Hel Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Boramelerwaard ZITEnnit. 18 .JULI BEGINT l»E G1IOOTE Tan Manufacturen, Redden, Dekens, enz., enz., Tijdens de Terbouwing is deze enorme Toorraad goederen Keer hinderlijk. DAAROM moet tegen NPOTPR IJZEA alles opgeruimd worden. 8 Wed. J. M. SMOECK Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3378. Zaterdag 18 Juli. 1914. Tijdens den opruiming worden geen goederen op zicht gezonden. Inkoopen boven f 10.— worden franco verzonden. TWEEDE BLAD. Wegens verbouwing: en uitbreiding1 in liet Unb IAN AtiW VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75 franco per post zonder prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke rege meer 71/, ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrjjdag* middag 12 uur ingewacht. Buitenland. Op vele aardappelakkers bij Hohen- wedel, in de nabijheid van Stade, heeft men de gevaarlijke plaag van den aard appel, den Colorado-kever, gevonden. Men heeft onmiddellijk de bestrijding ervan ter hand genomen. De akkers zijn door afdeelingen infanterie afgezocht. Totnutoe heeft men reeds meer dan 10,000 kevers en larven gevonden. De akkers moeten omgeploegd worden en met benzol gedrenkt worden. De eige naars krijgen een schadeloosstelling van den staat. Uit Berlijn is reeds een minis terieele commissie naar Stade gezonden. Buiten Hohenwedel heeft men den kever echter nog niet gevonden. De Köln. Ztg. verneemt uit New York, -dat de Mexicaansche opstandelingen uit Mexico (stad) bericht hadden ge kregen, dat president Huerta 230 per sonen, voor het meerendeel regeerings- beambten, in de gevangenis heeft laten terdood brengen. Voorts werd gemeld, dat Huerta evenals de voormalige vice-president Blanquet het voornemen koestert, Mexico te verlaten. Zoowel Huerta als Blanquet waren tot de overtuiging ge komen, dat een voortzetting van den tegenstand nutteloos zou zijn. De Russische gezant te Belgrado, de heer von Hart wig, bezocht Vrijdagavond den Oostenrijksch-Hongaarschen gezant von Giesl in diens werkkabinet. Von Hartwig nam plaats op een canapé, Giesl tegenover hem. Tijdens het onderhoud, dat op een vriendschap pelijken toon gevoerd werd, greep Hart wig plotseling naar zijn hartstreek, liet het hoofd zinken en viel voorover van de canepé op den grond. Giesl sprong onmiddellijk op hem toe en zette hem weer op de canapé. Het legatiepersoneel, dat onmiddellijk geroepen werd trachtte de levensgeesten weer op te wekken. Na verloop van vijf minuten kwam de eerste geneesheer ter plaatse. Onmid dellijk na diens aankomst, gaf von Hartwig den geest. De twee andere geneesheeren, die even later kwamen, konden slechts het intreden van den dood tengevolge van hartverlamming constateeren. Zondagavond heeft men in het Donau- kanaal bij Weenen een afschuwelijke vondst gedaan, namelijk het lijk van een vrouw in een zakhet hoofd, de armen en beenen waren afgeslagen. In de rok der vrouw vond men het adres van een geneesheer. In de kachel op diens kamer werden menschenbeenderen gevonden. De man ontkent schuldig te zijn, doch alle verdenking is op hem gevestigd. Het kon nog niet worden vastgesteld, wie de vermoorde is. Gedurende een oefeningsvlucht op het vliegterrein te Odessa is kapitein Firsof van den generalen staf met zijn pas sagier doodgevallen. De Fransche Senaat heeft met alge- meene stemmen de buitengewone kre dieten voor de landsverdeding goedge keurd, en met 146 tegen 113 stemmen aangenomen het crediet voor het ver- leenen van tegemoetkoming in de huis huur aan de Parijsche brievenbestellers. Het Engelsche Hoogerhuis heeft het amendeeringsontwerp op de home rule- wet in zijn ge wijzigden vorm (uitslui ting van geheel Ulster voor onbepaalden tijd) goedgekeurd. Van kerkelijke zijde wordt in de Vereenigde Staten geprotesteerd tegen bals in de open lucht, die in de bad plaatsen meer en meer in de mode komen. l)e dansers zijn gewoonlijk gekleed in badkostuum. De politie verklaart intusschen er weinig aan te kunnen doen, daar de dames in badkostuum nog meer kleeren aan hebben dan ge woonlijk. N. R. Ct. In het Tanafjord op de westkust van is het koopvaardijschip Noorwegen Joann Bogoslof, thuis hoorende te St. Petersburg, verongelukt. De eigenaar, zijn vrouw en de geheele bemanning zijn omgekomen. Uit Durazzo meldt men, dat de stad Berat in handen der opstandelingen gevallen isde plaats is geplunderd en grootendeels verwoest. Het geschut is nog tijdig in veiligheid gebracht kunnen worden. Gevreesd wordt, dat Walona ook spoedig zich zal moeten overgeven. De Albaneesche opstandelingen wei geren de gevangen genomen Neder- landsche officieren Verhulst en Reimers uit te leveren, zoolang hunne eischen niet zijn ingewilligd. Naar in goed ingelichte kringen ver luidt, hebben Turkije en Griekenland den bondspresident van Zwitserland verzocht een scheidsrechter aan te wijzen, die in gevallen dat de Tursch- Grieksche commissie het niet eens kan worden over de aan uitgewekenen toe te kennen schadeloosstelling, zal be slissen. Naar het Berliner Tageblatt uit Frank fort a/d. Oder verneemt, zijn Zaterdag in het twaalfde regiment grenadiers, dat onder bevel staat van den uit Za- bern bekenden kolonel Von Reuter, twee soldaten (een einjahriger en een grenadier) gestorven en honderd ziek geworden tengevolge van vermoeienis tijdens een velddienstoefening bij groote hitte. In een huis te Oran heeft men vijf in staat van ontbinding verkeerende lijken gevonden. Het onderzoek heeft uitgewezen dat kapitein Gouzé in een aanval van waanzin zijn vrouw en drie kinderen heeft gedood en daarna zelf moord heeft gepleegd. Een Reuter-telegram uit Mexico meldt Naar verluidt verwacht men, dat Huerta heden naar Vera Cruz zal ver trekken waar hij zich op de „Espagne" zal inschepen naar Vera Cruz om zich vandaar naar Havana te begeven. Ver scheidene personen uit de onmiddellijke omgeving hebben zich reeds aan boord van de „Espagne" begeven. De beeldhouwer August Falise heeft de huldiging8-commissie uit het 12de regiment te Groningen het voorstel ge daan, om belangeloos het borstbeeld voor luitenant-kolonel Thomson te ontwerpen en te boetseeren. Dz commissie heeft dit voorstel met groote dankbaarheid aanvaard. Binnenland. De Noordbrabant, uitgezonden om het stoffelijk overschot van overste Thomson naar het vaderland te brengen is gisterenavond te Velsen aangekomen. Ofschoon het schip eerst later verwacht was, waren velen getuige van de aan komst. Het schip had de vlag halfstok, ook van de rijksgebouwen, de sluizen en de vuurtorens woei de driekleur halfstok. Bij het passeeren van het fort bracht de bezetting de gebruikelijke eerbewijzen. De burgemeester van Vel sen legde een palm op de kist, waarop de Nederlandsche vlag lag, benevens kransen van den Vorst van Albanië, van de Hollandsche officieren aldaar, van den Oostenrijkschen gezant en van de officieren van de Noord brabant. Het schip zette daarna de reis naar Amster dam voort. De tarieven voor het afhalen en be stellen van ijl- en vrachtgoederen zullen ingaande 1 Aug. op alle stations der Nederlandsche spoorwegen worden ver hoogd, terwijl voor het afhalen van be- stelgoederen voortaan ook loon zal ver schuldigd zijn. De zusters van de ambulances III en IV van het Nederlandsche Roode Kruis hebben Dinsdagmiddag per Staatsspoor van 4 u. 22 de residentie verlaten ter aanvaarding van de reis naar de pest- streken in Nederl.-Indië. Een allerhartelijkst afscheid viel het kleine dappere troepje aan het station ten deel. Maandagavond heeft de heer G. P., eigenaar van een diamantslijperij te Amsterdam bij de politie te Rozendaal aangifte gedaan, dat hij in den trein van Amsterdam naar Antwerpen ver moedelijk tusschen Rozendaal en Es- schen beroofd is geworden van een por tefeuille met ongeveer f 100,000 aan diamanten, n.m. 12 partijen ruw en geslepen. Van den dader is geen spoor te vinden. Het aantal vacaturen in de Ned. Herv. Kerk bedroeg op 1 dezer 133, tegen 127 op 1 Januari. Zij zijn als volgt over de provincies verdeeld: Gelderland 15, Zuid-Holland 18, Noord-Holland 25, Zeeland 8, Utrecht 7, Friesland 18, Overijsel 8, Groningen 16, Noordbra bant 9 en Limburg 2. De boschbranden op de Limburg-Bel gische grens en te Weert zijn door krachtig blusschingswerk en door het ontsteken van tegenbranden in hun voortgang gestuit. De verbrande opper vlakte bedraagt alleen op Nederlandsch groudgebied ongeveer 220 hectaren, waarvan 105 hectaren dennenbosch en 113 hectaren bosch en heide. Eigenaren zijn mr. T. v. d. Korput, advocaat te BrusselL. W ils, kanthandelaar te Venlo, en J. de Sauvage Vercourt, te Taul (Bel gië.) Ook op Belgisch grondgebied is de uitgestrektheid verbrande bosschen en heide zeer groot. De oorzaak van deze branden is onbe- kend. Dat men bij het examen pech kan hebben is gebleken bij het examen voor toelating tot het le studiejaar van den cursus bij de infanterie waarvoor de eischen heel matig gesteld zijn. Onder de niet geslaagden is, aldus meldt „de Avondpost" een korporaal in het bezit van het diploma eind examen H. B. S. vijfjarigen cursus. Zaterdagmiddag is er te Benkoelen (Ned.-Indië)weereen aardschok gevoeld, die vier seconden duurde. H OPRUIMING MAGAZIJN DE ZON,"

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1914 | | pagina 5