J gevolg, nieuwe financiemiddelen zoekt te verkrijgen, kan Duitschland, op zijne eigen huishoudelijke sterk te aangewezen, zijne financieelsoorlogsbenoodigdheden gemakkelijk in heteigen land opbrengen. dragen had aan Nederland, maar dat hieraan niet kon worden voldaan, omdat Frankrijk en Engeland dit als schending der neutraliteit zouden verklaard heb ben, doordat Duitschland dan zijn voor raden alleen voor zijn leger zoude kunnen gebruiken. In de terugroep aan de Belgen gericht, wordt gezegd dat de voeding thans door Duitschland geregeld is. In een artikel van de Pall Mall Ga- zette wordt de positie der neutrale sta ten, zooals Nederland en Denemarken, behandeld. Het blad verklaart, dat de onoordeelkundige bewering, dat het beter voor Engeland zou zijn als Neder land zich in den strijd mengde nooit uitgesproken had moeten worden en dat geenszins pressie behoort te worden geoefend om dit land te bewegen zich bij de geallieerden aan te sluiten. Het is de taak van Engeland en Dene marken te handhaven, in de eerste plaats door toegeefelijkheid. „Wij moe ten de moeilijkheden en gevaren van de kleinere staten erkennen en niets doen, dat hen in verwikkelingen zou kunnen brengen met den vijand", zoo vervolgt het blad. „Maar daarentegen mogen wij van hen verlangen, dat zij ook onze moeilijkheden in zake bet recht van onderzoek erkennen." Naar de „Frankf. Zeitung" meldt, is aan Antwerpen een oorlogschatting op gelegd van 30 millioen francs. De Canadeesche hulptroepen welke in Engeland zijn ontscheept, zijn vervoerd geworden in 32 transportschepen en 14 kruisers en slagschepen. Uit Bordeaux wordt aan de „Times" geseind, dat de bestendige beweging der legers in het noorden beschouwd wordt als het voorteeken van een spoe dige overwinning der bondgenooten. Een voornaam lid van het kabinet ver klaarde dat het nieuws van het front uitstekend is. De algemeene indruk is, dat men staat aan den vooravond van de bevrijding van het Fransche gebied en meent dat de vijand niet langer weerstand zal kunnen bieden aan den druk der gecombineerde legers. De slag aan de Aisne is blijkbaar ge ëindigd zonder resultaat. Een bijzondere correspondent van de Msb. meldt uit Brussel o. m.: In diplomatieke kringen is men op de hoogte van het plan, dat bij de Duitscüe regeering bestaat om tot an nexatie van België over te* gaan. Men moet daarbij dan een zeer moeilijk en gevoelig vraagstuk onder de oogen zien. Hoe zal de houding der vreemde ge zanten zijn, indien een annexatie mocht worden geproclameerd? Zullen de ge zanten deze als zoodanig te erkennen hebben Men verzekerde mij, dat de stap niet voorzichtig zou moeten genoemd worden. Immers zou als antwoord der gezan ten geenszins onmogelijk wezen, dat zij ten aanzien der onafhankelijkheid van België liever den uitslag der krijgsbe drijven afwachten. Ik heb nog nooit in Amerika zoo'n eenheid van gevoelen ten opzichte van eenige zaak gezien aldus wordt aan de „Westminster Gazette" gemeld als thans de sympathie voor de En- gelschenen Franschen en tegen Duitsch land. De algemeene opvatting is, dat het gaat voor of tegen het militarisme in zijn Duitsche gedaante. Ook heeft Duitschland's politiek door het schen den van België's neutraliteit en later door het opleggen van een belasting aan Brussel de gemoederen zeer ver bitterd. Amerika is overstelpend tegen den Duitschen keizer in dezen onverdedig- baren en barbaarschen oorlog. Zijn be wering van Slaaf tegen Tentoon is 'n armelijke dekmantel voor huichelarij en wreedheid Behalve de Duitsch- Amerikanen en een zeer klein aantal, dat speciale banden met Duitschland heeft, is de publieke opinie van Ame rika krachtig voor de Bondgenooten. Ik hoop op den val van 't Duitsche aristocratische stelsel. Wanneer de vrede is hersteld, moet in de handen van 3 menschen niet langer de macht gelaten worden, om Europa in ellende te stor ten. Ik had nooit gedacht, dat ik zou te zien krijgen een Duitschland, dat een universiteit en een bibliotheek ver brandt Trots de protesten van den keizer acht het volk hem verantwoor delijk voor dezen verschrikkelijken oor log. De voorgeschiedenis van den oorlog. De Norddeutsche Allgemeine Zeitung" publiceert de officieele aktestukken, waardoor de voorgeschiedenis van den oorlog is iugeleid. Het blad schrijft „Aangezien bij ouze tegenstanders het streven aanwezig blijkt te zijn om de Duitsche militaire partij en het Duitsche militarisme de schuld van den tegenwoordigen oorlog in de schoenen te schuiven, publiceeren wij nevens gaande rij berichten van Duitsche di plomatieke vertegenwoordigers in het buitenland. Zij ghebben tot onderwerp den politieken en vooral den militair politieken samenhang der Entente mo gendheden voor het uitbreken van den oorlog. In een bericht van Juni 1914 wordt gezegd: „Door een bron, die al van ouds steeds sympathien voor Duitschland heeft gehad, is mij, met het verzoek om de strengste geheim houding, de hierbij gevoegde aanteeke- ning ter hand gesteld betreffende een conferentie, die op 26 Mei gehou den is bij den chef van den Russi- schen marinestaf, en waarin de grond slag is gelegd voor onderhandelingen over een Russisch-Engelsch maritieme schikking". De bijlage is gedateerd St. Peters burg 1326 Mei 1914. Er wordt o.a. in gezegdEen Rus sische maritieme overeenkomst met Engeland zal, evenals de Fransche Russisch vlootovereenkomst, bedoelen een samenwerkend, doch gescheiden optreden van de Russische en de En- gelsche oorlogsvloot. Ten aanzien van de maritieme ope raties in de Zwarte Zee en Noordzee, evenals ten aanzien van de vermoede lijke zeeslag in de Middellandsche Zee moet Rusland er op uit zijn, van En geland vergoeding te krijgen hiervoor dat de Russische,, vloot een deel van de Duitsche vloot voor haar rekening neemt. In het gebied van den Bospo rus en de Dardenellen moeten tijde lijke ondernemingen in die zeeengten als strategische operaties van Rusland in geval van oorlog „beschouwd wor den. De Russische belangen in de Oostzee maken noodig, dat Engeland een zoo groot mogelijk gedeelte van de Duitsche vloot vasthoudt in de Noordzeedaardoor zou de drukkende overwicht van de Duitsche vloot over de Russische worden opgeheven en misschien een Russische landing in Pommeren mogelijk worden. Bovendien zou de Engelsche regeering een grooten zij verafgoodt haar .nan! Wat zal er van haar worden, als Jan totaal geruïneerd is? Kom, zeide zijn buurman, 't zal zoo'n vaart niet loopen, Chevaignes beziet alles van den donkersten kant. Ten eerste is er nog een jongere broer, Cesar de Marcilles. De kapitein van den generalen staf? Dezelfde, 't is een goeden jongen, die zeker zijn ongelukkigen broer wel helpen zal. De kapitein bezit niets meer, wierp f de onverbiddelijke Chevaignes hier tegen in. Wijntje en Trijntje. Hij heeft niets meer dan zijn land, dat geen lor waard is, en niet genofg oplevert om droog brood te eten, en schoon water te drinken. En zijn tante, wat denkt gij daarvan Nu, die is beter, zeide Chevaignes ironisch. Zij moet wel een millioen in solide effecten, en nog een ongeloofelijken spaarpot bezitten, maar Zoo, is er een maar? Die oude zottin, die ergens te Mon- taudin op drie mijlen afstands van Mar cilles en Combiers woont, is zoo gierig, dat zij zelfs geen [stuiver zou geven, om haar eigen vader uit de klauwen der deurwaar ders te redden. Zij leeft als een uil in een oud hol, met haar vroegere min, die nu zoowat honderd jaar oud zal zijn, in een dicht bosch, waar geen kip langs komt 't Is om er bang te worden. Maar 't ergste is, dat als Marcilles te koop aangeslagen wordt, de tante in staat is dien armen Jan te ont erven en al haar geld aan nuttige instel lingen te vermaken, uit vrees, dat het anders matr door de vingeis zal gaan. Gij ziet de zaak donker in. Ja, maar zoo 7ou het toch gaan, 't zou een geluk zijn, als die oude tooverheks maar spoedig kwam te sterven. Amen! klonk het in koor. Fulgence maakte aanteekeningen (men kon nooit weten, hoe die nog eens te pas konden komen) in zijn rood zakboekje. Marcilles graaf Jan geruïneerd zijn tante, een oude jongejuffrouw, woont dicht bij Montaudin. Drie mijlen van Com biers enorme spaarpot oude dienst bode. Toch scheen hij niet op zijn buren te letten. Het geheele gezelschap verliet te Laval den trein; een jonge man met een aange naam, open gelaat zat op den bok van een nette met vurige paarden bespannen brik, en werd door de jagers met een vroolijk „Bonjour Jan!" begroet. Hij noodigde zijn gasten in te stappen en wees even op een keurige victoria met prachtig tweespan, die de reizigers uit Parijs wachtte. 't Rijtuig van baron Raynaud, mor gen, wordt de jacht bij hem geopend, ieder een is er uitgenoodigd, komaan, vooruit. De victoria was hem al voorbij gereden en snelde nu den breeden weg op. Lazare zat op den bok en vermaakte den koetsier met zijn grappige verhalen, terwijl zijn meester, achterover in de mollige kussens geleund, zijn gedachten poogde te verzame len, en 't wild begon te ruiken; die oude gierige juffrouw kon een goed zaakje voor hem worden, hé! De brik volgde op een afstand om geen hinder van het stof der victoria te hebben en langen tijd rolden beide rijtuigen door een laan van populieren, wat verder werd het landschap verlaten en drie uren lang voerde de weg door nauwe dalen, boschjes en heuvelachtig terrein. Tegen het vallen van den avond, sloeg de brik een zijweg in en bereikte de victoria een breede laan van beuken en olmen, aan welker einde zich de trotsche tuinen van een groot kasteel vertoonden. Dat was Combiers, het eigendom van baron Maxime Raynaud. dienst kunnen bewijzen, wanneer ze voor het begin van den oorlog een zoo groot mogelijk aantal handelssche pen naar Baltische havens stuurde, zoodat het gebrek aan Russische trans pertschepen werd opgeheven. Wat den toestand in de Middelland sche Zee betreft, is het voor Rusland voor het grootste belang, dat daar een zeker overwicht van strijdkrachten der Entente-mogendheden over de Oosten- rijksch-Italiaansche vloot wordt geves tigd, anders zouden aanvallen van de Oostanrijksche vloot mogelijk zijn, wat voor Rusland gevaarlijk zou kunnen zijn. Maandag zijn te Harderwijk genie soldaten aangekomen om het kamp verder in orde te brengen. Naar ver luidt, zullen een 32-tal houten loodsen worden gebouwd, waarin de geïnter neerde Belgische soldaten, die nu in linnen tenten zijn, zullen worden on dergebracht. Ook zal een installatie voor electrische verlichting van het k*mp worden gemaakt. Voor den aanvoer van hout en an dere materialen zal, vanaf de spoorlijn ZwolleHarderwijk, naar het kamp een zijlijn worden gelegd. Uit Harderwijk meldt men: Zondag ontbraken in het kamp te Harderwijk 61 Belgische geinterneerden op het appel. De commandant heeft aan den burgemeester der omliggende gemeenten opsporing en aanhouding verzocht. Toen de tijdingen kwamen berichten dat de Duitschers Ostende gingen be zetten, begon er een paniek te heer- schen onder de angstige vluchtelingen In de „Daily News" verhaalt een cor respondent hoe hij met de laatste boot Ostende verliet, voordat de Duitschers de stad hebben bezet. Om negen uur 's morgens kwamen hier Belgische wiel rijders aan met het bericht, dat de Duitsche voorposten op geen uur af stand meer van de kust waren. Het be richt miste haar uitwerking niet en een menigte van wel een 15.000 vluchte lingen, wild van zenuwachtigheid, bleef op den pier achter, toen we even voor twaalven 's middags de haven uitstoom- den. Het vertrek van de vluchtenden vormde een climax in de tooneelen die Ostende in de laatste dagen heeft aan schouwd. lederen nacht was een me nigte van meer dan 30,000 arme dak- loozen, beladen met wat fcze van hun inboedeltje hadden kunnen redden, ge legerd aan de haven. In het Centraal Station, waar de cor respondent 's nachts laat nog eens ging kijken, waren er meer dan 8000, van wie meer dan 1000 gewonde soldaten en minstens 5000 kinderen, die om hun moeders huilden of op armzalige stroolegers lagen te slapen. Er stond een heele groep menschen rondom zoo'n strooleger. Dat was iets buitengewoons zoo laat in den nacht en 't bleek, dat een pleegzuster bezig was drie gewon den ,te verplegen, die juist waren aan gekomen. Er stonden nog 30.000 menschen op den pier te dringen om in de booten te komen, op weg er heen, bij het pas- seeien van den dijk, bleek dat daar een menigte menschen in angst verkeerden over de mistsignalen, die 's nachts aan den mond van de haven door middel van kanonschoten waren gegeven, en die zich verbeelden, dat het bombarde ment van de haven al begonnen was. De eerste booten vertrokken zonder dat er iets bijzonders voorviel. Ze waren alle propvol. H. Een blonde schoonheid. Combiers is geen eigendom voor burger- luidjes; het date§rt van de Renaissance en er is een kapitaal noodig om alles te on derhouden, zoo uitgestrekt is het park dat het omgeeft. De vader en de grootvader van baron Maxime hadden goede zaken gemaakt en gelukkig op de beurs gespeculeerd, maar nu scheen deze van al het goud verzadigd en deed geen moeite meer om het fortuin te vergrooten; hij had Combiers niet zelf gebouwd, maar van een in verval geraakte adellijke gekocht, en bezat bovendien nog andere landgoederen, die meer waard waren, vooral La Varenne in Seine-et-Marne, dat zijn bezitter minstens drie percent 'sjaars rente opbracht. Vroeger zag men hem maar zelden te Combiers en verdeelde hij zijn tijd tusschen La Varrenne en zijn hotel in den Faubourg Saint-Honorémoest hij nu en dan voor zaken te Combiers zijn, dan wist hij niet hoe hij spoedig genoeg weg zou komen, maar plotseling was dat ver anderd en scheen de baron op twee-en- veertigjarigen leeftijd een hevige passie voor Combiers te hebben opgevat. Een voor bijgaande ontmoeting had die verandering teweeggebracht. Bij een der zeldzame bezoeken aan Com biers had aan het station Sillé-le-Guillaume een jong paar, klaarblijkelijk man en vrouw, plaats genomen in de coupé, waarin Ray naud gezeten was. De jonge man was een knappe jongen met bruin haar en baard, een open, Hinken oogopslag en iets in zijn houding dat den militair verried; hij koD vier- of vijf-en-twintig jaar oud zijn; de baron lette echter niet op hem, maar schonk zooveel te meer aandacht aan zijn gezellin, wier aanblik een waren storm van gevoelens in hem wakker riep. Hij was zonder liefde Maar toen er een Duitsche vliegma chine boven de opgepropte havenhoof den zweefde scheen de opwinding geeu grenzen meer te kennen. Ieder geweer aan boord of aan den wal werd afge schoten op dezen dreigenden roofvogel, die als een doodsengel boven de me nigte zweefde. Er was om aan boord te komen let terlijk gevochten en gedrongen op de kade. Met vletjes roeiden sommigen tot bij het schip en dan werden kleiDe kin deren aan boord gegooid en door sterke armen opgevangen. Oude menschen en vrouwen werden aan boord geheschen en verscheidene vrouwen waren op de loopplank zoo in het gedrang geweest, dat ze flauw vielen zoodra ze aan dek kwamen. Niets kenteekent de gunstige mili taire en economische toestand van Duitschland beter, dan de teekening van 4.4 milliarden Mark door alle krin gen der Duitsche bevolking, van den kleinsten spaarder tot den rijksten man. Het Duitschland van 1914 is het rijkste land van Europa. Men kan het nationale vermogen van Duitschland op 370400 milliarien mark, Frankrijk op 255280 milliar den mark en Groot-Brittanje op 290 320 milliarden mark schatten. Men schrijft aan de N. R. Ct. dd. 17 October uit Antwerpen: Van Maandag af zal hier een blad verschijnen onder den titel: Antwerp- sche Tijdingen. Het gemeentebestuur en de Duitsche Kommandantur hebben er het toezicht over. Alle Duitsche, Fransche, Engelsche, Nederlandsche en andere berichten zullen er in opgeno men worden, zonder eenige censuur. De redactie staat onder de leiding van het gemeenteraadslid mr. Karei Weyler. Het blad wordt gedrukt op de persen van de Gazet van Antwerpen. De toestand blijft geruststellend. De paniek onder de vluchtelingen aan de grenzen is ongemotiveerd. De Neder landsche consul-generaal is eveneens zeer optimistisch. Ik kan niet anders raden aan al wie hier nuttig werk kan verrichten, gerust terug te keeren. Alle stads- en staatsambtenaren, onderwijzers en onderwijzeressen, die een strenge straf willen ontloopen, dienen zich te haasten op hun post terug te zijn. Ik verneem dat de welmeenende bur gers, die de lieden aan de grens gerust gaan stellen, vaak slecht onthaald wor den. Het is pure onzin. Alles is hier volkomen kalm. Het blad „Koerier Kodzienni" meldt De gemeentelijke en staatsbeambten te Warschau hebben bevel gekregen in geval de Duitsche troepen 30 mijlen van de stad Warschau verwijderd zijn, uit de stad te vertrekken en naar St. Petersburg te vluchten. De beambten zijn gereed ieder oogen- blik de stad te verlaten. De bevolking van Warschau kreeg de aansporing zich spoedig, reeds thans, uit de stad te verwijderen, omdat de vesting, gelijk de militaire commandant bij manifest bekend maakt, met alle middelen tot het uiterste verdedigd wordt. De Duitsche oorlogsleening. De Potsdamer Handelskammer schrijft: Vierduizend vierhonderd millioen mark, dit is de geweldige som, die het Duitsche volk binnen 8 dagen als oor logsleening heeft geteekend. Den llden September begon de inschrijving en op den middag van den 19 September werden de lijsten gesloten. Om eene gekunstelde volteekening of spekula- tieve ei} schijnteekeningen te vermijden, was er voor de op te brengen som geen bovenste grens vastgezet, en daarom heeft de Regeering zich ook direct tot het Duitsche volk gewend en het op- biengen dezer leening niet aan eene bank opgedragen. Twee milliarden wilde de Regeering hebben, 4.4 milliarden heeft het Duitsche volk haar vrijwillig ter beschikking gesteld. Terwijl Frankrijk zich tevergeefs tot Amerika om geld heeft gewend en nu in Engeland, ofschoon slechts met gering getrouwd, nu sedert vijf jaar weduwnaar met een dochterje van twaalf jaar, en leefde te Parijs zonder zich een enkel genoegen te ontzeggen, dat voor zijn geld bereikbaar was, maar sedert hij de schoone reizigster zag, hadden alle schoone schoonen, die hij op de soirées ontmoette, hare aantrekkelijkheid voor hem verloren, ontroerd als hij was bij den aanblik dier rijzige, schoone vrouw met asch blond haar waarop nu en dan een gouden weerschijn als van de stralen der ondergaande zon laghaar teint was onbe rispelijk blank, maar warm en gezond, om haar kersroode lippen, speelde een lachje telkens als zij het woord tot haar echtge noot richtte, en zij toonde dan een rij onbe rispelijk witte tanden. Woeste ijverzucht maakte zich van den baron meester, hij vroeg zich af, waarom die vrouw, die zijn hoogste ideaal verwezen lijkte, aan dien ruwen buitenman behoorde, in plaats van de zijne te zjjn en hij nam zich voor al het mogelijke te doen, om haar aan haar man te ontrukken. Zulk een voornemen was een belofte, en baron Raynaud was gewoon zijn beloften te hou den. Maar er zouden zich daarbij wel moeie- lijkheden opdoen. De jonge dame was gravin Helena de Marcilles en bewoonde met haar echtge noot een eigendom, omringd door vier of vijf bunders bosch en middelmatig goed land, dat de graaf met groote moeite en kosten, maar zonder veel gevolg, poogde rentegevend te maken. Zijne financieele toestand, sedert lang hopeloos verward, werd hoe langer hoe erger, en het noodlot tig einde naderde met rassche schreden één kans bleef hem maar over, zooals de praatgrage jagers in 't bijzijn van dien sluwen Straub terecht gezegd hadden, de spoedige dood van freule Angelica Sybilla van Marcilles die op het kasteel van Orgères 300 Vluchtelingen te Vlissingen hebben een adres aan den minister van binnenlandsche zaken gezonden, waarin zij mededeelen, gaarne naar Antwerppn erug te gaan, doch dat zij dit niet durven. Wie geeft ons de verzekering, aldus het telegram, dat wij geen slavendiensten zullen hebben te verrichten en mee te werken aan de finale verwoesting van ons onschuldig vaderland Wie geeft ons de verzekering, dat ons leven zal worden ontzien en dat wij niet noode- loos zullen worden geprikkeld op ondra gelijke wijze? Excellentie, wij hopen op een woord van de Nederlandsche regeering. Iu haar stellen wij vertrouwen en dat ver trouwen wordt aan alle kanten nog versterkt door de onuitputtelijke dank baarheid, die ons bezielt jegens het onuitputtelijk gastvrije Nederlandsche volk en zijn edele Vorstin. Mocht ouze edele gastvrouw, de Nederlandsche regeering, er toe kunnen besluiten te zeggenkeert terug naar de plaats, waar ge gezaaid hebttwij zijn zedelijk overtuigd, behoudens onvoorziene ver andering der oorlogskansen, dat die stap u niet berouwen zal, dan, Excellentie, zullen wij niet aarzelen, met een hand druk en een traan afscheid te nemen van uw volk, dat dank zij onvolprezen gastvrijhei 1 in het boek onzer historie zich een bladzijde zal toegevoegd zien, beschreven met gulden letters, naast een pagina beschreven in bloed. Leve Koningin Wilhelmiua en haar doorluchtige gemaal, leve de Neder landsche regeering, leve het Neder landsche volk De Mij. tot Expl. van Staatsspoor wegen is in verbinding met de H. S. M de N. C. S. en de N. B. D. S., bezig een nieuwe dienstregeling samen te stellen. Hoewel nog niet geheel bekend is, in welken zin de uitbreidingen zullen geschieden, kan het „N. v. d. D." nu reeds melden, dat het in de bedoeling ligt, met ingang van 1 No vember verschillende treinen naar Noord- en Zuid-Duitschland in te stellen. Voorts zal de N. B. D. S. trachtt.n op of omstreeks 1 November haar gewone winterdienstregeling weer in voeren. Hierdoor zullen dus de D.- treinen, van Vlissingen over Gennep welke tot nu toe slechts tot Gogh gaan, weer doorrijden naar Berlijn. Engeland en Nederland De Engelsche legatie deelt mede: Een zeer betreurenswaardig artikel is verschenen in de „Saturday Review" van den lOden dezer van de hand van Vieille Moustache", waarin de aankoop van Zeeland en de overdracht daarvan aan België aangeraden wordt Holland - sche nieuwsbladen namen het met on gunstige commentaren over. op drie mijlen afstands van Combiers woonde en een groot fortuin zou nalaten. Maar 't liet zich niet aanzien, dat die kans zou uitkomen, want freule De Marciile- was buitengewoon kras voor haar zeventig jaren, en kon best de honderd halen. Er is op Gods wijden aardbodem geen taaier, meer aan 't leven gehecht schepsel dan zul een gierige, oude juffrouw, tuk op haar geld, die als de kraaien in eene ruïne leeft. Toch zou men den armen graaf van Marcilles onrecht gedaan hebben als men hem ver weten had, naar een einde te verlangen, dat toch zijn eenige redding zou zijn, want Jan en Helena lee den in h m jeugdige onbezonnenheid van den eenen dag op d*n anderen, zonder zich veel om de toekomst te bekommeren; denk ook eens aan, ze telden samen nog geen halve eeuw! 't Viel den baron niet moeielijk om kennis met den graaf, zijn naasten buurman, te maken, en eenmaal op de hoogte van zijn toestand, hielp hij hem nu en dan van een al te lastigen schuldeischer af, en liet geen gelegenheid voorbijgaan om de gravin be leefdheden te bewijzen, maar hoe hij twee jaar lang ook zijn best deed en zich uitputte in beloften en smeekgebeden, de schoone bleef onvermurwbaar. Eerst nam zij den schijn aan, de handel wijze van den baron niet te begrijpen, maar toen de beteekenis hoe langer hoe duide lijker werd, wees zij hem met de grootste minachting terug. Niets kon haar in ver denking brengen, zij zou niet behoeven te blozen voor haar lief, driejarig kind, dat zij afgodisch liefhad, zij beminde haar echt genoot, hem alleen, en was vast besloten zijn lot, 't zij rijk of arm, te deelen. Maar hoe verontwaardigd ook over de handelwijze van den baron, zij moest hem ontzien, want zij wist maar al te goed, dat hij hun lot in handen had, en hun totalen ondergang kon veroorzaken. (Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1914 | | pagina 2