VERGADERING Buitenland. Te Times verneemt uit Kopenhagen, dat de Russische verliezen na de over winning van von Hindenburg op tus schen 40 en 50.000 worden geschat. Te Luik zijn 80 zware kanonnen van uit Essen aangebracht. Deze zijn alle bestemd voor het front in Noord-Frank rijk. Ruim 7000 man genietroepen vertrok ken naar de richting Dixmuiden om het onder water gezette gebied te over bruggen. Volgens een bericht zijn de gouver neur van Warschau von Kolff en zijn adjudant na den slag bij Koetno door de Duitschers krijgsgevangen gemaakt. Hij was met zijn adjudant, kapitein Pechner, des morgens in een prachtige auto van Warscnau vertrokken in de richting van Koetno, zonder te ver moeden, dat deze stad na hevige straat- gevfchten door de Duitschers reeds be zet was Plotseling stiet hij bij Tarnow op de voorhoede der Duitsche ruiterij. Hij trachtte om te keeren en te ont komen, maar werd door een afdeeling dragonders ingehaald en gearresteerd. De gouverneur verweerde zich niet en liet zich rustig in zijn eigen auto onder geleide van een luitenant en een korporaal, naar Üuitschland brengen, 's Avonds kwam hij in Gnesen aan, waar hij op last van het plaatscommando in het beste hotel der stad werd ge ïnterneerd. De correspondent te Athene van de „N R. Ct." schrijft d.d. 12 dezer: Alie Grieksche bladen schrijven over de twee Nederlandscheschepen,de Achil- leus (kapitein Visser) en de Deukalion (kapitein Buys), beide behoorende aan de Kon. Ned. Stoomvaart-Mij., die door de Turken, in strijd met de interna tionale tractaten, in de haven van Smyr na vast worden gehouden. Beide schepen zijn in de Turksche haven gekomen, vóórdat de oorlog van Turkije met Rusland, Frankrijk en En geland uitgebroken was, en waren al gereed om te vertrekken, toen hun plot seling verboden werd weg te varen. Alle protesten van de gezagvoerders, den agent en den Nederlandschen con sul generaal waren vruchteloos, het feit, iat de schepen onder de vlag voeren van een mogendheid, die met Turkije steeds in vriendschappelijke betrekkin gen heeft gestaan, scheen geen indruk te maken. De schepen waren in Smyrna en moesten er blijven, evenals een paar Eugelsche en Grieksche schepen. Later ve ontschuldigden de Turksche autori teiten zich, door te zeggen, dat de schepen wel tot een neutrale natie be hoorden, maar goederen inhielden, die naar een land gezonden werden, dat met Turkije in oorlog was. Dat is echter niet het geval. De Achilleus was be stemd voor Pireus en had slechts pa pier, kaas, sigaren, enz. in, en de Deu kalion was op het punt, om naar de Ver. Staten van Amerika te varen. Het Turksche blad „Terdsjoeman I Hakikat" waarschuwt tegen de valsche uitlegging, welke de Triple Entente zoh kunnen verspreiden, dat namelijk de heilige oorlog tegen het Christendom is geproclameerd. Het blad wijst er op, d&t zoowel bij de manifestaties, welke gisteren zoowel voor de Fatih-moskee als in de straten plaats hadden, aan de zijde van de roode halve maan ook de vanen van Oostenrijk-Hongarije en van Duitschland zich verhievenvan twee mogendheden dus waarvan de afmatting waren voldoende om te toonen, dat de onrust, en kwelling den eenmaal zoo fleren man gebioken hadden. Een oogenblik liet hij zijn blik over de toeschouwers zijner schande dwalen; toen keerde hij zich om, zijn voorhoofd rimpelde zich en hij perste zijn lippen als onder 't gewicht eener diepe smart opeen. Zij was er niet! Toen sloot hij de oogen en nam zijn plaats in, schijnbaar onverschillig voor wat er om hem heen gebeurde. De akte van beschuldigiug was merk waardig kort., en met groote soberheid waren de feiten daarin éen voor éen gerangschikt 't was duidelijk, dat de justitie het niet noodig had gevonden argumenten op te stapelen tegen een beschuldigde, die al van te voren veroordeeld was. Op vermoeiden toon beantwoordde graeff Jan de hem gestelde vragen en herhaalde in weinige woorden zijn verklaringen voor den rechter van instructie; want de eenige persoon, voor wie hij het de moeite waard zou gevonden hebben, om zich te verdedigen, ontbrak, en in plaats van 't zachte, aan trekkelijke gelaat, dat hij zocht, was zijn blik gevallen op dat van den vroolijken, onbezorgden intendant van Combiers Lazare Pidon, die hem met een medelijdend ge baar gegroet had. Hij was vooral gekomen om de verklaring te hooren van zijn meisje Martha Ribout, die met eenige lieden uit de buurt van Orgères opgeroepen was. Het verhoor was spoedig afgeloopen, want de getuigen legden hun verklaringen zoo ongeveinsd en vrijmoedig af, dat het nie1i mogelijk was, aan de waarheid te twijfelen Ook Martha overdreef nietzij vertelde een - voudig wat zij gehoord hadde kreten de r vermoorde, die in de stilte van den nach t weerklonken en het gehinnik van het paan 1 in het kreupelhout; de deurwaarder legd e getuigenis af omtrent de afbetaling de r een katholiek is, terwijl bij de andere de wieg van het protestantisme stond. Ook verbiedt de Fetwah uitdruk kelijk aan de Mohammedaansche onder danen van de Triple-Entente haar te helpen, om deel te nemen aan den oorlog tegen Duitschland en Oostenrijk- Hongarije, waarmede toch wel gezegd is, dat het hier geen oorlog betreft tegen het Christendom, doch een strijd tegen de landen, die den Islam willen uitroeien. Volgens de Lokal Anzeiger verloor het Belgische leger in den loop der zes laatste dagen 18,000 man van zijn effectief, waaronder 600 officieren. Twee duizend man zouden over de Holland- sche grens zijn en 4000 werden door de Duitschers gevangen genomen. 25,000 Belgische soldaten zouden de rest van het leger vormen. Plaatselijk Nieuws. Voor Dames- en Kinderkleeding de Firma Taverne De Meere, Hinthamer straat 69, 's Hertogenbosch, het beste adres voor deze omstreken. Deze zaak is ook des Zondags van 10 tot 1 uur geopend. *lleusdeii, 21 Nov. Een treurig nieuwsbericht is de mede- deeling dat de koopman Schouten uit Wijk, die Dinsdagavond voor zaken bij den krui denier A. Baijens vertoefde, bij het vertrek zijn fiets miste, waarop een gutta-percha jas gebonden was. Dit is de eerste maal, zoover ons bekend is, dat hier publiek op den weg gestolen is. In jaren is hier van geen diefstal gehoord. Aan de Rijkspolitie is kennis gegeven doch achterhaalt bij avond maar een fiets rijder. Is het een soort bedelaar geweest, zooals we er tegenwoordig zooveel ontmoeten, dan zal hij ver te zoeken zijn. Aluikerk. Op Donderdag den 26 November a.s., zal in deze gemeente eene stemming plaats hebben voor een lid van den gemeenteraad (vacature G. J. Koekkoek.) Tot candidaten zijn gesteld B. W. Buizer en A. H. Donker. Kaatsheuvel. Bij eenige dames van den Loonschendijk bestaat het voor nemen om voor onze soldaten, met het oog op den naderenden winter, bivakmutsen te breien en te doen breien. Reeds is een col lecte langs de huizen gehouden, om het noodige materiaal daarvoor te kunnen aan schaffen. De collecte heeft ongeveer f 40, opgebracht. Diene dit tot voorbeeld voor velen. Daar de soldaten, die te Kaatsheuvel ingekwartierd zijn, bijna allen den Prote- stantschen Godsdienst belijden, is op initia tief van ds. Pop uit Sprang en ds. Van Rennes uit Dussen, een Protest. Militair Tehuis aldaar opgericht. Dit vergaderlokaal was j.l. Zondag voor 't eerst toegankelijk. Deze week worden weer een 5-tal Belgische vluchtelingen van 's-Gravemoer naar onze gemeente overgebracht. Hoewel er onlangs circa 40 vertrokken zijn, be vinden er zich nu toch weer meer dan 100. Nleuwendfjk. De weleerw. heer ds. H. de Bruijn, hoopt a.s. Zondagmiddag in de Geref. gemeente alhier zijn intrede te houden, na vooraf des voormiddags be vestigd te zijn door zijn vader, den eerw. heer ds. De Bruijn van Oud-Vosmeer. Mederhemert De cursus van het herhalingsonderwijs wordt gevolgd door een 18-tal leerlingen, allen jongens. Jammer, dat geen enkel meisje van dit nuttig onderwijs profiteert. Meeuwen. Naar wij verpemen is aan deze gemeente bij Koninklijk besluit van den 12 Nov. j.l. eene buitengewone subsidie als bedoeld bij art. 53 der wet tot regeling van het lager onderwijs toegekend, en wel tot een bedrag van f 350, Raaiiisdouk. Toen G. Kommers zijn fiets wilde nemen om verder te rijden sohuld, en de bedienden van den graaf om trent diens gaan en komen in den nood- lottigen nacht, terwijl de overtuigingestuk ken op de tafel tusschen den beschuldigde en de rechters gelegd waren. Hoe langer het getuigenverhoor duurde, hoe somberder het gelaat van den advocaat De la Jarrière werd; hij wierp steelsgewijs wanhopige blikken naar zijn collega's en dat werd er niet beter op, toen de procu reur-generaal zijn requisitoir begon. Hoe hooger de beschuldigde op de maatschap pelijke ladder geplaatst was, des te nood zakelijker het was het slechte voorbeeld streng te straffen en in weinig woorden had hij een conclusie getrokken, die alle hoop aan den goeden uitslag der verdedi- 'ng den bodem insloeg. De toestand der financiën van den be schuldigde, de afkeer van zijn tante, die nog zoo duidelijk uit het, door den falsaris Straub nagemaakt, half voltooide testament sprak, zijn nachtelijk bezpek aan de freule, dat hij zelfs voor de gravin èn zijn bedienden geheim gehouden had, die onvindbare bode, die de tijding van een denkbeeldige ziekte had overgebracht en dien niemand in den orntrek gezien had; het goud dat in het k asteel achtergebleven was, en dat gewone ciieven zeker medegenomen zouden hebben, en eindelijk de onomstootelijke bewijzen in de gedaante van den lederen toom en den geborduurden zakdoek, 't waren evenzoo- veel feiten, die de veroordeeling van den beschuldigde onvermijdelijk maakten. Een huivering voer door de menigte, toen de procureur-generaal weer plaats nam, nadat hij de doodstraf geëisöht had voor een moord met voorbedachten rade, bijna gelijk te stellen met vadermoord, en onder de afschuwelijkste omstandigheden gepleegd. Zoo was de zaak dus al beshst, maar toch pleitte de advocaat van den ongeluk- kigen graaf nog drie uren achtereen om bleek het, dat zij niet meer stond bij de woning van C. van Steenhoven, doch was gestolen. Van den dader tot heden geen spoor. Tengevolge van het onderloopen van het winterbed aan het Keizersveer, wordt de dienst weer door de stoompont waarge nomen. Raamsdonksveer. De fiets van dr. Q's chauffeur, stond bij de rijwielzaak van P. Zijlmans en werd door twee bekende aankomende jongens meegenomen, wellicht uit de grap. De politie werd er echter van in kennis gesteld en hield de jongens bij 't postkantoor aan. Misschien komt deze grap het tweetal duur te staan. Sprang. ODder leiding van enkele dames zijn in deze gemeente ook een aan tal bivakmutsen voor onze militairen ge breid. Neen. Bij de gehouden verhuring van het bouwland „de Heuje", toebehooren- de aan de gemeente, waren veel liefhebbers. De prijzen liepen dan ook aanmerkelijk hooger dan de vorige vijf jaren. Een perceel bracht zelfs meer dan de dubbele som op. Tengevolge der gevallen sneeuw, heb ben de landbouwers zich verplicht gezien hun vee te stallen. Nu het wordt dan ook tijd, vooral voor 't melkvee. Door den motorschipper Aaldijk, werd Zaterdag de laatste reis met fruit naar Rot terdam afgelegd en knnnen we zeggen, het fruit8eizoen is afgeloopen. Dit is ongeveer 14 dagen vroeger dan het vorige jaar. W«k. Als tijdelijk onderwijzer aan de o. 1. school alhier, is benoemd de heer C. de Pree uit Aardenburg. Werkendam. In de Woensdag 1.1. gehouden Raadsvergadering, die door den Burgemeester ten Velde voo 't laatst werd gepresideerd, werd besloten het hoofd der o. 1. school A alhier, een ziekteverlof te verleenen en een tijdelijk onderwijzer op te roepen, terwijl goedgevonden werd aan den gemeente-veldwachter en den gemeente bode, elk een gratificatie te verleenen van f 10,voor meerdere werkzaamheden tij dens de mobilisatie. van den Raad der Gemeente Heusden op Dinsdag; den 19 Nov. des avonds te half acht. o AGENDA: 1. Notulen der vorige vergadering. 2. Voorstel van Burg. en Weth. tot ver hooging van het maximum der heffing van den hoofdelijken omslag f 500. 3. Vaststelling gemeente-begrooting 1915. 4. Rekeningen over 1913 en begrootingen 1915 der Godshuizen. 5. Ingekomen stukken. o Voorzitter: Burgemeester Honcoop. Secretaris: de heer Van Eggelen. Aanwezig alle leden. Nadat de Voorz. de vergadering heeft geopend leest de Secretaris de notulen van de vorige vergadering, welke onveranderd worden goedgekeurd en daarna vastgesteld. De Voorzitter zegt bij de behandeling van punt 2, dat voor de gemeente-reiniging de aanschaffing van een trekpaard nood zakelijk is en daarom de hoofdelijken om slag met f 500 verhoogd zal moeten worden. Daar dit echter moeilijk zal gaan, willen Burg. en Weth. het nog een tijdje met het oude paard afzien. De heer Vos betuigt zijn ontstemming met dit voorstel. Volgens spreker doet het dier nog flink en met lust zijn werk. De heer Van Andel had juist het voorstel willen doen, om dezen post niet op de be grooting te brengen. Er komt dus geen nieuwe rossinant. Bij de post: vernieuwing der aanlegsteigers vestigt de heer Veerman de aandacht van B. en W. op het voordeel om de steigers met ijzer te doen bekleeden, voorzien van uitstekende knoppen. Dat zou verhinderen dat vaartuigen zich daartegen laten glijden en geen gearuik maken van den kurken zak. het leven van zijn cliënt te redden. Hij vergat geen enkele omstandigheid, zelfs riet den onbekenden persoon, die het snoode Elan zou uitgedacht hebben, maar een af eurend gemompel deed zich hooren toen hij hierover sprak. De menigte gelooft nu eenmaal niet aan 't bovennatuurlijke en wil een schuldige, dien zij voelen en tasten kan, zoodat de toespeling op dien ge ïeim- zinnigen onbekende dan ook geen succes had; blijkbaar uit het veld geslagen, had de verdediger in zijn verdere rede veel van zijn vroegere bezieling verloren en eindigde met zijn cliënt in de clementie der gezwo renen aan te bevelen. Hij durfde uiet zeggen in hun toegevendheid, al kwam dat woord hem ook op de lippen. Toen de president nog eenmaal het woord tot den beschuldigde richtte, klonk het korte, fiere antwoord Ik zweer voor God, dat ik onschuldig ben. Te elf uur 's avonds viel de uitspraak der gezworenen. Schuldig, maar onder aanneming van verzachtende omstandigheden. De beschuldigde verroerde zich niet, toen het hof het vonnis: „Levenslange dwang arbeid,"' uitsprak, maar keek strak naar het beeld des kruises, dat boven den zetel van den president opgehangen was. Doodsbleek, met een traan in 't oog stond hij einde lijk op. Op 't oogenblik, dat hij tusschen de ge vangenbewakers de zaal zou verlaten, klonk een hartverscheurende kreet en drong een in 't zwart gekleede dame door de menigte heen, die met den uitroep „Jan"! zich in zijn armen stortte. Een oogenblik van onbeschrijfelijke op winding volgde en zelfs de gendarmes maak ten plaats. Zijt gij er bij geweest? vroeg de graaf. Ik kom daareven, alleen, doodelijk De Voorzitter belooft hieromtrent een onderzoek te laten doen en zegt verder dat als de varenslui bij het aanleggen de touwen niet om de palen wierpen, deze dan minder zouden worden stuk gewrongen. De brug kan nog goed mee, er zijn echter 2 palen van eikenhout noodig; grenenhout dat ge tapt is, is ook voldoende. De begrooting f 460 is mij wat te hoog. We zullen wach ten tot 't voorjaar, en in dien tusschentijd zal ik de stadsarchitect doen informeeren naar grenenhouten palen van 30 bij 30 en 12 M. lang. De steigers hebben ook door hun on gunstige ligging veel te lijden. De heer Veerman vindt ook de leuning niet doelmatig. De Voorzitter is van oordeel, dat een ketting beter is, en zegt dat B. en W, de wenken van den heer Veerman in aebt zullen nemen. De heer Van Andel vraagt, of 9r geen spoedig herstel te wachten is van de straat bij de Herptsche poort, waar zich zelfs gaten beginnen te vertoonen. De Voorz. denkt van het volgend jaar. Er is anders geen geld om grint te koopen. Zoo lang telkens de straat door ondeskun dige hand van de gasfabriek wordt opge broken, zullen zich overal kuilen en gaten vertoonen. Wanneer de financiëele toestand beter is, zal dit alles in orde komen, i De begrooting alsnu in omvraag gebracht, wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. Mededeeling wordt gedaan, dat zijn inge komen c. Circulaire bestuur Tuchtuni Utrecht tot bestrijding tuchteloosheid. Raad van Toezicht op spoorwegdiensten. Waarschuwing (veiligheid a. d. Wijksche Poort. Bij de rondvraag zegt de heer Veerman dat het nu 2 jaar geleden is, dat door den heer Van Andel op den onhoudbaren toe stand aan de Bromsluis gewezen werd. In al dien tijd is er niets verbeterd, maar veel verergerd. Zou het niet dringend noodig zijn het Kroondomein op den treurigen toestand te wijzen. De Voorzitter heeft er met den Rentmeester Jonkheer Falck over gesproken. Het is nog niet uitgemaakt, of de sluis aan de stad of aan 't domein behoort. Bovendien moet dat eerst op de begrooting, komen. Er zal dus altijd een heele tijd over heen gaan, eer de sluis gerestaureerd is. Maar we zullen een brief schrijven. De heer Van Andel misschiengedachtig aan 't spreekwoord: „De beste bode, is de man zelf" zegt, dat de heer Falck hier spoedig zitting komt houden enj de Voorz. hem bij die gelegenheid, wel even kon spreken, en de kwestie beter mondeling behandelen. Daar kwam onze Voorzitter tegen op, zeggende: Je moet de menscben niet na- loopen. Hij kan bij mij komen. De heer Van Andel vond deze oplossing niet de meest verkieslijkste en zei, dat er nu toch werkelijk na 4 jaar wel eens spoe dig tot verbetering mocht worden overge gaan. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. Verslag van de vergadering van den Ge meenteraad van DeWerken en Sleeuwijk, gehouden Woensdag 18 November 1914. Tegenwoordig 8 leden. Afwezig de heeren Van der Meijden, Koman en Monshouwer. Te tien uur opent de Voorzitter de ver gadering en worden de notulen van de vorige vergadering door den Secretaris ge lezen en onveranderd goedgekeurd. De Voorzitter doet vervolgens mededee ling van de ingekomen stukken, als: Een besluit van Ged. Staten tot goed keuring van het 1ste aanvullingskohier van den hoofdelijken omslag voor 1914. Alsvoor tot goedkeuring van het kohier van schoolgelden, over het 4e kwartaal 1914. uitgeput Waarom heb ik u niet eer gezien? Zie mij aan Ziek Stervende! Mijn brieven! Ik heb er geen ontvangen! De gevangenis? Was voor mij gesloten Ellendelingen 1 En Helena vast aan zijn borst gedrukt, wendde hij zich weder tot het hof, en riep met forsche stem: Ik ben onschuldig. Een ander heeft den moord gepleegd, maar God is recht vaardig, Hij zal mij helpen om mij te wreken. In een laatste omhelzing hield hij de gravin aan zijn hart ep fluisterde op hart- verscheurenden toon: Wacht en hoop 1 Ik heb u lief! Toen sleepten de gendarmes hem op een teeken van den president weghij bood geen tegenstand en zag niet, dat de gravin doodsbleek en bewusteloos op den grond gezonken was. XIH. Tusschen hemel en water. Vier maanden later doorkliefde een in een stoomschip herschapen, oud fregat, dat den somberen naam van Altropos, de leelijk- ste der furiën, droeg, de baren van den Atlantischen Oceaan, maar kwam met zijn machine van achthonderd paardenkracht niet al te best vooruit. Het transporteerde een lading veroordeel den naar Guyana. Gewoonlijk worden de Fransche misdadigers na^r Nieuw-Caledonia vervoerd en worden de Algerijnsche of Oost Aziatische veroordeelden naar de ongezonde kusten van Cayenne gedeporteerd. 't Gebeurt hoogst zelden, dat zij van daar terugkomen en men moet wel van staal en Alsvoor, tot goedkeuring der rekening over 1913. Het procesverbaal van de op den 30sten September j.l. gehouden opneming der boeken en kas van den Gemeente-Ontvanger. Een verzoek van H. W. Scholten e. a. om een der lokalen van de school te de W-r ken te mogen gebruiken, voor het houden van een avondteekenschool. Wordt toegestaan. Wordt aangeboden de begrooting voor 1915. Hierna gaat de Raad in geheime zitting over. Burgerlijke Stand Werkendam, van 1320 Nov. Ondertrouwd Bastiaan van Berch im 24 j en Klazina Cornelia Visser, 24 j. Geboren: Josina Cornelia, d. v. J. Biesheuvel en M. Verhagen. Overleden: Gijsbert van Doesburg, 6 d. Almkerk, van 4 tot 18 Nov. Getrouwd: M. Verlee, 23 j. en S van Hoven, 23 j.; L. de Hoog, 19 j. en H. van Wijk, 18 j. Geboren: Geertje, d. v. T. Dekker en M. Kolff; Jenneke, d. v. B. van Breugel en L. F. J. de PeuterLeuske Cornelfa, d. v. B. v. d. Heuvel en J. de Cloe. Overleden: Dingena Colijn, 68 j echtg. van H. Tolenaars; Lijntje van de Werken, 71 j. Ingekomen van Werkendam, L. Vis ser Zwolle, H. J. MasaelinkAmster dam, J. Snoek. Vertrokken naar: Gorinchem, D. K. v. d. Koppel. DeWerken enSleeuwijk, van 1320Nov. Ondertrouwd: Cornelis van Os, 25 j en G. C. Kooijmans, 21 j. Geboren: Klazina Arnolda, d. v. J. Versteeg en E. van Anrooij Ingekomen van Werkendam, C. E. van Varik Raamsdonk, A. de Rooij Gorinchem, W. den Bok. Vertrokken naar: Delft, A. van Her wijnen. K'VtltXilkru. Kantongerecht Heusden. Uitspraken 19 Nov. 1914. Openbare dronkenschap: W. V., te Heusden, 3 d. hecht.J. D., te Wer kendam, f 15 of 3 d.J. V., te Alm kerk, f 5 of 3 d.N. D., te Audel, f 10 of 3 d.B. B te Andel, f 15 of 3 d. J. V., te Hattem, f 5 of 3 d. Overtreding Politie Verordening van HeusdenL. H. A. V., te Heusden, J. J. O., te idem, A. C. A. S te idem, C. M. J. V., te idem, ontslagen van rechtsvervolging. Vee laten loopen op weiland, C L. v. d. P., te Veen, f 10 subs 10 d Visschen zonder akte en vergunning, C. S., te Hank, f 15 subs 10 d. Overtreding vissscherijwet, N. K en G. C. K., te De Werken, iedet f .0 of 5 d. Overtreding Drankwet, Th. V., te Werkendam, 2 X f 3 of 2 X d. Overtr. Spriugstierenreglement, J i. L., te Giessen, en J. W., te Rijswijk (N.-Br.), de eerste f 10 of 5 d. en de tweede f 5 of 3 d. Overtreding Politie Verordening van Werkendam, H. d. V., te Werkendam en D. K., te De Werken, de eerste f 10 of 5 d. en de tweede f 10 of 2 w. tuchtschool. Rijwiel zonder licht, J. E., te Andel, en O. V., te Werkendam, de eene f 4 of 2 d. de tweede f 3 of één week tuchi- school. Valsche naam opgeven, J. L. B., te Breda, 2 maal en J. L. Bte Br»d t, ijzer zijn, om weerstand te kunnen bieden aan bet moordend klimaat waar gele koorts en malaria bijna voortdurend heerschen en somtijds verwoestingen aanrichten, waaraan de geneeskunde tot nu toe vergeefsch be proefd heeft paal en perk te stellen. Twee veroordeelden waren te Rochefort ingescheept en lagen nu nevens elkander uitgestrekt op een houten bank der hut, die hun toegewezen was. Hun medegedeporteerden waren grooten- deels uit Algiers of andere koloniën af komstig en als sardines in een blikje sa mengehoopt in het tusschendek van het schip; de twee mannen in de hut waren Franschen en dankten het voorrechtfluuner afzondering aan den scheepsdokter, die hen onder zijn bescherming genomen had. Bet den waren van denzelfden leeftijd en ge leken op elkander, al was de een ook wat meer gedistingeerd, de ander wat flinaer en ruwer in houding en gebaren. De lezer heeft al geraden, dat de een graaf Jan De Marcilles was, de ander heette Toussaint Vardon, algemeen bekend onder den naam van la Brèche, een bijnaam, die veel aan stroopers en wilddieven gegeven wordt. De uitdrukking van 't gelaat van deu graai was smartelijk, maar fier en berus end, die van den ander somber en vaak woest en uit zijn geheele persoonlijkheid sprak on wrikbare wilskracht. Zij waren beiden lang en stevig gebouwd, en beiden typen van mannelijke kracht, die voor de meeste vrou wen zooveel aantrekkelijks heeft. 't Was ongeveer middernacüt, een van die heldere, warme nachten, die men slechts in 't land der zon heeltde kleine hut wai slechts door een enkel nacbtpitje, dat van de zoldering afhing, verlicht, en de maan wierp haar vriendelijke stralen, door het kleine ronde venster der patrij-poort, waar tegen de golven kabbelden. a. Brief van Ged. Staten, houdende Raads besluit wijziging gemeente-begrooling 1914. b. Idem, tot voorloopige vaststelling rek. 1913. d. Ter fine van advies: e. Aanstelling en bezoldiging veearts. f. Brief vkn Ged. Staten houdende wij ziging Reglement van Orde (art. 19) aan gehouden tot de volgende vergadering. Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1914 | | pagina 2