Het Land van Heasden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. 1 ge ut, Bouwland. KUNSTTANDEN BERTELS Lijnzaadkoekjes met suiker ARNOLO HOIJER. Mm iel schriftelijke tarantie. ijjtgjggg»jgag^ajggjg Plano- en Orgellianilel. PIANO'S in diverse stijlen en houtsoorten. HARMONIUMS voor salon-, kerk- en schoolgebruik. Repareeren - Stemmen - Verhuren. Buitengewone Aanbieding. pijnloos. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3337Zaterdag 21 Februari. 1914. BIJVOEGSEL. Notaris Kerkhoven te Werkendam, publiek verhuren: 1.25.30 H.A. best BOUWLAND, PRODUCTIEVERMOGEN: 100.000 kilo per dag. Oppert 156, Rotterdam. Groote voorraad. Billijke prijzen. Men vrage conditie voor ruilhuur en betaling. Tandheelkundige behandeling lAND VAN VOOB Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 71/i ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. BUITENLAND. Te Stockholm stierf dezer dagen een rijke zonderlinge, Christina Witland. De vrouw, die 03 jaar oud geworden is, nam op 18-jarigen leeftijd het besluit, zich voorgoed van de wereld af te schei den. Zij was toen een mooi meisje en stond op het punt met een officier van de koninklijke garde in het huwelijk te treden, toen deze plotseling het en gagement verbrak en met een ander huwde. Christina Witland werd bijna krankzinnig van verdriet en toen zij tenslotte herstelde, deed zij de plechtige gelofte, zichzelf op te sluiten en met niemand meer in aanraking te komen. Zoo leefde zij 75 jaar lang zonder iemand te zien, met slechts haar dienstboden als gezelschap, te midden van het ge- jaag van het moderne leven. Zij had nooit treinen, stoomschepen, trams, auto's of vliegmachines gezien. Zelfs het daglicht werd uit haar woning ge bannen, waar de blinden altijd zorgvul dig gesloten waren. Thomas Edison, de groote uitvinder, heeft zijn 67ste verjaring gevierd. Zijn levenskracht en levenslust zijn nog on gebroken en met klem kwam hij tegen over verslaggevers, die hem bij die ge legenheid bezochten, op tegen de theo- riën van hen, die wilden beweren, dat een man na zijn veertigste jaar eigen lijk aftakelde. Dat is onzin, meende Edison. Ik voel me nog als een jongen, en geestelijk en physiek sterker dan ooit. Ik leer nog steeds en ik geloof, dat mijn voornaamste werk nog moet komen. Zooals men weet, luidt een bepaling van de Duitsche milliardbelasting ten bate van de legeruitbreiding, dat men niet mag worden aangeklaagd wegens te lage aangifte, wanneer men het juiste bedrag van zijn vermogen opgeeft, in tegenstelling met vroeger. Hiermee heeft de slimme Duitsche staat al veel voor deel bereikt. Herhaaldelijk komen de voorbeelden van menschen, die vroeger tienmaal te weinig betaalden en nu, met de z.g. „General-pardon" hun wer kelijk of tenminste een grooter ver mogen opgeven. De president van het belastingdistrict Solingen is echter nog niet tevreden en heeft openlijk de bur gers gewaarschuwd, dat er nu nog ge legenheid is, om schoon schip te maken. Hij constateert, dat hem vele gevallen bekend zijn van belastingplichtingen, die hun vermogen te laag hebben aan gegeven. Wanneer de aanslag echter eenmaal heeft plaats gehad, hierop vestigt hij speciaal de aandacht en de belastingplichtige daarna al of niet vrijwillig het aangegeven bedrag wij zigt, is het reeds te laat en wordt de schuldige gestraft voor alle voorafgaan de jaren, dat hij de belasting ontdoken heeft. Wat den loop van het proces aan gaat, diene nog, dat bij deze belasting de behandeling in het openbaar kan plaats hebben, terwijl dit vroeger steeds met gesloten deuren moest geschieden. Een wet dus, die naast een t^oedgunstige bepaling, zeer radicale strafartikelen met zich brengt I De Russische Rijksraad heeft een voorstel van graaf Olsufjef aangenomen, die de plaatselijke keuze instelt. In ge meenten waarvan de bevolking zich in meerderheid heeft uitgesproken tegen den plaatselijken verkoop van alcohol houdende dranken, zullen noch de re geering, noch particulieren, lokalen mogen openen waar drank verkrijgbaar wordt gesteld. In eene den 26en Januari j.l. te Al lahabad gehouden openbare vergadering werden door den luitenant gouverneur der Vereenigde Provinciën sir James Meston, verschillende maatregelen aan gekondigd, in verband met den als een gevolg van droogte in die provinciën dreigenden hongersnood. Wij ontleenen aan de door de Times of India weer gegeven rede, dat de streek, waarvan zal worden verklaard dat er hongersnood heerscht, 17,000 vierkante Engelsche mijlen beslaat en eene bevolking heeft van 5 millioen zielen. De districten, die door ernstige schaarste zullen worden getroffen, beslaan een oppervlakte van 30,000 vierkante Engelsche mijlen en tellen eene bevolking van 14 millioen zielen. De toestand wordt nog verergerd door het gebrek aan veevoeder, waar door de landbouwer ook een groot deel van zijn vee zal zien omkomen. Sir James deed in het vervolg zijner rede een beroep op de particuliere liefdadig heid, om de door het bestuur getroffen maatregelen aan te vullen. Staande de vergadering werd voor een bedrag van meer dan f 42,000 ingeschreven. De vredesonderhandelingen tusschen Turkije en Servië zijn hervat, met kans op een spoedig welslagen. De beide regeeringen zijn overeengekomen de gezanten der groote mogendheden te Konstantinopel uit te noodigen om als officieuse scheidsrechters op te treden. In het stadje Bachenberg heeft de rijkste grondbezitter zich opgehangen omdat, naar hij voor zijn dood tot de buren zeide, de zware oorlogsbelasting op zijn bezit hem het leven vergald had. In de kleermakerij van den heer Fiéven te Brussel, is gisteren een ern stige misdaad gepleegd. De accountant Joris had zich met den boekhouder Dutroit en den vennoot, den heer Couno, bankier te Aalst, naar de kleermakerij begeven, toen de magazijnbedienden plotseling eenige schoten hoorden. Zij vonden den accountant Joris met het hoofd in de brandkast, den boekhouder Dutroit op den grond, beiden door revolverschoten gedood De bankier Cou no, die de dader is, had de vlucht ge nomen. Hij wordt thans gezocht. Men vermoedt dat de boekhouder den slech ten financieelen toestand voor den ven noot had verborgen gehouden, waarover deze wraak heeft genomen. Op klaarlichten dag hebben twee ban dieten op den weg van Brussel naar Termogde een viertal boeren en boerin nen, die per wagen van de markt terug keerden overvallen en hen van hun geld beroofd. Op een eenzame plek kwamen zij onverwachts uiteen boschje gesprongende een greep het paard bij den teugel, terwijl de andëre met een revolver de marktgangers bedreigde. „Uw geld of uw leven," was het bevel en de boerinnen, die in de eerste oogen- blikken zeer geschrokken waren, gaven dadelijk haar volle beurzen af. De bandieten zetten het toen op een loopen, maar werden door de boeren die weldra van den eersten schrik be komen waren en versterking hadden gekregen, achterna gezet. Een wilde jacht ontstond. De roovers losten daar bij een twintigtal revolverschoten, ge lukkig echter zonder iemand te treffen. De boeren lieten zich niet afschrik ken, zetten de jacht voort, en slaagden er in een der twee na een hevig ge vecht aan te houden. De boef was ge wapend met een scherpen dolk en een browning. Hij werd aan de politie over geleverd. BINNENLAND. Het „Ned. Zeewezen" verneemt, dat de door de marine-commissie aanbevolen Dreadnought een waterverplaatsing van 27000 ton heeft. Het blad weet niet, of de minister van marine dit ontwerp zal overnemen, of zich bepalen tot de water verplaatsing van 21000 tons door de staatscommissie als minimum gesteld. Zondag heeft te Amsterdam de be tooging plaats gehad, belegd door de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht. Eerst werd een optocht gehouden, waar aan 14 A 1500 betoogsters uit verschil lende deelen van het land deelnamen Daarna had in het Paleis voor Volks vlijt een vergadering plaats waarheen ook de Vrijz. Dem. Partij en de S.D.A.P een vertegenwoordiger gezonden hadden. Het woord werd gevoerd door de dames dr. Aletta H. Jacobs, J. S. P. Baerveldt- Haver, J. C. van de Meer van Kuffeler, E. Bergsma en W. Itallie van Embden, en door de heeren Herman Snijders, voorzitter van den Vrijz.-Dem. Bond en F. M. Wibaut, afgevaardigde der S.D.A.P. Ten slotte werd onder gejuich een motie aangenomen ter aanbeveling van het volkspetitionnement dat de Ver eeniging voor Vrouwenkiesrecht zal or- ganiseeren. De inspecteur der infanterie heeft bepaald, dat van elk der regimenten infanterie (grenadiers en jagers hier onder begrepen) 6 miliciens zullen wor den opgeleid tot onbereden treinsoldaat. Deze opleiding, die bij de treinaf- deeling van een der regimenten veld artillerie van elke divisie zal plaats vinden, zal gehouden worden: voor de miliciens der najaarsploeg der lichting 1913, van 1 t/m. 13 Juli en van 11 Juli t/m. 3 Aug. Maandagavond zijn, bij aankomst van den laatsten trein uit Utrecht, te Zwolle drie conducteurs aangehouden, verdacht van diefstal. Nadat het parket van Breda Maandag den geheelen dag een onderzoek heeft ingesteld is Dinsdag de kassier van de boerenleenbank te Zundert B. naar de gevangenis te Breda overgebracht. Vast staat reeds, dat een bedrag van f70.000 verduisterd is van ongeveer 400, meest kleine, boertjes, dienstboden enz. Door 't uitgeven van valsche boekjes en een hoogere percentage dan de leenbank is de verduistering mogelijk geworden. Het Soer. Hbld. meldt, dat 16 Ja nuari bij den korps-commandant te Soerabaja een klacht ontvangen werd van den soldaat-ziekenverpleger Awon- datu, die door den officier van gezond heid te Bangli op Bali, belast was met het overbrengen van twee zieke mili tairen. Toen het drietal zich den 3len dezer te Koesambe inscheepte op de Van Diemen, was er op deze boot geen plaats, daar bijna het geheele dek be zet was door vee. Om verzoek aan den eersten-stuur man om ligplaats voor de zieken, ant woordde deze, dat hem zulks niets aan ging en de ziekenverpleger zelf maar zoeken moest. Hierdoor gebeurde het dat de zieken, waaronder een ernstige borstlijder, de dagen, die de reis duurde, doorbrachten te midden van een zestigtal varkens. De klacht zal door den plaatselijken commandant onderzocht worden. ADVERTENTIEN. llraiiieerbuizenfabriek in Westelijk Noord-Brabant vraagt voor het Land van Altena een geschikt tegen flinke provisie, connecties hebbende met H.H. Landbouwers. Brieven onder No. 80 aan het Bureau van dit blad. zal Woensdag 35 Februari 1914, nam. 8 uur, in hetj Café Weduwe D. L. VAN DER WIEL, aldaar, Toor dsn Heer P. KOONINGS, voor 5 jaren, in den Vervoornepolder, in de Kom van Werkendam, in 5 meten en massa. Coöp. Stoomzuivelfabriek „OP HOOP VAN ZEGEN', Clenderee. IIOTG'4. 14.%%* Gerechtigd tot het voereu van het fflUk%boteruierk, (vastgesteld krachtens de Wet van 17 Juni 1905). Prima Roomboter tot a.s. Woensdag avond f 1.55 per K.G. Kaas in verschillende soorten en prijzen. Postzendingen a rembours door geheel Nederland. nieuwste systeem met 4 jaar schriftel. garantie. Kunsttanden k f 3,Gebitten k f 49, Volledige behandeling van Mond- en Tandziekten, w. o. trekkingen, beslist pjjnloos. Informaties kosteloos. Billijk tarief. Consult dagelijks van 96 uur, des Zondags van 912 uur. De operatieve behandeling geschiedt door 'n bevoegd arts. T APO T\ï? "R Q 4 YT Méc- Dentist. Kerkstraat 48, rloh' JLJCj Dli r\ V Hl, o.h. Postkantoor. «gloflch. zijn de eersten en blijven de eersten. Nevenstaande firmanaam in ieder koekje ge slagen, waarborgt hoogste voedingswaarde en grootste MELK- en VLEESCH-OPBRENfiST Bekroond op Landbouwtentoonstellingenbij Controle Vereenigingen voor koeien met de grootste lelkopbrengst en voor de best ontwikkelde springstieren met 22 eerste prijzen en gouden medaille. Bestelt nu bij onze wederverkoopers dit alom geroemde smakelijkste koekje voor bij voedering in de Weide en voor Stalvoedering in den winter, en gij zult de grootste IELK0PBREIVGST verkrijgen. HINTHAMERSTRAAT, 's-HERTOGENBOSCH. Franco huis naar alle plaatsen in Nederland, bij opgave van taillewijdte en toezending van postwissel. Niet naar genoegen kan geruild worden. Voor slanke figuren. No. 1. Sterk Hercules Corset, droit devant Model, 54 74 cM. f 1.80. Extra tailles 76 88 cM. f 2 10 2. Zelfde Model, in prima kwal., tailles 58 è.74 cM. f2,75. Extra tailles 76 88 cM. f 3. 3. Directoire, lang elegant Model, in prima kwal. in écru en crème tailles 54 k 74 cM. f3,25 4. Victoria Corset, lang elegant Model, in écru, crème en rose of blauw Broché 54 ÈL 74 cM. f3 90. 5. Victoria en Modesca Autoplastique, beste merken, op alle Wereldtentoonstellingen met goud bekroond. Extra lange Directoire fa$ons in prachtige écru en crème en gebrocheerde rose, blauw en crème, met roestvrije baleinen. Protilia, alléénverkoop, tailles 56 k 74 cM. f6.50, f5.50, f4.90, f4.25. GEVEÜTIG» sinds 4893. f 3.per tand. f 4®.per gebit. UI.!!. Bij ^laatsing van 3 Kunsttanden vergoeding van reiskosten. Zondags consult alleen op aanvrage. Vaghterstraat 17, Tel. 323, 's HEBT00ENB0SCH. El «III I mm SWAG ËRHAIV

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1914 | | pagina 5