vaardiger strijdmacht vormen dan de oude vrijwilligers. Die macht kan zeker verbeterd worden en de getalsterkte moet toenemen, maar er is al stijging in de dienstneming. De regeering blijft ti*gen dienstplicht gekant. Lord Roberts antwoordde, dat, naar het oordeel van de Vereeniging voor 's Lands Verdediging, de territorialen, al namen zij twee- of drievoudig in aan tal toe, nooit aan een leger van ge oefende soldaten het hoofd zouden kun nen bieden. Hij zou voor dienstplicht blijven ijveren. Er zijn op het oogenblik bijna 65,000 manschappen en officieren te kort. Twee vrouwen uit den omtrek van Potsdam, die zich Vrijdag in het bosch begaven om hout bijeen te zamelen, werden Zaterdagmiddag met krabwon- deu in het aangezicht en doorgesneden keel, dood in de nabijheid van het Duivelsmeer gevonden. De daad is ge paard gegaan van een zedelijk vergrijp. Van de moordenaars geen spoor. Volgens een telegram uit Moestafa (Bulgarije), heeft de politie daar Zater dagavond op de bevolking geschoten en tal van ingezetenen, onder wie ook vrouwen, gevangen genomen. Ik kan seint de afzender van het telegram niet de geheele waarheid zeggen. De gendarmen hebben gedreigd, mij te dooden. Het telegram is geteekend „Alexander Kiprof, gewezen afgevaar digde" en heeft in politieke kringen groote ontroering veroorzaakt. Berichten uit particuliere bron te Sofia ontvangen behelzen, dat in Nieuw Bulgarije, waar de overheden ten alle prijze bij de aanstaande verkiezingeu de regeeringscandidaten willen doen zege vieren, een waar schrikbewind heerscht. In Breslau is een apothekersvrouw wegens mishandeling van haar dienst bode, veroordeeld tot 3 maanden ge vangenisstraf en 250 mark boete. Haar medeplichtige zestien-jarige dochter kreeg 60 mark boete. De vrouw had het meisje zoo vreeselijk mishandeld, dat er geen plek op haar lichaam meer was, die geen wonden vertoonde. Haar oogen waren zoo gezwollen, dat men ze met een werktuig moest openen ten einde ze te onderzoeken. Het was niet de eerste keer, dat de vrouw voor een dergelijk feit terecht stond. Een particulier telegram uit Londen aan de N. R. Ct. meldt: Op uitnoodi ging van de commissie uit het Lager huis voor het onderzoek naar wensche- lijkheid om een tunnel onder het Engel- sche kanaal te graven, is Donderdag een vergadering van zakenmannen uit de City gehouden. Het ministerie van oorlog en de andere departementen hadden vertegenwoordigers gezonden. Met algemeene stemmen is een motie aangenomen ten gunste van den bouw van een tunnel. De vergadering was van meening dat daardoor de hartelijke betrekkingen van Engeland met Frank rijk en de andere mogendheden van hét vasteland zullen worden bevorderd. In tijden van vrede zal de tunnel den Eugelsche handel zeer ten goede komen en in oorlogstijd kan men hem gemak kelijk met dynamiet vernielen. De Amerikaansche regeering be schouwt het ophangen van Vergara als een feit, waarvoor de Mexicaansche pre sident Huerta voldoening zal moeten geven. Minister Bryan heeft dan ook mede gedeeld, dat de regeering der Vereenig- de Staten een eisch tot bestraffing van d*geii«n, die schuldig zijn aan den moord op Vergara, aan de regeering van Huerta heeft gesteld. Bij de Amerikaansche autoriteiten zijn overtuigende berichten ingekomen, naar luidt waarvan Benton, die ongewapend was, in het bureau van Villa te Mexico is neergeschoten. Hij had twee uur buiten het bureau gewacht om tot een onder houd met Villa te worden toegelaten eu toen hij het kantoor binnen ging, kreeg hij dadelijk een schot in de maag. Het eerste schot was al dadelijk doode- lijk, echter kreeg Benton nog andere wonden. Een buitengewoon hevige storm heeft gewoed boven het gebied dat naar het westen begrensd wordt door Buffalo en Pittsburg en naar het oosten door de kust van Maine tot Hatteras, zoo meldt men uit New-York. Het regende en sneeuwde, terwijl groote windsnelheden werden geregis treerd. De storm maakte spoor- en tele graaflijnen onklaar, zoodat verscheiden plaatsen afgesneden zijn. Te New-York is 20 a 25 cM. sneeuw gevallen er zijd vijf menschen gestorven tengevolge van het barre weer. Een particulier telegram aan de N. R. Ct meldt uit Parijs, dat Zaterdag ochtend uit een postrijtuig, waarmede brieven en paketten naar de stations worden vervoerd, een groot bedrag men zegt een millioen frs. is gestolen. Een jonge vreemdeling, wiens iden titeit nog niet vastgesteld is kunnen worden, heeft zich in een bekend nacht- restaurant te Nice, na er in gezelschap 7an eenige demi-mondaines duchtig ge fuifd te hebben, voor het hoofd geschoten op het oogenblik, dat hem de rekening gepresenteerd werd. De jongeman is niet dood, zijn toestand moet echter hoogst ernstig zijn; hij is te Nice naar een ziekenhuis gebracht. Hij wilde niet zeggen, hoe hij heette en heeft er zich toe bepaald mede te deelen, dat hij Nederlander was. Het vliegtuig van den Russischen vlieger Sikorsky, waarmede hij 16 menschen 17 minuten lang door de lucht heeft gevoerd, is een enorms tweedekker, die 1800 K.G. weegt en voorzien is van 4 motoren van 100 P.K> Zij brengen twee schroeven in beweging. Het toestel kan met 1200 K.G. belast worden. De passagiers kunnen plaats nemen in een hermetisch gesloten ka juit, electrisch verlicht en verwarmd. Volgens een Servisch blad zou bin nenkort te Parijs een nieuwe Servische leening van fr. 400 millioen worden uitgegeven voor den aanleg van een spoorweg naar de Adriatische Zee. De Servische regeering zal ook de aanleg- kosten voor het Albaneesche gedeelte van de lijn voorschieten, welke dan later door Albanië vergoed zullen moe ten worden. Te Cumières in Champagne is een jongen van zeventien jaar aangehouden, die den 27sten December zijn vader en zijn moeder tijdens hun slaap had doodgeschoten. De jongen had de lijken der beide menschen verborgen en het praatje rondgestrooid, dat zijn ouders op reis waren. Maar sedert leidde hij een vroolijk leventje en sloeg zooveel geld stuk, dat hij de aandacht ging trekken. Een onderzoek bracht de mis daad aan het licht; de lijken zijn ge vonden en de jongen heeft een volle dige bekentenis afgelegd. Plaatselijk Nieuws. Ifleusflen, 4 Maart. Aan het postkantoor Heusden en da daaronder ressorteeren de hulppostkantoren werd gedurende de maand Febr. 1914, inge legd f 17046.86, terugbetaald f 18986.98* Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 5529. Maandag 1.1. stonden nog alle aanleg steigers onder water en waren de uiter waarden aan de overzijde overstroomd en thans is alles weder tot den ouden toestand teruggekeerd en heeft de Maas de breedte als bij Zomer. De passagiers op de Heusdensche boot, komende van Rotterdam, maakten Zater dagmiddag met een dikke mist kennis, ter hoogte van Sliedrecht. Zij, die tegen geen kosten opzagen, lieten zich aan wal brengen en vervolgden de reis per spoor; doch de geduldigen kwamen eerst Zondagmorgen alhier aan, toen de lucht opgeklaard was. De reis van Rotterdam zal hen circa 16 uren geduurd hebben. Aalst Naar men verneemt zal het nationaal concours, dat dezen zomer alhier zou gehouden worden, niet doorgaan. De deelr.ame was niet groot genoeg om dit feest te doen slagen. Rcneden-Langstraat De han del in vette kalveren en varkens blijft sta tionair. Biggen worden met goede vraag vlugger omgezet en nuchtere kalveren wor den lager verhandeld. Men besteedt voor vette varkens 31 a 32 cent per halve k.g., schoon gewogen, vette kalveren van 60 tot 70 cent per k.g., levend gewogen, nuchtere kalveren van f 15 tot f 25 per stuk en biggen f 8 a f 14. Capelle. In de j.l. Vrijdag gehouden vergadering van de Commissie tot wering van Schoolverzuim zijn herbenoemd als voorzitter W. G. Treffers en als secretaris M. A. Verhoeven. De heer H. v. d. Waals, alhier, is benoemd tot onderwijzer met verplichte hoofdakte te Oude Tonge. Dritmtielen. In de maand Februari j.l. werden aan het postkantoor alhier be handeld 34 telegrammen, waarvan 15 wer den verzonden en 19 ontvangen. In de rijkspostspaarbank werd ingelegd t 1051.55 en terugbetaald f 862.54s. faiesien. Id de Vrijdag 1.1. gehouden gemeen ter vadsvergadering is tot secretaris dezer gemeente benoemd de heer G. Verhoe ven alhier. i Gravemoer. Over de vorige maand zijn door het hulptelegraafkantoor alhier behandeld 42 telegrammen, waarvan zijn verzonden 17 en ontvangen 25. Het aantal telefonische gesprekken be droeg 16. Op de Rijkspostspaarbank werden 36 in lagen gedaan tot een bedrag van f 1297,91, terwijl 20 terugbetalingen plaats hadden tot een bedrag van f 2310,74. Op 28 Februari is het inschrijvings register dezer gemeente voor de lichting 1915 gesloten met 14 ingeschrevenen, terwijl tegelijk het inschrijvingsregister voor de lichting 1916 is geopend. Herpt. Den lsten Maart was het 50 jaren geleden, dat Barend Crane veld als klompenmaker in dienst kwam bij de fa milie Van den Broek; 37jaar diende hij T. v. d. Broek en 12£ jaar N. v. d. Broek, de zoon, die de zaak van zijn vader voort zette. In onzen tijd van werkstakingen en on tevredenheid, mag dit feit wel vermeld worden als een teeken van goede verstand houding tusschen patroon en werkman. Niettegenstaande zijn hooge jaren verricht Craneveld nog met toewijding en voorbeel dden ijver zijn zwaar handwerk en strefct hij vele jongeren nog tot een voorbeeld. kaatsheuvel De voordracht voor de benoeming van een hoofd der school te Loon-op-Zand is als volgt samengeste'd, no. 1. J. B. van Opstal, no. 2. J. A. Schellekes, no. 3. A. G. Laarakker, no. 4. J. van Ros- sum en no. 5. J. C. Leer aarts. Donderdag 26 Febr. 's avonds half zeven werd in de Chr. school aan den Loon- schendijk de algemeene ledenvergadering gehouden van de „Ver. tot Stichting en Instandhouding van een School met den Bijbel. De voorzitter, ds. Japchen, opende de samenkomst met gebed, waarna Ps. 25 6 gezongen werd. Daarna las de voorz. Jes. 35, terwijl hij vervolgens een toespraak hield over Spreuken 226. In tijn toespraak bleek vooral het groote nut van Chr. onderwijs. Daarom spoort hij alle ouders aan hunne kinderen in die leer op te voeden en het personeel in den gebede te gedenken, aan gezien hunne taak zoo zwaar is. Ten slotte spreekt hij nog den wensch uit, dat iedereen hem na zou volgen door een vurig voor stander te worden van de school waaraan de natie gehecht is. Aan het einde dezer schoone aanspraak wordt Ps. 1195 gezongen. Het woord is nu aan den secretaris P. Spie- ring8. Deze geeft een nauwkeurig verslag over 1913 Hieruit bleek dat het personeel veel verandering onderging en dat het leer lingental, niettegenstaande er eenige naar de Sprangsche Chr. school zijn vertrokken constant ia gebleven. Uit het verslag van den penningmeester C. Verhoeven bleek, dat de financieële toe stand der school niet slecht was, hoewel met 't oog op de schulden toenemende steun noodzakelijk blijft. De aftredende leden M. van Pelt, P. de Rooij en G. Verhoeven werden met nagenoeg algemeene stemmen herkozen. Staande de vergadering nemen ze hun herbenoeming aan. Tot het contró- leeren der boeken werden aangewezen H. Michaël en A. Smits. Na het zingen van ps. 89 8 sloot hierop ds. Japchen de ver gadering. Inderdaad de gunstige reputatie onzer gemeente wordt vooral den laatsten tijd niet weinig afbreuk gedaan. Nog zoo betrekkelijk versch ligt die lijdensgeschiedenis van de „Vaugueline" in 't geheugen en thans weer brengt een faillissement van een schoen makerspatroon deze plaats in opspraak. llceuweil. Donderdag den 19 Fe bruari j.l. had alhier eene vergadering plaats van de onderafdeeling Drongelen der V. P. N. Daartoe uitgenoodigd trad als spreker op de heer Favenier van Hooge- Zwaluwe, die op eene onderhoudende wijze, de aanwezigen zeer vele nuttige wenken ga( ten aanzien van de kippen houder ij. Mederhemert. In den hooihandel komt weer een weinig leven. Door de firma Huisman en Lankhuizen teRaamsdonksveer werd een partij gekocht. Eveneens kocht de heer W. v. Genderen te Welseind een partij voor zijn hooipersen. Prijs f 12 f 13 per duizend. Bij de verplichte hengstenkeuring te Tiel gehouden, werd de welbekende hengst „Ludwig" van den heer O. v. d. Werken, alhier, weder goedgekeurd. Itaamsdonk. Rijkspostspaarbank over Februari 1914. Ingelegd f 16.077,49. Terugbetaald f 11.760,01. Laatste boeknum mer 5318. De boeren, die Zaterdag met paarden van hier naar de Gorinchemsche markt gingen, konden, wegens de mist, te Sleeu wijk niet over. Een 100-tal paarden bleef aan dezen kant. Een paar kooplieden kwa men per roeiboot van Gorcum en kochten 15 stuks. Het paard van B. Langerwerf ging met de eg achter zich op hol. De eg bleef bij Coenders liggen en het dolle ros liep door de hoven bij B. Langerwerf, Th. Smeur •n P. Harks, vernielde er de heggen en hield als een deftig burger voor het hotel Teunen te Waspik stand. Werd het Hermanzijlsche veer met veerhuis en landerijen tot heden gepacht voor f 650, thans is W. Boons pachter ge worden voor f470 per jaar. £ileeuwf|k. Zaterdagavond j.l. is, tengevolge van de mist, E. van Steenderen uit Gorinchem, alhier met zijn kruideniers wagen van den dijk gereden. De materieele schade is vrij groot, doch naar we vernemen dekt assurantie de schade. Het inschrijvingsregister voor de mi litie lichting 1915, bevat alhier 28 inge schrevenen. Sprang. Over de maand Februari werd aan het hulppostkantoor alhier, op 's-rijkspostspaarbank belegd f 1385,38, te rugbetaald f 546,95. Tot onderwijzeres aan de chr. school alhier, is benoemd mej. H. C. Seeler te Amsterdam. De keuring van springstieren voor deze gemeente zal plaats vinden op het marktplein te Waalwijk, op Vrijdag 13 Maart e.k., des nam. 2 uur. J.l. Zaterdagavond trad voor dea.-r. prop. club „Groen van Prinsterer" alhier op: de Weled. heer H. E. v. d. Leeden, met het onderwerp: „De Grondwetsher- z'ening van 1887", terwijl door den heer J. W. Genuït Jr. ter bespreking werd in geleid art. 2b. van „Ons Program". Op beide onderwerpen volgde een leven dige discusie. Voor de te voeren propaganda werd een commissie bestaande uit 4 per sonen benoemd. In de vorige week herdacht onze dorpsgenoot, de schoenmaker J. Molen graaf, den dag dat hij vóór 25 jaar als „t'huiswerker" in dienst trad bij de firma KlerxDekkers te Baardwijk. Door genoemde firma werd aan den ju bilaris onder couvert, als blijk van waar deering een geldelijk cadeau aangeboden, Als gevolg van het overmatig gebruik van sterken drank, viel j.l. Maandagavond zekere P. woonachtig te Kaatsheuvel, in de sloot langs de Biersteeg. Boven wonder liep dit goed af en kwam hij met een nat pak vrij. Vee». Vrijdagmorgen zou de 64-jarige K. V. uit Rotterdam zich per Bossche boot naar zijne woonplaats begeven. Hij bevond zich op het erf van den landbouwer K. en was met dezen druk in 't gesprek. Plotseling werd het gesprek verbroken. V. viel tegen den grond en toen men hem wilde oprichten was hij reeds een lijk. Zijne familie werd telegrafisch met dit treurig feit in kennis gesteld. Dat zulks een groote consternatie veroorzaakte laat zich begrijpen. Waspik. Zekere R. werd Zondag avond plotseling door drie personen aan gevallen en ernstig mishandeld. De zaak is in handen der politie, die een ijverig onder zoek instelt. Bij besluit van B. en W. dezer ge meente d.d. 28 Februari is aan P. A. Ruij ten- berg alhier vergunning verleend tot oprich ting van een slachterij. W|jk. In de plaats van H. Kentie is tot wegwerker alhier benoemd G. Vos. Het aantal verhandelde telegrammen over de maand Februari bedraagt 35. Kerknieuws. Drongelen. Bij de laatstgehouden verkiezing is tot Secretaris-Penningmeester en kerkvoogd der Ned. Hervormde gemeente alhier, benoemd de heer J. A. van der Schans. De benoeming geschiedde ter ver vulling der vacature, ontstaan door het overlijden van den heer J. Oerlemans. Sturgerlijke Stand. Heusden, van 17 Febr. tot 3 Maart. Geboren: Antonius Wilhelmina en Adrianus Maria, zoons van Arnoldus Jacobus Walraven en Cornelia Greve. Overleden: Teunis van Oosterhout, 63 jMaria Josepha Huberta Malingré 83 j.; Nicolaas van Baardwijk, 23 j.; Theodoortje Goverdina Hoogendoorn, 17 j. Werkendam, van 2027 Febr. Geboren: Adriana, d. v. P. van den Heuvel en A. H. den HaanBastiaan Hendrikus, z. v. C. W. van den Heuvel en A. C. Potters; Jacobus, z. v. J. C. van der Werff en A. Verheij. Dewerken en Sleeuwijk, van 20 tot 27 Febr. Getrouwd: Arnoldus van Drunen, 82 j. en Jannigje W. voor den Dag, 28 j. Geboren: Elizabeth, d. v. P. van Breugel en M. van BreugelMetta, d. v. J. M. Paans en A. A. Ritmeester. Overleden: Leendert Paans, 85 j., wednr. van P. den Hollander Arie Cor nelis de Graaf, 3 jJacob Cornelis van der Stelt, 20 j.; Cornelia Branderhorst, 62 j., echtg. van H. van der Stelt; Margrita Elizabeth Pellicaan, 10 m. Ingekomen van: Gameren, 1). van der Stam; Woudrichem, J. Baks en gezin; Almkerk, N. J. van Breugel; Rotterdam, F. W. Kramer, Vertrokken naar: Haarlemmermeer, H. van der Giessen. Dussen, over de maand Jan. Geboren: Teuntje, d. v. J. van Dijk en C. v. d. Assem Adriana H., d. v. G. van Hees en A. H. Wijnen; Geer- truida, d. v. M. Rijken en L. van Mers- bergenJustinus A. Q., z. v. P. Lee mans en C. StaalMarinus, z. v. Z. Raains en B. BesterveldCornelis J., z. v. A. A. Verhoeven en C.Th. Valk; Johannes W., z. v. W. van den Broek eu P. Muskens; Maria A., d. v. M. Dekkers en W. 't HooftJohanna A., d. v. A. J. v. d. Pluym en E. van Dort- mont; Petronella, d. v. J. van Dort- mont en E. Kouwenberg Theodora P., d. v. C. J. de Veth en A. v. d.Pluijm Jannigje, d. v. P. de Waal en A. Colijn. Overleden: L. Pellecaan, 14 d.J. van Tilborg, 76 j., echtg. van M. van BiezenW. J. v. d. Giessen, 9 m. W. Koene, 69 j., echtg. van J. Rib- bensAntonie van Dortmont, 67 j., echtg. van W. van der Pluijm. Ingekomen van: Tiel, J. van Houtem en gezin Schimmert, J. B. Broeders 's-Hertogenbosch, M. van Dortmont St. Michiel-Gestel, W. Heijmans. Vertrokken naarTilburg, C. van BalkomWaspik, L. S. Boogmans Raamsdonk, C. PrinsenMoergestel, M. Gregoor; Sleeuwijk, G. Pruis3en St. Michielsgestel, E. Heymans; Made c. a., A. Leemans; Rotterdam, J. C. van Daalen; Drunen, J. C. van Tilburg; Geertruidenberg, C. van Stein. Sprang, over de maand Jan. Getrouwd: J. Quirijns, 28 j. en D. Varossieau, 41 j. Geboren: Petronella Cornelia Hen- drika, d. v. F. A. Spapens en M. H. van Dongen; Josijna, d. v. L. W. van der Hammen en G. Haverhals; Adriana, d. v. J. H. van Beek en A. de Jong; Cornelis, z. v. A. de Jong enC. Spuij- broek; Hendrik Wouter, z. v. D. Spuij- broek en Joha. Blok; Pieternella Adri ana, d. v. A. B. van der Hoeven en J. C. van Wijlen. Overleden: A. C. Hubert,62j ongeh.; Christoffel Brouwers, 80 j. wed. van C. van Vuuren; A. Spuijbroek; 68 j. wed. van A. van der Hoven; H. Leenen, 10 mud.; S. Timmermans, 68 j. ongeh. Meeuwen, van 1—15 Febr. Getrouwd: Gerrit Tameris, 26 j. en Johanna Maria Bouinan, 29 j. Overleden: Wilhelmina Poorter, 84j. wed. van P. Colijn. Ingekomen van: Veen, N. A. Haspels. Vertrokken naar: 's Gravenhage, P. van DruueD. Keehtzakcn. kantongerecht Heusden. Uitspraken van 26 Febr. 1914. Openb. dronkenschap: M. v. T., Gies sen, I. d. D Andel, en F. C. Z., Wer kendam, ieder f 5 of 3 d. Rijwiel zonder licht: H. G., Werken dam, f 10 of 5 d.; C. P. H., idem, f 6 of 3 d.; A. W. v. D., idem, en A. d. S., Arkel, ieder f 5 of 3 d.; J. R., Woudri chem, en C. V., Dewerken c.a., ieder f 4 of 2 d.; C. B., Werkendam, J. B., Almkerk, en P. v. H., Sleeuwijk, ieder f 3 of 2 d.; G. B Veen, f 2 of 1 d. Voertuig zonder licht: C. H. G. S., Sleeuwijk, en B. v. d. D., Dewerken, f 5 of 3 d. Politieverord. van WerkendamJ. B. Z., Dewerken, f 20 of 5 d.; P. O., W. C. V., N. H. en D. K., Werkendam, ieder f 10 of 5 d. StraatschenderijP. C. v. O., Werken dam, G. V. en G. V., Dewerken, ieder f 15 of 1 maand T. S. Hond zonder muilkorfG. d. B., Sleeuwijk, f0 50 of 1 d. Prov. wegenreglM. A. V., Veen, f2 of 1 d. Drankwet: T. v. B., Meeuwen, f 15 of 5 d. en verbeurd verkl.; C. v. C., idem, f 25 of 10 d., zonder verbeurdverkl.; D. W., Giessen, f 10 of 5 d. en ver beurdverkl. Leerplichtwet: A. B., Woudrichem, f 2 of 1 d. Als verdacht van overtreding der loterijwet (het ten verkoop in voorraad hebben van zoogenaamde Tijdgeest- Obligatiëq) had zich heden voor het Kantongerecht te Sommelsdijk te ver antwoorden L. V., Agent der N. V. „De Tijdgeest". De Ambtenaar van het Openbaar Ministerie, overwegende dat de bij be klaagde in beslag genomen stukken vallen onder de uitzonderingsbepaling vau Art. 1, sub 2 der loterijwet, vroeg „Ontslag van Rechtsvervolging". LAMDBOllW. De directeur-generaal van den landbouw doet, in verband met enkele gevallen van mond- en klauwzeer, welke zich in den laatsten tijd hier te lande weder hebben voorgedaan, opnieuw een beroep op de medewerking van alle veehouders, ten einde vooral door tijdige toepassing van de be strijdingsmaatregelen de ziekte, daar waar zij mocht optreden, zooveel mogelijk te kunnen beperken. Het is daarvoor van het grootste belang, dat een ieder de verplichting, hem door de wet opgelegd, om, wanneer zich bij een stuk vee verschijnselen van mond- en klauw zeer openbaren daarvan onmiddellijk kennis te geven aan den burgemeester der gemeente waar het vee zich bevindt, stipt nakomt. Het verdient aanbeveling om ook van gevallen van twijfelachtigen aard aangifte bij den burgemeester te doen, opdat door «en deskundig onderzoek de aard der ziekte kan worden vastgesteld. Hij die deze onmiddellijke aangifte ver zuimt, stelt zich niet alleen bloot aan ver oordeeling tot het betalen eener boete, doch verliest bovendien overeenkomstig de be- paliigen der wet elke aanspraak op ver goeding, indien zijn vee ter uitvoering der voorgeschreven maatregelen moet worden onteigend en afgemaakt. Binnenland. Bij het departement van koloniën is ontvangen het volgende telegram van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië dd. 28 Februari jl. betreffende pestge- vallen op Java, gedurende het 14-daag- sche tijdvak van 1124 Februari j.l Afd. Malang 3ll nieuwe pestgeval len 318 dooden, waaronder 4 Europe anen. Toeloeng Agoeng 14 Bangil 30. Pasoeroean 4 doodelijke gevallen. Ma- dioen 46 nieuwe gevallen, 39 dooden. Kediri 33 nieuwe gevallen 32 dooden. Soerajaba 26 nieuwe gevallen 17 dooden. Paree 55 nieuwe gevallen 51 dooden. Magetan 28 nieuwe gevallen 25 dooden. Malang en Magetan in de vorige peri ode elk nog 1 en Pasoeroean nog 2 doodelijke gevallen. Bij den minister van koloniën bestaat het voornemen, in het belang van de pestbestrijding op Java, spoedig twintig jonge artsen naar Nederlandsch-Indië uit te zenden, die «en verbintenis voor één jaar moeten aangaan, op een bezol diging van f 400 's maands. Sedert bij Kon. besluit van 21 Mei 1900 voor het dooden van zeehonden binnen het watergebied van het Rijk premiën zijn toegekend zijn ongeveer 14 jaren verloopen en het getal gedoode dieren is zoo groot geweest in den loop van dien tijd, dat het getal merkbaar verminderd is; lagen voorheen kudden van meer dan 200 exemplaren op de zandbanken te rusten, nu is het een zeldzaamheid, dat men er twintig bij

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1914 | | pagina 2