M M HORLOGES, II i !i N M M PEMH LES. B REGULATEURS. Gouden- en Zilveren Werken. J. J. MEIJER, KUNSTTANDEN MEIIWE AROMEs I OCTOBER GRATIS. 9 Gorinchem. belooraÉ tij M Niesiiai toof 'aei Laai Tan Wei ea Altena ra Zaterftai 20 September 1913, No. 3294. Krütstraat 308a, TeL Int. 94, Gemeken Hoogstraat B 646 OOPT UW Groote sorteering. Eigen werkplaats voor reparatiën. ontvangen de courant tot BUITENLAND. In Britsch Columbië is een alge- meene uittocht naar de Sebbola-kreek begonnen, waar kortgeleden goud is ontdekt. Het nader onderzoek heeftop vele plaatsen de aanwezigheid van ge degen goud aangetoond. Men weet nog niet, hoever het nieuwe goudveld zich uitstrekt. Het staat nu vast, dat Thaw te Lyt- telton in den staat New Hampshire voor den rechter zal moeten ver schijnen. Zijn advocaten hebben er, naar het heet, afdoende voor zorgge dragen, dat de man niet bij verrassing uit New Hampshire wordt ontvoerd en naar den staat New-York overgebracht. Dat laatste zou natuurlijk deonmid- delijke wederopsluiting van Thaw in het gesticht te Matteawan voor misda dige krankzinnigen beteekenen. Daar zal het tenslotte toch wel toe komen; maar nu krijgt Thaw tenminste kans nog eens een heldenrol te spelen in de rechtzaal. Ofschoon de Japansche regeering offi cieel verzekert, dat zij mot de zending van oorlogsschepen naar Nanking alleen de bescherming van leven en eigendom harer in China wonende onderdanen op het oog heeft, luiden de niet-officieele berichten minder belangloos. Het To- kio'sche persagentschap deelt mede, dat Japan van China een spoorwegconcessie in Mantsjoerije en een belangrijken militairen post in China eischt. Hiermede is in zekeren zin in tegen spraak de ontevredenheid, die in de Japansche pers aan den dag komt over de laksche houding der regeering. Ver tegenwoordigers van alle bladen te To kio hebben een motie van wantrouwen in het Kabinet aangenomen, omdat het China wegens het gebeurde te Nanking niet flinker heeft aangepakt. Te Woodstock in den Staat Connec ticut werd Woensdag tijdens een volks feest een luchtballon opgelaten. Bij 't opgaan raakte een dertienjarige jongen met zijn voet in een der touwen ver ward en ging mee de lucht in. Hij wist het touw te grijpen doch kon zich ein delijk niet langer vasthouden en viel van 500 M. hoogte te pletter. Men schrijft uit Saloniki aan de Etoile Beige Niet minder dan honderd vijftig dui zend vluchtelingen uit Macedonië zijn sedert den vrede van Boekarest hier aangekomen. Telkens komen er nieuwe duizendtallen. Voor het meerendeel zijn het Mohammedanen. Daar zij in hun overhaaste vlucht hun eigendom in den steek hebben gelaten, verkeeren ze bijna allen in een treurigen toestand en moeten zij om een stukje brood bedelen bij het Islamitische Co mité voor hulpverleening, waarvan de fondsen echter door den eersten Balkan oorlog reeds zijn uitgeput. Het Egyptische Comité van de Roode Halve Maan is nu ijverig aan het werk om den Macedoniscnen vluchtelingen een plaatsje in Klein-Azië te bezorgen. Daartoe heeft zij drie stoomschepen afgehuurd. Een daarvan heeft reeds twee duizend mohammedaaneche vluchtelin gen naar Mandania gebracht en een ander heeft tweeduizend families van Ottomansche officieren en 1500 andere vluchtelingen aan boord genomen. De Ottomansche regeering heeft tot het zelfde doel ook eenige booten naar Saloniki gezonden. De Grieksche regeering heeft van haar kant een aantal vluchtelingen werk verschaft op Grieksche hoeven. Door de aankomst van al die vluchte lingen is, zooals te verwachten was, de cholera-epidemie aanmerkelijk uitge breid. Zij woedt in alle wijken van de stad. In den nacht van Woensdag op Don derdag, tegen half een, is op de tentoon stelling te Gent brand uitgebroken in het restaurant Rheinland. Het vuur is overgeslagen op een voorraadhuis dat aan het paviljoen der Bakkers en Pastei bakkers grenst en aan het Burgershuis. Vier gebouwen zijn vernield. Het vuur heeft een woonhuis aan den Parkboule vard aangetast. Om half twee was men het vuur meester. Volgens de Belgische bladen wordt de schade, door den brand aangericht, op f 175.000 geschat. De vijf vernielde gebouwen besloegen een oppervlakte van 4200 Ms. De oorzaak van den brand is onbekend. Bij de Hamburg-Amerikalijn is men groote verduisteringen op het spoor ge komen, die al sedert 1896 begaan zijn. Verschillende beambten en officieren van de maatschappij, die niet meer in haar dienst zijn, hebben sommen voor loonen als betaald geboekt, die zij zelveu hebben opgestreken. Het bedrag loopt in het geheel over een bedrag van 314,000 mark. Een vroeger inspecteur heeft, toen men hem in hechtenis kwam nemen, getracht om zelfmoord te plegen, wat men hem op het laatste oogenblik be lette. Een medeplichtige van hem is ook gevat, maar diens broer, die nog veel meer op zijn kerfstok heeft, is naar het buitenland gevlucht. Men verwacht neg meer inhechtenisnemingen. Vier toeristen, een dame en drie hee- ren, die na bestijging der Palu-plek in Grauwbunderland waren vermist, zijn, volgens een telegram uit Zürich aan de Kölnische Zeitung, in een gletscherspleet gestort en omgekomen. Men heeft hun lijken gevonden. Te Klausenburg in Hongarije liet een Fransche bioscooponderneming een op name van het Hongaarsche volksstuk „Gelbes Roszl" vervaardigen. Daarin komt een tooneel voor, waarbij een ge zelschap in booten over de Theisz vaart en een der booten omslaat. Vertrouwen de op de verzekering dat het riviertje Szamos ter plaatse waar de boot zou kantelen, niet diep was, hadden 12 tooneelspelers en tooneelspeelsters zich in de boot begeven. Toen deze werd gekanteld sleepte de stroom allen mede. De tooneelspeelster Elisabeth Inre is verdronken, enkele harer lotgenooten hebben zware verwondingen opgeloopen doordat zij door den stroom tegen een molenrad waren geworpen. In een apotheek te Lissabon heeft een ontploffing plaats gehad en de apo theker is gedood. De brandweer vond er vier bommen. De apotheker wa3 reeds voor den rechter gedaagd als samen zweerder, doch is toen vrijgesproken. Een later bericht meldtDe apotheker Costa, die bij een ontploffing in zijü huis is doodgebleven (hij was niet bezig een bom te laden, maar met de ver vaardiging eener ontplofbare stof) is gevonden met zwartgeblakerd gezicht; de ingewanden hingen hem uit het lichaam. Hij stierf tijdens overbrenging naar het ziekenhuis. De apotheker Valerio Barata, die met Costa geassocieerd was, is gevangen ge nomen. Mevr. Costa, den dood van haar man vernemende, zeide: „de politiek heeft mij in het ongeluk gestort." Er zijn al dikwijls plannen geopperd en zelfs ontworpen voor de instelling van een veerdienst tusschen Frankrijk en Engeland, met veerbooten waarop de treinen gerold worden, zoodat de reizigers niet behoeven over te stappen en de goederen niet overgeladen moeten worden. In 1905 is er zelfs een wets ontwerp in het Engelsche Lagerhuis geweest om machtiging te vragen voor den noodigen aanleg te Dover, maar er kwam verder niets van. Volgens een Engelsch blad is men nu doende voor een dergelijken veerdienst tusschen New- haven en Dieppe. Een commissie van onderzoek, door het Fransche ministe rie van openbare werken benoemd, heeft dien reeds aanbevolen. Er bestaat een Intercontinentale Spoorwegmaatschap pij die werk van de zaak maakt. Naar de heer Bodington, vroeger voorzitter van de Engelsche Kamer van Koop handel te Parijs, op een vergadering van die maatschappij heeft gezegd, staat de zaak er goed voor. Volgens den gezagvoerder van het stoomschip Senoma, uit Sydney te San Francisco aangekomen, zijn de eilanden Hope en Falcon, van de Vriendschaps- eilandeu, van het oppervlak der zee verdwenen, vermoedelijk tengevolge van een aardbeving. Honderden inboorlin gen en enkele blanken zijn er, volgens den kapitein, bij omgekomen. Aardbevingen en uitbarstingen van vuurspuwende bergen zijn op die vul- canische eilanden in den Zuidelijken Grooten Oceaan niet zeldzaam. De eilan den zijn in 1647 door Abel Tasman ontdekt. Ze worden bestuurd door een inlandsch Christenopperhoofd onder En gelsch protectoraat. De invloed van den alcohol op den mensch. In het departement van de Seine worden de krankzinnigen vanaf 1867 eerst naar de kliniek van S't. Anne ge zonden. Daar worden zij onderzocht, en van iederen krankzinnige wordt een soort biografie geschreven, een ziekte historie, die o.a. bevat de waargenomen verschijnselen door den medicus, bij zonderheden omtrent ouders, opvoeding millieu enz. Een gedeelte van het ar chief van deze inrichting is nu onlangs gepubliceerd. Het bevat allerlei statische gegevens, waaruit allerduidelijkst blijkt, hoe groot de invloed van den alcohol op den mensch is. Het aantal krankzinnigen door alco holgebruik is in een ontzettend snel tempo toegenomen. In het jaar 1868 waren 14 pCt. der mannen en nog niet eens 2 pCt. der vrouwen alcoholist. Twintig jaar later waren deze verhou- dingscijfers 35 en 16, en in 1910 was het percentage bij de mannen gestegen tot 47, terwijl het bij de vrouwen de 20 had bereikt. Een bekend medicus heeft nagegaan, dat van 3271 kinderen, die naar St. Anne werden gestuurd, 1156 een dronkaard tot vader hadden. Een dronkaard ver woest dus niet alleen zijn eigen leven, maar hij kan ook het levensgeluk van zijn kinderen voor altijd verstoren. Volgens de Neue Freie Presse zal tijdens de aanwezigheid te Weenen van Moefti bei, de Albaneesche minister van buitenlandsche zaken, de aangelegen heid van den Albaneeschen troon voor goed worden geregeld. Prins Willem van Wied zou met toe stemming van Oostenrijk en Italië tot vorst van Albanië worden benoemd. Welingelichte kringen te Weenen spreken dit bericht evenwel tegen en verzekeren, dat deze kwestie nog lang niet zoo dicht bij haar oplossing is. In Albanië is op het oogenblik een sterke strooming voor onverwijlde be noeming van een vorst, wiens aanwezig heid de regeeringsinstellingen zou ste- vigen. Nochtans schijnt d» zaak niet van dringenden aard te worden geacht Het Elbewater moet met typhus- bacilleu besmet zijn. Te Hamburg zijn den laatsten tijd tal van typhusgevallen voorgekomende badinrichtingen aan de rivier zijn nu gesloten. Horne, de werkman die op St. Paul's road, in de Londensche wijk Highbury, de vermiste paarlen van het gestolen halssnoer heeft gevonden, heeft aan de Daily Mail meegedeeld, dat hij even te voren op de plaats, waar hij het bord papieren doosje met zijn kostbaren in houd zag liggen, een dame en een heer, op het oog vreemdelingen, in een on- nibus had zien stappen. Toen hij de glinsterende paarlen had bekeken, liet hij ze aan enkele kameraden zien, die zeiden dat het glaskoralen waren en hem rieden ze weg te gooien. Later heeft een der raadgevers ook een der paarlen weggegooid, vandaar dat er nog een, geschat op een waarde van f 24,000, vermist wordt. Horne besloot eindelijk zijn vondst maar naar de politie te brengen. Op weg naar het bureau ontmoette hij een inspecteur, die, na bezichtiging van de paarlen, het onnoodig vond ze naar 't bureau te brengen, 't Waren toch maar glaskralen. Op het bureau zelf achtte men het echter niet uitgesloten, dat de vondst eenige waarde had en gaf men Horne een ontvangbewijs. Later op den dag kreeg Horne een boodschap om op Scotland Yard te ko men en daar hoorde hij pas, hoe kost baar zijn voDdst was. In Engeland en Ierland is weer een staking van spoorwegbeambten uitge broken. Te Birmingham zijn alle goede renstations gesloten; 7000 man staken. Te Liverpool is de toestand gunstiger geworden; een aantal werklieden heeft den arbeid hervat. De toestand te Dublin blijft ernstig. Landarbeiders die leden zijn van het Iersche Verbond van transportarbeiders zijn te Tingglass bij Dublin met de politie slaags geraakt. Deze maakte ge bruik van haar revolvers; een jongen is doodgeschoten. Een optocht van stakers heeft te Dublin de vensters van tramrijtuigen ingegooid. Te Londen is de staking bij de om nibussen begonnen. In Birmingham wacht men op het antwoord van het uitvoerend comité te Londen, op den eisch, dat een alge- meene staking op de ondergrondsche sporen zal worden uitgeroepen. De han del te Birmingham is eenigszins in de war. De kooplieden doen de waren, die aan bederf onderhevig zijn, van de hand. Er zijn stakingsposten uitgezet aan den ingang van de groote goederen loodsen, die nauwgezet toezicht houden. Het uitvoerend comité van de natio nale vereeniging van spoorwegbeambten is te Londen bijeengekomen om over de dreigende algemeene staking te be raadslagen. Otis, de eigenaar van de L03 Angeles Times, hetzelfde blad welks bureau in 1910 met dynamiet door de gebroeders Macnamara is verwoest, heeft per post pakket een bom thuis gestuurd gekre gen. De aanslag is mislukt, daar 't hel- sche werktuig niet ontplofte. Passagiers, die met de mailboot van den Congo te Antwerpen zijn aange komen, verklaren, dat men by het ver trek uit Boma in de grootste ongerust heid verkeerde omtrent het lot van twee offiicieren en 25 soldaten, die naar de oproerige Baketes, in Kasaï gezonden waren. ADVERTENTIEN. ^PUKEkUHEt: Alle werkdagen van 9 tot 3 uur. M OPGERICHT 3 HEK 1846. Interc. Telefoon 82. h Jfi&fou. J&ESSt*. rfSnSIlfc «öfeSSb, dSffiMa. idT:°""Tfc jSSSÈSSüu 1 in uitsluitend massief 14 karaats ge waarborgd goud, volgens gewicht, bij Molenstraat B 35, Gorincheui 'Jt nieuwste systeem met 4 jaar schriftel. garantie. Kunsttanden k f Z,Gebitten f 16, Volledige behandeling van Mond- en Tandziekten, w. o. trekkingen, beslist g»ünloos. Informaties kosteloos. Billijk tarief. Consult dagelijks van 96 uur, des Zondags van 912 uur. De operatieve behandeling geschiedt door 'n bevoegd arts. T A PH ni? T2P A TT Méc. Dentist. Kerkstraat 18, tl XjJlIixSL V JELl o.h. Postkantoor, 's-llomeh. FORBERGER k [rouw- en Verlovingsringen

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1913 | | pagina 7