Het Land van flensden eu iltena. de Langstraat en de flommelerwaard. Door Schade en Schande. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3341Zaterdag 7 Haart. FEUILLETON. Het onderwijs hier te lande en in het buitenland. UwD VAN ALTE^ VOOB Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. 1914. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 71/i ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. De beer M. E. Sadler zegt in zijn werk over het voortgezet onderwijs van de landen rondom ons o. m. het vol gende: „In al deze landen is de aandacht der openbare meening gevestigd op het probleem van het voortgezet onderwijs. En allerwege komt men tot dezelfde conclusies. Ten eerste, dat er behoefte is aan verdere beperking van den ar beidsduur van jeugdige personen. Ten tweede, dat de wet alle werkgevers, hieronder ook begrepen de regeerings- departementen, fabrikanten, handelaars en zij, die jeugdige bedienden houden, de verplichting moet opleggen de jonge lieden onder de 17 jaar cursussen in technisch en algemeen vormend onder wijs te lateo volgen gedurende minstens 4 uren per week, op tijden dat zij niet te vermoeid zijn om er met vrucht van te genieten. En ten derde, dat de staat krachtige pogingen moet aanwenden om de gemeentebesturen en plaatselijke autoriteiten te steunen bij de organi satie van het voortgezet onderwijs." De openbare meening hier te lande denkt er iets anders over dan die in de landen rondom ons. Zoo zijn er bijvoorbeeld in ons land nog 140 gemeenten, of 12 pCt. van geheele aantal, waar geen herhalings- onderwijs gegeven wordt. En van die 140 gemeenten behooren er 69 tot één provincie, tot Limburg namelijk. Dédr ziet men dus niets in van de noodza kelijkheid van herhaliegsonderwijs. In het geheel zijn er maar 47.000 leer lingen, die de herhalingsscholen be zoeken. Een flink aantal nog, zullen sommigen misschien zeggen. Doch laten we hier even op antwoorden dat het aantal der kinderen, dat van verder onderwijs verstoken blijft, op 200.000 kan worden geschat. Deze cijfers laten duidelijk zien hoe men hier in ons land over het herha- lingsonderwijs denkt. Dat moet echter anders worden Gelukkig kan al geconstateerd worden dat de overtuiging in steeds breeder kringen veld wint dat leerplicht voor het voortgezet onderwijs de eerste voorwaarde is om tot een eenigzins afdoende zorg voor de opvoeding der jongelieden te komen Laat Duitschland ons tot voorbeeld zijn, waar de ontwikkelingsgang van ALICE IN CLAUDE ASKEW. 46) En niet alleen de Squire leed onder die spanning. Als een schaduw hing zij over het geheele gezin, verdeeld in zichzelf en door den geest van oneenigheid gescheiden. Wie zou de dood tot zijn eerste offer kiezen, den vader of den zoo a Dit was een gewichtige vraag het was meer, het was een levensquaestie. „Ik zal je overleven," had de Squire zeven jaar geleden tegen Launcelot geroe pen. „Geen kluit aarde, geen grashalm van Chalton zal aan jou of de jouwen toebe- hooren. Je weigert, afstand te doen van je aanspraken, maar ik zal ze vernietigen door je te overleven." Stierf Launcelot het eerst, dan moest het landgoed, volgens het testament van zijn grootvader, op Mark overgaan. Het deed er niet toe, dat Launcelot vrouw en kind had, die konden zonder een cent terug- keeren, van waar zij gekomen waren. En zoo zou het stellig gaan ook. Op het vreeselijke bericht waren zij haastig naar Chalton gekomen, en ondanks huu diepe, treffende smart werden zij door Mark, zijn vrouw en hun moeder met koele minachting behandeld. Indien echter Launcelot, al was het maar vijf minuten, langer leefde dan zijn vader, dan zou de kleine John de heer van Chalton zijn, erfgenaam van het land het voortgezet onderwijs het verst voort geschreden is en vele staten en steden een systematische regeling met leerplicht hebben ingevoerd De heeren E. J. van Det en F. L. Ossendorp hebben een diepgaand onder zoek gedaan naar het herhalingsonder- wijs hier te lande en in het buitenland en daarvan rapport uitgebracht, waarin ze o.a. het volgende zeggen Al bestond de leerplicht tot het veer tiende jaar, dan nog mocht het als gebiedende eisch gelden dat de kinderen niet van verder onderwijs verstoken blijven, maar tenminste nog twee jaren voortgezet onderwijs genieten. Een voortgezet onderwijs van één jaar is van te weinig beteekenis. Nu er geen leerplicht tot 14 jaar bestaat, diende het voortgezet (herhaling»-) onderwijs zich minstens uit te strekken over drie of meer jaren. En even verder Heel wat werkgevers toonen niet de minste belangstelling in de meerdere of mindere ontwikkeling hunner jeug dige arbeiders, vele ouders en kinderen bekommeren zich er evenmin om, waar door te laat eindigen met het werk en de te langen arbeidsduur het op tijd zoowel als het geregeld komen vaak belemmeren. Rapporteurs zeggen dat het gevoelen vrij algemeen is dat verbetering voor namelijk gezocht moet worden in de volgende maatregelen: a. het onderwijs moet in verband gebracht worden met de practijk, b. het onderwijs moet kos teloos gegeven worden, c. het onderwijs moet gegeven worden in de dag uren, d. het aantal uren moet belangrijk worden uitgebreid, e. het volgen van het herhalingsoDderwijs moet worden verplicht gesteld, f. de werkgevers moe ten verplicht worden hun jeugdige ar beiders voor het volgen van het her- halingsonderwijs vry te geven. Is het noodig dat wij er hier nog eens op wijzen van hoeveel belang het onderwijs, göèd onderwijs, voor een ieder is? Latèn we vertrouwelijk zijn, lezer: hebt ge uzelveu niet meermalen ver weten dat ge in uw jonge jareri op school zoo slecht uw best hebt gedaan en hebt ge ook niet meermalen de ver zuchting geslaakt: och, kon ik die jaren nog maar eens overdoen, wat zou ik dien tijd dan aders besteden Ouders, dringt er daarom by uw kin deren op aan dat ze hun schooljaren niet verbeuzelen, moedigt heu aan by de studie, doet alles wat ge kunt, opdat uw kinderen volop van het onderwijs zullen kunnen genieten, en moeten ze dan eindelijk de school verlaten, om hun plaats op kantoor of in de werk' plaats in te nemen, dat ze dan van de gelegenheid tot herhalingsonderwijs ge- b uik gaan maken Buitenland. goed, waarvan zijn vader den korten tijd, die hem nog zou overblijven, bezitter zou wezen. Wie zou het zijn? Mark, toch reeds een rijk man, Mark, die de achting van buren, knechts en pachters verbeurd had, Mark, die kinderloos was, en waarschijnlijk nooit een zoon zou hebben, op wien hij den naam en de tradities van de Holts zou kunnen overdragen of John, die met zijn krach tig figuurtje de rechte lijn vertegenwoor digde, die beloofde, alles te zullen worden, wat een Holt moest wezen, en voor wien zijn grootvader, de Squire, zijn armen had geopend toen het kind aan zijn bed was gebracht? Wie zou het zijn? Dat was de groote vraag. Wat de Squire het liefst zou willen, was niet twijfelachtig. Launcelot was zijn eerst geborene, en John was Launcelot's kind. Er was getelegrafeerd om Veronica, doch zij had niet dadelijk haar post kunnen ver laten. Bij haar aankomst werd zij door Sir Frederick Hornby ontvangen, en ernstig bespraken zij samen het geval. Het was niet waarschijnlijk dat één van ae beide patiën ten den dag zou doorkomen. „Wie zal het eerst gaan?" vroeg zij met trillende lippen. Hij schudde het hoofd, want ook hij be greep den toestand zeer goed. „Ik vrees dat het Launcelot zal zijn," meende hij. „Hij verminderd hard. Pijn heeft hij niet, en daar moeten wij dankbaar voor zijn, maar hij is bezorgd over zijn vrouw en kind. Hij begrijpt, geloof ik, n et, dat hij en zijn vader een wedloop met den dood houden; hij is tenminste overtuigd, dat hij het eerst zal gaan. En hij is er zeker van, dat zoodra hij dood is of in ieder geval zoodra hij begraven is, Madge en de Een ongewone aanslag wordt uit Re- miremont gemeld. Een jongen van 17 jaar, bediende op het kantoor van een fabriek te Remiremont, ging eergis teren naar zijn werk, toen hij door twee individuen werd overvallen. In een oogwenk bonden zij hem aan armen en beenen, staken een prop in zijn mond en nadat ze hem hevig geslagen en ge schopt hadden, sleepten de boosdoeners den knaap een eind voort en hingen hem toen met het hoofd naar beneden aan een tak van een boom op, waarna zij de vlucht namen. De jongen zou zeker omgekomen zijn zoo zijn gereutel niet door twee mannen gehoord was, die op eenigen afstand voorbijgingen; zij bevrijdden hem. De jongen had in een van zijn aanranders met zekerheid een man herkend, die Zaterdagavond laat op het kantoor, waar hij nog zat te werken, was binnengedrongen, blijk baar om te stelen, maar door hem op de vlucht gejaagd was. De sneeuwstorm die het noordoosten van de Vereenigde Staten heeft geteis terd moet wel heel bar geweest zijn; en vooral New-York heeft veel geleden. De storm heeft 36 uur aangehouden; hij heeft negentien meDSchen het leven gekost. De aangerichte schade loopt in de millioenen dollars. De straten van New-York zitten dik onder ijs en sneeuw. Zoo goed als alle telegraafverbindingen van New-York met het omliggende land zijn vernield; en ook de treinen komen lang niet alle en dan nog slechts met veel vertraging binnen. Ver scheiden treinen worden vermist; de betrokken maatschappijen weten zelfs niet waar zij zijn blijven steken. Zoo staan tusschen New-York en Albany vier treinen. Er zijn tal van schepen vergaan; en de lijst van de rampen, die hebben plaats gevonden, is nog lang niet volledig binnen. In den staat New- Jersey is wel de meeste schade aangericht. Een hevige orkaan heeft de Cook eilanden (Polynesië) geteisterd en vooral op Atioe en Mauki groote verwoes tingen aangericht. De storm ging ge paard met een zeebeving. Naar aanleiding van een particulier kleine John van Chalton zullen verwijderd worden, en dat zij een wanhopigen strijd om het bestaan zullen moeten voerenje weet, dat zij slechts heel weinig hebben kunnen sparen. Het is zeker meer dan waar schijnlijk, dat het zoo zal gaan. Mark ge draagt zich als een ellendeling, hij heeft zijn stervenden broeder niet bezocht me vrouw Holt trouwens ook niet en als men ziet, hoe beiden de arme Madge be handelen, zou men denken, dat zij geen recht heeft, de aarde te betreden, veel minder dit huis. De jonge mevronw Douglas Mer- ridew bezit meer menschlievendheid, zij is heel vriendelijk en hulpvaardig." „Ik heb nooit een sterfhuis gezien, waar zooveel verdeeldheid heerschte," ging hij na eenig zwijgen voort. „Denk maar eens even na, dan zal je het begrijpen. De verzoening van den Squire met Launcelot had de anderen reeds zoo woedend gemaakt, dat zij onder verschillende voorwendsels het huis verlieten. Na het ongeluk moesten zij natuurlijk terugkomen, en toen schenen zij het als een beleediging te beschouwen, dat Madge en John hier ook waren. Ik heb ronduit moeten zeggen, waar het op stond, dat verzeker ik je, zoodat ik nu met geen vriendelijke oogen word aangezien, en zij zouden mij zeker de deur gewezen hebben, als de Squire er niet op had aangedrongen, dat ik dokter Pritchard zou wegsturen, en de behandeling op mij nemen. De Squire gaf ook last, dat er om jou getelefoneerd zou worden hij is Goddank volkomen bij zijn bewustzijn, ondanks de pijnen die hij lijdt maar daar zij weten, hoe je over alles denkt, moet je maar niet verwachten, dat de verdere familie je vriendelijk zal ontvangen. Alleen mevrouw Merridew heeft mij verteld, dat zij het heerlijk vond, je te telegram publiceert de Times een brief van Benton's zuster, den toestand in Mexico betreffende. Deze dringt er op aan, dat de Engelsche regeering han delend zal optreden, inzake het gebeurde met haar broeder. Reeds zijn er twee weken voorbijgegaan en men is nog niets verder gekomen. De Londensche bladen wijden aan dacht aan dezen brief en betoogen, dat het rechtsgevoel van het Engelsche volk diep gekrenkt is, en zij spreken de hoop uit, dat president Wilson dit ook zal beseffen. De Servische minister van buiten- landsche zaken heeft den Servischen gezant te Sofia opgedragen opnieuw krachtige stappen te doen, ten einde de in vrijheidsstelling van de in Bulgarije gevangen gehouden Serviërs te be werken. De Berlijnsche correspondent der Köl- nische Zeitung noemt het bericht in een Parijsch blad, dat graaf von Dohna- Schlobitten, de Duitsche militaire ge volmachtigde, uit Rusland is terugge roepen in verband met de ontstemming die tusschen beide regeeringen is ont staan naar aanleiding der militaire mis sie van maarschalk Liman von Sanders, ten eenenmale onjuist. Tot de terug roeping was reeds besloten, lang voor de missie vertrok. Het congres van Russische exporteurs heeft een motie aangenomen, waarin gezegd wordt, dat de Duitsche uitvoer- premiën nadeelig werken op de Rus sische nijverheid en het dus noodig is om het voorbeeld van Canada te volgen en een aanvullend recht te heffen bij invoer van artikelen, waarbij premie wordt verleend. Omtrent de Afrikaansche ballingen en na verschillende besprekingen met de afgevaardigden der Engelsche ar- beidersvereenigingen schrijft de Lon densche correspondent van de N. R. Ct. van 3 dezer: Ik verneem van den heer Poutsma zoo juist eenige bizonderheden over zijn en zijner lotgenooten en medestanders toekomstplannen. „Wat verwacht u nu eigenlijk pre cies van de groote beweging voor uw zaak en wat bedoelt u en bedoelen de anderen met „dat u in elk geval terug gaat naar Zuid-Afrika?" Aldus mijn vragen. De heer Poutsma bleek in zijn hart nog niet zoo heel hoopvol. Ik had hem juist het Reutertelegram getoond (hij had de ochtendkranten nog niet gele zen), waarin de verwerping wordt ver meld van de amendementen op hat ver banningsartikel in de indemniteitswet. zullen weerzien. Wij hebben hier drie ver pleegsters, het was niet gemakkelijk die zoo dadelijk te vinden, maar ik ben blij, dat jij er bent" met de innigste sympathie zag hij haar aan „want ik weet wat je gevoeld moet hebben, toen je het verschrik kelijke bericht ontving, en nu kan je Laun celot helpen verplegen tot het laatste oogenblik." „Hoe is het gebeurd vroeg Veronica zacht. Het eenvoudige grijs van het verpleegsters gewaad stond haar goed. Ook wie haar niet kende, moest zien, dat haar aanraking zacht was, dat zij met lichte schreden door een vertrek kon gaan, dat haar stem bedarend werkte, dat zij altijd het rechte zou doen op het rechte oogenblik, en dat het hulp brengen voor menschelijke kwalen voor haar geen beroep was, maar een aangeboren be hoefte. De tijd was over haar heengegaan, zonder haar te deeren. Hornby vond dat zij er niet ouder uitzag dan vijfentwintig. En hoe dierbaar was zij hemHij kon de gedachte niet verdragen dat zij leed, en toch wist hij dat zij niet enkel treurde om den naderen den dood van iemand dien zij liefhad, doch tevens om het verlies dier liefde zelf, van alles wat voor den mensch het geluk uit maakt. Als een vrouw schreit om haar man, die gaat sterven, dan heeft zij toch zijn liefde en het beste wat in hem is, bezeten. Maar hoe zal zij treuren, die niets gehad heeft, en toch trouw is gebleven tot 't einde? „Als il haar maar mocht troostendacht Hornby. „Doch haar hart daalt met Laun celot ten grave." Hij bleef er doodkoeltjes onder en zei schouderophalend, dat hij niet meer had verwacht. En wat de arbeidersbeweging betrof, zeker, het zou verkeerd en jam mer zijn, wanneer die niet was ont staan. Ze had haar groot belang. Maar dat ze ten slotte iets zou veranderen aan de besluiten der Zuid-Afrikaansche regeering, dat geloofde hij geenszins. De Engelsche regeering, die zou heel wat last met de zaak krijgen, zoowel in het parlement als in het land. En zij hij verzekerde me, dat hij het uit goede bron wist en het klinkt geenszins on gelooflijk was dan ook weinig ge sticht over de handelingen van Botha c.s.maar er iets aan doen was een andere kwestie. En het terugkeeren? Zeker, Poutsma is vast van plan naar Zuid-Afrika terug te gaan. Hij zal het psychologisch mo ment afwachten; intusschen zal hier de stemming worden voorbereid. Misschien zullen een aantal van de voornaamste arbeidersleiders hem naar Zuid-Afrika vergezellen. Mogelijk zal hij te Kaap stad aan land zien te stappen, mogelijk onvoorziens te Pretoria opduiken. Zou men hem arresteeren, dan breekt in Engeland een geweldige staking uit. Het kan ook zijn, dat voor die staking een ander (eerder) oogenblik zal worden gekozen. Ze is mogelijk in elk geval. Een millioen mijnwerkers zijn bereid. Gisterenmiddag was er een vergadering van vertegenwoordigers van spoorweg personeel 300.000 man waar een stemmig in beginsel tot staking is be sloten. Uit alle macht protesteeren om der wille van het beginsel, zonder hoop op succes, ziedaar een kort begrip van Poutsma's inzicht in den toestand. Te Ulm kwam Maandagmiddag de vrouw van den arbeider Marion in het gerechtsgebouw raededeelen, dat zij hare drie kinderen vermoord had. Men hecht te eerst geen geloof aan hare bewering maar een te haren huize ingesteld on derzoek bevestigde de waarheid ervan. In de huiskamer vond men haar vijf jarigen knaap aan een haak van een lamp hangen; aan den knop van de deur hingen de lijken van haar vier jarig dochtertje en haar jongetje van vijf maanden. De vrouw moet in een vlaag van verstandsverbijstering gehan deld hebben, daar er anders geen en kele reden voor de wanhopige daad te vinden is. Toen zij het geval kwam aan geven, maakte zij echter een heel ge wonen indruk. Bij de kanoDnenfirma Poetilof te St. Petersburg hebben 1500 arbeiders het werk neergelegd. Dit is een daad van protest tegen het voorschrift, om den Hij vertelde haar, hoe het ongeluk had plaats gehad. Ondanks alle tegenwerpingen had Squire Holt dien namiddag Diabola willen berijden. Zij bleek hem te sterk te zijn. Zij was nooit te vertrouwen, zelfs niet in haar beste oogenblikken. Hij had er niet aan gedacht, dat de jaren van werkeloosheid hem verslapt hadden, en bovendien was zijn gezondheid reeds lang ondermijnd, ofschoon dokter Pritchard de ware oorzaak maar niet had kunnen ontdekken. Hoinby legde aan Veronica uit, wat den Squire eigenlijk scheelde; zij was genoeg op de hoogte om hem te begrijpen. Natuurlijk was het zeer verkeerd, onder die omstandigheden een vurig paard te willen berijden, en de ge volgen waren dan ook ontzettend geweest. „Maar Launcelot heeft zich prachtig ge houden," zeide Hornby vol geestdrift, „en hij aarzelde geen seconde toen hij het ge vaar zag, waarin zijn vader verkeerde. In de opwinding van het oogenblik scheen hij echter niet te bemerken, dat de Squire reeds was afgeworpen misschien waren de teu gels ook wel om zijn handen geslagen hij werd meegesleurd tot aan den rand van de groeve, en hij zou erin gevallen zijn, tegelijk met de merrie, als ik haar nog niet juist bijtijds tot staan had kunnen brengen. Doch voor den armen Launcelot was het te laat door het rukken en bonzen over den grond, of misschien door een trap van het paard, was zijn ruggegraat gebroken." Hornby vertelde niet, in- welk gevaar hij zelf verkeerd had bij zijn pogingen om zijn vriend te redden. Veronica scheen dit echter te radenzij zag Hornby dankbaar aan, en hij was tevreden. „Arme arme Launcelot," fluisterde zij. „Moest het zóó eindigen DOOR (Wordt vervolgd

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1914 | | pagina 1