Het Oorlogsplan van Dnitschland. De slag bij Luik. De inval der Duitschers in Belgie. Uit Oostenrijk-Hongarije. De Franschen te Leuven. De heldendood van Garros. Engelsche schepen in Dnitschland aangebonden. van vrijwillige dienstnemingen. Nu is het oogenblik van handelen aange broken. Ik heb u bijeengeroepen om de Kamers in de gelegenheid te stellen deel te nemen aan de geestdrift des lands Met snelheid, onmiddellijk, zu.lt gij maatregelen nemen, vastbesloten het heilige erfdeel onzer vaderen onge rept te handhaven. Niemand zal te kort komen aan zijnen plicht. Het leger is op de hoogte van zijn taak, de regeering is zich hare verantwoordelijkheid be wust en zal die tot den einde dragen om het hoogste goed van den lande veilig te behouden. Indien de vreem deling ons grondgebied schendt, zal hij alle Belgen vereenigd vinden om den Koning, die nooit den eed op de grondwet zal schenden. Ik heb ver trouwen in onze toekomst. Een land dat zich verdedigt, dwingt eerbied aan allen en vergaat niet. God zal met ons zij n. In Engelsche bladen vinden wij be schouwingen over de plannen van Duitschland. Zij komen vrijwel op het zelfde neer, nl. dat Duitschland het overwegende deel van zijn leger naar Frankrijk zal zuiden om te trachten dat te verpletteren, vóór Rusland klaar is. Herhaaldelijk is reeds gewezen op de langzaamheid der Russische mobili satie. In Fransche militaire kringen er kent men die als een groot nadeel en zegt dat eerst twintig dagen na het bevel tot algemeene mobilisatie onge veer vier legercorpsen, die hun basis te Wilna hebben, gereed kunnen zijn voor een inval in Oost-Pruisen. Na der tig dagen kunnen dan nog vijf corpsen, die van Warschau, gereed zijn. Dat is nog een gunstige schatting; er zijn an dere eveneens van deskundige zijde die spreken van twee maanden. Daaruit volgt dat Frankrijk in de eerste maand weinig aan zijn bondge noot zal hebben en dat de Duitschers er daar ,m alles op zetten, het Fransche leger binnen den kortst mogelijken tijd tot een treffen te dwingen. Vandaar dat zij om het militaire voordeel, de poli tieke fout hebben begaan, België's on zijdigheid te schenden en dat de leeu wenmoed, waarmede de Belgen die ver dedigen en kostbaren tijd voor de Duit schers verloren doen gaan, zoo'n leelijke tegenslag voor hen is. Als Duitschland er niet in slaagt, Frankrijk in het begin van den oorlog zware nederlagen toe te brengen, heeft het den strijd verloren, zegt de mili taire medewerker van de Manchester Guardian. Berlijn, 6 Augustus. De Rijkskanse lier maakt den volgenden oproep van den keizer openbaar: Aan het Duitsche volk. Sedert de stichting van het Rijk is het 43 jaar lang het oprechte streven van mij en mijn voorvaderen geweest, den wereldvrede te handhaven. Onze tegenstanders benijden ons echter het resultaat van ons werk. Alle openlijke en heimelijke vijandschap van Oost en West en van overzee, hebben wij tot dusverre verdragen in het bewustzijn van onze verantwoordelijkheid en onze kracht. Nu echter wil men ons verne deren, men verlangt, dat wij met over elkaar geslagen armen zullen toezien, dat onze vijanden zich gereed maken tot een verraderlijken overval. Men wil niet dulden, dat wij, in vastbesloten trouw, onzen bondgenoot ter zijde staan, die om zijn aanzien als mogendheid vecht, en met wiens vernedering ook onze macht en eer verloren zouden zijn. Zoo moet dan het zwaard beslissen. Midden in vredestijd overvalt ons de vijand. Daarom op! Te wapen! Elke weifeling, elke aarzeling zou verraad aan het vaderland zijn. Het gaat thans om het zijn of niet-zijn van het Duit sche Rijk, dat onze vaderen hebben gesticht, om het zijn of niet-zijn van onze macht en van den Duitschen geest. Wij zullen ons weren tot den laatsten ademtocht van man en paard. Wij zul len dezen strijd volhouden, ook tegen een wereld van vijanden. Nooit is een rijk overwonnen als het eendrachtig was. Voorwaarts, met God, die met ons zal zijn, zooals hij met onze vaderen is geweest. Berlijn, 6 Aug. 1914. w. g. WILHELM. Een telegram uit Luik van gister middag één uur behelst, dat de Belgen het 7e legerkorps der Duitschers wel hadden teruggedreven, doch niet zoover als eerst vermoed was. Toen de Bel gische vervolgers buiten het bereik van het geschut uit de forten waren ge komen, moest de aanvallende actie worden gestaakt. In dit telegram heet het dat de Duitschers 7 kanonnen zouden hebben verloren. Ook wordt beweerd, dat 8000 Duitschers op het slagveld zoudsn zijn gebleven. Ook bij Fleron heeft volgens het bericht van de Etoile 'n hevig treffen plaats gevonden, dat een voor de Belgen gunstigen afloop zou hebben gehad. Het 10e Duitsche legerkorps, door artillerie versterkt, heeft volgens het Hbl. v. Antw. bij den aan val "op" Luik in den nacht van Woensdag op Don derdag zeer zware verliezen geleden. Gansehe bataljons werden verdelgd op ondermijnde plaatsen. Geen enkel fort viel in de handen der Duitschers. 1200 Duitsche gewonden zijn op het slagveld opgeraapt. Uit Luik wordt d.d. 6 Aug. aan de Nieuwe Gazet geseind Zes Duitsche officieren in Engelsche uniformen boden zich vanochtend aan in de bureelen van den generalen staf te Luik en verlangden bij generaal Leman toegelaten te worden. Zij werden echter onderzocht en het kwam uit, dat zij Duitschers waren, gekomen met het plan, generaal Leman te vermoorden. Zij werden op staanden voet dood geschoten. De Belgen hebben zegevierend alle aanvallen der Duitschers bij Luik af geslagen. Bij een krachtigen tegenaan val der Belgen zijn alle Duitschers die bij tusschenpoozen de forten waren voor bijgekomen, gedood. De gepantserde koepels en overige pantseringen der forten blijken volkomen bestand tegen de granaten der Duitschers. Het fort Eveque, dat den geheelen dag onder vuur is geweest, is in het geheel niet beschadigd. De Belgische vliegers doen volstrekt niet onder voor de Duitsche. De Duitschers hebben tal van in woners van Visé doodgeschoten en de stad zelf in brand gestoken. Veertigduizend Duitschers waren slaags tegen 25,000 Belgen. De Belgen raapten 600 gewonden in de Duitsche linies op. Antwerpen, 5 Augustus. Hier heerscht een geestdriftige stemming. De avond bladen melden dat rond Luik de Duit schers teruggeslagen zijn, 800 x/uitschers gekwetst en 5000 op de vlucht. Men zingt de Vlaamsche Leeuw, Londen, 5 Aug. In het Lagerhuis heeft Asquith vandaag een telegram van de Belgische regeering voorgelezen, waarin een beroep wordt gedaan op Engeland, Frankrijk en Rusland, om als mogendheden die de onzijdigheid van België hebben gewaarborgd, geza menlijk Duitschland's gewelddadige schending daarvan te weerstaan en de onafhankelijkheid en onaantastbaarheid van België te handhaven. Belgie gaat het telegram voort acht zich gelukkig te kunnen verklaren, dat het zijn versterkte plaatsen krachtig verdedigt (toejuichingen). Verder heeft Asquith een telegram voorgelezen, behelzende dat het Belgi sche ministerie van oorlog den Fran schen militairen attaché te Brussel heeft verzocht, de Fransche troepen te doen samenwerken met de Belgische, totdat de beschermende mogendheden, waarop een beroep is gedaan, tusschenbeide komen. Ook te Antwerpen is de prijs der levensmiddelen vastgesteld. De Burge meester dier gemeente heeft, tot ge ruststelling der burgerij, verklaard, dat er voldoende mondvoorraad aanwezig is. De aanbiedingen voor den dienst bij het Roode Kruis aldaar zijn zoo talrijk, dat de inschrijvingen gesloten moesten worden. Luik, 6 Augustus ('s ochtends). Sedert gisterenavond twaalf uur heeft het ge schut niet opgehouden te bulderen. Er was in den nacht geen paniek, maar daar de Duitschers er in geslaagd waren den gordel van het fort van Fleron bin nen te dringen, richtten zij het vuur op Bressoux, waarvan menig huis werd vernield of in brand geschoten. Een afdeeling uhlanen slaagde er met on gelooflijke vermetelheid in, Luik binnen te komen tot aan de rue Sainte Foi, waar de staf gevestigd is, met het voor nemen om dien te vermeesteren. Ge lukkig werden zij door de Belgische troepen verrast en gedood. De kreten: Leve België! barstten los. De burger wacht zond estafettes naar alle kanten uit, vergezeld van een trompetter, die bekend maakten, dat de stad volstrekt niet genomen was en dat men dapper tegenstand bood. Het is echter mogelijk, dat de Duit schers een nieuwen aanval voorbereiden. Weenen, 6 Augustus. DeOostenrijksch- Hongaarsche regeering heeft aan de Duitsche regeering meegedeeld, dat aan Szapary, haar gezant te St. Petersburg, last is gegeven, de Russische regeering ervan in kennis te stellen, dat Oosten rijk-Hongarije door de dreigende houding van Rusland inzake het conflict met Servië, zoowel als met het oog op den oorlog van Rusland met Duitschland, zich in staat van oorlog met Rusland beschouwt. Een zeer sterke Fransche legermacht is volgens de Nieuwe Gazet, te Leuven aangekomen, en begeeft zich dadelijk op weg naar Luik. In Duitschland heeft men tot het laatst toe geloofd dat de Engelschen onzijdig zouden blijven. De houding van Engeland heeft te Berlijn algemeene verslagenheid gewekt, die Dog verhoogd wordt door het bericht dat de Russen Eydtkuhnen hebben bezet, want tot dusverre waren de Duitschers beduchter voor de Franschen dan voor de Russen. Aan de „Etoile Beige" wordt uit Zee- bruge gemeld, dat een Engelsche vloot aldaar aangekomen is om de Belgen tegen Duitschland te steunen. De uitvoer van steenkolen uit Enge land is verboden, behalve naar Frankrijk, Rusland, Spanje en Portugal. De Parijsche correspondent van de Daily News seinde Donderdag: 250 afgevaardigden, de helft van de Kamer leden dus, vertrekken Zondag naar het front. Onder hen is de vice-president der radicale partij. Allen zijn hier vol moed. Men verwacht dat Rusland binnen veertien dagen een groot leger over de oostelijke grenzen van Duitschland zal hebben gezonden eD dat de Engelsche en Fransche strijdkrachten de volgende week in België met de Belgische troepen zullen samenwerken. De afgevaardigde naar den Rijksdag voor Metz zal in de rijen van het Fransche leger meevechten. Sedert de revolutie is over Frankrijk niet zoo'n storm van eendrachtige geestdrift ge gaan. Londen, 6 Augustus. Het bericht dat de Fransche vlieger Garros met zijn vliegtuig een Zeppelin-luchtkruiser heeft vernield en daarbij zelf is omge komen, wordt in alle Duitsche bladen bevestigd. In Russisch Polen is gisteren een uit Warschau gedagteekende oproeping voor een Poolschen opstand verspreid, die door tal van Poolsche partijen on derteekend was. De oproeping zet het toekomstige optreden daartoe uiteen. In Engelsch-Indië heerscht groote geestdrift. Twee inlandsche vorsten hebben hun legers aan Engeland aangeboden om te strijden voor de gemeenschappelijke zaak. Londen, 6 Augustus. Drie stoom schepen uit Sunderland, Coget, Presi dent de Mayscott, zijn, geladen met steenkool, te Hamburg in beslag ge nomen. Alle behooren aan de firma James Westoll. Londen, 6 Augustus. Te Grimsby, Harwich en Hull zijn officieels berichten ontvangen,die het waarschijnlijk maken, dat in de Noordzee een belangrijk treffen heeft plaats gehad. Londen, 6 Augustus. Volgens een telegram aan de Daily News uit Tientsin dd. Dinsdag, 5 uur namiddag, is voor Weihaiwai de Duitsche kruiser Einden (3600 ton met een bemanning van 321 koppen) in gevecht geweest met den Russiscden kruiser Askoid (6500 ton, 580 koppen). Beide schepen zijn ge zonken. Londen, 6 Augustus. Volgens de Eve ning News bevestigt het Italiaansche gezantschap alhier het bericht dat Duitschland een ultimatum aan Italië heeft gezonden. Washington, 5 Augustus. President Wilson heeft aan alle Europeesche mogendheden die in den oorlog be trokken zijn, zijn goede diensten aange boden. Naar wij vernemen heeft de Ameri- kaansche regeering in overweging, een zending goud per oorlogsschip naar hier te zenden, om de Amerikaansche reizigers, die, in Europa vertoevend, door den oorlog zijn overvallen, van geld te voorzien. De wisseling van Duitsche en Engel sche reizigers via Nederland is de laatste twee dagen verbazend groot geweest over den Hoek van Holland. Het reizi gersverkeer van en naar Noord- en Zuid-Duitschland wordt door ons land over AmsterdamAmersfoort geleid. In de „Westminster Gazette" schrijft een deskundige een beschouwing over den duur van den oorlog. Volgens velen, zegt de schrijver, zal de strijd binnen enkele weken beslist zijn, maar ik heb weinig vertrouwen in deze voorspelling. Het is zeker moeilijk te begrijpen, hoe de groote Westersche landen de ont wrichting van crediet en nijverheid zullen kunnen volhouden, maar in Rusland zijn de toestanden anders. Rusland met zijn ontzettend groote boerenbevolking en betrekkelijk primi tieve levensvoorwaarden kan het veel langer volhouden en den oorlog zeer lang rekken. Het is daarom heel goed mogelijk, dat Europa heel lang onder de oorlogsweeën zal moeten zuchten, meent de schrijver. Met algemeene stemmen is in Enge land 100 miljoen pond toegestaan voor de oorlogsuitgaven. De „Daily Chronicle" meldt, dat de Fransche vloot in de Middellandsche Zee de Duitsche kruisers „Goeben" en „Breslau" genomen heeft en het Duitsche oorlogsschip „Panther" deed zinken. 5 Augustus. De Duitschers deden hedenochtend een aanval op Bergen. De Duitsche cavalerie opereert ten Noorden van Luik, terwijl de Duitsche infanterie de Maas tracht over te trekken, waarin zij echter door het vuur der forten ge hinderd wordt. Er gaat een gerucht, dat de Japansche gezant te Rome aan de Italiaansche regeering zou hebben verklaard, dat Japan neutraal zal blijven. De nachtdienst van de Zeeland" op Folkstone is opgeheven. Nachtbooten varen alleen overdag op Queenboro. De stoomboot „Belgia", van de Ham- burg-Amerika Lijn, met 73 Duitsche reservisten en een groote hoeveelheid munitie aan boord, is door Engeland als oorlogsbuit in beslag genomen. Berlijn, 5 Augustus. De Duitsche oor logsschepen die in de Middellandsche Zee zijn, zjjn gisteren aan de kust van Algerië verschenen en hebben verschil lende versterkte plaatsen en inschepings plaatsen voor Fransche troepentranspor ten verwoest. Het vuur werd beantwoord. Brussel, 5 Augustus. Toen Duitsche vliegeniers over Luik vlogen heeft een Belgische vliegenier zich op een Duitsch toestel gestort, sneed het in twee en vervolgde zijn weg. De Duitsche vliegenier werd gedood. Bij de groote banken te Berlijn is het Russische tegoed als eigendom eener vijandelijke macht in beslag ge nomen. Kroniek van den oorlog;. In Juli 1908 brak in Constantinopel een revolutie uit. Daarvan was het ge volg, dat Turkije een grondwet kreeg. Oostenrijk, vreezende dat Servië's macht door vergrooting van zijn grondgebied te groot zou worden, haastte zich in October 1908 Bosnië en Herzegowina bij zijn monarchie in te lijven. Servië gevoelt zich, daar Rusland het niet voldoende steunt, niet bij machte er zich tegen te verzetten. In September 1911 maakt Italië ge bruik van Turkije's verzwakking en overmeestert Tripoli en Dyrenaica. In October 1912 wordt Turkije, dat door inwendige verdeeldheid en door den oorlog met Italië verzwakt is bijna geheel van zijn Europeesch gebied be roofd. In Juli 1913 ontstaat onder de Bal- kanstaten oorlog over de verdeeling van den buit, waarna Servië, door de aan winst van een groot deel van het Mace- donisch gebied, zijn grenzen Zuidwaarts tot aan die van Griekenland ziet uit gebreid. Op 28 Juli 1914 heeft de moord op den Oostenrijkschen troonopvolger plaats, dien Oostenrijk toeschrijft aan de Groot Servische propaganda. Oosten rijk zendt op 23 Juli 1914 het strenge ulti matum. Op 25 Juli 1914 beantwoordt Servië het ultimatum op een wijze, die Oos tenrijk opzettelijk niet voldoende acht, waarna Oostenrijk de diplomatieke be trekkingen met Servië verbreekt, en op 28 Juli Servië den oorlog ver klaart. Op 30 Juli mobiliseert Rusland zijn geheele leger. Op 31 Juli stelt Duitschland Rusland een ultimatum met den eisch de mobi- satie te eindigen. 1 Augustus mobiliseeren Duitschland en Frankrijk hun strijdkrachten. De Russen doen invallen in Duitschland. 2 Augustus. De Duitschers bezetten Luxemburg en vallen bij Cirey en Longwy in Frankrijk. 3 Augustus De Duitschers vallen Russisch Polen binnen. De Duitsche vloot dringt de Russische in de Finsche golf terug en neemt de Aland-eilanden in bezit. 4 Augustus. Duitschland verklaart België den oorlog. De oorlogstoestand tusschen Duitschland en Frankrijk is ingetreden. - 4 Augustus. Engeland verklaart Duitschland den oorlog. 5 Augustus zijn de Duitschers begon nen met het bombardement van Luik en Namen. Door den directeur-generaal der Staats spoor is aan het personeel bekend ge maakt, dat de bezoldiging van het ge huwde personeel, dat wegens de buiten gewone tijdsomstandigheden onder de wapenen is of zal worden geroepen, voor zoover het behoort tot de militie of tot de dienstplichtingen bij de land weer, gedurende de afwezigheid deswege uit den dienst der Maatschappij zal worden uitbetaald voor drievierde ge deelten. Voor de toepassing van het voren staande worden met gehuwd personeel gelijkgesteld zij, die voorzien in het levensonderhoud van personen, die hun in den eersten of tweeden graad va* bloed- of aanverwantschap bestaan. Maastricht. Nadat de eerste geruchten van de Duitsche troepen vlak b.j de Hollandsehe grensgisteren bekend waren geworden bielden den ganschen dag de berichten daaromtrent aan. Spedig kwamen de Belgische vluchte lingen over de Nederlandsche grenzen. Eerst enkelen, toen bij duizenden en duizenden. De wanorde aan de grens is zoo groot dat men gemakkelijk kan passeeren. Langs de Berwine rukte het Duitsche leger in gesloten colonnes voort. De Duitschers trokken rond de bosschen van Visé en schoten Visé in brand. De Belgen hielden moedig stand en brachten de Duitschers aanzienlijke verliezen toe. Het is voornamelijk hetSleeuwijksche huzarenregiment dat de dorpen zwaar geteisterd heeft. Hoog sloegen de vlam men boven Viié uit. Terwijl het gevecht bij Visé in vollen gang was, werd men 150 automobielen op den weg naar Dalhem gewaar in de richting van de brug van Argentau. Deze brug hadden de Belgen reeds op geblazen. Later sloeg de Duitsche genie een brug over de rivier tusschen Richel en Argenteau. De Belgen trokken zich later op de forten terug en ook de Duitschers ver minderden tegen den avond hun vuur. 7000 vluchtelingen zijn te Maastricht aangekomen. CJit de Achterhoek van Gelderland schrijft men De afsluiting van de grenzen aan de Duitsche zijde wordt in alle strenghei 1 toegepast. Niemand mag de grens meer over, zelfs geen schoolkinderen, die do Duitsche scholen bezoeken. Holland sehe artsen worden niet meer toege- gelaten. Alle bruggen in de landwegen zijn afgebroken en de hoofdwegen worden streng bewaakt. Onderscheidene officieren van hel Indische leger, die Marseille hadden bereikt om aldaar naar hun bestem ming scheep te gaan, zijn genoodzaakt geweest naar ons land terug te keeren, omdat de zeereis onder de tegenwoor dige omstandigheden niet kon aange vangen worden. Op de paardenmarkt te Delft gingen 100 paarden op hol en renden door de stad. Toen de paniek bedaard was bleek een artillerist uit Stompwijk, vader van 4 kinderen een caison over het lichaam te hebben gekregen en dood te zijn. Een milicien uit Leerdam brak zijn been. Verschillende millitaire en burgers wer den gewond. De directie van de H. IJ. S. M. zal aan degenen onder haar personeel, die als militieplichtige onder de wapenen zijn, het voile salaris uitkeerenechter niet aan hen, die een vrijwillige ver bintenis hebben aangegaan. Er komen uit verscheidene deelen des lands tal van aanbiedingen in van per sonen, die hunne buitenplaatsen, villa's of huizen beschikbaar stellen voor den dienst van het Roode Kruis. De Geneeskundige dienst heeft Zes hospitaaltreinen in gereedheid gebracht. 's-Gravenhage, 5 Augustus. De vol gende trekkingen der Staatsloterij zijn tot later uitgesteld. Amsterdam, 5 Augustus. Er worden maatregelen genomen om de Neder landsche visschersvloot te waarschuwen, dat zij niet moet uitvaren. Door een stoomtrawler wordt getracht, de schepen, welke buiten zijn, te waarschuwen. 's-Gravenhage, 5 Augustus. H. M. de Koningin heeft heden in staat van oor log verklaard het gebied der stelling Den Helder, de Maasmonden, de Nieuwe Hollandsehe Waterlinie en rondom de verdedigingswerken Westervoort, Pan- nerden, Terneuzen en Ellewoutsdijk. 's-Gravenhage, 5 Augustus. Thans is ingediend een wetsontwerp om hoogstens 25 millioen gulden zilverbons uit te geven, ter waarde van 1 gulden, 2.50 gulden en 5 gulden, die moeten worden ingetrokken, wanneer daartoe door de Nederlandsche Bank voldoende hoeveel heid zilver ter beschikking van's Rijks Munt wordt gesteld. Officieel wordt het bericht tegenge sproken, dat Duitsche soldaten onze grenzen zouden gepasseerd zijnintegen deel wordt onze onzijdigheid door Duitschland zooveel mogelijk ontzien. Paarden uit den strijd bij Visé te Maastricht opgevangen, zijn naar Breda overgebracht. Zij waren nog van zadels voorzien, waaraan de vlijmscherpe sabels nog hingen, ook waarop de soldaten*

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1914 | | pagina 2