Onder de bevolking in de oeverstreek is groote sehade aangericht. Vele huizen staan onder water. De overheid orga niseert den hulpdienst. Een telegram van de Duitsche Kabel maatschappij nit Tandejer meldt: De Fransche diplomatieke agent hier is vandaag door zijn Franschen kok dood geschoten. De kok was dronken. De seismograaf van het observatorium te Oakland aan de golf vaD San Francisco heeft Vrijdagavond een lichten aard schok opgeteekend. Er is geen schade aangericht. Een aanzienlijk mohammedaansch Albanees heeft een correspondent van de Romeinsche Tribuna te Walona ver zekerd dat het geheele Albaneesche volk den prins Von Wied met geestdrift als vorst zal begroeten. Alleen de pasja's en de bei's zullen zijn komst met leed wezen zien, omdat zij van een geor- denden toestand schade in hun beurs vreezen. Aan boord van het stoomschip Mau- retania (van de Cunardlijn), dat te Liver pool in het dok ligt, is een ontploffing voorgekomen. Er zijn verscheidene ge- wouden naar het ziekenhuis gebracht. De New Yorksche politie heeft de hand gelegd op zestien auto-dieven, die de laatste maanden zooveel auto's had den gestolen, dat de waarde van hun buit op 2 Vs millioen gulden wordt ge schat. Speurders hebben hen geknipt door zich te vermonnen en voor te doen als chaffeurs. De gouverneur van den staat New York heeft een uitvoerige Boodschap gericht tot 't Congres van Zuid-Carolina, welke Boodschap een lijvig boekdeel van 333 pagina's uitmaakt. Het stuk is in een uiterst smalenden toon vervat wat betreft de negerbevolking. De gou verneur spreekt van de negers als van „lagere dieren, zonder eenige moraliteit." Zg vormen „een klasse op zichzelf, en huwelijksontrouw schijnt hun aange naamste tijdverdrijf te wezen." De Bood schap bevat redenen, op grond waarvan de gouverneur in 982 gevallen gevan gen begenadigd heeft. Daaronder zijn „redenen", die al heel stuitend klinken. Zoo werd in verscheiden gevallen am nestie verleend aan blanken die neger vrouwen geweld aangedaan hadden. De gouverneur is n.l. de opvatting toe gedaan dat reels de beschuldiging be lachelijk is. Want „negervrouwen die rein zijn van zeden, zijn er, volgens hem, eenvoudig niet." Een heel wat betere beoordeeling van den neger als burger der Vereenigde Staten geeft een rapport, gepubliceerd door de World's Student Christian As sociation. In dit rapport wordt er aller eerst op gewezen, dat in 50 jaar tijds, de negers (die, volgens sommigen, zon der de wijze voogdij van de slaven houders, gadoeind zouden zijn om uit te sterven) zich van 4.000.000 tot 10.000.000 zielen hebben vermeerderd. Gedurende de vrftig jaren, sinds den burgeroorlog verloopen, hebben de ne gers niet alleen duizenden millioenen guldeus aan het vermogen van het Amerikaansche volk toegevoegd, doch zei ven beschikken zij thans over parti culier kapitaal dat 1.500.000.000 gulden beloopt. Ook is het aantal negers dat een handwerk uitoefent of dat een schoolopleiding heeft geuoteu steeds klimmende. Volgens het rapport zijn er onder de Negers in de Unie 75O.000 boeren, 70.000 voerlieden, öö.OOO mijn werkers, 35.000 spoorwegmannen, 33.000 fabrieksarbeiders, 24.000 modistes, 21.000 onderwijzers, 20.000 soldaten, 20 000 dienstboden, 14.000 metselaars en 10.000 machinisten en stokers. De Duitsche Rijksdag heeft een voor stel van het centrum, om het tusschen beide komen van militairen in zaken van politie te regelen op een wijze, waarbij de zelfstandigheid van de bur gelij ke overheid wordt gewaarborgd en een van de nationaal-liberalen, om de voorschriften van 1899 (omvattende mede de kabinetsorder van 1820) te herzien, met de stemmen van rechts tegen, aaugenomen. Een voorstel van de vrijzinnigen, dat aansloot bij een voorstel van de Elzassers over de regeling van de bevoegdheid van het leger om de uitvoerende macht aan zich te trekken, alsmede een voor stel van de sociaal-democraten over de militaire rechtspraak, zijn naar een commissie verwezen. De vergadering van den Rijksdag heeft slechts kort geduurd, maar was daardoor juist bijzonder belangwekkend. Van de regeering was niemand aanwezig, zooals gewoonlijk het geval is, als het parle ment zelf aan de regeering wetgevende maatregelen wil voorstellen. De politieke stemming is echter nog zoo prikkelbaar, dat de groote meerderheid zich dit teeken van minachting niet liet welgevallen. Naar uit Inssbrück gemeld wordt is een groote sneeuwmassa met donderend geweld in het Achemeer gestort. De golven van het meer werden tot een ontzettende hoogte opgejaagd en over stroomden de oevers. Verscheidene visschershutten werden door het water weggeslagen. De sneeuwmassa's dreven op grooten afstand voort en dreigden de uitmonding van het meer te versperren. Een andere lawine vernielde in het Achendal een olie-depot. In het bovendal van de Inn aan den voet van den Fliesserberg sleepte een lawine een 23 tal hutten mee. Niet ver van het station Unrerberg van de Brennerbaan werd een goederentrein door een lawine getroffen. De locomo tieven en acht wagens ontspoorden. Een conducteur werd gewond. Plaatselijk \leuw*. Heusden, 28 Jan. De IJsclub, die het voornemen had op Maandag 1.1. een wedstrijd voor kinderen op het ijs te geveD, is door de invallende dooi daarin teleurgesteld. Van een andere zijde ziet men met vreugde de communicatie per stoomboot tegemoet. Vermoedelijk varen reeds heden, Woensdag, de stoombooten naar 's-Bosch, alwaar het veemarkt is en zal morgen de dienst op Rotterdam geopend worden. Zoover we vernemen, zijn er geen onge lukken hier of in den omtrek voorgekomen, om het oude spreekwoord te bevestigen „ijs kost menschenvleisch"toch is de vorige week, door het slingeren op het ijs, de dienstbode van mevr. V., die niet op schaat sen was, zoodanig tegen het ijs gesmakt, dat ze huiswaarts gedragen moest worden en zich op twee plaatsen ernstig bezeerd had. Werkendam. Verleden week had Spuij broek van de Ganzen wei in den Bies- bosch een arm laten zetten en zou met Leemans weer huiswaarts keer n. Paard en wagen gingen van den dijk, en Spuij broek verwondde zich zoodanig aan het hoofd, dat hij voor dood werd opgenomen en naar de herberg van de Wed. v. d. Wiel werd vervoerd, alwaar hij nu nog verpleegd wordt. Zaterdag 1.1. werd door de Vrijdag 1.1. opgerichte ijsclub een hardrijderij ge houden op het Steurgat. De uitslag was als volgt: le prijs N. Masseus, alhier; 2e H. Bakker, 's-Bosch; 3e J. Verheij, alhier; 4e P. v. d. Heuvel, alhier; 5e B. Visser, alhier6e Joh. Jongsma, Nieuwendijk. Door de vereeniging van oud-leerlin-, gen der landbouwwintercursussen te Wer kendam c.a. is aan den straatweg ruim een H.A. land voor 7 jaren gepacht, om daarop verschillende proeven te nemen. Door mej. M. C. B-il is tegen 15 Fe bruari ontslag aangevraagd als onderwijzeres aan school A. Aalst. De 16-jarige zoon van den machinist R. alhier hield zich met schaatsen rijden bezig, doch waagde zich wat ver op eene gevaarlijke plaats. Het gevolg bleef niet uit, want spoedig ging hij kopje onder. Gelukkig was zijn broeder aanwezig, welke hem direct wist te grijpen. Hij moest met zijn koud pakje nog een kwartier rijden eer hij weer op zijn bestemming was. Antfel. Het 2i/2-jarig kindje van v. W. dat de vorige week in een pot met kokend water viel, is thans aan de gevolgen over leden. Alhier bestaan plannen tot oprichting eener anti-rev. kiesvereeniging, waarvoor deze week eene vergadering zal worden be legd. Bij de Vrijdag hier gehouden hard rijderij op schaatsen, werden de volgende prijzen behaald: Voor paren heer en dame: le prijs mej. G. Bouman en den heer A. Roza; 2e prijs niet uitgeloofd. Voor jongens boven de 17 jaar: le prijs Adr. Millenaar, 2e W. den Dekker, 3e O. Verhoeven. Voor jongens van 13 tot 17 jaarle prijs Ant. Luttenberg, 2e B. Verschoor, 3e H. TankeLS. Voor jongens van 10 tot 13 jaarle prijs J. Bouman, 2e D. Millenaar, 3e G. de Lorm. Krakel- De bevolking dezer gemeente bedroeg op 1 Jan. 1913 872 m. en 751 vr., totaal 1628. In 1913 geboren 30 m. 25 vr., gevestigd 4 m. 11 vr., overleden 12 m. 16 vr., ver trokken 26 m. 38 vr. De bevolking bedroeg dus op 1 Jan. 1914 873 m. en 733 vr., totaal 1606. Er werden 14 huwelijken gesloten. Beneden Langstraat- Aan de oude prijzen wordt de handel in hooi veel vlugger. De persen werken thans zeer ge regeld. Ook naar stroo komt meerdere vraag. Men besteedt voor eerste soort hooi f 11 A f 11.50, mindere kwaliteiten f 9 f 10, schraal perehooi f7 «t f8 en roggestroo f 9, alles per 500 K.G. vrij in de pers. *Capelle. Door baldadigen werd dezer dagen de ijsbaan in Den Hoek onberijdbaar gemaakt. Men denkt dat deze praktijk voortvloeit uit afgunst, die tusschen de aanhangers der twee hier bestaande ijsclubs bestaat. De Vrijdag op het Eendennest ge houden hardrijderij was zeer druk bezocht, waarbij verschillende jongelui mooie prijzen behaalden. Ook had men voor Zaterdag middag een ringrijderij voor kinderen uit geschreven. Ongeveer een 30-tal namen er aan deel, wp.aronder 5 gelukkige prijswinners waren. Het fanfarecorps „Sirene" hoopt op 3 Febr. e.k. een concertavond te geven in de zaal van A. Stam. Dezer dagen ging de heer J. V. en zijn eehtgenoote de ijsbaan bezichtigen. Het noodlottige gevolg daarvan was, dat laatst genoemde tot haar middel door 't ijs zakte en haar man, die a'les in het werk stelde om haar weder op het droge te brengen, geraakte daarbij ook te water. Na ingespan nen arbeid moch t het toegesnelde hulp ge lukken hen weder er uit te halen en kwamen ze met een nat pak en den schrik vrij. Door onze zangvereeniging „Hallelu jah" zal op den 2den Pinksterdag aan het concours te Barendrecht worden deelge nomen. Binnenkort hoopt ds. Ruijsch, met het oog op zijn hoogen leeftijd, zijn emeritaat aan te vragen. Drongeleii. Het oude Maasje is altijd een geliefkoosde plaats geweest voor de schaatsenrijders. Is het dan ook wonder, dat er j.l. Vrijdag zooveel belangstellenden zich daarheen begaven om in de eerate plaats te genieten van het prachtige ijs en in de tweede om ooggetuige te zijn van den wed strijd op schaatsen, die om half twee zou aanvangen. De hardrijderij had plaats als volgt: le categorie, de sch olkinderen; 2e jongens van 13 tot en met 16 jaar en 3e de grooteren. De prij zen werden behaald door I, le. Jac. Muller, 2e Antonie Dijkstra, 3e Leendert den Dunnen, 4e Adriaan Lagendijk, 5e Steven Millenaar en 6e Jan Burghout; H, le Jan Willem de Graaff, 2e Arie Nieuwkoop en 3e Cornelis MillenaarIII, le Cornelis de Haan, 2e Cornelis van Rijswijk, 3e Gerrit de Haan, 4e Pieter Nieuwkoop, 5e Jacobus de Haan en 6e Teunis de Haan. Onder de dames hadden de le prijs W. van der Beek, 2e A. Nieuwkoop, 3e T. de Haan en 4e Joh. Nieuwkoop. Als curiositeit kan gemeld worden, dat 5 kinderen van Jac. de Haan een prijs be haald hebben. Recht gezellig werd de middag doorge bracht en vooral de prijswinners deelden niet 't minst in de ijspret. Tot ons genoegen vernemen wij dat de heer H. de Wind alhier is benoemd tot onderwijzer aan de openbare school te Woudrichem, met ingang van 1 Febr. a.s. "s Gravemoer. Voor de nationale militie, lichting 1915, hebben zich in deze gemeente 13 personen laten inschrijven. De ingevolge art. 18 eerste lid der leerplichtwet opgemaakte lijst voor deze ge meente bevat de namen van 188 kinderen. Kaatsheuvel. Dezer dagen schrok het paard van den heer J. de Gr. zoodanig, doordat het wiel van de kar, waarvoor het gespannen was, afliep, dat het op hol sloeg. Het dier rende in woeste vaart door de Hoofdstraat en kwam daar tegen de twee hardsteenen palen voor de woning van C. K. terecht. Deze palen werden omvergeworpen, waarna het toegeschoten hulp mocht ge lukken het dier tot staan te brengen. Ook in onze gemeente zijn eenige ijsongelukken voorgevallen. O. a. brak mej. C. L. bij het schaatsenrijden haar been, M. v. B. bekwam bij een val een paar bloe dende hoofdwonden en verstuikte zijn pols, en het 9-jarig zoontje van J. v. B. moest bewusteloos worden binnengedragen. Naar men uit goede bron verneemt bestaat bij de bewoners van de Regtvaart het voornemen een deputatie naar den Commissaris der Koningin te zenden, voor zien van een lijst met handteekeningen, inhoudende het verzoek om wegsverbetering, aangezien hij geheel onberijdbaar is en men reeds verscheidene malen tevergeefs daar voor bij het gemeentebestuur heeft aan geklopt. Meeuwen. Naar wij vernemen heeft het bestuur van de muziekvereeni- ging „Kunst en Vriendschap" alhier be sloten, in de eerstvolgende openbare uit voering het Beschermheerschap hunner ver eeniging op te dragen aan den Edelachtb. heer Brune, thans Burgemeester dezer ge meente. Mieuwend|jk Bij het schaatsen rijden op de gracht, bij het fort Altena, viel de eehtgenoote van den heer Jac. Vos alhier zoo ernstig op het ijs, dat zij voor dood opgenomen en in een naburige woning werd binnengedragen, waar bleek dat zij een belangrijke hoofdwond had bekomen. PouderoUen. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 1 Jan. 1913 594 m. en 526 vr., totaal 1120. In 1913 geboren 12 m. 22 vr., gevestigd 22 m. 24 vr., overleden 10 m. 8 vr., ver trokken 18 m. 30 vr. De bevolking bedroeg dus op 1 Jan. 1914 60J m. en 534 vr., totaal 1134. Er werden 9 huwelijken gesloten. Raamsdonk. Zaterdag had de door de onderwijzers der o.l. school georga niseerde wedstrijd op schaatsen plaats, waaraan 45 kinderen deelnamen. Daar ieder wat kreeg, waren allen tevreden. Op prettige manier werd de middag doorgebracht. I)e rekening van het Varkensfonds sloot met een batig saldo van f 812,04. Bij stemming werden herkozen de heerenH. van Amelsfoort (secr.-penn.), P. Verbunt (vice-voorz.), J. Buiks (2e commissaris.) SleeuwJJk. Maandag j.l. hebben eenige Gorinchemsche visschers in de haven alhier ruim 1500 pond visch gevangen. De veerboot van Gorinchem op Sleeu- wijk is thans weder in de vaart. Sprang. Zaterdagavond kwam onder leiding van haar voorzitter, de Weled. heer H. E. v. d. Leeden, de Antirevolutionaire propaganda Club „Groen van Prinsterer" in een druk bezochte vergadering bijeen. Door den heer Van der Leeden werd ter bespreking ingeleid: „De beteekenis der Grondwet van 1848", terwijl door den heer H. Kerst art. 2a. van het A. R. Program nader werd toegelicht. Op beide onder werpen volgende een levendige discussie, vandaar dat aan het einde der vergadering de voorzitter de opmerking maakte, dat men met genoegen mag terugzien op dezen genotvollen avond. Enkelen lieten zich als lid inschrijven. Sinds de laatste weken komen in deze gemeente geen gevallen van diphteritis voor, zoodat men heden hier van deze be smettelijke ziekte gelukkig weer vrij is. Door de gestadige uitbreiding van het aantal leerlingen aan de Chr. school alhier, ziet het bestuur zich genoodzaakt een vierde lokaal er bij te bouwen. Vrijdag ontstond in de woonkamer bij H. C. alhier, begin van brand, welke gelukkig nog bijtijds gedoofd kon worden. Ween. Maandagmorgen zou een koe van Aalst worden gehaald over 't ijs, doch dit ging niet gemakkelijk. Het beest had er weinig zin in, want het zag misschien het gevaar de pooten te breken. Ook een zak gebonden om de pooten ging niet. Ein delijk wist men een ander middel. Er werd een brug gehaald en daar liet men de koe oploopen. Met een 10-tal personen werd thans de brug voortgetrokken en in enkele mi nuten stond de koe aan den Noordbrabant- schen kant. IVuuhvjjk Zondag j.l. kwam P. van Diemen op 't ijs te valieo, met 't on gelukkig gevolg, dat hij zijn arm brak. Zondagmorgen is de timmerman P. van Huiten een aan deu drank verslaafd type dood in zijn huis gevonden. Naar men zegt is hij dood gevroren. Waspik. De laagste klassen der scholen in deze gemeente, die, wegens een geval van mszelen, waren gesloten, zijn deze week weder geopend. Bij L. Pruissers lag een best 3-jarig paard ter waarde van f 500,dood in den stal. Kerknieuwe. W« rkentlam Hedenavond te 7 uur hoopt in de Chr. Ger. kerk alhier op te treden de WelEerw. heer J. v. d. Schuit, predikant te Kampen. Aalburg. Door den kerkeraad der Ned. Herv. gem. van Aalburg en Heesbeen is tot predikant beroepen ds. H. Ewoldt, qand. tot den H. Dienst te Utrecht. IAGEZOADËiV Plaatselijke keuze- Wanneer wij daarover spreken bedoelen wij dat in iedere gemeente de verkoop van sterken drank, bier en wijn zal kunnen worden beperkt of verboden op grond van een speciale stemming der ingezetenen. Dit is geen nieuwigheid, die wij in ons land hebben uitgevonden. Noorwegen kreeg in 1843 reeds een soort „plaatselijke keuze" voor het platteland wat den handel en het tappen van brandewijn betreft. In 1894 is plaatselijke keuze voor de steden ingevoerd. In Zweden bestaat het stelsel ten opzichte van den handel en het tappen van brande wijn ook sedert 1855. En ten opzichte van wijn en bier sedert 1905. Ook in Denemarken wordt de bevolking van een gemeente gelegenheid gegeven om te stemmen bij elke aanvrage om een ver gunning. In Engeland is de strijd voor plaatselijke keuze reeds jaren gaande. Ook daar keert het alcohol-kapitaal, dat in het Hoogerhuis zijne hardnekkige verdedigers heeft, de over winning. Voor Schotland is dit jaar echter een gedeeltelijke overwinning behaald. Voor sterkendrank wordt daar, te beginnen in 1920, het stelsel ingevoerd. De Vereenigde Staten van Noord Amerika vormen de bakermat voor plaatselijke keuze. Het stelsel vindt sedert meer dan een halve eeuw en in bijna alle staten toepassing. En ook in Australië is dit het geval. Hieruit blijkt reeds, dat het niet de waan van één dag is. En ook dat het niet door onpractrische dwepers uitgedacht is. Het is ook niet een relletje, dat door die „overdreven geheelonthouders" wordt op touw gezet. Het is een stelsel van drankwetgeving, dat voldoet aan de eischen van den moder nen tijd en dat het verlangen van volkeren van allerlei aard bevredigt. Geen dwang. Er zijn er die ons verwijten dat wij dwang willen. Weer een misverstand. Neen dan alleen willen wij beperking of opheffing van drankgelegenheden wanneer der uitge brachte stemmen zich daarvoor verklaart. Dus van elke 100 stemmen moeten er mins tens 75 voor zijn. Dan is het geen dwang maar vrije keuze der burgers. Maar nu? Wel als een handjevol menschen de herbergen wil in stand houden doch de overgroote meerderheid ze wil laten verdwijnen, dan kan dit niet. Zie naar Franeker. Van de 3560 willen 2869 de drankgelegenheden laten verdwijnen. Maar neen, die 2869 worden door 691 gedwongen, dat die gehandhaafd blijven. Dat vinden wij ongeoorloofde dwang. Minnenland. In Den Haag is bericht ontvangen, dat op de Djokjasche onderneming Boeloes (Ned.-Indië) brand is uitgebro ken in een loods tijdens een bioscoop voorstelling. Er ontstond een hevige paniek, waarbij 50 menschen, allen inlanders, zijn gedood. Inzake dezen brand wordt nader ge meld, dat 58 kinderen, 16 vrouwen en 1 man gedood zijn, terwijl 10 personen gewond werden. In het Soer. Hdsbld. vraagt de hoofd redacteur nogmaals, waar de gelden blijven die door de leden der Sarikat Islam worden opgebracht. En het antwoord luidt: dat het zoo genaamd bestuur dier (niet erkende) vereeniging mooi weer speelt van de vaak zuur verdiende gelden van dui zenden eenvoudige Javanen. „Ik herhaal, zegt de heer Van Geuns, men moet in Indië telkens den hamer gebruiken om waarheden in de massa te spijkeren dat van een eenigzins behoorlijke afrekening der duizenden en nog eens duizenden guldens, die in da kas van het z g. S. I.-bestuur zijn gevloeid, geen sprake isdat leden lijsten niet bestaandat om een voorbeeld te geven van „bestuurs"-ma nieren ten behoeve van aansluiting aan de telefoon met een gesloten bus in de kampongs albier werd gecollec teerd zonder dat ds gevers er verder iets van hoorden, enz. enz. Het i« de plicht van den publicist op een en auder het licht te doen vallen om de massa tegen aderlatingen te beschermen. Er zijn al vampiers genoeg in de kam pongs. Natuurlijk sputteren de „voorman nen", die tegenwoordig bij de S. I een gemakkelijk bestuursbaantje hebben, geweldig tegen beleggen zy vergade ringen, waarin triomfen gemakkelijk te behalen vallen enz. Zij vinden steun in de onbenulligheidsziekte van zoo vele Europeanen die meenen dat een Inlander, zoodra hij de S. I. fez op het leege hoofd zet, een solide Europeaan wordt." De Bond voor Staatspensionneering heeft een brief geschreven aan den minister van landbouw, nijverheid en handel, naar aanleiding van berichten, dat ouden van .dagen, op hun rente- aanvragen van vóór 9 December 1913, bedoeld bij art. 369 der Invaliditeitswet, van het bestuur der Rijksverzekerings bank geenerlei antwoord hebben ont vangen. Bepleit wordt, dat de beslissing op deze aanvragen bespoedigd worde. Vrijdagmorgen is, zoo meldt Het Volk, bij een villa in een bosch nabij Ede (G.) gevonden een te vondeling gelegd kind van 't vrouwelijk geslacht, 6a7 maan den oud. In de benedengang van het linker paviljoen der Oranje-Nassaukazerne te Amsterdam is Maandagochtend een brandje uitgebroken. Aldaar bevindt zich de groote gasmeter, die, daar het een z.g. natte meter is, met het oog op de strenge vorst der laatste dagen met stroo omwoeld was. Door onbekende oorzaak heeft dit stroo vuur gevat, zoodat op een gegeven oogenblik de vlammen er uit sloegen. Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was, be hoefde deze geen hulp te verleenen, daar men er in geslaagd was het brandje met eigen materiaal te blusschen. Een onmiddellijk ingesteld onderzoek naar de oorzaak van dit brandje, dat zeer vérstrekkende gevolgen had kunnen hebben, heeft nog niets aan het licht gebracht, meldt het Hbld. Een sergeant van de wacht, die kort van te voren den stand van den gas meter had opgenomen, verklaarde, niets verdachts bespeurd te hebben. De 19-jarige R., die met den voort- vluchtigen kassiersbediende B., van de firma v. Mierlo en Zn te Breda, mede naar het buitenland was gegaan, is te Breda teruggekeerd. Zaterdagavond laat vervoegde hij zich bij den heer v. Mierlo en bracht hem f 13.000 van het ont vreemde geld terug. Naar hij vertelde, was hij met zijn vriend B. den eersten avond meegegaan naar Antwerpen en van daar gegaan naar Parijs. Aanvankelijk wist hij niet dat B. geld had gestolen; toen hij dit vernam, besloot hij terug te keeren. Toen B. hem te Parijs f 13.000 gaf om te wisselen, is hij niet meer naar B., die in een café zou wachten, terug gekeerd hij heeft den eersten trein naar Nederland genomen. Niettegenstaande zijn betuigingen van onschuld, is R. in voorloopige hechte nis genomen. I)e voortvluchtige kassiersbediende had bij zich f 55.000 aan Nederlandsch bankpapier en f 30.000 aan chèques op een bank in Engeland. Zaterdagmorgen heeft er ten huize van den heer C. J. de Haas op de Leuve- haven W.Z. te Rotterdam een geweldige ontploffing plaats gehad. Deze is ont staan in een woonkamer op de eerste verdieping, waar dé ketel van een toestel voor waterverwarming, verbonden aan een haard, vermoedelijk door een ver stopping in een pijp van het toestel, uiteen is geslagen. De kracht van de ontploffing was zoo groot, dat in den zijmuur van het huis, ter hoogte van de eerste en tweede ver dieping, een gat van een meter groot is geslageu. Het zich in de kamer be vindende meubilair is kort en klein en het plafond grootendeels vernield. De straat voor het huis was met glasscher ven bezaaid en de voorgevel van het huis is tengevolge vau de ontploffing 5 centimeter ontzet en wordt op last der bouwpolitie geschoord. De schade is niet alleen op de eerste verdieping, maar ook op een zich daaronder be vindende zeet zeer belangrijk. Een begin van brand ontstond, maar werd met «en geplaatste slang op de waterleiding gebluscht. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. In de Spuistraat te Amsterdam zag een politie-agent Zondagmorgen tegen het aanbreken van den dag in een portiek een als heer gekleed persoon zitten. Denkende, dat de man zat te slapen, wilde de agent hem wakker maken, doch hij was geheel verstijfd en bleek overleden. Uit papieren, op

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1914 | | pagina 2