flinke DIENSTBODE, eene flinke Dienstbode, 1.1. ÏGÈÉIS J. B. B RANGER, Stoom houtzagerij „De Linge". IIOLTZ en A0 V 0h A AT. Burgers E. N. R. AUlt ESllIiil». 10 ets. De man wien het geluk dient. Gesticht Bethesda Graan en Meelhandel, Almkerk. Hout- en Steenkolenhandel. A. Standaart, Rotterdam. Vergelijkt Uwe prijzen doet Uw voordeel. en Kantoor: Arkelstraat, Gorinchem. schappij van Nijverheid, is uitgesproken door den Heer D. H. de Vries, direc teur van de Moluksohe Handelsvennoot schap te Amsterdam. Nog meer dan om hetgeen deze des kundige, op grond van zijn langdurige ervaring op het gebied van den export- handel naar Indië, heeft medegedeeld omtrent de beteekenis, die de uitvoer naar Indië voor onze Nijverheid reeds nu heeft, lijkt ons zijn rede vooral belangrijk om hetgeen daarin werd ge zegd, naar aanleiding van de beteekenis, welke de uitvoer zou kunnen hebben. Want thans is, volgens zijn meening, het aandeel van de Nederlandsche Nij verheid in den algemeenen invoer in Nederlandsch Indië lang niet zoo groot als het zou kunnen zijn. Bovendien staat Nederlandsch Indië in zijn geheel nog pas aan het begin van een groote economische ontwikke ling, en gaat het nog een groote toe komst tegemoet. De voornaamste afneemster van Nij verheidsproducten is natuurlijk de in- landsche bevolking. Ten onrechte wordt den inlanders spilzucht en gemis aan spaarzaamheid verweten. De ervaring leert, dat als hun het sparen gemak kelijk wordt gemaakt, de inlagen der spaarbanken gestadig toenemen. Doch met vermeerdering der inkomsten gaat gewoonlijk ook vermeerdering der uit gaven gepaard. Dit ziet men ook hier. Zoodra de inlander wat meer welvaart geniet, wordt hij kooper van vele nijverheidspro ducten in den vorm van kleeding, gereedschappen, verlichtings-, luxe- en genotmiddelen. Gelukkig gaat de economische toe stand der laatste jaren sterk vooruit, en bovendien neemt de bevolking ge regeld in aantal toe. Op Java alleen, dat nu reeds plm. 30 millioen inwoners telt, bedraagt die toeneming ongeveer een half millioen per jaar. En ook in het overige deel van den archipel neemt men «en grooten vooruitgang waar. Naast de toenemende behoeften der inlandsche bevolking staan die van de Europeanen, en van de z.g. vreemde Oosterlingen, een groote klasse van zéér koopkrachtige afnemers vormende. Ver der is het een gelukkig verschijnsel, dat de industrie in Indië zich meer en meer begint te ontwikkelen, waardoor ver schillende koloniale producten ter plaatse zelf verwerkt kunnen worden. Deze industrie heeft behoefte aan tal van machineriën en werktuigen, mate rialen, enz., die alleen door aanvoer uit Europa (of Amerika) bevredigd kan wordeD. In de opleving op velerlei gebied deelt ook de van jaar tot jaar toene mende scheepvaart met en in Neder landsch Indië. Daarop wijst ook de totale waarde van den algemeenen invoer, die in 1907 f 247 millioen, 1908 f 280 millioen, 1909 f 281 millioen, 1910 f345 millioen, 1911 f 400 millioen, 1912 f 435 millioen gulden bedroeg. Zij het ook, dat af en toe wel eens eene reactie zal intreden, zonder over drijving kan worden beweerd, dat deze lijn zich in stijgende richting zal blijven bewegen, en dat Ned. Indië als afzet gebied voor Europeesche nijverheids producten steeds zal toenemen. De vraag is nu maar, of de Neder landsche nijverheid zich volkomen van dezen toestand bewust is, en of zij gereed is, om zich een zoo groot mogelijk aan deel te verzekeren. Want de concur rentie op dit gebied is groot, er is bijna geen land in Europa, dat zich onbetuigd laat, evenmin als Noord-Amerika, en in de laatste jaren ook Japan. Uit eigen ondervinding kon de heer de Vries verzekeren, dat onze koopers, de ooster- sche handelaren, meestal knappe des kundigen zijn, en dat zelfs de Chinees op den passar zeer goed weet, in welk land dit of dat artikel besteld moet worden, om dan het beste en het goed koopste dien strijd tusschen de indu- striën van verschillende landen op de Indische markt gade te slaan. Te betreuren is het, dat onze Neder landsche industriëelen Indië over het algemeen zoo weinig bezoeken. Wel maken de zonen van onze groote fabri kanten af en toe een (pleizierreisje naar Indië om eene campagne op een exportkantoor medemaken. Daarentegen kan er bijna geen boot in Indië aan komen, of de buitenlanders zenden hun reizigers of komen zelf. Er is een tijd geweest, dat goederen van Nederlandschen oorsprong in Indië weinig populair waren, dat iets uit het buitenland moest komen, wilde het goed zijn. Wel maakte men een uitzondering voor verschillende manufacturen, aarde werk en specifiek Nederlandsche arti kelen, maar het leeuwendeel van de zaken ging buiten ons land om. Gelukkig is ook hierin een wending ten goede gekomen, en de nationale zin ontwaakt ook op dit gebied meer en meer. Kan men bij Nederlandsche fabrikanten terecht, en is hunne notee ring concurreerend met die van het buitenland, dan worden de Indische orders zelfs gaarne hier te lande ge plaatst, omdat men bij ons van een soliede en betrouwbare uitvoering ver zekerd is. Een belemmering, die zich hierbij somtijds voordoet, wordt gevormd door het moeilijker aanpassingsvermogen van Nederlandsche fabrikanten in verge lijking met de buitenlanders. De In dische orders moeten meestal zoo veel mogelijk blijven binnen het kader, dat de fabrikant zich gevormd heeft; vallen zij daarbuiten, dan zijn zij hier meestal onuitvoerbaar. Daarentegen stelt men er in bet buitenland een eer in, aan de dikwijls origineels en veel eischende verlangens van de Indische afnemers tegemoet te komen. Tenslotte zij hier nog opgemerkt, dat onder de vele en velerlei artikelen, die in de staten van in- en uitvoer onder den algemeenen naam van „Kramerijen" zijn saamgevoegd, en waarvan de invoer steeds toeneemt, tal van artikelen voor komen, die niet bepaald door de groot industrie behoeven te worden gefabri ceerd, doch welker vervaardiging zeer goed onder het bereik van de kleinere industrie valt, en ook hier te lande met goed gevolg zou kunnen geschieden. De Heer de Vries richtte een krach tige opwekking tot de Nederlandsche Nijverheid, om hare volle aandacht aan Ned.-Indië te wijden ten einde ons Indië meer en beter te leeren kennen. Hetgeen oud-Indiërs in Nederland dikwijls zoo pijnlijk treft, is, dat men wel belangstelling heeft voor Indië maar niet medeleeft in den waren zin des woords. Toch ontleent Nederland, vooral in de oogen van het buitenland, zijne beteekenis in de rij der staten in hoofdzaak aan zijn koloniaal bezit. Daarom kon ook hier het vraagstuk, dat allen thans bezig houdt, het vraag stuk van de defensie van Oost-Indië, niet onbesproken blijven, zelfs al mocht dit overbodig schijnen in een kring van ernstige mannen van zaken waar men zeker in de eerste plaats beseft, welke plichten aan ons geslacht, als rent meester van het erfdeel onzer vaderen zijn opgelegd, wat wij verplicht zijn tegenover onze kinderen en ons nage slacht, om hun dat kostelijk bezit onge schonden na te laten. Wanneer het blijkt, na kalm en bezadigd overleg, dat de ernst der tijden ons noodzaakt, maatregelen te nemen en ons de noo- dige opofferingen te getroosten voor de verdediging van dat kostbare dbel van ons Rijk, dat in Indië ligt, dan zal dat in dezen kring zeker ten volle worden begrepen en ingezien. Maar het sterkst staat Nederland, zoo betoogde de heer de Vries verder, wan neer het zijn plicht als koloniale mogend heid op zulk een onberispelijke wijze vervult, dat geheel de beschaafde wereld er belang bij heeft, ons land die taak ongestoord te laten volvoeren. Die taak is om aan de millioenen en millioenen inlanders, die onder het Nederlandsche gezag leven, te brengen ontwikkeling en beschaving, vooruitgang en welvaart, vrijheid en rechtszekerheid voor ieder individu. Daarom moet iedere Neder lander doordrongen zijn van degrootsch- heid der roeping, die onze natie in Indië te vervullen heeft. Niet alleen om stoffelijk voordeel te behalen, mag ons oog op Indië worden gericht. Hoe beter men Indië leert kennen, hoe meer men het zal lief krijgen. Nederland, één met Indië, gaat eene groote toekomst tegemoet. Doen wij onzen plicht tegenover li dië, dan ver hoogt dit de geestkracht van ons volk, verzekert dit de toekomst en de groot heid van onze natie. Moge de stem van dezen tot oor- deelen alleszins bevoegden man van de praktijk weerklank vinden, ook bui ten den kring, waarin zij werd gehoord, dan zal dit, naar onze overtuiging, zijn ten bate niet alleen van onze Nijver heid, doch van geheel Nederland en Nederlandsch-Indië. Aan bestedingen. 8 Juli. Dep. van Waterstaat, het maken van werken tot voortzetting der verbetering van de rivier de Maas tusschen de kilometer- raaien 184 en 201 onder de gemeenten Huisseling, Dieden (prov. N.-Br.), Balgoy, Niftrik, Batenburg, Appeltern en Maasbom mel (prov. Geld.) Raming f60.000. 9 Juli. Gemeentebestuur van Arnhem, het maken van een benzinebewaarplaats en het in verband daarmede verrichten van bagger- werken in de rivier de Rijn langs de Nieuwe Kade vanaf kilometerraai XXIV tot 780 M. daarbeneden. Gemeentebestuur van 's Hertogenbosch, het uitvoeren van baggerwerken in verschil lende wateren, plm. 75Ó0 kub. M. 13 Juli. Holl. IJz. Spoorw.-Mij., het maken van grondwerken, spoorwerken, kunstwer ken enz. voor den aanleg van een spoorver binding van het station naar het dorp Noord-Scharwoude. Raming f138.000. Dep. van Waterstaat, het verbeteren van de boordvoorziening van het Merwede- kanaal te Utrecht. Raming f23.000. 14 Juli. De genie te Amsterdam, het maken van het fort Coehoorn bij Muider- berg (4e ged.), bestaande in het maken van bomvrije gebouwen en geschutopstellingen op te voltooien paalfundeeringen en het maken van het aardewerk, c.a. Raming f444.000. Dep. van Waterstaat, lo. het uitvoeren van baggerwerk in den zuidelijken mond van het West-Hellegat voor verbetering van den toegang naar den aanlegsteiger te Oolt- gensplaat. Raming f0.25 per kub. M. 2o. De levering en het verwerken van Btortsteen voor de werken tot voorzetting van de verbetering van de rivier de Waal. Raming f53.500. 17 Juli. Dep. van Waterstaat, de uitvoering van baggerwerk, in het rijkskanaal van Dokkum naar Gerben Allesverlaat, met zijtak naar Kollum, in Frieeland. Raming 5000 kub. M. 21 Juli. Mij. tot Expl. van S. S., het leggen van het tweede spoor van den spoorweg Heerlen-grens bij Kerkrade met bijbehoo- rende werken. Raming f248.000. 23 Juli. Dep. van Waterstaat, het gedeel telijk dempen van den Oostspuiboezem van de haven te Breskens, behoorende tot de havenwerken in Zeeland. Raming f 16.300. 28 Juli. Dep. van Oorlog, het maken van eene paalfundeering voor het fort De Ruyter bij Vlissingen. Raming f76.500. Dep. van Waterstaat, het maken van boordvoorzieningen langs het eerste pand van het Apeldoornsche kanaal onder de gemeente Apeldoorn. Raming f 10.000. Afloop Aanbestedingen. Mij. tot Expl. van S. S., het maken van grond- en kunstwerken, het uitbreiden van sporen en wissels, het opruimen en maken van gebouwen en inrichtingen, het maken en opruimen van hulpwerken en het ver richten van diverse werken, ten behoeve van de uitbreiding van het station Deventer. Raming f 1.390.000. Minste inschrijver B. W. de Blecourt, Nijmegen, f 1.472.768. Gem.-besturen van Woensel, Tongelre, Zes gehuchten en Geldrop, het maken der aardebaan, het verharden gedeeltelijk met keien, klinkers en steenslag, het maken eener brug over de rivier de Dommel alsook an dere kunstwerken, ten behoeve van den ontworpen kunstweg van Woensel over Tongelre en Zes gehuchten naar Geldrop, lang 8656 M. Minste inschrijver A. L. van Gestel te Zesgehuchten, f98.480. Het bestuur van het heemraadschap van den Rosendaalschen en Steenbergschen Vliet, de uitvoering van baggerwerk in den Vliet en de Steenbergsche haven en van het verder onderhoud. Raming f15.500. Minste inschrijver C. Bos te O verveen, f 12.499. Wanneer gij een man ziet van wien men zegt: „O! hem dient het geluk buitengewoon, alles loopt hem mee!" zie dien man dan wel aan. Men kan er veel op verwe.dden dat die man geen sukkelaar, geen zwakke ling, geen gebrekkige is. Integendeel vertoont hij alle uitwendige teekenen van een volmaakte gezondheid met bovendien een soort van opgewektheid die behaagt en aantrekt. Hij bezit wat men noemt de „levenskracht." Dezelfde opmerking kan ook bij de vrouw gemaakt worden. Van sommige vrouwen gaat een soort van eigenaar dige bekoring uit, die maakt dat ieder een door haar wordt aangetrokken. Die bekoring is een uiting van de levens kracht. Die levenskracht komt voort uit een volkomen evenwicht der gezond heid, die maakt dat alle organen en alle levensverrichtingen een buitenge wone kracht kunnen ontwikkelen. Dien gezondheidstoestand, dien -toe stand van volkomen evenwicht verze keren de Pink Pillen aan het lichaam De Pink Pillen, toch, geven bloed met iedere pil en hebben bovendien een versterkende werking op de zenuwen Door rijk en zuiver bloed te geven, zetten zij de werking van alle organen en van alle levensverrichtingen aan. Verkrijgbaar f 1.75 per doos, en f9 per 6 doozen, bij het Generaal Depot der Pink Pillen, Da Costakade 15, Amsterdamvoor Htusden en Omstreken bij M. Malingré, Drogist te Heusden, de firma P. J. van Gils, Apotheek te Waalwijk, en verder bij ver schillende apothekers en goede drogisten. Waterhoogte Heusden. Hoog Water. Laag Water. 3 Juli 1.34 M. 0.52 M. -v N.A.P. 4 1.37 0.63 5 1.25 0.55 6 1.30 0.60 Waterhoogte Maastricht (brug) 6 Juli 0.40 M. beneden 0. 7 0.30 WATERHOOGTE KEULEN (11 u. v.m.) 6 Juli 3.19 M. boven 0. 7 3.26 Marktberichten. Rotterdamsehe eierenreiling, gehouden op de Groote Beurs van Koophan del. Aangevoerd binnen- en buitenlandsche eieren 65,266 stuks. Hoendereieren van f3,65f5,25 per 100 stuks. 's-Bosch, 3 Juli. Op de heden gehouden veiling werden aangevoerd 51813 gegaran deerd versche inl. hoender-eieren, waarvoor werd besteed van f0.73 tot f0.75 per K.G. Advertentiën. Gevraagd met half Augustus een tegen hoog loon. Adres: Mej. DE BRUIJN, Stadhuis, Go- rinchem. GEVRAAGD tegen hoog loon, zoo spoedig mogelijk, P. G., goed kunnende melken, door T. F. KOOIJCK, landb. „Maltapolder" onder Drimmelen. te HËUSDUX. (Protestantsch Gasthuis) voor alle gezindten. Verzorging van kranken, hulp- en rustbehoevenden, ouden van dagen, herstellenden en kinderen. Bill ij ke voorwaarden. Adr63 Ds. LAATSMAN, Putterstraat Z 50. Notaris Kerkhoven te Werkendam, zal op Donderdag 9 Juli 1914, voormidctag8 9 uur, op het terrein van de voormalige Zwavelzuurfabriek, te Werken dam, contant, publiek verkoopen: eene groote partij eikenhouten posten (vier kant bezaagd), zeer geschikt voor hekke- posten, eikenhouten blokken en verder eikenhout, benevens kolders, planken, pan latten, brandhout, dakpannen en verder gerief, alles in kavels. Bezichtiging op den verkoopdag van 7 tot 9 uur des vóórmiddags. Gemalen Mais per 75 K.G. f 5.80 groene Erwten 80 7.80 Rogge 75 6.75 Gezonde Kippenmais 80 5.80 Prima Hongaarsche Gries 8b 50 4. Grofmeel I, A. L. Sneep Co. 50 „4.10 Bertels Lijnzaadkoekjes per 50 5.75 Lijnkoeken 52 5.75 Alles zoo mogelijk franco thnis. Aanbevelend, TELEFOON INTERCOMM. No. 49. ACENTSCHAP van het Benig Verkoopkantoor voor Nederland van het Rhelniscb-Westfilisehe Kohlen-Svndieat. Wilt ge gewaarborgd zijn tegen r(j wiel wee? Wenscht ge ongestoord rfjwielgenot? Dan is er voor U maar één merk: Agent te Heusden: A. SWAGE MAKERS. Kerk- en Huisorgels. Rookbenoodigdheden. F. C. Ouwehand, Rotterdam, Grossier in Rookersbenoodigdheden, Galanteriën, enz. Hoofdmagazijn en Kantoor: Binnenrotte 143, Telefoon 4123 en 9873. Abonneert IJ onverwijld op het mooiste in koperdiepdruk uitgevoerde Weekblad PRIJS PER 3 MAANDEN p -i 0/-\ AAN HUIS BEZORGD: JL AtUV/t Iedere nieuwe inteekenaar ontvangt GRATIS het reeds verschenen gedeelte van den hoogst boeienden roman „De Tunnel", door Bernard Kellermann. Reeds duizenden nieuwe abonné's lieten zich de laatste weken inschrijven. Door den enormen rijkdom aan platen en lectuur zullen de prachtig gebonden jaargangen later een bron ran genot zijn voor oud en jong. PER NUMMER OVERAL VERKRIJGBAAR. Uitgave van A. W. SIJTHOFF's UITG.-Mij te LEIDEN. W ERKEN DAM. be zetting der boter u deze week op de markt 70 ets., in de winkels dus 75 ets. pet half kilo. Eieren f 1.00 de 26 stuks. SLEKUWIJK. De zetting der boter bedraagt 78 et per half kilo en die der eieren f 1.10 de 26 stuks. OOSTERHOÜT, 6 Juli, Boter f 1,28 a 1,30 per Kg. Eieren f 0.19 en 0,20 de 4 stuks, BESOOIJEN7 Juli De prijs der Boter was heden f 1.32 f 1.40 per Kilo. Aangevoerd 150 K.G. Eieren 4 a 4l/j et. per stuk. GORIN CR LM, 6 Juli. Op de veemarkt waren aan- ■evoerd 103 runderen, 13 nuchtere kalveren, 27 vette varkens. 481 biggen, schapen en - lammeren. Da prijzen waren als volgtzware kalf koeien f 220 260, kalfvaarzen f 190 a 239, guiste vaarzen f a melkkoeien f 200 a 240 twee-en-een-hedfjarige ossen f - - a anderhalf -jarige f 00 a 000, pinken f a graskalveren f 36 a 40, nuchtere f 18 26, schapen f a lammeren f - a biggen f 6 a 13 per stuk. Vette varkens 231/2 a efni P*T half kilo. Op de graanmarkt besteedde men voorris tarwe t 9 25 a 9,75, rootle dito 8.70 a 9.40, witte dito f 9.00 a 9.75 inl. rogge f 5.75 a 6 40 buitenl. dito ƒ6.40 a 7.00, gerst f 5.10 a 6.00, haver f 4.00 a 4.50, duivenboonen f -. a blauwe erwten f a mais, 150 pond, f 5.35 a 5.60, alles per heet. Boter 75 a 78 ct. per half kilo. Eieren f 1.05 a 1.10 per 26. Kippen f 0.75 a 1.10 per stuk. ROTTERDAM, 6—7 Juli. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 465 vette runderen, 743 magere dito, 510 vette en graskalveren, 363 nuchtere kalveren, 1211 tehapen of lammeren, 807 varkens, 114 biggen. De prijzen waren als volgt: runderen le kwaliteit 88 ie kw 70 cent, kalveren le kw. 110 ie kw 95 cl., tehapen le kw. 64, ie kw. 44 et. vette varkens 44 a 48 et. licht soort 45 ct. per kilo. Nuchtere fokkalveren f 16.a 24.idem voor de slacht 8.—15 00 Biggen ƒ1.40 a 1.60 per week Op de botermarkt werden aangevoerd 54/8 en 13/16 ton en 176 stukken van een half ki'o. Prijs le kwali teit f 54, ie kw. f 50, 3e kw. f 48. Per half kilo 70 75 cent. Zeeuwsche eieren f 4.30 a 4,60. Overmaassche dito f 4 75 5.per 100. Raevhorststraat 85-87 - Zoomstraat 62-64. Geleverde Orgels o. m. Groote Kerk te Woudrichem, Groote Kerk te Rijswijk (N.-Br.J, Groote Kerk te Hooge Zwaluwe. Panorama

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1914 | | pagina 3