Indië en onze Nijverheid. menzwering betrokken zouden zijn en het geld voor den aanslag gefourneerd hebben. Deze lijst is aan het Oosten- rij ksche ministerie overgelegd. De Magyar Hirlap, het orgaan van graaf Andrassy, schrijft: „De laaghar tige aanslag roept om wraak en als wij niet in staat zijn ons te doen eerbiedi gen, zijn wij verloren. Het kostbare leven van een man van vasten wil moet het laatste offer onzer zwakheid zijn geweest, anders is hij nutteloos gestor ven en zijn wij ten doode opgeschreven. Dat is onze vaste overtuiging, ofschoon wij nooit hebben behoord tot hen die oorlog tegen Servië predikten." De Russische pers schrijft zeer op gewonden over de „vervolging der Ser viërs in Bosnië". De St. Peterburgsche Koerier zegt: Men moet er zich in Oostenrijk wel rekenschap van geven, dat Rusland met aandacht de gebeurtenissen in Bosnië volgt en dat de openbare meening steeds meer overtuigd wordt van Rusland's plicht jegens de broeders die in Bosnië onder het juk der verdrukking zuchten. De St. Petersburgsche Zeitung spreekt zelfs van „pogroms" in Bosnië, die aan- toonen dat het noodzakelijk is de Ser viërs en de andere Slaven van het Duit- sche juk te bevrijden. Essad pasja is uit Napels naar Parijs vertrokken. Men gelooft echter maar half, dat Essad ooit de Fransche hoofd stad zal bereiken. Uit Skostari zijn na melijk berichten ontvangen dat hij zich naar Antivari zal begeven om vandaar naar Albanië terug te keeren en via Skoetari zich bij de opstandelingen te voegen. Het verzoek van de Albaneesche re geering om ten gunste van den vorst zijn invloed aan te wenden, heeft Essad afgeslagen. Plaatselijk nieuws. Voor Dames- en Kinder kleeding is de Firma Taverne De Meere, Hinthamer straat 69, 's Hertogenbosch, het oeste adres voor deze omstreken. Deze zaak is ook des Zondags van 10 tot 1 uur geopend. Neusden, 8 Juli. Zaterdagmiddag overkwam vrouw v. B. alhier een ernstig ongeluk, door in een regenput te vallen. Op een dwarsbalk terecht gekomen, werd zij zóó zwaar inwendig ge kneusd, dat direct geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. In den nacht van Zaterdag op Zondag is een groote spiegelruit vernield in de Heusdensche conservenfabriek. Het ware te wenschen, dat het der politie mocht geluk ken om de laffe daders, die waarschijnlijk uit wraak handelden, op te sporen. Werkendam- Vrijdag 1.1. kwam des namiddags de jongste zoon van den weduwnaar E. S. thuis en vond zijn vader dood op zolder liggen, alwaar hij door op hanging een einde aan zijn leven had ge maakt. De werkliedenvereeniging „Eendracht" zal hare driemaandelij ksche vergadering houden in de sociëteit bij mej. de Wed. Van der Wiel, te Dewerken, op Donderdag 9 Juli 1914, 's avonds 8 uur. De te behandelen zaken zijn: Opening; Notulen; Rekening en verant woording. De driemaandelij ksche vergadering der griendwerkersvereeniging Onderling Belang zal gehouden worden op Zaterdag 11 Juli a.s., des avonds om 8 uur, in de Nutszaal, alhier. De punten van behandeling zijn: Opening; Notulen; Rekening en verant woording door den penningmeesterRond vraag; Sluiting. Aalst. De woningen van Z. de Noo daarvoor was hij naar Chateau Thierry gegaan," „Met Courriot?" „Neen, Courriot was al vertrokken. „Wanneer?" „Den vorigen avond." „Naar Troys?" „Ja burger rechter." „Met de diligence?" „Neen, met een postrijtuig." „Een postrijtuig kost veel geld, daaraan zag je dus al dat Courriot veel geld had." „Hij heeft zeker in den laatsten tijd goede zaken gedaan." „Je zegt niet te weten o 1 te vermoeden dat Courriot zich schuil hield, maar het zal je toch wel zijn opgevallen dat hij alles deed om niet gezien te worden en dus ook een rijtuig huurde in plaats van in een diligence te reizen." „Ik heb daar niets achter gezocht." „Van wien heelt Courriot dat rijtuig gehuurd „Van een vriend, een zekeren Bernard, een koopman die op de jaarmarkten reist." „Ik heb zelve het rijtuig besteld," viel de kleerenverkoopster in. „Waarom deed hij het zelf niet?" „Omdat hij het zoo druk had." „Dat rijtuig is zeker niet op Courriot's eigen naam gehuurd?" „Dat zou ik niet kunnen zeggen." „Kom, kom burgeres, je hebt het zelve besteld." „Ik heb het geld aan burger Bernard gebracht en toen is er verder niet over gesproken." „Jelui houdt dus vol alleen tusschen- personen te zijn geweest, die geen kennis droegen van Courriot's vlucht." „Het is de zuivere waarheid" verzekerde de kleerenkoopster, „wij waren beiden maar tusschenpersonen, niets meer. Men moet toch iets over hebben voor zijn vrienden. en A. Klop zijn Zondagmiddag doorbrand in de asch gelegd. Het vee liep gelukkig in de weide. Bij Klop kwamen echter meer dan 100 konijnen in de vlammen om. Een defect aan den schoorsteen is vermoedelijk de oorzaak. Assurantie dekt de schade. Beneden Langstraat De han del in vette varkens en kalveren is kalm gestemd. Nuchtere kalveren evenals biggen worden ook lager verkocht. Zuiglammeren hebben goeden aftrek en ook jonge kuikens worden duur omgezet. Men besteedt voor vette kalveren f0.56 a 10.70 per KG., naar kwaliteit, vette varkens f0.27 a f0.29 per halve KG., nuchtere kalveren f 15 a f 24 per stuk, biggen f7 a f 11, zuiglammeren f 15 a f20 en jonge kuikens f0.65 a f0.85. *Bes©öen. Vrijdag reed de voerman F. met paard en kar in de spoorsloot. De voerman wist nog bijtijds van de kar te springen. Met vereende krachten werd kar en het paard, dat enkele schrammen opliep, op 't droge gebracht. Gelukkig liep alles zonder verdere ongelukken af. Capelle. Het in het blad van Zater dag 1.1. voorkomende bericht, betreffende de ontslagaanvrage door het hoofd der school in de Kom alhier, vereischt eenige rectificatie. Het ontslag is niet tegen 1 September, doch met ingang van 1 October a.s. verzocht. In den nacht van Zaterdag op Zon dag zijn bij den landbouwer A. K. alhier, enkele H.L. aardappelen ontvreemd. De politie zoekt de(n) dader(s). De heer H. Oerlemans alhier, slaagde te Mittweida voor 't examen Electrotech- nisch en werktuigkundig Ingenieur. G lessen. Op de alhier gehouden paardenmarkt waren 85 stuks aangevoerd. De handel was zeer levendig. Men besteedde voor aftandsche paarden, waarin de aanvoer grootendeels bestond, van f 200 tot f 400 per stuk. In vergelijking met de ter markt staande paarden was het aantal kooplieden zeer groot. 'sfiravemoer. De heeren D.Smits, burgemeester, N. E. van Heioma, gemeente ontvanger, J. Pruissen, schoolhoofd, en J. Passchier, onderwijzer, hebben zich tot een comité vereenigd ter inzameling van gelden voor het „Hoefijzerverbond". Eenige dames zullen worden uitgenoodigd om steentjes en hoefijzertjes langs de huizen ten verkoop aan te bieden. lledikhuizen. In erge mate heersoht hier de kinkhoest onder de kin deren. Herpt. Zondag overleed alhier, na een korte ongesteldheid, in den ouderdom van 76 jaren, de heer J. Verhoeven. De overledene was ruim 18 jaren een verdien stelijk lid van den Raad onzer gemeente, en was om zijn rechtschapenheid en sym pathiek karakter algemeen geacht. Kaatsheuvel. De heer D. S. te Loonschendijk werd j.l. Vrijdag naar het ziekenhuis te Breda vervoerd, omdat hij een ernstig gezwel aan zijn hoofd had gekregen. Een en ander geschiedde op raad van den ontboden geneesheer V. v. d. M. uit Sprang. Vermoedelijk heeft men hier te doen met bloedvergiftiging, tengevolge een opgeloopen wondje door het scheren. De heer J. T. te Loonschendijk, die onlangs een gecompliceerde beenbreuk op liep bij bet laden van boomen, is goed vooruitgaande. Hoewel aanvankelijk werd gedacht dat amputatie noodzakelijk was, is het dr. Van Dissel uit Breda gelukt het been nog te zetten en daar tot nog toe alles meewerkt kan dit lichaamsdeel behouden blijven. Binnen een paar weken verlaat hij het ziekenhuis te Dongen. In onze gemeente bestaat het voor nemen aan te sluiten bij de N. V. Water leiding-Maatschappij „de Langstraat". Dit staat in verband met het aanschaffen eener stoombrandspuit, omdat hier gebrek aan water is, bij een eventueelen brand. De onkosten van een en ander worden op circa f8000 geraamd. Bij de j.l. gehouden keuring voor de Nationale Militie zijn 40 van de 57 uit onze gemeente aangegeven jongens afgekeurd. Richard, bromde „Vrienden, vrienden, we waren in relatie van zaken en Etienne was een aardige jongen, burgeres Madeleine altijd even lief, maar daarom weten we toch niet alles wat hun aangaat." „Maar jelui hebt Courriot toch zeker uitgeleide gedaan, want je wist waar hij heenging." „Jawel naar Troyes, ik was er toch bij toen hij een paspoort nam. Wel een bewijs dat hij zich niet schuil hield, want Bernard en Philibert wisten het ook en wij hebben hun allemaal te zamen uitgeleide gedaan." Daubanton dacht een oogenblik na. Dat talrijke geleide kwam hem voor, een middel te zijn om Courriot aan de aandacht te onttrekken in eene grootere omgeving. Nu was er weer iemand genoemd, die met Courriot in betrekking stond. „Philibert?" zeide de rechter. „Wie is dat?" „Etienne noemde hem altijd zoo, ik geloof dat hij Bruer heet." „Een vriend van Courriot „Een intieme vriend. Zij woonden te zamen in de straat Petit-reposoir." „Voor den achtsten Floreal?" „Ja burger rechter." „Kende je hem „Etienne had hem aan ons voorgesteld. Een goede jongen, die niet gelukkig was geweest. Hij was achterop en Etienne liet hem bij zich wonen." „Hoever heb jelui drieën Etienne en zijn maitresse wel gebracht?" „Tot aan Bondy." „En Philibert Bruer is met jelui naar Parijs terug gegaan." „Ja, burger zechter." „Waar woont hij „Dat weet ik niet, ik kende hem verder niet." Daubanton ging daar niet verder op door. Hij zocht nu naar andere bewijzen tegen Bij zekere L. L. en andere personen werden dezer dagen koolplan ten, aardappe len en nog andere vruchten gestolen. Een streng politietoezicht is wel noodzakelijk. Gedurende de maand Juni 1914 werd aan het postkantoor alhier met de daaronder ressorteerende hulppostkantoren ingelegd f 7564.98, terugbetaald f 8051.77. Er werden 11 nieuwe boekjes uitgegeven. Nederhemert. Het staat nu vast, dat de telefoon over de Zuidzijde komt. Aan den Noorderdijk liggen reeds de palen. De kabel zal evenwel niet door het Heus densche kanaal gelegd worden, maar de draden zullen over de draaibrug gespannen wordennog 7 meter hooger dan de brug wachterswoningen. Er begint al meer leven in den aard- appelhandel te komen, terwijl de prijzen stationair blijven. Maandag werden hier enkele partijtjes opgekocht tegen f 3.75 per H.L. Sprang. Ongeveer 8 jaren geleden werden drie kinderen van zekeren C. v. d. A. alhier door den voogdijraad elders in den kost besteed. In de vorige week kwam een hunner, n.l. de thans 18-jarige Leendert, te voet van uit Hilversum, zonder weten van zijn „kostbaas", zijn ouders opzoeken. Door de politie is hij weer naar Hilversum teruggebracht. Met het oog op hun vertrek naar Noord-Amerika waren Vrijdagmiddag aan de woning van den smid H. Rolffs en den bakker A. Geenen, alsook aan het station der S.S. Kaatsheuvel-Capelle vele vrienden en familieleden saamgekomen om met deze beide families een laatsten handdruk te wisselen en hun het vaarwel toe te zwaaien. Dat het dezen landverhuizers moge wel gaan, is aller wensch. Jl. Zaterdag herdacht onder vele blij ken van belangstelling onze burgemeester, de Ed.Achtb. heer C. G. H. H. Meijer, zijn zilveren huwelijksfeest. Door de Chr. zang- vereen. „Excelsior" werden eenige toepasse lijke liederen gezongen. Vele bloemstukken, waaronder een van den Gemeenteraad en den Secretaris, werden ZijnEdAchtb. aan geboden. Dat dit zilveren jubileum door het gouden gevolgd moge worden, is zeker de wensch van alle gemeentenaren. De heer W. van Campen, benoemd tot lid van het Burg. Armbestuur, in de vacature, ontstaan door het overlijden van deD heer H. Maijers, heeft deze benoeming aangenomen. Zondagmorgen veroorloofde M. v. T. alhier, landbouwersknecht bij den heer H.S., met behulp van twee kleine meisjes, zich de vrijheid de afsluitboomen der S. S. aan de Koesteeg te openen. Toen hij met zijn paard en veulen onder een der boomen door was, kwam de trein, die om 10.45 uit Waalwijk vertrekt, aansnorren. Het paard werd deer lijk gewond, terwijl het veulen zooveel letsel bekwam, dat het moest afgemaakt worden. De trein had eenige vertraging. Van het gebeurde is proces verbaal opg< maakt. De jongen kwam boven wonder met den schrik vrij. ¥i*t)hoeven-Cappel. Zaterdag 1.1. had D. S., een meisje van een jaar of elf, het ongeluk een mestgraaf op haar voet te laten vallen, waardoor een diepe snede is aangebracht. De dokter oordeelt, dat er geen gevaar bij is. ll jjli. Terwijl het paard van T. v. D. schrok, sprong het eensklaps met de kar in een diepen sloot. Met behulp van eenige vrouwen en kinderen werd v. D. met paard en kar op het drooge gebracht, en brachten het er met den schrik en een bad af. Eenige voorbijgangers waren zoo vriendelijk, dat ze niet de minste notitie namen van boven genoemd ongeluk. Dat een windhoos met zeer veel kracht gepaard gaat, diene het volgende. Bij J. v. d. St. werd bij prachtig stil weer het bovenlicht der deur tijdens een windhoos uit zijn kozijn gerukt en naar binnen ge slingerd, waar het geheel verbrijzeld gevon den werd. Dat v. d. S. daar door zeer ge schrokken was, is wel te begrijpen. Courriot in verband met het echtpaar Richard: „Bij dat overhaaste vertrek van Courriot en met de voorzorgsmaatregelen die hij te nemen had, heeft hij zeker veel van hetgeen hem toebehoorde, bij je achter gelaten." „Wat dat betreft," antwoorde Richard snel, „heeft burger Courriot niets bij mij gelaten, geen snippertje." „Geen pantoffel of velletje papier, voegde zijn dikke wederhelft er bij. „Dat zullen wij zien," zei de magistraat koel. „Het echtpaar verbleekte van schrik bij die woorden, want zij waren niet gesteld op de inmenging der politie in hun zaken, maar zij moesten zich wel onderwerpen en schoorvoetend gingen zij met de autoriteiten naar hun huis, waar alles aan een nauw gezet onderzoek werd onderworpen. De vermoedens van den rechter Dauban ton werden maar al te zeer bewaarheid, want er werd te hunne huize, een merk waardige hoeveelheid nieuwe goederen ge vonden, waarvan zij de herkomst niet konden aantoonen. De kroeskop, die overal rondsnuffelde, vond nieuw zilverwerk, kleinoodiën, een zak met dukaten ter waarde van 12 duizend francs, wijn, brandewijn, enz. Wel wilde Richard beweren dat dit alles zijn eigendom was en zijn bedrijfskapitaal, maar de rechter Daubanton zag ten duide lijkste uit de boeken dat hij maar een kleine colporteur was en dat het zaakje van zijn wederhelft alles behalve bloeide. Ook de verzekering van den colporteur, dat Etienne hem kort geleden dertig duizend francs had terug gegeven, die hij hem eer tijds had geleend, vond bij den rechter geen geloof, en toen Saint Leger nu bovendien nog in een klein kamertje een jas vond, die Richard volstrekt niet paste, en Richard, in het nauw gedreven bekennen moest, dat Bij van B. staat een perenboom voor de tweede maal in vollen bloei, terwijl de eerste vruchten reeds halfwas zijn. kerknieuws. Uitwijk. Door stemgerechtigden al hier, voor predikant bij* de Ned. Herv. Kerk alhier, is het volgende tweetal op gemaakt: W. van Li nburg, cand. te Uit hoorn en H. A. Boeser, cand. te Sloterdyk. Sprang. Ds. A. F. P. Pop, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, ont ving de toezegging van beroep uit Elde (Geld.) Burgerlijke Stand. Drongelen, over de maand Juni. Getrouwd: W. Roubos, 31 j. en E. P. Treffers, 22 j. Geboren: Jacob, z. v. Jac. Kortland on H. Goedhart; Sientje Maria, d. v. C. v. Rijswijk en A. H. Hartong; Heiltje, d. v. N. Schilders en L. A. van Meel levenl. aangeg. kind van Ant. Vos en C. W. Nieuwkoop. Nederhemert, over de maand Juni. Getrouwd: G. J. den Otter, 32 j. en A. Smits, 27 j. Ingekomen van: Zuilichem, E. Hobo; van Wijk c. a., N. Millenaar. Vertrokken naar: Kerkwijk, A.Smits. Giessen, over de maaDd Juni. Overleden: Willem, van Tilborg, 80 j. echt. van A. Verschoor; Aart van der Nat, 63 j. echtg. van G. Hak. Vertrokken naar: Rotterdam, N. Bies heuvel. Meeuwen, over de maand Juni. Getrouwd: Pieter M. Schoep, 30 j. en Pietronella Dekker, 25 j.; Gijsbert J. Freen, 27 j. en G. v. Drunen. Geboren: Dina Wilhelmina, d. v. S. Gouda en D. A. Vos. Overleden: Frans de Bruijn, 77 j. Ingekomen van: Oud-Heusden, R. F. Weck; Baardwijk, P. M. Schoep; Gen- deren, J. Colijn; Gorinchem, B. W. Straver; Loon op Zand, B. v. d. Wetering en gezin. Vertrokken naarSprang, Chr. J. van der Schans; Almkerk, T. de Ruiter; Rotterdam, G. van DrunenZwijndrecht, A.. v. d. Steenhoven. Wijk en Aalburg, van 15 tot 30 Juni. Getrouwd: Z. Bouman, 27 j. en A. Kolijn, 22 j. Geboren: Arie, z. v. T. de Waal en J. A. v. d. Koppel; Willemijntje Cor nelia, d. v. B. van Loon en S. J. Kui pers; Teuntje, d. v. Fr. Nieuwkoop en W. Vos; Jenneke Pieternella, d. v. F. A. Smookers en J. Fr. den Hoet. Overleden Frans van Rijswijk, 2 j Bastiaan van Helden, 17 j.;Gerritvan Bergeijk, 71 j. Ingekomen vanAndel, Adr. Zijlmans. Vertrokken nair: Nederhemert, N. Hillenaar; Andel, A. Kolijn; Amster dam, Joh. G. Kohnhorst. Capelle, van 20 Juni tot 4 Juli. Ondertrouwd: G. Foudse, 28 j. en A. Bax, 28 j. Geboren: Willem Adriaan, z. v. W. Smits en H. J. van Dommelen; Dingena, d. v. P. Verduin en M. Nieuwenhuizen. Overleden: Dingena A. Verhoeven, 24 j.; Antonie Mouthaan. Ingekomen van: Waspik, A. J. Ver- wij meren en P. G. Hoefnagel; Woensel, H. Klootwijk; 's Gravenhage, A. H. van Beek; Waalwijk, C. J. van Beek. Vertrokken naar: Rotterdam, G. de Jong; Amerongen, J. J. Ruijs, C. van Trigt, Th. Ruijs en C. RuijsTerheijden, A. Bax. het de jas was van Philibert Bruer, vond de rechter zich volkomen verantwoord, zijn hand op Richard's schouder te leggen zeg gende „In den naam van het volk en van de wet, neem ik je gevangen." De colporteur rilde en beefde. „Ik 1 gevangen? maar ik ben onschuldig. Wat heb ik dan gedaan. Waarvan word ik beschuldigd?" jammerde Richard. Zijn vrouw ging naast hem staan, als om hem te beschermen, en zij schreeuwde rood van woede: „Het is een schandaal. Wij zijn toch niet verantwoordelijk voor hetgeen andere men- schen doen. Wij hebben niet gestolen. De eene en ondeelbare republiek kan ons toch zoo niet laten arresteeren. Het is onrecht vaardig." De rechter zeide kalm en streng: „Gij zijt aangeklaagd als medeplichtigen van Courriot één van de moordenaars van den koerier van Lyon." „Courriot, een moordenaar", gilde Richard. „Maar ik ben onschuldig," en de arme man had nauwelijks de kracht op zijn beenen te blijven staan. Saint Leger had inmiddels twee agenten gehaald, die den aangeklaagde meevoerden, en een griffier ontboden om alles in de woning te verzegelen. Er bleef een wacht achter om de kleerenkoopster te bewaken en Bruer af te wachten, die bij zijn thuis komst terstond voor den rechter gebracht moest worden. Daubanton nam alle maatregelen, opdat de arrestatie van Richard niet bekend zoude worden, want hij wilde geen alarm geven aan de overige betrokkenen bij de misdaad. Hij had vernomen dat David Bernard, de reizende koopman, spoedig in Parijs terug werd verwacht en hij liet hem aan de bar rière Saint Honoré opwachten. Het duurde niet lang of twee agenten Rinnenland. Het officieels orgaan van den Na- tionalen Bond voor Vreemdelingenver keer in Nederland schrijft: In de secretarissen vergadering deelde de voorzitter mede, dat er overeenkomst is verkregen tusschen het bestuur van het centraal bureau en dat van den Bond, aangaande betere samenwerking, waarvan het resultaat zal zijn, dat beide lichamen in één Bond vereenigd worden onder één bestuur, terwijl de regeering 1 haren steun aan de nieuwe combinatie heeft toegezegd. Een subsidie is door het bestuur van den Bond en dat van het centraal bu reau gezamenlijk bij de regeering aan gevraagd. Staat ons parlement de gevraagde gelden toe, dan zal weldra een groot en machtig lichaam ter bevordering van vreemdelingenverkeer aan het be wind komen. Zaterdagnacht heeft een waar nood weer gewoed in de Duitsche grensplaat sen nabij Nijmegen. Honderden boomen waaronder ver vaarlijke dikke zijn door den orkaan tijdens de onweersbui geveld; de pan nen werden van de daken geworpen. De oogst werd zoo goed als geheel ver nield. Vier boerenhuizen zijn door den bliksem in de asch gelegd. In Kleef overstroomde het water de straten ea vormde op menig punt een bergstroom. In jaren had men in deze Duitsche grensstreken zoo'n noodweer niet meer beleefd. Zaterdag is trein 9 van de H. IJ. S. M., een personentrein, bij het bin nenrijden van het stationsgebouw te Hoek van Holland te ver doorgereden en daardoor in het gebouw geloopen. Voor zoover bekend, zijn 4 personen van de H. IJ. S. M. en in dienst der firma Hudig Pieters min of meer gewond. De reizigers zijn niet gedeerd. De schade aan het stationsgebouw is belangrijk. Da Dordtsche Ct. meldt: Zaterdagmiddag werd het perron aan het station alhier in opschudding ge bracht door een vrouw, die ernstig meeningsverschil met haar echtgenoot had. Hij ging uit de stad en zij volgde hem tot op het perron. Daar deed ze plotseling een kwaadaardigen aanval, ze haalde een mes onder haar schort vandaan en zou er zoo maar op los steken. Ze werd in de uitvoering van dit gevaarlijke voornemen echter verhin derd door een viertal mannen. Drie van dezen gelukte het slechts met groote moeite haar het mes te ontwringen. Daarna werd ze, heftig zich verzettend, buiten het station gebracht. Toen haar man eenigen tijd later in de richting van Rotterdam vertrok, stond zij voor het hek en balde onheil spellend de vuist tegen hem. Dat be looft wat voor het wederzien. Voor eenigen tijd, in een beschouwing over de indirecle belangen bij het be houd van Indië, voor zoover die be langen betreffen onzen Handel, Nijver heid en Scheepvaart, hebben wij ge wezen op de beteekenis van Indië als afzetgebied voor de Nederlandsche Indu strie. In aansluitingdaarmede vermeenen wij thans de aandacht te mogen vesti gen op de belangrij ke redevoering, welke, in een dezer dagen gehouden verga dering van de Nederlandsche Maat- zagen hem ia zijn karretje aankomen en arresteerden hem. Voor den rechter gebracht, begon Bernard te schelden en te vloeken, en verklaarde dat hij weigerde eenige vraag te beant woorden, als protest tegen de onrechtvaar digheid van zijn aanhouding. Hij werd nu met Richard geconfonteerd en kon diens beweren niet ontkennen, dat hij Courriot goed kende, dikwijls met hem bij Richard was geweest, als getuige bij het nemen van het paspoort was opgetreden en ook een postrijtuig voor Courriot had gehuurd. De twee aangeklaagden of verdachten, trachtten zooveel mogelijk schuld op el kander te werpen maar Bernard bleef hevig uitvaren tegen zijn voorloopige hechtenis. „Voor een jury zal ik mij verdedigen," riep hij uit, „tegenover vrije en rechtvaar dige burgers en niet tegenover spionnen, die overal misdadigers meenen te zien. Daubanton liet hem niet uitspreken, maar met den sterken arm naar het cachot bren gen in de Abbaije. Bruer werd eveneens in voorloopige hech tenis gebracht hoewel hij even als de an deren zijn onschuld bezwoer. Het gold nu Courriot zelf in handen te krijgen en door hem een stap nader tot de waarheid te komen. - Saint Leger werd daarop afgezonden, ge wapend met een mandaat van arrest, uit gevaardigd door het kanton van den Pont- Neuf. Door allerlei navraag en onderzoek was het den kroeskop gebleken, dat Courriot zich met zijn geliefde niet naar Troyes had begeven, maar op eenigen afstand buiten Parijs van richting veranderd en naar Chateau Thiery gereisd was. (Wordt M-roIflfd.»

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1914 | | pagina 2