NIEUWE ABllVEs 1 OCTOBEK IjSÜTIS. bÉraie bij bet NieiwsM rar bet Land van Heista ei Alteia ra Mas 6 September 1913, No. 3290. Vacantietijd. ontvangen de courant tot BUITENLAND. Voor een Daitsehe rechtbank heeft onlangs een mijnwerker terechtgestaan wegens ergelijke mishandeling van mijn- paarden. De bijzonderheden, die bij het proces bekend werden, waren zoo ijse- lijk, dat de officier van justitie den be klaagde als een „monster" en een „mijn- beest" betitelde. Een medewerker van de Köln. Volks- zeiting oppert nu, naar aanleiding van dat proces, het denkbeeld om in de mijnen motoren als trekkracht voorde kolenwagens te gebruiken. Het oude, afgebeulde mijnpaard, die martelaar van den arbeid, zou dan overbodig worden. Een Amerikaansche auto is bij het hospitium van den kleinen St. Bernard van een hoogte van 200 M. in een af grond gevallen. De vier reizigers, die erin zaten, bleven hangen op een rots, die 20 meters lager dan de weg was gelegen.Twee hunner zijn zwaar, de twee anderen licht gekwetst. Te Munchen heerscht een tyfus-epide- mieWoensdag waren erin liet geheel 50 menschen, die de ziekte al hebben of verdachte verschijnselen vertoonen, in de ziekenhuizen opgenomen. Een berucht inbreker is bij zijn over brenging van Prüm naar Trier uit den, in volle vaart rijdenden, trein gespron gen. Zijn bewaarder trok aan de noodrem. Men vond den man, zwaar gewond en buiten westen op de spoorlijn liggen. De Koning van Spanje heeft zes ter dood veroordeelden genade verleend. Onder hen Sanchez Allegre, die inder tijd een aanslag op den Koning heeft gepleegd. Door een gasontploffing is een slijterij in de Salneuvestraat te Parijs geheel vernield. De belendende huizen zijn beschadigd. Er is één doode. Zes men schen zijn zwaar en zes licht gewond. De gasontploffing wijt men aan de onvoorzichtigheid van een rooker, die een brandende lucifer weggooide, waar door het gas vlam vatte, dat uit een gaspijp van de straat ontsnapte, doordat straatmakers bezig waren het plavei sel te herstellen. Voorzichtigheidsüalve heeft men het gas in de buurt voor- loopig afgesloten. Prins Gelovani, afgevaardigd ter Doe- ma uit den Kaukasus, heeft volgens de Lokal-Anzeiger een telegram uit Koetais ontvangen, meldend, dat sedert een week 2000 mannen uit het Russisch district Kwiril, op bevel van het districts hoofd wederrechtelijk worden gevangen gehouden, om daardoor de uitlevering van den moordenaar van een politie beambte af te persen. Daar de moorde naar echter reeds lang is gevlucht, is zijn uitlevering onmogelijk. De 2000 gevangenen worden geslagen en lijden hongeren dorst. Afgevaardigde Gelovani heeft zich tot den minister van binnen- landsche zaken gewend, die den gou verneur van Koetais heeft opgedragen de zaak te onderzoeken. In Johannesburg worden vele leden van de arbeiderspartij gevangen geno men. Dit vloeit voort uit een vast plan van de regeering, om aan de aanstokerij tot wanordelijkheid een eind te maken. Sedert twee maanden is er een vloed redevoeringen geweest, waarvan eenige als zeer opruiend worden beschouwd. De overheid onthield zich aanvankelijk van maatregelen en volgde een taktiek van lankmoedigheid. Deze wordt nu als mislukt beschouwd en, naar men ver neemt, zal de overheid thans zeer strenge maatregelen nemen tegen lieden die zich aan opruiende taal of daden te buiten gaan. Een telegram uit Gibraltar meldt, dat dat een Spaansche stoomboot, uitgerust door verscheidene rijke Joden, daar uit Tetoean is aangekomen. Zij waren ge vlucht omdat zij vreesden na de Rama- danfeesten te zullen worden aangevallen. Zij verklaren, dat duizenden Marokka nen een leger hebben gevormd en men verwacht een aanval op de Spaansche stellingen en de stad. Een gevoel van onveiligheid heerscht onder de Euro peanen. Groot opzien wekt het in officiers kringen naar het Berliner Tageblatt uit St. Petersburg verneemt dat bij ^het legerkamp van Krasdoje Selo de Zweedsche officier von Essen, die daar den geheelen zomer is geweest, naar het heet om Russisch te leeren, in hech tenis genomen is. De Russische regee ring liet hem zes weken bewaken, tot zij de bewijzen had dat hij een Zweedsch spion is. De Zweedsche gezant te St. Petersburg doet zijn best, von Essen, die tot een aanzienlijk adelijk geslacht in Zweden hoort, vrij te krijgen, maar de Russische overheid beweert, dat zij het onomstootelijke bewijs van zijn schuld heeft en houdt hem vast. Te Parijs zijn vijf telefonisten voor het gerecht gedaagd. Het is gebleken, dat zij zich door een makelaar in graan hadden laten omkoopen, om hemjaltijd het eerst te helpen en zijn concurenten gedurende de uren van zaken doen te hinderen door de nummers die zij aan vroegen telkens voor „in gesprek" te verklaren. Dat heeft zoo al maanden lang geduurd. Op den weg tusschen Bonn en Keu len heeft men, ongeveer op de grens tusschen Bonn en Heisel, in den nacht van Dinsdag op Woensdag weer een aanslag op automobilisten gepleegd met een touw over den weg te spannen. Een wielrijder zag het touw bij tij dt, stapte af, klom over het touw en reed snel weg. Een oogenblik later kwam een tuf in groote vaart en verbrak het touw. Al leen de lantaarns werden. Van de da ders geen spoor. De Balkan. Volgens een officieele mededeeling hebben de Grieken in het district Wo- dena alle Bulgaren gevangen gezet. Om vrij te komen, moeten ze een losgeld betalen of een verklaring afgeven, dat ze zich als Grieken beschouwen. Men dreigt hen, die weigeren, als revolutio nairen ter dood te brengen. Vele Bul- gaarsche kooplieden zijn de een na den ander verdwenen. Men weet niet wat er van hun geworden is. De correspondent van de Etoile Beige te Saloniki meldt, dat verscheiden Al- baneesche benden, te zamen 15,000 man sterk in de buurt van Monastir, de Ser viërs hebben aangevallen. De Serviërs leden aanzienlijke verliezen. De Alba- neezen maakten veel mond- en krijgs voorraad. De Albanische Correspondenz ver neemt uit Walona, dat Grieksche sol daten en vrijwilligers het dorpje Bolena hebben geplunderd. De bewoners boden tegenstand en dooden eenige Grieksche soldaten. De Grieken doodden 9 man nen en 9 vrouwen. En uit SkoetariDe Montenegrijn- sche troepen hebben het dorp Woetai verwoest en wreedheden tegen de be volking gepleegd. Tien personen zijn ernstig gewond. Een aantal menschen zijn met geweld weggevoerd. De rest van de bevolking is in de bergen ge vlucht. Beambten van het station te Lemberg, in Galicië, waren reeds eenige dagen ge troffen door 'n vreemde bedompte lucht, die uit een mooie, koperen koffer kwam. Zij gingen er ten slotte toe over de politie hiervan mededeeling te doen, die na overleg, in aanwezigheid van den rechter van instructie, tot de opening van den verdachten koffer overgingen. Er bleek zich het lijk in te bevinden van een beeldschoon jong meisje, dat aan het hoofd teekenen van de vreese- lijkste verwonding droeg. De zending was uit Wilna, in Rusland, afkomstig en naar een gefantaseerd adres in Dona- burg gezonden. In Engeland heeft een ernstig spoor wegongeluk plaats gehad. Op den Mid- landspoorweg is Dinsdagmorgen vroeg een sneltrein, welke een anderen snel trein met groote vaart achterop reed, tegen den eersten opgereden. De nacht was donker en het regende, toen de botsing om drie uur in den ochtend gebeurde. Het geluid van den schok weergalmde door Dale, dat nog geen 600 M. van de plaats af ligt. Het ge bergte verrijst er plotseling aan weers kanten tot een hoogte van 2700 Engel- sche voet. Het is een van de griezelig ste en verlatenste plaatsen van het land. Er liggen geen woningen, op enkele verspreide boerenhoeven na. De locomo tief van den achterop rijdenden trein stiet recht door het laatste rijtuig van den anderen trein heen. Een schrikke lijk tooneel volgde, daar twee rijtuigen in brand geraakten. De overlevenden geven hartverscheu rende verhalen over de tafereelen, die zich na het ongeluk afspeelden. Zij zagen verscheiden menschen, die tusschen de overblijfsels van de wagens vast zaten, voor hun oogen levend verbranden. De passagiers en het personeel stelden held haftige pogingen in het werk om de slachtoffers in de verpletterde wagens te redden, maar hun pogingen waren over het geheel nutteloos, in vele ge vallen konden ze letterlijk niets doen. Een man, die zich in een brandenden wagen bevond, stak zijn hand door het venster, om de aandacht van de redders te trekken, die razende pogingen deden om hem er uit te halen. Zij begonnen juist te wanhopen, toen het hout van de wagen ineenstortte, waardoor de red ding slaagde. Reeds 14 verkoolde en onherkenbare lijken zijn uit de puinhoopen van den verbranden trein te voorschijn gehaald. Vele gekwetsten zullen waarschijnlijk aan hun brandwonden bezwijken. Het bestuur van den Midlandspoorweg ver klaart, de oorzaak van de ramp nog niet te kunnen opgeven. Intusschen staat vast dat men pogingen in het werk heeft gesteld om den tweeden sneltrein uit Carlisle, die op den eersten inreed, tegen te houden, maar, naar de seinwachters verklaren, reed hij door onveilige seinen. De hoofdconducteur heeft nog een vergeefsche poging ge daan om den tweeden machinist te waarschuwen. Het ongeluk is een van de ergste, ooit op de Engelsche spoorwegen voor gekomen. Alle omstandigheden dragen er toe bij, om de ramp nog ijselijker te maken. Op het oogenblik van de botsing woei er een vreeselijke storm en er was geen ander licht, dan de wilde gloed van de brandende spoorwagens. Te Rheinhausen bij Regensburg heeft een jongen van goed zeven jaar een af grijselijke misdaad gepleegd. Hij beeft het twee-en-half jarig dochtertje van een daglooner letterlijk geslacht. Eerst bedwelmde hij het kind door het met een houten knuppel op het hoofd te slaan, daarna spleet hij haar schedel met drie slagen van een bijl, hieuw armen en beenen af en verstopte de deelen van het lijk. Men betrapte hem toen hij hiermede bezig was. Lachend bekende hij zijn misdrijf. De jongen is blijkbaar krankzinnig. ii. Eerst betreden we de oude veste, waarvan reeds in 857 gewag werd ge maakt. De stad is nog geheel en al gehuld in een mantel van stevige wallen met een mooi groen grasveld als overkleed. Alleen de poorten zijn verdwenen. Van af de aanlegplaats komen we terstond in de straten, waar we het eerst opmerken de artistieke vischhal rustend op een Romeinsche colonnade, dateerend uit het jaar 1796 en destijds gebouwd van den overschot der schadevergoeding, door de Franschen aan Heusden be taald, wegens het beschieten der vesting. In een ouden gevel zien we nog de kogels, die getuigenis afleggen van het beleg, waarbij ook het kerkje te Oud- heusden, door den vijand voor een kruit- toren aangezien, in puin werd gelegd. Tegen den zijmuur van de vischhal prijkt een gedenksteen vermeldende de plechtigheid der opening van den nieu wen Maasmond, door het Koninklijk paar in 1904. Een heugelijke gebeurte nis voor Heusden, (dat van af 1482 door verlegging van de Maas aan de alge- meene scheepvaart werd onttrokken) een vreugdevol feit, dat door de bevolking dan ook luisterrijk werd gevierd. Van dien dag af aan varen de schepen ook weer op deze plaats, hetgeen natuurlijk groot voordeel aanbrengt. Nu richten we onze schreden naar het oud en merkwaardig stadhuis, in 1866 gerestaureerd en hetwelk een fraaien hoogen toren met een mooi klin kend carrillon bezit, dat juist vroolijk spelend het uur van halftwaalf ver kondigt. Het is dus nog tijd om vóór den middag het stadhuis te betreden en het historisch museum van het oude schuttersgilde te bezichtigen, dat daarin gevestigd is. Na veel geschrijf en gewrijf, is het den Heusdenaren gelukt hun oude schat ten voor een groot gedeelte van het Rijksmuseum in bruikleen los te krijgen. Het stadhuis zelf is zeer merkwaardig, zoowel van binnen als buiten. Inwen dig zijn flinke, hooge en ruime lokalen, in de vestibule prijkt het wapen van het schuttersgild St. Joris, gekroond door een helm, waarop een wiel. Onder het jaartal 1617, leest men de spreukPax ubi Justitia („Vrede heerscht waar ge rechtigheid heerscht." In de gangen zijn aangebracht antieke kapiteelen met de wapens der burge meesters en der leden van het college van schutters. Voorts hangen er prach tige schilderijen, waaronder van Van Malsen, Wijntrack en andere meesters, alsmede zijden banieren, oude voet- en handboogen, kanonnetjes, een fraai stads gezicht uit 1650, een zeldzaam mooi bewerkt eikenhouten hangkast van 1588, waarin een oorkonde, vermeldende den schutterseed. De raadszaal en de secretarie zijn beide typische vertrekken met merk waardige schilderstukken, ook in de zaal van het kantongerecht hangt een zeldzaam doek. Vermelding verdient het portret van burgemeester Honcoop, geschilderd door den Bosschen kunstschilder Pieter Sla ger Jr. In de vroegere kamer van het dijk bestuur, thans ingericht als kamer van collegie der gilde, bevinden zich de curieuse en kostbare stukken van St. Joris. Een prachtvolle zilveren ketting met vogel, een kunstig uitgevoerde zil veren drinkhoorn, 'n oud ijzeren offer blok, een enorme schat van gouden en zilveren paluren, en medalles, boeken met wapens enz. Voor oudheidkenners en liefhebbers van historie is het een verzameling, de aandachtige beschou wing meer dan overwaard. Een eigenaardig gebouwde trap voert ons naar den toren, van waar men een fraai uitzicht heeft op de omgeving, waarboven domineert de slanke toren der protestantsche kerk, waarvan Napo leon de spits liet afnemen om aan zijn veldleger signalen te kunnen geven. In de archievenzaal hangt nog een curiositeit, bestaande uit een penteeke- ning, gemaakt in 1778 door een kun stenaar zonder handen of voeten. Met den penhouder in den mond werd dit minutiëus werk volbracht. Na ons bezoek aan het stadhuis be geven we ons naar den stadswal in de nabijheid der scheepstimmerwerf, waar we slechts met een daar geplaatste bel behoeven te luiden om den veerman van Nederhemert met zijn bootje te doen naderen. Heerlijk ligt het eiland (zoo zullen we 't noemen) voor ons het kasteel achter een statig woud van hoog geboomte verborgen. Links van ons de groote nieuwe brug gen over de Maas. Door een uitgestrekt weiland komen we aan den pas aangelegden dijk, om vervolgens langs een boschrijken weg het dorpje te bereiken, waar vriendelijke huizen met flinke welvarende boerde rijen ons tegenlachen. Midden in staat het Regthuijs, dat dient tot raadhuis, postkantoor en tot uitspanning. Het behoort aan hef kasteel en is getooid met een uithangbord, vertoonend het wapenschild der heerlijkheid, waaronder de spreukMit gans trou. Bezijden de gelagkamer ligt een lommerijke tuin, die den bezoeker een leuk zitje biedt en waar men rustig den inwendigen mensch kan versterken. Na den lunch trekken we naar het kasteel, waarheen ons een weg voert, die aan den linkerkant een ruim en schilderachtig uitzicht schenkt over het malsche weiland aan de oevers van de Maas, terwijl we rechts langs de scha duwrijke boomen de mooie eeuwenoude aanplantingen van de heerlijkheid aan schouwen. Het kasteel zelf is omringd door een grooten tuin, gelegen tusschen breede grachten, waaromheen dubbele lanen met stoere iepen zich slingeren. (Slot volgt.) Rcehtzaken. De Burgemeester van Vlijmen, verzoekt opsporing, aanhouding en overbrenging naar Vlijmen van: le. Antoni Johannes van Delft, oud 20 jaren, wonende ten huize zijner ouders, te Vlijmen, mandenmaker, tamelijk groot van persoon, donker blond, lidteeken boven een der oogen, gekleed in een bronsgroen cos- tuum met donker groenen viltenhoed, die in 't bezit van een rijwiel, op 28 Augustus j.l. de ouderlijke woning heeft verlaten; 2e. Huiberdina van Bokhoven, oud 17 jaren, dienstbode te 's-Bosch bij apotheker Kijn, wettig domicilie hebbende te Vlijmen, ten huize harer ouders, middelmatige lengte, blond haar op het voorhoofd, roode puistjes, gekleed in blauw costuum, en blauwen strooien hoed met roode bloemen, die 28 Augustus j.l. haar dienst te 's-Bosch heeft verlaten, en hoogstwaarschijnlijk met ge noemden van Delft thans zwervende is. Aangezien genoemd meisje in den regel bij Van Delft achter op het rijwiel staat, is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat zij beiden te water zijn gereden en zijn veron gelukt. BINNENLAND. Bij Kon. besluit van 3 dezer is be noemd tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, gedurende de zitting die zal aanvangen op den 3den Dinsdag in September, J. E. N. baron Schimmelpenninck van der Oye van Hoevelaken, lid van die Kamer. Te Delfzijl kregen Dinsdagnacht ma trozen van het aldaar in de haven liggende Zweedsche stoomschip Kron- prinz Gustaf twist. Een der matrozen, die op de kademuur stond, loste drie revolverschoten op eenige matrozen, die in een vlet zaten, met het gevolg dat een Hongaarsch stoker van gemeld stoomschip op twee plaatsen in zijn beenen getroffen werd. De dader werd kort daarna aan boord gearresteerd, de stoker werd naar Groningen vervoerd. Bij een naaimachine-firma te Amster dam zijn, naar de Tel. meldt, in één maand tijds niet minder dan 60 naai machines verduisterd. Drie pakhuis knechts maakten zich aan deze verduis teringen schuldig. Zij deden telkens een naaimachine in een zak en begaven zich daarmee naar een lombard, waar zij de machine verpandden. Aldus werd ver scheidene malen en bij verschillende lombards geopereerd. Gearresteerd zijn de 20-jarige A. D., de 53-jarige T. K. en de 34-jarige H. van R. Naar het „Volk" verneemt, is er te Rotterdam bij een daarvoor gestichte vereeniging een plan in gereedheid, om in de nabijheid van de stad, aan den linker-Maasoever een tuinstad te stich ten, op het voorbeeld van enkele bui- tenlandsche steden. De grond voor dit doel moet reeds in het bezit zijn van de vereeniging, terwijl overeenstemming met het ge meentebestuur omtrent enkele punten reeds is verkregen. Woensdagmiddag omstreeks 5 uur heeft er te Katwijk Binnen, bij de krom ming aan den Noordwij kschen weg, een ernstige botsing plaats gehad tusschen twee electrische trams. Daarbij werd den bestuurder J. Legas, van Oegstgeest, de borstkas gedeeltelijk ingedrukt; ook werd een zijner beenen ernstig verwond. Voorts kregen twee passagiers lichte kwetsuren. De gewonden bestuurder is naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd, zijn toestand is ernstig. De materieele schade is vrij groot. De dienst was geruimen tijd gestoord. Donderdagavond heeft er ten huize van den heer H. S., drogist te IJmuiden, een moordaanslag plaats gehad. De eige naar van het zeiljacht Johanna, die reeds lange tijd met zijn jacht te IJ muiden vertoeft, de heer B., heeft op de 16-jarige dochter van den heer S., tijdens diens afwezigheid, in de bin nenkamer van dieus woning twee re volverschoten gelost, waardoor het meis je doodelijk getroffen werd. Daarna schoot de dader zich drie kogels in het achterhoofd, waardoor hij zeer ernstig, doch niet direct doodelijk werd gewond. Sinds eenigen tijd bestond er zekere verstandhouding tusschen den dader, een man van ongeveer 40 jaar, weduw naar en van zijn tweede vrouw ge scheiden, en het jonge meisje, dat hem meermalen op zijn jacht bezocht. Enkele dagen geleden deed de Neder- landsche politie aan de Belgische weten, dat valsche Nederlandsche bankbiljetten van honderd gulden waarschijnlijk uit Brussel afkomstig waren. Na een kort onderzoek werden een neger, die de biljetten zoowel in België als in ons land had uitgegeven, en een Daitsehe graveur, Fischer genaamd, te Brussel gevestigd, gevangen genomen. Een huis zoeking bij dezen laatste bracht het volledige materiaal, waarmede de bil jetten vervaardigd werden, aan het licht. Des graveurs dochter, verdacht van medeplichtigheid, is met de beide anderen opgesloten. Nadat de stoomboot Oude Maas Woensdagavond haar passagiers te Oud Beierland aan wal gezet had, moest zij weder terugkeeren, om een noodzake lijke herstelling te ondergaan. Tegenover Spijkenisse, althans in de nabijheid van deze plaats, kwam zij in botsing met een kleinere stoomboot, waardoor de laatste zonk en drie op varenden verdronken. De Oude Maas had den „goeden" wal, zij heeft zelfs nog door fluiten op het gevaar gewezen, doch op de andere boot scheen men daarvan niets gemerkt te hebben. Op de laatste boot waren vis- schers, die, na afloop van de vischvangst, een pleziertocht naar Oostvoorne hadden ondernomen en nu terugkeerden. De plaats, waar de boot gezonken is, moet eveneens aanduiden, dat de aanvaring niet aan de Oude Maas te wijten is. Een later bericht meldt De omgekomenen bij de aanvaring tusschen de passagiersboot Oude Maas en de schroefboot Merwede, van een der zalmzegenvisscherijen te Dubbeldam, zijnC. Stahl en G. van Wijk, bazen van de zalmvisscherijen Klein Profijt II te Hoogvliet en Merwede I te Dubbel dam en de stoker van de gezonken boot. De baas H. Versteeg, van de visscherij Klein Profijt I te Rhoon, heeft zich, in weerwil van een ontwrichten schou der en gebroken rib, zwemmende boven water weten te houden. I. Kok, die een

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1913 | | pagina 5