traie Msrai Goud- en Zilverwerken, Uurwerken en Naaimachines, KUNSTTANDEN J. C. GOETHALS, Fotograaf, Albumportretten Eind Langendijk, G0RINCHEM. ttoiraile bjj het NieiwsM voor bei Land Tan Men ei Alteia ra Zaterdaj 25 April 1914, No. 3354. Voor de helden ran Quatre-Bras. Voor klas WEGENS VERGROOTING Mtoopste Ata, oil tow ReparatiÈi 7 Albumportretten f L--, 4 Albumportretten f L-, 7 Fotokaarten f 1.- De heer K. P. A. van de Wall, gepens. generaal-majoor te Breda, voorzitter van de Noordbr&bantsch? Commissie voor de op richting van een gedenkteeken bij Quatre- Bras, verzoekt ons, namens die commissie, het volgende artikel te plaatsen. Het is alsof de schaduw van Napoleons geest zweeft over Europa. Heengegaan zijn onze grootvaderen, die hebben gestreden met of tegen den Corsicaan, en slechts weinigen onder ons berinneren zich hunne krijgsverhalen van de lange winteravonden der vroegste jeugd. Doch Napoleons naam leeft nog op aller lippen en de historieschrijvers blijven ver tellen over wat een eeuw geleden geschiedde. Naast de beschouwing echter van den Pranschen Geweldige is een andere ont staan: de beschouwing der heldhaftigheid van degenen, die vaderland en vrijheid verdedigden tegen den bijna onweerstaan- baren overwinnaar. Met de verwondering over Napoleons durf en kracht, leeft in ons de bewondering voor de kracht en den durf onzer voorvaderen, die hem weerstonden. En allerwege wordt de dankbare herin nering gewekt aan een grooten tijd, toen de volkeren ontwaakten en de weerbare mannen optrokken ten krijg. In October van het vorige jaar hebben de Duitsche landen den volkerenslag van Leipzig op grootsche wijze herdacht. Te Leipzig zelf is een monument gebouwd als een geweldige tempel: een tempel van glorie voor de gevallenen der Duitsche armee. Na het eeuwfeest onzer onafhankelijkheid te hebben gevierd, rest ons nog een ander. Ons rest het eeuwfeest der dappere daden van ouze voorvaderen. Wij denken aan Waterloo. Het tragisch naspel van Napoleons macht de sombere ouverture van een nieuw maat schappelijk en staatkundig leven, dat Europa beginnen zou. Door Nederlands steden renden de koe riers, verkondigend eene tijding, welke Da Costa in zijn „Lied van vijfentwintig jaren" aldus samenvatte: ,,'t Uur, dat der Volk'ren lot beslissen moet, is daar! De honderdduizenden ontmoeten zich en botsen. De Pruisen naadren en de Britten staan als rotsen. Maar de Adelaar bezielt zijn benden, dol van moed. Oranje leeft, maar op de velden stroomt zijn bloed 1" Oranje leeft! Het was de zestiende Juni 1815. Onder opperbevel van den maarschalk Ney kwam de geweldige Fransche leger macht aanrukken langs den Brusselschen straatweg. De soldaten van den uit zijn ballingsoord gevluchten Keizer wisten wel, dat het verlies van den slag ook het verlies van de keizerskroon en van de oppermacht over het vasteland beteekenen zou. Gij weet, hoe die Fransche getrouwen vochten voor hun halfgodals getergde leeuwen. Maar tegenover zich zagen zij eene andere legermacht, die van geen wijken weten wilde. Daar stonden de Noord- en Zuid-Neder landers en de Nassauers, onder aanvoering van De Perponcher, De Constant Rebecque en den hertog van Saksen-Weimar. Deze hadden van den hertog van Wel lington bevelen ontvangen. Doch daar, bij Quatre Bras, in het heetst van den strijd, bemerkten zij alras, dat uitvoering der her togelijke bevelen leidden zou tot verlies en nederlaag. Beleidvol en zelfstandig, reke nende op de trouw hunner manschappen, namen zij nu andere beschikkingen, welke aanstonds door den Prins van Oranje, later koning Willem II, werden goedgekeurd. En onder de geestdriftwekkende leiding van den Prins hielden de Nederlandsche troepenafdeelingen manmoedig stand, tot des middags half vier, toen zij eindelijk werden versterkt door de Engelsche troepen. Twee dagen later versloegen, bij Waterloo, de Bondgenooten het Fransche leger. De vrijheid was gered, de nationale zelf standigheid verzekerd. De volkeren van Europa juichten. En krijgskundigen en historieschrijvers hebben bevestigd wat de manschappen ver haalden in alle steden en dorpen van Europa: indien de Nederlanders bij Quatre Bras den vijand niet hadden weerstaan, ware mis schien de kracht der Bondgenooten toch nog door Napoleon gebroken. Dat jaar 1815 heeft wel de geweldigste worsteling der latere geschiedenis van Eu ropa gezien. Daar stonden bij Quatre Bras en Waterloo ware mannen tegenover ware mannen. Niemand, die de geschiedenis van Napo leons oorlogen gelezen heeft, zal zijn bewon dering weigeren aan de getrouwen van den Keizer. Er is iets heerlijks, iets heldhaftigs in hun trouw aan den geslagen vorst, iets overweldigends in den moed, waarmede zij voor Napoleon's glorie en de glorie van Frankrijk kampten. Nog in Waterloo, toen de kansen zoo slecht stonden, schaarde de groote garde zich om den Keizer en de manschappen, die den smaad bij Moskou en de ellende bij Leizig hadden verduurd, hieven de zwaarden boven de hoofden en zwoeren opnieuw hun trouw. Toch is er veel van deze heldhaftigheid ook op gewoon-menschelijke wijze verklaar baar. Napoleon's troepen leefden in een roes, een furie van roem. Overwinning na over winning hadden zij medegemaakt en velen leefden in den waan, dat ten slotte toch Napoleon triomfeeren moest over geheel Europa. Hoe geheel anders trokken de Nederlan ders ten strijde. Zonen van een klein land, klein in aan tal, ongewoon aan anderen strijd dan dien tegen de elementen van wind en water, nauwelijks bekomen van de verschrikkin gen der revolutie, moesten zij wel een hoog ideaal rijk zijn, om hun leven veil te hebben voor een bijna hoopeloozen strijd. Zij waren zulk een hoog ideaal rijk. De Franschman streed om den roem, de Nederlanders streden om de vrijheid. De Franschman streed om de macht, de Nederlanders streden om een onafhankelijk, nationaal bestaan. De Franschman rekende op de victorie, de Nederlanders, als volk nimmer lijdend aan zelfoverschatting, waren onzeker van den uitslag. En daarom is onze bewondering voor de dapperheid en den moed onzer eigen voorvaderen met reden grooter dan die voor Napoleon's garde. Waren de marnen van Napoleon helden, de onzen waren het nog méér. De onzen hebben recht op een innige, grootsche vereering. Vooral de onzen, die het leven lieten in den strijd. Het is iets groots, zijn leven te geven voor een heilig doel. Het is iets indrukwekkende, zijn leven te geven voor het vaderland, dat is: voor zijn medeburgers, voor de gemeenschap, voor alle anderen, die zonen en dochters zijn van datzelfde vaderland. Dat hebben de helden van Quatre-Bras gedaan. Zij hadden den druk der dwingelandij gevoeld en om hun vaderland te verlossen en de vrijheid voor de toekomst te ver zekeren, verlangde ieder van hen, naar wat het oude Wilhelmus-lied noemt: dat soet ,,'t Welk is, dat ik mach sterven Met eeren in dat velt, Een eeuwich Rijck verwerven, Als een getrouwe Helt." En maar .al te veel ontvingen zij daar bij Quatre-Bras van „dat soet", bijna zeven honderd officieren, onderofficieren en man schappen verloren er het leven. Wel mag het nageslacht de daden der genen, die gevallen zijn, en van hen, die zich in zulk een hachelijken strijd waagden, steeds blijven houden in groote eere. Reeds koning Willem I heeft een uiter lijk bewijs van dankbaarheid gewenscht voor de helden van Waterloo en daar een monument doen oprichten, dat in lengte van jaren die dankbaarheid vertolken zal. Het is de monumentale Leeuw van Waterloo, die er staat omringd van andere gedenkteekenen ter eere der Engelsche en Duitsche gevallenen Nu gaan wij ook de helden van Quatre Bras huldigen. Ook dé&r komt nu een monument te staan, dat is reeds zeker. Hoe het worden zal, dat ligt aan ons. Zusterlijk werken België en Nederland samen, om aan de helden van beide landen de eere te brengen welke hun toekomt. België zal koninklijk voor den dag komen dat ook Nederlands hulde koninklijk zij. En dan: dat ook Noord-Brabant een waardige figuur weze naast de zuster-pro- vinciën Onze voorvaderen zelf, hunne bloedver wanten en vrienden hebben den strijd ge streden laat het nageslacht toonen aan dankbaarheid, wat die dapperen toonden aan moed. Ter huldiging van groote burgerdeugd en vaderlandsliefde, die met de verovering van nationale vrijheid en zelfstandigheid werden bekroond, past een machtig indruk wekkend monument. Noord-Brabant zal bovendien de vriend schap en bescheiming willen gedenken, welke het steeds van den Prins van Water loo, Koning Willem II, genieten mocht. Ook hij heeft daar bij Quatre Bras Vrij, onvertsaegt, Als een heldt sonder vreesen, Zijn edel Bloedt ghewaecht. Moge het beroep op de Brsbantsche erkentelijkheid worden beantwoord door algemeenen, vrijgevigen steun. VINCENT CLEERDIN. eerste BUITENLAND. Nu de Vereenigde Staten van Noord- Amerika eenmaal begonnen zijn te trachten den toestand in Mexico te be- heerscben en noch Huerta, noch zijn tegenstander als President erkennen kunnen, wordt de toestand meer en meer oorlogsgevaarlijk. Na de inbezitneming van het douane kantoor te Vera Cruz, waarbij zooals in ons vorig nummer gemeld werd, dooden en gewonden aan Amerikaansche zijde gevallen zijn, waaruit blijkt, dat Mexico zich niet onbetuigd liet, hebben alle schepen van de vloot van den bevel voerenden admiraal bevel gekregen, zich naar Vera Cruz te begeven. Boven dien zullen de oorlogsbodems die thans nog te Tampico verblijf houden, naar die haven stevenen. Ook het slagschip „Mississippi", met 600 mariniers aan boord, is naar Vera Cruz vertrokken. Aan boord bevinden zich vier aviateurs met hydroplanes. Op last van de regeering te Washing ton zijn olie Amerikanen aangeraden de streek te verlaten. Misschien moet men hieruit opmaken, dat Wilson van plan is zijn bedreiging om naar de hoofdstad op te trekken, spoedig ten uitvoer te brengen. Uit een later bericht blijkt, dat de Mexicanen bij de verdediging van het douanekantoor ruim 200 man verloren hebben. Een Reuter-telegram meldt, dat een stoomschip der Hamburg-Amerika-lijn, dat gerequireerd was voor het opnemen van Duitsche vluchtelingen, met een voor de Mexicaansche regeering bestem de lading wapens en munitie te Vera Cruz aangekomen is. Aanvankelijk ver bood de Amerikaansche admiraal Flet cher het schip met de wapens aan boord de haven te verlaten. Intusschen zette men de Amerikaan sche regeering uiteen, dat men wel hoopt, dat de wapenzending door de Amerikaansche troepen die thans het douane-kantoor te Vera Cruz hebben bezet, aldaar niet zal worden aangehou den en in beslag genomenen daar een oorlogstoestand niet bestaat, niet het recht opeischt het vertrek van de stoom boot te verbieden of over de zending wapens controle uit te oefenen, behalve natuurlijk wanneer deze zou aankomen aan een douane-kantoor dat door Ame rikaansche troepen is bezet. De „New York Herald" meldt, dat- de zending Duitsche wapenen en am munitie die in Vera Cruz zou aankomen en die Wilson wilde laten aanhouden, met welk doel het douanekantoor te Vera Cruz genomen werd niet geconfiskeerd zal worden, tenzij bewezen wordt, dat Huerta ze betaald heeft. In het tegenovergestelde geval zal de zen ding naar de fabrikanten geretourneerd worden, ter vermijding van internatio nale verwikkelingen. De kruiser „Den ver" heeft opdracht gekregen naar Salina Cruz te stoomen en ten inde het ontschepen van een lading uit Japan komende wapenen te verhinderen. Wil son schijnt er alles op te zetten, den wapentoevoer voor Huerta af te snijden. Als voorboden van de oorlogsverkla ring wordt medegedeeld dat Algava, de Mexicaansche zaakgelastigde te Washing ton, van Huerta instructie ontvangen heeft, zijn paspoort aan Bryan te vragen, terwijl Huerta tot de Vereenigde Staten het verzoek gericht heeft, den zaakge lastigde der Unie, O'Shaughnessy, uit Mexico terug te roepen. Alle regeeringstroepen in Noordelijk Mexico hebben last gekregen zich te Saltillo samen te trekken om den inval der Amerikanen te stuiten. President Wilson heeft Huerta ver wittigd, dat de V. St. aan de Mexicaan sche regeering zal beletten, zich wapenen of geld te verschaffen. De officieren van het Mexicaansche garnizoen lieten hun troepen de vrije hand, zoodra zij zagen dat de Ameri kanen aanstalten maakten om te landen. Daaruit is het te verklaren, dat de ver dediging niet geleid werd. Alle verbindingen tusschen Vera Cruz en de hoofdstad zijn afgesneden, Alle winkels zijn gesloten, de winkeliers weigeren hun zaken open te houden. Er heerscht groote sehaarschte aan1 voedsel in de stad. Komt het werkelijk tot feitelijke vijan delijkhedeu met Mexico, dat met de daarbij behoorende eilanden 1.98/ 201 K.M.2 oppervlakte beslaat, dus driemaal zoo groot is als Duitschland, dan zal dit in hoofdzaak wel een guerilla blijven en daarin zijn de Mexicanen door de voortdurende burgeroorlogen uitstekend geoefend. De officieren hebben herhaal delijk bewijzen gegeven van dapperheid, discipline en toewijding. De manschap pen bezitten gezond verstand, volhar dingsvermogen en zijn zeer matig. Het kost echter groote moeite hen aan tucht te wennen. Het Mexicaansche leger bestaat uit het actieve leger, de reserve en hulp troepen. Het telt op vredessterkte 35.000 man, met de ongeregelde hulptroepen en de land gendarmerie ongeveer 43.900 man, de reserve 80.000. Volgens schat ting zijn thans 85 000 man onder de wapens, met ongeveer 3200 officieren. De infanterie bestaat uit 34 bataljons van vier compagniën, vier kaderbatal jons, twee regionale compagniën een compagnie Sonura hulptroepen en een machine-geweer compagnie met 24 machinegeweren. In tijd van oorlog wordt de sterkte van elke compagnie verdubbeld. De manschappen zijn gewapend met 7 m.M. Mauser repeteergeweren, de reserve met Remingtons. De cavalerie bestaat in hoofdzaak uit 18 regimenten van 4 escadrons. Zij is gewapend met het 7 m.M. Mauser re peteer geweer, sabel en revolver. De artillerie telt twee regimenten veld-artillerie, twee regimenten berg- artillerie, een regiment rijdende artil lerie en heeft in oorlogstijd tot haar beschikking 224 kanonnen en 48 mi trailleuses. Bovendien zijn er nog zes compag niën genie, eenige treincompagniën en een gendarmeriecorps van 1400 man. De tijding, dat Caranza de bezetting van Vera Cruz door de Amerikanen beschouwt als een daad van vijandschap tegen de Mexicaansche natie, is als een bom ingeslagen in de regeeringskringen te Washington Immers, Wilson had van tevoren te kennen gegeven, dat er geen vijandige gevoelens gekoesterd worden tegen het Mexicaansche volk. De Ame rikaansche regeering hoopte, dat de Mexicaansche opstandelingen zich niet met de verwikkelingen tusschen de V. St. en Huerta zouden bemoeien. Over de mogelijkheid, dat dit toch het geval zal zijn, is gisteren den geheelen dag be raadslaagd als de ernstigste fase, waarin de toestand gekomen was. Mocht de vijandigheid der opstande lingen zich in daden uiten, dan zou het plan van een actie der Amerikaansche strijdkrachten dienen te worden ge wijzigd er zou meer dienen te geschieden dan het bezetten van Vera Cruz. De Amerikaansche regeering wenscht op het oogenblik geen bijzondere stap pen te doen. Maar personen, die inge wijd zijn in de plannen der regeering, geven toe, dat daden van Huerta en Carranza elk oogenblik de Amerikaan- scheplannen volkomen kunnen wijzigen. De Amerikaansche minister van Staat, en de Duitsche gezant te Washington, zijn overeen gekomen, dat de gezag voerder van het s a. Ypiranga (van de Hamburg-Amerikalijn), welks aankomst te Vera Cruz met wapentuig voor Huerta de actie der Amerikanen in Vera Cruz heeft verhaast, zijn lading naar Duitsch land moet terugbrengen, op kosten van de verzenders van dat wapentuig. ADVERTENTIEN. Coöp. Stoomzuivelfabriek „OP HOOP VAN ZEGEN denderen. «OTE5I. Gerechtigd tot het voeren van het Ilfjk«botersuerk, (vastgesteld krachtens de Wet van 17 Juni 1905). Prima Roomboter tot a.s. Woensdag avond f 1.45 per K.G. Kaas in verschillende soorten en prijzen. Postzendingen a rembours door geheel Nederland. De Bank verleent CrecIIet aan den Middenstand en neemt gelden deposito. Kantoor: Wilhelminastraat 4, Breda. Geopend dagelijks van 10 tot 12 uur 's voorna. van het Magazijn van is de zaak t ff cl e 1 f| k verplaa tst naar de overzijde liAI%IdE!NDI*IIi. 186, recht tegenover de oude zaak. Horlogemaker, Goudsmid. Ooriiicheiii. Regulateurs, Pendules, Horloges, worden tegen spotprijs opgeruimd. Goud- en Zilverwerken 10 pCt. korting. nieuwste systeem met 4 jaar schriftel. garantie. Kunsttanden f' 18,Gebitten f 4LO, Volledige behandeling van Mond- en Tandziekten, w. o. trekkingen, beslist pljuioos. Informaties kosteloos. Billijk tarief. Consult dagelijks van 96 uur, des Zondags van 912 uur. De operatieve behandeling geschiedt door 'n bevoegd arts. T A nn T\T? "PT? A YTT? Méc-Dentist. Kerkstraat 48, U V-JTO&* .1—^ JO - A. V .Hl. o.h. Postkantoor, 'g-Stowch. "tOgjOH Zenuwaandoeningen. V er stop-ping - Maagkrampen. Xlitpulting - Zfllgebeele Zwakte. tegen Hoofdpijn 'Duizeligheid Verkrijgbaar bij Apothekers, Drogisten en bekende Verkoopers. Generaal-DepötPaul Marseille, Haarlem. Prijs per Flacon f 1.50. OOK VERKRIJGBAAR: PIANO! KUNSTSPELenELECTR: PIANO'S, VLEUGELSisHET ADRES KdVKESSELS'KON.FABRIEK. TILBURG VRAAGT CATALOGUS - OOK TERMIJNBETALING Aanbevelend, J. J. van de Garde, Dural Tabletten f 1.59

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1914 | | pagina 5