De vrijzinnige afgevaardig ie Gothein bespreekt in de „Vossiache Zeitang" de neutraliteit van Nederland in de toekomst en zegt onder anderen: Duitschland heeft absoluut geen aan- leidiDg om te trachten verandering te brengen in zijn huidige verhouding met Holland Zeker er zijn bij ons ook ettelijke „pratriotten" die verlangen, dat d Rijn vanaf zijn bronnen tot zijn monding, een Duitsche rivier zij, maar evenzoo weinig als de Zwitsers zulke enthousiasten ernstig nemen, evenmin moeten de Hollanders dat doen. Een economisch belang bij een engere aan eensluiting van Holland aan Duitsch land bestaat er bij ons niet. Integendeel het heeft voor ons in geval van oorlog niet weg te cijferen voordeelen, dat Holland niet tot het Duitsche rijk be hoort. In 1870, toen de toentertijde overmachtige Fransche vloot, de Duit sche havens blokkeerde, was dat voor ons verkeer met de overzeesche neu tralen van groote beteekenis. Thans echter was dit van veel geringer be teekenis, omdat Engeland zich niemen dal stoort aan de bepalingen van het volkerenrecht, en vooral omdat het tegenover de neutrale machten zijn maritiem overwicht op ongehoorde manier laat gelden, waar het hun voor schrijft, hoeveel graan, wol, metaal, minerale olie enz. zij op hun eigen of op andere neutrale schepen mogen aanvoeren. De groote maatschappelijke nadeelen, die de neutrale staten thans ondervinden door die rechtsverkrach ting van Engeland en dat nog het sterkst wel Amerika zullen aanlei ding zijn, dat allen hunne koopvaardij- maar vooral ook hunne oorlogsvloten zullen gaan uitbouwen, om tenminste met elkander aaneengesloten, Engeland te dwingen de regelen van het volke renrecht te respecteeren, en daarmede zal dan ook de neutraleteit van Holland weer een groote waardevermeerdering ondergaan. Holland wil zijn kolonies voor zich- zelven behouden, dat is een gezonde gedachte, zoolang het zich sterk genoeg gevoelt, ze te beschutten tegen vijan delijke machten, maar dan zal Holland voortaan ook veel zwaarder lasten ten behoeve van de vloot op zich moeten nemen dit vooral met het oog op de roofgierige Japanners, die van hun plannen geen geheim maken. Maar nogmaals: Wij hebben maat schappelijk noch politiek belang erbij, Holland tot een nauwere aansluiting aan ons op te wekken, laat staan dan tot zooiets te dwingen. Voor ons heeft een neutraal Hollaud veel meer waarde dan een dat bij ons aangesloten is, en bovendien de geheele vraag is er eigen lijk een van Hollandsch belang. De „Standaard" schrijft: Bij Nieuwpoort en Dixmuiden heeft men de Yser over het land laten loopen, om aan den vijand den doortocht te beletten. Men nam zijn toevlucht tot inun datie, en naar de berichten van beide zijden melden, had dit 't succes, dat de aanvaller zich genoodzaakt zag tot terugtrekken. Voor ons is dit van geen geringe beteekenis. Er blijkt toch uit, dat het kunst middel voor den vijand, om het kwaad, dat zulk een inundatie berokkent, af te weren, nog niet gevonden is. Nu is de inundatie van de Yser niets dan kinderspel bij wat ten onzent door inundatie kan getooverd worden, niet in een uithoekje, maar in 't hart van het land, en op twintig maal breeder schaal. eerste het beste voorwerp te smoren, men kan o k niet aan alles denken. Vroeger zou men van den vinger Gods gesproken hebben, die den misdadiger aanwijst. De rechter van instructie werd hoe langer hoe plechtiger, hij zat kaarsrecht op zijn stoel, en zijn laag voorhoofd scheen met een aureool omgeven; dat was nu een mis- chad, die niet te ontkennen was. Gij hebt gesproken van de edelmoe digheid der freule De Marcilles, hernam hij op strengen toon. Dit hier, weerspreekt dat volkomen. Luister: de doode zelve antwoordt u, en hij legde een in vieren gevouwen papier op tafel; 't was een toevallige klei nigheid, maar dat gekreukeld papier was 't zelfde dat de oude dame altijd gebruikte, van dat grove soort, dat iedereen kent en waarin de naam Bath gestempeld is. Het bevatte slechts vier regels in het handschrift der oude freule, of zóó kunstig nagemaakt, dat men het een niet van het ander zou kunnen onderscheiden, en die enkele regels hielden een vreeselijke waar heid in. 't Was een testament zonder waarde, om dat het niet geteekend was, maar dat ten minste den haat bewees, dien freule De Marcilles haar bloedverwanten toedroeg, en luidde aldus: „Dit is mijn laatsts wil. Ik wil niet, dat mijn neven iets van mijn nalatenschap ontvangen. Ik onterf hen om hun verkwisting, en vermaak mijn geld aan hospitalen Dit onvoltooid stuk bewijst, hoe noodig de misdaad was, om u het bezit van het fortuin te verzekeren. En nu vraag ik, wat hebt gij op die wraakbare bewijzen te ant woorden De graaf boog het hoofd. Alleen dit, zeide hij, dat wanneer ik zulk een afschuwelijke misdaad begaan had, ik geen bewijzen zou achtergelaten hebben, Al mogen we hierop nu niet te veel vertrouwen, en al blijft 't plicht onze defensie, ook buiten de inundatie, steeds hoog op peil te houden, het toont dan toch, van wat kant in het uiterste geval redding kon dagen. Met opzet zeggen wein het uiterste geval. Vergeet toch nooit, dat inundatie voor de landbouwbevolking een ramp zonder weerga is, waartoe nooit anders dan als laatste redmiddel mag worden over gegaan. Onlangs zijn als verliezen van de Duitschers en Oostenrijkers in den slag roor Warschau getallen opgegeven, die blijkbaar sterk overdreven waren. Men sprak van Russischen kant van 750.000 man. De Times geeft nu echtei de nieuwe en veel lagere schatting van 100.000 man. Verscheidene dames uit Essen meen den dezer dagen bij een bezoek aan een gevangenkamp niets beters te kunnen doen, dan de gevangenen uni formknoopen af te bedelentoen de wacht tusschenbeide kwam, lieten ze zich nog niet terugsturen. Daarop werden ze door een patroelje mee naar de keuken genomen en gedwongen „piepers te jassen." De schillen mochten ze als aandenken meenemen. Het Engelsche persbureau deelt mee, dat de „Emden" bij het eiland Kee ling Cosos in den Indischen Oceaan gestrand is. Het schip is gezonken. Het verlies aan menschenlevens is belangrijk. De „Emden" is de bekende Duit sche kruiser die den Indischen Oceaan onveilig maakte ook voor de neutrale scheepvaart en aan den Engelschen handel gevoelige schade heeft toege bracht. Een groot eskader maakte sedert langen tijd jacht op de „Emden," maar deze ontsprong den dans en wist zelfs onlangs bij een Engelsche haven een Russischen kruiser en een Fran sche torpedoboot te vernielen. De kruiser kwam 's morgens vroeg bij de Cocos-eilanden aan en zette 43 man aan land, die de toestellen van het station voor draadlooze telegrafie vernielden. Zij wilden naar boord terug- keeren, toen de Sydney ter plaatse kwam. De Emden koos zee en liet de landingstroepen achter. Aanvankelijk was de bediening der kanonnen van de Emden goed, doch later minder. De kruiser verloor twee schoorsteenen en kreeg binnen het uur brand aan den achtersteven. De Sydney leed geen noemenswaarde schade. De landingstroepen van de Emden hadden voor twee maanden voedsel opgevorderd, doch de inboorlingen goed behandeld. De kapitein van de Emden en prins Frans Jozef van Hohenzollern (de tweede zoon van prins Willem van Hohenzollern-Sigmaringen, zijn beiden gered en ongedeerd. Zij zijn krijgs gevangen genomen. De verliezen van de Emden bedragen 200 dooden en 30 gewonden. De minister van marine heeft be volen aan de overlevenden van de Emden alle krijgseer te bewijzen. De kapitein en de officieren zullen hun degen mogen behouden. Het Duitsche legerbestuur heeft in de reservelazaretten, onder toezicht van bevoegde oogartsen, de zorg op zich genomen voor hen, die door een ver wonding het gezicht verloren hebben. Daar het bij de blind gewordenen aan geestelijke inspanning en kracht ont- ft die zoo voor 't grijpen lagen, dat niets in mijn verleden grond voor zulk een afschu welijke verdenking of zulk een groote dwaas heid kan geven; dat ik in plaats van te paard langs druk bezochte wegen te gaan, mij in het donker wel verscholen zou heb ben, dat ik in plaats van mijn geld aan iedereen te toonen, het dan wel verborgen zou hebben en in plaats van 't mede te nemen, dan wel later in mijn hoedanigheid van erfgenaam zou opgetreden zijn; dat ik ten slotte om een oude, ziekelijke vrouw te verwurgen noch lederen toom uit mijn eigen stallen, noch een geborduurden zak doek zou hebben noodig gehad. In 't vuur van zijn rede had hij bij deze laatste woorden zijn gespierde handen aan den rechter getoond en deze kon een lichte huivering niet onderdrukken en bracht on willekeurig zijn handen aan den hals. Ik zeg dus, vervolgde graaf Jan, dat ik in deze geheele zaak de hand van een vijand veroiaerstel, wiens doel het is mij ten verderve te voerenen ik vraag mij af, wie die vijand, wat zijn doel, en wat de oorzaak van zijn haat kan zijn. Wat ook mijn lot moge zijn, het doel van mijn verder leven zal er op gericht zijn hem te ontdekken, 't zij morgen of eerst over twintig jaarals God het wil, zal ik hem kennen En dan Hij hield op. Mijnheer Bazouges haalde de schouder» op, en Athanase Besnou, zijn griffier, wierp hem een zonderlingen blik toe; de laatste was het volkomen met den graaf eens. Ook hij meende de hand van dien on- zichtbaren vijand in het duister te zien werken, en meende hem overal te bespie den. Maar wie kon dat zijn? En hij vatte een innigen wrok tegen den rechter van instructie op, die naar niets wilde luisteren en op een dwaalweg geraakt, breekt en tot opwekking daarvan niets beter is dan bezigheid, heeft het leger bestuur gezorgd, dat hun die verschaft wordt In een der reserve lazaretten te Dresden ontvangen blind geworden soldaten van een voor jaren blind ge worden luitenant onderricht in hef lezen van blindenschrift. Zulk onderwijs is ook door een blinde dame uit Godes- berg aan den Rijn toegezegd. Plaatselijk Mcinvs. Voor Dames- en Kinderkleeding de Firma Taverne De Meere, Hinthamer- straat 69, 's Hertogenbosch, het oeste adres voor deze omstreken. Deze zaak is ook des Zondags van 10 tot 1 uur geopend. *IIeusden, 14 Nov. Onderstaande circulaire, onderteekend door een comité van Nederlandsche vrou wen, ontvingen wij ter bekendmaking ook in Heusden. Sedert drie maanden is het Nederland sche leger gemobiliseerd, en het einde van den toestand van oorlogsgevaar is, helaas, nog niet te voorzien. De winter staat voor de deur. Bedenkt eens wat het zeggen wil, des nachts op grens- of kustwacht te zijn, op post te staan, patrouille te loopen, terwijl regen, sneeuw of stormwind om de ooren giert, of hevige vorst doet rillen, zelfs onder behoorlijke kleeding. En hoe 't den mili tair te moede zal zijn, die, om zich voor eenige uren ter ruste te leggen, slechts kan beschikken over een strooleger op bivak, in koude tenten, tochtige schuren of ander gebrekkig noodlogies. Medelijden voor hem vragen wij niet. Wij weten dat onze flinke Hollandsche jongens en mannen goedsmoeds de onge makken dragen, die hun voor het algemeen belang, ter wille van Land en Volk, moeten worden opgelegd. Maar wat wij wèl vragen, is, ons te hel pen in eene poging, om iets voor onze sol daten te doen. Is dat niet de ware; de echte taak van ons, Nederlandsche vrouwen? Inderdaad, er wordt door vele vrouwen gewerkt in dezen zin. Maar al wordt er ook nuttige arbeid verricht, er is toch niet ge dacht aan een voorwerp van zeer practischen aard. Laat ons het voorbeeld volgen van de Duitsche en Engelsche vrouwen, door het breien van wollen bivakmutsen, die hoofd en hals beschutten en warm houden. Als iedere gemeente zorgt dat er b.v. 30 bivakmutsen beschikbaar komen, kunnen ongeveer 60.000 soldaten geholpen worden. En dat aantal zou nog lang niet allen om vatten, die een bivakmuts kunnen gebruiken. Het werk is ook niet zoo groot in twee avonden is een muts gebreid. Het ligt in de bedoeling de uitreiking der bivakmutsen te doen geschieden op het a.s. St. Nicolaasfeest. Omstreeks 28 Novem ber a.«. dienen ze dus ter verzending gereed te zijn. Voor de verzameling der mutsen op eenige centrale punten en de toezending aan de troepen, zullen tijdig 'inlichtingen worden verstrekt. De kosten aan wol voor het breien van een muts, zullen pl.m. 50 cents zijn. Zij die genegen zijn een of meer mutsen te breien, worden verzocht hiervan zoo spoedig mogelijk kennis te geven aan mevr. Ruijsch van Dugteren, opdat de wol besteld kan worden, welke desgewenscht gratis verkrijg baar zal gesteld worden. De aanwijzingen voor het breien kunnen dan gelijkertijd verkregen worden. Mevr. RUIJSCH VAN DUGTEREN. Met ingenomenheid vernemen wij, dat de Heusdendsche Conserverfabriek in volle werking is en wel met conserveeren van wortelen. Wij hopen dat we eerlang weder zullen kunnen getuigen, als in den vorigen winter, dat Heusden voor alle handen werk heeft. De heeren Van der Poel uit Stabroek bij Antwerpen, die ook eigenaars zijn van de Heusdensche Conservenfabriek, hebben den schijn bar an schuldige aanhield in plaats van de ware, die hem ontsnapte en die zelfs zijn medeplichtige scheen te zijn. De procureur bewaarde het stilzwijgen, hij twijfelde en nu maakte mijnheer Ba zouges een einde aan het pijnlijke ,tooneel. Ik ben onpartijdig, zeide hij, de ge zworenen kunnen van uwe verdediging het hunne denken, ik behoef u niet te v voor deelen en doe slechts mijn plicht, en die is u ter beschikking der justitie te stellen. Gendarmes, arresteert mijnheer De Mar-! cilles. De wachtmeester trad naderbij. Waar brengt ge mij heen? vroeg de graaf. De rechter antwoordde. Voorloopig naar de gevangenis te Mayenne. Neen, maar gij kunt haar schrijven. Heeren, zoo wendde de rechter zich tot de beide andere heeren, wij zijn met die zaak op den goeden weg. Binnen vier- en-twintig uur is de misdaad begaan, de schuldige aangehouden en zijn de sprekend ste bewijzen verzameld; dus is alles in orde. 't Is te mooi, merkte de griffier dub belzinnig ;op. Had hij niet zooveel respect voo de rechterlijke macht gehad, dan zou hij den rechter van instructie hebben kun nen, zooals 's nachts freule De Marcilles verwurgd was. En intusschen lag de gravin De Marcilles met haar dochtertjes in haar armen op haar knieën in haar kamer en bad onder heete tranen om redding voor haar teeder- beminden echtgenoot, wiens komst zij ieder oogenblik verwachtte. Maar hij zou niet wederkomen. de Belgische vluchtelingen, welke hier nog vertoeven als werkkrachten aangenomen. Werkendam. Bij K. B. van 9 dezer, is onze Burgemeester H. J. Groote Balderhaar ten Velde, als zoodanig benoemd te Genemuiden, met ingang van 19 dezer. Aalburg. JTerwijl het dienstmeisje van A. V. alhier, met de hondenkar een wagen tegenkwam, week een van hen ver keerd uit, met het gevolg, dat het meisje zeer ernstig aan het been gekneusd werd. De eerste geneeskundige hulp werd ver leend door dr. Oerlemans, die haar direct per auto naar het Gasthuis vervoerde. Aiiclel- Bij den heer C. Kalis alhier, is ook een weegbrug geplaatst. Dit is de tweede in deze gemeente. Bij den landbouwer J. Roza alhier, werd een suikerbiet gerooid van niet minder dan 10 k.g. Besojjen. Door 't op hol slaan van zijn paard reed Maandag een voerman uit Broek in volle vaart tegen het petroleum- wagentje van K. Gouda, dat erg beschadigd werd. De politie, die juist ter plaatse was, eischte schadevergoeding, waaraan de voer man na lang dralen voldeed. Capelle. Woensdag 1.1. hield de landbouwvereeniging een vergadering. We gens het slechte weer waren slechts 6 leden tegenwoordig. De aanwezige leden bestelden kunstmeststoffen en veevoeder, terwijl twee nieuwe leden met algemeene stemmen werden toegelaten. De Voorzitter stelde voor het derde punt der vergadering uit te stellen, zijnde de verkiezing van twee leden van het bestuur wegens periodieke aftreding, waartoe werd besloten. Hierna werd de vergadering ge sloten. Woensdag zijn uit deze gemeente vier Belgische vluchtelingen naar Engeland vertrokken. Eén ervan tusschen de 1830 jaar, werd terstond doorgelaten, de anderen moeten enkele dagen wachten voor zij kon den oversteken. L. de J. kwam met zijn duim tus schen een machine, waardoor het bovendste lid van zijn duim werd verpletterd. Donderdagmiddag liep de geheele buiten polder onder water. Hetyerkeer met Dussen is daardoor gestremd. Gemleren. Het aantal behandelde telegrammen over de maand October be droeg 72, verzonden 29, ontvangen 43. 's-Gravemocr- Tengevolge van het ruwe weder en het hooge water, is de keersluis in de Vaart stukgeslagen. Het water heeft bovendien een weg gevonden, achter het muurwerk der Hooge Brug, met dit gevolg, dat de weg van hier naar Was pik is afgesloten moeten worden. Als notabelen bij de Ned. Herv. Gem. alhier, zijn herkozen de heeren P. van der Dussen en A. Heijblom. Mederheuiert. (Noord). Onder vele blijken van belangstelling mocht Woensdag j.l. de weduwe Bruygom haar 94sten verjaardag vieren. Het krasse oude vrouwtje, dat nog zelf haar huishouding bestuurt, is de oudste inwoonster onzer Gemeente. Zuid. Door den westerstorm van Woensdagavond is het water der Bergsche Maas zóó gewassen, dat Donderdag de Veerdam en een gedeelte der uiterwaarden, waarop nog vee graasde, zijn overstroomd. Nieuweii«lijk. Bij de familie De Hoog is j.l. Maandagmiddag het treurig bericht ontvangen, dat 't zeilschip „Op Hoop van Zegen" gioot 115 ton van D. de Hoog alhier geladen met peeën bij de Moerdijksche brug is gezonken, waarbij zijn vrouw een 4-jarig zoontje en een kind van 11 maanden zijn verdronken. Het lijkje van het kind is direct opgehaald en het lijkje van het jongentje is Dinsdag bij het lichten van het schip in de roef gevonden en zijn Dinsdagavond per auto naar hier gebracht het lijk van de vrouw is nog niet opge- vischt. De schipper met een 3-jarig zoontje en de zuster van de vrouw met de knecht zijn drijvende op luiken door visschers ge red. De deelneming met de Hoog in het verlies van zijn zeer oppassende vrouw en twee lieve kinderen is hier algemeen. XI. Achter de tralies. Jan de Marcilles aan gravin Helena. „7 October. Uw voorgevoel heeft u niet bedrogen, lieveling, wij zijn de slachtoffers van de een of andere helsche samenspanning om de eer en 't geluk van een gansche familie te treffen. Toch heb ik hoop dat er ein delijk licht in deze donkere zaak schijnen zal. Doe geen moeite om mij nu te zien, want ik zou de vernederingen niet kunnen verdragen, die men u om uw schoonheid en reinheid zou aandoen. Kus onze Gabrielle voor haar vader, en wees vast overtuigd, dat ik mijn laatsten druppel bloed voor uw geluk zou geven. Jan. P.S. Wat zal César schrikken als hij in de couranten de tijding van het gebeurde leest. Zoo ge kunt, schrijf hem dan eens, als gij er den moed toe hebt." Jan de Marcilles aan gravin Helena. 25 October. Ik ben nu overgebracht naar de gevange nis van Laval en zal binnenkort voor de rechtbank verschijnen. Iedere nieuwe dag brengt mijn vonnis nader en vermindert mijn hoop. Men heeft mij toegestaan u te schrijven, maar onder voorbehoud, dat mijn brieven gelezen worden, voodat ze hun bestemming bereiken en daar ik niets te verbergen heb, iaat ik mijn gedachten den vrijen loop; slechts over mijn liefde tot u kan ik niet spreken, want die kan van geen tusschen- persoon gebruik maken en bovendien onze zielen begrijpen elkander ook zonder woor den. Ik gevoel, dat ik veroordeeld zal wor den, en nu is er in mijn hart slechts plaats voor tweeërlei aandoeningen over; de eene is mijn liefde voor u die met ieder uur toeneemt, en nog grooter wordt door den afstand, door het gemis uwer kussen, die Maandagavond had de echtgenoote van C. Walraven het ongeluk boven van de trap in den kelder te vallen met het noodlottig gevolg op een schaaltje terecht te komen waardoor zij aan het hoofd een vrij diepe wonde bekwambewusteloos werd zij opgenomen, dr. Overbosch ver leende geneeskundige hulp. In de Geref. kerk alhier zal a.s. Zondag des v.m. en des n.m. leesdienst ge- houden worden. Raatlisdoilk. De heer W de Wit Czn. te Waspik is gekozen tot bestuurslid, der Coöperatieve stoomzuivelfabriek alhier. Het rijden van den melkwagen is voor 't jaar 1915 weer aangenomen door onzen dorpsgenoot P. Pauwels 11£ cent per 100 L. Kaam «don km veer. Ten po-a- en telegraaf kantore alhier is tijdelijk werk zaam gesteld de heer surnumerair Raden Mohammed Johannes om te worden opge leid tot commies bij den Nederlandsch- Indischen post-, telegraaf- en telefoondienst De heer C. H. M. van Loon, late onderwijzer aan een openb. lagere school te Roosendaal, is met algemeene stemmen benoemd tot hoofd der o enb. lag scho >1 alhier. %Vnal\Y({k. Van der Velden bad Zondag 't ongeluk te vallen en zijn arm t breken. Dr. van Gils verleende hulp. ArUlioeven-Cappel Bij. den veehouder J. V. alhier, werd Woensdag nacht een kalf geboren, dat er wonderlijk uitzag. De kop had zeer veel weg van die van een dog, terwijl de voorpooten leken op hondenpooten. Het dier bleek reeds bij de geboorte dood te zijn. Ween. In zijn verga 'ering van 11 dezer benoemde de Raad dezer gemeente tot onderwijzer aan de openb. school alhier de heer J. M. Snijders van Sliedrecht. Alhier vertoeven van de 36 Belgische vluchtelingen nog 18 personen. Enkelen zijn er voorwaardelijk naar toe en zijn voornemens als het hun daar goed aan staat, nog andere familie's te komen halen. Burgerlijke Stand. Werkendam, van 1613 Nov. Ondertrouwd: Antonie van Herwij nen, 29 j. en Maria Konings, 22 j. Geboren: Jannigje, d. v. C. A. Kie- boom en A. KapelGeertrui, d. v. G. Roubos en M. Verschoor; Dirkje Hui- bertje, d. v. C. Hoogendoorn en M. G. Potters; Gijsbert, z. v. J. W. van Does burg en A. van der Giessen. Overleden: Aart Fladderak, 26 j. echtg. van T. van der Stelt; Cornell i Korstiaan Zwets, 87 j., weda van A. van Driel, en ecbtg. van G van Driel. Afloop %anbe»tedlngeu. Donderdag is te Middelburg aan be steed het vernieuwen van de houten beschoeiing langs de Zuidzijde van het marinedok te Vlissingen, t ehoorende tot de werken van het kanaal door Walcheren. Raming f 17,300. De laagste inschrijving was van de firma Mees Visser te Papendrecüt voor f 16,430. Biiiiieulaud. Het „N. v. d. D.," heeft met ge noegen gezien, dat de regeering eenige gemeentebesturen, die in de aanspo ring tot zachten drang op de Bel gische vluchtelingen om terug te keeren abusievelijk dwang gelezen hebben, op de vingers heeft getikt. In 't Zuileu had men reeds bij aanplakbiljet be kend gemaakt, dat weldra geen voedsel meer uitgedeald zou worden. Indien er nu maar gecontroleerd vroeger mij met onuitsprekelijke zaligheid vervulden; een zaligheid zoo groot, dat ik de grootste ellende, de zwaarste verbanning met u zou verkozen hebben, boven al do goederen der aarde, indien ik u daarbij had moeten missen. De andere aandoening, die mijn ziel ver giftigt, en mij tot nu toe onbekend was, is de haat, een koele, beredeneerde eeuwig durende haat, tegen den onbekende, die ons in het ongeluk gestort heeft en wiens be staan de rechters hardnekkig weigeren te erkennen of op te sporen! Ach, die rechters! Ai doe ik nog zoo mijn best om hun het bestaan der geheim zinnige hand te bewijzen, die alles gedaan heeft, en hun het net te toonen, waarin zij mij met behendigheid verward hebben, en dat mijn onschuld moest bewijzen, zij willen niet naar mij luisteren! Zij zijn doof, zij hebben immers wat zij zoeken, een schuldige. Een ander zou hen maar in moeieiijkheden brengen, zij hebben nu eenmaal de hand op mij gelegd en zij beladen mij met een schuld, waaraan ik zelfs nooit gedacht heb. Ik zou liever mijn hand afgesneden of mij zelf een mes mde borst gestooten hebben, dan mij zelfs -in dien benarden toestand te beklagen over de hardheid van freule De Marcilles, ie zuster van mijn vader, om gebruik makend van haar recht, ons te onterven; en nu beschuldigt men mij van een der zwaarste misdaden, die gepleegd kunnen worden. Wie heeft toch die zwarte intrige kunnen uitdenken? En met welk doei? Wie is de man, die haar ten uitvoer ge bracht heeft? Dat raadsel houdt mijn geest dag en nacht bezig, en beproef ik onop houdelijk op te lossen. Wat kan ik hem gedaan hebben? Ik kan mij niet herinneren eenig schepsel op zettelijk onbeleefd of beleedigend behan deld te hebben. (Wordt vervolgd,) Oproep aan de Nederlandsche Trouwen. 1

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1914 | | pagina 2