Den toestand in België samenvattend, meld de Tel. verslaggever Maandag h t volgende Gisteren, dezen nacht en ook heden, weer, bulderde bijna onophoudelijk het kanon Er wordt weer verwoed gestreden over 't gansche front. Wat ik u seinde over de aanwezigheid der Engelschen te Plasscnendale en Becelare, wordt be vestigd. Dit beteekent een lichten voor uitgang. Zoo is het ook te Bixschoote, bij West-Roosebeke. Aan de Yser is het water een voor name bondgenoot geweest der Belgen. In dezen tijd beginnen ook in gewone jaren de overstroomingen van 't lage polderland. Langs de rivier opent men op .ettelijk de sluizen. Dan is een groot terrein snel onder water geloopen. De Duitschers hebben groote moeite met de verplaatsing hunner kanonnen. Het zeegeschut werkt nog mee. Het is zelfs krachtiger geworden. Gisteravond brach ten de treinen dan ook weer ontzettend veel gewonden te Brugge. Ook Rousse- laere en andere plaatsen buiten de ge vechtslinies kregen haar deel. Gisteren vernam ik, dat een compag nie Beieren te Handzame weigerde naar 't vuur te gaan. Hier en daar vindt men uniformen van deserteurs. Al moet men deze en dergelijke verschijnselen niet overdrijven, toch duiden ze op ont moediging, maar de Duitsche troepen toonen aan de Yser nog een ware doods verachting. Gisteren gingen versche troepen naar 't front. Nog geen beslis sing dus. Het bedrag van 50,000 pd. st. of 6 ton, dat door de Engelsche regeering aau de Nederlandsche werd aangeboden om in de kosten van het onderhoud dei Belgische vluchtelingen te helpen voorzien (doch door onze Regeering er kentelijk afgewezen), is velen wel zeer gering voorgekomen. Het vertegen woordigt een som die, enkel van over heidswege, gedurende een dag of vier vijf aan de zorg voor de vluchtelingen wordt ten koste gelegd. Intusschen verneemt men nu, dat de 50.000 pd.st. als eerste termijn van daarop volgende geldelijke bijdragen be doeld was wat de hoofdzaak natuur lijk niet verandert. Met ingenomenheid zien wij in de Engelsche bladen dat de Engelsche re geering het andere en betere middel om zich met een groot deel van de zorg voor de Belgen te belasten ernstig over weegt. Een Reuter-telegram van 2 dezer meldt over Parijs Tusschen de Noordzee en de Oise zijn de door de Duitschers heden on dernomen aanvallen minder hevig ge weest dan gisteren. In België hebben wij ten zuiden van Dixmuiden en ten zuiden van Gheluvelt vorderingen ge maakt. Wij hebben ons overigens in al de stellingen gehandhaafd. In de streek aan de Aisne is het hevige offensief der Duitschers tusschen Braye in Lannois en Vaillij geheel mis lukt. Een van de mooiste wapenfeiten van de vorige week zoo seint een cor respondent van de Daily Mail was de herovering van Dixmuiden op de Duitschers door het 12de Belgische re giment infanterie. Na deze overwinning marcheerde het regiment Veurne met de muziek voorop binnen. De kolonel van het regiment bood het vaandel aan koning Albert aan, die het daarop zelf met de Leopolds orde versierde. gebracht, de zakken afgeladen en in een hoek begraven. Even flater vlamde een groot vuur in den haard van Lazare en ging de vermomming, die de twee booswichten on herkenbaar had gemaakt, in de vlammen op. Tegen drie uur konden zij zich naar bed begeven en voldaan over de volbrachte taak gaan slapen. Niemand had iets van hun nachtelijken tocht bemerkt. De nacht ging kalm en rustig voorbij en toen de morgen aanbrak had de regen opgehouden en was de lucht helder geworden. De mor genwind veegde den mist weg, en deed den regen in duizenden schitterende drup pels van de boomen en de geelgeworden bladeren neervallen, op de reeds geheel doorweekte paden. Niets deed de vreeselijke gebeurtenis vermoeden die in de buurt voorgevallen was. De tuinlieden met schop en hark gewa pend gingen als gewoonlijk aan hun dage- lijksch werk, de wachters met het geweer over den schouder en de van het wapen voorziene plaat op de borst, begonnen hun gewone ronde te doen. Nicolaas Cabiral plaatste zijn palen en bakens met zijn ge wonen ijver, en ging voort het plan te ont werpen, dat aan de goedkeuring van den meester moest onderworpen worden, en intusschen zond Lazare Pidon aan zijn waardigen meester het volgend raadselachtig bericht „De betrekking, die gij mij bezorgd hebt, is uitstekend en gij kunt omtrent de toe komst gerust zijn, alles gaat goed." Maar 't nieuws verbreidt zich ook zonder telegraaf op het land verwonderlijk snel. Eerst kwam Martha haar minnaar op zoeken op 't oogenblik dat hij alleen in zijn kantoor bezig was om "rekeningen te regelen. De linnenmeid scheen bezwaard. Ik heb u gisteravond niet gezien, zeide Lazare. Neen, ik was te Orgères bij mijn va Een correspondent van de Tijd te Brugge meldt het volgende over de stemming onder de Duitschers in Bel gië: „Wat ik in Oostende reeds heb meenen op te merken, zag ik hier bevestigd. Er begint zich, en dat is begrijpelijk, een onrustige stemming onder de Duit sche troepen voor te doen en een mop perend geluid tegen de officieren, die nutteloos offers brengen om de Yser te forceeren, te hooren. Niet zoozeer nog onder de nieuw aankomende troepen, maar onder hen, die van het front te- rugkeeren. Wanneer de soldaten van den strijd zijn teruggekeerd en in de achterhoede wat pauseeren, komen hun zinnen tot kalmte en beseffen ze wat waanzinnigen strijd ze hebben meegemaakt. Ik kan dan ook als volstrekt zeker mededeelen, dat de laatste dagen verscheidene ge vallen van desertie in de geheele streek zijn voorgekomen. Daartegen zijn reeds verscherpte bewakingsmaatregelen ge nomen en den soldaten is verboden, den nacht bij particulieren door te brengen, daar sommigen daarvan ge bruik gemaakt hadden, omzichinbur- gerkleeren te steken en aldus uit te wijken. Ook de zelfmoorden onder de officie ren nemen aanmerkelijk toe en in het Hotel du Sablon alhier, hebben zich reeds drie officieren een kogel door het hoofd gejaagd, terwijl een majoor zich verdronken heeft. Wanneer de Duit schers dan ook blijven voortgaan, over winningen te forceeren door massa-of fers en het roekeloos verspillen van kanonnenvleesch, zal men spoedig nog wel erger hooren dan deze deserties." De Duitschers, die in Portugal ver blijf houden, maken zich op dit land te verlaten; reeds; zijn er duizenden vertrokken, daar zij zich niet veilig meer voeleD. Door een dame te Newcastle-on-Tyne is een schrijven tot de koningin ge richt, waarin zij voorstelt dat H.M. in het openbaar haar goedkeuring hecht aan het plan, dat de vrouwen van Enge land haar juweelen aan de Koningin zenden, om voor een oorlogsfonds ver kocht te worden, dat de naam zal dragen van Queen Mary's Juweelenfonds. Tot welke eigenaardige ontdekkingen men kan komen ondervond naar aan „de Tel." gemeld wordtdezer dagen- een Belgisch stationsbeambte, die voor een bezoek aan zijne wohing in de stad Antwerpen, terugkeerde. Het centraalstation is geheel afge sloten, alle ingangen zijn met zakken zand versperd, zoodat niemand weet wat daarbinnen wordt uitgespookt. Het geheele station toch is buiten gebruik, alle treinen komen aan even voor de verwoeste brug bij den „Dam." Uit nieuwsgierigheid wilde hij eens een kijkje nemen in het inwendige van het zoo zorgvuldig afgesloten station. Gewapend met de sleutels, die hij ook na de vlucht bij zich gehouden had, opende hij een der conducteurslokalen door den zijingang aan de Pelikaan straat. Daar was alles intact gebleven, maar wie schetst zijne verbazing, toen hij, daarna de deur van de groote hal opende, zich eensklaps bevond in een kolossaal wapenarsenaal. De geheele ruimte was gevuld met mitrailleuses en kanonnen, waaronder zeer zwar6stukken. Blijkbaar zijn deze alle's nachts daar binnengebracht en moet hun aanwezig heid geheim blijven voor de bevolking. Zulks treft te meer, daar in de stad zelve bijna geen kanonnen te bespeuren zijn. In Brussel en andere plaatsen wer den dadelijk kanonnen in de straten opgesteld, hier lokt de vogelaar met zoet gefluit en houdt voor de bevolking geheim, dat ook hier de moordwerk tuigen in hun midden zijn opgesteld. Hollandsch bier heeft in Londen het Duitsche vervangen. De groote brouwerij welke de meeste restaurants voorziet en welke te Bremen en te Ham burg zaken heeft, kan geen Duitsch bier meer leveren en heeft toen hare clien tèle medegedeeld, dat ze maatregelen had genomen om goed Hollandsch lager- bier, te Amsternam gebrouwen, te leve ren. In alle restaurants hangen bordjes, welke meedeelen dat 't bier uit Holland komt. Eerst waren de erge patriotten wat wantrouwend, maar nu zijn ze over tuigd, dat het toch werkelijk geen Duit sche waar is. Zaterdag hebben verscheidene Turk- sche torpedobooten van onbekenden naam Odessa aangevallen. De Russische kanonneerboot „Doneta" werd aan den haveningang tot zinken gebracht. Een deel van de bemanning verdronk of werd gedood of gewond. Drie Russische en een Fransche stoom boot werden beschadigd. Eenige inwo ners zijn gedood of* gewond. De Frankfurter Zeitung meldt, dat de Turksche kruiser „Sultan Jawus Se- lim" Sebastopol met succes beschoten en zelfs in brand geschoten heeft. Volgens een bericht van de Zwitser- sche grens, heeft de Fransche militaire overheid aan de Fransche pers verboden melding te maken van de lijsten van dooden en gewonden; de bladen mogen alleen nog particuliere overlijdensadver tenties opnemen. Een ander Corr. Nordenbericht meldt, dat de Russen in de tot dusver gele verde veldslagen in Oostenrijk-Honga- rije ongeveer 420,000 man hebben ver loren. In den strijd tegen Duitschland verloren zij een 340,000 man, de ge vangenen meegerekend, te zamen dus ongeveer 760.000 man. Als men de zieken meerekent moeten de Russische legers tot nu toe dus ongeveer 1.150 000 man hebben verloren. In Antwerpen is een proclamatie uit gevaardigd, waarbij de vesting voor hei verkeer met automobielen wordt ge sloten, uitgezonderd: 1. automobielen van het leger en de vloot; 2. van de brandweer; 3. automobielen die voor zien zijn van een bijzondere toelating van het gouvernement van Antwerpen. Alle voor 28 October 1914 uitgevaar digde toelatingen zijn niet meer geldig. Overtredingen worden met inbeslag name van het rijtuig en eene geldboete tot 3000 Mk. of gevangenisstraf gestraft. In den Kreits Borken heeft de land raad den slagers verboden het rund en kalfsvleesch duurder te verkoopen dan een mark per pond en het var- kensvleesch dan 0,85 mk. per pond. Overtreding wordt bestraft met ten hoogste 3000 mark boete of een half jaar gevangenisstraf. Volgens de correspondent van de Kölnische Ztg. te Zürich, wordt in een bericht uit Nisj aan de Tribuna de toe stand in Servië bedenkelijk genoemd. De uitputting van de troepen, de ver liezen aan menschenlevens en oorlogs- voorraad en de groote opeenhooping van Oostenrijksche troepen aan de grens zouden Servië tot het inzicht hebben gebracht, dat het geen aanvalsoorlog tegen Oostenrijk meer kan voeren. Het der, maar toen ik door het bosch terug keerde, heb ik gehoord. Angstig hief de intendant de oogen naar haar op; zou het toeval hem nu in den steek laten, hoe dikwijls was er slechts een onbeduidende omstandigheid noodig om de best berekende plannen te doen mislukken. Nu verder? drong hij met heesche stem aan, terwijl hij doorging zijn reke ningen te ordenen, om zich een houding te geven. Ik ging langs het huis der oude( freule Hoe laat? Om elf uur ongeveer. En toen? Heb ik een vreeselij ken kreet gehoord. Lazare werd zoo wit als een lijk, maar Martha lette daar niet op; met verdub belden ijver schreef hij met gebogen hoofd verder. Wat denkt ge? fluisterde hij. Ik denk niets, ik weet het zeker, ik hen niet doof en dan 's nachts. Ik ril er nog van, ik heb een poos tegen den stam van een boom geleund, 't Was pik donker. Soms dacht ik, dat ik een paard hoorde hinniken. En teen? Toen? toen alles stil was, heb ik het op een loopen gezet, maar ik moest telkens stilstaan. Ik was zoo bang ik heb meer dan drie uur over den terugweg gedaan. En eindelijk? vroeg Lazare ongeduldig. Eindelijk ben ik op het kasteel ge komen, maar durfde niet meer uitgaan. Die kreet vervolgt mij onophoudelijk; 'twas of de freule vermoord werd. 't Is vreemd, mompelde Lazare, maar wat ge gehoord hebt, kan onmogelijk waar zijn 't Is toch zoo, bevestigde zij. Hebt ge het paard gezien? 't Was veel te donker. Ge hadt terstond na uw terugkomst bij mij moeten komen, en haar handen grijpende, voegde hij er vleiend bij ik ver wachtte u. Langzamerhand verdween zijn onrust, dat verhaal was een bewijs te meer tegen den ongelukkige, dien hij ten verderve wilde voeren. Hij ging naar buiten en voegde zich bij de werklieden, die met den land meter bezig waren. Martha heeft me daar een mooie historie verteld; ik heb altijd wel gedacht dat die kluistenaarster van Orgéres nog eens wat overkomen zou. Toen men op 't punt was van aan tafel te gaan kwam de brievenbesteller. Weet ge het nieuws al? vroeg hij. Welk nieuws? Freule De Marcilles is vannacht vermoord. Een kreet van afgrijzen klonk door het vertrekhet gelaat van den intendant drukte innige deelname uit en Nicolaas Cabiral sloeg de oogen ten hemel. En dat in zoo'n kalm, rustig land I 't Is ongeloofelij k. Maar hoe ongeloofelij k 't ook was, toch was 't waar, en dat wist hij beter dan iemand anders. VII. Het ontwaken. Op den terugweg bevond zich graaf Jan, om een oude, maar daarom niet verouderde beeldspraak te gebruiken, in den toestand van iemand, die aan den rand van een geopenden afgrond staande, zich plotseling in een lachende met bloe men bezaaide weide verplaatst ziet. Hij kon zijn oogen niet gelooven en vroeg zich telkens af, of hij misschien ook sliep en de speelbal was van een bediie- gelijken droom, die bij het ontwaken als hoopt de verdediging echter lang te kunnen uithouden. Dat de toestand in en rondom Ant werpen nog niet vertrouwbaar is, blijkt uit de vele gezinnen, die weder in ons land terug komen, waarbij vele huis raad meevoeren. Wat een geweldige uitwerking de bommen bij hun ontploffen hebben, kan o.a. blijken uit het volgende: De Daily Mail meldt, dat twee Duit sche vliegtuigen Woensdag op Béthune bommen hebben geworpen. De eerste bom ontplofte niet, maar de tweede viel te midden van een groep vrouwen op de markt, van wie er 18 gedood en 30 gewond werden. Uit Konstantinopel wordt bericht: De Russische vloot was voornemens, om, zooals door gevangen genomen ma trozen verklaard wordt, de Bosporus met mijnen af te sluiten en dan de Turksche vloot, door die versperring in 2 deelen gesplitst, te vernietigen. Ver onderstellende dat de Russen de vijan delijkheden zonder voorafgegane oor logsverklaring begonnen waren, viel de Turksche vloot de Russische aan. Na langdurige onderhandelingen is de Brusselsche oorlogsschatting op 45 millioen francs gesteld. Dit beteekent een vermindering met 5 millioen. Wekelijks zal 2% millioen worden afbetaald. Het orgaan van 't Russische ministerie van oorlog „Russki Invalid" schrijft omtrent den vermoedelijken duur van den oorlog o. a.: „Het is waarschijnlijk, dat Oostenrijk vóór net invallen van den winter verslagen zal zijn. De vijan delijkheden tegen Duitschland zullen dan vermoedelijk nog niet zijn geëin digd en de oorlog zal den geheelen win ter nog voortduren. Gedurende den ruwen wintertijd kun nen de militaire maatregelen echter niet het gewenschte „intensieve karak ter" dragen. In 't begin van het voor jaar zal echter d© oorlog met vernieuwde kracht worden voortgezet. Het machtige Duitsche leger zal een zeer geduchte vijand voor ons zijn. Daar het vermoedt, op den duur wel te zullen verliepen, zal het er ijverig naar streven uit de vredesonderhandelingen zooveel moge lijk te halen. Maar in drie of vier maanden zal alles voorbij zijn en in het eind van het voorjaar, of in den zomer, maar niet eerder, zal de oorlog geëin digd zijn. De oorlog zal dus een jaar duren. Komen er nog andere omstandig heden bij, die niet te voorzien zijn, dan kan het eind van den oorlog na tuurlijk verhaast worden of later komen". In financieele kringen te Kopenhagen verluidt, dat Duitschland aanstalten treft voor de uitgifte van een nieuwe oor- logsleening van 5 milliard mark, in den loop van December. Men verzekert ook, dat Duitschland voorloopig 200 millioen mark aan Tur kije voor de oorlogskosten heeft ver- scnaft. Reuter seint uit Londen: Volgens de Daily Telegraph zal de nieuwe Engelsche oorlogsleening bin nenkort worden uitgegeven. Zij zal 200 millioen pond groot worden, 4 pet. rente dragen en binnen 10 jaar tegen paria worden afgelost. een zeepbel uit elkander zou spatten en terwijl het paard zijn weg vervolgde, be taste hij telkens weer de zakken met goud, die voor hem een veilige toekomst zonder zorg of onrust zouden openen. Een merk waardige omkeer had in zijn binnenste plaats, en geleerd door de ondervinding legde hij bij zich zelf de belofte af, voortaan voorzichtiger te zijn. Wat had hij ook eigenlijk noodig? Niets anders dan een bescheiden woning om rustig te kunnen leven met de beminde vrouw, wier bezit voor hem den grootsten rijkdom vertegenwoordigde. Wat had hij voor behoefte aan fortuin, nu hij zijn geluk vond in een paar oogen, en de zielevrede terug zou keeren, die hij door zijn speculatie met een fortuin, dat hij niet te beheeren wist, zoo deerlijk ver woest had. We kennen allen op onze beurt die overpeinzingen, wanneer door onze eigen schuld een onherstelbaar kwaad is aangericht, maar gelukkiger dan vele anderen werd graaf Jan de gelegenheid gegeven om het gedane goed te maken, nu een goede fee hem te hulp was gekomen en zijn hart zwol van vreugde bij de ge dachte welk een goede tijding hij naar huis medebracht. In vroolijk gepeins verdiept en vol heer lijke plannen voor de toekomst, lette hij niet op den regen, die in stroomen neder- viel ot op den scherpen wind, die hem in 't aangezicht woei, maar begaf zich thuis gekomen direct naar den stal, waar hij, toen hij zag dat de staljongens in diepe rust waren, zelf zijn paard ontzadelde en aan de ruif vastbond. Toen 't trouwe dier goed verzorgd was, nam hij zijn kostoaren schat op en haastte zich naar het kasteel; de vensters der slaapkamer waren nog verlicht, klaarblijkelijk wachtte zijn vrouw, ongerust over zijn lang uitblijven, nog op hem. 15 Plaatselijk ïlkuws. Voor Dames- en Kinderkleeding de Firma Taverne DoMeere, Hinthamer straat 69, '8 Hertogen bosch, het este adres voor deze omstreken. Deze zaak is ook des Zondags van 10 tot 1 uur geopend. Heusden, 4 Nov. We laten hieronder de wijziging volgen en raden een ieder aan dit gedeelte uit te knippen en op den wandkalender te be vestigen Buslichtigen Postkantoor Heusden 5.45 vm. alle richtingen. 10.25 vm. richting 's Bosch. 12.35 nm. Zwaluwe. 2 50 's Bosch. 5.25 alle richtingen. 7.35 richting 's Bosch en uitsluitend Waaiwijk. Aankomst. tram 11.56 vm. 2.30 nm. 6.50 9-22 Bestelling van 8 uur opgeheveninge voerd eene bestelling ten 12.45 uur, 7.1oen 9.45. Terugontvangen in de 2e helft der maand October. 1. A. de Bie, Sprang. Aan het postkantoor Heusden en do daaronder ressorteerende hulpposikantoren werd gedurende de maand Oct. 1914, inge legd f 10638.12, terugbetaald f 1958.14. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 5636. denderen. In den nacht van Zater dag op Zondag zijn bij M. Mouthaan in deze gemeente 6 konijnen ontvreemd eu één werd er dood voor het hok gevouden. Dit eigenaardig geval heeft in den nacut van Zondag op Maandag weer plaats gehad bij J. van der Mooren, waar 4 konijnen zijn gestolen en 3 dood voor het hok ge vonden werden. Van de daders heeft men nog niets ontdekt. Van de 84 vluchtelingen die in deze gemeente verblijf hielden, zijn er reeds 15 naar hunne woonplaats teruggekeerd en verschillende hebben zich naar hunne woning begeven, ten einde zich te over tuigen of er soms aan hunne bezittingen schade is aangericht. Hatimscloiik.. Rijkspostspaarbank kantoor Raamsdonkveer over de maand October. Ingelegd f 5552,13. Terugbetaald f 7448. Laatste boeknummer 5448. Op Zaterdag 14 November wordt te Raamsdonkveer een paardenmarkt ge houden met 10 premiën van f 2.50. Naar men zegt belooft vooral de handel in jonge paarden levendig te zijn. Heden begint alhier het herhalings- onderwijs van 6 tot 8 uur De gelegenheid tot aangifte blijft voorloopig nog geopend. De bakkers van hier en 't Veer verkoopen hun brood in 't vervolg voor 14 cent per K.G. De vischafslag van g steren is best geslaagd. De geheele voorraad van 65 K.G. was vlug verkocht. Te Raamsdonkveer werd 70 K.G. omgezet. Sprang. Na een rusttijd van eukwle maanden kwam j.l. Zaterdagavond de af- deeling Sprang van het Ned. Werkl, verb: „Patrimonium" in zeer druk bezochte ver gadering bijeen. Nadat deze op gebruikelijke W»ar zijt gij geweest? klonk nem bij zijn binnentreden tegemoet. Een glimlach verscheen op zijn gelaat en met den jubelkreet: „Gered 1" wierp hij de zakken op den grond en nam haar in zijn armen. Met moeite maakte zij zich uit zijn omarming los, en vroeg verwonderd: Wat is dat. Dat is de vrijheid, het geluk, het geld, alles waaraan we zoo dringend be hoefte hebben! Ik begrijp er niets van, zeide zij aarzelend. Ge zult alles aanhooren. En toen vertelde hij haar alles wat er gebeurd wasde ontmoettng met den boer, juist toen hij de deur uitkwam, het ver zoek om naar Orgéres te komen, waar zijn tante op sterven lag, zijn tocht daarheen en de dwaling waarin de bode klaarblij kelijk verkeerde, maar die, nu zijn bezoek zulk een onverhoopt resultaat gehad had, er niet meer op aankwam. Hoe vriendelijk had zijn tante hem niet ontvangen, wel had hij nooit aan haar goedheid getwijfeld, maar de bewijzen daarvan, waren tot nu toe achterwege gebleven; nu echter was hare ware aard bovengekomen en was dat niet het voornaamste? En hij herhaalde de vriendelijke woorden der oud dame bij het afscheid: Ge moet terugkomen, Jan, ge moet terugkomen. Ala gevolg van den nieuwen loop der treinen, is ook eene wijziging in ontvangst van brieven en drukwerken ingetreden. Dat Heusden hierop vooru tgegaan is, durven we niet erkennen. Het wordt nu middag wanneer ons de eerste post bereikt. Laat ons hopen, dat deze overgangsmaat regel spoedig in aller belang weer ver beterd wordt. Postkantoor te Heusden. hijst ran de onbestelbare brieren en briefkaar ten, waarvan de afzenders onbekend zijn. (Wordt vervolgd

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1914 | | pagina 2