Hel Land van Beiden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. 9e Visscher en zijn Ziel. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3300Zaterdag O Juni. Drankbestrijding onder het Spoorwegpersoneel. FEUILLETON. H£T UNB VAN-ALJ^ VOOB Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 0.75, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. 1914. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 71/» ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. Eenigen tijd geleden werd uit de na tionale commissie tegen het alcoholisme een bijzondere commissie gerormd, die tot taak had na te gaan welke maat regelen gemeenschappelijk zouden kun nen genomen worden en voorgesteld in 't belang van de bestrijding van het dlcoholisme, speciaal onder het Neder- landsche spoor- en tramwegpersoneel. Door deze commissie werd een pro gram ontworpen, waaraan alle groote vereenigingen voor drankbestrijding en alle algsmeene vereenigingen van spoor wegpersoneel hare instemming betuigden. Ten einde dit werkplan toe te lichten en te bespreken werd onlangs te Utrecht sene vergadering gehouden, waartoe de hoofdbesturen der genoemde organisaties waren uitgenoodigd, alsmede Zijne Ex cellentie de minister van Waterstaat, 3e raad van toezicht op de spoorweg- iiensten en de directies van de Neder- iandsche spoorwegmaatschappijen. De heer Arie Willemse uit Groningen lield een inleiding over het ontworpen werkplan. De heer Willemse ving zijn rede aan met een vergelijking van de houding, lie de directies, het personeel, het pu- oliek enz. tegenwoordig aannemen ten jpzichte van het drankvraagstuk en de louding daartegen in vroegere tijden jn noemde het een gelukkige verbete fing, die te constateeren viel. De sa menwerking tusschen de verschillende >rganisaties en van personen van al- erlei stand en richting in deze com missie, toont aan dat het plan, dat >ntworpen is, slagen moet. Vier cate- tjoriën van personen moeten in den irbeid betrokken worden, zeide spr., ï.l. het personeel, de directies, de re- peering en het publiek. Het publiek tan wel medewerken, werd gezegd, ioch het kon slechts in de laatste plaats penoemd worden, omdat het publiek tan het spoorwegpersoneel inzake het Irankgebruik eischen stelt, die het zelf liet opvolgt. Het publiek zou wel kun- len medewerken om de actie te steunen lij de regeering enz. Den steun van iet publiek, in den vorm van drank- oestrijdersorganisaties, wordt ten zeerste gewaardeerd. De openbare meening kan laar invloed uitoefenen, bijv. om te voorkomen dat er kroegen zijn en komen n de omgeving van stations, rangeer- erreinen enz. De veiligheid van het rerkeer zou hierdoor in hooge mate gevorderd worden. En de directies der poorwegmaatschapppen kunnen steunen Loor het verleenen van subsidies aan le vereenigingen voor drankbestrijding. 3e directies doen dit reeds door voor OSCAR WILDE. 10) Eu toen het jaar verstreken was, over- leinsde de ziel bij zichzelfe: „Ik heb mijnen heer steeds door booze lingen in verzoeking gebracht, en zijne iefde bleek sterker dan ik. Nu wil ik be- roe ven hem door het goede te winnen, oo zal bij mij willicht volgen." En zij sprak tot den jongen visscher „Ik heb u veel van de Vreugden der vereld verhaald, en gij hebt mij niet willen -anhooren. Laat mij u nu van 's werelds -.eed vertellen, wellicht zult ge dan naar üij luisteren Want waarlijk, het Leed seerscht als Meester over de wereld, en aiemand ontkomt aan zijne heerschappij. 3e een heeft geen kleederen en de ander aeeft geen brood. Gindsche weduwe kleedt .ich in purper, deze gaat in lompen. Over le moerassen trekken in scharen de melaat- -chen en zijn onbarmhartig jegens elkander. 3e bedelaars zwerven her en derwaarts langs le wegen, en hunne zakken zijn ledig. Door le straten der steden trekt da Hongersnood, sn voor de poortan waakt de Pest. Kom, aat ons van hier opgaan sn hulp verleenen 1914 bijv. f 1350 subsidie te verleenen aan de vereeniging „Het Veilig Spoor". Voorts moeten de wacht- en schaftlo kalen van het personeel behoorlijk en gezellig ingericht worden. Het spoor wegleven is niet altijd even gezellig voor het personeel, doch dat is onver- mydelyk, maar de directies kunnen veel er toe bijdragen om het personeel ter wille te zijn, o.a. door de wacht- en rusttijden van het personeel buiten zijn standplaatsen tot een minimum te be perken. Het bezoek van kroegen kan daarmede zeer beperkt worden. Ook door het inrichten van alcoholvrije can- tines en het daarin verkrijgbaar stellen van uitstekende eet- en drinkwaren en vruchten tegen minimale prijzen. Het gelijkstellen van bier met sterken drank in alle reglementen is noodig, daar ook biergebruik gevaarlijk is. In Duitsch land, zeide spreker, heeft men reed» gezorgd voor gelegenheden voor het personeel, om goede en goedkoope dran ken te krijgen. En de directies zouden drankgebruik door het personeel zoo veel en zoo streng mogelijk moeten straffen, met dien verstande dat de straffen niet worden toegepast zoolang de betrokkene zich onthoudt. Streng aanpakken, als middel tot bescherming, is een nieuw systeem, doch de gevallen, waarin het in den laatsten tijd is toe gepast, hebben de prachtigste resultaten opgeleverd, zeide spreker. En de re geering zou d© dieustvoorwaarden zoo moeten wijzigen, dat bij straffen voor drankmisbruik de opschorting niet aan een tijdvak van hoogstens twaalf maan den gebonden zal zijn. Voorts dient de drankwet zoo gewijzigd te worden dat bij stations, rangeerterreinen enz. geen kroegen komen enz. Het personeel ten slotte moet eveneens meewerken, doch bovenal de organisaties. Men zegt dat het personeel 10 of 15 pet. van het loon aan drank uitgeeft. Dat moet weg. En daaraan kunnen de organisaties meewerken. Loonsverhooging is voor het personeel een levenskwestie, maar dan ook geen tiende van het loon naar de kroeg gebracht. Wy kunnen niet in alles met boven staande meegaan. Doch we geven toe dat drankbe strijding onder het spoorwegpersoneel een zaak is, die de veiligheid op de spoorwegen ten zeerste ten goede zal komen. Buitenlamfi. Lord Mersey, die voorzitter geweest is van de commissie van onderzoek bij de ramp van de „Titanic", is thans benoemd tot vertegenwoordiger van de Britsche regeering in de commissie, die de oorzaken zal onderzoeken van de aanvaring der „Empress of Ireland". en troost schenken. Waarom zoudt ge hier langer toeven en langer nog om uwe liefs*© roepen, die toch uw stem niet hoort? En wat is de liefde, dat gij daaraan zooveel waarde hecht Maar de jonge visscher antwoordde niet, zoo groot was de macht zijner liefde. En jlken morgen en eiken middag riep hij weder om haar, en eiken avond, wan neer de avond gevallen was, kreet hij op nieuw haren naam. Maar nimme:meer steeg zij van juit de diepte tot hem omhoog, noch vermocht hij haar terug „e vinden, wéar hij haar ook zoeken ging, in de stroomingen der wate ren of in de valleien die onder de golven zijn, in de zee die purpergekleurd ligt in avondgloed, of in de zee die grauw schijnt onder de vlerken van morgenschemering. En toen het tweede jaar verstreken was, sprak de ziel op een nacht tot den jongen visscher, die alleen in zijn gevlochten hut zat „Zie, ik heb u tot het slechte trachten te verleiden, en ook tot het goede willen voeren, en uwe liefde is sterker gebleken dan ik. Daarom wil ik u niet meer in verzoeking brengen, maar ik smeek u: laat mij tot uw hart doordringen, opdat ik één met u worde, gelijk vroeger." „Waarlijk, gij moogt tot mijn hart door dringen," sprak de jonge visscher, „want in de dagen toen gij zonder hart door de wereld rondgedoold zijt, moet ge veel ge leden hebben." De eigenaars van de „Storsted" wei geren elke aansprakelijkheid voor de ramp te aanvaarden. Zij zullen een adres zenden aan hat Hof van Admi raliteit te Londen, waarin zij zeggen, dat, daar de aanvaring buiten hun schuld heeft plaats gehad, zij ook elke geldelijke aansprakelijkheid verwerpen. De vertegenwoordiger van de reederij der „Storstad" te Montreal verklaart, dat door verscheidene officieren en min deren van die boot, in tegenstelling met de verklaring van kapitein An dersen is getuigd, dat het schip op het oogenblik der aanvaring met volle kracht achteruit stoomde. De reederij der „Storstad" heeft 240.000 dollar borgtocht aangeboden voor de opheffing van het beslag dat op het schip is gelegd. De Canadian Pacific heeft daartegen geprotesteerd. Een bedrag van ongeveer 100.000 pond sterling zal noodig zijn om voor de betrekkingen van de omgekomen pas sagiers van de Empress of Ireland te zorgen en 80.000 pond sterling voor die van 'de leden der bemanning. Door de Canadian Pacific is een bedrag van 10 000 pond sterling geschonken. Uit Londen seint men van 3 dezer over euveldaden der vrouwenkierecht- furiën: Heden hebben de suffragettes vele daden van geweld gepleegd. Een jonge vrouw, die t'ekeningen in de „Doregalery" beschadigd had, viel met haar bijl den zaalwachter aan die haar arresteerde en wondde hem ernstig. Drie vrouwen ranselden den dokter der Holoway gevangenis buiten het ge bouw met eeu zweep. Te Belfast vielen twee andereu de redacteurs van twee dagbladen aan, sloegen hen en wierpen hen op den grond. In dezelfde stad werd een heerenhuis iu brand gestoken. Twee vrouwen, waarvan een in man- nenkleeding, werden in hechtenis ge nomen. Wij lezen in de N. R. Ct. Tn een artikel: Europa onder de wa pens bespreekt de militaire medewerker van de Times den wedstrijd in oorlogs toerustingen, waarin naar zijn meening Duitschland de leiding heeft. Het Duit- sche leger zal 't volgend jaar een vredes- sterkte hebben van 870,000 man en de reserves, die elk jaar grooter worden, ".ulleu, als de jongste legeruitbreiding heeft doorgewerkt, 5,400,000 man be dragen. Frankrijk heeft al het mogelijke ge daan om daartegenover zijn militaire positie te handhaven. De dekkingstroe pen aan de Duitsche grens zijn thans inderdaad voldoende om eiken overval hst hoofd te bieden en de getalsterkte van het Fransche leger, ofschoon nog aanmerkelijk lager dan die van het Duitsche, is door de wet op den drie jarigen dienstplicht aanmerkelijk toe genomen. „Ach," riep de ziel, „geen ingang kan ik vinden, zoo zeer is uw hart omvangen door uwe liefde." „En toch wilde ik, dat ik u helpen kon," sprak de jonge visscher. En nauwelijks had hij deze woorden ge sproken, of van over de zee weerklonk eene groote weeklacht, zooals de menschen die vernemen, wanneer er een van het vater- volk gestorven ia. En de jonge visscher sprong op, verliet zijn hut, en ijlde naar de zeekust. Eu de zwarte golven kwamen aacgedruischt naar den oever, en droegen eene last, die blan ker was dan zilver. Blank als het schuim der branding was zij, gelijk een bloem deinde zij heen er weer op de golven. En de branding nam haar over van de golven, en de oever ontving haar, en aan de voeten van den jongen visscher lag het levenlooze lichaam van de kleine zeemeer min. Dood lag zij aan zijne voeten. En kermend als een, die door smart over weldigd is, wierp hij zich naast het doode lichaam neer. En hij kuste het kille rood van haar mond, en hij streelde het natte barnsteen van heur haar. Hij wierp zich naast haar op het zand en schreide als een, die door vreugde zinneloos werd, en met zijne bruine armen hield hij haar vast aan zijn borst geklemd. Koud waren hare lippen, maar hij kuste ze warm. Zilt smaakte de honing van heur haar, maar hij proefde die met bittere vreugde. Hij kuste de ge- Rusland zal binnen afzienbaren tijd in tijd van 'rede over 1.700,000 man kunnen beschikken, Oostenrijk-Hon- garije en Italië breiden hun leger en vloot uit, de Balkanstaten, Spanje, Zwe den, Nederland en België gaan zich eveneens opofferingen op militair ge bied opleggen. Alleen Engeland blijft, wat zijn land macht betreft, werkeloos. Dat gaat niet, oordeelt de sehrijver. „Wij mogen er niet op rekenen, de voordeelen van een entente met groote militaire mogend heden te blijven genieten de hand having van den vrede is niet het ge ringste dier voordeelen als wij ons daarvoor geen opoffaringen willen ge troosten. In het departement van landbouw te Washington zijn in een vertrek, ODder de kamer van minister Houston ge legen, vijf met dynamiet gevulde gas buizen gevonden. Aan de bommen waren brandende lonten bevestigd. De ambte naar die ze vond is in hechtenis ge nomen. Meü vermoedt dat hij ze er zelf heeft neergelegd om door de vin ding zich verdienstelijk te maken. De kansen voor het slagen der be middeling zijn weer aanmerkelijk ge daald, hoofdzakelijk door de intrigues van den rebellengeneraal Carranza, die daarin gesteund wordt door de Ver. Staten. Carranza heeft zich te Chihuahu laten uitroepen tot voorloopig president en tracht nu zich te laten vertegen woordigen op de bemiddelingsconfe rentie te Niagara Falls, om de onder handelingen in de war te sturen of te vertragen en zoo tijd te winnen om de stad Mexico të bezetten. De Unie staat hem daarin in zooverre ter zijde, dat haar vertegenwoordigers dreigen zich terug te trekken als Carranza's afge vaardigden niet worden toegelaten. De bemiddelaars zelf zijn door deze intri gues zeer ontmoedigd en vreezen, dat Wilson zijn politiek „van waakzaam wachten", hervatten zal, in de hoop dat Carranza weldra meester zal zijn van de hoofdstad en Huerta zal verdrijven. De laatste is intusschen volop van mu nitie voorzien, uitgerust en strijdvaar diger dan ooit, zoodat het er allen schijn van heeft, dat de gebeurtenissen in Mexico weer in de oude phase zullen treden. De vertegenwoordigers van Engeland, Nederland en de Ver. Staten hebben de nota's gewisseld inzake de overeen komst om het bezit en de concessies van eigenaren van petroleumonderne- mingen in Mexico te beschermen. En geland, Frankrijk en de Ver. Staten zullen een dergelijke overeenkomst aan gaan ten aanzien van mijnondernemin gen in geheel Mexico, welker eigenaren tengevolge van de huidige toestanden het land hebben moeten verlaten. Een part. telegram aan de N. R. Ct. uit Durazzo van 1 Juni meldt: dat de aankomst te Durazzo van 700 Malisoren, gekozen uit de 10.000 man, die Prenk sloten oogleden, en het trillende schuim dat op hare oogen lag, was minder zout dan zijne tranen. En aan het doode lichaam biechte hij zijn daden. In de schelpen harer ooren goot hij den bitteren wijn van al zijn lijden. Hare kille armen plooide hij om zijn hals, en met zijne vingers streelds hij het fijne slanke lijf. Vol bitterheid was zijne vreugde, en zijne smart was vervuld van zonderlinge blijheid. En dichter en dichter-naderbij kwam de donkere zee, en het blanke wit der branding steunde luid als een gepijnigd dier. Met witte klauwen van schuim greep de zee naar het strand. Toen klonk van uit het paleis van den waterkoning een nieuwe kreet van rouwe, en ver, ver over de zeeën, bliezen de Tritonen met heeschen klank op hunne hoorns. „Vlucht!" sprak de ziel. „Vlucht, want al nader komt de zee, en zoo gij langer talmt, zal zij u verzwelgen. Vlucht, want ik ben vol vreeze, daar uw hart zich, om der wille van uwe groote liefde, nog niet voor mij geopend heeft. Vlucht naar een veilig oord.Waarlijk, gij moogt mij niet zonder hart naar eene andere wereld zenden 1" Maar de jonge visscher luisterde niet naar zijn zielhij vleide zich tegen het kleine bleeke zeemeerminnetje en sprak „Liefde is beter dan Wijsheid en kost baarder dan rijkdom, en schooner dan de Bib Doda te Alessio heeft bijeengebracht, veel beroering heeft gewekt. Deze ge wapende macht versterkt weer het gar nizoen en draagt bij tot de verdediging van de stad, maar het is anderzijds te vreezen, dat zij de gisting onder de opstandelingen zal doen toenemen. De 700 Malissoren worden beschouwd als een eenvoudige politiemacht en zijn gesteld onder de bevelen van den Neder- landscnen overste Thomson, comman dant van Durazzo. De keuze van Thomson is uitstekend, maar zoo wordt vervolgdde aanwezig heid hier van generaal De Veer, zijn superieur in rang, is zeer hinderlijk, daar de generaal er moeilijk in berusten kan niet tusschenbeiden te komen in de handelingen van overste Thomson. De geest van initiatief van overste Thomson wordt aldus verlamd, zoo al niet tot nul herleid. De gelijktijdige aanwezigheid van den generaal en den overste is iets onmogelijks geworden, maar de prins heeft in deze nog geen beslissing genomen Uit Durazzo wordt geseind: De internationale commissie van con- tróle is Woensdag naar Sjiak gereisd, om met de opstandelingen teonderhande- len. Dezen bleven bij hun onlang» geuite wenschen aangaande een Mohamedaan- schen vorst of Turksch bestuur. Geduren de de besprekingen constateerde de com missie, dat de opstandelingen bereid waren /an de ondergeschikte vraagstuk ken af te zien. Maar van de hoofdzaken, n.l. den eisch van een vorst, werd niet afgeweken. De onderhandelingen duurden drie uren. Nadat de commissie den Vorst met het resultaat ervan in kennis had gesteld, verklaarde ze, haar opdracht te hebben volbracht. De Vorst behield zich voor, een beslissing te nemen. Uit Galifornië wordt bericht dat de Lassen-berg, welke tot dusver als een uitgedoofde vulkaan werd beschouwd, plotseling opnieuw is gaan werken. Er heeft zich een nieuwe krater-opening gevormd van vijftig Eng. voet diameter, waaruit rook en asch opstijgen. Dinsdag hetft zich te Berlijn een 45- jarig hoofdinspecteur van politie van het leven beroofd, nadat hij ook zijn doch'ertje had vermoord. Zijn vrouw was gaan tennissen en hij was met zijn twee dochtertjes van resp. 7 en 9 jaar thuisgebleven. Hij gaf toen zijn kinderen bonbons waarop hij een paar druppels cyaankali had gedaan. Het oudste doch tertje weigerde, doch het andere meisje at den bonbon op en stierf bijna on middellijk. Daarop vergiftigde hij zich op dezelfde wijze. De man was zeer be mind en bekwaam in zijn ambt. In een brief aan zijnpolitie-presidentvanNieuw- Keulen, had hij zijn voornemen te ken nen gegeven en als reden van zijn daad opgegeven de vrees dat hij krankzinnig zou worden, die hem reeds maandenlang kwelde. blanke voeten van de dochteren der men schen. Geen vlammen vermogen haar te vernietigen, en geen waterstroomen haar te verzwelgen. Ik riep naar u wanneer de morgenstond gloorde en gij luisterdet niet naar mijn roep. De maan hoorde uw naam weerklinken, maar gij bleef zwijgen. Ik had u moedwillig verlaten, en tot mijn eigen ellende ging ik heen, verre van U. Maar altijd is uwe liefde bij mij gebleven, en altijd was zij sterk, en niets vermocht zich tegen haar te richten, of ik ook van het slechte vervuld was dan wel yan het goede. En nu gij gestorven zijt, zie, nu wil ik met u sterven." En wederom smeekte zijn ziel hem om te vluchten, maar hij luisterde nist naar haar, zoo groot was zijne liefde. Al nader en nader kwam de zee, al rus- teloozer beproefde zij hem met hare breede golvenarmen te bereiken en te omspoelen. En toen hij voelde dat zijn einde nabij was, kuste hij wild, met brandende lippen den kouden mond van het zeemeermin netje, en zijn hart, dat in hem was, brak. En toen zijn hart gebroken was door overgroote lietde, toen kon de ziel er toe gang vinden en werden zij weder één gelijk vroeger. En de zee bedekte den jongen visscher met haar golven. EINDE. NIEUWSBLAD DOOK

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1914 | | pagina 1