Het Land van Heusden en iltena. de Lansstraat en de Rommelerwaard TWEEDE BLAD. BrocdeieiTii. prima jonge Hennen Wed. J. Borzo Zonen, De Gezondheidscommissie, Opleiding1 Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3404. Zaterdag 17 October 914. Patras Leghornj 4 6 cent p.stnfe A. P. Michaël, Aalburg. gezeteld te Heusden, BOEKHOUDEN, Handelsrekenen, Handelsrecht, Statistiek, UïlBji/AN VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke rege meer 71/» ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. Opgericht 8 October 1914. Oproep aan het Nederlandsche Volk. Mannen en Vrouwen van Nederland Ons land zal wellicht niet rechtstreeks worden getroffen door den vieeselijken oorlog, die Europa en de wereld thans teistert. Alleen buiten onze grenzen spelen zich tot heden de ontzettende tooneelen af, die een moderne oorlog met zich brengt. Doch dat wij misschien gespaard blijven voor dood en verschrikking, kan zoor ons geen reden zijn om ons louter te bepalen tot leniging van de nooden, welke tengevolge van den internationalen toestand onder eigen me deburgers en inwoners van naburige staten heerschen. Andere hooge plichten wachten eveneens op vervulling Op het Nederlandsche volk rust, als neutraal gebleven natie, de plicht naar krachten mede te werken aan een beëindiging van het bloedige geschil, welke redelijken waarborg biedt, dat onze beschaving niet wederom door een zelfde ramp worde getroffen. Met huivering en weerzin mag men zich afvragen, of de vredes voorwaarden van straks, na zoovele offers aan leven en goed, de kiem van een nieuwen oorlog zullen in zich bergen en na dezen krijg het gruwelijke spel der militaire bewapening op den ouden voet zal worden voortgezet. Of de techniek der moordtuigen, die thans hun werk met zulk een verbijsterend succes verichten, opnieuw zal worden verbeterd en de natiën straks in nog sterkere mate de vruchten van vlijt en wetenschap zullen besteden aan ver nielingswerktuigen We weten zeer goed, dat ons kleine land op zichzelf geen overwe genden invloed op dit vraagstuk kunnen uitoefenen. Het „Vredespaleis" in den Haag staat bovendien daar als een stomme getuige van de onmacht, die de vredesbeweging heeft getoond tegenover de machten, welke den oorlog hebben doen ontbranden. Geen overschatting van ons pogen, geen naief ver trouwen op vage vredesformules, zelfs op welomschreven wederzijdsche ver plichtingen, bezielen ons. De wereldoorlog van thans heeft ook in dit opzicht helaas ontzaglijk veel geleerd Doch dit mag ons niet beletten, te beproeven wat mogelijk is voor de zaak der zwaar getroffen menschheid. Ons land is klein, doch met andere neutrale landen kan het onge twijfeld gewicht in de schaal leggen. De oorlogvoerende partijen stellen alles in het werk om ons te overtuigen van hun goed recht, hetgeen reeds een aanwijzing is, dat zij het oordeel van de openbare meening ook in een klein neutraal land op prijs stellen. De Nederlandsche Regeering heeft en wel in de Tweede-Kamer zitting van 3 Augustus j.l. te kennen gegeven, dat zij, als de omstan digheden daarvoor gunstig zijn, hare goede diensten tot herstel van den vrede zal aanbieden. Wij zijn er van overtuigd, dat het nuttig kan zijn dat in dit pogen, evenals bij de handhaving van de neutraliteit het geval is, op een gegeven oogenblik het volk achter haar staat. Doch bovenal is het onze meening, dat een bestrijding van den oorlog in het algemeen voor het ver volg zal moeten uitgaan van de massa des volks zelve, voorgelicht door de mannen en vrouwen, die in staat zijn studie te maken van de middelen en wegen, die kunnen leiden tot het groote doelde duurzame bestrijding van den oorlog. Welnu, wij hebben vrijheid gevonden, tot den aanvang van dezen arbeid den stoot te geven. Verder te koop van bovengenoemde rassen G. J. METTROP. ëpiegelfabriek, 's-Bosch, Ververstraat 21. Telefoon 575. van: voor Salons, voor Huiskamers, voor Slaapkamers, voor Hotels en Café's voor Wachtkamers. ontvangt klachten over onderwerpen, de volksgezondheid betreffende, en verstrekt dienaangaande inlichtingen. Zij is samengesteld als volgt: voor de praktijk en examens door J. MAM HOLST, Leeraar M, O. Mr. Van Cootstraat 240, Waalwijk. De eenigste in deze omgeving met bevoegdheid tot het geven van onder wijs in boekhouden. Wij deden het met den schroom van menschen, die weten hoe zwaar de taak is en hoe zwak de enkeling staat tegenover de geweldige factoren, die tot heden beschikten over het lot der volkeren. Maar wij deden het in de overtuiging, dat zeer velen gevoelen wat wij gevoelen, en dat in ieder geval een begin moet worden gemaakt. Wij dan stichten een organisatie, die zich ten doel stelt de totstand koming van den vrede in bovenbedoelden geest. Wij doen een beroep op U allen om ons daarin te steunen Die steun zal in hoofdzaak kunnen zijn van moreelen, voor een ge ring deel van materieelen aard. Onze arbeid zal grootendeels hierin bestaan A. de oorzaken te bestudeeren, welke tot den tegenwoordigen oorlog hebben geleid en in de toekomst tot nieuwe oorlogen zouden kun nen leiden B. de middelen te onderzoeken, welke zouden kunnen bevorderen, dat de tegenwoordige oorlog wordt beëindigd en een vrede wordt gesloten, welke niet de kiem van nieuwe oorlogen in zich draagt C. de gevolgen te bestudeeren van den tegenwoordigen oorlog op economisch, moreel en intellectueel gebied. D. de hervormingen te overwegen, welke in de nationale en interna tionale verhoudingen moeten worden aangebracht om oorlogen in de toekomst te voorkomen E. te streven naar een krachtige nationale en internationale organi satie van alle tegenstanders van den oorlog. Zoo zal het o.m. noodzakelijk zijn te onderzoeken, welke lessen uit het uitbreken en het verloop van den huidigen oorlog te trekken zijn voor de ontwikkeling van het volkenrechten of niet bv. door meerdere inter nationale organisatie te brengen in de staten van Europa, door grondige herziening van de methode van behandeling der buitenlandsche politiek, en door tevens krachtig te werken in de lich.iiig van ontwapening tusschen de Europeesche staten onderling, de oorlog met nicht kan worden bestreden. Met ernst zal dit alle3 moeten worden overwogen en zullen deze gedachten uit de sfeer van vage wenschen moeten worden overgebracht naar het terrein van zoo concreet mogelijk voorstellen. Voor deelneming aan de door ons beoogde studie hopen wij niet tevergeefs een beroep te doen ook op bekwame personen, die thans nog geen deel van onzen Raad uitmaken. Tevens kan wellicht, gebruik makende van publiciteit of van be staande internationale verbindingen, al aanstonds iets worden gedaan tegen het aanwakkeren van den haat onder de inwoners van de verschillende oorlogvoerende landen. Wij hebben tot een en ander gesticht een Nederlandsche Anti-Oorlog Raad. Wij roepen (J op, om zoo spoedig mogelijk van uwe instemming te doen blijken. Gij kunt dit doen, door U persoonlijk als medestander van ons op te geven, maar daarnaast richten wij ons tot alle vereenigingen en cor poraties, we'ke leven in ons volk. Vereenigingen van allerlei aard, gewoon in normale tijden werken des vredes en der beschaving te verrichten, vak- vereenigingen en politieke partijen, vereenigingen voor wetenschap en kunst, alle organisaties, die op eenig maatschappelijk gebied werkzaam zijn, zij alle kunnen steun en medewerking verleenen. De oorlog het blijkt thans maar al te droevig treft de maat schappij in al hare geledingen en aan ieder streven onder normale omstan digheden berokkent hij erorme schade. Het is een volstrekt belang van allen om zich tegen dit gruwelijk kwaad aan te gorden. Wij willen niet op de gebeurtenissen vooruitloopen en de pretentie hebben van een definitief college met bovenomschreven omvangrijk doel. Mocht in sn later stadium, met behoud van bereikte samenwerking, het wenschelijk zijn onzen Raad belangrijk aan te vullen of zelfs te reorgani- seeren, dan zullen wij daartoe, terwille van de goede en groote zaak, vol gaarne medewerken. Thans echter moet een aanvang worden gemaakt en wij achten ons niet verantwoord langer werkeloos te blijven. voorzichtig op een in haast geïm-provi- seerde raderbaar en bracht hem naar het naastbij gelegen hospitaal. De aanwezige geneesheer constateerde dat de man nog leefde, maar zeer gevaarlijk gewond was. Na eenige dagen van de meest zorgzame verpleging was de gewonde zoo ver dat zijn bewustzijn geheel wps terug gekeerd en hij relaas kon doen van zijn weder varen. Uit de verklaring aan den geneesheer afgelegd, bleek dat hij Vidal heette, ker- misathleot en aangehaald door een jonge vrouw Claudine Carrière, 's avonds rendez vous met haar had afgesproken en dus naar de eenzame straat van den Arbre-sec was gelokt. Onder voorwendsel hem een kus te willen geven had Claudine haar armen om hem heen geslagen en toen gelijktijdig haar zware doek over zijn hoofd geworpen. Ter zelfde tijd had hij e^n mes steek in zijn rug gevoeld en was bewus teloos neergezonken. Hij hield zich ervan overtuigd dat Du bosc hem den verraderlijken stoot had toegebracht want, na elkander in langen tijd niet te hebben gezien den tijd waarin Vidal zich niet in Parijs had laten zien was bij er terug gekomen en had er Dobosc ontmoet. Daubanton spoedde zich onmiddellijk naar het hospitaal en vermocht den gewonde aan twee getuigen te herhalen en er zelfs de tegenwoordige verblijfplaatsen van Dubosc bij te voegen. Nu besloot Daubanton in overleg met den kroeskop snel en doortastend te han delen. Met alle voorzorgs-maatregelen werd de woning van Duboec gespionneerd en toen de politie wist dat hij daar woonde met zijn maitresse Claudine Carrière, werd hij scherp in het oog gehouden en op een avond toen hij met Claudine te huis kwam door zes kloeke agenten overvallen en na verwoeden tegenstand gekneveld en ge vangen genomen. In een afzonderlijke cel werd hij opge sloten en geboeid, terwijl een bizondere waker werd aangesteld om te verhoeden dat hij een zelfmoord zoude begaan. Zoo stonden de zaken en zoo gunstig was de afloop der bemoeiingen van Lesur- gues' vrienden toen de rechter Daubanton vernam dat Durocher in zijn kerker een volledige bekentenis had afgelegd en het verhaal van den moord tot in de kleinste bizonderheden had gedaan. Daaruit bleek nu voldoende wat al tijdens het gevoerde proces uit het getui genverhoor was op te maken. Courriot wist dat den achsten Floreal een aanzienlijke soms gelds en buitendien veel voorwerpen van groote waarde door de post van Parijs naar Lyon moesten vervoerd worden, hij deelde dat mede aan Dubosc, die onmid dellijk de zaak in handen nam en eenige handlangers zocht om de overrompeling te ondernemen. Dubosc verdeelde de rollen en wees Durocher aan als de geschiktste persoon om zich voor te doen als aan zienlijk reiziger die een plaats liet reset- ve9ren in den postwagen. Dubosc kende Bernard en leende van hem het geld om het plaatsbiljet in het postrijtuig te betalen. Ook werden de paar den door tussehen komst van Bernard ge huurd zonder dat deze echter weten of vermoeden kon voor welk doel. Dubosc, Vidal, Roussy en Courriot reden te paard uit Parijs naar Lieusaint en zij waren feite lijk de vier ruiters van wie alle getuigen sprakendat enkelen maar drie ruiters had den gezien kwam daar vandaan dat Dubosc met opzét in de herberg zijn sabel had laten staan en terug gereden was om die te halen. De eenige bedoeling hiervan was om op de hoogte te blijven van het postrijtuig en zoodra hij dat dus had zien aankomen was hij spoorsslag vooruit gereien om zijn mede plichtigen te waarschuwen. In het bosch nadden de vier bandieten de wagen opge wacht en het teeken gegeven dat met Durocher was afgesproken die in het rijtuig zelfden koerier overviel en afmaakte terwijl de anderen de paarden tegenhielden en den postiljon doodden. De bloedige daad verliep in weinig miDU- ten, want de verrassing en de overmacat maakten tegenweer der beide slachtoffers zoo goed als nutteloos. De wagen werd daarop geplunderd, alle brieven en docu menten zonder waarde over den grond ver strooid en alle geld, geldswaardige papieren en voorwerpen meegenomen naar de tijde lijke woning van Dubosc, waar 's morgens vroeg van den negende de buit werd ge deeld. Bij den terugtocht naar Pa-ijs had Duro- chat het tweede paard van het postrijtuig genomen dat ongedeerd was gebleven. Na de verdeeling van den buit waren de bandieten opzettelijk ver uit elkaar gega n en hadden elkaar althans een tijd lang uit het oog verloren. Wat er verder met Durochat of Durocher, zooals hij zich noemde, gebeurd was, be vestigden de ingewonnen informaties, bij de laatste instructie aangaande zijn diefstal te Havre. Er bleef dus nu nog over om Roussy te vinden en hoogstwaarschijnlijk wist Dubosc alle nadere bizonderheden omtrent hem, maar Dubosc was er de man niet naar een ander te verraden en hij bleef hardnekkig zwijgen en alle3 ontkennen. De derde man die in het afgelegen res taur*nt bij den Pont-Neuf bij het onder houd was, tusschen Pierre Chanty en Du bosc, in tegenwoordigheid, zij het ook niet ten aanhoore van de geheime agenten, kon wel niemand anders zijn als Roussy, t meer daar zijn tongval den Italiaan ver raadde. De kroeskop en Eugenie d'Argence be gonnen dus weder den zoogen. de Chan- telly te spionneeren en zij speurden aldra dat betrekkelijk kort geleden I'ierry Chanty een avond had doorgebracht hij het weel derig salon van burgeres Leo-Lencey, eene dame die toen zeer in de mode was. Hij was daar in gezelschap geweest van een signore Giaccomo Eernardini, die in het spel drie honderd Louis aan hem verloor en ze in goudstukken uitbetaalde. Verder bleek nog dat die som hoogst waarschijnlijk den winner zeer goed te stade kwam, want dat Chanty zijn post van vertrouwen bij Barras was kwijt geraakt, en zelfs op min heusche wijze de kennisge ving had gekregen om zich niet meer in het Luxembourg te vertoonen. Misschien was zijn omgang met densig nore Bernardini daaraan eenigszins schuld, want de Italiaan, die op grooten voet leefde en naar de bezoeken die hij ontving en bracht aanzienlijke relaties scheen te be zitten, stond niet in een reuk van heilig heid en werd zelfs door enkele politieke mannen als een spion gewantrouwd. De politieke speurhonden die Giaccomo Bernardini op de hielen zaten, maakten de taak van den kroeskop gemakk-lijk, want het duurde niet lang of de Signore werd in zijn hotel gevangen genomen en overge bracht naar de conciergerie, beticht van in dienst te staan van een zekeren Herr von Werder, een Oo3tenrijksch staatsman, die den Italiaan gebruikte als spion en die hem had aangeraden kennis aan te knoopen met iemand die het vertrouwen van Barras ge noot, om op die wijze achter de onderhan delingen en briefwisseling te komen tus schen het directoire en den generaal van het leger dat Italië bezette en bijna tot aan Venetië veroverd had, de generaal wiens naam op aller lippen was en die reeds door velen werd aangezien als de held van zijn eeuw Napoleon Bonaparte. Toen de aanzienlijke signore Giaccomo Bernardini in de gevangenis werd verhoord en toen zijn verleden met de grootste scherp zinnigheid en nauwgezetheid werd nage- pluisd, kwam er uit die vermomming van een aanzienlijk diplomaat niets meer en niets minder te voorschijn dan Roussy, de straatroover, de moordenaar van den koerier van Lyon. EINDE. BUD Bezichtiging vrij. H. PRINSEN te HaarsteegVoorzitter W. C. STAL te Heusden. Dr. A. J. OVERBOSCH te Almkerk. J. A. VAN REIJST te Baardwijk. W. F. HILWIO te Heusden. J. J. MONUÉE te Woudrichem. B. C. E. VAN STEENBERGEN te Werkendam. H. J. VAN EGGELEN te Heusden Secretaris.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1914 | | pagina 5