dienst op zijn jachtterreinen ingesteld. In een kelder te Hamburg zijn twee arbeiders die daar jenever dronken, aan alcoholvergiftiging bezweken. Twee an deren, die met hen mee hadden ge dronken, zijn ernstig ziek. De overheid vermoedt, dat er methyl-alcohol in de jenever heeft gezeten. Blijkens een telegram uit Panama loopt de bevaarbare geul van het kanaal groot gevaar weer verstopt te worden door aardverschuivingen. Een brutale berooving werd Vrijdag avond in het Duitsche stadje Telmen- h~rst volvoerd. Twee kasloopers van een textielfabriek, die geld van de bank gehaald hadden voor de uitbetaling der loonen op Zaterdag, werden even vóór dat ze de fabriek genaderd waren, door twee individuen aangevallen. Een dezer bandieten was met een hamer, de andere met een revolver gewapend. De bediende, die de geldtasch op zijn schouder droeg werd met twee hamer slagen onschadelijk gemaakt. De man niet den hamer viel daarop den met gezel van den gelddrager aan, terwijl zijn handlanger de riemen van de geld tasch doorsneed en deze aan den geld drager ontrukte. inmiddels kwam de waker der fabriek toegeijld om de twee bedienden hulp te bieden. Een der bandieten trok nu zijn revolver en vuurde dit wapen tot tweemaal toe op den waker af. Deze ontving een schot in de borst, een ander in het onderlijf en zakte daarop stervend ineen. De tweede kaslooper werd door slagen builen gevecht gesteld. De beide roovers sloegen nu met de geldtasch, waarin zich een bedrag van 8750 Mark bevond, op de vlucht. Ze moeten op rijwielen gestegen zijn, die in de nabijheid stonden en hadden zoodoende een voorsprong op de achtervolgers, die opdaagden. Deze mochten er evenwel niet in slagen de bandieten in te halen. Plaatselijk Nieuws. *Heusden, 3 Dec. Bij de op gisteren gehouden verkiezing voor een lid der Provinciale Staten, kies district Heusden, (vacature ontstaan door het overlijden van den heer J. Oerlemans) werden ingeleverd 9 candidatenlijsten en wel: 5 voor M. J. de Roon te Wijk, 3 voor A. D. van der Schans te Drongelen en 1 voor P. van Straten Jr., Woudrichem. Bij het te Amsterdam gehouden examen voor machinist-leerling der H. IJ. S. M., slaagde Joh. Poddewijn. Aan het postkantoor alhier en de daar onder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Nov. 1913 ingelegd f 11549.54 en terugbetaald f 16633.25. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 5475. Werkendam. Zaterdag 1.1. reed M. Br. met een kar, beladen met bieten, over een brug, met het ongelukkig gevolg, dat paard en kar in de sloot terecht kwamen. Vóór voldoende hulp was geboden, was het paard reeds dood, terwijl van de kar de burrie was gebroken. Het paard was geleend door P. D. en de kar door C. I. Habiloiliënbroek. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur alhier is door den gemeenteraad benoemd, de heer Adr. Straver Wzn. llesofjen. Door de leden der Ned. Herv. gemeenten van Besoijen, Waalwijk, Baardwijk, Sprang, Vrijhoeven-en 'sGrevel- duin-Capelle, worden pogingen aangewend om een afdeeling te stichten van ,,'t Groene KruiB." K. van Stokkum had 't ongeluk zich zoodanig met kokend water te branden, dat geneeskundige hulp noodzakelijk bleek. Capelle. Den 12 December zal het 50 jaar geleden zijn dat de echtelieden Joost Verhagen en Jacoba Oerlemans door den echt aan elkander werden verbonden. Naar we vernemen zal dit feest niet ongemerkt voorbijgaan. Thans is definitief besloten dat de uitvoering van de zangvereeniging ,,'t Roze- knopje" zal plaats hebben op Dinsdag 9 December. DllSSeil. Zaterdagmiddag is nabij het Capeische Veer door de kinderen van den pont wachter D., in de Bergsche Maas gevonden een kinderlijkje in een zak ge naaid, hetwelk vermoedelijk daar drie dagen heeft gelegen. 'i ftravemoer. Aan hethulptele- graafkantoor zijn in de vorige maand ver zonden 10 én ontvangen 15 telegrammen; aan de publieke telefoon werden 19 ge sprekken gevoerd; op de rijkspostspaarbank zijn 22 inlagen gedaan tot een bedrag van f 1533.31, terwijl 16 terugbetalingen plaats hadden tot een bedrag van f 1610.89. Herpt. Naar wij vernemen zal door de handboogschutterij „Ons Genoegen" al hier op 6 Januari e.k. een tooneeluitvoe- ring worden gegeven, met medewerking van een humorist. Daar het de eerste maal is, dat deze vereeniging een uitvoering or ganiseert, wenschen wij haar een goed suc ces toe. Kaatsheuvel. Dezer dagen had de molenaar C. R. een groote schadepost. Hij vond zijn vet varken van ruim 200 pond dood in de kooi liggen. Nog geen maand geleden had hij ook al een dergelijk verlies geleden, zoodat men gerust kan zeg gen dat „Fortuna" hem niet gunstig ge zind is. .Door de deelnemers aan den land- bouwcursus alhier is besloten, om een proef veld aan te leggen van l H.A. De bemes ting komt ten laste van het Centraal Bu reau en de baten zijn voor de cursisten. De bedoeling daarvan is, de cultuur te onder zoeken van enkele gewassen, waarvan men hooge finantieele verwachtingen heeft. Benoemd tot brigade-commandant der Kon. Maréchaussée's alhier, de heer Hoekstra, thans in gelijke betrekking te Nieuw-Namen (prov. Z.) Onze wachtmeester Geleinee gaat den werkelijken dienst verlatsn en wordt op wachtgeld gesteld. Meeuwen. Aan het telefoonkantoor alhier weiden gedurende de maand Nov. jl. ontvangen 20, verzonden 23 telegrammen. Hederhcmert Om tegen het ruwe weder beveiligd te zijn, hadden de gebroe ders Van der Meijden hun met bieten ge laden scheepje, dat eerst op de Maas voor anker lag, in de Kreek aan den wal vast- gemeerd. Met laagwater geraakte het vaar tuig aan den grond en kantelde, zoodat het vol water liep. Alleen de lading was geas sureerd. Eindelijk mocht het de politie ge lukken in den polder van Aalst twee wild- stroopers met den lichtbak op heeterdaad te betrappen. Reeds vele nachten was streng gesurveilleerd. Raainstlonk. Aan het postkan toor alhier, werd over de maand November ingelegd f 11121,78, terugbetaald f7139,57. Laatste boeknummer 5258. Aan de stoomzuivelfabriek is in No vember verwerkt 193697 L. melk. De heer J. N. van Dongen alhier is benoemd tot Secretaris van het paardenfonds te Waspik. Het herhalingsonderwijs werd in 't begin gevolgd door 13, doch nu reeds door 20 leerlingen. Onze dorpsgenoot T. Olieslagers kwam in den polder te vallen en brak den schou der, dien dr. Quirijns verbond. Rijswjjk. Gedurende de maand November werd aan het hulppostkantoor op 's-rijkspostspaarbank belegd f 1287,90, terugbetaald f 4433.12. Sprang;. Weer doet zich in deze gemeente een geval van diphteritis voor en wel in het gezin van H. Chabot. Naar men ons meedeelde heeft de voerman A. Kruijff alhier, bij inschrijving, het vervoer der melkbussen voor deze ge meente, naar de zuivelfabriek te 's-Cappel aangenomen. Genoemde doet dit voor 9 cent per 100 L. Met het gereed maken der straat verlichting is men thans druk bezig. Op de meeste plaatsen zijn de lantaarns reeds geplaatst, en zal spoedig (waarnaar onze bur gerij tot op heden met smart uitzag) de straatweg door gasgloeilicht verlicht worden. Gedurende de vorige maand werd aan het hulppostkantoor alhier op 's-rijks postspaarbank belegd f 1088,35 en terugbe taald t 1408,54. Maandag j.l. had de landbouwer G. V. alhier het ongeluk, toen hij met zijn kar, beladen met ploegen, over den akker langs de Biersteeg reed, dat het paard over den sloot sprong, waarbij genoemde in de sloot onder het paard terecht kwam. Ge lukkig bleef de kar vast zitten, anders was de voerman zeker overreden geworden. Met den schrik, een nat pak en eenig letsel aan zijn schouder kwam hij vrij.Demate- rieele schade was boven wonder ook zeer gering. Veen. Zaterdagmiddag had, in tegen woordigheid van een talrijk publiek, de onthulling plaats van den gedenksteen, eene aangename herinnering aan het feest van 19 Sept. j.l. Het hekwerk met den steen met toepasselijk opschrift geeft een aange- namen indruk. Door den heer Van der Pol werd in eene gloedvolle rede nog eens de geschiedenis herdacht van 100 jaar geleden. Het fanfarecorps „Wilhelmina" was aan wezig om deze feestelijkheid te verhoogen. Zaterdag zijn de laatste suikerbieten opgeruimd. Kr werd met dubbele kracht gewerkt om ze op tijd te verschepen. We zagen drie wegers tegelijk bezig om maar spoed te maken, daar na 1 Dec. geen afle vering meer mocht plaats hebben. Aan het telefoonkantoor alhier werden in de maand November behandeld 94 tele grammen, waarvan 53 verzonden en 41 aan gekomen zijn. Wjjk Door vele landbouwers wordt hier geklaagd over den stand van het win terkoren. Bij den aanvang kwam alles prach tig te voorschijn, thans richt een leger kleine slakken op sommige akkers een ware ver woesting aan. Sommigen zaaien hun koren reeds voor de tweede maal, terwijl anderen beproeven met kalk deze vraatzuchtige diertjes onschadelijk te maken. Raadsvergadering van de gemeente Sprang, gehouden op 27 November j.l. Tegenwoordig alle leden, uitgezonderd J. Rijken. Na opening der vergadering en goedkeu ring der gelezen notulen komt aan de orde 1. Een missive van h.h. Ged. Staten met bezwaren tegen het ingezonden raadsbesluit regelende de pensioenbijdragen der gemeen te-ambtenaren. Ged. Staten achten het voor de ambtenaren, die op 1 Oct. 1913 in dienst waren, bezwarend, wanneer 8 pCt. op hun pensioengrondslag zal worden verhaald. Naar het hun college voorkomt behoort het totaal van hunne bijdragen hoogstens op 5 pCt. te worden bepaald. Op voorstel van Burg. en Weth. wordt met algemeene stemmen besloten aan de bezwaren van Ged. St. tegemoet te komen en worden de bijdragen bepaald als volgt: Voor eigen pensioen2 pCt. van de ambte naren die op 1 Oct. in dienst waren en 3 pCt. van de ambtenaren die na 1 Oct. worden aangesteld. Voor weduwen- en weezen-pensioen3 pCt. van de mannelijke ambtenaren die op 1 Oct. 1913 in dienst waren en 5 pCt. van de mannelijke ambtenaren die na 1 Oct. worden aangesteld. Voor vrouwelijke ambte naren wordt de bijdrage in het weduwen- en weezenfonds bepaald op 1 pCt. 2. Verhuring kamer onder het Raadhuis. Met algemeene stemmen besloten te ver huren voor 1914 aan P. de Jong voor f40. 3. Aansteken en bluaachen straatlantaarns. Deze werkzaamheden worden opgedragen aan C. Bogers en B. van der Linden voor het tijdvak 1 Dec. 1913 tot 1 April 1914 voor f 20 ieder. 4. Benoeming van een gemeentebode. Met algememe stemmen wordt benoemd mej. C. KuijstenTreffers. Hierna wordt de vergadering gesloteD. Kerknieuws. Heusden. Door stemgerechtigde manslidmaten der Ned. Herv. gemeente is gekozen tot ouderling de heer W. C. Friedli (aftredend) en tot diaken de heer Chr. Bayens (vacature door vertrek van den heer H. J. Verhoeven.) Aalburg. Vanaf heden zullen ge durende de wintermaanden de godsdienst oefeningen des middags om 2 uur aanvangen. Sprang. Bij de gehouden stemming voor 4 leden van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente alhier, zijn de aftredende heeren C. van Beek en M. Ros (ouderlingen) en S. Geenen en M. Vos D.zn. (diakenen) herkozen. Zondagmorgen hield men in de Ger. kerk alhier dankstond voor 't gewas. Als voorganger trad op ds. H. Dekker van Venlo. Zijn Eerw. deed dit naar aanleiding van psalm 73:23 en 24. 's C*ravemoer. Was Zondag 16 Nov. voor de Chr. Geref. gemeente een dag die tot droefheid stemde, de laatste rustdag bracht, na een spanning van veertien dagen, dankbare blijdschap in de gemoederen der leden dier gemeente. Droefheid werd veroorzaakt, toen hun geliefde leeraar ds. G. Klumper op den morgen van dien 16 Nov. na de predikatie genoodzaakt werd om de gemeente bekend te maken, dat zijn gezondheidstoestand niet toeliet, de gemeente verder te dienen, ten minste niet zooals ZijnEerw. dit graag zou doen, door eiken Zondag op te treden. Enkele maanden rust scheoen in elk geval noodig en een dergelijk offer wenschte hun zeer geachte leeraar van zijn gemeenteniet te vergen. Evenwel dra bleek dat de ge meente zich dit offer gaarne zou getroosten en bracht dit ook op initiatief van een der gemeenteleden in den vorm van een door den geheel en kerkeraad en alle leden onder teekend stuk, ter kennis van haren leeraar. De strijd die voor den dienaar des Woords hierdoor ontstond, was begrijpelijkerwijze groot. In den dankstond voor het gewas op Dinsdag 18 Nov. deelde domine mede, dat het van sympathie en liefde getuigend ge schrift door hem was ontvangen en de inhoud in ernstige overweging zou genomen worden. Doch zwaarder moet de strijd voor hun leeraar zijn geworden, toen ook de collecte van dien avond getuigenis aflegde van liefde voor kerk en leeraar. Ten slotte bleek gelukkig, dat niet te vergeefs de poging gewaagd was, het ge nomen besluit te doen intrekken, want op den laatsten Zondag, terwijl de gemeente in spanning het beslissend oogenblik tegemoet zag, maakte ds. G. Klumper bekend, ge troffen door de innige liefde der gemeente in alles betoond en na biddend overleg in hun midden te blijven. Daarna sprak een der ouderlingen namens kerkeraad en gemeente een hartelijk woord van dank en blijdschap, waarop de gemeente hun geachten leeraar toezong psalm 134: 3. Voor de verkiezing van een ouderling zijn door den kerkeraad der Chr. Geref. gemeente op dubbeltal geplaatst de heeren C. Faro en A. Heijblom. Hiniienlaml. In den nacht van Zaterdag op Zon dag, omstreeks kwart voor een, is te Amsterdam een gruwzaam misdrijf aan het licht gekomen. In de portiersloge van de electrische diamantslijperij „De Overtoom" aan den Overtoom, werd de 56-jarige opzichter dier fabriek, J. G. de Ruyter, door zijn zoon en eenige manschappen der bereden politie, ver moord gevonden. De toestand, waarin zij zijn lijk aan troffen, liet omtrent de gewelddadige wijze, waarop de man om het leven was gekomen, geen twijfel. Hij lag uitgestrekt in een plas half geronnen bloed, dat uit den verbrijzel den schedel naar alle kanten door het vertrekje gestroomd was. Waarschijnlijk is de man onverhoeds van achteren aangevallen, en hebben de moordenaars met den scherpen punt van een hamer hem twee geweldige slagen op het hoofd toegebracht met zooveel kracht, dat de hersenpan versplinterd werd. Het slacht offer moet onmiddellijk dood zijn ge weest; van een worsteling of van po gingen om zich te verdedigen of te ontkomen, zijn althans geen sporen ge vonden. Het onderzoek, zeer spoedig door ge rechtelijke geneeskundigen iugesteld, heeft uitgewezen, dat het misdrijf om streeks 6 uur des namiddags gepleegd is. Het staat zoo goed als vast, dat dief stal de drijfveer tot dezen gruwelijken moord is geweest. In het portiers- of opzichterskantoortje staan de twee brand kasten der fabriekeen daarvan werd gesloten bevonden, de andere geopend. Waarschijnlijk had De Ruyter die tweede brandkast nog niet gesloten, toen hij overvallen werd.. Van sporen van braak is niets te bekennen. Het eenige, waar van met zekerheid de vermissing kon worden vastgesteld, is een geldkistje, hetwelk de eigenaar der diamantslijperij, de heer Eweg, gewoon was aan den opzichter in bewaring te geven. Dit kistje bevatte slechts een klein bedrag aan geld, maar uit de verdwijning moet worden opgemaakt, dat men hier met een roofmoord te doen heeft. Bij onderzoek is gebleken dat twee trommels met diamanten bevattende doppen vermist zijn. De waarde van het gestolene bedraagt, naar de heer Eweg, de eigenaar der fabriek mede deelde, enkele honderden guldens en gaat zeker het bedrag van f 500 niet te boven. De moord moet, gelijk gezegd, om streeks 6 uur gepleegd zijn; dit blijkt, behalve uit het geneeskundig onderzoek, uit de omstandigheid, dat de verslagene zijn overjas aan had, toen hij gevonden werd, en dat zijn hoed naast hem op den grond lag. Hij zal op het punt hebben gestaan zich naar zijn woning te begeven. Het werkvolk had tusschen twaalf en één uur de fabriek verlaten. Daarna waren er schoonmaaksters aan het werk geweest; het was echter de gewoonte van De Ruyter, niet te sluiten, voordat een ieder de fabriek verlaten had, waar van hij zich altijd eerst nog nauwlettend overtuigde. Op het oogenblik van den verraderlijken overval moet hij dus ge heel alleen zijn geweest. Zijn huisgenooten, n.l. zijn vrouw en eenige volwassen zoons, hadden zich er wel over verwonderd, dat hun vader tegen het etensuur niet thuis kwam, maar hieraan in het begin toch zoo weinig gewicht gehecht, dat zij des avonds nog uitgingen. Een der zoons begaf zich, toen hij des avonds zeer laat, bij zijn thuiskomst, van zijn moeder, die reeds in groote onrust verkeerde, vernam, dat vader er nog steeds niet was, en deze na geruimen tijd wachtens ook niet verscheen naar de fabriek, en hier vond hij de poort openstaan. Door de open gang, tot welke de poort toe gang geeft, liep hij door tot het hek, dat ook niet, als altijd, afgeslotOi was. Toen oordeelde hij het niet gqraden, verder alleen de fabriek in te gaan, en begaf hij zich naar het vlakbij gelegen posthuis der bereden politie, waarvan eenige manschappen, nadat hij een en ander had medegedeeld, hem, van een lantaarn voorzien, vergezelden. Door het bovenbedoelde hek begaven de mannen zich nu op de binnenplaats der fabriek, waarop het opzichtershuisje staat. De politie-beambten gingen het eerst binnen en vonden daar, het ver trekje met hun lantaarn belichtend, het reeds verstijfde lijk van den vermoor den opzichter. Deze lag voorover met het verbrijzelde hoofd naar de open staande brandkast, de armen uitgestrekt in een bloedplas. Een ontzettend oogen blik volgde, toen de jonge De Ruyter zijn vader daar zoo gruwelijk verminkt zag liggen. Het lijk werd in geheel denzelfden toestand gelaten, en onmiddellijk werden d« politie en de justitie verwittigd, terwijl de zoon van den verslagene zich naar zijn moeder begaf, om deze het ontzettende nieuws voorzichtig mede te deelen. Nog wordt gemeld, dat het lijk van De Ruyter niet beroofd is; de ringen zijn aan de vingers gelaten, en in een der zakken is een bedrag van f 20. gevonden. Vooral onder het fabriekspersoneel heeft de gruweldaad groote verlagenheid teweeggebracht. De vermoorde had pas zijn 25-jarig jubileum in dienst der fabriek gevierd en was onder het heele personeel zeer gezien. Zondag zijn eenige werklieden der fabriek op het politiebureau aan het Leidscheplein gehoord Enkelen werden korteren of langeren tijd in bewaring gehouden, doch daarna weer op vrije voeten gesteld. Een dezer werklieden zou door een der schoonmaaksters, die Zaterdagnamiddag na afloop van den werktijd in het gebouw werkzaam waren, daar gezien zijn. In verband hiermede is hem een herhaald scherp verhoor afgenomen. Het is gebleken, dat hij een betrekkelijk vrij hoog opgeloopen mo lenschuld had. De man ontkent van het misdrijf iets te weten en zegt, dat het voor hem geen moeilijkheid zal opleve ren om die molenschuld af te lossen. Volgens de Tel. heeft mejuffrouw Nieuwenburg thans definitief de foto's van het vermoorde knaapje De Klerk te Amsterdam herkend. Zij is nu beslist in haar verklaring, dat dit het knaapje is geweest, die op den bewusten dag met den man, die een roeiboot huurde, bij haar is geweest. De politie had van de prentbriefkaart een scherpere foto gemaakt, waardoor de gelijkenis van het vermoorde knaapje beter uitkwam. Ook een foto, door den heer Ledden Hulsenbosch van het lijkje genomen, heeft mej Nieuwenburg herkend. Dat harerzijds de politie van Nieuwen- dam al het mogelijke heeft gedaan, om de zaak tot klaarheid te brengen, blijkt, zoo meldt het Hdbl., uit de omstandig heid, dat zij reeds geruimen tijd gele den de aandacht der Amsterdamsche politie heeft gevestigd op een individu, dat dezen zomer Nieuwendam onveilig maakte. Het was een jongmensch van ongeveer 24 jaar, wiens signalement wel overeenkwam met dat door juffrouw Nieuwenburg verstrekt en die dezen zomer eenige malen per week per rij wiel uit Amsterdam kwam. Hij fietste in de buurt van Nieuwendam rond, was daardoor goed op de hoogte van de verschillende wegen aan den overkant (wat de moordenaar ook moet geweest zijn) en had de bevolking van Nieuwen dam tegen zich ingenomen, doordat hij telkens kleine jongens aansprak. Op niet onduidelijke wijze had men hem kenbaar gemaakt, dat hij maar liever niet meer in Nieuwendam moest komen, en sedert had men er hem ook niet meer gezien. Het adres te Amsterdam van dezen man was aan de Nieuwendammer po litie bekendzij heeft het aan de Amster damsche politie meegedeeld, doch se dert heeft men te Nieuwendam niets meer van de zaak vernomen. Een koopman te Echteld heeft van den heer L. G. van der Veen te Tiel thans reeds de kersen gekocht, die in 1914 kunnen groeien. Hij gaf f 325 voor een boomgaardje, dat dit jaar f 290 heeft opgebracht. Te Rotterdam is telegrafisch de aan houding verzocht van een drietal jonge mannen van 18 tot 20 jaar oud, die verdacht worden te Telmenhorst in Oldenburg een man te hebben ver moord en beroofd van een bruin lederen tasch inhoudende 8750 mark in goud geld. De daders zullen vermoedelijk trachten per fiets de Nederlandsche grens te bereiken. De post heeft Vrijdag bij de fam. K. te Woerden, twee visitekaartjes bezorgd, die bijna vijf jaren onderweg waren ge weest, alvorens hunne bestemming te bereiken. Blijkens de stempelafdrukken was het eene verzonden uit Vreeswijk den 31 Dec. 1907, het andere uit Utrecht den 1 Jan. 1901. De adressen waren duidelijk leesbaar geschreven. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is te Grave de 23-jarige zadelmaker J. v. G. dronken thuis gekomen, waar over hij ruzie kreeg met zijn vader, den 56-jarigen rijtuigverhuurder J. v. G. Sz. Daar de twist tusschen vader en zoon wat hoog liep, waren ook de beide andere zoons van Van G., die reeds te bed waren, opgestaan. Met vereenigde krachten had men toen den beschonken zoon aangegrepen. Er is toen hoe, dat staat niet vast een waschkom stuk gesprongen, en door een stuk daarvan werd de vader aan den hals verwond. Ofschoon er dadelijk genees kundige hulp aanwezig was, is Van G. toch na een paar uren aan de bekomen verwonding gestorven. In Den Haag is ter beschikking van de justitie gesteld wegens valschheid in geschrifte een man, die verschillende houders van pandjeshuizen heeft bena deeld. Hij bracht panden van geringe waarde in de Haagsche gemeentebank van leeuing en wist door middel van een scherp vocht den naam van het voorwerp en de aanduiding van de waarde van het lombardbriefje te ver wijderen. Daarna vulde hij er den naam van een kostbaar voorwerp op in, b.v. van een diamanten broche, benevens de waarde, waarop dit zou zijn getaxeerd, welke lombardbriefjes hij voor groote bedragen verkocht. Op deze wijze heeft hij pandhuishouders voor bedragen van f 40, f 60 en f 100 benadeeld. De man is naar het huis van bewaring overgebracht. Te Noordlaren is Zaterdagnacht in gebroken in het huis, bewoond door mej. de wed. J. Hemmes. De inbreker heeft zich toegang verschaft door een raam open te breken, waarna hij naar de voorkamer ging en de oude bewoon ster, die wakker geworden was, met de revolver dreigde. Op het hulpgeschreeuw van mej. H. snelde de dienstbode toe en de inbreker vluchtte daarop door het raam. Maandagmorgen is op het weiland van den heer Janssen te Bavel (gemeente Ginneken) met doorboorden schedel gevonden het lijk van den strooper Jac. Geerts. Maandagmiddag heeft zich ter terecht zitting van de rechtbank in Den Haag een incident voorgedaan. De president deed aan mevrouw d'Audretsch, die als getuige was gedagvaard, weten, dat zij eerst te half drie behoefde terug te komen. Deze protesteerde er daarop met luider stem tegen, dat aldus be slag werd gelegd op haar tijd; zij was, zeide zij, in den namiddag bezet en zou dus niet komen. De president bracht haar daarop onder het oog, dat zij zich dan aan een ver volging blootstelde en tot een geldboete van f 60 zou kunnen worden veroor deeld, haar verzekerende, dat hij haar met den sterken arm zou laten halen. Zij herhaalde daarop haar protest en haar verzekering, dat zij niet zou komen. De president legde haar daarop het stilzwijgen op en gelastte haar de zaal te verlaten. Rechtzaken. Het gerechtshof te Amsterdam heeft Zaterdag uitspraak gedaan in de ver giftigingszaak te Abbenbroek. Het hof verklaarde, dat door de des-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1913 | | pagina 2