Het Land van Heusden en Altena. de Langstraat en de liomnieierwaard. Wijs Beleid. Ver in 't Zuiden. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3348. Woensdag 1 April1914. FEUILLETON. land van aU^ VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 71/, ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. Het gaat met de huishouding van een staat precies als met de huishouding onzer huismoederser behoort even wicht te zyn tusschen inkomsten en uit gaven. Wordt dit ook maar éen oogen- blik ernstig verstoord, de logische ge volgen blijven niet uit, zoomin daar waar het millioenen guldens betreft, als waar het gaat om enkele guldens. Wanneer de staat door boven zijn financieele draagkracht te leven, de eene leening op de andere stapelt, totdat niet meer te leenen valt, dan grijnst al spoedig het staats-brankroet den staat en zijn geldschieters tegen, met al de ernstige gevolgen van dienwanneer een gezin maar steeds op den levens voet geschoeid blijft, grooter dan aan de inkomsten past, wanneer hier en daar al reeds geld is opgenomen, maar niet meer baat om het verloren even wicht tusschen inkomsten en uitgaven te herstellen, dan doemt het spook van het failliet al ras aan den horizon van het maatschappelijk leven op, en eer men er soms op verdacht is doet het in den levende lijve van den gerechts dienaar zijn intree in de woning. En ook dan zijn de gevolgen ntet minder ernstig, en werpen vaak een schaduw op geheel het verdere leven. En toch, niettegenstaande men zich zoo duidelijk voor oogen kan stellen, wat de logische consequenties zijn, wan neer, zij het dan door staat of particulier, niet steeds en onafgebroken gelet wordt op het gevaar van het verbreken van het noodzakelijk evenwicht tusschen „tering" en „nering", wordt in steeds grooter mate dit evenwicht op roeke- looze wijze meer en meer verbroken. Men heeft er de statistische cijfers uit de faillissementslijsten in de verschil lende landen, en helaas ook in ons eigen land maar op na te slaan, om te ervaren, hoezeer het euvel om zich heen grijpt en steeds grooter verhou dingen aanneemt. Ecbter is het volkomen duidelijk, dat de oorzaken, die tot een financieele catastrophe leiden, niet altijd aan eigen schuld te wijten zijn het leven, vooral het zaken-leven in zijn oneindige variaties en plotselinge vaak onvoorziene wendingen, treft meer dan eens ook hem, die zich aan geen enkel vergrijp van roekeloosheid of onvoor zichtigheid te buiten is gegaan. Maar toch, hoe dikwijls is de allereerste oor zaak van zulk een ramp niet gelegen in gebrek aan verantwoordelijkheidsge voel, en zucht naar eeu hooger levens- DAISY E. A. JUNIUS. 2) Wie gaat de reis mee aanvaarden naar 't zonnig Zuiden, wie keert straks nevelig Amsterdam weer in, waar de lichten zullen zijn ontstoken en het koortsig groote stads leven je al aangrijpt bij het verlaten van den trein? 't Schip gaat voort, langzaam door de koude mist, tranen worden gedroogd. Het scherpe zwaard van den honger wordt door het slechte tweede ontbijt niet in de scheede gestoken, alles is dezen eersten dag nog ongeregeld, ieder teert op het afscheid, op zijn zorg voor kinderen of koffers of beide, de een zoekt een goed plekje voor zijn pape gaai, de ander voor zijn dekstoel, sommige zenuwachtige dames draven, handen vooruit, heen en weer, andere hullen zich met hun smart in hun mantels. Plotseling hooren we onzen naam noemen: een paar Afrikanen, die ons blijkbaar zoeken, lezen het adres op onzen kofferWij kqken op: professor X. en professor N. staan voor onsde laatste zal met zijn familie de reis naar Afrika maken, hij heeft op de passagierslijst onze namen ontdekt en komt zich nu voorstellen en ons vragen of wij deel willen uitmaken van de „Afrikaansche tafel", door hem samengesteld. standaard, dan de middelen veroorloven. Ook tal van groote en kleine staten treft een gelijksoortig verwijt; ook daar zien we een alom om zich heen grijpend tekort in besef, dat voor alles het even wicht tusschen uitgaven en inkomsten, in het oog gevat dient te blijven, wil de wagen van staat in het goede spoor blijven loopen. En daar ontbreekt nog wel eens het een en ander aan. Zoo zieu wij, dat niettegenstaande de inkomsten van tal van rijken in de laatste 10 jaar ont zaggelijk zijn toegenomen, nochtans de uitgaven in veel grooter verhouding zijn vermeerderd, waardoor het nood zakelijk evenwicht gevaar loopt. Belas ting-verhoogingen en nieuwe leeningen zijn dan ook aan de orde van den dag en dal het staatscrediet daarbij ten slotte in het gedrang raakt, bewijzen de aan merkelijke verlagingen van den koers der verschillende staatsschuldbrieven op de internationale beurzen, in dit tijd perk ingetreden, al is, ook dit zij erkend, dat niet de eenige reden dier gevoelige koers-achteruitgangen. Ook ons land is, hoewel in geringer mate en naar verhouding zijner positie, aan dien laat ons maar zeggen stroom des tijds niet kunnen ontkomen. Ook hier zijn zoowel de algemeene belas tingen, als het bedrag der staatsschuld allengs zeer toegenomen, en wij zijn daarbij nog geenszins aan het einde. Sedert kort prijkt aan het hoofd der koerslijst onzer effectenbeurs een nieuwe vaderlandsche leening, en naar men weet, staan nieuwe belastingverhoogin- gen, in den vorm eener vermeerdering der opcenten, voor de deur. Dat alles is nu eenmaal noodigwij willen hier niet ingaan op de verschillende oorzaken die tot deze maatregelen hebben geleid. Het gaat moeilijk deze of gene politieke partij te verwijten 's lands gelden niet zoo voorzichtig of zuinig te hebben be heerd, als de beste stuurlui, die aan wal staan vermeenen, dat het ge val had behooreu te zijn. En napDiten kan wel soms heel nuttig zijn, doch baat is daaruit niet te verwachten. Wei raag men veilig aannemen, dat de man nen die aan het roer staan en stonden, het schip van staat naar hun innig beste weten bestuurd hebben en bestu ren. Iets anders te veronderstellen, zou zijn hun oprechte vaderlandsliefde in twijfel te trekken, en niemand, ook de felste politieke tegenstander, heeft daar toe het recht. Inmiddels doet dit aan het feit niets af, dat om het, om welke oorzaken ook, verstoord evenwicht tusschen uitgaven Tot IJmuiden zijn we nog met een vrij groot gezelschapwe gaan den nieuwen weg met de electrische sluizen door, aan weers kanten op den wal vertoonen zich weer de vrienden, die de vertrekkenden opnieuw toewuiven, de onzen gaan van boord, op hun weg naar het station wuiven zij telkens, maar het schip zet nu koers, de donkere nevels in, wij wenden den blik voor het laatst naar de hoofdstad, waar duizenden lichtjes flikkeren en het avondleven begint dan gaan we naar beneden, 't. is koud en vochtig. Mijn hut is een tooneel van wanhoop voor mijhet moedertje, haar kinderen als hoofdzaak en de kinderen, de geheele hut met al wat er in is als hun eigendom beschouwend, hebben letterlijk van alles bezit genomen. Ik sta op zij van het gordijn, als een indringster, lijdelijk het aanziende, hoe ze mijn bed belikken en beslikken, hoe de besabbelde vingertjes mijn handdoek hebben gepakt om er de kleverige chocolade lipjes mee af te vegen. Het moedertje kust haar dauwworm kindje en wijst me op de puistjes De hut-steward komt zien of alles in orde is en ontstelt bij mijn ontzielde blik ken; hij zegt dat het zóó niet kan en be looft hulpde ober-steward, wien ik mijn ellende toevertrouw, zegt dat dAt niet gaat en belooft verbetering maar morgen. Na tafel verdwijnt het meerendeel der reizigers, maar professor N. is een gesprek mot ons begonnen over de Nederlandsche letteren, en opeens ontdek ik, dat we nog steeds met ons tweeën zitten te praten, terwijl het al half elf is; ik neem vlug afscheid, en daar sta ik, plotseling doodmoe, en inkomsten des Rijks te herstellen, zeer krachtige maatregelen noodig zqn. Tot dekking toch van het tekort op de huidige begroeting, ook al blijven de rijksmiddelen even ruim vloeien, is ongeveer 10Vs millioen gulden noodig. Voorwaar geen gering cijfer; vandaar dat ook geen geringe middelen tot ver betering kunnen worden aangewend 20 opcenten op de vermogensbelasting, 20 opcenten op de bedrijfsbelasting. 60 opcenten op de belasting der uitdeeling van naamlooze vennootschappen. Deze opcenten zullen in den loop van dit jaar een bedrag opleveren van f 4.170.000. De helft van het tekort blijft dus nog ongedekt, ook al zal de verhoogde bieraccijns dit met eenige tonnen doen afnemen. Men ziet, heel rooskleurig ziet het er nog niet uit. Er is echter geen andere uitweg, dan met een toestand die niet langer be stendigd kan worden, schoon schip te maken, zoo spoedig en zoo doenlijk mogelijk. Dat zulke drastische maatre gelen, als het opnieuw aandraaien van de belastingschroef noodzakelijk zijn geworden, valt te betreuren, dubbel bo vendien omdat het waarlijk niet te wijten is aan een te geringe toename der inkomsten in de laatste jaren. In tegendeel, waar zes jaar geleden 's lands gewone inkomsten ongeveer 182Va mil lioen bedroegen, bedragen zij thans circa 229 millioen, en zijn dus in deze korte spanne tijds met niet minder dan omstreeks 461/, millioen vermeerderd. En toch, ondanks deze zoo krach tige toename van inkomsten moet op nieuw een ernstig beroep gedaan worden op de financieele draagkracht der bur gers. Ons dunkt, dat, gelijk wij hier- Doven aangaven, het vroed beleid, dat noodzakelgk is zoowel in het groot over den staat als in het klein voor eiken particulier, om het evenwicht tusschen inkomsten en uitgaven in stand te hou- deD en te blijven houden, hier niet in voldoende mate aanwezig is geweest. Buitenland. Te Marseille zijn de laatste dagen verscheidene schepen binnengeloopen met een eigenaardige lading uit den Balkan: n.l. een groot aantal kleine zakken, die elk ongeveer een centenaar wegen en die niets anders inhouden dan grillig gevormde stukken lood, plat geslagen kogels, die voor een deel nog duidelijk bloedspooren toonen. Alleen het stoomschip „Grimée" heeft 2000 van die zakken aan land gebracht. Het is een lugubere oogst van de slagvelden in den Balkan, bijeengezocht door arme in mijn hut; moedertje heeft met haar zuigeling het onderste bed genomen en slaapt; het jongetje op de sofa slaapt. De hut is dicht bij de machine en smoorwarm, een trapje is niet te vinden, op het beneden- bed durf ik niet stappen uit vrees de zui geling wakker te maken. Br is veel kans mijn nek te breken, maar weinig kansom in bed te komen, al deed ik alle pogingen ik kies de planken, tocht door den rooster der deur en alle kakkerlakken trotseerend. De heilige familie slaapt onschuldsslaap als het moedertje blank en bleek, heel zoetjes en zacht, met de zware vlechten neerhangend op baar witte nachtjapon, zich opricht om haar jongste te gaan voeden en de oudste met zijn rozenwangetjes en glimoogjes vanaf zijn sofa toekijkt, is het een schilderij van Rafaël. „Ach ('t daagt reeds) ligt u op den grond, neen, dat gaat niet, broertje, kom bij mama, gaat u gerust op zijn sotaatje nog een uurtje, hij is een zuiver jongetje Dankbaar kruip ik op zuiver broertje's sofa. Had me dat een dag vroeger voorspeld! Den volgenden nacht heb ik een andere hut, bij een Hollandsch-Afrikaansche dame en haar zoontje; ik heb nu een goed bed, maar 's nachts wordt de dame, die den geheel en dag opgewekt als een hoentje is geweest, erg naar. „Slaapt u?" „Hm „Voelt u het schip slingeren „Neen „Kan fl slapen?" „Door alles heen." „Ik... ik ben zóó naar, zoo ziék." boeren en ongelukkige slagveldhyena's. Deze resten van kogels die gewond of gedood hebben of, verdwaald, ergens in den grond zijn gesmoord, zullen nu weer opnieuw gebruikt worden, doch voor vreedzame doeleinden. Van Mar seille gaan de zakken naar Parijs waar hun inhoud tot het vervaardigen van gas- en waterleidingbuizen wordt benut, en zelfs tot capsules van wijnflesschen wordt omgevormd. En de gepension- neerde Balkan-officier, die, met zijn hou ten beenen over elkaar, bij den haard gezeten een flesch port ontkurkt, weet niet dat hetzelfde stukje lood, nu met begeerige haast van de flesch gescheurd, hem zijn beenen heeft ontrukt. Ook groote kisten met gebarsten pa- tronenhulzen vau koper en met brokken staal komen als oud roest naar Frank rijk. Het metaal is te kostbaar om het in de Balkanbergen te laten vergaan. Beter dan alle mogelijke beschrijvin gen wordt Durazzo, de hoofdstad van Albanië, getypeerd door het volgende staaltje, dat een te Boekarest verschij nend blad meedeelt. Toen Albanië in de Balkan-politiek zulk een belangrijke factor werd, vond het Roemeensche blad het noodig er een Albaneesch correspon dent op na te houden. En het duurde niet lang, of er verscheen in het re dactiebureau een brief uit Durazza (van onzen specialen correspondent")met potlood geschreven. In een bijgevoegden brief verontschuldigde de correspondent zich over zijn potloodkrabbels. „Ik mr-et mijn potlood gebruiken," zoo schreef hij, „in het hotel, waar ik verblijf houd en nog ongeveer veertien gulden per dag betaal, is geen inkt te bekennen. De hotelhouder beweert wel, dat er een maal een flesch geweest is, maar dat deze is omgevallen en in geheel Durazzo was geen nieuwe te krijgen!" Volgens den Balkan-correspondent van de Times heeft de koningin van Bulgarije, die eerlang de Ver. Staten zal bezoeken, ongeteekende brieven ontvangen, waarin zij gewaarschuwd wordt tegen die reis. De koningin moet echter besloten hebben, geen verandering te brengen in haar plan. Het parlement van den Amerikaan- schen staat Massachusets heeft met 164 tegen 39 stemmen het vrouwenkiesrecht ingevoerd. Het voorstel was reeds door den Senaat aangenomen. Lloyds agentschap te Brisbane seint De Fransche stoomboot St. Paul, die uit Noumea naar Sydney was vertrokken, stootte op het oogenblik dat het de haven van Sydney zou binnenstoomen, op een rots. Het schip zonk. Er zijn 18 menschen verdronken. De Zuid-Afrikaansche minister van spoorwegen, heeft in den Volksraad meegedeeld dat voor de laatste spoor wegstaking alleen de 4 500 belhamels dat zijn zij die niet na den eersten oproep het werk hebben hervat ge straft zullen worden. Die straf bestaat in ontslag uit den dienst. Oorspronkelijk had de regeering voor gesteld de stakers die na den eersten of tweeden oproep het werk hadden hervat, met boeten te straffen, doch dat heeft zij nu ingetrokken. Het personeel dat niet gestaakt heeft krijgt enkele dagen extra verlof. W ilt u eau de cologne,pepermunt „Als 't u blieftdank u vriendelijk, was ik maar zoo flink als u, en zoo gauw van 't schip, of ging u maar heel de reis mee De „Keurvorst" stampte niet zoo, was ik maar op de „Keurvorst" och och „Is u lang in Holland geweest?" „Vier maanden, m'n man is gestorven, nadat we al de ellende van den oorlog door waren; anders een engel van een man, maar kou gevat, in drie dagen weg, een èngel van 'n man, dat zeg ik u, en dat durf ik volhouden „Dat is heel droevig „Dèt is het; u kiest het juiste woord, u begrijpt een mensch, ik zal u Alles vertellen" (wie zou niet beven „want ach, u zult ook wel veel van den oorlog en het leven weten, dat zie ik u wel aan." „Nog méér van slaap," gaapte ik. Het zoontje stak zijn roodblond hoofd boven het dek uit: „Hoe laat?" „Drie uur." „Slaap jij maar Fraus; die kinders kunnen slapen, ik arme weduwe maar geen cent heb ik aan één gouvernement te danken. Honderdmaal hebben we gezegdZou Ne derland dan niets doen voor ons oud-Neder landers? Maar m'n man kende een hand werk, een vak weet u; dat vonden ze alle maal zoo fideel, en neutraal zijn we gebleven we werkten voor allen, en me zoontjes ik heb er nog een van zestien zochten mest, daar bakte ik ons mielibrood op, want er was niets anders te krijgen: alles ging aan de Afrikaners, die liepen maar van de eene commissie naar de andere te bedelen, alleen maai om te hè..." Te Goslag, Duitschland, pleegde de ondernemer Deichmann zelfmoord. Zijn vrouw, waanzinnig van smart, hing zich met haar twee kinderen, een jongetje en een meisje van 6 en 7 jaar, in haar slaapkamer op. Uit het stadje Brive in het depar tement Corrèze komt bericht, dat er te Noailhac een ernstige bergafschuiving plaats vindt. Over een oppervlakte van 15 hectaren glijden rotsen en aarde naar omlaag, alles verbrijzelende wat in den weg staat. Boerderijen en woningen zijn reeds weggevaagd, bewoners verlaten hun huizen. De wegen naar Brive en Lanteuil zijn over een lengte van 800 meter verwoest. Het schijnt alsof de berg, langs welken de afschuiving plaats vindt, door een aardschok is opgetild. Met 394 tegen 95 stemmen heeft de Fransche Kamer het wetsontwerp goed gekeurd, dat de ministers van oorlog en van marine machtigt voor de lands verdediging buitengewone, voor eenmaal toegestane kredieten te besteden, en wel voor oorlog 1.143.500.000 francs, voor marine 765 millioen francs. Een com missie van vijf leden zal toezicht houden op de uitgaven. De Porte heeft Griekenland gepolst over het beginnen van rechtstreeksche onderhandelingen nopens de Egeïsche eilanden. Zij heeft verzocht enkele con cessies te doen, om de openbare mee ning in Turkije te kalmeeren. Griekenland heeft geantwoord, dat het zich houdt aan de beslissingen der mo gendheden. Uit Chamoni wordt gemeld: Een hotel, in de pas van Montes en een aantal woningen te Trolechamp moeten door een lawine vernield zijn. Een andere lawine, komend© van de Aigerille Verte heeft aanzienlijke schade veroorzaakt. Menschenlevens zijn niet te betreuren. Het bericht, dat de rebellen bij Ter- reon (Mexico) een geweldige nederlaag hebben geleden, wordt bevestigd. In Mexico city heeft deze tijding groote vreugde gebracht. In regeeringskringen „Waarom gaat u naar Afrika terug?" „Ik was liever in Holland, maar om mijn kinderen; ik offer alles voor mijn kinderen op, en zij kunnen voor mij zorgen. Omdat wij niet bedelden, waren we alom geacht en ieder was even fideel; toen mijn man stierf heeft een vriend alles geregeld, ook dat ik voor mijn zenuwen naar Holland zou gaan; ik heb daar heele lieve familie. En ik heb er Frans Hollandsche en Engel- sche les laten geven, want ik ben een moeder, die niets voor haar zelf vraagt, maar alles aan haar kinderen offert; hij is pas dertien, maar hij kan ook al op een kantoor komen, omdat hij zoo'n lieve, gewillige jongen is." „Dat heb ik gemerkt, maar zou u nu niet wat tot rust zien te komen, u vat kou." „Ik zal mijn mantel omdoen, als ik maar met u praten kan Ik vrees echter, dat mijn beleefdheid het voor mijn slaap heeft moeten onderdoen; toen ik om zeven uur door den vroolijken Weckruff wakker werd, zat zij nog net zoo op den rand van haar bed in haar mantel gehuld me aan te staren. „U was ingeslapen." „Ik geloof het ook." Even een beweging, het electrisch licht uit en de heerlijke zon in onze tabine. Vlak onder het patrijsraampje klotste het water het regelmatig geruisch van de zee Vlug uit bed, en terwijl de muziek zich hooren doet, me aangekleed en naar dek. Over de wijde wateren, de zacht bewogen zee, klinkt de muziek als een gewijd morgen lied, een zang van levenslust en zonneschijn. DOOR Wordt vervolgd

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1914 | | pagina 1