Teen of Lotbaml. Sigaren, /ldre§blad. KERKBOEKEN. lie Handels- en ijandbouwhanik Safe-Loketten, He Handels- en liandbouwbanlk neemt vanaf heden déposito: met 8 dagen opzegging 4'k 1» m et 1 maand opzegging 5V eene flinke DIENSTBODE Geïllustreerd Zondagsblad. publiek verknopen: Teen of Lotband, Oudland van Altena, GEVONDEN De van ouds bekendemerken Koffie, Thee en Tabak in soorten. Wei J. C. OVERWEEL-VEBHEIJ. verhuurt in haar Brand- en Inbraakvrfjen Kelder vanaf f 5.per jaar. Uitgever van deze Courant, 37a ets. per 3 mwtei Kerk- en Huisorgels. A. Standaart, Rotterdam. De Engelsche gezant vestigde de aan dacht van zijn regeering op dit artikel en hem wordt thans door Sir Edward Grey verzocht, met den meesten nadruk te verklaren, dat de dwaze denkbeelden in bedoeld artikel vervat in geenerlei opzicht de inzichten van de Britsche regeering weergeven. Den gezant is opgedragen hieraan toe te voegen, dat vertrouwd wordt, dat het volk van Nederland goed zal begrijpen dat geen artikel in Engeland gepubli ceerd, de bedoelingen van Zijner Ma je9teits regeering weergeven, tenzij uit drukkelijk en beslist is vastgesteld, dat zij van officeelen aard zijn. De gezant vertrouwt dat de Neder landers zullen gelooven, dat Groot- Brittaniê de onzijdige houding van Ne derland ten volle waardeert en warme erkentelijkheid koestert voor zijn be langelooze en liefdevolle hulp aan alle vreemdelingen, Engelschen zoowel als anderen, die door de omstandigheden verplicht zijn, een beroep op zijn gast vrijheid te doen. Het bedoelde artikel is getiteld „The Great War" en geschreven door „Vieille Momtache* den militairen medewerker van het blad, die o.m. zegt: „Wij hebben eerlang een zware taik voor ons, welke ons millioenen geld, en duizenden levens kan kosten. Wij zouden op beide bezuinigen kunnen als wij Zeeland kochten en pachten en dit aan België afstonden. Deze grens moet de toekomstige grens van Nederland zijn wanneer er van vrede weder sprake is. Het is beter diplomatische moeilijk heden te voorkomen door voor geld een koop te sluiten tijdens den oorlog. Het zal ons de kosten van een vloot of twee en een menigte zorgen besparen. Laat in het budget van marine geld worden gevoteerd voor landaankoop, al was het maar voldoende voor een station voor luchtschepen om dus onzen vijand na der op het lijf te komen. Voor geld is men bezig Turkije als een nieuwen bondgenoot te koopen voor Duitschland en Oostenrijk. Laat ons toonen dat wij over een even lange beurs beschikken om neutraal territoor te koopen. In oor logstijd moet de gewone wet de vlag strijken voor oorlogswet. Oorlogswet, welke feitelijk de wet van den sterkste is, moet haar vervaardigers in staat stellen hun eigen code en verplichtin gen vast te stellen, ten einde gewapend te zijn tegen de nieuwe oorlogsmiddelen onder water en door de lucht." Er is nu een massa cavallerie van de Belgische grenzen naar Noord Frank rijk overgekomen. Na den val van Ant werpen rukt een machtig Duitsch leger Frankrijk binnen. Voorbijtrekkende vluchtelingen vertellen, dat overal in Armentières Bethune en de bosschen bij Dieppe Duitsche rui terpatrouilles opduiken. Zij rijden in kleine troepjes in alle kalmte door de dorpjes dezer streken, eischen inlichtingen en voed sel van de weinige nog teruggebleven boeren en dringen ver vooruit. Verre van de hoofdlegermacht verkennen zij de stellingen van de verbondenen. Deze plotseling opduikende ulanenpatrouilles verontrusten niet weinig de eenzame boerenhofsteden nabij de spoorwegen. Hun brutaal optreden op de meest uit eengelegen plaatsen als Hazebrouck, brengt groote ongerustheid teweeg on der de bewoners van ver verwijderde landstreken ten westen van Rijsel en ten Zuiden van Bethune, zoodat alle wegen zwart zijn van vluchtelingen, voor wie het gebruik der spoorwegen reeds onmogelijk geworden is. De terugkeer der vluchtelingen. Naar wij vernemen heeft het overleg van onze Regeering met het Duitsche opperbestuur omtrent den terugkeer van Belgische vluchtelingen tot een gunstig resultaat geleid. De terugkeer is toegestaan aan de vluchtelingen, niet alleen naar Antwerpen en de naaste omgeving, maar naar geheel België. Een proclamatie gelijk aanvan kelijk in het voornemen der Regeering lag zal* hieromtrent niet worden uitgevaardigd, maar de burgemeesters zullen worden uitgenoodigd zoo spoedig rangelijk opgaaf te doen van de per sonen, die naer België wenschen terug te keeren, opdat deze weder van Regee- ringswege daarheen zullen kunnen worden vervoerd. De Schelde-kwestie. De „Times" bevat een hoofdartikel over de wettelijke positie van de Schelde, waarin de rechtsgeschiedenis wordt nagegaan. Het congres van Weenen bepaalde dat iedere staat eige naar was van dat deel der rivier dat door zijn grondbegied stroomt, en dat, zoo die Staat neutraal was, hij aan oorlogvoerenden niet kon toestaan oor logsschepen door te laten varen. Hier door was Duitschland voor het dilemna geplaatst: de Schelde niet te gebruiken óf de neutraliteit van Nederland te schenden. Uit het Oostenrijksche hoofdkwartier wordt 17 October officieel meegedeeld:! Zoowel de op de lijn StarySambor Medyka en aan de San begonnen veld- slag als onze krijgsverrichtingen tegen le. Russische stellingen aan de Dj nester hebben een voor onze wapenen gun- stigen loop. Ten noorden van Wyrzkow zijn de Russen nogmaals aangevallen en teruggeslagen. Bij Svnowucko zijn onze troepen over de rivier Stryj getrokken, hebben ie heuvels ten n >orden van die plaats bezet en zijn bezig met de vervolging van den vijand. Ook hebben wij de heuvels ten noorden van Podbuz na hardnekkige gevechten bezet. Ten noorden van de rivier Strwiaz maakt ons offensief optreden vorde ringen. Ten noorden van Przemysl hebben wij reeds vasten voet gekregen op den oostelijken oever van de San. Het aantal van onze krijgsgevangenen laat zich nog niet overzien. Volgens de tot dusver ontvangen rapporten zijn het meer dan 15.000. Naar wij vernemen, is de gezond heidstoestand onder de Belgische vluch telingen in het zuiden des lands voor het oogenblik althans vrij gunstig en blijven roodvonk en diphtheritis, zich tot enkele gevallen beperken. Zooveel mogelijk wordt voor afzondering en ontsmetting zorg gedragen. Professor Carl Ballod te Berlijn, af komstig uit het Russische Oostzeegebied, dat hij zeer goed kent, behandelt in de Preusische Jahrbücher de mogelijkheid van een winterveldtocht in Rusland. Dat die van Napoleon mislukte, is vooral toe te schrijven aan gebrek aan levens middelen, en eerst in de tweede of derde plaats aan koude en verliezen. Prof. Ballod zet uiteen, wat men daar tegen doen kan. Inplaats van den ouden weg van Napoleon over Kowno 'naar Moskou en den weg over St. Petersburg naar Moskou, beveelt hij als den besten weg om Rusland binnen te dringen aan, dien van Galicië naar Kiëf en van daar langs de Dniepr naar Jekatari- noslaw, van daar over Poltawa, Charkof naar het Donetsgebied en vervolgens naar Tsaritsin, de plaats waar de groote Russische kanonnengieterijen zijn. Langs dezen weg liggen de kolen- en ijzer fabrieken, zuidelijk daarvan de buiten gewoon vruchtbare graanstreek van Rusland, die in gewone jaren een uit voer van tien millioen tonnen graan mogelijk maakt. Deze streek kan ge makkelijk levensmiddelen leveren voor een leger van een millioen man. De afstand van Lemberg naar Tsaritsin bedraagt echter 1500 kilometer, waarvan in den winter een groote uitgestrekt heid met dikke sneeuw bedekt is. Het zou noodig zijn, de soldaten te voorzien van pelsen van schapenvacht, daar de troepen onmogelijk in de dorpen kunnen overnachten, maar op den marsch zouden moeten bivakkeeren. Om een trein niet al te groot te maken, zou de infanterie levensmid delen voor zestig dagen op handsleden moeten meevoeren. Dat is niet iets onmogelijks, want ook de ransel en amunitie, die de soldaat bij ziju mar- schen moet dragen, zouden op de sleden gelegd kunnen worden, evenals de pels en een paar schoenen. De heele last van een dergelijke slede berekent Ballod op 84 2/10 kilogram. Den afstand, dien zulk een leger per dag kan afleggen, met inbegrip van rustdagen en ge vechten, schat hij op 12 kilometer. Ook meent hij, dat de aanvoer voor de artillerie mogelijk is. Capelle. Onze dorpsgenoot, de heer' M. de Jong, slaagde te Utrecht voor het examen candidaat-arts. Ook in onze gemeente zijn een hon derdtal vluchtelingen. 91 ervan zijnonder- dergebracht in de villa van den Burge meester, welke oorspronkelijk bestemd was voor het Roode Kruis. Een schoonere ge legenheid dan deze villa, welke onze ge achte Burgemeester geheel kosteloos afstond, is in onze gemeente wel niet te vinden. W. M. viel bij het stoeien in de bin nenhaven. N. B. bracht hem op het droge. Een beetje meer voorzichtigheid der kin deren was wel gewenscht. Zaterdagnacht is door een hond een schaap doodgebeten, toebehoorende aan den Burgemeester alhier. Wel een schadepost. Nederhemert. Tegen den 36- jarige G. D. te Aalst is door de Rechtbank te Tiel anderhalf jaar gevangenisstraf ge- eischt wegens diefstal van steenkolen op de steenfabriek van de heeren Van Löben Seis alhier. Vr|J lioeven-Cappel. In den loop der vorige week zijn hier nog 16 vluchte lingen aangekomen, Zij zijn te zamen hier heen gereden op een grooten sleeperswagen. Verschillende dorpen hadden ze reeds aan gedaan om een woning, totdat eindelijk het leegstaande huis van den secretaris alhier hun ruste bood. Het is een zeer nette familie en bekostigt alles zelf.j Van de andere alhier gehuisveste Belgen kunnen we niet met lof spreken. Sommigen hebben b.v. 1.1. Zaterdag hun gastvrouw buiten de deur gezet. Anderen waren niet tevreden m#t varkensvleesch, zij beliefden rundvleesch. Natuurlijk zijn ook onder hen gunstige uitzonderingen. Hrimiiielcn. J.l. Donderdag zijn ook alhier een 24-tal Belgische vluchtelin gen, welk aantal reeds den eersten nacht met één vermeerderde, aangekomen. De uitgewekenen zijn in de kerkekamer der Ned. Herv. gemeente en in de schuur van den heer Z. ondergebracht. Geert ruidenberg;. In deze ge meente bevinden zich thans ruim 100 Bel gische uitgewekenen. De meeste van hen hebben in de oude biscuitfabriek en de teekenschool een plaats gevonden. ESurgeriyke Stand. Werkendam, van 916 Oct. Ondertrouwd: Jan Koog, 31 j. en Carolina Elizabeth van Varik, 30 j. Getrouwd: Daniël Kotnan, 29 j. en Maaike van den Heuvel, 23 j. Geboren: Elizabeth Christina, d. v. C. D. Hovestadt en A. v. d. Heuvel Fijke Jozina, d. v. E. J. van der Werff en H. A, Haaijmeijer; Sijke, d. v. G. Visser en P. van Burgel Marius, z. v. M. Verdoorn en H. E. Stoop. DeWerken en Sleeuwijk, van 916 Oct. Overleden: Geertje den Hollander» 77 jwed. van J. G. Scheurwater. Ingekomen vanCapelle, A. van Til- borg Gorinchem,J. Monshouwer Wou- drichem, J. Kooijmans en R. Koops. Vertrokken naar Meerkerk, A. van Pelt; Werkendam, W. van der Werff. Binnenland. Plaatselijk Nieuws. Voor Dames- en Kinderkleeding de Firma Taverne De Meere, Hinthamer straat 69, 's Hertogenbosch, het oeste adres voor deze omstreken. Deze zaak is ook des Zondags van 10 to 1 uur geopend. Heusden, 21 October. Onder de Belgische vluchtelingen heeft Maandag het eerste sterfgeval plaats gehad. De heer Jos. Bossaers uit Antwerpen, oud 75 jaar, voorheen makelaar en den laatsten tijd rentenier, zag eene dochter met echt genoot naar Londen vertrekken. Ten gevolge eene gewrichtsziekte sinds 6 jaren lam' moest ook hij op dien vreeselijken Donder dag vluchten met vrouw en dochter. Eerst oer spoor naar Boxtel, later naar Hedik- ouizen gebracht en eindelijk hier aangc xomen. Wat moet zoo'n reis, onder zulke omstandigheden, zwaar gevallen hebben aan iemand, die sinds anderhalf jaar niet buiten 's huis geweest was. Hij werd dan ook ziek en overleed heden ver van huis en hof, zonder door zijne geheele familie omringd te zijn, doch na als Katholiek gesterkt te zijn door de genademiddelen der kerk. Een ander gevluchte, de heer Van Andel, die hier tijdelijk verblijf houdt, is naar Antwerpen geweest en vond zijne woning en opslagplaats van goederen, maar ook die van andere families, hier vertoevende, in geheel ongeschonden staat terug. Hij ver trekt dan ook met der woon daar heen en met hem nog enkele hier vertoevende heeren. Hij zeide dat, trots de treurige omstandig heden, het geheel hem niet was tegenge vallen. De houding der Duitschers is zeer correct. De officieren, die hij inlichtingen en eene pas vroeg, waren zeer welwillend en voorkomend beleefd. Voor zakenmen- schen achtte hij een spoedig terugkeeren zeer aan te bevelen. Het soc.-dem. Kamerlid Schaper deelt aan „Het Volk" mede, dat hij te Ber- gen-op-Zoom vernam, dat graaf van Pallandt uit Den Haag voornemens was, paarden van de Belgische vluchtelingen op te koopen. Hij wil f250 per stuk besteden, terwijl ze anders 700 900 gulden opbrengen. De graaf was tegen dit misbruik maken van de armoede der Belgen ernstig gewaarschuwd, maar bleek Diet van plan zijn opzet te laten varen. NDWERTENTIEN- In het Protest. Ziekennuis te's Her togenbosch wordt GEVRAAGD kunnende koken. Loon f 150. Notaris Berkhoven te Werkendam, zal Woensdag 4 November 1914, nam. 3 uur precies, in het Café „ZWETS" aldaar, Ongeveer 86 Hectaren 1 voor 't mes af, bijzonder geschikt voor Schilband, voor den Heer W. P. KALIS in het omschreven bij biljet en notitie, welke laatste, op aanvraag aan den Notaris, kosteloos wordt toegezonden, van gekr. Saanenras, wegens afschaffing aan billijken prijs te koop bij A. D. BAAIJENS te Herpt. welke voorheen door den Heer VAROS- SIEAU verkocht werden, en welke van af heden 17 October, door mij weder geleverd worden. Tevens ook voorradig: Mij in ieders gunst minzaam aanbevelend, Geregelde Stoombootdiensten vau Heusden en omgekeerd, Van Heusden en van Amsterdam Maan dag, Woensdag en Vrijdag, 's nam. 4 uur, uitgezonderd Zondags. Aankomst aan beide plaatsen den daaropvolgenden dag, voorm. Plaats van afvaart te AmsterdamKlo veniersburgwal. f Van Heusden op Maandagmorgen naar Gouda, Waddingsveen, Boskoop, Gouwsluis, Alten, Oudshoorn, Woubrugge, Oude Wete ring, Hillegom, Bennebroekerbrug, Haarlem, Spaarndam, Krommenie, Alkmaar, Zaan dam en Wormerveer. Vrijdagmorgen naar Gouda, Waddings- vren, Boskoop, Alfen, Gouwsluis, Tei Aar, Nieuwveen, Vrouwenakker, Uithoorn, Ouderkerk d. Amstel, Zaandam en Wor merveer. Van Zaandam Dinsdag en Donderdag voorm. 10 uur. Bovenstaande diensten allen Directie W. Defais, Amsterdam en J. B. Verschure, 's-Bosch. Goederen voor Delft, llaardingen, Scniedam, Den Haag worden aangenomen Dinsdags te 's-Gravenhage Donderdags, ligplaats, Trekweg tegenover Beerhavestraat. Agenten te 's-Hage De Korte en Scheurs, Zieke 27 en 28. Ir. lormatiën van bovenstaande diensten in te winnen bij B. VAN KUIJK, Wilhel- minaplein te Heusden. f Deze diensten zijn vrij van veergeld. L. J. VEERMAN, Heusden. Naar de „Tel." meldt is een jong- mensch uit Nijkerk, zekere De Ruijter, die in Amerika vertoefde en op weg toog om in ons leger zijn dienstplicht te gaan vervullen op de zeereis door de Engelschen gevangengenomen en wordt nu sedert 6 weken gevangen gehouden. Zijn vader die hiervan door een vriend van zijn zoem kennis kreeg, heeft zich tot den minister gewend, die een spoe dig onderzoek te Londen heeft toege zegd. De 1500 Belgische geinterneerde mili tairen, die op Ockenburg onder Loos duinen waren ondergebracht, zijn zater- dag per Staatsspoor in Belgische spoor wagons, begeleid door een detachement infanterie overgebracht naar Gaaster- land, waar barakken voor hen zijn ge bouwd. Op Ockenburg waar ze in tenten waren gelegerd, hadden ze last van de koude. Opgenomen in het Verkrijgbaar bij den (fr. p. post 45 ets.) V e r s c h ij nt wekelijks. Een schat van Illustraties van het verloop van den Oorlog. Kardinaal Mercier heeft, naar men uit Bergen op Zoom aan „de Tijd" meldt, een rondschrijven gericht tot de Bel-! gische geestelijkheid, waarin hij deze> oproept, zoo spoedig mogelijk naar haar standplaatsen terug te keeren, opdat ook de andere bewoners van België mogen volgen. De heffe der bevolking rooft en plundert thans, zoodat de komst der meer gegoede burgerij noodzakelijk is. marktberichten OORINCEEM, 19 Oei. Op de veemarkt waren aan evoerd 535 runderen, 16 nuchtere halveren, 45 vette '.arkens 608 biggen. schapen en lammeren. De pry ten waren alt volgt: zware half koeien f 240 290, kal/vaarten f 160 a 228 gtast- vaarten f 100 «140 melkkoeien f 180 a 240 fwe-en-een-halfjarige otten f - - a anderhalf-jarige f 90 a 130, pinken f a gratkalveren f 40 a 70 nuchtere f 15 a 21, ichapen f a lammeren f - a biggen /4a 10. per stuk. Vette varkens 30 a 32 cent per Kalf kilo. Op de graanmarkt besteedde men voorristance f 11,25 a 12,00, roode dito f 11 a 11.75, witte dito f 11.- a 12. inl. rogge f 8.25 a 9,buitenl. dito f 10.50 a 11.50 gerst f 8.40 a 8.80, haver f 5.25 a 6. duivenboonen f -. a blauw, erwten f a mass, 150 pond, f 8.25 a 9.50 alles per heet. Raevhorststraat 85-87 - Zoomstraat 62-64. 'HtfT Geleverde Orgels o. m. Groote Kerk te Woudrichem, Groote Kerk te Rijswijk /N.-BrJ, Groote Kerk te Ilnocje Zwaluwe. de OORLM is i m geven een mscbmelijt Mi De geringe prijs za.1 voor geen onzer lezers een beletsel zyn om in te teekenen. KEN BILJET. pboefhuiiehs op aanvrage GRATIS, Ondergeteekende wenscht geregeld te ontvangen geïllustreerd zondagsblad tegen den prijs van 37 Vj CtS, per 8 maanden, WoortpnaxTS. Naajc. IV ERKEN BAH. De setting der boter is dete week op de markt 75 ets., in de winkels dus 80 ets. pet half kilo. Eieren f 2.10 de 26 stuks. SLEETJWIJK. De zetting der boter bedrit 80 j et per half kilo en die der eieren f 2.30 de 26 stuksj i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1914 | | pagina 3