Del Land van Hensden en Allrna. de Langstraat en de Boramelerwaard. Aa Je vrije jongt Een raadgever. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusdeii. No. 3371. U oensdag 24 Juni. 1914. Unb Van voor FEUILLETON. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 71/» ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag^ middag 12 uur ingewacht. De heer Frederik van Eeden heeft een brochure aan de vrije jeugd ge richt, waarin hij o. m. het volgende zegt: Ik richt dit schrijven aan die jeugd, die zich vrij kaD noemen, niet omdat zij vrij is van uiterlijke stoffelijke banden, maar omdat ze haar innerlijke vrijheid, haar oorspronkelijkheid, haar zelfstandigheid van gevoel en denken bewaard heeft of bewaren wil. Ik spreek tot jong» mannen en vrouwen tusschen vijftien en vijf-en- twintig jaar, op zülk een wijze, als ik zou willen dat men tot mij ge sproken had toen ik zoo oud was. Het volgende heeft hij haar te zeggen Als ouders en leeraren u bezweren dat gij behoort te volgen en te ge hoorzamen, dat zij u den eenigen juisten weg wijzen, dat de waereld bedrogen wil zijn en ieder daarom een beetje meebedriegen moet, dat de treurige toestand der menschen door God zoo is bedoeld en daarom geduldig en dee moedig moet verdragen worden, dat het brutaal en dwaas zou zijn betere wegen te zoeken dan zijzelven hebben begaan, en naar hooger idealen te streven dan zijzelven konden verwe- zelyken, Bpreekt hen dan tegen, eer biedig en bescheiden, maar om Gods wil beslist. Zegt dan: „Met verlof! lieve ouders en leeraren, als de jeugd altijd gedaan had wat gij van ons verlangt, hoe zou dan de menschheid ooit een stap verder zijn gekomen Als de kinderen nooit andere wegen hadden gevonden dan de ouders, dan woonden wij menschen nog in holen en vochten met beeren en wisents." Zeggen zij dan„Goed, maar wacht tot gij ouder zijt, tot gij onze ervaring en onze kennis bezit, dan kunt ge oordeelen. Yertrouw u tot zoolang toe aan onze wijsheid en onze leiding" dan kunt gij nu antwoorden„Maar er is een onder u, die Frederik van Eeden heet, die ook uw ervaring en uw kennis heeft en toch zegt dat wij niet moeten wachten, omdat het dan te laat zou worden. Hij beweert uit eigen ervaring te weten dat de kennis van den ouderdom de intuïtie der jeugd vaak wil vernietigen of onderdrukken en dat het dus noodig is de idealen der jeugd van jongsaf te handhaven, zoo zij niet zullen verzwakken, en dat, als de jeugd zich blind en gedwee door den ouderdom liet leiden, haar kracht en haar roeping in de waereld reddeloos verloren zou zijn. Zoo denkt één uit J. K. JEROME. 4.) „Ga zitten", beet ik hem toe „en ver zwijg mij niets!" Hij was op het punt om weder plaats te nemen op zijnen geliefkoosden stoel; doch ik voelde dat, zoo ik hem voor de derde maal in deze zelfde houding op dezen zelfden stoel zag zitten, ik er toe zou kunnen komen om én aan hem én aan dien stoel een on geluk te begaan. Ik trok dus met eenen ruk dit meubel weg en Josua plofte plat op den vloer en barstte los in tranen. Ik liet hem waar hij was, terwijl hij mij al hikkend en snikkend zijne wederwaardig heden vertelde. Met de wasscherij was het van kwaad tot erger gegaan. Een nieuwe spoorweg was er langs de stad gekomen, waardoor de ge- heele topographie er van veranderd was. De goede buurten, waar de handel was en de rijkdom woonde, waren noordwaarts verplaatst, zoodat die bewuste tapperij thans in het drukste en beste gedeelte van de stad was gelegen. De eigenaar de man die haar overgenomen had in plaats van Josua was er dan ook binnen korten tijd ryk in geworden en leefde nu reeds uw middeu, en al is het er maar één, toch willen wij zijn dreigende waar schuwing niet in den wind slaan, daar toch ons hoogste bezit en de toekomst der menschheid er mee gemoeid is." Dan kunnen de ouderen alleen zeggen dat die één uit hun midden een schelm en een gek is, een opruier ran de jeugd, een zedebederver en vijand der maatschappij. Dat zullen ze dan waar schijnlijk ook wel zeggen. Dat hebben ze ook tegen Socrates gezegd en hem toen dolle kervel laten drinken. Het vergif heeft goed gewerkt en Socrates is dood gegaan, maar op zijn geesten woorden kon het vergif niet werken en die leven nog. De heer van Eeden vat zijn betoog dan in deze stelling samen De schat der jeugd, die door levenservaring, nöch door den last der jaren ooit ge wonnen of vermeerderd kan worden, maar zeer wel verloren kan gaan of verarmen, isde zuivere intuïtie van het Recht. Deze stelling past hij dan verder toe opa. de religieuze, b. de sexueele en c. de sociaal-oeconomi- sche politische kwestie, en betoogt voor elk in het bijzonder dat de jonge mensch, door zijn intuïtie geleid, op elk dezer geestelijke gebieden den goe den weg vindt en dat hij daarvan door de ouderen meestal afgeleid wordt. Het slot luidt Ook ik Yan Eeden heb ge tracht naar meer rechtvaardige begin selen te leven, maar het is mij niet gelukt. De mislukking kwam hoofdza kelijk door het bijna algemeen bespot ten, uitlachen en afkeuren van mijn poging. Ik kreeg niet alleen de kapi talisten, maar ook de kerkelijken en sociaal-democraten tegen mij. Vandaar dit beroep op de jeugd. Zij moet oor deelen naar haar vrije intuïtie en dan handelen naar haar rechtsgevoel, zoo veel haar geestkracht en geduld het haar mogelijk maken. Er moge groot meeningsverschil zijn tusschen Frederik van Eeden en den lezer, toch achten we bovenstaande de overdenking wel waard, waarom we het uit zijn brochure citeeren. Misschien zal de lezer na kennisne ming ervan zelfs zeggen er zit toch wel iéts in, dat overwogen mag wor den. Zullen er bijvoorbeeld niet velen on der de lezers zijn, die het eens zijn met Yan Eeden dat het bedenkelijk kan wezen als de opvoeder meent zijn plicht voldoende te hebben vervuld, als bij zijn uiterste best gedaan heeft om van zijn kweekeling een zoo ge trouw mogelijke copie van zich zelf te maken? van zijne renten. Daarentegen had men ontdekt dat de zuidelijke stadswijk, in welke de wasscherij gelegen was, op een moeras stond gebouwd en bij gevolg in eenen zeer ongunstigen sanitairen toestand verkeerde. Natuurlijk pasten zorgzame huismoeders er wel op, haar waschgoed niet naar zulk eene buurt te sturen. Nog andere ongelukken waren er bijge komen. De baby Josua's oogappel, het éénige lichtpunt in zijn leven was in eene tob met heet water gevallen en ge kookt en Hanna's moeder was tusschen den mangel geraakt, zoodat zij hopeloos iD valide was geworden en nu dag en nacht moest worden opgepast. Onder deze opeenstapeling van rampen en wederwaardigheden had Josua troost ge zocht in den drank en was een reddelooze lap geworden. Hij zelf voelde hoe diep hij gezonken was, en hij vergoot stroomen van tranen. In een vroolijk, gezellig lokaal, zoo als eene tapperij (zeide hij), zou hij flink en monter hebben kunnen blijven; maar die eeuwigdurende lucht van natte kleeren en zeepsop had het laatste vonkje van levenslust in hem uitgedoofd. Ik vroeg hem wat de oude scheepskapi tein van al deze dingen had gezegd. Hierop barstte hij opnieuw in bittere tranen los, onder mededeeling dat de brave oude scheepskapitein niet meer tot de le venden behoorde. En dit liet hij er op volgen herinnerde hem nu weder het doel van zijne komst te mijnent. De goede oude man had hem namelijk 5000 dollars Buitenland. Uit Weenen wordt van 20 dezer een zeer ernstig vliegongeval gemeld. Wij lezen daaromtrent: Hedenmorgen ontplofte in de nabijheid van Klein- schwechat de militaire luchtballon „Korting" op een hoogte van ongeveer 20 Meter. De inzittenden, een kapitein, 5 luitenants, 2 monteurs en eenciviel- ingenieur, werden allen gedood. De ont ploffing geschiedde, doordat 'n Farman- biplaan in botsing kwam met de lucht ballon. Ook de tweedekker, waarin een officier en een passagier waren gezeten, stortte naar omlaag. Omtrent dit ongeluk verneemt de „Reichspost" van een officier, die in de buurt van de plaats van de ramp werkzaam was, het volgende Een half uur nadat ik het luchtschip had opgemerkt, kwam de militaire twee dekker in zicht die een aanval op den ballon ondernam. De verrichting ge schiedde volkomen op oorlogswijz®. In wijde kringen ging de aeroplane de hoogte in alsof het de bedoeling was het luchtschip te vernielen. Terwijl de ballon zich op een hoogte van 350 meter bevond steeg de aeroplane hooger. Op deze hoogte echter was in bijzonder heden niets meer waar te nemen. Plot seling sloeg een vlam uit, die lucht schip en vliegtoestel enkele oogen- blikken geheel aan het gezicht onttrok. Een kwartier later stond ik bij de ver koolde lijken mijner kameraden. Het aantal analfabeten is bij het Duitsche leger ook in het laatste jaar weer aanmerkelijk afgenomen. In 1913 zijn bij de goedgekeurde manschappen van de lichting maar 60 analfabeten geteld, van wie de helft geen Duitsche school bezocht hadden, daar zij in het buitenland geboren waren. Op de ge- lieale sterkte van het Duitsche leger maken deze 60 analfabeten maar 0.01 ten honderd uit, een percentage zoo laag als bij geen ander leger voorkomt. De bliksem sloeg Zondag in het leger kamp te Cercottes (bij Orleans) waar door 20 soldaten gewond werden. De Engelsche kiesrechtvrouw Sylvia Pankhurst heeft een overwinning be haald op den minister-president. Na acht dagen in de gevangenis te hebben gevast, is ze haar bivak komen opslaan voor den uitgang van het parlements gebouw, waartoe ze peluw en deken had meegebracht. Als de minister weigerde een deputatie te ontvangen, zou Sylvia zich laten doodhongeren. De minister verklaarde zich echter bereid, de depu tatie te ontvangen, waarop zij haar tent weer opnam en in haar auto die brop gewacht had, wegreed. De conferentie ter bemiddeling van de kwestie tusschen Amerika en Mexico schijnt totaal mislukt te zijn. Onder het nieuws uit Frankrijk lezen wij dat de Kamer het wetsontwerp op de leening van 800 millioen met 439 stemmen tegen 108 aangenomen heeft. Tengevolge van een aardverschuiving is bij Nizza een gedeelte van de gang van den tunnel, die door den berg Grazziau wordt geboord, ingestort. Twaalf dooden en zeven gewonden zijn reeds onder het puin weggehaald. Op den straatweg van Abbeville naar Parijs heeft een ernstig automobiel ongeluk plaats gehad. Een auto kwam in botsing met een anderen auto. Beide auto's werden vernield. De inzittenden van een der twee auto's, twee dames eu drie heeren, werden gedood en de chauf feur zwaar gekwetst. vermaakt en nu kwam hij mij raad vragen, hoe deze som het best te beleggen. Verbeeld u zoo iets! Mijn eerste opwelling was, hem op de plek waar hij zat kort en goed den nek om te draaien Ik wou maar dat ik het gedaan had! Doch ik bedwong mijzelven en bood hem de keus aan om 6f uit het venster te worden gesmeten, öf zonder een woord meer mijne kamer te verlaten langs den meer gebruikelijken weg. Hij antwoordde dat het hem tamelijk onverschillig was langs welken weg hij vartrok, mits ik hem vooraf maar even wilde zeggen of hij zijn geld moest steken in de Terra del Fuego Nitrate Company, dan wel in de Union Pacific Bank. Het leven had verder voor hem geen belang meer. Het eenige waar hij nog om maalde, was, dat dit appeltje voor den dorst veilig en wel, na zijnen dood, voor zijne dierbare betrekkingen zou zijn weggelegd. Hoe vroeg hij dacht ik wel over nitraten? Ik gaf hem ten antwoord dat ik beslist weigerde mij hierover uit te latenen hieruit scheen hij te moeten afleiden dat ik in nitraten weinig fiducie had, en dat hij dus beter zou doen met zijn kapitaaltje te steken in eene bank. Ik zeide tegen hem dat, als hij daar idee in had, hij het niet moest laten. Hierop zweeg hij en zat een poosje in gepeins verzonken. Toen glimlachte hij snugger, en zeide dat hij mij wel doorzag, dat hij wel begreep wat ik eigenlijk be doelde. Het was heel vriendelijk van mij. Volgens berichten, ontvangen door de „Canadian Pacific" zijn bij een ont ploffing in een mijn te Hillcrets bij Farnië in Britsch Columbia 400 perso nen om het leven gekomen. Tn Chicago heeft een vreeselijk voor val plaats gehad. Een dierentemmer, die zich in een leeuwenkooi in een circus begaf werd gedood en gedeel telijk verslonden. Met groote moeite kon men het lichaam voor een gedeelte aan het roofdier ontrukken. Een andere leeuw ontsnapte en maakte de straten onveilig. In het antwoord op de nota van Griekenland verzekert de Porte, dat de Turksche regeering met de meeste bereidwilligheid ieder betoog over den toestand der Grieken in overweging zal nemen. De nota voegt daaraan toe, dat de rapporten door den minister van bin- nenlandsche zaken ontvangen, niet kloppen met de feiten, vermeld in de Grieksche nota. De nota spreekt verder de hoop uit, dat nu beide regeeringen de noodige maatregelen hebben genomen om de rust in Anatoliën de Maceonië te ver zekeren, de goede betrekkingen tusschen beide landen, niet meer verstoord zullen worden. Langs indirecten weg wordt uit be voegde bron gemeld, dat de Porte den gezant van Turkije te Athene instructie heeft gegeven, om de Grieksche regee ring mede te deelen, dat ze aan de Grieksche emigranten, die gedwongen waren het land te verlaten, toestaat terug te keeren en hun schadeloos zal stellen voor de geleden verliezen. Men is hier van meeniog, dat, als dit bericht wordt bevestigd, dit een belang rijke stap zal zijn tot oplossing van de tegenwoordige ernstige crisis. De Deensche millionnair en directeur der Nordische Films Cie, Ole Olsen, Hij zou eiken dollar dien hij bezat in de Terra del Fuego Nitrate Company steken. Hij stond nu op, niet zonder moeite, om heen te gaan. Doch ik hield hem tegen. Ik wist ja, zoo zeker als ik wist dat den volgenden ochtend de zon zou opkomen, wist ik, dat elke maatschappij die ik hem aanraadde of die hij zich verbeeldde dat ik hem aanraadde, wat op hetzelfde neer kwam om zijn geldje in te beleggen, vroeg of laat onfeilbaar op de flesch zou gaan. Mijne grootmoeder nu had haar ge- heele vermogen belegd in de Terra del Fuego Nitrate Company. Ik kon haar niet op haren ouden dag tot den bedelstaf zien gebracht. En wat Josua betrof och, voor hem was het volmaakt hetzelfde: hij verloor zijn geld in elk geval. Ik ried hem dus, aan- deelen te koopen in de Union Pacific Bank. En zie hij ging heen en deed alzoo. Achttien maanden lang stond de Union Pacific Bank op hare beenenen toen begon zij te waggelen. De financieele wereld be greep er niets van, want de Union Pacific had altoos gegolden als de soliedste bank van het land. Wat, vroegen de menschen, wat kon daar de oorzaak van wezen? Hoe liet zich dit verklaren? Ik wist het welmaar ik zeide het niet. De bank deed dapper wat zij kon.Doch' de hand des Noodlots was nu eenmaal tégen haar. Na nogmaals negen maanden lag zij in duigen. Nitraten ik behoef het nauwelijks te zeggen waren al dien tijd bij hortenen sprongen naar de hoogte gegaan. Mijne heeft den Deenschen poolonderzoeker Knud Rasmussen de noodige geldmid delen aangeboden voor een Noordpool expeditie. Rasmussen heeft toegestemd. De expeditie wordt met de beste mo derne hulpmiddelen toegeiust, o.a. met Deensche vliegmachines. Zoo mogelijk vertrekt zij de volgende zomer. Hoofd doel is het wetenschappelijk onderzoek der Noordpoollanden in elk gebied. Een aantal geleerden nemen er aan deel. Er worden levensmiddelen enz. voor minstens twee jaar meegenomen. Punt van uitgang i> het Eskimostation Kaap York. Binnenland. Zaterdagmorgen is naar de „N. R. Ct." meldt, een vliegmachine, waarin luitanant Van Heyst en korporaal Van der Drift, bij het station Oosterbeek Laag gevallen. De vliegers zijn onge deerd; de machine is geheel verwoest. De militaire vliegers waren vanmor gen halfdrie te Soesterberg opgestegen. Hun tocht ging over Amsterdam, Den Haag, Middelburg, Breda, Venlo en Nijmegen en hun bedoeling was door te vliegen naar Groningen en vandaar terug te keeren naar Soesterberg. Zij vlogen over den Rijn bij Arnhem, maar bij Oosterbeek werd bemerkt dat de motor niet goed werkte. Er werd kwart voor twaalven een goed gelukte nood landing gedaan op een weiland achter de kerk, en Van der Drift ging den motor nazien. Ruim een half uur later ging het toestel weer omhoog, maar toen het op een hoogte van ongeveer 25 meter was, kwam er weer iets aan den motor, althans het toestel kantelde en kwam met een vleugel in een wilge boom. Daarop viel het neer op een vleugel en werd het geheel vernield. De vliegers kwamen met den schrik vrij. Van der Drift had enkel een paar schrammetjes. Op den tocht werd meestal gevlogen met een snelheid van 90 kilometer per uur. Er werd veelal op groote hoogte gevlogen. Boven de Zeeuwsche stroomen bereikte men een hoogte van 1300 m. Er werd driemaal een landing ge maakt, tusschen Katwijk en Schevenin- gen, te Gilze Rijen en te Venlo. Door een controleur van den phyto- pathologischen dienst te Wageningen zijn aan de Rottekade te Rotterdam in beslag genomen 20 zakken kruisbessen, afgezonden uit Naaldwijk, die besmet waren met Amerikaansche kruisbessen- meeldauw. Men meldt uit Nieuw-Weerdinge: Het veertienjarig meisje van vrouw K. is sinds Woensdag spoorloos ver dwenen, Alle wijken zijn afgedregd, maar vruchteloos. Zij droeg een roode jurk, een bont schort en had geen hoed op. grootmoeder was bij haar overlijden een millioen dollars waard, en zij vermaakte alles aan een zendelinggenootschap. Indien zij geweten had op welke wijze ik haar voor eenen wissen ondergang had behoed, dan zou zij zich misschien wel wat dankbaarder jegens mij betoond hebben. Een paar dagen na het faillissement der bank verscheen Josua op mijne stoep en ditmaal bracht hij zijne huisgenooten mee. Er waren er zestien. Wat moe3t ik doen? Ik had deze menschen stap bij stap tot op den rand van den hongerdood gebracht ik had hunne toekomst verwoest, zoowel als hun verleden. Het minste dus, wat ik voor hen kon doen, was, te zorgen dat het hun niet ontbrak aan de allereerste benoo- digdheden van een menschwaardig bestaan. Dit was zeventien jaar geleden. Nog altoos leven die menschen op mijne kosten; en het heeft mijn geweten verlicht, dat zij tevreden schijnen te zijn met hun lot. Er zijn er op het oogenbïik twee-en-twintig, en wij koesteren gegronde hoop op eene vermeerdering van de familie in 't voorjaar." „Ziedaarzoo eindigde mij n reisgenoot ziedaar mijne geschiedenis. Misschien kunt gij nu mijn plotselinge opstuiven begrijpen, toen gij mij daareven om raad vroegt.lk heb het geven van raad, aan wien ook of waar over ook, voor altijd afgezworen." DOOR

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1914 | | pagina 1