Hel Land van Heusden en Aliens, de Langstraat en de Bommelerwaard. Hooiland. Th. m. Tan Helft, WAALWIJK. Verzen til en flntTangt Uwe Goederen met de Trambooten Jan Worm, Groote keuze Stroohoeden. Panama s je prijzen. JAM mi DE DUIF (Irma 11, STIiliJk, v.li. Janssen Sleegmans. Notaris Kerkhoven, te Werkendam, Het VOORGRAS der Gronden in het Winterbed der Bergsche Maas, SCHOEN- en LAARZENMAGAZIJN, Wijksche Straat, b. d. Vischmarkt, HEUSDEN. Aparte fapons. Onberispelijke coupe. Billijke prijzen. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden, No. 3306Zaterdag 6 Juni 1914. De Kortenaer in Mexico. HOOIGRAS. Bestuur der Domeinen. publiek verpachten: Crayon-, Kool-, Platin- en Bromidevergrootingen. Heusden-Dordrecht-Rotterdam vice-versa. Heusden-Utrecht-Amsterdam-Zaanstreek vice-versa. Wie liegt, bedriegt. Aanbevelend, Zondags tot 2 uur geopend. IAN9 VAN ALT^- VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 7Vj ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag^ middag 12 uur ingewacht. ii. Dinsdagmorgen stoomden wij de Tampico-rivier op, 6 zeemijlen ver, en ankerden op de rivier voor de stad. Onderweg passeerden wij overal posten gewapende federalen, kampvuren met gezadelde paarden en gewapende kerels eromheen. Het dorpje Dona Cecila was door de rebellen verbrand en uit gemoord en lag in puin. Op de rivier lagen een paar Mexi- caansche oorlogschepen. Buiten had de Amerikaansche admiraal ons ver zocht ons verzocht niet te salueeren, omdat de kanonschoten de overprikkelde Mexicanen dadelijk aan een overval zouden doen denken maar op de rivier vuurden wij eerbiediglijk 21 saluut schoten af ter eere van de Mexicaansche vlag. Toen wij eenmaal voor anker lagen, kwamen van alle zijden berichten over den toestand, de laatste rebellenaan- vallen en den te verwachten oorlog met de Gringo's (green coats). Avond aan avond waren er in de stad, vooral op de pleinen wilde betoogingen en lichte gevechten. Viva HuertaViva la Libertad Muerto los Gringo's (de Amerikanen) 1 Binnen enkele dagen werd weer een rebellenaanval op de stad verwacht, welke nu reeds drie dagen met volle kracht aan den gang is. Dag en nacht bloedige gevechten, waarin bijna altijd de rebellen worden teruggeslagen. Wij hooren steeds hevig geweervuur en kanongebulder eu zien de granaten springen en de ataqueer-liniën vuren, dorpen in brand gestoken en troepen, die te paard komen aanrennen of boven op open wagens ter versterking worden aangevoerd. Eergisteren lagen wij met onze motorsloep en een l6ege volgsloep den geheelen dag aan den wal te wachten op vluchtelingen, die in vei ligheid moesten worden gebracht. Op de kade liepen wij heen en weer met onze verborgen geladen revolvers tus- schen al die bruine kerels, die overal langs de haven met geladen geweren op post zaten. Vandaar had men een kijkje op de groote plaza. Op het einde van dien morgen waren na veel schieten en lang vechten de rebellen tot in de buitenwijken der stad door gedrongen. Tot vlak in onze nabijheid hoorden wij in de straten het hevige schieten en dan in eens kwam er weer een trein aanstoomen vol soldaten, die uit de wagens sprongen, waarna dan zoo'n heele compagnie in den looppas over het groote plein snelde naar de meest bedreigde punten der stad. Ka nonschoten bulderden van de Mexi caansche oorlogschepen „Bravo" Zara gosse" e. a., en nu en dan joegen troepen ruiters in vollen ren voorbij. Het was wel aardig, maar ik was loch blij een browning bij de hand te hebben. De kerels zien er barbaarsch uit. Alle rebellen, die gevangen worden genomen krijgen den strop en de weinige boomen, die hier zijn, hangen dan ook zoo vol als een kerstboom Krijgsgevangenen kent men hier niet, want als een vijandelijke troep door verliezen zich feitelijk zou moeten overgeven, schieten de overwinnaars maar door, tot er niemand meer op zijn beenen staat, en allen dood of gewond zijn. Dan een scheutje petro leum erover en een vlammetje erin, en de begrafenis is ook klaar. Niemand weet hier hoe groot de ver liezen van de rebellen zijn, want dezen nemen, als zij teruggeslagen worden, al hun gesneuvelden en gewonden mee, op zeer eigenaardige wijze. De handen worden bijeengebonden en dan worden zij te paard meegesleurd, op sleeptouw achter de vlechtende ruiters aan. Het gehalte der federale soldaten staat niet hoog. Ook de bevolking der gevan genissen is soldaat geworden, 's Avonds staan karren met gewapende geleiders voor de drankhuizen en alles, wat te veel couragewater heeft ingenomen, wordt meegepakt en moet soldaat worden. Eerst liep het gerucht, dat na het bom bardement van Vera Cruz door de Ame ricano's, alle Mexicanen, federalen en rebellen, gezamenlijk den buitenland- schen vijand zouden bevechten. Dat is echter niet gebeurd en tot groot genoegen van de Gringo's bevechten de twee binnenlandsche partijen elkaar met volle kracht. Japan heeft veel wapens verschaft aan Mexico, en zelfs hebben winstbeluste Amerikenen de munitie en wapenen geleverd, waarmede de Mexicanen thans hun landslieden neerschieten, want de verovering van Vera Cruz heeft aan veel Amerikanen het leven gekost. Die stad werd hardnekkig verdedigd elke straat, elk huis was een kasteel, dat ge nomen moest worden. De Amerikanen werden teruggeslagen, en toen hebben zij in de baai een paar kleine oorlog scheepjes gelegd, voor elk der met sol daten gevulde straten één. Er zijn toen met het vuur der scheepskanons de straten leeggeblazen. En zijn toen weer nieuwe troepen aan wal gezet, en na veel verliezen aan beids zijden is Vera Cruz daarna geheel door de Amerikanen bezet. Nu wordt iederen dag verwacht, dat zij oox Tampico zullen aanpakken, De Oostkust van Mexico is, evenals de westkust (aan de Groote-Oceaan), door de Amerikaansche eskaders ge blokkeerd, zoodat de Mexicanen abso luut geen toevoer van wapens en munitie meer krijgen, en daar zij slecht maar heel veel schieten, zal hun koek wel opraken, en dan zijn zij uitgepraat. Amerika zou misschien de olierijke ha vens Vera Cruz en Tampico wel kunnen nemen en behouden, maar het binnen land zal het nooit kunnen nemen of beheerschen bij gebrek aan troepen Maar hoe dit ook zij, mijn eetlust lijdt er nog niet onder, doch aan de bijzonder fijne, maar zeer zware Mexicaansche sigaren moet ik nog wennen Dadelijk na aankomst nog juist op tijd hebben wij de llollandsche kolonie aan boord gekregen, daar een nieuw® aanval der rebellen op handen was. De vorige malen hadden de Ne- derlandsche onderdanen een onderko men gevonden bij de Duitschers. Eerst kwamen er pl.m. veertig men- schen, mannen vrouwen kinderen. Na tuurlijk stonden wij onze hutten af voor de dames. In de waschkommeu worden nu de luiertjes gespoeld. A la guerre comme la guerra 1 Schoone spaaoschen verdrijven de minder aangename geuren tactvol door overvloedig met de fijnste Oostersche welriekende oliën te strooien, welke wij krijgslui, die anders geen grooter lekkernij kennen dan kruit damp, nu met graagte insnuiven. Doch, o foei, 's morgens werden wij, na een slechten slaap gewekt door kindergeschrei. Hoe weinig klonk dit als krijgsgerucht op ons oude slagschip. Die kleine kin derkelen deden smartgeluidjes hooren, en toen wij onze ontstelde militaire hoofden om het hoekje staken, zagen wij in de gang voor de deur van elke hut een kamermeubel met één oor Een ontzettende aanblik op een oorlogs schip 1 Advertentiën. „GORZEN", Karnemelkspolder. Notaris Kerkhoven, te Werkendam, zal Zaterdag 20 Juni 1914, nam. 1 uur precies, bij M. VAN DEN HEUVEL, aan den Nieuwendijk, onder Almkerk, publiek verpachten, om over het Seizoen 1914 één- of tweemaal te hooien: Ruim 9 Hectaren Hooiland, aan den Karnemelkspolder, nabij den Nieu wer dijk, onder Almkerk, voor de heeren mr. P. C. 't Hooft en P. de Jongh de Leeuw. Breeder bij biljet omschreven. zal Zaterdag 13 Juni 1914, nam 's uur precies, bij de Weduwe G. VER HOEVEN, aan den Tol, onder de Werken, publiek verhuren: 19 6160 Hectaren Hooiland, van den Secretarisboezem, den Sleeuwijk- schen boezem, nabij den Watermolen van den Nieuwenban en op de „Hooge Waard", breeder bij biljet omschreven. in Noord-Brabant. Het bestuur der afdeeling Noord-Bra bant van de Nationale Vereeniging tot be vordering der Paardenfokkerij in Nederland, voorheen Het Nederl. Paardenstamboek, maakt bekend, dat de Stamboekkeuringen zullen gehouden worden te: Biesbosch op 4 Juni om 10 uur. Almkerk op 4 Juni om 2 uur. Heusden op 8 Juni om 12 nur. Zevenbergen op 27 Juli om 10,30 uur. Tevens zal op de dagen der centrale keuringen te Breda (6 en 7 Augustus) tel kens des morgens om 9.30 uur, nog ge legenheid bestaaa zulke paarden aan te bieden, die door ziekte als anderzins niet op de gewone stamboekkeuringen konden verschijnen, en waarvan bewijs, geteekend door een veearts is overgelegd. Ook die tusschentijds zijn aangekocht mogen aldaar alsnog worden aangeboden. Voor beide categoriën is aangifte verplichtend vóór 4 Augustus bij den Secretaris. Indien op de keuringen te Heusden, Alm kerk en Biesbosch eventueel paarden van het type trekpaard en te Eindhoven, Os- sendrecht en Steenbergen paarden van het tuigpaard-type zouden worden aange boden, is aangifte daarvan verplichtend uiterlijk zes (lagen voor de desbetref fende keuring bij den Secretaris. Het bestuur der afdeeling voorn.: A. Z. SNOEK, Almkerk, Voorz. A. BAX Gz., Zevenb. Hoek, Secretaris. DE ONTVANGER der Registratie en Domeinen te Waalwijkzal om te hooien in 1914, wat betreft: A. Vak Hagoort Doeverensche loswal, ten overstaan van Notaris A. J. RANT te Waalwijkop Haandag 8 Juni 1914, in het Hotel „de Twee Kolom men" bij A. GERRIS te Waalwijk. B. Vak Hagoort, Keizersveer, ten overstaan van Notaris B. A. MIDDEL KOOP te Capelle, op Dinsdag 9 Juni 1914, in het hotel „De Ploeg" van J. W. TEUNEN te Waspik. Alles breeder bij biljetten omschreven. Inlichtingen verstrekken gaarne de Agenten te: Heusden (Kantoor Tramstation) J. J. F. Drost. Dordrecht Boomstraat) D. van Loon. Rotterdam Haringvliet Z.Z. II) J. W. F. Kools. Amsterdam en Zaanstreek (Kantoor Singel 5) G. Geelhuysen. Utrecht (Kantoor Leidscbekade) E. J. Wijburg. Gasthuisstraat, hoek Arkelstraat Telephoon 75. GORINCHEM. f009 gulden voor diengene, die bewijzen kan dat JAN SMITS Schoen werk, niet door hem zelf en door vast aangestelde knechts gemaakt wordt II Heeft ook geen tusschenperaonen in dienst, die bestellingen of iets derge lijks voor hem ten uitvoer brengen. Staat met niet één Schoenmaker in com binatie, hoewel men tracht onder den naam van JAN SMITS reclame te maken. Steeds 1500 paar Schoenen en Laarzen in voorraad. Aanbevelend voor alle Maat- en Reparatiewerk. 95 59 Vuchterstraat 2, 's-BOSCH. iniiwnui (Slot volgt). Atelier voor Fotografie. Mantels, Mantelcostumes,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1914 | | pagina 5