Hel Land van Hensden en iltena, de Langstraat en de Sommelerwaard. P. J. SGHETSELAAR, De 3 pCL l-OMigatien zp He mmm besluipt U overal. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3343Zaterdag 14 Maart, BIJVOEGSEL. Coöp. Stoomzuivelfabriek „OP HOOP VAN ZEGEN", Langendijk 144, GOROUM. .1 bdijsiroog», KOOPT steeds in den Bosch's Goedkoopste Manufacturen en Beddenmagazijn ,DE KROON, 1914. Voor klas fit Hooge Steenweg 4, H. U8INK, DEN BOSCH. f land van ALTEf' VOOB Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijsverhoging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 71/, ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. BUITENLAND. Het te Weenen verschijnende „Frem denblatt" heeft den Albaneeschen mi nister-president Turkhan pasja geïnter viewd over zijn plannen. Turkhan ver klaarde, dat zijn programma in de eerste plaats bestond in het krachtig steunen van den vorst. Hij zal op eco nomisch gebied zich zeer inspannen en ook het onderwijsvraagstuk krachtig opvatten. Turkhan is ervan overtuigd, dat het lukken zal, Albanië een stevi- gen ondergrond te geven, en te maken tot het middelpunt van vrede en be schaving in den Balkan. Niettegen staande de vele moeilijkheden die nog overwonnen dienen te worden, is de minister-president ervan overtuigd, dat met een doelbewuste politiek, onver moeide ijver en een onwrikbaar door zettingsvermogen het gewenschte resul taat bereikt kan worden. Volgens een officieele mededeeling van het ministerie van binnenlandsche zaken te Konstantinop6l heeft op 6 dezer een hevige aardbeving plaats ge had te Bitlis en te Achlat (Kaukasus). In laatstgenoemde stad zijn 142 huizen ingestort en twee kinderen om het leven gekomen. Ook in andere plaatsen werd groote schade aangericht. De ambassadeurs van Frankrijk en Engeland te Belgrado hebben een nota gericht aan Servië, waarin zij eischen, dat dit land aan de Banque Ottomane de 680.000 francs zal teruggeven, die in beslag zijn genomen bij de inneming van Monastir door de Serviërs. Uit Londen wordt dd. 11 Maart ge meld: Twee officieren behoorende tot het koninklijk vliegcorps zijn bij het vliegen boven de vlakte van Salisbury verongelukt. Na behandeling met gesloten deuren heeft het militair gerechtshof te Weenen den Oostenrijkschen eerste luitenant Arthur Jacob van het vierde regiment huzaren tot 17% jaar tuchthuisstraf veroordeeld, wegens spionage ten gunste van Rusland. Evenals de gebroeders Jandritri ging ook deze veroordeelde veel om met Zankiewits, den gewezen Russischen militairen attaché. Een geheimzinnig drama heeft zich gistermorgen te Biberach (bij Müncheis) afgespeeld. Men vond daar den anti quiteitenhandelaar Bauer zwaar gewond voor zijn woning liggen hij kon nog mededeelen, dat hij door een beeldjes snijder Rudolf, die hem in verband met een schuldvordering van 300 mark had opgezocht en eene vrouw, die hij niet kende, aangevallen was. Toen hij dit gezegd had, gaf hij den geest. Bij het instellen van een onderzoek in zijn woning vond men daar den bewusten Rudolf dood in een stoel zittenmen gelooft te mogen aannemen, dat de laatste door zelfmoord een einde aan zijn leven heeft gemaakt. Binnen eenige maanden zal te Huil het „Joint Doek der North Eastern Railway Compagny en der Hull and Barnsley Railway Compagny" worden geopend. Dit dok zal het grootste zijn aan de oostkust van Engeland. Het heeft nl. een wateroppervlakte van 21 H.A. Aan het dok is al acht jaar gewerkt. Het graansilo in het dok zal het grootste zijn van de wereld en ruimte bieden voor 40.000 ton graan. Hull is als havenstad in de laatste tientallen jaren met reuzenschreden vooruitgegaan. De waarde van den over- seeschen handel (invoer, uitvoer, transito) aedraagt op het oogenblik meer dan 80 jmillioen pst. Hull is de derde haven n het vereenigd koninkrijk voor den nvoer van granen, de tweede haven roor den houtinvoer, terwijl Huil meer )liezaden invoert dan eenige andere naven van de Britsche eilanden. De belangrijkheid van Huil voor den uit- ?oer van steenkolen blijkt het beste laaruit, dat gemiddeld het geheele jaar loor, dag en nacht, Zondags en in de ireek, per uur 900 ton kolen van de mijnen naar Huil worden vervoerd dit beteekent dus ieder half uur een trein met 45 kolenwagens. Teneinde aan het steeds toenemend verkeer te kunnen voldoen, was de bouw van het nieuwe dok dan ook een ge biedende noodzakelijkheid. Volgens de Brunswijksche Anzeiger zijn in het Duitsche leger „voedings- pillen" ingevoerd, d.w.z. chemisch sa mengestelde voedingsmiddelen, die in verhouding tot het gewone voedsel een zeer kleine ruimte innemen. Voor een dagmarsch van twaalf uren met twee uur rust krijgen de manschappen zes „pillen". De resultaten moeten bevre digend ziju. Een Australisch geleerde, dr. Frederik Fox, is dezer dagen te Calcutta het slacht offer van zijn beroep geworden. Hij had zich te Calcutta gevestigd om proeven te nemen met een tegengif waarmede slan genbeten onschadelijk gemaakt konden worden. Tot nog toe waren al zijn proefne mingen op dieren uitmuntend geslaagd. De laatste proef had hij op een geit geno men, die door een gevaarlijke slang ge beten was. Hij had het beest gered en leunde voldaan over zijn werk, op een kist met giftig gedierte, toen een der meest venijnige Indische slangen hem in de pols vijf wondjes beet. Dr. Fox, die al dikwijls door slangen gebeten was, bewerkte vier der wondjes met het geneesmiddel, maar het vijfde ontsnapte aan zijn opmerkzaamheid. Daarna begaf hij zich weer aan den arbeid, doch 's avonds constateerde hij verschijnselen van bloedvergiftiging en bij een nauw keurig onderzoek van den beet ontdekte hij ook de vijfde wond. Het bleek toen te laat om het tegengif nog met kans van slagen toe te passen en hij stierf nog dienzelfden avond. Mevrouw Pankhurst, de leidster der suffragettes, hield Maandag te Glasgow een uittartende redevoering. De politie drong de zaal binnen en arresteerde haar na een hevige worsteling, waarin een aantal personen, waaronder ook eenige politieagenten, gewond werden. In de National Gallerij te Londen, een schilderijen-museum, is door een z g. kiesrechtdame een kostbare schil derij moedwillig beschadigd. Gelukkig is zij, Mary Richardson, genaamd, in hechtenis kunnen genomen worden. De schade wordt op 120 duizend gulden geraamd. De beschuldigde is naar de terecht zitting verwezen; voorloopige vrijlatirjg tegen borgtocht werd geweigerd Na haar gevangenneming heeft be klaagde verklaard: „Ik heb getracht de beeltenis van de schoonste vrouw uit de mythologie te vernielen als protest tegen de regeering, die bezig is mevrouw Pankhurst, het edelste karakter in de moderne geschiedenis, te vernietigen." Het beschadigen van het schilderij in de National Gallery te Londen is 't werk van de bekende suffragette Mary Richardson. Het misdrijf werd Dinsdag om half elf gepleegd, toen een vrij groot aantal bezoekers in de National Gallery, waar Dinsdags vrije toegang is, aanwezig was. De aandacht der bezoekers werd plot seling getrokken door het geluid van brekend glas. Zij zagen met schrik dat een vrouw een bijl uit haar mof had gehaald en herhaaldelijk op het schil derstuk insloeg. Het publiek werd onmiddellijk uit het gebouw verwijderd en de deuren gesloten. De National Gallery is tot nadere aankondiging voor het publiek gesloten. Het beschadigde schilderij is omstreeks 1665 geschilderd en was eigendom van den hertog van Al va. De hertog van Wellington heeft het mee naar Engeland genomen. Het schilderij was door de Gallery aangekocht voor 600 000 gld. De directeur der National Gallery heeft verklaard, dat de beschadiging der „Venus" niet zoodanig is, dat het kunstwerk voor immer verloren is De kans bestaat zij het ook met groote kosten, welke op 12.000 gld. worden geschat de „Venus" weer te herstellen. Begrijpelijkerwijze zal de algemeene waarde echter sterk zijn gedaald; deze zal dan op ongeveer 120.000 tot 80.000 gld. zijn teruggebracht. Het beschadigde schilderij wordt in de Engelsche bladen een der schoonste kunstgewrochten ter wereld genoemd. Het geld om het doen aan te koopen werd in 1906 bijeengebracht door een nationale inschrijving. Het stelt voor een vrouw in Eva's kostuum, liggend met den rug naar den toeschouwer, en kijkend in een spiegel, die een Amor- figuurtje haar voorhoudt. In dien spie gel wordt haar gelaat weerkaatst. De suffragette Richardson is 31 jaar en heeft al vele gevangenisstraffen on dergaan voor het plegen van wandaden. Ooggetuigen van het misdrijf zeggen, dat zij met een hakmes als een razende op de schilderij inhakte. Men heeft zeven sneden vastgesteld, op een plek werd een stuk van een halven arm lang, breedte van een gulden er uit gehakt. Richardson zei, dat zij nu voor de tiende maal voor den rechter stond en de heele zaak belachelijk vond. Zij tartte minister Mc Kenna haar opnieuw ge vangen te zetten. Zij zou weer weigeren te eten en dan weer vrijkomen. „Steeds zal aan mij de overwinning zijn!" be sloot het excentrieke juffertje. Toen zij de zaal werd uitgeleid, kwam een meisje op haar toeloopen, die haar een kus gaf. De politie was vooraf gewaarschuwd, dat er een aanslag in het museum zou worden gepleegd. Er waren detectives in de zalen aanwezig en een hunner, die 't eerst de misdadigster aangreep, kreeg bijna een houw met het mes over het hoofd. De laatste aanslag in de National Gallery had op 23 Januari plaats, toen een viertal schilderstukken beschadigd werden door iemand, die niet wel bij 't hoofd was. De rechtbank heeft haar veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. MBnkmW W GARANTIE KU NSTSPEL en ELECVRPIANO'S. VLEUGELS isHEIADEfS PP-KESSELS'KON.FABRIEK. TILBURG VRAAGT CATALOGUS OOK TERMIJNBETALING eerste Koning George heeft aan de officieren en manschappen der schepen die in October van het vorige jaar bij de schip breuk der „Volturno" hulp verleenden en een gedeelte der passagiers redden, 232 zilveren medailles verleend. Onder diegenen die een onderscheiding ont vingen, bevinden zich 7 officieren en 25 man van de „Grosser Kurfust" en 4 officieren en 25 man van de „Seid- litz," beide van de Lloyd, die met grooten moed aan de redding hadden deelge nomen. Het ministerie van handel beeft aan de kapiteins en officieren die zilveren medailles ontvingen een zilveren ser vies geschonken en aan iederen ma troos die een medaille ontving, drie pond sterling in baar geld uitbetaald. ADVERTENTIEN. Genderen. StOTESl. K V%*. Gerechtigd tot het voeren van het Ktyk*botermerk, (vastgesteld krachtens de Wet van 17 Juni 1905). Prima Roomboter tot a.s. Woensdag avond f 1.60 per K.G. Kaas in verschillende soorten en prijzen. Postzendingen rembours door geheel Nederland. Tandtechnicus, f per stuk, met langdurige garantie. Spreekuren 9-5 1 -- De i itfluenza is een sluinmonrdenaa*», tvelke U overal en onder allerlei gedaanten auiitaAit; Uw keel is ontstoken, g|] liebt een onbehaugluk gevoel, taoofdgifjn boven uwe oogen; uwe ledentalen doen pijn; wellicht hoest gif, niest gi), z|ft koortsig en rillerig, terwyi gy denkt „ik ben maar een beetje verkouden." Mis Het is geen onschuldige verkoudheid, het is de influenza, welke U aangrijpt, die gevaarlijke moordenaar van den laatsten tijd, die duizenden jonge levens verwoest, en kinderen noch grijsaards ontziet. Gij, lijders aan influenza, weet gij wel hoe gevaarlijk de kwaal is, welke uw geheel gestel aangrijpt en ondermijnt? De influenza (invloed, beteekent het woord) is van invloed op alle organen van uw lichaam, en bij verwaarloozing staat gij bloot nierziekte, hart- aandoening, asthma of tering te krijgen. De gevolgen der influenza zijn veel erger dan de influenza zelf. Alleen door een krachtig geneesmiddel zult gij kunnen voorkomen dat gij uit uwe influenza geen andere ziekte overhoudt. Zulk een krachtig geneesmiddel is de A bdy siroop, Klooster Sancta Paulo, omdat deze om zoo te zeggen de ziektekiemen in het hart aangrijpt en ze door hare ontsmettende eigenschappen vernietigt. De krachtige werkkog tier ABD.I«fSI6tO*>Pr klooster Sancta Paulo, verwoest tie influenza, vóór tint «leze in de gelegenheid is geweest zich in het lichaam vast Ie nestelen G j, iyd>*rs aan infltien/a, asihina, pleuris en alle borst-, keel- en longaan doeningen en malaria, uw redmiddel is de onover troffen Klooster Sancta Paula Prijs per flacon van 230 gr. f 1.van 550 gr. f 2.van 1000 gr. f 3.50. Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger dus. Eischt rooden band met handteekening van den Generaal-Agent: L. I. AICKER, Rotterdam. Verkrijgbaar te Heusden bij H. van EeuwijkAalburg: H. T. Schouten; Aalst: G. v. d. Zalm; Almkcrk: S. van DrunenAndelJ. G. Schouten; BesolieuD. van HeivoortDrunen (N.-B.) L. v. d. Lee, Wed. J. Sikkers Zoon DussenJ. J. Paes («enderen B. de Graaff(Hessen J. van Vugt; Hank (Dussenpolder)A. van der Pluijm Heijmans Meeuwen: G. Sterkenburg; Nieuwendijk: R. Romijn; Veen: J. Vos Bz.VlijmenH. v. Wordragen b. d. VenWerkendamC. P. Cornet Woudrichem: G. Wilhelm; Wijk:G. Vers- velt en M. Schoutenen bijalle Drogisten en de meeste Apothekers. IV Japonstoffen. Mousselines. Katoentjes. Overhemdendrills. Wit katoen. Graslinnen. Oogjes en Blokjes. Engelschleer. Manchester. Dames Ondergoederen Corse tten. Handschoenen. Ceintuurs. Kanten kragen. Galons-Kan tstof. Linten-Tressen. Kindermutsen. Garneering. Sporthemden. Boezeroens. Blauwe Jassen. Blauwe Broeken. Blauwe Kielen. Manch. Broeken. Baeverteen Broeken. BI. piqué Broeken. Schilderskielen. Bedden en Dekens. Matrassen. Ledikanten. Karpetten. Vloerzeil. Linoleum. Gordijnen. Cocosloopers. Matten. laste pryzen a Contant. ilSliWSBLAü PIANO's r-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1914 | | pagina 5