schoolvossetoon een eindelooze rede, waaronder het heele gezelschap het angstzweet uitbrak. Maar vooral voor het jonge paar scheen het eentonige gezeur van den redacteur een marteling te zijn. Eerst werd de bruigom onrustig; hij keek vragend het bruidje aan. Toen stond hij op. Zij ook. Toen de geleerde redacteur eindelijk had uitgesproken, bleek het, dat er geen bruids paar meer in de zaal was. De geschiedenis is uitons rest nog slechts de plicht te vermelden, hoe de toestand te Posemuckel zich ontwikkelde na de gebeur tenissen, die wij tot dusverre schetsten. Dokter Gosse en zijn vrouwtje leefden in den gelukkigsten echt dien men zich kan voorstellen en hun financieele positie werd Zaterdagmorgen is een aardschok waargenomen in de Zuid-Italiaansche provincies Avellino, Castellamara di Stabia en Cosenza, in welke laatste provincie schade is aangericht in de gemeenten Pavla, Mongrasano, Congli- ano, Rogiano en Gravina. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen. Tengevolge van de aardbeving is van een school te Roggiano Gravina het dak neergestort. Een twintigtal kinderen werden gewond. Uit Napels wordt gemeld, dat sedert Vrijdag de Vesuvius rookpluimen uit stoot. Ook te Ainsmars (Algiers) is een hevige aardschok waargenomen. Er zijn gelukkig geen ernstige ongevallen voor gekomen. door de praktijk, die hij zich in den geheelen omtrek verwierf, zeer gunstig. De oude dokter Sturr stierf kort na hun huwelijk, en daar de barbier geheel in mis- crediet was geraakt, kreeg Gosse het zóó druk, dat hij bijna wenschte, dat zich een tweede geneesheer in het district zou ves tigen. Die arme Lawendel De spaarduitjes uit de dagen van zijn geluk waren spoedig opgeteerd. En hij ge raakte in een toestand van misère die hem en zijn groot gezin spoedig tot den bedel staf had gebracht, ware 't niet, dat hij, door de warme voorspraak van den thans in vloedrijken gemeente-arts, het baantje van nachtwacht, dat door den dood van den ouden Muller was opengevallen, had ge kregen. Zoo ging de treurige profetische droom van juffrouw Sabine in vervulling Maar moge Lawendel een slecht slagers knecht, een slechter barbier, en nog slechter dokter zijn geweest, als nacht yvacht bleek hij, tot groote tevredenheid van den Burge meester en den Raad, de rechte man op de rechte plaats, zoodat hem een flinke grati ficatie boven het salaris werd toegekend en hij met zijn gezin beter kon leven dan inder tijd als baardschraper. Zij n voormalige positie als stads- vertrouwe ling had hij echter voor goed verloren, waarmede ook Posemuckel alle verborgen heden verloor. Want, zooals wij vroeger zeiden, een kleine stad heeft alleen verbor genheden, als men ze uitvindt. De heer Wacker, de ontvanger, kreeg spoedig, als schoonvader van den schier verafgooden dokter, meer aanzien en invloed bij het gemeentebestuur, zooals over het algemeen meer en meer door de vochtige muren van Posemuckel de beschaving door drong die de oude, ingeroeste vooroordeelen verjoeg. De brave burgemeester Zipfel bestierde nog geruimen tijd de krachtig opbloeiende gemeente. Twee jaren na de trouwpartij van den dokter, genoten hij en zijn vrouw de vreugde, „hun kind" getrouwd te zien. Suze had Jack Johnson, de zwarte bokskampioen, die onlangs wegens een vergrijp tegen de wet op den handel in blanke sla vinnen is veroordeeld en tegen borg tocht van 25,000 gulden in voorloopige vrijheid is gesteld voor den tijd dat zijn zaak in hooger beroep zal worden be handeld, is Vrijdag uit Chicago ontsnapt en naar Canada gereisd. Op telefonisch verzoek van de politie is hij te Montreal aangehouden, maar het schijnt dat men hem weer zal laten gaan, omdat de wet in Canada geen recht geeft hem terug te zenden. Johnson verklaart dat hij in Novem ber, als het hooger beroep dient, te Chicago terug zal zijn. Hij moet in September te St. Petersburg boksen met Sam Langford en Smith. Maandag werd uit Lissabon gemeld: In het afgeloopen etmaal is tengevolge van de groote hitte op 11 verschillende plaatsen brand uitgebroken, met name in het entrepot van de dokken. De schade beloopt ettelijke miljoenen. Er begint gebrek aan water te heerschen bij de gemeentelijke diensten. Op zijn Schotsche landgoed Dunrobin is de hertog van Sutherland overleden. Hij was verreweg de grootste landeige naar in Engeland, vermoedelijk ook, na den Tsaar van Rusland, van Europa. Zijn landbezit is nagenoeg 550,000 H.A. (Noord-Brabant is groot ongeveer 512,800 H.A.) Kinderzegen. De vrouw van een manufacturier te Schönthal in Beieren, heeft binnen 14 maanden het leven ge schonken aan zeven kinderen. In April 1912 kreeg zij vier meisjes tegelijk, Donderdag drie jongens. De Germania voorspelt, dat de groote trek van de Berlijnsche vacantie-reizi- gers dit jaar naar de Oostfriesche en de Nederlandsche badplaatsen zal gaan. Ten minste, het groot aantal biljetten dat nu reeds aan het Potsdammer station te Berlijn voor de sneltreinen naar Ne derland besteld is, is er een aanwijzing voor; de helft van die reizigers pleegt niet, zegt de Germania, naar Engeland door te reizen, maar in Nederland neer te strijken. De Senaat van den Staat Pennsyl- vanië heeft met 30 tegen 5 stemmen een wetsontwerp aangenomen, waarbij het namelijk gehoor gegeven aan het dringende aanzoek van Zieme, den vrij bedaagden pachter van <len burger-societeit, Nakome lingschap werd echter aan dit overigens gelukkig echtpaar niet geschonken, wat Suze dikwijls erg zwaarmoedig stemde. En de geleerde redacteur van het „Pose- muckler Weekblad"? Die werd door het licht der nieuwe ideeën dermate in vuur en vlam gezet, dat hij het groote besluit opvatte, een „Geschiedenis van de Stad Posemuckel aan de bevaarbare Pose," te schrijven. Van dit werk waren op op den dag, toen Suze den ouden Zieme 'ilozend in de armen viel, reeds de eerste acht deelen verschenen. Zijn klein kittig vrouwtje vond dit eigen- ïijk niet bijzonder prettig. Zij meende, dat haar man van dag tot dag méér geest werd. En daaronder leden zijn lichamelijke levens functies op zeer hinderlijke wijze. Dertig jaar later voerde onze weg bij toe val weder door het stadje. Toen wij met de gele diligence den wel bekenden grenspaal naderden, haalden wij onwillekeurig onzen zakdoek voor den dag. Maar de traditioneele niesbui bleef uit. Verwonderd keken wij rond. En kijk! De vroegere tabaks-aanplantingen waren verdwenen en hadden plaats gemaakt voor hooge, golvende korenaren. En toen wij, uit nieuwsgierigheid, af stapten in „De Zachte Duif", thans genaamd „Hotel de Drie Kronen," werd ons, tot ontbijt, kaviaar en sardines voorgezet. Terwijl wij ons die heerlijkheden goed lieten smaken, vertelde ons de hotelhouder, die uit de nabij zijnde groote stad zich hier had gevestigd, dat een spoorlijn in aanleg was, en dat de bouw van het „station Pose muckel" reeds was aanbesteed. Veel geluk, Posemuckel! EINDE.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1913 | | pagina 1