Dienstbode. leikersen OPENBARE VERKOOPING li Huizen, Erf en Griendland. beste ROGGE, TE KOOP. 1M Wed. J. Borzo Zonen, W. Timmermans Zonen Uwe Goederen met de Trambooten lie (lorincheniselie Bank verhuurt in hare Lips' Safe-Deposit-lnstallatie: De TIP TOP komt 12 portretten 25 ets. Omerickt floer het Departement Heisflen flor Maatschappij tot Not van 't Aigemeen. Geneest Uwe hartkloppingen met de Pink Pillen. Deurwaarder Friedli, verpachten Het ijzer van den afgebran- den Molen, als: Behangselpapieren, Verder alle VERFWAREN, M. van Diggelen, voortel F. Lllit. Gesticht Bethesda Heusden-Dordrecht-Rotterdam vice-versa. Heusden-Utrecht-Amsterdam-Zaanstreek vice-versa. A. DE JONGSAAKES. te Dussen. publiek verkoopen, Notaris Kerkhoven, te Werkendam, veilen en verkoopen: Notaris JANSEN, bij inschrijving verkoopen: Vloerzeilen naar kenze en op staal. Voorts alle soorten Drogerijen. Geregelde Steombootdiensten ,111 llENlIliill. Kerk- en Huisorgels. A. Standaart, Rotterdam. Rookbenoodigdheden. P. G. Ouwehand, Rotterdam, "to Waalwljli., Verwendt en lint vangt Loketten met LETTERSLOTEN vanai f 10.— per laar. Loketten met VERWISSELBARE SLOTEN vanaf f 6.— p. jaar. VAGANTIE-LORETTEN. ju. Dinsdag 30 Jnni en Woensdag 1 Juli, van 's morgens 10 tot 6 nor, bij den Heer JONKER, Rijwielhandel te VEEN. Verder BRIEFKAART-FAMILIEGROEPJES en CABINET-OPNAMEN. J. A. Geeft geldelijke voorschotten aan nijvere mingegoede personen. Neemt spaarpenningen in bewaring. men vroeger een plaats bestralen, dan nam men een plaatje lood en sneed daarin een gat zoo groot als het te be lichten voorwerp was. Het overige deel van het lichaam werd dan door het lood voor inwerking der stralen behoed. De nieuwe methode heeft ook dit overbodig gemaakt. Er zijn filters uitgedacht, die de stralen absorbeeren, terwijl verder bij het X-en rekening wordt gehouden met de te belichten plek. Een vinger bijv. wordt met weeke stralen, een heup met harde stralen belicht. Overal waar het licht diep moet indringen zijn de stralen hard (tiefen teraphie). Teneinde nu te zorgen, dat de weeke stralen niet door de mensche- lijke huid worden geabsorbeerd en daar door een lichte aandoening veroorzaken, worden aluminium-platen gebezigd, die wel de harde stralen doorlaten, doch de weeke tegenhouden. Nog op een andere omstandigheid diende gelet. De glazen Röntgenbuizen worden door het gebruik hard, laten dan geen X-stralen meer door en zijn onbruikbaar. Daar ze zeer duur zijn (verscheidene kosten meer dan f 100 per stuk (is er iets op ge vonden om ze week te maken of houden n.l. door een regenerator. Dit is in 't kort de uitlegging van het toestel, zoo weinig mogelijk technisch weergegeven. Nu een beschrijving van de behan deling van een patiënt, bijv. een per soon, die gevallen is en niet weet of er ribben gekneusd of gebroken zijn. De dokter plaatst hem voor de lamp (zoo zullen we de Blende kaste nu maar noemen) zoodanig, dat de pijnlijke plaats goed belicht wordt. Dan drukt hij tegen de borst van den man een plantina barium cyamure scherm (een soort thee blad met twee handvaten van alumi nium) en daarop komt zeer nauwkeurig het menschelijk lichaamsdeel, dat men wenscht te bezien, uit. Dan kan de arts reeds onmiddellijk constateeren of iets gebroken is, ja dan neen. Maar dit is niet genoeg. Kwesties met de Rijksver zekeringsbank bijv. kunnen liet noodig maken, een onwedersprekelijk bewijs van de lichamelijke gevolgen van een ongeluk te hebben. Bijv. als de Bank zegt „die patiënt simuleert of is totaal genezen, terwijl de man in kwestie volhoudt wel degelijk iets te mankeeren na zijn ongeval, dan komen de X'stralen er aan te pas en wordt het lichaamsdeel, dat volgens den betrokkene pijn doet, gefotografeerd door den radioloog. Als de gevoelige plaats dan negatief is geworden, neemt de dokter er een afdruk van en legt deze aan de Bank over. Is er werkelijk sprake van een niet met het bloote oog zichtbaar matheur, dan toont natuurlijk de fotografie dit direct aan. Zoo danken reeds enkele personen aan de Röntgen- inrichting een rente van de Ongeval lenwet, menschen die eerst als totaal genezen waren beschouwd. Evenals bij de gewone heeft men ook bij de radio-fotografie tijd- en moment opnamen. Kinderen die niet stil liggen kunnen bijv. in het honderdste deel van een seconde worden gekiekt. Voor diepgaande inwerkingen is tijd opname echter gewenscht. Alvorens de patiënt wordt behandeld, wordt eerst met behulp van enkele toe stellen de sterkte der buis en het weer standsvermogen van den patiënt ge meten. 't Gaat er mede als met alles, de een zal reageeren op een zekere stroomsterkte en de ander niet. Bijv. de dokter had acht dames onder be handeling, die een „knevel" droegen. Met behulp van zijn Röntgen apparaat verloste hij er zeven van dit euvel, doch de achtste bleek hij niet te kunnen helpen. Als regel geldt, dat de behandeling begonnen wordt met halve gewone kracht. Er wordt enkele malen bestraald om de zooveel dagen en daarop wordt een paar weken gerust, om het effect te constateeren, daar de stralen lang nawerken. Vervolgens wordt de behandeling voortgezet. De statistieken in de voor naamste klinieken van Europa wijzen uit, dat X stralenbehandeling veel betere resultaten geeft dan radium (mesotho- rium) en chemotherapie (afzonderlijk en gecombineerd) ten opzichte der ge nezing van kanker en andere kwaadaar dige gezwellen. Veel, zeer veel hebben we nog aan onzen docent gevraagd en veel wetens waardigs is ons nog geworden, te veel om onzen lezers mede te deelen. Alleen zij vermeld, dat X-stralenbe- handeling uitstekend is ter genezing van haarziekten, favus, aandoeningen van klierweefsels en van de huid, baard- schurft, tuberlose-klieren, lupus, kanker gezwellen enz. en in zeer veel gevallen, waar langs operatieven weg niets te bereiken is. Tal van foto's hebben we gezien met verrassende resultaten. Een arm in een gipsverband, die niet goed gezet was, een enkel, die los zat (waardoor de man niet kon werken, terwijl de geneesheer verklaarde, dat de man niets mankeerde, omdat er uiterlijk aan den voet niets te voelen was), een naald in een voet, een breuk in de ribben, kortom, een bijzonder interessante verzameling. Ten slotte hebben we tot goed begrip der zaak staande het college een paar proeven genomen. Van een der aan wezigen, die gaarne wilde weten of zijn reuk- en snuitapparaat wel in orde was werd een afbeelding genomen van het bewuste deel van het hoofd, terwijl van een ander een verdikte vinger gefotogra feerd werd. Tevoren hadden we ons laten doorlichten en kregen de mededeeling dat we nogal groot van hart waren. Of we dat in letterlijke of figuurlijke beteekenis moesten opvatten werd er niet bijgezegd. Zoo hebben we dan luisterend, vragend en toekijkend ruim drie uren bij dokter Mulié vertoefd en waren we bij ons vertrek véél rijker dan bij onze komst. We vernamen ook nog, dat er heel wat menschen buiten de stad en zelfs buitens lands gaan zoeken wat hier ter stede te verkrijgen is. Want naar dr. Mulié ons verzekerde zal men hier te lande zéér, zéér weinige Röntgen-inrichtingen aantreffen van zoo moderne samen stelling als de zijne. En waar ons be kend is dat onze stadgenoot zich zeer veel moeite en opofferingen getroost heeft om het zoover te krijgen, hebben we geen oogenblik geaarzeld om het bestaan er van in wijden kring bekend te maken. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint nog, inzake de aard beving te Benkoelen, dat 22 lijken ge vonden zijn en dat de schade voorloopig op drie ton wordt geschat. Verder dat alle inlandsche woningen te Benkoelen ingestort, alle Europee- sche onbewoonbaar zijn. Geen enkele Europeaan is omgekomen. Dit bericht moest Zondagavond op treurige wijze aangevuld worden. Wij lezen hieromtrent verder: Een geweldige wolkbreuk is gisteren avond over Benkoelen losgebarsten en heeft de door de aardbeving aangerichte verwoesting voltooid. De residentswo ning, het hospitaaal en de schoolgebou wen zijn ingestort. De handelswijk is verwoest. De schade is niet te berekenen. De hartkloppingen zijn het kenteeken van een vermoeienis van het hart. Wan neer men zeer vermoeid is, struikelt men of doet mispassen. De kloppingen zijn de mispassen van het hart. Daarom zijn dan ook de hartklop pingen een der meest voorkomende verschijnselen van de bloedarmoede en de bleekzucht der jonge meisjes, van de uit den groei voortkomende bloed armoede, van de neurasthenie, al te gader ziekten, waar de zwakte van de zieke kenmerkend is. Indien gij dus hartkloppingen hebt, kunt gij met zekerheid zeggen: „Ik ben verzwakt." Een behandeling die het bloed weder op kracht brengt, is dus noodig. Wij bevelen U dan de Pink Pillen aan. De Pink Pillen hebben on telbare gevallen van bloedarmoede, van bleekzucht, van bloedarmoede die uit den groei voortkomt, genezen, en dit wel doordat zij met iedere pil een weinig rijk en zuiver en nieuw bloed geven. Door dat nieuwe, rijke bloed aan te brengen, maken zij dat de voeding van alle organen volkomen is. De toestand van vermoeienis verdwijnt en het even wicht der gezondheid is hersteld. Verkrijgbaar i f 1.75 per doos, en f9 per 6 doozen, bij het Generaal Depot der Pink Pillen, Da Costakade 15, Amsterdamvoor Heusden en Omstreken bij M. Malingré, Drogist te Heusden, de firma P. J. van Gils, Apotheek te Waalwijk, en verder bij ver schillende apothekers en goede drogisten. Marktberichten. Retterdamche eiereareiliag, gehouden op de Groote Beurs van Koophan del. Aangevoerd binnen- en buitenlandsohe eieren 71,720 stuks. Hoendereieren van f 3,60—f5,25 per 100 stuks. 's-Besch, 26 Juni. Op de heden gehouden veiling werden aangevoerd 53714 gegaran deerd versche inl. hoender-eieren, waarvoor werd besteed van f 0.71 tot f 0.73 per K.G. Waterhoogte ileusden. Hoog Water. Laag Water. 26 Juni 1.41 M. 0.79 M. 4- N.A.P. 27 1.23 0.68 28 1.50 0.75 29 1.32 0.72 Waterhoogte Maastricht (brug) 29 Juni 0.01 M. beneden 0. 30 0.07 WATERHOOGTE KEULEN (11 u. v.m. 29 Juni 3.75 M. boven 0. 30 3.54 Ad verten tiën. Gevraagd voor direct of tegen 1 Augustus een nette DIENSTBODE, v. g. g. v. Br. onder No. 608 of adres te vernemen bij ADR. HEINEN, Boekhandel, Kerkstraat, Den Bosch. Vanaf 96 Juni, dagelijks te bekomen, zoolang de voorraad strekt, in den Kersenboomgaard bij het Kasteel te Meeuwen. Zaterdag 4 Juli 1914, des voor middags ÏO uur, zal ten verzoeke en ten huize van den Heer Dr. W. C. MILLENAAR te Dussen, tegen contante betaling: J een best onderhouden Brik, Tilbury en Dogcart, Arreslede met Tuig, Zweepen, Tuigen, Rij tuig wip, Paardendekens, Haver- ton, Hooivorken, Stalgereedschap, Kleeden' enz. enz. Te zien op den dag der verkooping van af voormiddag 9 uur. zal Woensdagen 4 en 8 Juli 4914 nam. 8 uur precies, in het Café „WINK" aldaar, krachtens onherroepelijke volmacht, De navolgende onroerende Goederen, be- hoorende tot de nalatenschap van Gerrit van den Heuvel, te weten: KOOP I. Het Winkelhuis, geteekend 187 en 187a, met Bleekveld en Erf, aan de Hoog straat te Werkendam, kadaster A 1487, groot 1 A. 71 cA., ged. in huur bij L. Visser a f2.50 per week. KOOP II. Het Huis. geteekend 87, met Schuurtje, Erf en Privaat, aan de Kade of den Vis- scher8dijk te Werkendam, kadaster A 1182, groot 58 cA., in huur bij P. v. d. Stelt Mz., tegen fl.per week. KOOP III. Het perceel Griendland met het daarop wassende éénjarig Houtgewas, onder Sleeuwijk, in den Sieeuwijkschen polder, ter plaatse genaamd „de Killen", kadaster Dewerken, C 639, groot 75 A. 20 cA. Alles bij biljet breeder omschreven. te Waalwijk, zal voor de Heeren Timmermans q.q. aldaar op Maandag 40 Juli 4914, vm. ÏO uur precies, ongeveer 14 hont waaronder 5 hont Perkuzie, op de Ach terste Hoeve, onder Loon op Zand. Bijeenkomst bij LUCAS v. D. KAA op „Plantloon". Het DAGELIJKSCH BESTUUR van het Waterschap „DEN HILL", Gemeente Meeu wen, zal op Donderdag 9 Juli 1914, des namiddags 9-30 uur, ten huize van J. HEIJMANS, op den Hill, assen, scheprad en roe, enz Te zien op het Molenerf. Inlichtingen te bekomen bij het Bestuur. Het Bestuur: C. VOS. De Secretaris-Penningmeester, C. STRAVER. brengt ondergeteekende in herinnering, dat hij een uitgebreide sorteering heeft van van de duurste tot de goed koopste soorten. aangemaakte en droge, tegen concur- reerende prijzen. Groote verscheidenheid in Vitrage en Gordijnstoffen, Tapijten, Cocosloopers, Matten, enz., enz. Zeemenlappen, prima kwaliteit, Sponzen, enz., enz. Aanbevelend, WtJkschestraat, Heusden. G. J. METTROP. ipiegelfaliriek, '«-Buck, Ververstraat 21. Telefoon 575. van: voor Salons, voor Huiskamers, voor Slaapkamers, voor Hotels en Café's voor Wachtkamers. te HEUSDEN. (Protestantsch Gasthuis) voor alle gezindten. Verzorging van kranken, hulp- en rustbehoevenden, ouden van dagen, herstellenden en kinderen. Bill ij ke voorwaarden. Adros Ds. LAATSMAN, Putterstraat Z 50. van Heusden en omgekeerd. Van Heusden en van Amsterdam Maan dag, Woensdag en Vrijdag, 's nam. 4 uur, uitgezonderd Zondags. Aankomst aan beide plaatsen den daaropvolgenden dag, voorin. Plaats van afvaart te Amsterdam: Klo veniersburgwal. f Van Heusden op Maandagmorgen naar Gouda, Waddingsveen, Boskoop, Gouwsluig, Alien, Oudshoorn, Wou brugge, Oude Wete ring, Hillegom, Bennebroekerbrug, Haarlem, Spaarndam, Krommenie, Alkmaar, Zaan dam en Wormerveer. Vrijdagmorgen naar Gouda, Waddings- vr en, Boskoop, Alfen, Gouwsluis, Tei Aar, Nieuwveen, Vrouwenakker, Uithoorn, Ouderkerk a. d. Amstel, Zaandam en Wor merveer. Van Zaandam Dinsdag en Donderdag voorm. 10 uur. Bovenstaande diensten allen Directie W. Defais, Amsterdam en J. B. Versohure, 's-Bosch. t Goederen voor Delft, Alaardlngen, Schiedam, Den Haag worden aangenomen Dinsdags te 's-Gravenhage Donderdags, ligplaats, Trekweg tegenover Beerhavestraat. Agenten te 's-Hage De Korte en Soheurs, Zieke 27 en 28. Ir. lorueatiën van bovenstaande diensten in te winnen bij B. VAN KUIJK, Wilhel- minaplein te Heusden. f Deze diensten zijn vrij van veergeld. Grossier in Rookersbenoodigdheden, Galanteriën, enz. Hoofdmagazijn en Kantoor: Binnenrotte 443, Telefoon 4123 en 987 3 'Correspondentschap JEerste 'Klasse der ederlandscfye Jdank, gevestigd ten kantore van Kassiers en Commissionairs in Effecten. Openen Rekening-Courant tegen billijke conditiën. Buitenlandsohe Wissels, Coupons, vroemd Bankpapier en Muntspeciën worden steeds tot de hoogste koersen uitbetaald. Wissels en andere waarden jp 't Buitenland worden ten biilijkste gefourneerd. Kantoor-uren op alle werkdagen van 9 tot 6 uur, voor Correspondentschap 'fvr NederlandRoho Bank tan dos ▼norm. 9 tot dos nam 1 tivit Inlichtingen verstrekken gaarne de Agenten te: Heusden (Kantoor Tramstation) J. J. F. Drost. Dordrecht Boomstraat) D. van Loon. Rotterdam Haringvliet Z.Z. H) J. W. F. Kools. Amsterdam en Zaanstreek (Kantoor Singel 5) G. Geelhuysen. Utrecht (Kantoor Leidschekade) E. J. Wijburg. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door J. F. BEERLING JR. Mr. A. DEN DEKKER. Aanbevelend, Gorinchem, It 449. lederen Zaterdag wordt zitting gehouden in een benedenlocaal van het Hotel „CONCORDIA" te Heusden van 's avonds 6.307.30 uur. Bestuursleden zijn dagelijks gaarne bereid inlichtingen te verschaffen. UT EKJLJMJS&AM. Mie telling Her Doler U deze week op de markt 70 et*., in de winkel* dn* 75 et*, pet half kilo. Eieren f 1.05 de 26 ttuk*. SLEEUWIJK. Be letting der boter bedraagt 78 et per half kilo en die der eieren ƒ1.15 de 26 ttuk*. OOSTERHOVT, 29 Juni, Boter j 1,26 a 1,30 per Kg Eieren f 0.19 en 0,20 de 4 ttuk*. BLSOOIJ EN30 Juni. De prij* der Boter wa* heden 1.30 1.44 per Kilo. Aangevoerd 100 K.O. Eieren 5 a öl/2 et. per stuk. GORINCHEM, 29 Juni. Op de veemarkt waren aan gevoerd 177 runderen, 8 nuchtere kalveren, 27 vette varken*, 473 biggen, tchapen en - lammeren. Be prijzen waren al* volgtzware kalf koeien f 260 310, kal/vaarzen f 170 a 218, guitte vaarzen f a melkkoeien f 180 a 220 twee-en-een-half jarige otien f a ander half-jarige f 00 a 000, pinken f a gratkalveren f 34 a 42, nuchtere f 20 a 24, tchapen f a lammeren f - a biggen f 7 a 13 per ttuk. Vette varken* 23l/j a 24 cent per half kilo. Op de graanmarkt betteeid* men voorriitarwe j 9,25 a 9,75, roode dito 8.75 a 9 50, witte dito 9 00 a 9.75 inl. rogge f 5.75 a 6.50, buitenl. dito f 6.25 a 7.00, gerit 5.10 i 6.00, haver f 4.00 a 4.50, duivenboonen f -. a -.blauwe erwten f a mait, 150 pond, f 5.35 a 5.60, alle* per heet. Boter 76 a 78 ct. per half kilo. Keren f 1,10 a 1.15 per 26. Kippen f 0.70 a 1.10 per ttuk. ROTIERDAK, 29—30 Juni. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 496 vette runderen, 725 mager* dito, 574 vette en gratkalveren, 372 nuchtere kalveren788 schapen of lammeren, 649 varken*, 134 biggen. De prijzen waren tl* volgt: runderen le kwaliteit 88 ie kw 68 cent, kalveren 1# kw. 115 te kw 95 et., tchapen le kw. 64, ie kw. 44 et. vette varken* 44 51 ct. licht soort 46 et. per kilo. Nuchtere fokkalveren f 20.a 30.idem voor de slacht ƒ6. a 15.00 Biggen f 1.50 a per week. Op de botermarkt werden aangevoerd 54/8 en 23/16 ton en 196 stukken van een half kilo. Brij* le kwali teit f 54, ie kw. f 50, 3# kw. f 48. Per half kilo 70 a 75 cent. Zeeuwtche eieren f 4.30 a 4,60. Overmaattehe dito f bib a 6.— per 100. Minste afname 5 Kilo. Wederverkoopers genieten Korting. De Voorzitter Hillgem. Meeuwen, 20 Juui 1914. Bezichtiging vrij. Raevhorststraat 85-87 - Zoomstraat 62-64. HV Geleverde Orgels o. m. Greote Kerk te Woudrichem, Groote Kerk te Rijswijk (N.-Br.J, Groote Kerk te Hooge Zwaluwe. De Directie

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1914 | | pagina 3