et Land van en iilena, ik Langstraat en de Bommeierwaard. Lichamelijke Opvoeding. Door Schade en Schande. a,: Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3320. Zaterdag 24 Januari. 1014. FEUILLETON. ^MD VAN alien/ f VOOB Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprij»: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 7 7, ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. Dat er in de laatste jaren in ons land meerdere aandacht dan vroeger aan de lichamelijke opvoeding van den mensch geschonken wordt, ia bekend. Verwonderlijk is dat niets. Men begint het nuttige van de licha melijke opvoeding in te zien, men ge looft aan de gunstige gevolgen, die voor den mensch uitgaan fÜn lichamelijke opvoeding, lichamelijke oefening. Lichamelijke oefening, door sport en spel, versterkt den mensch, maakt den mensch gezonder, levenslustigerenkrach- tiger. Nu zijn bij Koninklijk besluit van 22 Augustus 1913, uit overweging dat het wenschelijk is maatregelen te nemen ter bevordering van de lichamelijke oefening der jongelingschap, bepalingen vastgesteld, waaruit we hieronder een en ander willen aanhalen. Laten we hier nog even aan toe voegen dat onze regeering met deze bevordering der lichamelijke oefening voor de jongelingschap, die den militie- plichtigen leeftijd nadert, de gelegen heid heeft willen openstellen met vrucht gebruik te maken van den prikkel, ge geven door artikel 70 der Militiewet. Wat evenwel niet wegneemt dat die lichamelijke oefening ook anderszins, als boven beschreven, haar nut zal af. werpen. Teneinde de deelneming aan lichaams oefeningen door jongelieden, die den militieplichtigen leeftijd naderen, meer algemeen te maken, wordt van rijks wege voor onderwijzers bij het lager onderwijs de gelegenheid opengesteld en beverderd om zich te bekwamen tot leider van dergelijke oefeningen. Tot dat doel zullen worden opgeleid Onderwijzers, die bij de militie te land in werkelijken dienst zijn inge lijfd, tot leider van lichaamsoefeningen. Officieren en onderofficieren van het actieve leger hier te lande tot leider van plaatselijke cursussen, ten doel heb bende aan onderwijzers een opleiding te geven tot leider van lichaamsoefe ningen. De Minister van Oorlog stelt in over leg met den Minister van Binnenland- sche Zaken de programma's vast: lo. Yoor de bovengenoemde oplei dingen 2o. Yoor het examen. ALICE) EN CLAUDE ASKEW. 34) Launcelot was reeds een goed eind op weg, om op het voorstel van den Squire in te gaan. Zijn tegenwoordig jaargeld ver dubbeld en later nog een flinke som boven dien dat was heel wat meer dan een schotel linzen. Hij kon met Ida trouwen, en daar zij niet geldzuchtig was, zou zij er ongetwijfeld mee tevreden zijn. Alleen zijn trots kwam er eenigszins tegen in opstand. „Uw bedoeling is, dat Mark mijn plaats zal innemen," zei de hij. „Zeker I" erkende de Squire. „Daar is hij juist de man veor. Hij heeft den grond lief, en voelt eerbied voor de traditie» van zijn voorouders. Van jullie socialisme moet Mark niets hebben. Ik weet niet, of je daar nu overheen bent of niet o, nog niet?" Dit in antwoord op een toornig gebaar van Launcelot. „Dan is het eenige wat ik zeggen kan: God moge Chalton genadig zijn, als jij er ooit heer en meester wordt." De Squire vertoond» teekenen, dat hij zijD kalmte begon te verliezen. Dit kon niet anders, aoodra het socialisme ter sprake kwam. Bijgevolg liep hij gevaar, zijn be haalde voordeelen te zullen verliezen. Doch de heer Holt was geen diplomaat. „En al» ik nu eens weigerde?" vroeg Launcelot bedaard. „Weigeren? Wel vervloekt, kerel, je kunt niet weigeren." als leider van lichaamsoefeningen (ge tuigschrift A); De opleidingen vinden plaats aan.de Militaire Gymnastiekschool, doch de mi nisters van binnenlandsche zaken en van oorlog kunnen bepalen dat aan het examen voor het getuigschrift A ook andere personen kunnen deelnemen dan degenen, die daarvoor zijn opgeleid aan de Militaire Gymnastiek»chool of aan een plaatselijken cursus. En zij, die ia het bezit van een akte van bekwaamheid voor het geven van middelbaar onderwijs in de gymnastiek, worden geacht tevens houder ta zijn van de getuigschriften A en B. De houder vau getuigschrift A, die gedurende een kalenderjaar een aantal jongelieden, waarvan ten minste 30 niet jonger zijn dan 15 en niet ouder dan 20 jaar, geregeld en zonder kosten voor dezen heeft geoefend en van wiens leerlingen in dat jaar tevens ten minste 5 het in artikel 70, eerste lid, der Militiewet bedoelde bewijs van voorge oefendheid hebben verworven, ontvangt daarvoor een belooning van f 100. benevens eene van f 5.voor iederen leerling, die genoemd bewijs van voor geoefendheid verwierfin bijzondere gevallen, ter beoordeeling van den minister van binnenlandsche zaken, kunnen de bedragen ook worden uitge keerd aan den houder van getuigschrift A, die gedurende het kalenderjaar minder dan 30 jongelieden heeft geoefend of van wiens leerlingen minder dan 5 het bewijs van voorgeoefendheid hebben behaald. En de houder van getuigschrift B, die van de opening van een door hem zonder kosten voor de deelnemers te geven plaatselijken cursus melding maak* naar de regelen, daarvoor door den minister van binnenlandsche zaken vast gesteld, ontvangt een belooning van f 40.voor iederen deelnemer aan dezen cursus, die, na gedurende ten minste drie maanden geregeld te zijn opgeleid, met goed gevolg het examen voor het getuigschrift A heeft afgeiegd. Het toezicht op de plaatselijke cur sussen en de oefeningen wordt uitgeoe fend door de inspecteurs van de lichame lijke opvoeding en ook de commissie voor de examens wordt samengesteld uit deskundigen. Dat deze bepalingen de lichamelijke De kleur van den Squire werd donkerder. Toen hij eenmaal overtuigd was, goed te handelen door de familietradities ter zijde te zetten, en een overeenkomst met zijn zoon te sluiten, had hij zich voorgesteld, dat nu de zaak ook in orde was. Hij had in Mark reeds zijn opvolger gezien. „Je wilt immers met dat meisje trouwen ging hij met eenige stemverheffing voort. „Je wilt je eigen leven in Londen leven! Je wilt van ons allemaal af? zeg maar niet t een, want het zou een leugen zijn. En bedenk wel, dat, mocht je het in je hoofd krijgen te weigeren, ik je geen stuiver meer uitbetaal, om je luie leven hier voort te zetten zoo waar ik leef, dat doe ik niet dan kom je terug op Chalton en bekwaamt je voor de positie die je den een of anderen dag zult innemen. Ik ben niet van plan toe te laten dat mijn erfgenaam zichzelf te schande maakt, zoolang ik er iets aan doen kan." „Ik heb zeker geen luat om naar Chalton terug te keeren." In tegenstelling met zijn v^der werd Laun celot bleeker. Hij begreep nu, dat hem geen werkelijke keus werd aangeboden; hij moest gedwongen worden, zijn geboorterecht te verkoopen. Dit maakte zijn aangeboren stijf hoofdigheid wakker, hoezeer hij ook wensch- te, het voorstel te kunnen aannemen en van de zaak af to zijn. „U zult moeten erkennen," zeide hij, „dat het een zeer gewichtig voor»tel van uw kant is iets, dat men maar niet zoo voetstoots kan aannemen. Ik moet den tijd hebben erover na te denken. Ik z u er gaarne eens met juffrouw James over praten Die naam was hem onvoorziens ontglipt. Launcelot had vergeten, dat dit gewichtige punt nog niet aangeroerd was. De Squire wilde juist zijn glas naar den oefening onder de jongelingschap in de hand zullen werken, mag wel zoo goed als zeker worden beschouwd. Een stap in de goede richting Buitenland. Uit een ambtelijke statistiek blijkt, dat er in Engeland en Wales op 1 Juli 1913 743,459 armlastigen waren, d. i. ruim 39,000 minder dan het jaar te voren, een gevolg grootendeels van het ouderdomspensioen eD de verzekerings wet, vermoedelijk. Op de 1000 inwoners waren er 19.9 armlastig. Een treurige vermeerdering viel er waar te nemen: het aantal armlastige krankzinnigen steeg met nagenoeg 2000. Van 1872 af aan, toen er voor het eerst een volledige statistiek werd opgemaakt, is dat aan tal krankzinnigen voortdurend gestegen. Het aantal armlastige krankzinnigen in gestichten bedroeg op 1 Juli 45,548 mannen, 52,991 vrouwen en 1248 kin deren. In de buurt van St. Petersburg zijn drie mannen gevangen genomen, die een proclamatie van het bestuur van de revolutionaire arbeiderspartij druk ten, waarin de St. Peterburgsche arbei ders werden aangespoord om een sta king te beginnen. Een andere arbeider, vier studenten en twee vrouwelijke stu denten, waarbij men exemplaren van de proclamatie heeft gevonden, zijn eveneens gevangen genomen. Toch is op 22 dezer, den gedenkdag der betoogingen van 1905, op alle fa brieken gestaakt. Tot desmiddags 1 uur staakten van de 350,000 arbeiders der hoofdstad 70.000. Bij het verlaten van eenige fabrieken trachtten de arbeiders oproerige liederen aan te heffen en te betoogen, maar die pogingen zijn door de poltie verijdeld. Ook op het Newski Prospekt en in de Sadowastraat zijn dergelijke voorvallen onderdrukt. Óp het Newski Prospekt heeft de politie van de wapens gebruik gemaakt om de menigte te verspreiders. Zes betoo- gers zijn ingerekend. Te Riga hebben ook tal van arbei ders gestaakt. Te Moskou -is de staking mislukt; slechts ruim 5 percent van alle werk lieden hebben er aan deel genomen. Te Warschau hebben in 8 fabrieken 2600 arbeiders gestaakt. Men zal zich herinneren, dat in een beruchte moordzaak in New York de politie luitenant Becker en eenige boe ven ter dood veroordeeld werden wegens het door moord uit den weg ruimen van een speelhuiseigenaar, die een aan klacht tegen hooggeplaatste politieman- mond brengen. Hij zette het neer en staarde Launcelot aan. „Met wie wil je spreken?" „Ik vergat, dat ik haar naam nog niet genoemd had." Launcelot zag, dat er storm in aantocht was en spande zich in, om zijn eigen kalmte te bewaren. „Ik zeide, dat ik er met juffrouw Ida James, mijn verloofde, ovfr wenschte te spreken," voegde hij erbij, zijn vader min of meer uitdagend aan kijkend. „J uffrouw Ida James je verloofde Die deern jij mijn zoon bent ver loofd met juffrouw Ida James?" In zijn toon klonk de diepste verachting. Alleen verbazing hield den storm nog tegen. De heer Holt kon nauwelijks zijn ooren gelooven. „B doel je dat schepsel, dat mij durfde beleedigen, dien avond toen jij je als een domkop hadt aangesteld?" Launcelot duwde zijn stoel achteruit en sprong op. Zelfs zijn lippen waren wit en hij beefde over zijn geheele lichaam. „Wat zij tegen u zeide, hadt u verdiend te hooren. Zij zeide u alleen de waarheid over uzelf. Ik weet dat ik mij dien avond als een domkop aanstelde, want ik was dronken maar wat deedt u? U hief de hand op om een vrouw te slaan u zoudt haar geslagen hebben, als men u niet hadt vastgehouden en u waart nuchter." Met een krachtige poging wist de Squire zich te beheerschen. Hij was eveneens opge staan. „Dus met Ida James wil je trouwen? Ik moet je geld geven je ondersteunen opdat je de socialistische dochter van een socialistischen agitator uit den minderen stand tot vrouw zoudt kunnen nemen? Zoo is het immers, nietwaar?" „De jonge dame met wie ik wenscb te nen had ingediend. Bij die gelegenheid was een der boeven, „Gyp the Blood", zelf vrijgeloopen, door zijn kameraden in de misdaad te verraden. Deze „Gyp the Blood" is thans in een New-York- sche nachtkroeg vermoord. De dader ontkwam, doch niet dan na eerst te hebben verklaard: „dit is het lot van alle verklikkers." In verband met deze zaak zijn drie vrouwen in hechtenis genomen. Het Engelsche stoomschip Nits is te Malta met 650 uit Mekka terugkeerende Marokkanen aangekomen. Tijdeus den overtocht is het schip door hevigen storm beloopen en de passagiers, be werende dat het schip niet zeewaardig was, zijn in opstand gekomen tegen den kapitein en hebben hem gewapender hand gedwongen Malta aan te doen om het schip te laten herstellen. De Nits wordt in quarantaine gehou den; een passagier is gestorven en de anderen weigeren hun reis met het schip voort te zetten. De Turksche gezant te Sofia is on verwacht» naar Konstantiuopel gereisd. Men zegt dat hij voorstellen der Bul- gaarsche regeering om gezamenlijk tegen Griekenland en Servië op te treden, bij zich heeft. De staking te Lissabon begint een ernstig karakter aan te nemen. Groepen stakers trikken door de stad, verzoeken de winkeliers hun zakeD te sluiten en het personeel der electrische tram om te staken. Zij strooien zaagsel op de rails. De republikeinscbe garde jaagt hen uiteen. Te Algiers zijn 60 menschen ziek geworden door het eten van trichineus varkensvleesch. Een van hen is reeds overleden, terwijl velen er wanhopig aan toe zijn. Volgens een bericht uit Keulen, heeft zich te Solingen een treurig familie drama afgespeeld. De vrouw van een arbeider sneed daar haar drie kinderen van een half tot vijf jaar oud de keel af. Alle drie zijn dood. Het vijfjarig jongetje schijnt nog in doodsstrijd in huis rondgeloopen te hebben. Men vond ten minste aan allerlei huisraad bloed sporen. Een kind van drie jaar bloedde in bed dood. De moeder heeft zich later op straat het leven benomen. Donderdag werd uit Johannesburg gemeld De krijgswet is in zooverre verzacht, dat het uur waarop elk, die niet in het bezit is van een bijzondere vergunning binnensbuis moet blijven, van 8 uur tot 10 uur 's avonds verzet is. De beperking trouwen, is juffrouw Ida James." Vader en zoon stonden tegenover elkander, beiden trillend van half onderdrukte woede. En het was eigenaardig te zien, hoe weinig zij op elkander geleken: de één forsch en breed, met rood gezicht en vierkante kaken, met een korten hals en een rond hoofd, bedekt met dikke, kortgeknipte haren, die schenen overeind te staan van toornde ander slank en tenger, bijna verwijfd in zijn goedgemaakte kleeren, met ziekelijk bleeke wangen, en lippen, bijna bloedeloos door de opwinding van het oogenblik, met schuin staande oogen o, die schuine oogen! Waarom verdween die nederwaartsche lijn toch nooit? Squire Holt zag de oogen en begon binnensmonds te vloeken. Ópeens sloeg hij met zijn zware vuist op tafel, dat het zilver- en glaswerk rinkelde. „Als dat het geval is, trek ik mijn aan bod is. Geen cent krijg je van mij om je huwelijk te bevorderen met die die Hij tastte naar zijn keel en hield het woord binnen. „Nu, jaren geleden op dien avond, vermoedde ik reeds, dat de deern naar je hengelde. Dus heeft zij je nu ge vangen? O, dwaas, dwaas, die je bent!" Met bevende vingers nam Launcelot een nieuwe sigaret uit zijn koker en stak die aan. Dit gaf hem althans een schijn van zelfbeheersching. In werkelijkheid stormde het in zijn hoofd, en zag hij als door een nevel al de grieven of vermeende grieven van zijn geheele leven. Opeens vond hij het ondragelijk heet. Den gehe»len avond had er een groot vuur iu het vertrek gebrand, maar dit was veel vermin derd. Zeker verspreidden de kaarsen zulk een hitte. Hij ging naar één van de ramen en schoof het zware gordijn weg. Het water droop i langs de glazen en hij kon niets zien. Hij I van het handelsverkeer per as is opge heven. Indien de toestand blijft verbe teren, zullen de koffiehuizen Maandag weer open mogen zijn. Deze maatregelen zijn geldig voor den geheelen Rand behalve voor Benoni en Bokaburg Een vergadering van patroons en werk lieden in de bouwvakken heeft vandaag de staking onvoorwaardelijk voor ge ëindigd verklaard. De Engelsche kiesrechtvrouwen willen, naar een hunner aan een verslaggever zeide, „1914 politiek beroemd" maken. Spant de regeering zich niet voor het vrouwenkiesrecht, zoo kon men Woens dag op een vergadering van de Sociale en Politieke Vrouwenuni6 hooren, dan zal van dit jaar aan alle politieke per sonen, van welke partij ook, het leven zuur worden gemaakt. De aanslagen zullen in felheid toenemen. Op feesten en overal waar veel menschen uit de hooge kringen bijeenkomen zal er op treffende wijze voor het vrouwenkies recht propaganda worden gemaakt. Dat belooft wat. De Tanin schijft over het besluit der mogendheden inzake de Egeiscke eilan den „Europa i» het nieuwe jaar met een daad van onrechtvaardigheid be gonnen. Zooals het Griekenland ten koste van Bulgarije Kawala heeft afgestaan, ontneemt het Chios en Mytilene aan Turkije ten bate van Griekenland Deze onbillijkheid zal Turkije en Bulgarije tot elkaar brengen. Beide staten, aange vuurd door dezelfde haat, znllen niet aarzelen een voor bun veiligheid onmis baar verbond te sluiten". Intusschen zijn de diplomatieke be trekkingen tusschen Turkije en Grieken land hersteld. Panas, de Griekscbe ge zant, is te Konstantinopel aangekomen en Gabil Kemal bei, de Turksche ge zant, te Athene. Op de Porte verklaart men dat de grootvisier zoo spoedig mogelijk met Panas de eilandenkwetsie zal bespreken. De correspondent van de Neue Freie Presse te Konstantinopel heeft Enver pasja, den minister van oorlog, gevraagd, of hij aan de mogelijkheid van een oorlog tusschen Turkije en Griekenland over de eilanden geloofde. Enver antwoordde, dat zijn taak uit sluitend de hervorming van het Turk sche leger was. De Tasvir-i-Efkiar verneemt, dat de Grieken Tenedos met kanonnen en onderzeesche mijnen in staat van tegen weer brengen en er levensmiddelen vergaren. Alle gezworenen in het proces tegen den Frankforter giftmenger Hopf hebben van hun presentiegeld vrijwillig afstand trachtte het te openen. „Wat wil je doen?" „Ik moet frissche lucht hebben anders niet. Ah! zoo is het beter." Hij schoof het raam op en keek naar bui ten. Een koude windvlaag raakte zijn voor hoofd dat nat was van het zweet. Een lange huivering ging langs zijn rug, maar toch deed de koelte hem goed. Hij keek rechts en links. De lange, som bere straat was geheel ledig. Het ijzelde en de kille lucht deed iemand het bloed in de aderen verstijven. Met zware stappen ging de heer Holt het vertrek door en kwam naast zijn zoon staan. Hij balde de vuisten en de kleeren hingen hem slordig aan het lijf. Zij vest zat vol asch van zijn sigaar. „Heb je mij verstaan, Launcelot? Ik meen wat ik zeg. Als je trouwt met dat meisje die Ida James dan krijg je geen etui ver van mij al kwam jullie samen bij mij een stuk b ood bedelen. Je hebt geen voorstel aan te nemen of te wei geren, tenzij je die verwenschte meid laat loopen. Geen panning krijg je van mij geen penning." „Maar u kunt mij toch niet onthouden, wat ten laatste mijn eigendom moet wor den." Lanncelot stond nog steeds bij het raam en keek met zijn wit, druipnat gelaat naar zijn vader om. „Ja, dat kan ik wel," riep de Squire, alsof hij opeens een ingeving kreeg, „en zoo waarachtig God leeft, ik zal het doen." „Dat is onzin," zeide Launcelot met wild- gloeiende oogen. „Wat kunt u doen?" „Ik kan je overleven, en bij den hemel, dat zal ik." a. Ter verkrijging van het getuig schrift vau geschiktheid om op te treden DOOR b. Ter verkrijging van hot getuig schrift van geschiktheid om op te treden als leider van plaatselijke cursussen (ge tuigschrift B.) Wordt vervolgd

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1914 | | pagina 1