Sommige berichten zijn reeds in ons extra nummer gepubliceerd. Red. Volgens inlichtingen uit goede bron wordt het bevestigd, dat de Duitschers Zondag bij Longwy, Frankrijk zijn binnengevallen. Bulletins van de Kölnische Zeitung en andere bladen meldden Zondag, dat Japan aan Rusland een ultimatum zou gesteld hebben om binnen 24 uur te betalen het restant van de oorlogs schatting, voortgekomen uit den laatsten Russisch-Japanschen oorlog. In België is de geest uitstekend. Duitschland zoowel als Frankrijk schij nen verklaard te hebben de onzijdigheid van het Belgisch grondgebied te zullen eerbiedigen. De bevolking is gerust ge steld, slechts enkele levensmiddelen zijn in prijs gestegen. De voortbrengst van meel is echter voor 6 maanden verze kerd, zoodat alle vrees voor hongersnood buiten gesloten is. Het aanvaarden van papieren geld is verplichtend gesteld. Er zijn maatregelen genomen om de archieven uit Brussel naar Antwerpen te kunnen brengen. Ook het hof zal zoo noodig, daarheen vertrekken. Door de mobilisatie zijn 250 duizend man op voet van oorlog gebracht. Een lading van 150.000 ton graan, die op het punt stond te vertrekken, is op bevel der regeering aangehouden en tot dagprijs verkocht. Er zijn 13 lichtingen onder wapens geroepen. Zondagmorgen hebben 80 Fransche officieren in Pruisische uniformen ge tracht de Pruisische grens in automo bielen bij Waldeck ten W. van Geldem te passeeren. De poging is mislukt. St. Petersburg en omgeving is in staat van beleg verklaard. De koning van Engeland heeft zich nogmaals ten bate van den vrede tot Tsaar Nicolaas gewend. Een telegram uit Berlijn meldt, dat een sterke colonne kozakken met ka nonnen Zondag Duitschland bij Bialla binnengedrongen is. Tot dusver hebben in het algemeen aan de grens te Allenstein, (Oost-Pruisen) slechts kleine cavalerie-gevechten plaats gehad. Johannesberg, dat door een eskadron van het 11e dragonderregitaent bezet is, wordt op het oogenblik aangetast. De spoorbaan JohannesbergLuyk is bij Cutten onderbroken, evenzoo de lijn naar Diottorden. De verliezen bedragen tot nu toe ongeveer 20 man. Rumenië zal zich buiten den strijd houden. Ook Noorwegen zal geen partij kiezen. In Japan schijnt men van den Euro- peeschen toestand te willen profiteeren. Honderd gewapende nationalistische vrijwilligers hebben een aanval gedaan op een wapendepöt van de Ulster-vrij willigers te Kilkeel. De wacht der Ulster-vrijwilligers schoot op de aan vallers, waarop deze snel vluchtten. De gemeenteraad van Moskou heeft een crediet van een milloen toegestaan voor de organisatie van sanitaire maat regelen ten dienste van leger en vloot van Rusland en de bevriende mogend heden. het uur voor het avondeten reeds aange broken, maakte de angst zich van allen meester en Melanie zuchtte onophoudelijk „Mijn, God, mijn God, wat i» er toch ge beurd." Bonne, de vrouw van André wilde haar troosten en zeide: „Wanneer hem iets was overkomen, zou den wij het weten, want hij beeft papieren en legitimaties bij zich, waaraan hij onmid dellijk te herkennen is." Melanie liet de kinderen naar bed brengen, en nam den schijn aan alsof zij zich ook ter ruste begaf, maar zij bleef waken in haar kamer e.i verteerde van angst en on geduld. Zij was de eenige niet, die een slapeloozen nacht doorbracht in afwachting van Lesur- gues. Eugenie d'Argence pijnigde haar hersens evenzeer met de vraag: „Waar kan Joseph zijn en wat is de reden dat hij niet bij mij komt of iets van zich laat hooren?" Toen zij tamelijk kalm en rustig was geworden, nadat zij haar hart aan dokter Theuriot en diens vrouw had uitgestort, had het verhaal van den moord van den koerier van Lyon, haar zonderling getroffen. Zij kon er zich zelve geen rekenschap van geven, waarom een verhaal van eeö ramp, waarbij personen betrokken waren die zij niet kende, haar zoo trof. Reeds voor dat de dag nog geheel was aangebroken, was zij opgestaan, en had zich aan het werk gezet; hoeveel uren zij zoo zat, werktuigelijk bezig, maar altijd ver zonken in haar gedachten, ia niet te zeggen. Toen zij haar eenvoudig ontbijt had ge bruikt, werd wederom de deur zonder ver dere waarschuwing geopend, en Pierre de Chantilly, of Pierre Chanty, zoo als hij nu heette, trad het vertrek binnen. „Gij? wederom gij?" riep het meisje uit, „ik heb u verboden mij te bezoeken, en ik De Triple Entente beschikt over 800 vliegmachines, waarvan 350 Fransche, 250 Russische en 200 Engelsche29 bestuurbare ballons, waarvan er 10 Fransch zijn, 12 Russisch en 7 Engelsch en over 1200 Fransche, 250 Russische en 700 Engelsche bestuurders. De Triple Alliance beschikt over 700 vliegmachines (450 Duitsch, 100 Oosten- rij ksch en 150 Italiaansch), 37 bestuur bare ballons (21 Duitsch, 8 Oostenrijksch en 8 Italiaansch en als bestuurders daar voor 650 Duitschers, 240 Oostenrijkers en Hongaren en 180 Italianen. Duitschland heeft de beste luchtvloot voor zoover de 13 Zeppelins betreft. Voor de vliegmachine-afdeeling is uit particulier initiatief een afzonderlijke afdeeling gevormd. Oostenrijk-Hongarije heeft de laatste twee jaren zijn luchtvloot belangrijk uitgebreid en bezit onder zijn hallons een Zeppelin en een achttal slappe en halfslappe ballons. Deltaliaanscheaviateurs hebben voor namelijk Fransche machines. Rusland heeft ook bijna uitsluitend luchtmateriaal gekocht. Frankrijk heeft een elfde ballon in aanbouw; de superieure qualiteiten van materiaal en aviateurs zijn voldoende bekend Engeland heeft voor marine en leger sinds 1912 een voortreffelijke luchtvaart organisatie, voornamelijk bestaande uit binnenlandsch fabrikaat. Brussel, 3 Augustus. Gisterenavond 7 uur overhandigde de Duitsche ge zant de Belgische regeering een ulti matum, waarin gezegd wordt, dat Duitschland vernomen had, dat be langrijke Fransche troepenmassa's aan stalten maakten om bij Civet en Na men te gaan opereeren en zicht ver plicht achtte defensieve maatregelen te nemen en verzocht mitsdien de Bel gische regeering hem voor van och tend 7 uur te doen weten, of Belgie bereid is aan Duitschland voor zijn operaties faciliteiten te verleenen. De Belgische regeering antwoordde zeer verrast te zijn door deze mede- deelingen daar zii omtrent 's lands neutraliteit van Frankrijk de meest formeele verzekeringen had ontvangen en dat Belgie zich te veel van zijn waardigheid en belangen bewust was om aan een dergelijke in mora stelling te gehoorzamen. Belgie weigert dus vierkant aan Duitschlaud's faciliteiten voor zijn operaties te verleenen. Het protesteert tegen elke schending van zyn grondgebied en is besloten met alle hem ten dienste staande mid delen, zijn door verdragen en door den koning van Pruisen gewaarborgde neutraliteit krachtig te verdedigen. Eon telegram van heden meldt Duitschland heeft aan Frankrijk en Belgie den oorlog verklaard. Een proclamatie van den burge meester van Antwerpen zegt, dat de Duitschers Hollandsch-Limburg zijn binnengerukt. Tevens wordt Antwerpen in staat van beleg verklaard. wil u niet ontvangen." „Ik kom ook alleen om u te zeggen, trotsche aristocrate, dat ik mijn bedreiging al heb verwezenlijkt." „Ik stoor mij niet aan uw dreigen, aan uw daden, ik heb niets met u uit te staan, ik verbied u alleen mijn kamer." „Ik ben ook niet voornemens terug te komen," zeide Chanty hooghartig, „alleen wil ik u zeggen, dat gij Joseph Lesurgues, uw minnaar, nimmer zult terug zien." „Nimmer terug zien, is hij dan dood?" „Neen, hij leeft, maar niet voor u. Gij zult uw minnaar nooit wederzien, en gij zult spoedig genoeg weten waarom. Dan zal de trotsche freule Eugenie d'Argence beseffen, hoe diep zij gezonken is, door zich aan zulk een man over te geven." Chanty boog zich met sarcastischen glim lach en verliet het vertrek. Eugenie zonk neer op een stoel, bedekte haar gelaat met de handen en barstte uit in tranen. Toen de dag verging en Eugenie alleen bleef, werd zij radeloos en zoo ongeduldig, dat zij besloot, het koste wat het wilde, nasporingen te doen en inlichtingen in te winnen. Op raad van dokter Theuriot begaf zij zich naar de Morgue, de plaats waar de lijken der verongelukten ten toon werden gesteld ter herkenning. Niet ver van haar woning gekomen, zag zij een groep menschen voor den winkel van een bakker staan en één man in het midden, die luid voorlas uit „le Tribun," een veel gelezen nieuwsblad uit die dagen. Het trof haar dat de voorlezer zeide: „Nu hebben ze de moordenaars van den koerier van Lyon." Nieuwsgierig om daaromtrent iets naders te weten, althans ten aanzien van haar vriendin, Helene d'Olgoff, stapte zij den winkel van den bakker binnen, en kocht er iets om in de gelegenheid te zijn naar den voorlezer te luisteren. PlaaCseiyk Nieuws. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma Taverne De Meere, Hinthamer straat 69, '8 Hertogenbosch, het beste adres voor deze omstreken. Deze zaak is ook des Zondags van 10 tot 1 uur geopend. Heuiden, 5 Aug. De heer G. A. D. van Andel, heeft met gunstig gevolg het eind-examen afgelegd van de Hoogere Burgerschool. Geen enkele overgang gemist en nu ge slaagd, is een zeer te waardeeren succes. Aan het postkantoor Heusden en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Juli i914, inge legd f21967.38, terugbetaald f 16853.03. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 5617. Gravemoer. Over de maand Juli zijn alhier verzonden 22 en ontvangen 29 telegrammen; het aantal telefonische gesprekken bedroeg 28. Op de rijkspostspaarbank zijn 33 inlagen gedaan tot een bedrag van f801,68, terwijl 21 terugbetalingen plaats hadden tot een bedrag van f 1759,89. llurgeriyke Stand. Werkendam, van 2431 Juli. Overleden: Teunis Cornelia Heijstek, 12 jaren. DeWerken en Sleeuwijk, 2431 Juli. Geboren: Marcelis, z. v. P. van Her wijnen en E. W. Duiser; Job, z. v. A. Versteeg en A. J. van Pelt; Alexander en Cornelia, zoons van W. Bleijenberg en B. van der Wiel; Jan, z. v. J. J. de Peuter en D. van der Stelt. Ingekomen van: Almkerk, C. Varik Tiel, C. de Weijer; Meeuwen, G. de Noij. Vertrokken naar: Haarlemmermeer, H. Rietveld. Capelle, over de maand Juli. Ondertrouwd: J. M. de Roon, 30 j en A. Blom, 30 jW. van Beek, 24 j. en M. Snijders, 22 j. Getrouwd: G. Fondse, 28 j. en A. Bax, 28 j. Geboren: Johanna, d. v. W. A. Schmitz en G. Didden; Wilhelmus, z. v. J. Wagemakers en J. M. Driessen; Frans Cornelis, z. v. M. van de Laar en P. C. Verduijn; Adriana Wilhelmina, d. v. M. A. van Dongen en H. J. van Dongen. Overleden: Maria Ros, 28 jWillem Marijnus de Bas, 77 j. echtg. v. A. Stal. Almkerk, van 15 tot 30 Juli. Geboren: Trijntje Willemina, d. v. L. M. Kolff en M. van DalanGerdina, N. Romijn en M. J. Krielaart; Gerrit, z. v. A. Pellikaan en C. Verlee; Aagje, d. v. G. Tamerus en J. Vos. Overleden Hendrik de Graaff, 6 m. z. v. L. de Graaff en A. Nieuwenhuizen Maria Buchner, 83 j. weduwe v. G. van Wijk. Ingekomen van: Heukelum, J. Bies heuvel; Werkendam, M. Pellikaan. Vertrokken naar: 's-Gravenhage, P. J. Wij nans; Sleeuwijk, C. van Varik. 's-Gravemoer, over de maand Juli. Ondertrouwd: J. M. de Roon, 30 j. en A. Blom, 30 j. Getrouwd: D. Malipaard, 24 j. en M. Prins, 19 j. Geboren: Dilia Adriana, d. iv. C. Faro en M. van Dongen; Adrianus Jo- han, z. v. P. J. Lankhuijzen en J. W. de Rooij. Overleden: A. B. Pruijssers, 56jj. Vertrokken naar: Naaldwijk, G Ne- derveen; Oud- en Nieuw-Gastel, C. A. Kerst; 's-Gravenhage, F. A. Ophof en A. Kramer. „Het is eindelijk aan de politie gelukt," zeide de courant, „om de hand te leggen op de moordenaars van den koerier van Lyon en van den postiljon. Alle vijf zijn nu ach ter slot en grendel. Hun namen zijnEtienne Coulliot, een jonge fat, die beweert make laar te zijn, Pierre Thomas, Joseph Ri chard, een colporteur, Bernard David, even eens colporteur, Guénot, een ondernemer van transporten in Douai." „Hoe is het mogelijk, een ondernemer van transporten een straatrover I" riep een vrouw uit. „O, het komt nog mooier," zei de voor lezer, „er is zelfs een rijkaard bij." „Lees maar door," riepen een paaronge- duldigen. „De vijfde moordenaar is een zekere Jo seph Lesurgues Een ijskoude rilling, een krampachtige beweging overviel Eugenie, toen zij dien naam hoorde. „Wat heb je, burgeres?" vroeg een werk man op meewarigen toon. „Niets, een duizeling, het gaat al beter," zei het arme, ontstelde meisje. „Zal ik je thuis brengen?" vroeg de werk man goedhartig. „Dank je, ik kan wel alleen gaan." Eugenie waggelde naar huis en gelukkig kwam zij in de straat waar zij woonde, dokter Theuriot met zijn vrouw tegen, die juist uitgingen. Zij schrikten toen zij haar zagen en keer den onmiddellijk met haar huiswaarts; nog voordat zij echter haar kamer had bereikt viel zij in onmacht. Met veel moeite werd zij door het ge willige echtpaar naar boven gebracht en te bed gelegd, door de goede zorgen van den doktér kwam zij weldra bij kennis, en toen zij eerst een uurtje gerust had, kwamen haar vrienden aan haar bed zitten en deelde zij hun mede wat zij had vernomen. Rinnenlani]. In het „Hbld." lezen wij het volgende ingezonden stuk over het dreigend ge vaar aan onze grenzen en onze kust. „Zoolang de vijand nog niet door de lucht komt vliegen of door onderaardsche kokers zich voortbeweegt, is er geen gevaar, dat hij plotseling midden in ons land opduikt, De natuurlijke voor deuren zijn nog onze grenzen. De grenzen te water, d. w. z. aan zee of de grenzen aan de landzijde. „De vijand" beteekent volstrekt niet Duitschland en evenmin Engeland of België. Tot nog toe is geen zweem van vijandschap tusschen Nederland en andere landen. „De vijand" beteekent alleen en is en blijft ieder die de onzijdigheid met opzet gaat schenden en het Neder- landsche Rijk tegen den wil onzer regeering betreedt. Dit betreden kan alleen geschieden aan de grenzen. Da&r dreigt het eerste en het ergste gevaar. De Nederlandsche grenslijn is in twee deelen te onderscheidende Neder- landsch-Belgische grenslijn, vastgesteld in het scheidings-tractaat tusschen beide landen, geteekend te Londen den 19en April 1839 en nauwkeurig omschreven in de akte te Maastricht in 1843 ge teekend, loopt om Zeeland, Noord-Bra bant en Limburg tot Vaals. De Nederlandsch-Duitsche grens van Vaals tot Mook berust op het tractaat van 26 Juni 1816 te Aken met Pruisen gesloten en de grens van Mook tot Drieland op de overeenkomst van 7 October 1816 te Kleef onderteekend, terwijl de grenslijn van Drieland tot den Dollart bepaald is door het trac taat van 2 Juli 1824 te Meppol gesloten tusschen Nederland en Hannover. Beneden Bergen op Zoom, bij het gehucht Aanwas, aan den weg Sant- vlietBergen op-Zoom staat de grens paal 266 en stroomt het grensriviertje de Kabeljouw. Daarop volgen tal van grenspalen aan de Belgische zijde. Via den meest zuidelijken grenspaal No. 32 (bij Mesch in Zuid-Limburg) bereikt de grens bij net hoogste punt (322.50 A. P.) de Duitsche bazait-grens- Als, wat op z'n onverwachts gebeuren kan, de toegang tot ons land, om een of andere reden, geforceerd wordt, dan zal 't aan die grenslijnen en bij onze grensdorpen de kritieke punten geven. Precies langs die grenslijnen is geen overmachtige schender der Nederland- sche neutraliteit tegen te houden. Bij de in ons land komende spoor lijnen en vooral, bij de spoorbruggen over de rivieren wèl, wanneer men daar bijtijds gewaarschuwd is. Oppassen is dus de boodschap. De geschiedenis leert dat door een onbeteekenend voorval, door de oplettendheid van een schaap herder, van een boer of zelfs van een jongen, een vijandelijk plan werd ver ijdeld. Uitkijken dusl Scherp toezien 1 Dit geldt voor alle brave grensbewoners die hun plichten tegenover Nederland willen vervullen. Ja, het leger is er ook, het actieve leger en de landweer. Maar niemand kan zoo snel als juist de grensbewoners, die ter plaatse wonen en zoo goed als zij, die zoo nauwkeurig den omtrek, de gevaarlijke plekken, de wegen en paden kennen, opmerken, begrijpen en waarschuwen! Er wordt op alle grensbewoners nu gerekend. Ook op hun kalmte. Vooral op hun eendrachtig samenwerken. Elke wrijving tusschen de grensdorpen moet thans ter zijde gezet. Een Protestantsche grensbewoner aan de noordoostergrens is dezelfde Nederlander als een katho- „Er moet hier een ernstige vergissing in het spel zijn," zei de dokter, „want na alles wat je me omtreut Lesurgues hebt meege deeld, is het niet aan te nemen, dat hij een moordenaar is." „Dat geloof ik ook, maar in die courant staat toch, dat hij achter slot en grendel zit." „Wij moeten die zaak zonder verwijl nader onderzoeken en ik zal naar den rechter van instructie gaan om nadere bizonderheden te vernemen." „O dank u, dokter, wat is u goed. Ik ga met u naar den rechter." „Neen, mijn kind, daaraan mag je nu nog niet denken, je bent er te zwak voor." „Och dokter, laat mij dan eerst nog wat rusten en dan ga ik met u mede." „Dat is goed, we zullen morgen te zamen gaan." XH. Henriette d'Olgoff volgde met de leven digste belangstelling alles wat er voorviel in het onderzoek naar den moord van haar neef en vriend Excoffon. Zij wist dus ook dat er vijf verdachten gearresteerd waren, en zij begaf zich naar den rechter van in structie, om te zien wie hunner de reiziger was, die klaarblijkelijk onder een valschen naam ingeschreven en medeplichtig ,aan de overrompeling was. Henriette gruwde van het denkbeeld, die moordenaars van aangezicht tot aangezicht te zien, maar daarentegen verheugde zij er zich in, den éénen, den valschen verrader lijken schurk, aan te klagen die onder valsch voorwendsel nog met hen geweest was bij haar laatste samenzijn met haar neef. Dien Laborde, of hoe zijn ware naam zijn mocht, zoude zij ongetwijfeld herkennen, en hem aanwijzen als de bedrijver van de afschuwe lijke voorbedachte misdaad. Daubanton de rechter, had natuurlijk ook lieke grensbewoner aan de zuidgrens. Slaat de handen ineen. Vraagt raad bij hen die boven u staan. Elk grens dorp kan nu onverwachts een grooten naam krijgen. Het behoeft in komende tijden juist niet weer een Alkmaar te zijn van waar de victorie begon. Zoolang alles bij het oude blijft is er nog tijd om goed alles te overleggen, te begrijpen en voor te bereiden. Maar als een bliksemslag kan men over de grenzen laögs* uw erven komen. Het leger en dé landweer en allen die „in staat zijn", volgens art. 180 der Grond wet, „mede te werken tot handhaving der onafhankelijkheid van het Rijk en tot verdediging van zijn grondgebied" zullen u ter hulpe snellen, maar slechts gij alleen kunt, bij hun aankomst, door uw grondige kennis van de grenseigen- aardigheden onschatbare diensten be wijzen en, wat nog beter is, bijtijds waarschuwen en snel handelen. Ieders blik is thans gericht naar grensplaatsjes, vooral naar Vaals, Vijlen, Mechelen, Bocholtz, Simpelveld, Kerk- rade, Eggelshove, Waubach, Worms, Ubach, Brunsum, Schinveld, Jabeck, Bingelrade, Munstergeleen, Opharen, Sittard, Limbricht, Nieuwstadt, Susteren (waar Limburg zoo erg smal is!) Echt, Pasterholt, Vlodrop, Herkenbosch, Roer mond, Swalmen, Beesel, Kessel, Belfeld, Steyl, Blerick, Venlo, Velden, Lothem, Broekhuizen, Blitterswijk, Well, Bergen, Afferden, Hegen, Ottersum, Gennep, Middelaar, Mook, Groesbeek, Beek, Ub- bergen, Leuth, Milligen! Hetzelfde geldt voor alle bewoners van Pannerden, Herwen en Aaerdt (Lo- bit), Zevenaar, Beek, Zeddam, 's-Heeren- berg, Wetterden, Megchelen, Silvolde, Dinxperlo, Aalten, Heurne, Wintenwijk, Groenlo, Eibergen, Rekken, Haaksber gen, Enschedé, Lonneker, Lasser, 01- denzaal, Denekamp, Ootmarsum, Tub- bergen, Hardenberg, Gramsbergen, Coe- vorden, Schoonebeek, Emmen, Raswin kel, Ter Apel, Sellingen, Bourtange, Vlagtwedde, Wedde, Vrieseloo, Belling- wolde, Oudeschans, Winschoten, Beerta, Nieuweschansl En de stoere onversaagde bewoners onzer kusten, aan wier scherpen zee- mansblik de historie leerde ook dat geen verraderlijk naderend schip ont gaat, ook zij kunnen onschatbare dien sten bewijzen. Want de Engelschen, die even goed nog onze vrienden zijn als de Duitschers, kunnen als ze onder ling gaan twisten en vechten, óók onze voordeuren plat loopen en die deuren liggen aan onze kusten. Elk oogenblik kan een landing be proefd werden. De kustwacht waakt reeds, de lichtschepen kijken extra uit, maar de bewoners vaD de kustdorpen kunnen ook een duit in 't zakje doen. Zij wonen aan de kust en kennen 't best van allen de paden en schuilwegen. Opgelet dus die allen van De Cocks- dorp, De Waal, Den Burg, Oudeschild, Den Hoorn, Huisduinen, Calandsoog, Petten, Groet, Bergen, de Egmonden, Castricum, Heemskerk, Wijk aan Zee, Velsen, IJmuiden, Zandvoort, Noord- wijkerhout, Noord wijk, Katwijk, Valken burg, Oostdorp, 's-Gravezande, Hoek van Holland, Oostvoorne, Brielle, Rockanje, Hellevoet, Goedereede, Ouddorp, Brou wershaven, Eikerzee, Renesse, Noord wel- le, Haamstede, Burgh, Aagterkerke, Westkapelle, Zoutelande, Vlissingen, Breskens en Cadzand! Al die plaatsen, waaronder er vele zullen zijn, die menige Nederlander niet direct kan aanwijzen, vormen de Nederlandsche grensketen, de reeks vóórduinen, die, wat het ook koste, muurvast gesloten moeten blijven voor een militairen instuif (zelfs quasi met reeds zijn maatregelen genomen om te weten te komen wie der vijf verdachten en ge vangenen de rol van dien reiziger had ge speeld, en daartoe had hij een ambtenaar bij de posterijen ontboden die tegenwoordig was geweest bij de lading in de postkar van het geheele staatstransport. De rechter vroeg hem: „Burger Gillet, hebt gij den reiziger ge zien, die in de postkar heeft plaats ge nomen?" „Ja, burger rechter, ik ben niet alleen bij de inlading tegenwoordig geweest, maar ik ben gebleven tot na het vertrek van den post. Ik heb den reiziger gezien, die in gezelschap van Excoffon kwam, met wien ik eenige woorden wisselde. Ik heb hem goed aangekeken." „Zoudt gij hem herkennen?" „Zeer zeker." De magistraat deed daarop alle verdachten één voor één binnenkomen, maar Gillet verklaarde stellig en zeker dat hij er niet hij was. De rechter dankte hem voor de inlichting en gaf hem vrijheid het vertrek te verlaten, maar verzocht hem in de wacht kamer te blijven voor het geval dat hij hem nog mocht noodig hebben. Die zoo besliste verklaring verbaasde Daubanton zeer. Gesteld eens dat de reiziger onschuldig wa;e, dan had hij mede slacht offer moeten zijn en men had zijm lijk ge vonden. Dan zouden er vier moordenaars zijn geweest. Was de reiziger medeplichtig en in samenzweering met de vier ruiters, dan waren er vijf schuldigen, waarvan er nu nog maar vier in arrest waren, want de reiziger was er niet bij. Aangezien de rechter nu vijf arrestanten had, moest één hunner althans onschuldig zijn, en de vraag was wie. Hij helde er sterk toe over om Lesurgues vrij te laten. Wordt vervolgd

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1914 | | pagina 2