Door Schade en Schande. J. C. JIKfl Comb. Peek Gloppenburg, Zond® ppi m 9 tot 12 uur. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3310. Zaterdag 13 November. De aanstaande pensioentrekkers. FEUILLETON. 's Bosch. GROOTE KEUZE in In prijzen van 10 -12 -14 16 18 - 20 - 22 - 24 - 26 tot 45 gld. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. 1913. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 71/» ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. VOOR Nog eenige weken, en de zeven tigjarigen, mannen en vrouwen, zullen hun eerste pensioentje kunnen afhalen aan het postkantoor. Toch niet Niet klle zeventigjarigen vallen in de termen, om te kunnen genieten van het door den staat te verstrekken pen sioen van twee gulden of één gulden vijftig per week. Alleen diegenen, het zij man of vrouw, die kunnen bewijzen dat zij in de laat ste tien jaren minstens 156 weken in loondienst zijn geweest, tegen een ver dienste van niet meer dan (berekend naar) f 1200 per jaar, en bovendien aan de overige gestelde voorwaarden voldoen, zijn gerechtigd tot het trekken van pensioen. En dat zijn er nogal heel wat Professor Kluijver had geraamd dat het aantal pensioentrekkers ongeveer 25.000 zou beloopen, doch minister Treub heeft dezer dagen in de Tweede Kamer het aantal aanvragen, dat toe gewezen zal worden, op minstens 70.000 geschat. Wat de oorzaak van dat groote ver schil tu8schen die beide cijfers is Dit Professor Kluijver had zijn raming gemaakt naar de beroepsstatistiek, die uit de uitkomsten der volkstelling was op te maken, en nu is zijn raming zeer waarschijnlijk te laag geworden doordat bp die volkstelling velen „zonder be- roep8vorm" hebben opgegeven, en wer- kelgk ook geen eigenlijk beroep uit oefenden, terwijl artikel 369 der Inva liditeitswet ook die personen het pensioen wil laten doen toekomen, als ze gedu rende de laatste tien jaar maar minstens 156 weken in loondienst zyn geweest, tegen een verdienste van niet meer dan (berekend naar) f 1200 per jaar en bovendien nog aan de overige gestelde voorwaarden voldoen. Zooals minister Treub dan ook, en terecht, verzekerde, komt de misreke ning in dezen niet ten laste van pro fessor Kluyver. Zooals bekend, heeft minister Talma indertpd op een vraag van den heer Teenstra verklaard, dat de wet zoo ruim mogelyk zou worden toegepast. Nu zpn er, die meenen dat de wet misschien wat kl te ruim wordt toege ALICE EN CLAUDE ASKEW. 15) De kleur verdween van Launcelot'z wan gen. Hij aarzelde een oogenblik. Toen keerde hij zich om en stapte zonder een woord te spreken de hal in. „Zoa'n vervloekte socialist 1" hoorde hij Mark nog mompelen. Jessica liep hem na en haalde hem in toen hij de trap wilde opgaan. „Lance," smeekte zij. „Wees niet boos. James is niet waard, dat je ruzie om hem maakt dat is hij werkelijk niet!" Launcelot keerde zich om. „Och, laat mij toch in vredesnaam met rust. Jij bent ook al niet beter dan de anderen. Jessica, Jullie bent allemaal tegen m| 1" Ruw duwde hij haar op zijde en ging naar boven. Bedroefd keek Jessioa hem na. Die arme dwarskop van een Launcelot. Een oogenblik vroeg zij zich af, waarom hij zoo was. VIH. Launcelot's stemming in aanmerking ge nomen, was het misschien maar goed, dat de Squire was uitgegaan en dien avond niet zou terugkomen. In een stadje, een dertig mijl verderop, was een paardenmarkt, die twee dagen duurde. John Holt ging er gewoonlijk elk jaar heen, en logeerde dan bij een vriend van hem, een zekeren heer Merridew, die daar in de buurt woonde. Dit jaar was de heer Merridew niet thuis, en door het een past en dat hierdoor het cpter zoover boven het geraamde is gestegen. Maar ook dkt is niet het geval. Daardoor zou het verschil nooit zbö groot kunnen worden. Voorts is ook al eens beweerd dat er „tusschenpersonen" waren, die 70 jarigen, die weliswaar in de termen zouden vallen roor ontvangst van het pensioen, maar de enkele guldens per week niet zoo zeer noodig hadden en daarom maar geen aanvraag wilden in dienen, als het ware geprest hadden om toch maar een aanvrage in te dienen, omdat zij die tusschenpersonen voor hun hulp bp zoo'n aanvrage twee guldens zouden kunnén opstrpken. Er zullen er misschien zpn, die met het oog op die twee gulden vol van dienstpver zpn, maar we gelooven dat hun aantal niet groot zal zpn. En bovendien, hp moge het nocdig hebben of niet, indien hp aanspraak er op heeft, dan hééft hp aanspraak op zpn pensioen. Iets anders zou het zijn, indien zoo'n tusschenpersoon zpn pver besteedde aan zulken, die niat in de termen vallen voor pensioen. Een andere vraag is het, of er niet velen, duizenden misschien zpn, die het pensioentje wèl noodig hebben, maar het niet zullen ontvangen, omdat zp er niet voor in de termen vallen En die vraag moet bevestigend be antwoord worden. Hieruit blijkt weer hoe gebrekkig deze wet. is. Iemand met een ferm pensioentje heeft recht op de twee gulden pensioen per week, als hp maar hoogstens f 1200 verdiend beeft en bovendien aan de overige voorwaarden voldoet. Nöödig heeft hp die enkele guldens per week niet. 't Is echter zpn recht ze te ontvangen. En dan zijn er knderen, die de laatste tien jaren, voorafgaande aan hun 70ste jaar, niet in loondienst zijn geweest, doch, laten we zeggen, voor eigen te kening met een korfje met koopwaren bp de huizen langs hebben geloopen, zoo een zal geen pensioen ontvangen, omdat hp niet bp een ander ia loon dienst was, doch in werkelpkheid het pensioentje veel noodiger kunnen hebben dan misschien verreweg de meesten hun ner, die het wel zullen krijgen. Zoo zpn er nog meer. En dat is onrecht\ Wijziging der wet, om zoo te komen of ander misverstand had de Squire niet vroeger aan de paardenmarkt gedacht. Toen hij dus vertelde dat hij er heen zou gaan, bracht zijn vrouw hem in herinnering, dat zij dien avond een paar vrienden ten eten had gevraagd. Squire John vloekte en tierde, maar gaf ten slotte het uitstapje op. Zoo min per spoor, als per rijtuig of te paard was de tocht in één dag te doen, en de Squire was beslist tegen die afschuwelijke dingen, zoo als hij de auto's noemde. Nooit had hij in zoo'n ding gezeten, en wilde er ook nooit in zitten, en hij bleef doof voor alle wenken van zijn vrouw, dat alle buren een auto hadden, en zij alleen niet. En nu waren er dien middag twee dingen gebeurd. Ten eerste was er een telegram van Sir Roger Frane gekomen, om zichzelf, zijn vrouw en zijn dochter te verontschuldigen, dat zij dien avond niet op Chalton konden eten; hun jongste zoon, een knaap van tien jaar, scheen een ongeluk gekregen te hebben. De Squire was dus vrij, om indien hij dit verkoos, dien nacht uit te blijven, want de andere gasten waren slechts de predikant en zijn vrouw de eerwaarde Nathaniel Hawkin» voor wien de arme lady Betty zoo weinig eerbied had getoond, en die toch zulk een uitmuntend man was, en daar mede behoefden geen complimenten ge maakt te worden. Bijna tegelijk met het telegram was de heer Merridew verschenen. Hij was op weg naar de markt, en kwam van Londen in zijn nieuwe Panhard. Onverwachts had hij een paar vrije dagen weten te krijgen, en had besloten, dat zijn vriend John hem zou vergezellen en als gewoonlijk den nacht te Marthampton doorbrengen. In John Holt's hart ontstond een zware strijd. Zou hij in een auto zitten hij 1 ua al de eedeu die hij gezworen had, na al tot opheffing van dat onrecht, zou wel noodig zpn! Als moest dat ook veel geld kosten aan de schatkist! Ifuitenland. Uit Kief wordt gemeld Beilis, welke in het ritueele moord- proces werd vrijgesproken, is in vrijheid gesteld. Nadat aan de formaliteiten in de gevangenis waren voldaan ging hij naar zijn woning op de fabriek van Zaitsef. Familieleden van Beilis te Philadelphia hebben hem, naar uit New-York wordt gemeld, telegrafisch uitgenoodigd, der waarts te komen. Van de uitlatingen van Russische bladen over de uitspraak van de ge zworenen vermelden wij de volgende: Het Nowoje Wremja (antisemitisch) zegt: De uitspraak van de jury beant woordt aan de strengste eischen van moreele behoedzaamheid en juridische nauwgezetheid. De Semsjuna (rechts) betoogt: Als Beilis onschuldig is, dan moeten de Tsjeberjaks en de andere getuigen worden gevat, die ongetwijfeld met den moord van doen hebben. Het proces moet worden voortgezet. Om te beginnen moet de heele politie van Kief worden weggejaagd, want die is de voornaamste hinderpaal geweest om het onderzoek in hef rechte spoor te leiden. De Rjetsj, het orgaan der kadetten, beschouwt de vrijspraak van Beilis als een ventilatieklep voor de opwinding der Russische maatschappij. Maar zoo zij niet van alle verstand ontbloot is, moet de regeering inzien, dat zij zich maar niet bij de uitspraak dat de moord op Zaitsefs fabriek heeft plaats gehad, mag neerleggen; de moordenaars moe ten worden gevonden. Uit Mexico (stad) wordt bericht, dat de opstandelingen een aanvang hebben gemaakt met een campagne ter versto ring van de spoorwegverbinding tusschen Mexico (stad) en VeraCruz. Op honderd mijl fen zuiden van Mexico (stad) werd een trein tegengehouden. Het trein personeel werd mishandeld. De opstan delingen stalen ter waarde van bijna een millioen aan regeeringsgeld. Ook maakten zij zich meester van een aan zienlijke som geld, toebehoorende aan een particuliere maatschappij. De passagiers werden niet lastig ge vallen, behalve dat zij hun geld en kostbaarheden moesten afstaan. Te Ottowied in Wurtemberg waren vier zusters van den landbouwer Völker wat hij in het openbaar gezegd had over deze armzalige nieuwigheid van een onzali- gen tijd? Neen, daar gebeurde niets van! Een paard was altijd goed genoeg voor hem geweest, en als hij niet te paard naar Mart hampton kon gaan, wilde hij er in het geheel niet heen. „Onzin, John," meende Merridew. „Het is nu te laat om nog aan paardrijden te denken als je tenminste nog iets van de pret wilt zien. Als je met mij meegaat, zijn wij er in een uur. Je zeurt er veel te lang over, oude jongen." Mevrouw Holt was het met hem eens, en raadde insgelijks John aan, mee te gaan. Om zijn gasten behoefde hij niet thuis te blijven, waarom zou hij dan zijn pleizier opofferen Als hij er maar eens toe gebracht kon worden, om dit ritje mee te maken, was de goede vrouw zeker van haar zaak dan kreeg zij wel een auto! John wilde graag naar de markt heel graag. Hij had wonderen gehoord van een jachtpaard, dat dien namiddag te zien zou wezen, en waarschijnlijk vóór den avond reeds weg zou zijn. Hij aarzelde dus, en liet zich ten slotte door zijn vriend en zijn vrouw overreden. „Maar alleen voor dezen keer," verklaarde hij uitdagend. „Je moet mij goed begrijpon. Morgen kom ik met den trein terug." „Zeker, man," zeide mevrouw Holt be scheiden. In stilte wenschte zij zichzelf echter ge luk, want dit was een groote overwinning, en zij kende het karakter van haar echtge noot. Niemand was zoo koppig als hij, zoo lang zijn koppigheid niet in strijd kwam met zijn eigenbelang en van die gaping in zijn wapenrusting wist een slimme vrouw als mevrouw Holt handig gebruik te maken. En zoo vertrok John Holt, brommend en klagend, en toch heimelijk in zijn schik, bij haar broer op bezoek, om een erfe niszaak te regelen. Zij werden daar plotseling ziek onder verschijnselen van vergiftiging. Drie van de vrouwen be zweken den volgenden dag. Bovendien zijn een landbouwer, diens broer en een boerenknecht gestorven, naar het schijnt ook aan vergiftiging. Maar aangaande den aard van het vergif verkeert men nog volkomen in het duister. De sneeuwstorm die in het Oosten en Middel-Westen van de Vereenigde Staten heeft gewoed, heeft vooral de scheepvaart op de groote meren ge teisterd. Er zijn nu al berichten van het vergaan van twee schepen op het Huron-meer, waarbij de bemanningen van beide schepen de één 25 de andere 18 koppen tellende zijn omgekomen. Ook ontbreekt nog bericht van ver scheidene schepen, die over hun tijd zijn. De stormen, die in het gebied der Amerikaansche groote meren hebben gewoed, zijn de ergste, bij menschen- heugenis daar voorgekomen. Het aantal slachtoffers bedraagt ten minste 200, misschien nog meer. Zeventien schepen zijn op de meren vergaan. De sehade wordt voorloopig op 5 millioen gulden geschat, doch kaD nog wel veel grooter blijken. Cleveland ligt zes voet onder de sneeuw. Ongeveer een maand geleden is, naar men zich zal herinneren, te Chicago een zekere Henry Spencer in hechtenis genomen, beschuldigd een vrouw, die met den heer Merridew naar Marthampton in de groote, lichtloopende Panhard, en Grills, de koetsier, die hem zag wegrijden, staarde hem verbaasd na, en merkte tegen Fuller, één van de stalknechts, op, dat de Squire zeker niet wel bij het hoofd was. Een half uurtje na het tooneel in de hal vernam Launcelot van Jessica, dat zijn vader niet thuis was. Hij was naar de bil- lardzaal gegaan en vermaakte zich daar terwijl zijn stemming gaandeweg wat beter werd met een moeilijken Btoot te bestu- deeren. In het billardspel was hij een mees ter in Oxford had hij er veel tijd aan besteed. Het geluk liep hem mee, en hij meende, dat die stoot toch niet zoo erg moeilijk was, toen Jessica beschroomd binnenkwam. Zij kon nooit lang boos blijven en wendde al tijd spoedig een poging aan tot verzoening. „Lance, zeg je bent nu toch weer goed nietwaar?" Die kinderlijke woorden deden hun uit werking. Voor een oogenblik vergat hij dat hij volwassen was. In de voortdurende twisten die zijn jeugd verbitterd hadden, was Jessica altijd de vredestichster geweest. En dan was altijd haar geliefkoosde uit drukking: „Je bent weer goed nietwaar?" „O, zeker, op jou ten minste, Jessica," bromde hij. „Met jou heb ik geen ruzie. Maar ik zeg je één ding ik kan niet met Mark onder hetzelfde dak blijven. Eén van ons moet hier weg en het kan mij niet schelen, of ik dat moet wezen. Ik zie best, dat men mij hier niet noodig heeft. Nie mand geeft iets om mij geen zier!" „O, Lance, dat moet je niet zeggen!" betuigde zij. „Ik geef wel om je, en vader en moeder en Mark ook, als je hun maar een beetje wilde tegemoetkomen. En dan Veronica weet je wel, Lance, dat zij heel, heel veel van, houdi? Ik moest het model 1 Rij en 2 Rij Knoopen, van donkergrijze, blauwe en zwarte stoffen. onderricht gaf in het dansen, te hebben vermoord. De man deed in de gevange nis erg zonderling, beschuldigde zich zelf van een dozijn moorden en gaf den indruk van ontoerekenbaarheid, wijl de meeste misdaden die hij beweerde be gaan te hebben, alleen in zijn ver beelding bestonden. Hij heeft nu te Wheaton iu Illinois terecht gestaan, maar de zitting moest worden afgebroken omdat Spencer plot seling uit de bank der beschuldigden op zijn advocaat, mr. Zeman, toesprong en hem met een vuistslag neervelde. De advocaat had uitstel van behan deling gevraagd om een onderzoek naar de geestvermogens van zijn cliënt te doen instellen, doch deze schreeuwde luidkeels dat hij daarvan niets moest hebben. Hij wilde öf de vrijheid óf de strop. Toen de raadsman zijn verzoek her haalde ontsnapte Spencer aau zijn be wakers en diende zijn advocaat den vuistslag toe. Toen riep hij tegen de rechters: „ik wil geen uitstel, ik ben heel goed bij m'n verstand. Ik vraag schuhligver klaring I" Over de onveiligheid in de buurt van Tandzjer is in den laatsten tijd her haaldelijk geklaagd. Thans wordt be richt, dat er op de vlakte van Boebaira, vlak bij de stad, honderdvijftig schapen gestolen zijn. Men vermoedt, dat de roovers deel uitgemaakt hebben van de benden die Raissoeli aanhingen. je eigenlijk niet vertellen, maar ik weet zeker, dat het zoo is. Laatst praatte ik over je, en zij kreeg een kleur als vuur. Toen zeide ik dat zij verliefd op ie was, en zij kon het niet ontkennen." Op een anderen tijd zou dat Launcelot's ij delheid gestreeld hebben, doch nu was hij niet in een stemming om zich in iets te verheugen. Hij lachte spottend. „Nu, dan heeft zij een vreemde manier om dit te toonen," zeide hij. „Ik vroeg haar, iets voor mij te doen ieis heel eenvou digs en gemakkelijks en zij weigerde Mejuffrouw verkoos zich geen moeite te ge ven. Om die soort van liefde geef ik niet zóóveel!" En hij knipte met de vingers Met een teleurgestelden blik hoorde Jes sica deze verklaring aan. Als een echte vrouw had zij veel belang gesteld in de liefdesidylle, die zij meende ontdekt te hebben. En in haar goedhartigheid had zij gedacht, Launcelot Moor dit sluwe beroep op zijn ijdelheid weer in een goed humeur te zullen brengen. „Launcelot, dat meen je niet! riep zij. „Jij en Veronica hebt altijd zooveel van elkander gehouden sinds jullie kinderen waart. En jullie bent allebei zoo knap je past zoo go d bij elkaar. Jongenlief zij legde haar arm om zijn hals, „die leelijke booze geest heeft je weer in zijn macht jaag hem weg, Lance, en wees tegen etens tijd weer als gewoonlijk. Je zult aan het hoofd van de tafel moeten zitten want vader is er niet en mevrouw Hawkins het hof maken. Maar Veronica komt ook" voegde zij er snel bij. „Ik heb haar extra laten vragen, dus kun je weer vrede met haar sluiten." Haar welgemeende pogingen baatten niet veel. Launcelot was nu eenmaal dwars en zijn geheel© gemoed was in opstand. DOOR Wlnterjassu, (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1913 | | pagina 1