Er zijn verleden jaar in de mijnen van Engeland 1742 menschen omge komen, d.i. 466 meer dan in 1912, waar van er 439 op rekening van de ont ploffing te Senghennyd komen. In een hotel te Nlunchen zijn onder vreemde omstandigheden twee inter nationale hotel dieven in hechtenis ge nomen, die het voorzien hadden op de kostbare juweelen van een Engelsch echtpaar. De Eugelschen hielden sedert drie weken te Munchen verblijf en hadden in hun hotel kennis gemaakt met een heer uit Skandinavië, die zich zeer deftig voordeed. Zij gingen ver trouwelijk en vriendschappelijk met hem om. De Skandinaviër hield zich veel in de vestibule op. Daar zocht hem op een goeden dag een vriend op, die onder den naam van Frankly uit Petersburg in een ander hotel intrek had genomen. De Eugelschman meende in dien Frankly een man te herkennen, die hem sedert twee jaar op zijn reizen vervolgde. Hij deelde dit aan de politie mede, die 's nachts nog den Skandinaviër en zijn vriend in hechtenis nam. Nu kwam uit dat de Skandinaviër den Engelscheu hun juweelen wilde afdreigen met be hulp van een reusachtige slang, die in een badkamer van het hotel opgesloten was. Op een gegeven oogenblik wilde hij, naar het schijnt, met dit dier voor den dag komen, om de Eugelschen te dwingen aan zijn eischen te voldoen. Toen bekend werd, dat in het hotel zulk een gevaarlijk dier was, ontstond daar een paniekje. Men belde de dier gaarde op en eenige oppassers kwamen het dier, dat zeer verzwakt was, vangen. De slaug had, naar het schijnt, in geen weten meer voedsel gehad. Kolonel Von Reuter, de held van Zabern, is door den keizer benoemd tot ridder derde klasse in de orde van den Rooden Adelaar. Engelsche bladen zeggen dat het leger vrijwilligers in Ulster nu op volle sterkte is xMeer dan 100 000 man staan gereed Ulster tegen home rule te verdedigen en het reservefonds, voor het verzet bijeengebracht, bedraagt ruim een mil- lioen pond sterling. De ambulancedienst is prachtig in orde. Zaterdag heeft sir Edward Carson wapenschouw gehouden over de troepen te Belfast. Enver pasja, de Turksche minister van oorlog, heeft de volgende procla matie tot het leger gericht. Doordien ons leger zijn plicht niet naar behooren kon vervullen, hebben wij de bloeiendste deelen van ons dier baar vaderland verloren. De Ottomaan- sche natie is door zware slagen van het noodlot getroffen. Het verheven opperhoofd van ons leger, onze roemrijke en geliefde vorst, wiens gemoed door dezen toestand met droefheid is vervuld, heeft mij opge dragen om het leger zoodanig te her vormen, opdat niet nogmaals, wat God verhoede, hij zulke donkere dagen be leeft en opdat de eer van het Califaat uit de overgeleverde dapperheid van de Osmanen wederom zal kunnen worden verdedigd. Hoe zwaar mijn taak moge zijn, ik heb haar op de schouders ge nomen in het vertrouwen op Gods hulp en de bescherming des profeten. Twee dingen eisen ik van het leger onvoor waardelijke gehoorzaamheid en onver- moeiden arbeid. Ik ben overtuigd dat alle officieren aan den arbeid zullen tijgen om den smet uit te wisschen, die den laatsten oorlog op ons leger heeft geworpen. Het parket te Saloniki had dezer dagen van een dame mededeeling ont vangen, dat er in het buitenland een comité was gevormd,'t welk in een ge heime bijeenkomst besloten had om ko ning Konstantijn van Griekenland te vermoorden. Vier mannen waren door het lot aangewezen om dit besluit uit te voeren. De politie stelde een onder zoek in en vond werkelijk twee ver dachte lieden te Saloniki Eén er van is onmiddellijk het land uitgezet, de ander beweert Italiaansch onderdaan te zijn. De beide andere bij de samen zwering betrokken lieden moeten zich in het buitenland ophouden. De Porte is nog niet officieel met de beslissing van de mogendheden over de eilanden in kennis gesteld. Indien de toewijzing van Chios en Mytilene tegen de belangen indruischt, is Turkije besloten om van de eerste de beste gelegenheid gebruik te maken, zijn rechten te laten gelden. In Grieksch Macedonië zijn sterke Bulgaarsche benden verschenen, die zelfs tot in de nabijheid van Saloniki zijn doorgedrongen. Te Weeuen zijn uit Sofia particuliere telegrammen ontvangen, diein vage termen zeggen dat in Bulgarije ernsti ge gebeurtenissen ophanden zijn. Uit Lissabon wordt gemeld, dat de stakende spoorwegbeambten Zondag 3 treiuen hebben laten ontsporen door rails los te maken. Er zijn tal van menschen bij deze ontsporing gekwetst. Een Oostenrijksch kapitein der artil lerie, te Krakau in garnizoen, die eenige officieren bij zich te eten had, kreeg aan tafel ruzie met een zijner gasten, luitenant Ziegler. Hij schelde zijn op passer, gaf hem een revolver en beval hem den luitenant neer te schieten. De oppasser voldeed aan die opdracht en schoot op den luitenant, die dood neerviel. De kapitein en de oppasser zijn beiden gevangen genomen. De prins von Wied heeft een medicus naar Durazzo gezonden om het voor hem bestemde paleis, waaraan de her stellingen de volgende week voltooid zullen zijn, te bezichtingen en uit hy giënisch oogpunt te keuren. Dr. Berg- hauser heeft bij zijn terugkomst te Triëst zich nogal gunstig over de toe komstigs residentie uitgelaten. Hij had een brief van Essad pasja, die den prins trouw en steun belooft, bij zich. De eigenlijke plannen van Essad blijven intusschen verdacht. Zijn troepen hebben, blijkens te Weenen ontvangen berichten, na langdurigen en bloedigen strijd Elbasson ingenomen en de ver dedigers der stad, ai nhangers der voor- loopige regeering, omgebracht. Zijn troepen trekken zich thans samen langs de Servische grenszij hebben Podgratets, bij het meer van Ochrida, bezet en moeten voornemens zijn een aanval te doen op Koritsa. Te Weenen verluidt dat Essad, heimelijk gesteund door een groote mogendheid (Rusland P), van plan is zich zelf tot vorst van Al banië te doen uitroepen. Het Giornale d'Italia, den verwarden toestand besprekend, zegt dat de prins von Wied nog niet weet of hij in Al banië met eereboogen dan wel met geweerschoten zal worden ontvangen. Europa is ongelukkigerwijze niet in staat zijn veiligheid te waarborgen, als hij ten minste zich niet iü zijn paleis te Durazzo wil opsluiten. Volgens de Tribuua zullen de Grieken zuidelijk Albanië met 1 Februari ont ruimen. Vrijdagmiddag is de Engelsche onder zeeboot A 7 verongelukt, waarbij 12 man en een luitenant om het leven zijn ge komen. Men merkte het ongeluk, toen van zes booten, die in da Whitsandbaai bij Plymouth onder water voeren, een op het gegeven sein niet boven kwam. Een torpedojager die haastig er op af werd gezonden zag luchtbellen boven komen, waaruit kon worden opgemaakt dat de afsluiting van de boot was ver broken. Sedert heeft men niets van de boot gemerkt. Het baken, door een boot van het manoevreerend eskader neergelegd om de plaats des onheils aan te geven, is door de golven weggespoeld. De po gingen om die plaats opnieuw vast te stellen zijn tot nog toe vruchteloos ge bleven. Het water is in die buurt 30 M. diep. Aangezien de bemanning van de A 7 het niet langer dan twaalf uur onder water kan uithouden, is er geen hoop op redding meer mogelijk. Het is te hopen dat het binnendringende water of iets anders het onbeschrijfelijke lijden van de mannen verkort heeft. De Fransche generaal Picquart was Dinsdag j.l. door de gladheid met zijn paard gevallen, en daarbij aan het hoofd gewond. De wonde leek aanvankelijk niet ernstig, maar Zaterdag verergerde de toestand van den gekwetste, en Maan dagmorgen te vijf uur is hij overleden. De rol, die generaal Picquart in de Dreyfus-zaak heeft gespeeld, zal zijn naam in de geschiedenis van Frankrijk doen voortleven. Als luitenant-kolonel bij den generalen staf dienst doende aan het departement van oorlog, waar hij in 1895 met de leiding van het informatie-bureau was belast, ontdekte hij in 1896 door middel van het „petit bleu" dat niet Dreyfus, maar majoor Esterhazy het beruchte „borde reau" had geschreven. Sedert dien heeft hij openlijk partij getrokken tegen zijn superieuren bij den generalen staf, die van geen her ziening van het proces wilden weten. Aan zijn volharding en durf is het niet in de laatste plaats te danken dat Drey fus ten slotte is onschuldig verklaard. Picquart had in den feilen strijd zijn loopbaan geheel op het spel gezetmen zal zich herinneren dat hij in 1898 tot gevangenisstraf en verlies van zijn graad is veroordeeld, op voorwendsel dat hij het „petit bleu" had vervalscht. Nadat hij het volgende jaar weer vrijgelaten was, kwam hij in het proces te Rennes opnieuw voor de onschuld van Dreyfus op, doch eerst in Juni 1906 is Picquart, nadat het Hof van Cassatie Dreyfus eindelijk had vrijgesproken, in eer en rang hersteld en bij keuze tot generaal bevorderd. Zoo werd hij (in Juni 1906) de jongste brigade-generaal van het Fransche leger. In October van hetzelfde jaar aan vaardde hij in het kabinet-Clemenceau de portefeuille van oorlog. Picquart was in 1854 te Straatsburg geboren en is dus ruim 59 jaar gewor den. De laatste jaren heeft hy als divisie- generaal het bevvl gevoerd over het tweede legercorps. N. R. Ct. Ook is Maandagavond Francis de Pressensé op 60-jarigen leeftijd over leden. Het is een tragische toevallig heid, dat de Pressensé dus op denzelf- den dag gestorven is als Picquart. Zij beiden waren twee groote figuren uit de Dreyfus-zaak. Plaatselijk \ieuw». Ueiiscten, 21 Jan. Naar wij vernemen zal de nieuwe eigenaar van de Heusdensche conservenfabriek, de heer Victor van de Poel te Stabroeck (bij Antwerpen) tegen het a.s. seizoen de fabriek weder in werking stellen, tot het conser- veeren van groenten. Wij vernemen dit met genoegen, aange zien het te bejammeren zou zijn, als deze industrie èn voor Heusden èn voor de groentenkweekers rondom Heusden, ver loren ging. De Heusdensche IJsclub, die sinds 1908 geen blijk van leven gaf, om de een voudige reden dat er geen ijs was, begint thans vaardig voor den dag te komen. Ladders en schietschouwen liggen nabij de terreinen waarop gereden wordt en zoodra bet ijs de noodige draagkracht heeft (het reglement wil eene dikte van 15 cM.) zal een ijsfeest worden georganiseerd. Het bestuur bestaat thans uit de heeren dr. OerlemanB, voorz., A. v. d. Kolk, onder- voorz., mr. H. Schouten, seer., A. B. de Moor, penningm., en de heeren H. van Herwaarden, H. Vegter en A. H. G. de Jong Verhagen, commissarissen; terwijl het bestuur tot baan commissarissen aanstelde de heeren L. Enge len, G. W. Doedijns, A. van Rijswijk, C. Verhoeven, gebrs. Conijn, S. A. den Engelse en H. van Eggelen. Het plan is een wedstrijd te geven in schoon- en hardrijden. Als het nu nog maar een paar nachten flink wil vriezen, hebben we deze week nog de festiviteiten, opgeluisterd door muziek enz. enz. Heden is het hardrijderij teGenderenen Babyloniënbroek en gisteren was het te Wijk. De handelaars in schaatsen doen goede zaken. „Floralia is als een phoenix uit hare assche verrezen," alzoo drukte het een der leden uit op de jongste vergadering. Het bestuur trch had collect ef ontslag genomen en nu, staande nabij den afgrond, is alge meen nieuwe lust bij de leden ontwaakt om eene zoo nuttige instelling, met zooveel lust begonnen, niet als eene nachtkaars te doen uitgaan. Een nieuw bestuur is gekozen, bestaande uit mevr. Van Gendt, mevr. Herm«n, de heeren P. A. van Andel, L. J. C. van Gendt en J. A. Steinz. Dat er van de zijde pan de kind ren de gewenschte be langstelling bestaat, bewijst dat het laatste jaar niet minder dan 180 kinderen planten hebben opgekweekt. Eere dus aan hen die zoo krachtig hebben meegewerkt om het „houdt wat je hebt" in praktijk te brengen. Ilesofjeil. Terwijl de bewoners af wezig waren, ontstond bij P. van Tilburg alhier een begin van brand. De buren, die 't bemerkten, wisten het huis binnen te dringen en het vuur, dat zich reeds verbreid had, te blusschen. Bij de weduwe Quirijns alhier is een koe gestorven aan het miltvuur. Het cadaver ie verbrand. Capelle. Dezer dagen viel mevr. Sneep zoo ernstig op de ijsbaan der hard rijderij, dat zij bewusteloos bleef liggen en per gerij naar huis moest worden gebracht. Door dr. Kohier werd de eerste hulp verleend. Haar toestand is op 't oogenblik bevredigend. Op Donderdag 22 Januari zal ten huize van A. Stam een algemeene leden vergadering van ,,'t Groene Kruis" afd. Capelle worden gehouden. Het punt van behandeling is: Aanstelling wijkverpleegster alléén voor onze afdeeling, aangezien samen werking met Besoijen en Waalwijk mis lukt is. In den nacht van j.l. Zondag op Maandag zijn bijna alle tenten, die door verschillende personen op de ijsbaan te Nieuwevaart waren geplaatst, vernield. Men denkt dat deze baldadigheid voortspruit uit afgunst. Drongelen. J.l. Donderdag wap perde van schier alle huizen in onze Ge meente de Vaderlandsche driekleur. Om streeks half negen klonk het klokgelui ten teeken, dat het dien dag feest zou zijn ter eere van onzen nieuw benoemden burge meester. Reeds zag men de blijde jeugd, velen aan de hand van hun moeder zich naar hat schoolgebouw begeven, waar hun een feestelijk onthaal wachtte. Pas waren zij gearriveerd of de schoone tonen van „Nooit Gedacht" uit Eethen, klonken door het versierde lokaal. Met genoegen zag de me nigte aan, hoe enkele jonge dames zich repten om het onderwijzend personeel be hulpzaam te zijn bij het trakteeren der kleinen, die konden smullen naar hartelust. Op den veerdam werd de feeststoet op gesteld, waarbij commissie en commissarissen van orde zich behoorlijk kweten van hunne taak, en reeds te elf uur stond men aan de grens der gemeente Zijn Edelachtbare op te wachten. Daar komt het rijtuig aanrollen, waarin onze nieuwe burgemeester en de heeren Nieuwkoop en De Wind, twee leden der feestcommissie. Halt gehouden zijnde, hield de voorzitter J. A. van Campen on geveer de volgende toespraak: „Edelachtbare heer Burgemeester I Zoo staat Gij dan aan de grenzen van Drongelen, om weldra als onze burgemeester uwe in trede te doen. En wanneer ik U dan mag wijzen op de groote menigte, die zich heeft samengesteld om u feestelijk te ontvangen, dan zal het u geenszins verwonderen, wan neer ik u namens schier de gansche ge meente een van harte welkom toeroep. Met zeer veel ingenomenheid ontvingen wij de tijding, dat het H.M. onze geëerbiedigde Koningin had mogen behagen u tot burge meester dezer gemeente te benoemen. Treed dan in ons midden en wij zullen u met liefde ontvangen. Een woord van dank aan onzen L. B., die tijdens deze vacature ons zoo zeer ten dienste is geweest en mag ik u dan. jongste dochter van hem verzoeken, namens Dronge- lens burgerij hunnen nieuwen burgemeester voor de toegenegenheid een klein bouquet overhandigen, waarna mej. T. de Haan Zijn Edelachtbare het bouquet aanbiedt met ongeveer de volgende woorden: „Edelachtbare heer BurgemeesterNadat u door de feestcommissie bij monde van haren voorzitter een woord van welkom en hulde is toegesproken, is mij de zeer vereerende taak opgedragen, u daarna op eenvoudige, doch hartelijk gemeende wijze symbolisch te vertolken de gevoelens, die u worden toegedragen door de burgerij van Drongelen. Mag ik dan dit eenvoudig bou quet u aanbieden als een klein bewijs tevens van onze waa-deering en werkelijke hoog achting", waarna de voorzitter zegt: „En Gij Dames, die de raadszaal en de school, de wagens en de paarden hebt ver sierd en er alles toe hebt bijgedragen om van dezen voor ons zoo'n heuglijken dag een feestdag te maken, mag ik u verzoeken onzen nieuwen burgemeester toe te zingen de beide eerste verzen van ons program. De dames, naar voren getreden, zongtn onder leiding van den heer H. de Wind het volgende lied: Heil U, heil U, dag van heden, Heil U, onzen Burgervaêr, Vreugde ruische allerwegen Zangen klinken al te gaar. Welaan, strooit dan feestgezangen Zangen, waar het hart in gloort, Hier en hooger aangevangen, Smelten tot een schoon accoord. Zegen krone U allerwegen, Liefde zij uw levensschat, Gezondheid lache blij U tegen, Heil uw volgend levenspad. Hem, den Gever van al 't goede, Danken wij voor dezen dag, Dat Hij op deez' blijden feestdag Welgevallig nederzag. De burgemeester, het woord nemende, dankt den voorzitter voor de zooeven ge sproken woorden, mej. De Haan voor het eenvoudige, maar smaakvolle bouquet en de dames voor het hem toegezongen lied; betuigt zijn dank aan de gemeente, die daar in zoo'n grooten getale is samengestroomd, niettegenstaande de felle winterkoude. De muziek laat zich hooren en de herauten begeven zich op weg naar het gemeentehuis, gevolgd door ruiters. Burgemeester, om- geven door het schuttersgilde, ruiters, feest commissie, dames groenmaaksters, wagens en fietsers. Aangekomen zijnde begeeft Burgemeester en feestcommissie onder vele belangstellenden zich naar de Raadszaal, waar Zijn Edelachtbare door de commissie aan den Raad der gemeente wordt voor gesteld. De L. B. Jac. de Haan verzoekt den Secretaris A D. van der Schans de konink lijke benoeming voor te lezen, waarna eerst genoemde de volgende woorden spreekt: „Mijne heeren! Volgens onze agenda, stel ik aan de ordeDe installatie van onzen nieuwen burgemeester, den Edelachtbaren heer D. F. Brune. Hooggeachte heer burgemeester! In mijne kwaliteit als eerste wethouder der gemeente Drongelen, is mij, de niet alleen zeer ver eerende, maar ook tevens de hoogst aan gename taak opgedragen, u in ons midden te begroeten en uit naam der gemeente u van harte welkom te heeten. Dankzeggende aan H. M. onze geëerbiedig de Koningin voor uwe benoeming, weten wij, dat de belangen van onze gemeente en mitsdien ook van hare inwoners, aun zeer bekwame handen zijn toevertrouwd. Uwe administratieve kennis en tactvolle leiding zijn boven allen twijfel verheven. Moge uw bestuur in ons midden van dien aard zijn, dat er vrijheid en onderlinge waardeering zijn, gepaard aan waarachtig opgewekt nieuw leven. En onze God, die alle dingen regelt en bestuurt naar Zijn eeuwig welbehagen, verleene u en onze gemeente Zijnen beste zegen, tot in lengte van dagen. En hiermede, burgemeester, u omhangende de teekenen uwer waardigheid draag ze immer hoog en fier verklaar ik u te zijn geïnstalleerd. Hierna vraagt het raadslid Van Campen het woord „EdelAchtb. heer Burgemeester 1 Met een gevoel van mengeling van ver schillende gewaarwordingen op dit oogenblik is het, dat ik U van harte gelukwensch en Q welkom heet in ons midden. Geeft Drongelen op dezen dag op ondubbelzinnige wijze uiting aan zijne gevoelens heerscht hier alom in de gemeente feestvreugde en blijdschap is het een heugelijke gebeur tenis, die thans plaats heeft, die zal worden ingeschreven in de analen van Drongelens historie tegelijkertijd en niet minder is het een gewichtige geschiedenis, een feit van diepen ernst. Immers, thans zijt gij geïnstalleerd als Burgemeester van Dronge len en dientengevolge zullen van nu af aan, aan uwe handen zijn toevertrouwd de leiding en het bestuur onzer gemeente, welnu vol goeden moed en blijde hoop gaan wij de toekomst tegen. Gaarne bevelen wij ons bij U aan, terwijl wij onzerzijds u de verzekering geven, dat wij u zullen steunen en al onze krachten zullen inspannen om in eensgezindheid en met welwillendheid hoog te houden de belangen der gemeente, opdat zij moge bloeien en in vrijheid worden gebouwd, u tot heil, Drongelen tot zegen. De nieuwbenoemde Burgemeester, het woord nemende, brengt in de allereerste plaats zijn dank aan H.M. onze geëerbie digde Koningin, voor zijne benoeming, ver volgens aan den eersten wethouder Jac. de Haan, die tijdens deze vacature op zoo verdienstelijke wijze voor de gemeente is werkzaam geweest, daarna aan het raadslid Van Campen voor de vriendelijke woorden hem toegesproken. Gevoelig voor de harte lijke ontvangst van de ingezetenen is het hem een behoefte daarvoor zijn dank te betuigen. Dit zal zijn taak, steunende op den geest der bevolking zeer verlichten, maar inderdaad zal hij met den Raad der gemeente hebben samen te werken. Den vorigen dag nog heeft hij onder eede ver klaard de belangen van Drongelen hoog te houden, maar deze belofte i« niet alleen door hem geschied, elk raadslid heeft dit ook persoonlijk gedaan. Hij is openhartig, geeft zich gemakkelijk en hoopt onder prettige samenwerking met den secretaris te handelen zonder aanzien des persoons. Deze rede wordt door 'l publiek daverend toegejuicht en vervolgens wordt Zijn Ed. Achtbare de eerewijn aangeboden. Hierna wordt de tocht vervolgd naar de openbare school, waar een van de kleinen hem aan den ingang een bouquet aanbiedt. Door strooistertjes voorafgegaan wordt hij naar binnengeleid, waar het hoofd der school, de heer Verzijl hem toespreekt. „Het is mij EdelAchtbare heer Burgemeester, een aan gename taak, u op deze plaats een hartelijk welkom toe te roepen. Wij wenschen u van harte geluk met het vertrouwen, u door de hooge regeering geschonken, om u ook voor deze gemeente tot burgemeester te benoemen. De taak, u op de schouders ge legd moge een zware zijn, wij hebben het vaste vertrouwen, dat zij door u met eere zal vervuld worden. Onze gemeente, zij moge klein zijn in zielental, dat zij onder uw bestuur groot zij in eendracht en eensge zindheid in genegenheid en liefde tot elkaar daar zal ook Drongelen wel bij vareo, dat zal ook haar ten zegen zijn, gedachtig aan de bekende woorden: „Waar liefde woont gebiedt den Heer zijn zegen." Moge ook het onderwijs, dat mede aan uwe zorgen is toevertrouwd zich op uw steun en toe wijding kunnen verlaten, opdat onze arbeid, die dikwijls zoo zwaar en helaaa zoo on dankbaar is, verlicht worde. Met den wensch, dat het u in lengte van dagen moge gegeven zijn, om onder Gods zegen krachtig te ar beiden, zoowel aan de stoffelijke als geeste lijke belangen onzer gemeente, wil ik eindi gen, u nogmaals een hartelijk welkom toe roepende, terwijl ik mij ook gedrongen gevoel u namens de schooljeugd hier bijeen een woord van oprechten dank te betuigen voor de werkelijk milde wijze, waarop wij dezen dag door u zijn onthaald, terwijl wij u de verzekering geven, dat deze dag voor de gemeente in 't algemeen en voor de jeugd ia 't bizonder een onvergetelijke zal zijn. Hierna laat mej. Bos de leerlingen eenige toepasselijke liedjes zingen. De burgemeester dankt den heer Verzijl voor de aangename woorden. Hij zegt, dat hij steeds het lager onderwijs, het eenigste, wat er hier gegeven wordt hoog zal houden, opdat de ingezete nen van Drongelen wel toegerust den strijd om 't bestaan gemakkelijker zullen aan vaard n. De tocht vervolgende werd er op verschillende plaatsen halt gehouden, ge speeld, eere wijn aangeboden en muzikanten en schoolkinderen getrakteerd. Alles ging naar de beste wenschen en na ontbinding van den stoeo werden de leden van den Raad, feestcommissie en onderwijzend per soneel door zijn EdelAchtbare in de Raads zaal gecomplimenteerd en feestelijk onthaald, waarop verschillende toasten werden uit gesproken. Na den inwendigen mensch goed versterkt te hebben werd in 't begin van den avond een lichtstoet gehouden door de kom der gemeente, voorop de muziek, die er lustig op los blies, gevolgd door de dorpelingen en tal van belangstellenden. Na afloop begaven zich allen naar het gebouw der openbare school, waaronder feestgezang en tonen der muziek de komst van De Laat werd verbeid. Ingeleid door den heer C. Nieuwkoop gaf onze humorist tal van stukjes ten beste, afgewisseld door de schoone muziek van Eethens fanfare. De secretaris H. de Wind dankte namens het publiek den heer De Laat voor den aangenamen avond en wenschte hem een van harte tot weerziens toe. In één woord, Drongelen heeft feest ge vierd, het was één spontane hulde aan den heer Brune, onderlinge waardeering, sym pathie en samenwerkinggeen klasse-verschil werd opgemerkt. Nog lange jaren zal in Drongelens burgerij de aangename herin nering voortleven aan den 15 Jan. van het jaar 1914. Dussen De bevolking bestond op 31 Dec. 1912 uit 1716 in. en 1679 vr. Op 31 Dec. 1913 uit 1737 m. en 1712 vr. Vermeerdering door geboorten 54 m. 59 vr. vestiging 62 m. 84 vr., totaal 269. Vermin dering door overlijden 34 m. 29 vr., vertrek 61 m. 81 vr., totaal 205. Alzoo een vermeerdering van 64 zielen. €>eertruidenl)erg. Loop der bevolking over 1913. De bevolking bestond op 1 Jan. 1913 uit 1096 m. en 1097 vr., totaal 2193 inw. Dit getal vermeerderde door vestiging met 111 m. en 117 vr., door geboorten met 28 m. en 27 vr.; verminderde door vertrek met 119 m. en 108 vr., door overlijden met 16 m. en 13 vr. Op 31 Dec. 1913 bestond de bevolking dezer gemeente alzoo uit 1100 m. en 1120 vr., totaal 2220 zielen. Op Donderdag 22 Jan. zal op het Raadhuis aanbesteed worden het gedeelte lijk slechten der wallen en het vervoeren en verwerken van den grond. 's Qravemoer. A.s. Donderdag avond 7,30 ure, zal in de zaal van den heer J. Kuijpers alhier, eene nutslezing met vrijen toegang worden gehouden door Kapt. H. I. van IJseldijk uit Kampen, over het onderwerpeene reis door de Pandangsche bovenlanden. Raamsdonksveer. De in het hotel De Reijer gehouden beurs schijnt goed bevallen te zijn. Immers iederen keer ziet men meer bezoekers, terwijl de handel toe neemt. Prijzen zijn als volgt: haver f 8, tarwe f 7.75 f 8, tarwestroo f 8, rogge f 5.40 f5.50, roggestroo f9, hooi f 11.50 f12. De Nationale Chr.Geheelonth.-Vereen. te dezer plaatse zal zich a.s. Donderdag mogen verheugen in het optreden van den weleerw. heer ds. Ruijsch van Dugteren uit Heusden. Welwillend werd daartoe door kerkeraad en kerkvoogdij de kerk aan 't Veer afgestaan. Langzaam maar zeker stijgt het getal

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1914 | | pagina 2