De Oorlog. Duitschland's antwoord op het nltimatnm van Japan. Een groote slag in België. De veldslag in Lotharingen. De Dnitseh-Russische grens. Het Duitsche leger in den val? Tuinbouwraad, Penningmeester^ Mevrouw v. BiemaHijmans, Presidente van den Nationalen Vrou wenraad J. van Hasselt, Voorzitter van de Maatschappij van Nijverheid. J. R. Snoeck Henkemans, Lid van de Algemeen© Armen-Com- missie. Mr. J. T. Linthorst Homan, Voorzitter van het Nederlandsch Landbouw-Comité. Prof. Dr. W. H. Nolens, Lid van den Werkloosheidsraad. J. Oudegeest, Lid van den Werkloosheidsraad. A. S. Talma, Lid van den Werkloosheidsraad. Secretariaat H. A. van IJsselsteyn, Directeur-Generaal van den Arbeid, Algemeen Secretaris. J. W. Albarda, Jhr. Mr. W. M. de Brauw, Mr. J. G. Meilink, Mr. W. A. J. M. van Waterschoot van der Gracht, Mr. J. A. de Wilde, Secretarissen. Buitenland. Japansche troepen naar Europa...? Georges Clemenceau zegt in L'Homme Libre, van gezaghebbende zijde te heb ben vernomen dat Japan zoo noodig binnen 2 maanden tijde 300,000 man op de Fransche kust zou kunnen ont schepen. Het lijkt hem echter raadza mer, ze met de Transsiberiscche spoor te vervoeren om zij aan zij met de Rus sen te strijden. Parijs, 23 Augustus. (Part.) Hier is bekend gemaakt, dat Frankrijk en Enge land samen aan België een voorschot van 500 millioen frs. zullen verschaffen, en wel elk de helft. Berlijn. 23 Augustus. Naar aanleiding van het ulmatium van Japan is heden morgen aan den Japanschen zaakgelas tigde alhier de volgende mondelinge verklaring gedaan: Op de eischen van Japan heeft de Duitsche regeering geenerlei antwoord te geven. Zij ziet zich daarom genood zaakt haar ambassadeur te Tokio terug te roepen en den Japanschen zaakge lastigde te Berlijn zijn paspoort te doen overhandigen. De groote generale staf meldt uit Berlijn d.d. 23 Augustus Het ter weerszijden van Neuf Cha teau voortrukkende leger onder hertog Albrecht von Würtemberg heeft heden op Lesurgues geleek dat de verwarring daar door te verklaren was. Ovide Saint Leger had een paar beschei den kamers op No. 20 in de Huchettestraat, waar hij bediend werd door de vrouw van den concierge, die hem op de handen droeg en die een groot voorrecht bezat; zij kon niet lezen, de politiespion kon dus gerust boeken en papieren laten slingeren, de vrouw maakte er geen misbruik van. Buiten dien had de man een betrekking aan het paleis van justitie, en dus was Saint Leger zeker van hem. Hij woonde liever niet zoo kort bij het centraal bureau om niet gestadig in den kijker te loopen bij de honderde lanterfanters en dagdieven die altijd in die buurt rondslenterden. "Saint Leger vatte zijn taak hoog op, en h\j was een van de weinige uitzonderingen in dien tijd, die zich niet ophielden met politiek, maar alleen leefden voor de op sporing van misdadigers. Het Directoire had een ministerie van politie in het leven geroepen, waarvan nu tijdens de moord op den koerier van Lyon, burger Bochon de portefeuille in handen had. Saint Leger had voorloopig geen ander streven dan het opsporen van Dubosc, en zijn plan was aldra vastgesteld. Het leed geen twijfel of Dubosc bezocht de lokalen van verdacht allooi, waardoor de bandieten elkander treffen en daar moest de kroeskop dus in de eerste plaats zijn netten uitzetten. Het was noodzakelijk dat hij voor eenigen tijd van zijn woning afwe zig was, en hij gaf zijn chefs daarvan ken nis, die hem vrije hand lieten, wel wetende dat hij zijn tijd niet nutteloos zoude ver spillen. Hij begon met snuffelen in een groot vertrek aan het centraal-bureau, waar oude kleeren, wapens, stokken en allerlei kleinigheden bewaard werden, die of als bewij a-stukken dienst hadden gedaan, of aan het over de Semois-rivier (langs de grens van Belgisch Luxemburg en Frankrijk) vooruitgerukte Fransche leger een volkomen nederlaag toege bracht. De vervolging vangt nu aan. Tal van kanonnen, vaandels en gevan genen, waaronder verscheidene gene raals, zijn in onze handen gevallen. Ten Westen van de Maas rukken onze troepen tegen Mauberge op. Een voor het Duitsche front optre dende Engelsche brigade ruiterij is ge slagen. w. g. Von Stein, sous-chef van den generalen staf. Parijs, 22 Aug. Drie kleinzonen van Garibaldi, o. w. Jozef Garibaldi, zijn uit Mexico te Parijs aangekomen en hebben Frankrijk hun diensten aangeboden. Zij zijn voornemens een regiment vrijwil ligers te vormen en verklaren een leger van 50,000 man te kunnen bijbrengen met automobielen, motorfietsen en zelfs vliegtuigen. Boedapest, 22 Aug. Het Hongaarsche correspondentie-bureau maakt bekend, dat de straf-e::peditie van Oostenrijk tegen Servië voorloopig uitgesteld wordt, daar het aangewezen schijnt om de hoofdmacht van het Oostenrij ksche leger tegen Rusland aan te wenden. Er blijft een voldoend aantal Oostenrij ksche troe pen in Servië achter om de in bezit genomen gewichtige stellingen bezet te houden. Antwerpen, 22 Aug. Volgens een of- ficieele mededeeling van het Russische gezantschap hebben de Russen de Oos tenrijkers bij Krasnik, in Galicië, ver slagen. De Oostenrijkers hebben ernstige verliezen geleden. Zes officieren en 1250 soldaten zijn gevangen gemaakt. Berlijn, 23 Aug. Naar aanleiding van het ultimatum van Japan is hedenmor gen aan den Japanschen zaakgelastigde alhier de volgende mondelinge verkla ring gedaan: Op de eischen van Japan heeft de Duitsche regeering geenerlei antwoord te geven. Zij ziet zich daarom genood zaakt haar ambassadeur te Tokio terug te roepen en den Japanschen zaakge lastigde te Berlijn zijn paspoort te doen overhandigen. Berlijn, 21 Aug. De groote generale staf deelt medeDe door onze troepen tusschen Metz en de Vogezen verslagen Fransche strijdmacht werd heden ach tervolgd. De terugtocht der Franschen' ontaardde in een vlucht. Tot nu toe zijn meer dan 10.000 gevangenen ge maakt en minstens 25 stukken geschut veroverd. De sterkte der verslagen strijd macht bestond uit meer dan 8 leger corpsen. Te Brunswijk bracht de Hertogin Victoria Louise, de dochter des Keizers, de boodschap persoonlijk naar de kazerne en deelde de zegentijding staande in haar auto, aan de gansche bevolking mede. Ook uit de provincie kwamen be richten omtrent den geweldigen jubel. In geheel Duitschland, maar vooral in het Zuiden, is men opgetogen en trotsch erop, dat het schitterende wa penfeit onder leiding van denBeierschen kroonprins heeft plaats gehad. Antwerpen, 22 Augustus. Een officieel Fransch telegram bericht dat van de forten van Namen uit op voorbijtrek kende Duitsche troepen werd geschoten. Uit zekere bron meldt men, dat een aan misdadigers hadden toebehoord die hun leven op het schavot eindigden. Hij zocht verschillende voorwerpen uit, die dienen moe3ten om het costuum van een gauwdief te voltooien en daarmee trok hij naar de Huchettestraat. Daar begon hij terstond aan zijn toilet. Het kwam het meest aan op zijn hoofd, maar hij wist zich een gelegenheids-kop te maken, beter dan de handigste tooneelspeler. Trouwens het was de eerste maal niet, dat hij zich in de huid stak van een bandiet en hij was in de beruchte huizen bekend onder den naam van „krombeen," omdat hij altijd bij zijn vermomming eenigzins kreupel liep. Hij was altijd gaarne gezien, opgeruimd en joviaal en hij liet zich niet kennen aan een borrel of een glas wijn. Ook in het drinken stond hij zijn man. Hij bleef soms maanden weg en dan meenden de bandieten die hem ontmoet hadden, dat de justitie hem vrij logies verschafte; hij werd be klaagd en weer met open armen ontvangen als hij terug kwam. Toen het toilet geëindigd was, ging de kroeskop uit, terwijl het reeds laat in den avond was. Hij begaf zich naar het kwartier Maubert dat in die dagen heel slecht verlicht was; hij kende den weg echter volkomen en liep rechtstreeks naar een kroeg waar het uit schot van de maatschappij, de gevaarlijkste en beruchtste boeven bijeen kwamen. Zoodra hij binnen kwam werd hij met gejuich begroet. „Wel krombeen 1" riep er één uit, „waar heb jij zoo lang gezeten „Ik had behoefte aan frissche lucht en ben in Gascogne geweest." „Kom je nu rijk terug?" ,,'t Mocht watIk dacht er mijn zakken ordentelijk te vullen, maar ik heb juist genoeg overgehouden om een paar nieuwe laarzen en een stok te koopen. Maar nu groote slag gaande isStusschen Bergen en Charleroi. Een sterke Fransche leger macht, komende van Maubeuge, heeft Duitsche troepen rond Charleroi aan gevallen. De Naamsche forten schieten de Duitschers in den rug. Keulen, 22 Augustus. De in het groote hoofdkwartier vertoévende correspon dent van de Kölnische Zeitung seint, dat het aantal bij Metz gevangen Fran schen veel meer dan 10.000 zou be dragen. De stemming in het hoofdkwar tier is, volgens den correspondent, uit stekend. In bewonderenswaardige rust en klaarheid wordt er verder gearbeid in denzelfden geest van ijzeren orde en vastberadenheid, die den opmarsch tot dusver gekenmerkt heeft. De Franschen hadden het plan ge maakt een beslissenden inval in Duitsch land te do6n. De gevechten met de Duitsche troepen begonnen reeds op den 17en dezer. De 20en dezer waren de Franschen overal teruggeslagen. De Donon, die zij bezet hadden, werd her overd en de vervolging ook vandaag nog met kracht voortgezet. De buiten- landsche militaire attaché's hebben de tijding aan hun regeeringen gezonden. Uit Konstantinopel wordt aan de Südslavische Korrespondenz" bericht: De opstand tegen Rusland in den Kau kasus is ontaard in een volledige re volutie. Sedert eenige dagen reeds komen bloedige gevechten voor tusschen op standelingen en trouw gebleven Rus sische troepen. De loop der gebeurte nissen in den Kaukasus en aan de grens wordt in Turksche regeeringskringen met toenemende ongerustheid gevolgd. Afgevaardigden van de Kaukasische grensplaatsen hebben den Turkschen bevelhebbers verzocht het Turksche leger het land binnen te laten rukken. De toestand begint onhoudbaar te worden. Een medewerker van de Brusselsche Matin heeft gesproken met graaf Witte, de gewezen Russische minister presi dent en lid van den Rijksraad. Deze verwachtte dat de oorlog binnen drie maanden uit zal zijn en zal uitloopen op een nederlaag van Duitschland. Bij het sluiten van vrede achtte hij het van het grootste belang de militaire partij in Duitschland te nekken. Parijs, 22 Aug. De Duitschers eischen te Gent een oorlogsschatting van 50 millioen. Te Gent moet de paniek vreeselijk zijn geweest, de staf is naar Antwerpen vertrokken met al de te Gent verblij vende officieren. De treinen werden stor menderhand ingenomen, de burgerwacht werd ontbonden en alle wapens naar Antwerpen gezonden. Uit Leuven en Brussel hebben talrijke vluchtelingen de wijk genomen naar Nederland. Het postkantoor te Brussel is gesloten, de stadhuisbeambten hebben vrij gekregen tot einde September. Te 10 uur 's mor gens werd de Nationale Bank gesloten, de klinkende munt was naar Antwerpen verzonden. Het militaire gasthuis en het Palacehotel werden ontruimd en vele gewonden vertrokken in burger- kleeren naar Antwerpen, en dat alles zegt het Handelsblad voor nie mendal. Het Deensche stoomschip Maryland is Vrijdagavond op een mijn geloopen en gezonken. Een ander Deensch stoom schip, de Broberg, was getuige vau het ik hier in Parijs terug ben, heb ik een lekker zaakje aan de hand dat ik met Dubosc denk op te knappen." „Werk jij nu samen met Dubosc?" „Ja, hij heeft me gezegd hem morgen avond hier te treffen, maar ik ben wat haastig gebakerd en kwam daarom van avond al." Het is volstrekt niet zeker dat hij komt, want wij hebben hem al verschillende avonden niet hier gezien." „Hij zit tegenwoordig in de „drie raven," zei een ander die zich onderscheidde door een vuurrooden neus, „maar je kon ons wel een borrel geven." „Heb je alweer dorst?" Je beieedigt me als je daaraan twijfelt, krombeen." Toen de glazen besteld en leeg gedronken waren, stond de kroeskop op zeggende: „Ik ga maar eens kijken in de „drie raven." „Ik ga met je mee," riep de roodeneus, „de wegen zijn nog al onveilig." „Och, bij onB is niets te halen," zei de kroeskop, „de hoofdzaak is dat de straten veilig zijn voor de politie, kom maar mee." De twee nieuwe vrienden gingen te zamen de deur uit, de een hinkende en de ander zwaaiende, totdat zij triomfantelijk de deur van de „drie raven" binnen draaiden. Het was een van de allerberuchtste kroegen en in de zaal bevonden zich tal van afgeschoten compartimentjes voor degenen die er hun zaken wilden behan delen zonder beluisterd te kunnen worden. De roode neus was te wel opgevoed om te gaan zitten zonder iets te gebruiken, maar hij had geen rooden duit, en zelfs het kleinste assignaat niet in zijn zak. Hij verzocht dus den kroeskop hem vrij te houden. „Bestel maar," zei deze, ik heb nog genoeg voor onzen dorst." ongeval en zette twee sloepen uit, die echter geen *poor van de bemanning hebben gevonden. De Broberg bleef den nacht ten anker en zette den volgenden morgen de na sporingen voort, maar liep om vijf uur ook op een mijn en zonk eveneens. Behalve een machinist is de geheele bemanning van de Bromberg gered en te Lowestoft ontscheept. Het ongeval is 35 mijl uit de kust gebeurd op de voornaamste route van de koopvaardijschepen. De Duitschers hebben blijkbaar hun Russischen vijand onderschat. De Duitsche generale staf zelf erkent, dat de Russen belangrijke voordeelen heb ben behaald en dat de Duitsche troepen in Oost-Pruisen aan het terugtrekken zijn. Nieuwe maatregelen zullen nu worden getroffen. Volgens Central News is het Russische leger, dat Oost-Pruisen is binnenge drongen, 800.000 man sterk en is het voornemens, met geforceerde marschen op Berlijn aan te rukken. Aan telegrammen uit St. Petersburg aan de Daily Cronicle ontleenen wij nog het volgende over den opmarsch der Russen. Maandag, den 17en, is de Russische infanterie, nadat bij Eydtkuhnen cava lerie schermutselingen hadden plaats gehad, met de Duitschers in contact gekomen, kdie na een hevig gevecht terugtrokken op Stallupönen. Deze plaats werd toen door de Russen met gepantserde auto's en machinegeweren aangevallen. Nadat er Russisch geschut van Eydtkuhnen was aangekomen, moesten de Duitschers gedeeltelijk te rugtrekken. Den volgenden dag hadden er ver schillende gevechten plaats, waaraan ook Oostenrij ksche troepen heeten te hebben deelgenomen. Woensdag rukte het Russische leger nog verder op en tegem den avond waren de Duitschers in vollen aftocht. Hun verliezen moeten duizenden bedragen. Donderdag moeten drie Duitsché legercorpsen aan den strijd hebben deelgenomen. Een poging van de Duitschers om den Russischen rechtervleugel op te rollen, mislukte. Vrijdag dreef de Russische linkervleugel de Duitschers uit hun stellingen. Een verzoek van de Duitschers om een wapenstilstand om hun dooden te be graven, werd geweigerd. Zaterdag trok ken de Duitschers met zware verliezen terug. Het front heeft zich uitgestrekt over 30 mijlen. De Star van Vrijdag had het volgende Exchangetelegram, Donderdag uit Gent verzonden: „De verbonden troepen heb ben de Duitschers een nederlaag toe gebracht. Deze zijn gisterenavond met zware verliezen van Tienen (Tirlemont) teruggetrokken." De Londensche bladen hadden dat bericht al Donderdagavond ontvangen, maar het op verzoek van het Persbu reau aangehouden. Vrijdagmiddag had het tegen openbaarmaking echter geen bezwaar meer. Indien, redeneert nu de Star verder, de bondgenooten bij Tienen in aanmer kelijke sterkte zijn, komen de krijgs verrichtingen der laatste dagen in een nieuw licht. Woensdagavond ontruim den de Belgische troepen Leuven, d. i. gelijktijdig met de Duitsche nederlaag bij Tienen. Brussel is Donderdag dooi de Duitschers bezet. Naar het schijnt, zijn dus, terwijl de Duitschers west- De beide vrienden lieten een flesch pec- coli komen en een glas brandewijn, rondom hen heen zat een groepje boeven die „rood neus" de hand schudden en waarvan enkelen ook „krombeen" begroetten. Roodneus herinnerde zich het doel van hun komst en vroeg naar Dubosc. „Dubosc is hier een tijd lang geregeld ge komen." „En kwam hij alleen?" „Neen, Vidal, de groote Lyonnees was al tijd bij hem." „Anders niemand?" „Zeker, een kleine Italiaan, wiens naam ik niet ken, klein maar sterk, dik zwart ge kroesd haar, dikke lippen en een scherpen blik. Er was er nog een bij, dien ik vroeger nooit heb gezien." „Dat was geloof ik juist op den dag toen die groote Putois op straat uitgleed en zijn been brak." „Het was den zesde Floreal," voegde een ander er bij, die beter geheugen scheen te hebben, „En is hij sedert niet terug gekomen?" vroeg de kroeskop, „Wij hebben hem niet gezien." „Weet je niet waar hij woont?" „Hij heeft geen vast adres, want hij leeft in onmin met de politie en het is niet goed voor zijn gezondheid om altijd in hetzelfde hotel te wonen." Saint Leger begreep wel dat hij niets zoude te weten komen en maakte zich dus gereed om te vertrekken, maar hij kon den „rooden neus" niet kwijt raken. Hij schonk hem nog een paar volle glazen brandewijn, die de dronkaard behendig omgooide en greep hem toen onder den arm om de straat op te gaan. De koude buitenlucht deed haar werking en weldra lag de „roode neus" op straat te ronken. De kroeskop bekommerde zich ver der niet om hem, maar liep door. waarts rukten, de Bondgenooten van hun basis bij Namen Noordwaarts, om den uitersten rechtervleugel der Duit schers af te snijden. Deze opvatting wordt gesteund door het volgende officieele Belgische bericht, Vrijdagmidmiddag door de Exchange uit Gent overgeseind: „Het Belgische leger heeft stelling genomen om Ant werpen, teneinde met de bondgenooten samen te werken." De Duitschers bevinden zich dus tusschen twee legers. Brussel werd hun als een lokaas voorgehouden. Zij hapten er in. Nog een paar dagen en de val slaat. Aldns de Star. Plaatselijk Nieuws. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma Taverne De Meere, Hinthamer straat 69,'s Hertogenbosch, het caste adres voor deze omstreken. Deze zaak is ook des Zondags van 10 tot 1 uur geopend. Aalbtii'fi; De alhier gehouden col lecte voor het Roode Kruis heeft f 136 opgebracht. Capelle. De door B. en W. dezer gemeente opgemaakte voordracht voor een hoofd der School in de kom aihier is samengesteld alsvolgt: No. 1. M. Bogaerdt, te Zoelen. No. 2. G. van 't Hof te Eiiewoutsdijk.|J No. 3. H. Blok, te Colijnsplaat. Toen C. d. H, alhier deze week aan het peren plukken was, brak opeens de tot steunpunt dienende tak, waardoor hij omlaag tuimelde. Zwaar gekneust werd hij opgenomen en thuisgebracht. Ilaamsdoiik. De Eerw. Zuster Acquina, hoofd der Bijz. Meisjesschool alh.er, slaagde Zaterdag te 'sGravenhage voor het examen Fransch L.O. De heer M. A. Zwets, onderwijzer aan de Openbare School alhier, slaagde Zaterdag te 's Gravenhage voor het examen Engelsch L. O. §prang. Naar men ons van be voegde zijde meedeelt zijn ten nadeele van de landbouwers L. R. en H. O. respectie velijk twee en één schaap(en) uit het wei land gestolen. Tot op heden bleven de daders onbekend. Toen j.l. Zaterdag zekere P. V. zijn paard naar het weiland bracht, schrok dit dier van het gekef van een hondje, waar door het een sprong maakte en met zijn poot tusschen de spaken van het wiel terecht kwam. Het paard bekwam boven wonder geen letsel, doch de fiets is totaal vernield. Wffk. Bij het perenplukken had B. alhier het ongeluk, door het breken der ladder van een aanzienlijke hoogte te vallen. Daar hij zich ernstig heeft gekwetst, moest geneeskundige hulp worden ingeroepen, en zal hij de eerste week geen arbeid kunnen verrichtten. De toemaatweischaren zijn hier weer duur verpachter wordt vanaf f 18 tot f 26 besteed. De zoo zeer gevreesde varkensvlek- ziekte, breidt zich hier onrustbarend uit, verschillende zijn reeds bezweken en vele zieken worden nog aangetroffen. Beneden-Langstraat. De hooi- handel gaat thans weder minder vlot. Men besteedt voor eerste soort f 16,mindere soorten f 13,a f 14,en schraal hooi f 10.a f 11, alles per 500 k.g. De toemaat geeft eene vrij goede snede. Met het hooien daarvan is een begin ge maakt. Verslag van de openbare gemeenteraads vergadering der gemeente Capelle op Zater dag 22 Augustus j.l. Tegenwoordig waren alle leden behalve het lid Oerlemans. XVHI. Saint Leger overlegde zelf wat de beste wij ze was o n te ontdekken waar Dubosc zich ophield en wie zijn medeplichtigen waren. Het trof hem al aanstonds dat een van de vier vrienden, die het laatst den zesden Floreal de „drie raven" hadden bezocht, bij de andere boeven een onbekende was een nieuweling dus waarschijnlijk. Saint Leger had niet opgehouden aan de schuld van Courriot te gelooven en hij achtte het niet onwaarschijnlijk dat die de vierde in den bond was, want hij had zich met allerlei lei oplichterijen en bekwame praktijken op gehouden, maar uitsluitend aan de beurs en de geldmarkt gewerkt, zich dus op een heel ander veld bewogen, als de straatroovers en bandieten die de beruchte taveerne bezoch ten. Hij moest dus daar wel onbekend zijn, al had een zoo gevaarlijk sujet als Dubosc hem deze reize ook in éen veel avontuur lijker en veel ernstiger zaak ingehaald. Een vraag van groot belang was dus of Bourriot niet aan het praten te krijgen was en die vraag besprak Saint Leger met Dau- banton. „Hoop daar niet op," zei Daubanton, „hij zal geen woord zeggen. Het zal wel blijken dat hij de eenige schuldige is, die Menessier nu in handen heeft, maar hij heeft den schijn niet meer tegen zich dan de anderen. Hij blijft zoo volhardend protesteeren, omdat hij weet dat zijn mede-gevangenen onschuldig zijn; hij rekent op hunne-vrijlating en op de zijnen evenzeer, door de verwarring waarin de zaak is geraakt." „Uw redeneering is logisch, dat moet ik bekennen, en het is niet te verwachten dat Courriot bij eenig verhoor iets laat vallen. Omtrent den grooten slag- in Zuid-Htelgie, kregen wij tele- grafijioh bericht |dat de Fran- schen terng trekken. BERLIJN, 85 Augustus. De geheele Belgische pers. met uitzondering -van «le hla- deii, die in Antwerpen verschij nen, komt uit in het Duitsch. Be door Ouitschland benoem de gourerneur heeft bekend gemaakt, dat naast het Duitsch ook de Fransohe taal gehand haafd blijft. (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1914 | | pagina 2