Grij sleept Uw asthma AB OPSTROOP, C. BOUMAN, J. Th. COUWENBERU, t J. ELEKAN, behoorenle bjj liet Nieimllal toof 'aet Land m Hensden ea Alteua Tan Zaterdai 5 Juli 1913, No. 3272. 1 A. OU,i\ËtfUiL iid Kifstraat 308a, Tel. Int. 94, Gorinchem. Havenstraat 5 (nabij iet station) 's-Bosci. pijnloos. Plaatsii met sctóteljjie garantie. als een blok aan Uw been. Heusden. LIMONADES NIEUWE Zondags na t uur kantoor gesloten. Eelaartine en Fraisola GROENTEN IN BLIK en SOEPEN Alle werkdagen van 9 tot 3 uur. GROENTEN in BLIK. SOEPEN en SAUSEN. Komkommers en Versche Bananen. Drietrompetterstraat, Heusden. RECHTSKUNDIG ADVISEUR, ADVIES en BIJSTAND Tandheelkundige behandeling Oppert 156, Rotterdam. BUITENLAND. Op een plein te Lissabon, is weer een projectiel ontploft. Een kind, dat het in onwetendheid meegedragen had en val len liet, werd in stukken gereten. Volgens een andere lezing lag het projectiel op straat, en zou het kind er tegen geschopt hebben, met het noodlottige gevolg. Een werkman, die op 100 meter af stand liep te wandelen, werd aan de borst gewond. De berichten over de ontzettende hitte in heel Amerika blijven aanhouden. Talrijke dooden vallen daarbij te be treuren. In Chicago alleen zijn in de laatste drie dagen 85 zuigelingen gestorven. Te Keulen is het in de buurt van de markthal, waar de voerlieden en andere werklieden een staking op touw gezet hebben, tot hevige botsingen tusschen stakers en werkwilligen gekomen. De politie moest met een sterke macht van leer trekken en de werklieden naar huis begeleiden. Een aantal hunner zijn ernstig mishandeld. Te Lawrence, in den staat Massachusets, bevonden 75 jongens zich op een steiger, waar zij hun beurt afwachten om een bad te kunnen nemen in de Merrinac. De pier bezweek en de knapen vielen in het water. Bij de worsteling om aan den kant te komen verdronken er 12. In de Vereenigde Staten dreigt een algemeene staking der conducteurs, machinisten en stokers aan de sporen, die 20 procent loonsverhooging eischen. De directies weigeren, er op wijzend dat de loonen in 1910 belangrijk zijn ver hoogd. Toegeven aan den eisch zou de kosten der maatschapijen met 17 mil- lioen dollars per jaar verhoogen. Het aantal betrokken ambtenaren beloopt 100,000. De Zuidwestelijke spoorlijnen bij Kief zijn door onweersbuien gedeeltelijk ver woest. Bij Wolotschisk is door het instorten van een spoorbrug de spoorwegver binding met Oostenrijk verbroken. De Russische reizigers werden in Wolot schisk, de Oostenrijksche in Ostropel tegenhouden en gewaarschuwd niet ver der te gaan. De New York World bevat een lijvig artikel over de praktijken der trusts'n de Vereenigde Staten. Het is van de hand van kolonel Martin M. Mulhall, die 10 jaar geleden politiek agent was der Nationale Vereeniging van Fabri kanten. De schrijver deelt mede dat deze vereeniging grooten invloed heeft op alle trusts in de V. S., dat zij wordt gesteund door 225 nijverheidsonderne mingen en over een kapitaal beschikt van 5000 millioen gulden. Zij gebruikt haar macht en invloed om de wetgeving te leiden in voor de ondernemers gunstige en voor de werk lieden ongunstige banen. Mulhall ver klaart dat hij alleen een half millioen heeft uitgegeven om stakingen te doen mislukken en de verkiezingscampagne van afgevaardigden, die de trusts goed gezind waren, te steunen. Hij staaft dit met een bewijsmateriaal van 20,000 brieven, telegrammen, rap porten en kwijtingen. Daaruit blijkt ook, dat de Vereeniging van Fabrikanten stelselmatig den Ame rikaanschen Bond van den Arbeid tegen werkte en getracht heeft Samuel Gom- pers, den president van dien bond, met 100,000 gulden en de belofte van een vet postje om te koopen. Gompers heeft dat aanbod afgeslagen en de agenten, die 't hem hadden gedaan, zijn slechts met moeite uit de handen der justitie gehouden. Mulhall noemt tal van afgevaardig den, die financieelen steun van de ver eeniging genoten. BINNENLAND. Over de dubbele vergiftiging te Oude Wetering meldt men nader aan de N. R. CL: Woensdag 25 Juni stierf te Oude Wetering onder zeer verdachte omstan digheden de boerenarbeider P. P. De man was slechts één dag ziek ge weest en had, naar men den dokter meedeelde, hevig gebraakt, doch toen de dokter aan de woning kwam, lag de man wel te krimpen van pijn, doch van uitbraakselen of anderszins was geen spoor. Die had vrouw P. in de vaart geworpen, zei ze. De man overleed, dr. Melchior, de geneesheer, waarschuwde de justitie, de burgemeester liet de vrouw gevangen nemen en naar Roelofs-Aerendsveen brengen, doch toen het parket uit Haar lem kwam, vond het niets in de woning te Oude Wetering, dat verdacht voor kwam, het verhoor leverde niet vol doende stof op om de vrouw nog langer vast te houden en zij werd Donderdag weer dadelijk in vrijheid gesteld. Het lijk van P. werd Daar Leiden ter schouwing opgezonden, dit onderzoek bracht aan het licht, dat de man met arsenicum was vergiftigd. Maandagavond half elf werd de vrouw opnieuw aan gehouden en na een verhoor van vier uur, haar door de veldwachters Bodin en Dupeau afgenomen, viel ze door den mand en bekende niet alleen haar man, doch ook, in vereeniging met den boerenarbeider B., met wien zij in in tieme verstandhouding stond, den vader van B. te hebben vergiftigd. Vrouw P. is 29 jaar en moeder van vier kinderen, waarvan het oudste 13 jaar is. Haar man was boerenarbeider bij den landbouwer J. N. Los. Deze waarschuwde hem Maandag voor acht dagen, dat hij wat beter op zijn vrouw moest passen. Thuis komende heeft P. haar onder handen genomen, daarover is een woor denwisseling ontstaan en Dinsdag tegen den avond, nadat hij zijn warme maal had gebruikt, is P. plotseling ziek ge worden. Hij kreeg krampen en braakte. Zijn vrouw heeft hem toen een ei met cognac, klaar gemaakt, waarin ze, evenals in het eten, een groote dosis arsenicum heeft gedaan. Volgens haar eigen bekentenis heeft ze niet meer dan tweemaal het vergif toegediend. Met den vader van B. is het anders gegaan. Deze woonde in bij zijn zoon. Deze was weduwnaar; hij wist, dat zijn vader f 400 a f 500 had overgespaard. Dit geld heeft hij zijn vader afhandig gemaakt, tengevolge waarvan er moeilij k heden zijn ontstaan, waarom B. besloot zijn vader uit den weg te ruimen. Als rattengif had de oude B. arseni cum in huis. Zijn zoon diende hem dit toe in kleine doses, de vader werd ziek en vrouw P. kwam hem te Abenes zoo genaamd verplegen. Wel dertig maal hebben de twee den ouden man toen arsenicum ingegeven, waarop deze is gestorven. B. is in den nacht van Maandag op Dinsdag van zijn bed gelicht en naar Roelofs Arendsveen gebracht waar ook hij een bekentenis heeft afgelegd, eerst tegenover de veldwachters, later ook tegen den rechter-commissaris. Het tweetal is op last van de justitie overgebracht naar het huis van bewa ring te Haarlem. De kinderen van vrouw P. zijn voor- loopig onder dak gebracht bij den land bouwer Los. Betreffende het overlijden van den kersen plukker v. O. te Werkhoven is later gebleken, dat de dood niet het gevolg van den val van een ladder was, doch dat iemand die in den boomgaard met een buks op spreeuwen schoot door een noodlottig toeval, v. O. in het voor hoofd heeft geraakt. De kogel die in de hersenen drong, maakte dadelijk een eind aan 's mans leven. De dader, een zeer achtenswaardig man, heeft zich zelf bij de justitie aangemeld. Woensdag werd uit 's Gravenhage ge meld: Noch de regen, noch de hevige windvlagen vermochten Brindejonc te weerhouden zijn afgebroken reis door het luchtruim te aanvaarden. Met de zelfde stiptheid, waarmede hij gisteren, tot ieders verbazing en bewondering, op het door hem aangekondigde uur, ja zelfs nog enkele minuten daar binnen, even via Hamburg uit Kopenhagen hier in Den Haag op 't appel verscheen, kwam hij hedenochtend zijn belofte na om tusschen 8 en 9 uur de terugreis naar zijn land aan te nemen. Te ruim half negen was de vliegenier gereed om op te stijgen. Gelukkig was het weder eenigszins gunstiger geworden. Als 't te voren niet zoo geregend had, zou hij al lang weggevlogen zijn, zeide hij, maar hij wilde liever onder een droog buitje door. Hij liet nu het toestel verrollen naar een plek, welke hem gunstig dacht om de lucht in te gaan, zóó dat hij zachtjes aan van uit het Noorden naar het Zuiden, waarheen zijn richting lag, kon zwenken. Meesterlijk is hem dat gelukt, en op het oogenblik van zijn opstijgen, juist vijf minuten voor negenen, nadat hij nog enkele handdrukken had gewisseld, was iedereen in de grootste bewonde ring voor de zich in alle opzichten ge openbaard hebbende vliegeniers-talenten van Brindejonc. Recht op de duinen reeks in rolde de eeudekker in een huppelvaartje, en één oogenblik dacht men, dat zij niet tijdig genoeg van den grond zou komen en tegen 't prikkel draad, dat het terrein afsloot, terecht zou komen. Maar Brindejonc had alles wei goed berekend, en precies waar het wezen moest, koos de machine de lucht. In rechte lijn vloog het toestel toen op de duinenreeks aan. Men kon zien, dat het hevig met den wind te kampen had, het ging angstwekkend heen en weer. Maar hooger komend, legde de machine zich, voor 't oog althans, rustig en met een meesterlijke breede zwenking boven de duinen kreeg Brindejonc z\jn Zuide lijke richting en verdween binnen vijf minuten, steeds hoogpr stijgend, uit het gezicht. i Brindejonc is om 11 uur te Corbeaulieu aangekomen en heeft dus over de reis van den Haag naar dip plaats 2 u. 16 min. gedaan. Vijf vliegers waren hem tegemoet gekomen. Na met hen ontbeten te hebben, zijn zij om drie uur gezamenlijk weer ver trokken, en om 4.20 uur behouden op het vliegveld van Villa Coublay bij Parijs aangekomen. Hier volgt de vlucht van Brindejonc in het kort herhaald. 11 Juni verliet hij Parijs, om naar Berlijn en indien hij kon, verder te vliegen. Het was slecht weer; hij landde in Wanne en toen hij boven Johannis- thal kwam woei er zulk een storm, dat niemand aan een behouden landing ge loofde. Op het wegvak WanneBerlijn haalde hij, met den wind in den rug, een snelheid van 200 K.M. Den weg ParijsBerlijn 910 K.M. legde hij af in 5 uur. Om even over Ï2 was hij in Johan- nisthal geland en om half vier was hij al weer weg. Hij vertrok bij stormweer. Om 7 uur landde hij in Warschau. Hij had derhalve tusschen zonsop- en onder gang 1500 K.M. afgelegd. Den 15den Juni vloog hij via Wilna en Dwinsk naar Sint Petersburg, dat hij den 17den Juni bereikte. De afstand WarschauSint Petersburg is 1000 KM. Van Sint Petersburg vloog hij langs de kust naar Reval en vandaar over de Oostzee naar Stockholm, dat 370 KM. van Reval af ligt. StockholmKopen hagen (ongeveer 330 KM.), Kopenha genHamburg (290 KM.), Hamburg Den Haag (430 KM.) en Den Haag Parijs (400 KM.) volgden. Dezer dagen werd in een turngebouw aan de Marnixstraat te Amsterdam een dertienjarige jongen er op betrapt, dat hij in de kleedkamer uit de jas van een der in de zaal werkzaam zijnde turners een horloge wegnam. De politie werd gewaarschuwd, bracht den jongen naar 't bureau Leidscbeplein, en daar kwam aan het licht, dat de knaap met een viertal vriendjes, allen van zijn leeftijd, een geregelde dievenbende vormde. De jongens hadden een vereeniging gesticht met statuten en een huishou delijk reglement. Doel van een en ander was, zich alles wat binnen hun bereik kwam, toe te eigenen, te verkoopen en van de opbrengst gezamenlijk naar een bioscoop te gaan. Gebleken is, dat alle diefstallen, die de laatste maanden in de badinrich tingen aan den Heiligenweg en den Westerdoksdijk, op het sportterrein achter het rijksmuseum en in het turn gebouw in de Marnixstraat voorkwamen, door deze veelbelovende jongelui werden gepleegd. Rijwielen, horloges, porte feuilles, alles was van hun gading. De knapen bezochten een derde klasse school. Hunne ouders behooren allen tot den meer gegoeden stand. De vorige week werd op een der buitenwegen onder Zevenbergen de haar vlecht van 9en meisje van 13 jaar af gesneden. De dader was niet te vinden. Donderdagmorgen heeft men op een anderen weg wederom van een meisje gedeeltelijk het haar afgesneden. Terstond is hiervan aangifte gedaan bij de politie, waarna de heele brigade marechaussee en de gemeentepolitie op onderzoek zijn uitgetrokken. Verschei dene burgers staan de politie bij. Inbrekers hebben in den nacht van Dinsdag op Woensdag bij mevr. de wed. van der W., in de Jacob Marisstraat te Sloten (N.-H.), een groot aantal gouden en zilveren sieraden, w. o. enkele van zeer groote waarde, gestolen. Er bestaan geen grooter twijfelaars dan asthmalijders. Zij hebben reeds zooveel mid delen tevergeefs geprobeerd, dat niets hen als het ware bewegen kan een nieuw middel te probeeren. Asthmalijders, wij weten, dat nog nooit iets U geholpen heeft, maar laat U overtuigen door de duizenden attesten van dankbare genezenen, welke wij dagelijks afkondigen en probeert het eens met de ABDIJSIROOP, Klooster Sancta Paulo, welke U moet, kan en zal genezen. Een jaar of tien geleden had ik eene ver koudheid verwaarloosd en sedert dien was ik asthmalijder geworden. Altijd was ik zeer kortademig, ik moest veel hoesten en had het dan zóó benauwd, als een asthmalijder het maar hebben kan. Mijn keel was soms als dichtgeschroefd en daarbij was het mij haast onmogelijk de fluimen op te geven, welke mij vast op de borst zaten. Werken kon ik haast niet meer en/slapen evenmin. Wat ik ook aanwendde, niets hielp mij, totdat ik overging tot het gebruik van de Abdijsi roop. Reeds dadelijk gaf de Abdijsiroop mij verlichting. De fluimen kwamen gemakkelijk los, het hoeeten en de benauwdheden bedaarden en bleven langzamerhand weg, vaardoor ik beter slapen kon. Na vier flesschen Abdijsiroop gebruikt te hebben was ik van mijn asthma verlost." De Klooster §anrta Paulo geneost onvoorwnardelfikiistliniu, broochids, kink en slijmhoest, influenza en alle bor§t-, keei- en longaandopnin^cn. Prijs per flacon van 230 gramfl.van 550 gram f 2.van 1000 gram f 3.50. Eischt/rooden band met handteekening van den Gene- raal-Agent L. I. AKKER, Rotterdam. Verkrijgbaar te neusden bij H. van Eeuwijk; Aalburg: H. T.Schouten: Aalst: G. v. d. Zalmr; Almkerk: S. van DrunenAudel: J. G. Schouten; Be- soijen: D. van Heiyoort; Uruuen (N.-B.) L. v. d. Lee, Wed. J. Sikkers Zoon Bussen: J. J. Paos; denderen: B. de Graaff; GiesscnJ. van Vugt; Hank (Dassenpolder):JL. van der Pluijm; HeijmansMeeuwen: G. Sterkenburg; Nieuwendijk: R.Gtomqn; Veen: J. Vos Bz.; Vlijmen: H. v. Wordragen b. d. Ven; Werkendam: C. P. Cornet; Wnudrichem: G. Wilhelm; Wijk: G. Versvelt en M. Schouten en bij alle Drogisten en de meeste Apothekers. Hoogstraat, (hoek Nieuwstraat) Verkrijgbaar in verschillende ^maken, als: Kersen, Frambozen, Sinaasappel, Citroen, Ananas, enz., per heele en halve flesschen. in luxe flacons. Smyrna Wijn, Lemon Squash, Boerenjongens op Sherry enz. enz. Voorhanden der Heusdensche Conserven fabriek. Tevens verkrijgbaar: EAU DE COEOGAE. in halve en kwartflesschen. Minzaam aanbevelend, A. Baaijens. ADVERTENTIEN. IPREEKVREV: Steeds voorbanden bij BIJ Heusden, is geen concurrentie mogelijk (naar prijzen en kwaliteiten) van Eamlhotiwgereedschappen, Huishoudieliiike Artikelen, Vlecht- of Draadwerk, Spaden of Mcisoppeu, Zeisen of Ziekten, Hessen of Scharen, in één woord alles/wat boer of burger ge bruikt koopt mep het best en goed koopst aan bovengenoemd adres. Minzaam aanbevelend. P.S. Iedere plaats in den omtrek wordt om de maand met paard en wagen bezocht met alle artikelen. Gevraagd, tegen I Aug. of eerder, of flink Halfwas P. O. AdresJ. BAKKER, N i e u w e n d ij k, (bij Gorinchem.) KANTOOR VAN met betrekking tot processen, strafzaken, faillissement, nalatenschappen, boedelschei ding, voogdij, curateele, echtscheiding, ar beidscontract, enz. Behandeling van alle voorkomende Rechtszaken, zo^el bij Rechtbank als bij Kantongerecht, irmen van Schuld vorderingen, regeling zaken van debiteuren met hunne schuldeischers, maken van Contracten, Reques- ten, enz. enz. Degelijke en prompte afwerking. Billijke Conditiën. N.B. Bij niet inkomen der schuldvorde ringen in der minne, worden geen kos ten in rekening gebracht. GEVESTIGD sinds IS1}®. f 8.per (and. f fO.per gebit. I%.R. Bij Waatsing van 3 Kunsttanden vergoeding van reiskosten. Zondags consult alleen op aanvrage. De heer Alphonse van Wassenhove te Hoog- straeten bij Castelré (N.-B.) verklaarde ons het volgende Mala Aardappelen. HtCHkA HÉtóÉC 1

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1913 | | pagina 5