el Land van Heusden en illena, de Langstraat en de erwaard. I Opleiding BERTELS' Lijnzaad koekjes met suiker 0 A. F. Mutters-Yan Herwijnen, Prachtig en helder lichtgevende V. A. VAN DER DOM. Meistraat 20-21, Gori Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 33QSZaterdag S November. BIJVOEGSEL. Verkooping A. H. G. DE JONG VERHAGEN, VERKOOPEN: Een partij zware IEPENBOOMEN, BOEKHOUDEN, Handelsrekenen, Handelsrecht, Statistiek, WED. DE GROOT, Engstraat,, PRODUCTIEVERMOGEN: 100.000 kilo per dag. ïQJ&V LAND VAN AlTÊ^* VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maa*den f 0.75, franco per post zender prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 6 ceqt. 1913. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 71/, ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. BUITENLAND. De correspondent van de Times te Peking seint bijzonderheden over een nieuwen staatsgreep van Joeansjikai. Deze gebood de ontbinding van de Koeomingtang-partij en verbood aan de driehonderd leden voortaan in het par- lenient zitting te nemen. Joeansjikai heeft hiermede met één slag alle oppo sitie tegen zijn grondwet-plannsn weg gevaagd. De Chineesche regeering heeft mani festen uitgevaardigd, waarbij de Koeo- mingtang (de partij der oppositie in het Zuiden van China) wordt ontbonden en de zetels van leden dezer partij in het parlement voor onbezet verklaard. De zeer uitvoerige manifesten zijn gegrond op de overweging dat oproer en voortdurend verzet tegen de regee ring allen voornitgang tegenhoudt. Er heerscht opwinding over dit op treden van de regeering, die afdoende militaire 'maatregelen heeft genomen, voor zij tot dezen stap overging. Mitsdien is geen verstoring der orde te wachten. De correspondent te Peking van de Daily Telegraph seint bijzonderheden omtrent de besluiten door Joeansjikai tegen de Koeomingtang-partij uitgevaar digd. Daardoor worden 130 Senatoren en 230 Kamerleden uit het parlement geworpen. Joeansjikai tracht zijn hou ding te verontschuldigen door de leden der Koeomingtangpartij van allerlei hoogverraad te beschuldigen, o.m. van deel genomen te hebben aan den op stand in het Zuiden, die ten doel had de regeering in Peking omver te werpen. De besluiten van Joeansjikai, die de ministers slechts halfgedwongen onder teekend hebben, gelden algemeen voor een staatsgreep, die hem tot dictator maakt, en die voor China zeer verstrek- :ende gevolgen kunnen hebben. Tot die mogelijke gevolgen behooren lieuwe opstanden in Zuid China, verder len bespoediging van het naderende Ihineesche staatsbankroet, temeer wijl hans niemand in Europa meer geld m China zal willen leenen, terwijl >ovendien de belastingen, in de pro vinciën opgebracht, de hoofdstad niet ïeer bereiken. De gezant verneemt nog, dat de mi lister-president is afgetreden, terwijl de •verige ministers waarschijnlijk ook sullen aftreden. De correspondent van de Times te )ublin, die dezer dagen teekenen meen le te zien dat de staking verliep, seinde iter dat, al verwachtten velen een Ipoedig einde, er nog geen teekenen ?aren van een inzinking noch van een jhikking. Er schijnt sprake van te zijn, |en aantal stakers naar Engeland te inden om voorloopig daar wat te ver dienen. Van de week giug van wege j.et Congres van Vakvereenigingen, het ivende schip met levensmiddelen voor werkeloozen te Dublin de Iereche [iee over. Men schat het verlies, dat de* werkgevers nu reeds door de staking ibben geleden, op 800,000 pond ster king en vreest, dat veel van den handel ie naar elders is verhuisd, nooit meer il terugkeeren. Volgens den correspondent van de rankfurter Zeitung verwacht men te [onstantinopel, dat eerlang de onder- indelingen met Griekenland zullen >rden afgebroken. Dat zou echter ichts een formeele kwestie zijn. Na |n week zouden zij kunnen worden irvat. jln tegenspraak met bovenstaande ver- ichtingen verklaart het Grieksche ge- |ntschap te Weenen, dat Griekenland het verstrijken van den termijn van jf dagen Turkije een ultimatum zal illen. (De Russische regeering bereidt een \p te Konstantinopel voor, ten einde irkije den dringenden raad te geven i de vredesonderhandelingen metGrie Inland ten spoedigste tot een goed ide te brengen. Jij de opening van den Oldenburg- hen Landdag is een incident voorge- Imen. Toen de voorzitter namelijk een •;ch op den groothertog instelde, bleven de sociaal -democraten zitten. De leiders van de agrariërs en van het centrum vielen hen daarop heftig aan. De agrariër Müller noemde de han delwijze van de sociaal-democraten een beleediging van den groothertog en een inbreuk op hun eed en riep de hulp van de regeering in. Minister Ruhstrat weigerde echter tusschenbeide te komen, zeggende dat deze kwestie de regeering niet aanging. Maar nog geruimen tijd heerschte er opgewondenheid in de vergadering. In de nabijheid van Melun (Frankrijk) heeft Dinsdagavond een ernstig spoor wegongeluk plaats gehad. Sneltrein no 2 uit Marseille zou juist den wissel passeeren, toen de posttrein no. 11 uit Parijs binnenkwam. Een bot sing volgde, waarbij de laatste letterlijk doormidden werd gesneden en alle wa gens werden vernield. Van den sleltrein werden 3 wagens, waarvan 2 tweede klasse, totaal versplinterd. Onmiddellijk na de botsing sprong de ketel van een der machines uiteen en spoedig daarop volgden lichtere ontploffingen van de gashouders voor de verplichting. Bin- nen enkele oogenblikken stonden de puinon in de vlammen en uit de vuur zee stegen hartverscheurende jammer kreten op. De eerste hulp werd door het stati- onspersoneel van Melun gebracht, maar ongelukkig ontbrak het den redders aan brandbluschmiddelen, waarom de brandweer van Melun ter hulp geroepen werd, die het vuur eerst na minder- nacht, het ongeluk gebeurde om streeks tien uur meester was. Toen bleek dat twee postwagens, waarin een twintigtal postbeambten aan het werk was, geheel vernield en verbrand waren. De meeste van deze postambtenaren zijn dan ook omgekomen. Reeds bij het eerste reddingswerk, dat wegens de duisternis en het slechte fakkellicht, niet wel vlotte, werden een tiental vreeselijk verkoolde lijken van postambtenaren uit de puinhoopen ge haald. De redding der gewonden, onge veer 30, ging eveneens met zeer veel moeilijkheden gepaard. Bij het reddingswerk speelden zich verschrikkelijke tooneelen af. Een jonge vrouw, mad. Amie, lag geklemd onder den tender van den sneltrein. Zij had haar bewustzijn niet verloren en kon haar naam noemen. Een geneesheer verzorgde haar en trachtte door inspuiten van morfine haar ondragelijke pijnen te verzachten. Het mocht niet gelukken om haar te bevrijden en om 5 uur 10 min. in den morgen stierf ze, na zeven uren in dien vreeselijken toestand te zijn gebleven, zonder haar bewustzijn te hebben ver loren. Haar man was kort daarvoor in het ziekenhuis overleden. In den trein uit Marseille bevonden zich 11 Nederlanders, die voor het meerendeel slechts onbeduidende ver wondingen door het vallen der bagage hebben gekregen. Van deze 11 is er 1, een zekere Van Kervel gedood, terwijl er nog 1 ver mist word. De post voor Lyon, Marseille, Algiers, Corsica en Tunis is totaal vernield en ook de mail in den trein van Marseille zal wel schade hebben opgeloopen. De mail van den trein bevatte, behalve vele geldzeudingen, ook een groote hoe veelheid edelgesteenten uit Indië. Om te verhinderen dat er gestolen werd, liet de plaatselijke commandant een dicht militair cordon rond de plaats des onheils trekken, dat in den morgen nog versterkt werd. Den geheelen nacht en volgenden dag heeft men naar de lijken der on gelukkige slachtoffers gezocht. De meeste hunner waren zoo deerlijk misvormd, dat men ze niet kon herkennen. De machinist Dumaine, van trein no. 2, die aan het hoofd verwond is, word in hechtenis genomen, omdat hij ondanks het onveilig signaal met een snelheid van negentig kilometer, het station binnenreed. «Donderdag waren 38 lijken geborgen en naar het hospitaal gebracht, 27 lij keu zijn herkend en in doodkisten gelegd, 11 zijn aan hun familie opgezonden. Nog 11 lqken zijn niet herkend. Wel heeft men opgave omtrent 10 personen die vermist worden en zich waarschijn lijk onder de nog niet herkende lijken bevinden. Dinsdag is voor de rechtbank te Brus sel het proces begonnen, dat prinses Louise van België is aangedaan door mevrouw Schneeman uit Hamburg, die betaling eischt van een som van 3,202 000 mark. Namens prinses Louise wordt medegedeeld, dat zij van eischeresse 202,000 mark geleend heeft, op voor waarde, dat zij haar villa ter waarde van een milloen mark met het meubi lair ter waarde van 320,000 mark zou koopen. De prinses, die er van afgezien heeft de villa te koopen, heeft aan eischeresse 300,000 frank uitgekeerd. Zij .beweert, dat de eisch ongegrond is en verlaat zich op de justitie. De Hamburg-Amerika-lijn, die het monopolie bezit voor den verkoop van biljetten van de Duitsche luchtscheep- vaart-maatschappij (Delag), heeft haar eerste dienstregeling van het luchtver keer uitgegeven, welke een uitstekend beeld geeft van den thans reeds vrij belangrijken omvang van het Duitsche luchtverkeer. Er zijn ter beschikking van de Delag in Duitschland nu luchtschiphavens te Potsdam, Hamburg, Dusseldorp, Frank fort a d. M., Baden-Baden, Friedrichs- hafen, Gotha en Leipzig. Nog acht an dere luchtschiphavens zijn ontworpen, zeven daarvan in Duitschland en wel te Emden, Bremen, Hannover, Bruns- wijk, Dresden, Munchen en Stuttgart, de achtste te Kopenhagen. De Delag zal tusschen deze 16 sta tions een geregelden dienst kunnen in richten. In het midden van het net zal Brunswijk liggen. Een luchtreis van Kopenhagen naar Friedrichshafen zal óf over Hamburg-Brunswijk óf over Potsdam-Brunswijk óf over Potsdam- L9ipzig-Gotha-Stuttgart gaan. Ook bij een reis van Dusseldorp naar Potsdam zal men Brunswijk als tusschenstation aan kunnen doen. Een luehtreis van Dresden naar Friedrichshafen zou over Munchen gaan, naar Baden-Baden over Stuttgart. Hamburg wordt van Dresden uit over Leipzig en Brunswijk, Emden over Leipzig- Brunswijk-Hannover-Bre- men bereikt, enz. In den regel zal een luchtschip bij gevaar voor onweer een der talrijke luchtschiphavenskunnen opzoeken. Daar de meeste der loodsen voor de opne ming van twee luchtschepen ingericht zijn, terwijl er slechts een vast daarin gestationeerd is, kan een luchtschip, dat een noodlanding moet doen, ten alle tijde onderdak vinden. Het aantal luchtschiphavens zal bin nenkort nog meer uitgebreid worden, in het bijzonder naar het Oosten toe, aangezien, ook dai r, b.v. te Breslau, lucht schiphavens ingericht zullen worden. Een teleurgestelde minnaar, een jon geman van twee-en-dertig jaar, heeft Maandag in een eethuis te Parijs ver scheidene revolverschoten gelost op zijn gewezen minnares, een vrouw van zes- en twintig jaar, die er met haar nieuwen minnaar zat te eten. Beiden zijn zoo ernstig gekwetst, dat er zoo goed als geen hoop bestaat hen in het leven te houden. De moordenaar heeft, na den dubbelen moordaanslag gepleegd te heb ben, zich een kogel in het hoofd ge jaagd en was terstond dood. Men herinnert zich, dat er tijdens de behandeling in de Kamer van de wet op den driejarigen dienstplicht in ver schillende Fransche garnizoensplaatsen door militairen rumoerige betoogingen tegen de wet van drie jaar gehouden zijn, waarbij vele betoogers zich aan daden van geweld en grove ongehoor zaamheid jegens superieuren schuldig gemaakt hebben. Er zijn toen tal van inhechtenisnemingen gevolgd en strenge straffen uitgedeeld. Barthou, de voorzitter van den mi nisterraad, hefft nu het Kamerlid Ba ehimont, afgevaardigde voor Aube, ont vangen, die hem mededeeling kwam doen van een motie, die aangenomen was op de vergadering der socialistisch- radicale federatie van Aube en door het congres van Pau. In die motie wordt aan de regeering het verzoek gedaan, in breeden mate genade te laten gelden jegens de soldaten, die veroordeeld zijn tengevolge van de betoogingen, die er naar aanleiding van het onder de wape nen houden der lichting, hebben plaats gehad. Bachimont kwam nu een beroep doen op de edelmoedigheid van de re geering. Barthou heeft hem geantwoord, lat de zorg om den tucht in het leger te handhaven aan de regeering verplich tingen oplegde, waaraan zij zich niet onttrekken mocht, maar dat de minister van oorlog, rekening houdende met den door de schuldigen betuigden spijt en hun gedrag, reeds ten opzichte der per sonen maatregelen genomen heeft om de gevolgen van de door hen opgeloopen straffen te verzachten of weg te nemen. De minister zal in dien zin voortgaan. ADVERTENTIEN. VAN zal bij inschrijving staande aan de provinciale weg te Meeuwen. De inschrijvingsbiljetten moeten vóór of op 15 November a s-, des voormid dags Half' twaalf zijn ingeleverd ten huize van den verkooper te Heusden, alwaar deze de billetten alsdan zal openen. Inlichtingen verstrekt L. v. d. Steenhoven, Opzichter te Meeuwen. voor de praklffk en examens door J. VAN HUMaMT, Leeraar M. O. (volledige akte), lVaalwflk. gg—■BBBB—UliaBMWgBWA voor Koloniale Waren, Kaai, Roter, Eieren, Chocolade en Suikerwerken, {Sigaren, iiLiNiii'; zijn de eersten en blijven de eersten. Bertels &Comp. Amsterdam Nevenstaande firmanaam in ieder koekje ge slagen, waarborgt hoogste voedingswaarde en grootste MELK- en YLKESCH OPBRENGST Bestelt nu bij onze wederrerkoopers dit alom geroemde smakelijkste koekje voor bijvoedering in de Weide en voor StalTocdering in den winter, en gij zult de grootste MKLROPBRENGST verkrijgen. <32 Reparatie- Inrichting voor alle Wapenen. Voorheen ERVEN VONCK. Opgericht 1874. Langendijk R 191, Gorinchem. 2 «o Vel IS S J PU bfl *-« a Origiaeele rookzwakke Patronen, als: Walsroden, merk Zon. Ec. 3,Mul- leriete, Kijnoch enz. Het bekende Diana-Jachtkruit, grof en fijn korrel. Richard Herder's Messen, Scharen en fijne Staalwaren onder garantie. Fijn Lederwerk voor de Jacht. in Majolica, Koper en Staalbrons oet moderne Kappen en Montuur F(Jne kristal len Randen. Rekroond op Landbouwtentoonstellingenbij Contróle Yereenigingen voor koeien met de grootste Melkopbrengst en voor de best ontwikkelde springstieren met 22 eerste prijzen en gouden medaille. <32 <32 <32 03 U rH +3 ÖD t M ri

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1913 | | pagina 5