Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden No. 3309Woensdag 12 November. FEUILLETON VOOR Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 77j ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. voorstellen. En meer dan eens heeft West-Europa verbijsterd gestaan over wat Oost-Europa misdreef. Daarvoor behoeft men niet ver in de geschiede nis van dat onmetelijke land terug te gaan. De laatste zes of acht jaren zijn daartoe voldoende: de knechting van de fiere Finnen, de inlijving van hun land, het vrije Finland, ongeacht de protesten van heel de beschaafde wereld, en in welk koor ook ons land zijn stem, helaas te vergeefs, mede verhiefde verkrach ting der eenmaal bezworen constitutie, die geboren uit den drang van benarde tijden, bij de eerste de beste gelegen heid tot schimp werd gemaakt van de edelste gevoelens van een naar recht en vrijheid dorstend deel der bevolking; de lange reeks vervolgingen onder 't zooge naamd constitutioneel bewind van allen, die het oneens durfden zijn met wat knevelarij en onderdrukking als hun wil voorschreven. Siberië en de Russische Staatsgevan genissen, de knoet en de katorga, het is alles naar de jongste getuigenissen van hen, die ter onderzoek daarhenen togen, nog één groote verschrikking voor millioenen daarginds en een slag in het aangezicht der beschaving. Foltering en lijfstraffen, gruwelijke pijnigingen bin nen de dikke muren der gevangenissen, met voor de gefolterden den hongerdood of de ijsvelden van het onherbergzaam Siberië tot einde „het is van de Oost zee tot Wladiwostok, van het Oeralge- bergte tot de Zwarte Zee, alsof het ge« heele land één reeks van folterholen is, waarin duizenden bij duizenden politiek veroordeelden zuchten." Volgens be trouwbare gegevens zijn in da laatste 8 jaren, dat is sedert de grondwettige vrijheid in Rusland z.g. officieel werd afgekondigd, niet minder dan veertig duizend personen gevonnist wegens po litieke yergrijpen, werden tienduizend tot de k,%torga, dien verschrikkelijkeu Russischen dwangarbeid, en niet minder dan drieduizend gevangenen ter dood veroordeeld en gebracht! Thans weder trekt dit donkere land de aandacht der geheele beschaafde we reld door het ritueele moord proces te Kieff. En dan rijst de vraag naar de lippen: is nu werkelijk een land als Rusland, waar nog hedsn ten dage toe standen heerschen, een beschaafd volk onwaardig, waar gebeurtenissen plaats grijpen, die een schande mogen heeten in de oogen van elk volk, dat vrijheid en recht, orde en rechtvaardigheid in verpletterd worden, geschreeuw. Ik ver wachtte, dat de bagagewagen, waar ik stond verbrijzeld zou worden tusschen den tender en de wagons. Als door een wonder werd hij overeind gegooid en een stroom koffers eu kisten vielen op mij. Na wanhopige inspanning gelukte het mij er onder uit te komen en me een weg te banen tusschen de omge gooide wagens door, die begonnen te branden. Een heel nieuw soort zwendel hadden een herbergier, een slager en een muzi kant te Hamburg, die Zaterdagochtend daar aangehouden zijn, uitgevonden. In de nabijheid van een tehuis voor zee lieden en een verkoopplaats van biljet ten voor 0V6rzeesche reizen hield zich steeds één van hen op en sprak land verhuizers aan, vooral diegenen, die naar Argentinië wilden. De bedrieger bood dan aan, hun een aanzienlijk goed kooperen overtocht te verschaffen dan de reisbureau's deden. De meeste land verhuizers wilden daarvan gaarne ge bruik maken en werden dan in de herberg van den betrokken herbergier gebracht. Hier werd een prijs van 120 mark per persoon, die onmiddellijk betaald moest worden, voor passagegeld afgesproken. In gezelschap van een van de bedriegers gingen dan de landver huizers, natuurlijk op eigen kosten, naar Rotterdam en werden daar bij een ver meenden huurbaas gebracht. Deze mon sterde dan de lieden op buitenlandsche schepen, die op „wilde" vaart waren. Eenige van de bedrogenen, die nog geld over hadden, seinden naar Ham burg, waardoor de zwendel ontdekt werd en de politie een onderzoek kon instel len, dat de aanhouding van het drietal tengevolge had. Tot nu toe heeft men kunnen bewijzen, dat zij in 25 gevallen hun oplichtingen gepleegd hebben, maar vermoedelijk is het getal van hun slacht offers nog veel grooter. Te Sofia zijn berichten ontvangen, volgens welke het Grieksche hoofd kwartier bij Demir Hissar en langs de Bulgaarsche grens 20,000 man heeft samengetrokken. Waarschijnlijkzegt het regeeringsorgaan Narodni Prawa treffen de Grieken voorzorgsmaatregelen tegen een gezamelijk optreden van Tur kije en Bulgarije. Daaronder behoort dan zeker ook de bezetting van Optsjlar, een spoorwegstation dat bij den vrede van Boekarest aan Bulgarije is afgestaan. Deze bezetting heeft te Sofia groote ontstemming gewekt. Officieele berichten uit Marokko, te Madrid ontvangen, melden dat Rasoeli, de leider van den opstand tegen Spanje, naar het binnenland is gevlucht, nadat Langzaam en moeizaam schrijdt door de cultuurstaten der nieuwe en der oude wereld als een strenge, maar meedoo- gende fiere vrouw de Beschaving voort langs den weg haar door Vooruitgang aangewezen. Naarmate deze laatste als een stoer strijder zich als het ware na eiken kamp verjongd gevoelend, gelijk een forsch veroveraar voorwaarts dringt, en oude wetten door nieuwe doet ver vangen, oude kennis door nieuwe weten schap verjongen doet en overal de fakkel des lichts werpt in de duistere spelonken van duf vooroordeel en dorre wanbe grippen, naar die zelfde maat schrijdt ook de eerste voort over de velden van alle landen, door steden en dorpen en gehuchten, alom bloemen strooiend van een hooger leven, en den horizon van het menschelijk inzicht verruimend naar de verre verschieten van broederschap en eenheid onder de volken. Langzaam is haar gang, want reeds eeuwen volgt zij haar weg en nog is de eindpaal niet bereiktmoeizaam is haar tred, want scherpe doornen liggen voor haar voeten, waar zij deze ook nederzet. Maar steeds toch vordert zij, en vermoedert gestadig den afstand, die de mensch- heid scheidt van den vroegeren staat van barbaarschheid, waarin deze een maal heeft verkeerd. Maar toch zijn daar oogenblikken, waarin het der beschaving al zeer moeilijk gemaakt wordt aan haar alomtegen- woordigen iavloed te gelooven treden daar omstandigheden aan het licht, die aarzelend doen vragen of er niet volken en landen zijn, die haar zegenende uit werking nimmer ten volle zullen deel achtig worden. Zulk een land en zulk een volk is het Russische; niet alleen nu, maar altijd is dit zoo geweest. Zeker, er zijn vele groepen van het Russische volk, die in beschaving niet behoeven onder te doen voor die der West-Euro- peesche landen, en onder hen leven ongetwijfeld ook vele hoogstaande man nen en vrouwen. Maar als geheel ge nomen, van af de regeerings- tot de lagere volksklasse toe, zal bezwaarlijk iemand Rusland op één lijn stellen met een der andere groote Europeesche vol ken. Vandaar, dat telkenmale de be schaafde wereld juist door Rusland er aan herinnerd wordt, dat haar invloed nog niet zoo algemeen is als velen zich De deur gaf toegang tot de ruime keuken Mark scheen juist op dit oogenblik bij- ons allen doodgeslagen I" met haar eigenaardig geplaatste balken en zonder met zichzelf ingenomen, en barstte, Launcelot deed een stap vooruit. Zijn ruimen haard, doch het was thans onmo- toen hij Launcelot zag, in lachen uit. wangen waren donkerrood geworden. Zijn gelijk de bestemming van het vertrek na te„Hallo, Lance," riep hij met zijn luide oogen glinsterden van toorn, gaan door al de kisten en balen die daar stem, „je hebt heel wat gemistl" „Wat een troep lafaards en schurken!" gereed stonden om weggebracht te worden, j Launcelot stond op den drempel, en stak zeide hij halfluid. „.Jullie met je alle j teg^n Er was niemand in het gebouw, want blijk- onverschillig een nieuwe sigaret aan. één man! En jij, Mark jij waart zeker baar was het werk voor heden afgeloopen, i „Dank je wel," antwoordde hij, „ik houd de raddraaier de grootste lafaard vau en Launcelot keek met eenige verbazing niet van cricket. Maar ik hoop dat jullie allemaal!" naar al dien boel om hem heen. Waar was partij het gewonnen heeft." Met gebalde vuisten keerde Mark zich om. dat allemaal vandaan gekomen? Squire John, die zelf een hartstochtelijk „Zeg eens, Launcelot Hij legde de hand op een groot, met cricketter was, had een club opgericht onder Jessica viel hem in de rede. Vredestich- koorden vastgebonden pak, dat scheen te zijn onderhoorigen, die het tegen de meeste j ten behoorde tot haar gewone werkzaam- bestaan uit oude gordijnen, matten, dekens, andere clubs kon opnemen, vooal wanneer, heden. en dergelijke dingen, en merkte op, dat bij een gewichtigen wedstrijd de Squire zelf j „Houd je mond, Mark," zeide zij op stel- alles droog en door de mot verteerd was. of zijn zoon Mark meedeeden. ligen toon. „Het ziet eruit, alsof de hoeve jarenlang j Mark lachte luid. „O, ik dacht niet „Hij heeft mij een lafaard genoemd, en gebruikt is om allen rommel uit het huis over cricket. Natuurlijk hebben wij gewon- i dat verdraag ik van niemand!" bromde op te bergen," dacht hij. Opeens herinnerde nen. Maar later op Chalton Green. Je hadtj Mark, zijn broeder woedend aankijkend, hij zich dat hij een brandende sigaret in erbij moeten wezen, Launce." Toch liet hij zijn vuisten zakken. Jessica den mond had, en stapte weer naar de deur I De toon waarop Mark sprak, getuigde had meer invloed op hem, dan iemand an terug. „Dat zou een brandje worden, als van een zucht om onaangenaam te zijn. j ders. die rommel eens vlam vatte!" meende hij. Launcelot merkte dit zeer goed op, en hij „Omdat je de zaak verkeerd hebt voor- „Het huis zou er zoo goed als zeker mee zag tevens, hoe zijn zusje snel haar vinger I gesteld. Het was ie eigen schuld. Ik zal je heengaan. Het is maar goed, dat het oude op den mond legde, als om Mark te ver-1 precies vertellen wat er gebeurd is, Lance," gebouw afgebroken wordt." zoeken, dat hij zou zwijgen. zeide zij, zich tot Launcelot wendend. „Het Hij liet de deur open, zooals hij die ge- „Wat was er dan op Chalton Green te is een feit, dat James een redevoering vonden had, en liep om het huis heen. Aan doen vroeg Launcelot, traag en onver-1 hield tegen een aantal dorpsbewoners. Hij de voorzijde vond hij zijn stiefbroeder en schillig, zooals hij meestal tegen zijn stief- vertelde allerlei dingen van papa, die slecht zuster, die juist uit een hooge dog-car ge- broeder sprak. i en leugenachtig waren. Dat beviel hun niet, stapt waren. Een stalknecht hield het „Het betrof een vriend van jou," hernam en zij maakten zich boos. Toen kwamen paard bij den kop een mooie merrie, die deze, zijn crickettasch in de hal gooiend, wij er aan met de dog-car, en iemand die Mark toebehoorde, en ook hem alleen ge-„Dien Jamss, dien socialist, je weet wel." ons zag, riep „hoera voor den Squire 1" Toen hoorzaamde. j Het bloed begon Launcelot naar het hoofd werd James woedend. Hij sprak leelijke Mark droeg een flanellen pak, en haalde te stijgen. taal hoorde het. Zijn toehoorders wilden toen Launcelot er aankwam, juist zijn „Zoo, zoo!" zeide hij. „En mag ik vragen, het niet verdragen. „Gooi hem in het wed crickettasch uit het rijtuigje. Hij was groot wat James is overkomen?" werd er geroepen, en tegelijk werd de daad en forsch gebouwd, en leek even oud als „Zeker! Dat wil ik je met heel veel ge- bij het woord gevoegd. Mark had er niets zijn oudere broeder, tegen wien hij ge- noegen vertellen. Wij hebben hem ïn het mee te maken. Zóó is het gegaan en de woonlijk een ruwen toon aansloeg. Jessica, paardenwed gedompeld. Nou! dat was me kerel kreeg zijn verdiende loon!" besloot vreedzaam van aard, kalm en goedhartig, een pretje. Je hebt nooit zoo iets gezien, Jessica vol overtuiging, had voortdurend de handen vol, om beiden als toen hij eruit kroopEn woedend was Wordt vervolgd.) rustig te houden. hij l Als hij het had kunnen doen, had hij ALICE EN CLAUDE ASKEW, UND VAN ALT^ DOOR

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1913 | | pagina 1