29 jaar machinist. Het buiten om de locomotief loopen om te oliën bij de omtrent 45 K M. vaart die de locomo tief had was niet gevaarlijk; hij deed het niet als de trein het dubbele liep. Den stoker vertrouwde hij dat werk niet toe die was het niet gewoon en zou misschien van de locomotief af vallen. Weer zijn twee gewonden overleden. Een vreeselijk bloedbad- Donderdagnacht heeft de onderwijzer Wagner, uit Degerloch, te Muihuizen in een aanval van razernij op vier plaatsen brand gesticht. Toen men hem trachtte te pakken, schoot hij acht menschen dood en verwondde er tien. Hij nam de wijk naar een stal, waar zijn vervolgers hem zoo deerlijk ver havenden, dat men twijfelt of hij er van op zal komen. Het huis waar Wagner te Degerloch woonde, is door den officier van justitie geopend. Wagner heeft, voor hij zich naar Muihuizen begaf, zijn vrouw en vier kinderen omgebracht. De eerste vond men met een doorgesneden hals, de kinderen waren alle doodgestoken op bed. Buren, die naast een school wonen, zagen tegen twaalf uur een schuur bran den. Toen zij aan een voorbijganger vroegen, wat de reden hiervan was, viel, in plaats dat zij antwoord kregen, een schot. Een van de vragers viel dood neer. De dader begaf zich daarna naar een andere plaats, waar hij weer een groote schuur aanstak. Toen een burger een raam opende en Wagner vroeg, wat er gaande was, kreeg hij een schot en viel dood neer. Bij de vijfde brandstichting werd Wagner achterhaald. Hij had twee legerrevolvers in de handen, waarmee hij in den blinde schoot. Hij doodde in het geheel zeven burgers en een meisje van elf jaar en wondde er elf, van wie verscheidene zwaar onder de zen zijn een politie-agent en een nacht wacht. Ten slotte slaagde de gewonde agent er in om met hulp van arbeiders Wagner's revolvers te grijpen. De toe gesnelde menigte mishandelde Wagner zwaar. De ontboden militairen werden daarna de branden baas. Een later bericht meldt: Twee lieden, die door Wagner gewond zijn, zijn nog gestorven. Het getal slacht offers, zijn vrouw en zijn kinderen mee gerekend, bedraagt nu dus vijftien. De vreeselijke moordpartij, die door den onderwijzer Wagner uit Degerloch bij Stuttgart is aangericht, is door de latere berichten in een heel ander licht gekomen. Eerst meende men met de daden van een krankzinnige of amok- maker, die door ziekelijken lust tot brand stichten en moorden was aangegrepen, te doen te hebben, maar de deskundi gen, die hem gehoord hebben, zijn zooals men weet eenparig van oordeel, dat men hem niet als ontoerekenbaar kan beschouwen. Wagner, een man van 36 jaar, is ge boortig uit Eglosheim bij Ludwigsburg. Zijn ouders waren boerenmenschen. Jaren lang is hij te Muihuizen, het dorpje aan de Enz (niet te verwarren met Mui huizen in de Elzas), ondermeester ge weest. Hij was daar om zijn verwaten manieren niet bemind. Hij knoopte er betrekkingen aan met de dochter van den waard van de herberg de Adelaar, uit welke betrekkingen een kind is ge sproten. Wagner werd daarom uit zijn betrekking ontslagen, maar kreeg in 1903 een nieuwe betrekking als ouder wijzer te Radelstetten, waar hij het meisje trouwde. Wagner sloot dit huwe lijk met tegenzin. Zijn vrouw, die zeer ijverig en huiselijk was, was hem te eenvoudig en te boersch. Hij bekom merde zich weinig om haar en ging zijn eigeu weg. Twee jaar geleden on geveer kreeg hij een aanstelling als eerste onderwijzer te Degerloch, waar hij schijnbaar in den kring van zijn gezin tevreden leefde, ofschoon men erbij weet te vertellen dat hij aan den drank verslaafd en eenzelvig was. Men meent, dat ontevredenheid over zijn huwelijk en de haat dien hij de familie van zijn vrouw toedroeg, de eigenlijke beweegredenen voor zijn daad zijn ge weest. Waarom hij dan echter zoovele menschen, die niets met hem te maken hadden, heeft neergeschoten, is niet duidelijk. In elk geval heeft Wagner aan de familie van zijn vrouw een brief geschreven, waarin hij te verstaan gaf, dat hij al lang een moordaanslag in den zin had. Ook schijnt hij geen pleizier in zijn beroep gehad te hebben. Wagner is Donderdagavond uit zijn woonplaats Degerloch naar Muihuizen, waar gelijk men weet zijn schoonouders woonden, met een fiets vertrokken. Voor het glas in zijn huisdeur had hij een bordje opgehangen met de mededeeling, dat het geheele gezin een uitstapje had ondernomen en er dus niemand thuis was. Toen de justitie de deur liet open breken, zag men een vreeselijk schouw spel. In twee kamers lagen de vrouw van Wagner, zijn II- en 9 jarige doch ters Elsa en Klara en zijn 8- en 7-jarige zoons Robert en Richard dood in hun bed. Zjj waren niet, zooals het in de telegrammen heette, doodgestoken, maar doodgeschoten. Het oudste meisje, dat vóór zijn hu welijk geboren was, logeerde ergens buiten Degerloch. Wagner had er op aangedrongen, dat het kind thuis zou komen. Op haar scheen hij het vooral gemunt te hebben. Naar de Kölnische Zeitung uit Stutt gart verneemt, heeft Wagner voor den rechter hekend, dat hij reeds jaren lang zware misdrijven van sexueelen aard heeft gepleegd. De gedachte daaraan was met de jaren toegenomen. Uit toe spelingen van personen met wie hij omging had hij opgemaakt, dat men van die dingen wist. Daarom had hij aan zijn leven een eind willen maken. Aangezien hij die misdrijven te Mui huizen had bedreven, had hij zich op de geheele gemeente willen wreken, waarom het een groot geluk is, dat hij zoo spoedig onschadelijk gemaakt werd. Uit brieven, vóór den moord geschre ven, spreekt behalve ontevredenheid met zijn onderwijzerschap, grootheidswaan. Hij had een sterke zucht om onver schillig onder welke voorwaarden, be roemd te worden. Plaatselijk, \ie«iws. tfleusden, 10 St>pt. Zondagavond bracht de fanfare der H. Familie een serenade aan den gedecoreerden commandant der Kon. Marechaussee. De heer L. de Mol bracht den heer Hoekstra hulde voor zijn steeds beleidvol optreden en feliciteerde den politie-beambte met "de verkregen eere-medaille. Den heer K. van Rijswijk, is door den Minister van Waterstaat opgedragen het maken van den bovenbouw van het Depar tement van Binnenlandsche Zaken aan het Binnenhof te 's Hage, voor de som van f 227000. Toen het 4-jarig dochtertje van C. K., Zondagmiddag met eenige kinderen aan het spelen was, werd het door een dezer van een muur geduwd, met het gevolg, dat het een pols brak. In het diaconessen- huis werd geneeskundige hulp verleend. ^Werkendam. Maandagavond werd het lijk van Van Wijk, die verdronken en deerlijk verminkt was, naar hier vervoerd en in het lijkenhuisje geplaatst om Dinsdag begraven te worden. De landbouwvereeniging „Werken dam en Omstreken" houdt hedenavond in het societeitslokaal van mej. de wed. Wink, alhier, haar 56ste algemeene vergadering. De agenda luidt: 1. Opening en notulen; 2. Jaarverslag; 3. Huishoudelijke zaken; 4. Aanneming van nieuwe ledenvoorgesteld worden de heeren Augs. Paans en J. Kilwinger te DeWerken en J. Koopman te Almkerk; 5. Rekening en verantwoording 1912-'136. Begrooting 1913-'14; 7. Verkiezing van drie bestuurs leden. Aan de beurt van aftreden zijn: de heeren B. Dekker, M. J. Meijer en W. de Waard; 8. Uitloting van zes aaudeelen; 9. Rondvraag en sluiting. De gister te Woudrichem voor deze gemeente gehouden loting voor de Nat. Militie, had den volgenden uitslag: 1. J. W. Rijkers; 2. T. Ippel3. D. A. Brienen4. A. van Vuuren; 5. D. Schaar; 6. R. Baggerman7. W. C. van Berchum 8. A. 't Hooft; 9. J. Biesheuvel10. A. v. d. Schuit. *ltcneclei]-Eaiigsti*aat. De fruit handel gaat vrij goed. Men besteedt voor appels 5 15 cent en voor peren 8 20 cent per K.G.; voor tafelappels 2 a 4 cent en voor tafelperen 2 S, 6 cent per stuk. De boonen zijn met het mooie weder nog aardig bijgekomen. Men besteedt voorsnij- boonen 20 Èt 30 cents de 100 stuks en voor prinsessenboonen 12 18 cents per K.G. Capelle. J.l. Zaterdagavond werd Arn. de Jong op den Loonschendijk, on verhoeds door een paar individuen aange vallen en zoodanig met een mes gestoken, dat inroeping van geneeskundige hulp direct noodzakelijk was, daar de gewonde het bewustzijn verloren had en zeer veel bloed verloor, naar we vernemen bestaat er vrees, dat de longen geraakt zijn. De dader(s) moeten tot nog toe onbekend zijn. Thans kan al wel worden vastge steld, dat in deze gemeente circa 40 perso nen als rentetrekkers in aanmerking zullen komen, krachtens de Invaliditeitswet. Naar we vernemen zijn in deze ge meente door de maréchaussée's uit Besoijen reeds verschillende processen-verbaal opge maakt tegen personen, wegens het rijden met hondenkarren waarvan het tuig niet aan de voorgeschreven eischen beantwoordde. Herpt. De vlekziekte onder de var kens neemt groote afmetingen aan. Weer vielen een drietal slachtoffers. De kegelvereeniging „Door vriend schap te sa&m verbonden", hield j.l. Zondag een wedstrijd in het kegelen. De uitslag was als volgt Personeels wedstrijd in 20 ballen. Ie prijs: W. Kuijs 150 punten. 2e Jac. Verhoeven 148 3e M. A. van Korven 134 4e P. J. v. d. Broek 114 5e L. Buijs Jz. 114 6e C. de Kort 114 7e N. de Kort 113 Vrije-baan-wedstrijd (6 ballen). Ie prijs: Jac. A. Verhoeven 52 punten. 2e W. Kuijs 50 3e M. van Korven 48 Kampioenprijs (10 ballen). W. van Sprang met 61 punten. Er heerschte een gezellige drukte, die nog verhoogd werd door een concert van de harmonie „De Eendracht". Kaatsheuvel. Naar we vernemen gaat a.s. Donderdag de heer Schoenmakers, landbouw-onderwijzer te dezer plaatse, met zijn leerlingen een excursie maken naar de Kon. Intern. Landbouw-tentoonstelling te 's Gravenhage. Onze dorpsgenoot Daniël van Bor- del en echtgenoote valt deze week het zeld zame voorrecht ten deel, dat zij hun gouden bruiloft mogen vieren. Naar wij hoorden zal de belangstelling voor deze twee oudjes buitengewoon groot zijn. Gedurende de maand Aug. 1913, werd in de rijkspostspaarbank ingelegd f 10057,49. Terugbetaald f 7367,03. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 3569. Vrijdag 12 dezer zal alhier een stem ming plaats hebben voor een zetel in de Prov. Staten van N. Brabant. Candidaten zijn de heeren P. M. Arts en G. R. C. M. Raupp. I\ederheuiert. Bij de laatst ge houden vergadering van den gemeenteraad werden de heeren E. Smits en J. Slegh, beëedigd en geïnstalleerd. De heer E. Smits werd tevens tot Wethouder herkozen. Raamsdonk. Donderdag werd in onze gemeente het O .afhankelijkheidsfeest gevierd. Om 8 uur daverden de saluut schoten door de lucht en met klokgelui werden de inwoners opgeroepen tot het feestgetij. De verjaging der Franschen was reeds aangekondigd door een paar herauten te paard. Te 9 uur werd bij den heer J. BoonsStaal de stoet samengesteld. De verschillende wagens, rijtuigen, Gardes d'honneur enz. vormden inderdaad een sier lijk geheel. In 't bijzonder mogen wij den Maagdekenswagen, den Gildewagen, den wagen der stoom zuivelfabriek, de Boeren wagens Oude en Nieuwe Tijd en den siga renmakerswagen vernoemen. Om halftien zette de stoet zich in beweging en arri veerde om 10 uur aan de Haven, waar de Prins moest worden afgehaald. De landing van den Prins was het glanspunt van 't programma, 't Was waarlijk ook een inte ressant gezicht, de Scheveningsche bom V E 14 de haven met volle zeilen te zien binnenste ven en, recht op de landingsplaats aan. Onder commando van den fleren ouden zeerob, Bart van Strien, steekt de visschers- pink van wal de bom tegemoet om Z. K. H den Prins af te halen. Onder de plechtige tonen van het Wilhelmus, gezongen door de schoolkinderen en volwassenen, komt de pink langzaam naar den fraai versierden stijger drijven. De Prins (de heer Piet van Arendonk) verlaat met zijn gevolg Lord Clancarty (de heer J. Snijders), de Gaaaf de Perponcier (de heer M. Kuysters) en Willem Fagel (de heer W. van Dongen) de pink en begeeft zich salueerend naar 't einde der brug, waar het 7-jarig dochtertje Corrie van den heer Kieboom, gemeente secretaris alhier, zijne K. Hoogheid een louwerkrans aanbiedt en Jan Patijn van Scheveningen (de heer M. A. Zwets), Hoo- gendorp (de heer J. de Roon), Van der Duyn van Maasdam (de heer C. v. Dongen Hzn.) en Van Limburg St.irum (de heer J. Timmermans) bij monde van eerst ge noemde den Prins verwelkomen. Z. K. H. houdt een korte rede en gaat ouder een donderend gejuich van de duizenden toe schouwers door de Eerewacht van het Schut tersgilde en een bonte vlaggenrij der school kinderen naar de Koninklijke équipage. Dirk van Duin (de heer Wilhelmus de Reyer) legt de zweep over de paarden en voort gaat het in den optocht door de ge meente. Aan de kiosk in de Schansstraat wordt even halt gehouden en zingt de jeugd een paar mooie liederen. Op het Raadhuis bieden de jonge dames Cor van Strien en Marie Kuysters Zijne Majesteit de eerewijn aan en houdt de edelachtbare heer Burge- meeste Ridder de van der Schueren een toepasselijke rede, die Z. K. H. met eenige gepaste woorden beantwoordt. Hierna leest Van Limburg Stirum de proclamatie af en vervolgt de stoet zijn weg om bij J. Boons te worden ontbonden. 's Middags kon men genieten van de volks spelen op een flink terrein, waar „In de Prins van Oranje" allerlei ververschingen te bekomen waren. De volksspelen vielen alle in goeden smaak en wekten menigmaal de lachlust of verwondering van het tal rijke publiek. Van 810 gaf „Apollo" van Geertruiden- berg een flink geslaagd concert op de schit terend verlichte kiosk en om 10,28 precies sprak de Prins van af het bordes van het Raadhuis te midden van een zee van ben- gaalsch vuur, de inwoners hartelijk toe en gaf hen den wijzen raad eens van harte door te feesten. Er moet gezegd worden dat er hier ook buitengewoon gefeest is. Oud en jong was op de been en danste om den Prins, die menigmaal op de breede schouders van een zijner onderdanen werd rondgedragen, 't Was voor Z. K. H. zegetocht op zegetocht. Rest ons nog te spreken over de prach tige versieringen der straten met guierlan- des van groen aan witte palen en lampions door de heele gemeente. Een schoon gezicht, zoowel bij dag als 's avonds. Verschillende bogen getuigden van den goeden smaak van hen, die ze maakten. Dank zij gebracht aan allen, die er aan hebben meegewerkt om dit feest zoo schit terend te doen slagen. Hulde aan het feest comité, die een eh ander zoo flink regelde. SleeuwIJk.. Na ettelijke maanden van ongesteldheid is Maandag overleden de heer A. van 't Sant, sinds 5 Mei 1903 Burgemeester dezer gemeente. De overledene was tevens sedert 30 Juli 1889 lid van den raad dezer gemeente en ridder in de orde van Oranje Nassau. Door zijn overlijden verliest deze gemeente een goed burgemees ter, die steeds getoond heeft, de belangen der gemeente op eene goede wijze te be hartigen, en door schier iedereen werd be mind en geacht. Zijn naam zal dan ook bij velen in lange herinnering blijven. Uitslag der op 9 September j.l. ge houden loting voor de Militie: 1. Jan Pellikaan; 2. Willem [Frederik Kramer; 3. Hendrik Oldenburg4. Adriaan Kooij 5. Hendrikus van der Pijl6. Wouter Jan Willem Ottevanger; 7. Willem Pruis- sen8. Machiel de Hoog9. Teunis van Burgel10. Jacob Cornells van der Stelt 11. Cornells van der Stelt; 12. Gerrit Cor nelia Rijkers; 13. Antonie Hendrik van Andel; 14. Pieter Willem Dekker15. Ber- nardua Visser. Sprang. In de op 2 September 1.1. alhier gehouden raadsvergadering werden de herkozen leden Verhoeven, Vos en Meijer beëedigd. De heer Verhoeven werd met algemeene stemmen herkozen tot wethouder en tot voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur. De gemeen tebegrooting voor 1914 werd den Raad aangeboden. Voorts werd met algemeene stemmen besloten 1. tot wijziging der Bouwverordening; 2. tot het aangaan van een geldleening groot f 800 pari rentende 4 pCt. ter be strijding der kosten van vernieuwing der luidinrichting der klokken, vernieuwing van de wijzer werken van het torenuurwerk en uitbreiding der straatverlichting; 3. tot het bouwen van een nieuwe open bare school, waarvoor getracht zal worden een buitengewone rijkesubsidie te verkrijgen 4. tot feestelijk onthaal van al de kinde ren tusschen 6 en 13 jaar, bij gelegenheid der onafhankelijkheidsfeesten, waarvan de kosten geraamd zijn op f 55. Naar men ons meedeelde, is de heer B. Verhoeven tot Wethouder herkozen. Het bestuur der Chr. school alhier, heeft in haar vergadering van j.l. Vrijdag, den heer M. Rijken, onderwijzer te Katwijk aan Zee, tot onderwijzer benoemd. In den nacht van Zaterdag op Zondag, zijn bij zekeren J. T. alhier, uit zijn tuin de peren gestolen. Van de(n) dader(s) geen spoor. Moet thans de groote torenklok bij het luiden door 4 personen getrokken wor den, door de vernieuwing der luidinrichting, zal dit door één persoon kunnen geschieden. Zeker een goede verbetering. Door de feestcommissie alhier, is voor de op 16 en 17 Sept. te houden feestviering, ter herdenking van Neerlands-Onafhanke- lijkheid het navolgende programma vast gesteld 89 uur, opening door klokgelui en re veille door de straat; van 912 uur, op tocht door de gemeente; van 24 uur, volksspelen; van 6,309 uur, lichtstoet. Muziek te geven door het fanfare-gezel schap „Cirena" van Vrij hoe ven-Cappel, en 's avonds door de Koninklijke Harmonie „Apollo" van Kaatsheuvel. Na ontbinding van den lichtstoet concert door „Apollo". Woensdag 17 Sept., kinderfeesten. J.l. Donderdagavond werd alhier een voorloopig comité benoemd, om te komen tot oprichting eener Antirev. propaganda- club. Vermoedelijk zal binnen den loop van een paar weken een openbare vergadering gehouden worden, waar alsdan het nut en de noodzakelijkheid van zulk een organi satie uiteengezet zal worden. lVaaIw()k. Bij J. van Heijst, smid te Waalwijk, had Zaterdagmiddag een gas ontploffing plaats, waardoor het dak van de smederij geheel werd weggeslingerd en een groot aantal ruiten werden verbrijzeld. De eigenaar liep eenige kwetsuren op. Waspik. In de op Dinsdag 2 Sept. j.l. gehouden openbare raadsvergadering waren alle leden tegenwoordig. Voorzitter, P. W. DekkerSecretaris, B. v. Schijndel. Aan de orde was le. Beëedigiug nieuw gekozen raadsleden. De heeren P. Klazen, M. C. J. van Son, G. P. Teunen en Th. H. Lnngerwerf legden in handen van den Voorzitter de voorge schreven eeden af. 2e. Vaststelling gemeenterekening 1912. De rekening van inkomsten en uitgaven der gemeente over het dienstjaar 1912 werd voorloopig vastgesteld in ontvangst op f 20365.715 en in uitgaaf op f 193-52,50, al dus met een voordeelig saldo van f1013,215. 3e. Vaststelling gemeente begrooting 1914. Nadat de jaarwedde van den gemeente arbeider N. Schmitz en van den laotaarn- opsteker J. C. Kuijten, elk met f 25 was verhoogd, werd de begrooting vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 20661,16. 4e. Goedkeuring armenrekening 1912 en armenbegrooting 1914. Ingekomen was voorts een adres van het comité ter viering der onafhankelijkheids feesten, om een bijdrage uit de gemeentekas. Op voorstel van den heer De Bont werd besloten eene subsidie te verleenen van f 300. Daarna ging de vergadering over in ge heime zitting ter behandeling van reclames H. O. Het comité hetwelk zich heeft ge vormd ter herinnering der Onafhankelijk heidsfeesten bestaat uit de heerenP. W. Dekker, burgemeester, eere-voorzitter, T. H. Haagen, voorzitter, D. de Roon, vice-voor zitter, B. P. J. van Schijndel, secretaris penningmeester, dr. V. C. J. Smits, C. Ver schuren, N. Poppelier, J. A. Ruitenberg, A. BrokxJzn., A. W. H. Smeur, Jac. Smits, J. Dols, H. K. Conradi en A. Kuiler, leden. De feesten beloven schitterend te worden. 's-Clraveinoei*. Niettegenstaande de hooihandel niet veel drukte geeft, is dezer dagen alhier eene lading schraal pers- hooi verscheept aan den prijs van f 8, per 500 k.g. Alles wijst er op, dat het Onafhan- kelijkheidsfeest hier volgende week opgroot- sche wijze zal gevierd worden. Straat en Vaart beijveren zich om met de versiering uit te munten. Ieder wil zijn beste beentje voorzetten, en op het gebied van zang en muziek, wordt er heel wat gerepeteerd. De feestelijke stemming zit er nu reeds in. Gedurende de afgeloopen week werden, naar men aan de N. R. Ct. meldt, op de Beneden-Waal gevangen: te Gorinchem 1 zalm, wegende 12 pond; te Woudrichem 20 zalmen, alsmede een partij paling en witvisch; te Brakel 2 zalmen; te Haaften 2 zalmen, te Bato's Erf 1 zalm. Aan de vischmarkt te Gorinchem be taalde men voor de zalm f0,00 tot f 1.20 per halve K.G.te Woudrichem gold de zalm f 1,35 tot f 1,60, paling f 0,20 tot f 0,60 ct., snoek f 0,00 tot f 0.00, rivierbot f 0.00, witvisch f 0.2£ tot f 0.20 alles per half K.G. Wegens gesloten tijd mag er met geen zegen worden gevischt. Kerknieuw». Uit het verslag van de 7e Wereld Zon dagschool Conventie te Zurich gehouden, blijkt dat over de geheele wereld op 'toogen- blik zijn pl.m. 297 866 Zondagscholen met 28.586.440 leerlingen en onderwijzers(essen.) Gameren. Zondag j.l. werd in de Herv. Kerk, ds A. J. W. van Ingen, door zijn broeder ds. J. van Ingen, uit Harder wijk, in zijn dienstwerk bevestigd. De tekstwoorden welke Z.Eerw. voor deze plechtigheid gekozen had, waren 1 Petr. 4:11. Na afloop der bevestiging werd de nieuwen leeraar ps. 134:3 toegezongen. Des namiddags verbond deze zich aan zijne gemeente met de woorden uit ps. 9017. Behalve de consulent, ds. Van Montfrans, uit Bruchem, welke nog een hartelijke toe spraak hield, waren nog een zestal ambt- genooten tegenwoordig. Het kerkgebouw was telkens stampvol. Sprang. Onzen vroegeren predikant, ds. P. van Toorn, thans te Leerbroek, heeft het beroep naar Rotterdam aangenomen. Vacantietijd. ui. Blijkens de geschiedenis is dit slot met zijn beide flanktorens ook reeds honderden jaren oud, ofschoon ook hier restauratie voor verval moest behoeden. De tegenwoordige bezitter is baron van Wassenaer te Arnhem. Een wandeling door de lanen en bos* schen is overschoon. Ook de doolhoven zijn aardig en verrassend om te door- loopen. Men voelt zich hier vrij en frank, echt buiten en landelijk en rus ten daarom gaarne onder het heerlijk geboomte uit en genieten van de fris- sche natuur. Evenwel kan de rust niet van langen duur zijn, we moeten nog een bezoek brengen aan het achter het bosch ge legen weiland, waar een groote kudde vee vreedzaam graast en waar midden door een weg voert naar de boerderij van Berne, de plaats waar eenmaal Graaf Fulco zijn beroemde Abdij stichtte en hij als kloosterling stierf. Volgens de legende deed hij, achter volgd door zijn vijanden en terwijl hij te paard in do Maas sprong om te ont vluchten, de belofte om, indien hij ge red werd, een klooster te stichten. Vol gens een ander verhaal zou hij tot die daad gebracht zijn door een visioen waarbij kloosterlingen in witte gewa den verschenen en waarin hij een vin gerwijzing van hooger hand meende te zien, hem aansporende tot de stich ting eener abdij. Hoe het zij, zeker is het dat de Abdij van Berne op dezelfde plaats gestaan heeft waar zich nu de welvarende en ruime hoeve bevindt, bewoond, zooals de volksmond zegt, door den boer van Berne. In den boomgaard staat nog de groote put, van ijzer en steen gebouwd, die steeds water in overvloed geeft en waaromheen volgens de geschiedschrij vers vroeger de kapel van de abdij moet gestaan hebben. Ook komen er bij op gravingen nog oude voorwerpen voor den dag die wijzen op de vroegere stich ting. De prachtige grafzerken der abten, die voor eenige jaren nog in den boom gaard om den put lagen, zijn thans ge plaatst in het Rijksmuseum te Amster dam. De hoeve behoort sedert kort aan de familie Timmermans te Waalwijk. In den gevel van het woonhuis bevindt zich een oud wapen dat echter niet van de abdij afkomstig schijnt te zijn. Na deze historische plek te hebben bezocht, gaan we denzelfden weg naar het kasteel terug. Over den dijk geko men zetten we ons even om van het overschoon landschap te genieten, dat hier onze blikken bekoort. Graaf Fulco van Berne heeft een goede keuze uit zijn landerijen tot stich ting der abdij gedaan. Als een machtig boomgebergte liggen daar voor de licht-groene weide de dichte bosschen van het kasteel. De krachtige donkergroene ruischaards, zoo als Stijn Streuvels de woudreuzen po ëtisch noemt, ze rijzen fier omhoog, als wilden zij hun krullende kruinen baden in den etherischen blauwen wolken hemel. Hier kan men niet anders dan aan dachtig aanschouwen de wondervolle grootsche natuur en in stilte verzuch ten „hoe verrukkelijk schoon 1" Met een gevoel van voldaanheid ver laten we dan ook dit heerlijk verblijf langs denzelfden weg, die ons er heen leidde en nemen, na over de Maas te zijn gezet, de stoomtram van drie of vijf uur, die in ruim anderhalf uur Den Bosch bereikt. Dit ritje is eveneens mooi. Buiten Heusden bemerkten we, dat de praktische bewoners hun wallen be nutten als moestuin we rijden om het fort te Elsliout en gaan dan door het hart van de Langstraat, een typische streek, waar we steeds omringd zijn door huizen en daarbij toch het gevoel behouden van buiten zijn. We passeeren de fraaie buitenverblij ven van den graaf D'outremont en het kasteel Onzenoord thans bewoond door Fransche paters en hebben tot slot een verrukkelijk gezicht op het verjongd 's-Hertogenbosch, waar ter herinnering aan eeuwen-durende grootheid de macn- tige St, Jan als een onverwoestbaar mo^

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1913 | | pagina 2