Teen- of Lotband. Verscte toen, Meloen en Bananen. Hout- en Rietgewas. •leiding Koninklijke Rotterdamsche Betonijzer-Maatschappij l 1.VAN WANING t Co., Hoeden- en Petten magazijn sm worm, Zijden Ifteeren Hoeden, Hout- en Rietgewas. Rijwielen en Naaimachines. A. P, Michael, Aalburg. Notaris Kerkhoven, te Werkendam, Notaris Kerkhoven, te Werkendam, publiek verkoopen: Drietrompetterstraat Heusden. Kruidenierswaren, Comestibles Notaris Kerkhoven, te Werkendam, publiek verkoopen: BOEKHOUDEN, Handelsrekenep, Handelsrecht, atistiek, Notaris Kerkhovente Werkendam, 9 publiek verkoopen: Hout-, Band- en Rietgewas. Hoogstraat, hoek Arkelstraat, G0RINCHEM. publiek verkoopen: Agent der Burgers, Gazelle en Germaan Rijwielen. Groote voorraad jOnderdeelen en Banden. PRACHTIGE COLLECTIE CARBID- en ELECTRISCHE LANTAARNS. hehooMe hi liet NiewsbM voor het Lui Tan Men ei Alteia aai Zatertac 11 October 1913, No. 3300. BUITENLAND. Volgens een mededeeling van het Engelsche ministerie van binnenland- sche zaken zullen de kiesrechtvrouwen Mary Richardson en Rachel Peace, die de vorige week een huis te Hampton bij Londen in brand hebben gestoken en in de gevangenis alle voedsel wei geren, niet tijdelijk worden vrijgelaten. Als dat noodig is, zal men ze kunst matig voeden. De kat en muis-wet zal echter wel van toepassing blijven op minder gevaarlijke misdadigsters. Uit Larasj, Marokko, wordt geseind, dat de Spaansche generaal Sylvestre nieuwe versterkingen heeft aangevraagd, daar de strijdkracht van Raisoeli sedert de laatste gevechten nog aanzienlijk is toegenomen en de Spaansche troepen onvoldoende zijn om opnieuw aanvallend tegen hem op te treden. De Temps maakt melding van nog niet bevestigde geruchten over onlusten, te Barcelona uitgebroken ten gevolge van Carlistische betoogingen. Ook zou den verscheidene anarchisten, onder wie twee Parijsche, te Barcelona zijn opge merkt. Het aantal Albaneezen, die een inval in Servië hebben gedaan, wordt te Bel grado op 20 tot 30,000 geschat. Ongeveer 1000 man zijn al gauw toen zij genoeg geroofd hadden, over de grens terugge trokken. Van de anderen moeten niet minder dan 10,000 zijn gesneuveld. Vooral bij den overhaasten terugtocht over de Drin zijn tal van Albaneezen omgekomen. De Serviers hebben veel voordeel gehad van hun artillerie, die hun tegenstanders bijna geheel ontbrak. Gevechten met de bajonet zijn nagenoeg niet voorgekomen. Vandaar dat de ver liezen der Serviërs onbeteekenend zijn. - In ons vorig nr. hebben wij een be richt opgenomen uit Chicago, waarin melding werd gemaakt van de arrestatie van zekeren Spencer. Deze man, die gevat was wegans een moord, gepleegd op de vrouw met wie hij leefde, had aan de politie bekend, nog dertien an dere moorden op zijn geweteD te hebben. Achteraf blijkt nu, dat men hier te doen heeft met een individu, dat lijdt aan ziekelijke zucht tot zelfbeschuldi ging. Wel staat vast, dat hij Mildred Rexroat, zijn maitres, heeft gedood maar de andere dertien moorden heeft hij er bij gefantaseerd. Wellicht heeft hij de hand gehad in twee van de tal rijke moorden, van welke hij zich zelf beschuldigd heeft. Vier van die moor den waren echter bedreven op tijdstippen dat Spencer veilig en wel in de ge vangenis opgeborgen was, en van de overige beweerde misdaden droeg de politie heel geen kennis. De aardschokken in Panama blijven aanhouden. De plaats Tonosi in de provincie Los Santos is gedeeltelijk vernield. Een telegram uit Mexico (stad) behelst dat daar tijdingen uit particuliere bron zijn ontvangen, welke de geruchten bevestigen als zouden de opstandelingen in Torreon een groot bloedbad hebben aangericht onder daar woonachtige Span jaarden, van wie er 175 heeten te zijn vermoord. Een bericht uit Laredo in Texas houdt in dat generaal Alvarez met zijn staf en 125 man regeeringstroepen op last van Francisco Stilla, den bevelhebber der opstandelingen, zijn terechtgesteld. In de gevangenis te Bedford is een jonge man aan een hongerkuur bezwe ken. Bij het onderzoek van den lijk schouwer, dat in de gevangenis werd gehouden, bleek dat de overledene, een koewachter van 21 jaar, die wegens diefstal 15 maanden gevangenisstraf met dwangarbeid had gekregen, van den aanvang af zeer balsturig was geweest. Hij weigerde niet alleen te eten, maar ook te werken. Dagelijks moesten twee cipiers hem tot lichaamsbeweging dwingen. Na zijn weigering om te eten werd hij aan de melk gezet, die hij ge dronken schijnt te hebben, zoodat kunst matige voeding niet werd toegepast. Volgens den dokter was de dood het gevolg van zwakte, veroorzaakt door voedselweigering. Het spoorwegongeluk, bij Dwinsk waarover gemeld, moet nog vreeselijker zijn geweest dan dat bij Soseby. Het ongeluk had plaats midden in den nacht. Door den ijsbaarlijken schok van de botsing vlogen de rijtuigen aan splin ters. Totnogtoe heeft men 17 dooden en 31 doodelijk gewonden te voorschijn gehaald. Machinisten en stokers van beide locomotieven zijn levend in den gloeienden stoom verbrand. Als oorzaak van de ramp wordt het verkeerd be grijpen van een signaal opgegeven. Een oude dame, die kortgeleden te Wiesbaden gestorven is, heeft haar vermogen van anderhalf millioen mk. aan de vrouw van den schrijnwerkers- gezel Gibner vermaakt, welke vrouw jaren lang werkster bij haar geweest was. Het testament is volgens de rechts geleerden die het onderzocht hebben, onbetwistbaar. De broeder van de erf laatster heeft dan ook genoegen ge nomen met een hem, vrijwillig aange boden som van 300,000 mk. Men heeft afdrukken vervaardigd van de sporen van de wilde beesten, die Stiermarken blijven verontrusten en die afdrukken naar den dierentuin inSchön- brunn gezonden. Daar is uitgemaakt, dat men met de sporen van een leeuw, een wolf en een boschkat te doen had. Op Ceylon zijn er zware overstroo mingen geweest, die o.a. grondverschui vingen ten gevolge hebben gehad. Bij een daarvan, seint Reuter, zijn er een 25 koelies levend begraven. Ook zijn vele menschen verdronken. Tijdens een vliegvertooning in Ham- mondsport heeft de Amerikaansche vlie ger Lincoln Beachey bij een daling in glijvlucht met zijn toestel twee meisjes, dochters van een New Yorksch inge zetene, gedood. Een uitgever in Zuid-Duitschland heeft heel wat geld verdiend met een handige reclame. Hij had in de kranten een advertentie geplaatst, waarin hij een boek aankondigde onder den titel: „Wat een jong meisje voor haar huwelijk moet weten." Binnen een maand had hij 25,000 exemplaren f 1.50 per stuk verkocht. Andere uitgevers dienden een aan klacht tegen hem in wegens oneerlijke concurrentie. Het verkochte boek was namelijk niets dan een kookboek. Doch de rechter heeft den beklaagde vrij uit laten gaan. In Spanje hebben de arbeiders die in de haven te Huelva bezig zijn, het werk gestaakt. Ook de dokwerkers hebben uit solidariteit het werk neergelegd. Het handelsverkeer in de haven, op de sporen en 't vervoer van mijnpioducten staat te Huelva en Rio Tinto geheel stil. De regeering vreest dat de staking te Huelva algemeen zal worden. Woensdag is de zaak van het parel snoer weer voor den politierechter te Londen aan de orde geweest. De gra veur Peter Robertson Gordon verklaarde voor Silverman het cachet te hebben gegraveerd dat aan de dieven gediend heeft om het postpakket opnieuw te verzegelen nadat het geplunderd was. Silverman kan dus nu zijne medeplich tigheid niet langer ontkennen. Hij was bij Gordon gekomen met een lakafdruk van eon cachet met de letters M. M. om dat na te maken. Deze verklaring is van groote beteekenis. De zaak is verdaagd tot 16 dezer. Marcel Redureau, de jongen van nog geen zestien jaar, die de vorige week in de buurt van Nantes den gruwelijken zevenvoudigen moord bedreven heeft op den boer bij wien hij werkte en diens gezin blijft zich in de gevangenis kalm gedragen, als onbewust van het vreese- lijke misdrijf, waarvan hij de dader is. Hij eet en slaapt goed en berouw schijnt hem niet te kwellen. De jongen doet gewoon, hij is rustig, evenmin uitdagend als diep temeer geslagen. Vrijdag heeft hij het eerste onderhoud met zijn advo caat gehad. Het misdrijf van dit kind misdadiger valt onder de artikelen 66 en 67 van het strafhoekde zwaarste straf, waartoe hij veroordeeld kan worden, is twintig jaar gevangenisstraf. BINNENLAND. Na een kortstondig ziekbed is Don derdagmiddag te Rijswijk op 67-jarigen leeftijd overleden, de heer dr. P. J. F. Vermeulen, sedert 1904 lid van de Eer ste Kamer der Staten-Generaal voor de provincie Zuid-Holland en directeur van De Tijd. De 14-jarige D. van Vorden, tuin knecht op den huize den Oldenhof, te Gorsel, nam Maandagavond een, naar hij dacht ledige, carbidbus mede naar huis, en zette die onder den drop der dakgoot. Er was echter nog carbid in de bus, waardoor gas ontwikkeld werd. De jongen wierp toen een brandende lucifer in de bus, en een groote vlam sloeg naar boven. De knaap kreeg zoodanige brandwon den, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Men vreest, dat hij zijn gezichtsvermogen voor altijd heeft verloren. Te Eygelshoven (Limb.) zijn Donder dag door een instorting in de mijn Laura en Vereeniging drie Duitschers bedol ven, aan wier redding wordt getwijfeld. Nader wordt gemeld, dat de redding van de drie mijnwerkers zoo goed als verzekerd is. Voor geregelde verver- sching der lucht wordt zorg gedragen. De arbeiders hebben vermoedelijk geen letsel gekregen en moeten wachten op het verwijderen van de ingestorte steen massa. De Provinciale Staten van Overijssel hebben gisteren gekozen tot lid van de Eerste Kamer (vacature-Barge)den heer J. C. L. v. d. Lande, te Deventer, (R.K.) met 24 van de 47 stemmen. Op mr. dr. J. A. van Royen, burge meester van Zwolle, waren 18, en op den heer F. M. Wibaut 4 stemmen uit gebracht. De Grondwet meldt het overlijden in den ouderdom van 105 jaar in het R.K. gasthuis Charitas te Steenbergen, van Antonius de Mooij. De oude man genoot tot het laatst een goede gezondheid, maar zijn gezichtsvermogen was geheel weg. De gezagvoerder van het gisteren van IJmuiden vertrokken stoomschip Chris tian Horn is na zijn vertrek van Am sterdam tot de ontdekking gekomen, dat hij door den hofmeester, die onder den, vermoedelijk valschen, naam van Kleinheut bij hem aan boord voer, voor f 1000 is bestolen, welke som na in braak uit de hut van den kapitein is ontvreemd. De hofmeester is van het schip gedeserteerd. H. H., geboortig uit Perbawa, in Soraaliland, op Afrika's Oostkust, die op de E. N. T. O. S. in Amsterdam als artist is werkzaam geweest, is Maandag avond te Rotterdam uitgeweest, dronken geworden en in de omgeving van het Groote Kerkplein op straat in slaap ge vallen. Toen hij wakker werd, was hij hij f320 en een gouden horloge kwijt. In het logement Muider aan de Groo- bestraat te Nijmegen is gistermiddag een ketel gesprongen, gevuld met vi triool, zink en water, noodig voor ver vaardiging van kermisballetjes. Drie kinderen, die in de nabijheid waren, zijn deerlijk in het gezicht verwond. VerscNe stalmest liij MÊotiei? Het komt nog vaak voor, dat versche stalmest wordt gebruikt bij vruchtboomen en dit is in vele gevallen o zoo af te keuren, vooral als men deze in den grond spit, de jonge fijne wortels, welke het voedsel op nemen, komen er mee in aanraking, het gevolg is (doordat versche mest te branderig is) dat deze hierdoor worden gedood en de wonden van pasgeplante boomen genezen niet, doch rotten in; de boomen (vooral jonge) kunnen hieraan sterven of leven een kwijnend bestaan. Alleen is versche stal mest te gebruiken, om over den grond boven de wortels van jonge of pasgeplante boomen te strooien, dit is zelfs aan te bevelen, de grond blijft er mullig en vochtig onder, in droge Zomers is dit een groot voordeel, wat iedereen begrijpen zal en met regen zakken de voedingsstoffen, welke in de mest aan wezig zijn bij de wortels en zijn spoedig opneembaar voor de plant. In het belang van de fruitteelt achtte ondergeteekende het wenschelijk hierover (ets mede te deelen. De beambte der Nederl. Pomologische Vereeniging J. VAN ROOSMALEN. P.S. Oude, halfvergane stalmest, kan men ten allen tijde bij vruchtboomen gebruiken, vooral in gaten waar de boom in geplant wordt, of beter nog, door den grond werken met het ploegen en spitten voor te beplanten boomgaarden of fruittuinen. Beer en koegier kan gebruikt worden in oudere boomgaar den en fruittuinen, mits goed verdeeld (niet aanwenden op zonnige heete dagen) en dan vooral de kali en fosforzuur, in den vorm van kunstmest niet te vergeten, deze laatste meststoffen zijn noodig voor een goede en stevige houtontwikkeling en knopvorming. Degenen die iets meer willen weten op 't gebied van bemesting voor vruchtboomen en andere gewassen, raad ik aan hetgoed- koope tuin- en landbouwboek „Rust Roest", waar alles breedvoerig en eenvoudig in te lezen staat, aan te schaffen. Een ieder die er reeds kennis mee maakte, beschouwt het als een onmisbaar boek voor den landbouwer en fruitkweeker. J. v. R. zal op Donderdag 16 October 1913. nam. f uur precies, in het Café „ZWETS", a.d. Sasdijk, te deWerken Ongeveer 25 H.A. I-jarig Waar denhout, op de aanwassen langs de Boven-Merwede, onder Woudrichem en Sleeuwijk, in 6 per- ceelen. 5000 Bos Lotbitter, in bovengenoemde aanwassen, in 2 per- ceelen. Onaeveer 4- H.A, Lotbnnd, onder Woudrichem en Andel, in 2 per- ceelen. 1,70 H.A. Lotband, zoogenaamde Zeeuwsche teen, onder deWer ken, aan de Schans, begroot op 1200 bos. Alles breeder omschreven bij biljet en notitie, welke laatste op aanvrage kosteloos wordt toegezonden. zal W oensdag 15 October 1913, nam. 1 uur precies, in het Café Wed. D. L. VAN DER WIEL, a.d. Sasdijk, te de Werken, Voor het Kroondomein, rentambt „Werken dam" en de Eigenaren van „Steenenmuur" en „Keizersguldenwaard", het l-jarig Houtgewas, van on geveer 47 Hectaren Griendland, de Grauwe- en Roode Stikteén, Bitterwilg, Schietwilg, en Band voor 't/mes, van ongeveer 57 Hec taren Griendland en het Rietgewas, van ruim 113/Hectaren Rietland. Alles in pe/ceelen en omschreven bij boek je, dat gratis te bekomen is ten kantore van den Notaris en op aanvrage franco door hem word/ toegezonden. C.BOUMAN, Handel in alle soorten en aanverwante artikelen, heeft steed-' voorbanden Minzaam aanbevelend. zal Donderdag 33 October 1913. nam. 3 3ö uur precies, in het Café „WINK" te Werkendam, Voor de Eigenaren van „de Bloemplaat of de Dood", onder Made en Drimmelen, 41.32.26 Hectaren 4-jarig Houtge was en ongeveer 30 Hectaren Rietgewas, aldaar. Alles in perceelen en omschreven bij boekje, dat gratis te bekomen is ten kan tore van den Notaris en op aanvrage franco door hem wordt toegezonden. voor de (Irakf $fk en examens door J. VAM H9«L*T, L/eraar M. O. (volledige akte), Waalwfik. Coöp. Stoomzuivellabriek ,0P HOOP VAN ZEGEN Cüenderen. BOTER. Gerechtigd tot het voeren van het Riik diotermerk, (vastgesteld krachtens de Wet van 17 Juni 1905). Prima Roomboter tot a.s. Woensdag avond f 1.55 per K.G. Kaas in verschillende soorten en prijzen. Postzendingen rembours door geheel Nederland. Rotterdam, Telef. 1097. Enschjdé. Tel f. 339. Ontwerpen en Uitvoering van alle BETON-IJZERWERHEN. Grootste voorraden Putten, Holken, Rioolbuizen, ai- on cirkelvorm voor DUIKERS. "Voor "8rLoxx-\w ©jo. Trouw groote sorteering in de nieuwste modelle modellen. Zwarte en Witte Stritdes ei Dassen. Fronts, Boorlen ei Manchetten ADVERTENTIEN. zal Donderdag 16 October 1913, nam. 6 uur precies, in het Café „Wink" aldaar, A. 81.55.06 H.A. 1-jarig HOUTGEWAS, B. 18.39.50 3- C. 0.31.00 /3- en D. een perceeltje 1-jarige BITTER, onder Emmikhbven, Veen, Aalst, deWerken Werkendam, Uitwijk, Giessen, Almkerk, Dubbeldam, Dussen, Hardinxveld, Rijswijk, Waardhuizen en Sleeuwijk; E. eenige perceelen Rietgewas, aan den Wilhelrninapolderenz.,onderdeWerken, I en 3 Hl aan de Griend, genaamd „de Harde" en aan de Prikwaard, onder de Werken, nabij den NieuweDdijk. Alles omschreven bij boekje, gratis ver krijgbaar ten kantore van den Notaris, die het ook op aanvraag franco zal toezenden. EMAILLEEREN, INRUILEN en VERHUREN. MICHALIN BANDEN 5.50. EMAILLEEREN/! 4.00, beslist keurige afwerking, Aanbevelend, Du Zondags gesloten. f A. P. lllctiuël, Boudsrijwielhersteller. 11liuiii ié——li mwwiim riott li ii «mini ui mniii rmrii i win— iimmwun

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1913 | | pagina 5