A an het Engelsche consulaat te Rot- koren enz. voor de bevolking en het terdam ontvingen wij een memorandum, leger aanwezig is. waarin een overzicht van den oorlog wordt gegeven. Wij lezan daarin, dat het Duitschland in alle opzichten slecht is vergaan. Zijn veldtochtsplan is in allen deele mislukt. Eerst zou Dnitschland een snellen slag tegen Parijs slaan, toen weer een tegen Warschau, eindelijk tegen Calais; alle drie keeren mis. De Duitsche kolonies slinken weg, de Engelsche zijn nog ongerept. De opstand in Zuid- Afrika, door Duitschland aangesticht is een droevige mislukking. De Engel- sehe vloot beheerscht de zeeën, de Engelsche handel gaat ongestoord zijn gang. De bedrijven in Engeland staan niet stil; de werkeloosheid is er minder dan het wel geweest is. De financiën staan er best voor. Engelands leger neemt snel toe. De Duitsche vloot houdt zich schuil, be halve dat zijn kruisers zich eenmaal ii» ooen zee hebben vertoond en een pa.r bommen vóór Yarmputh in het water hebben geschoten. Ware het anders dan zouden de Engelsche duik boot en zich wel evenzeer hebben laten gelden als de Duitsche. De papieren oorlog dien Duitschland voert, heeft niets uitgewerkt. E n te Parijs aangekomen gewonde so diat vertelt, dat ten oosten van Dix m n Ion een Duitsche af leeling van loUO man in den avond van den 18den geheel afgesneden werd door de onder waterzetting van het land. Bij het aan breken van den morgen trachtten eenige soldaten zwemmende te ontsnappen, doch zij warden door de troepen der bondgenooten gedood. Toen het water aanhoudend rees en de strook land, wh rop de Duitschers een toevlucht hadden g-zocht, steeds smaller werd, beval de bevelhebber van de Fransche troepen omstreeks den middag een pon tonbrug te bouwen om de overlevenden te hulp te komen. Het was echter te laat; het kleine eiland verdween in don vloed. Toen de Franschen naderbij kwamen, dreven honderd n lijken in het rond. Slechts veertig mannen wer den gered. Aan de Engelsche soldaten te velde is het verzenden van briefkaarten naar huis slechts toegestaan, wanneer zij zich bedienen van de door de militaire over heid uitgegeven brief kaarten. Deze kaart is aan de achterzijde voorzien van een aantal gedrukte mededeelingen, als: het gaat mij goed, ik ben gewond, ik word spoedig naar het front gezonden, enz. De soldaten mogen alleen de niet pas sende gedrukte mededeelingen door halen, doch overigens behalve dag van afzending en onderteekening van den afzender, niets daarbij voegen, ook niet de plaats van afzending. Brieven van en aan manschappen gaan natuurlijk door de handen van den militairen censor, zoodat ook langs dezen weg omtrent de kwartieren der Engelsche troepen niets bekend wordt. Britsche oorlogsschepen zijn wederom aan' de operaties in hot Zuidwestelijk gedeelte van België gaan deelnemen. De schepen bombardeerden zeer hevig de Duitsche stellingen aan de Belgische kust. De beschieting is zoo hevig, dat men te Dover het kanongebulder kan hooren. In het geheele Duitsche Rijk zal 1 December een algemeene opgave door landbouwers en handelaren moeten ge schieden van de hoeveelheid koren en meel die bij hen aanwezig is, teneinde na te gaan voor hoe langen tijd er nog Naar uit Berlijn d.d. 21 November gemeld wordt is bij een automobiel ongeluk in dienst prins August Wilhelm van Pruisen, de vierde zoon van den Keizer, gekwetst. Hij kreeg een gecom pliceerde breuk van het scheenbeen en werd bovendien aan de kaak geblesseerd. Te Douglas op het eiland Man is een lijkschouwing gehouden over vijf in het vreemdelingenkamp bij een oproer gedoode buitenlanders. Donderdag heb ben daar nl. tweeduizend gevangenen, die in de groote eetzaal bijeen waren gekomen, op een gegeven teeken de wacht aangevallen, met het doel te ont snappen. De wacht gaf een salvo af waardoor vier vreemdelingen gedood of doodelijk gewond zijn, twailf anderen zwaar gewond en in het hospitaal op genomen werden. De overige gevangenen gaven zich over. Eén man klom op het dak om vandaar te ontsnappen, doch hij viel en liep een schedelbreuk op. Het onderzoek is verdaagd. De correspondent van de „Daily Mail" te Kopenhagen schrijft: Ik vernam uit Berlijn, dat in goed ingelichte militaire kringen de verliezen voor heel Duitsch land tot heden toe op 1.250.000 dooden, gewonden en vermisten (ongeveer 31 legerkorpsen) geschat worden. Hierbij zijn niet inbegrepen zieke officieren en soldaten wier aantal zonder overdrijving op bijna een half millioen kan worden geschat. De juistheid van deze berekening, zegt de correspondent, schijnt bewezen te worden door het feit, dat er tach tig officieele Duitsche verlieslijsten zijn uitgegeven met 580.000 namen. Verder zijn er 57 Saksische, 60 Wurtemberg sche, 53 Beiersche en 11 marinelijsten geweest die te zamen melding maken van ongeveer 400.000 verliezen. Dr. Roland van Berlijn vertelt van een officier, die in Belgie en in Frank rijk groote vrees had vergiftigd te wor den, daar er, naar hij beweerde, een maabeen aanslag op zijn leven gedaan was. Op een dag kwam hij doodop door een dorp, voorbij een herberg. Hij riep den waard naar buiten en vroeg hem of hij wijn had. Slechts nog een enkele flesch, was het antwoord. Hier er mee, zei de officier. Toen de waard de flesch bracht, beval hij wan trouwig eerst zelf drinken. Dat liet de waard zich geen tweemaal zeggen Hij zette de flesch aan den mond en en dronk, dronk, dronk. Vergeefs don derde de luitenanthalt. De waard leegde de flesch tot den laatsten drop pel en gaf haar toen grinnikend over. Vloekend reed de luitenant zijnsweegs. Eerst een poos later kon hij schateren over de poets, die de kerel hem ge bakken had. Een telegram uit Londen, dd. 23 November, luidt Naar de admiraliteit meedeelt is de Duitsche duikboot U 18 door een En- gelsch patrouillevaartuig op de Noord kust van Schotland geramd en gezonken. Nadat de U 18 geramd was, kwam zij boven en vertoonde de witte vlag. Spoedig daarop zonk het vaartuig. De torpedoboot Carry was echter reeds langszij gekomen en had 3 officieren en 23 manschappen geredslechts 1 man is verdronken. Neen, zeide Jan De Marcilles, gij zult deze zou zonder aarzelen, wie van haar mijn broeder zijn. Zonder u, had ik al lang durfde kwaadspreken, de hersens hebben zelfmoord gepleegd. Wij moeten elkander ingeslagen. De huwelijksdag was bepaald, helpen en zoo noodig voor elkander sterven, toen de noodlottige catastrophe plaats vond, Met een schuit of een kano of een en zij zwoer den vriend harer jeugd trouw uitgeholden boomstam zelfs, zonden we te blijven gedurende zijn twintigjarige bal- Brazilië en vandaar de verst verwijderde lingschap. Maar hoe gemakkelijk wordt streken van Zuid-Amerika kunnen bereiken, zoo'n eed gedaan, en hoe gemakkelijk ook Hebt gij geld? weer geschonden! Maar hoe zekerder Tous- Twee duizend francs. Een vriend deed saint van hare liefde was, en hoe grooter ze mij op 't oogenblik van 't vertrek ter genegenheid hij haar toedroeg, zooveel te hand stellen. grooter was ook de vrees en de ijverzucht, Doe uw best om ze voor de wachters die bijwijlen zijn hart verscheurden, v u-borgen te houden. Ze zullen ons te pas Opnieuw drukte hij de hand van den komen, en op zachten toon voegde Tous- graaf. saint er bijI Trouw in leven en sterven, en wee, Ik moet mij haasten, Louise is arm, wie zich daaraan niet houdt, zeide hij. ze zal niet lang kunnen wachten I Een hoopvolle glimlach verhelderde diens Als door een adder gestoken, sprong de gelaat, graaf op. Die woorden, door La Brèche met Toen zwegen beiden en staarde graaf bevende stem gesp-oken, riepen ook in Jean in gedachten verzonken voor zich hem allerlei aandoeningen wakker en de heen; voor zijn verbeelding rees het beeld hevigste jaloezie verscheurde zijn ziel. nu op der geliefde vrouw, met haar blauwe, hij dacht aan de twee wezens, vrouw en nu door tranen verduisterde oogen, en hij dochter, beiden zoo teerbemind, die hij in vroeg zich af, waar zij zich nu wel zou Frankrijk had moeten achterlaten. bevinden, te midden van allerlei moeielijk- Wat zou er van haar worden? heden en gevaren, arm en verlaten en Wie zou haar ondersteunen in haar strijd onteerd door het vonnis, dat haar van tegen odgeluk en armoede, en zou Helena haar echtgenoot scheidde, daarin staande kunnen blijven? Zou zij Hij dacht ook aan Gabriellc, zijn aan- langer kunnen wachten, dan Louise Morai- vallig, onschuldig kind, dat hij nooit zou nes. de arme verloofde van zijn lotgenoot wederzien. En onder zijn schamele plunje zijn meisje als graaf Jan op zijn vrouw. Toussaint had zich niet bedrogen. Het Louise Moraines was een flinke boeren- begon op 't dek levendig te worden, en dochter met donkere gelaatskleur en levendige men hoorde haastig heen en weer loopen >ogen, slank en vlug in haar bewegingen van matrozen en soldaten, waartusschen -i 1 tijd vroolijk en opgewekt, en die op acht- nu en dan de korte bevelen der officieren ïienj'irigen jeeftijd met haar moeder den klonken, 't Was als de voorbereiding tot kost met naaien op de boerenhoeven ver- een veldslag. De zon rees boven den horizon ieude. Niemand kon iets ten nadeelde van en verguldde de golven wet haar koes- baar zeggen; 't was algemeen bekend, dat terende stralen. Op zijn elleboog geleund I vader, kolonel De Lignères, was sedert rij met Toussaint Vardon verloofd was, en luisterde de vroegere marinesoldaat aan-! jaren dood, haar moeder had zij nooit ge Volgens een telegram uit Zürich aan de Köln. Ztg. heeft de Zwitsersche Bondsraad naar aanleiding van de schending van de onzijdigheid van Zwitserland door Engelsche en Fran sche vliegers den Zwitserschen gezan ten te Londen en te Bordeaux opge- dragen|tegen die schending te protes teeren.; De bladen drukken eveneens den wensch uit, dat de Zwitsersche luchtzone door de oorlogvoerenden zal worden geëerbiedigd. Plaatselijk \lcinvs. Voor Dames- en Kinderkleeding de Firma Taverne De Meere, Hintham er- straat 69, 's Hertogenbosch, het beste adres voor deze omstreken. Deze zaak is ook des Zondags van 10 tot 1 uur geopend. *lleusden, 25 Nov. Van het ingezonden stuk, inzake de Nor maallessen, zal ongetwijfeld Heusden en zijne omstreken met leedwezen kennis nemen. Niet alleen dat de h.h. onderwijzers en de leerlingen daardoor zeer gedupeerd zullen worden; maar ook de gemeente Heusden zou daardoor groote schade worden berok kend. Op elk der dagen toch, dat hier les ge geven wordt, komen een zestal leeraren uit den omtrek onze gemeente bezoeken en doen gelijkertijd hier hunne inkoopenmaar ook een 30 a 40-tal leerlingen komen herwaarts, en brengen allen in meer of mindere mate voordeel aan; ook in opdraoht hunner ge meentenaren. We hopen dat de bevoegde autoriteiten nog zullen doen wat te doen is; opdat het onweer, dat ook vóór enkele jaren dreigde, hier niet zal uitbarsten en verwoesting aan brengen. Werkeloozen, zoowel hier als elders, worden opmerkzaam gemaakt op onder staand bericht, afkomstig uit Druten. De laatste weken vertrokken weer vele arbeiders uit Maas en Waal naar Duitsch land de meeste gingen naar Bottrap, waar bij den aanleg van een kanaal goed geld verdiend wordt. De heer A. ten Have, onderwijzer aan de R. K. jongensschool alhier, is in gelijke betrekking benoemd te Terborg. Een gelukkig oudje, mejuffrouw A. Merkx, die meent recht te hebben op uit- keering van de ouderdomswet, had alle pogingen daartoe in het werk gesteld, zen der dat dit aanvankelijk mocht gelukken. Eindelijk is de zaak weder bj den Centralen Raad van beroep aan de orde gebracht en nu volgde de beslissing, waarbij haar pen sioen werd toegekend, met eene uitkeering in eens van f 102,en dat fortuintje ver kreeg ze toevallig op haren verjaardag. Voor eene eivolle zaal (er waren circa 150 vrouwen en meisjes opgekomen), hiel den de dames Hiïïébrand uit Meppel en de Vos uit Amsterdam een kookavond, in het hotel Concordia, uitgaande van „het Nut". In een volgend nummer volgt een verslag. Aalburg. Toen het vierjarig zoontje van den landbouwer J. Mans met andere kinderen aan 't sleden was, had het 't on geluk van de slede te vallen en zijn beentje te breken. Capelle. Op .Donderdag den 3 De cember a.s., zal de zangvereeniging ,,'tRo- zeknopje" een winteruitvoering geven. Enkele dames hebben in deze ge meente een bedrag van ongeveer f 50, gecollecteerd voor het aanschaffen van wol, om soldatenmutsen te breien. Heiwerken. Vrijdagmiddag reed de heer A. Wink met zijn ar, waarin zijn vrouw en schoonzuster zaten, den Sleeu- wijkschen dijk in. Nabij de mandenmakerij van Koman schrikte het paard en sloeg op hol, met het gevolg dat er iets brak en de voerman met de inzittenden, op den dijk terecht kwamen. Gelukkig bekwam men alleen eenige scheuren in diverse kleeding- stukken en liep het ongeval dus vrij goed dachtig, naar die bekende wisselende ge luiden. Land, zeide hij. En de oogen op den graaf gericht, voegde hij er bij't Is dus bezworen? Bezworen! Alles voor de vrijheid 1 Alles 1 En zij vielen in elkanders armen. Tien minuten later opende een soldaat de deur. Cayenne. Komt! Een oogenblik later weerklonk een kanon schot en deed de wanden van 't schip trillen, en op het achterdek staande, waar- heeD men de beide vrienden gebracht had, zagen zij een aantal rotsachtige eilandjes uit de zee opstijgen. Met hun tropischen plantengroei en bloementooi geleken zij even zooveel bloemperken, terwijl in de verte de blauwe kustlijn in 't fonkelend licht van een tropischen morgenzon op- doemde.Van een derdichtstbij zijnde eilanden steeg een lichte damp in den rozigen zonneschijn op, terwijl een dof schot over de golven weerklonk. 't Was 't kanon der sombere kolonie, dat het saluutschot van 't schip beant woordde. XIV. Het geheim van Suzanna. In de diepste verslagenheid was gravin Helena, nadat het vonnis tegen haar echt genoot geveld was, naar het kasteel terug gekeerd. 't Ongeluk overstelpte haar, de smart was te zwaar voor haar om te dragen, en op drie-en-twintig jarigen leeftijd stond zij alleen op de wereld, met een klein kind, zonder vrienden en zonder goeden raad, zonder geld en zonder hulp! Wat moest er van haar worden Haar af. Het paard werd door den voerman ver volgens tot staan gebracht, en kort daarop werd met hetzelfde paard de gebroken ar naar huis gebracht. 's-Gravemoer De provinciale weg van hier naar Waspik is weder voor alle voertuigen opengesteld, nu men de schade aan de Hooge Brug heeft weten te herstellen. B. en W. benoemden tot ambtenaar ter secretarie alhier, den heer B. Verhoeven te Leonschendijk. Als behoorende tot het le Bat. van het 6e Reg. Inf. zullen de miliciens der lichting 1915, J. Borstlap, M. van der Dus- sen, A. Faro, J. A. Kerst en J. Rutters, op 15 Dec. a.s. worden ingelijfd. Volgende week Woensdagmiddag zal in een der lokalen van de openbare lagere school alhier eene openbare les worden ge geven, in het bereiden van goede en goed- koope spijzen. Onze vrouwen en meisjes worden tot eene goede opkomst aangespoord. kaatsheuvel. Toen j.l. Maandag de landbouwersknecht M. V. met behulp van een ladder hooi voor de koeien wilde gaan halen, schoof deze zoodra hij halver wege gekomen was onder zijn voeten uit. 't Gevolg daarvan was, dat hij van een ta melijke hoogte op den vloer terecht kwam. Gelukkig kwam hij, ondanks de tobben en stroosnijmachine die er stonden, met lichte kneuzingen en den schrik vrij. Dezer dagen geraakte de voerman B. te Loonschendijk, tusschen twee karren bekneld. Hij liep daardoor een erge been wonde op en moest in huis gedragen wor den. Voorloopig werd hij verbonden door den heer H., die hiermee blijk gaf van 't nut, dat aan 't regelmatig volgen van een verbandcursus verbonden is. Naar om standigheden is zijn toestand vrij wel. IVieuvveiullik. J.l. Zondag was voor de Geref. kerk alhier een blijde dag. Na een vacature van ruim 1 jaar werd ons het voorrecht geschonken weer een eigen Herder en leeraar te ontvangen, in den Weleerw. heer ds. H. de Bruin van Enschede. Des morgens trad voor de gemeente op ds. J. de Bruijn van Oud-Vosmeer, met een bevestigerspredikatie over Hebr. 13 17. Des namiddag verbond ds. H. de Bruijn [zich aan de gemeente, over 2 Cor.-4: 5. Aan het einde richtte ds. De Bruijn zich met enkele woorden tot zijn vader, en voorts tot de kerkeraad, het hoofd der school, afgevaar digden der zusterkerken, Burgemeester en catechisanten, Jongelings- en meisjesver- eenigingen en ten slotte nog tot de gemeente. Namens kerkeraad en gemeente werd de nieuwe leeraar toegesproken door de ouder ling W. H. van Helden, en daarna Ps. 1343 toegezongen. Nederhemert. Bij de gehouden drijfjacht op de goederen van baron van Wassenaer van Nederhemert, werden niet minder dan 54 hazen neergelegd. De meeste werden op het Eiland geschoten. In den nacht van Zondag op Maan dag heeft een hond of eenig roofdier danig in de kippenhokken huisgehouden. Bij den heer P. Smits werden 11 en bij mej. de Wed. A. v. d. Vlie 8 kippen vermist. Raamsdonk. Op de bij P. Boons gehouden vergadering van het veefonds, werden herbenoemd als bestuurslid de heeren B. de Bont, E. de Wit, P. van Strien en D. Konings. Werd verder besloten de hoogste klasse a f 280,te doen vervallen. Sleeuw|)k. Woensdag a.s. des avonds ten half zeven, zal in de Geref. kerk een dankstond voor het gewas worden ge houden. "Vrökoeve-Cappel. Bij besluit van heeren Ged. Staten dezer provincie, is de rekening van ontvangsten en uitgaven van deze gemeente over het jaar 1913 goed gekeurd. Naar wij vernemen, nemen aan het herhalingsonder wijs aan de o. 1. school al hier 6 personen deel. Ds. Brummelkamp, predikant der Geref. gemeente, is thans in zooverre her steld van zijn ziekte, dat hij a.s. Woensdag zijn catechisaties weer hoopt te geven. Gaat dit goed, dan zal hij weldra ook voor zijn gemeente kunnen optreden. kend en burggraaf César de Marcilles liet niets van zich hooren. Zonder twijfel ge loofde hij aan de schuld van den graai en aan de medeplichtigheid van Helena 1 Ze was dus door allen verlaten 1 De koorts, pas met moeite onderdrukt, verhief zich opnieuw, en twee lange maan den zweefde de ongelukkige tusschen leven en dood, en riep in ij lenden waanzin om haar echtgenoot. Haar toestand was inder daad verschrikkelijk en hoe donker de hersenschimmen, hoe zwart de voorstel lingen mochten geweest zijn, waarmede zij in den nacht van den vijfden October haar verbeelding geplaagd zag, de ruwe werkelijk heid overtrof haar verre. Slechts ééne was haar trouw gebleven en maakte in het verlaten kasteel met onwankelbare toewijding, zonder het voor beeld te volgen der andere bedienden, die, als ratten het zinkende schip, de ongeluk kige vrouw in haar ongeluk verlaten hadden, die ééne was Suzanna Robin. Zonder fwijfel had zij haar meesteres hartelijk lief, en gaf die liefde haar de kracht en den moed om m die moeiefijke omstandigheden aan haar dienst trouw te blijven, maar bovendien hield een mach tige herinnering haar aan het kasteel ge- bond^, en die maakte haar sterk om de grootste moeielijkheden te boven te komen. Suzanna was van boerenafkomst, en dit verklaart veel in haar houding, want kan men haar berispen waar zij sedert jaren geld' poogde over te sparen om in haar ouden dag onafhankelijk te kunnen zijn? Zij wist, dat zij niet altijd jong blijven zou, en toch bleef zij in het verlaten, door 8chuldeischers bestormd kasteel, bij haar tot armoede vervallen meesteres, voor wie zij haar laatste spaarpenningen ten offer bracht. Want zoo ver was 't reeds gekomen, en zonder aarzelen had zij de hand aan den ploeg geslagen en wist de gravin nog Het aantal uitgeweken Belgen is thans geslonken tot 16, waarvan 11 perso nen verblijf houden te Lob begat bij den heer Oerlemans, terwijl de andere 5 nog steeds de woning hebben gehuurd vau den Secretaris. Het is te voorzien, dat deze de wintermaanden zullen overblijven. Zij drij ven geheel hun eigen huishouding. W(jk. Door den plolseling ingevallen Winter, is al het vee, dat zich nog in de weilanden bevond, op stal gehaald. In sotn- mige weilanden was nog overvloed van g as, zoodat deze plotseling ingevallen winter, den boer ook al geen voordeel brengt. In den handel met vette varkens komt meer levenmen besteed thans 33 a 34 cent per pond, schoon gewogen. Waspik. Tot leden van 't kiescol lege zijn herkozen de heeren Ant. Pruis- sers Az., Jakob de Geus en L. Pruissen lz. kerknieuws. Heusden. A.S. Donderdagavond om half zeven, hoopt den Weleerw. heer ds. Akkerhuis te Sleeuwijk, in de Geref. kerk alhier voor te gaan in het dankuur voor den oogst. Verslag van het verhandelde in den Raad der gemesnte Wijk c.a., gehouden den 19 November 1914. Afwezig de leden: A. v. d. Beek, C. B. Vos en W. Rlijenberg. De Voorzitter opent de vergadering, waar na de notulen der vorige vergadering wor den gelezen, onveranderd goedgekeurd en daarna geteekend: Aan de orde is: 1. Vaststelling der gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1915. De Raadsleden worden in de gelegenheid gesteld tot het bespreken der algemesne strekking. Niemand het woord verlangende, wordt overgegaan tot de behandeling der posten afzonderlijk. Geene discussiën hebben plaats, weshalve de begrooting zonder bedenkingen wordt vastgesteld. In ontvangsten op: f 18596,20. Ia uitgaven opf 18596,20. 2. Vaststelling der begrooting van de af- deeling Aalburg. De begrooting wordt post voor post be handeld. Geene bezwaren of bedenkingen worden geopperd en geene discussiën hebben plaats. De begrooting wordt daarna met alge meene stemmen vastgesteld: In ontvangsten op: f 3660,64. In uitgaven opr f 3660,64. 3. Benoeming van een lid der commissie tot wering van schoolverzuim. Met algemeene stemmen wordt benoemd de heer J. Mans, aftredend lid. 4. Goedkeuring van bestek, teekening en voorwaarden der openbare school te Aal burg met onderwijzerswoning. De,| Voorzitter brengt voormelde stukken ter tafel. Met eenparige stemmen worden voor melde bouwkundige stukken goedgekeurd, en voorts besloten over te gaan tot den bouw eener nieuwe openbare lagere school met onder wijzers woning te Aalburg en daarvoor aan te vr gen de maximum sub sidie, bedoeld bij artikel 53 der Lageron- derwijswet. 5. Graafwerk Korenzand en Ebbe. De Voorzitter stelt voor om de sloot langs het Korenzand en de Ebbe en de buiten- passen der aangrenzende eigenaars uit te diepen, daar na uitvoering dier werkzaam heden dan steeds water in de sloten zal zijn, tengevolge van het aanbrengen van een nieuwe sluis door het Rijk, nabij de rivier de Maas. Na eenige besprekingen wordt besloten de beslissing dior werkzaamheden te ver dagen en te onderzoeken of de aangrenzen de eigenaars bereid zijn tegen te graven. Verder is nog ingekomen een verzoek om ontneffing van den aanslag in deu hoof- delijken omslag en de hondenbelasting. Be sloten wordt hierop afwijzend te beschikken. Niets meer aan de orde zijnde, en nie mand meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering. met een schijn van welvaart en gemak te omringen. Herhaalde malen was zij ten huwelijk gevraagd, daar vele pachters uit den omtrek gaarne de flinke deerne tot vrouw hadden gehad, maar zij bedankte den een na den ander en lachte hen in 't gezicht uit. Ik heb het goed, zeide zij dan, waar om zou ik veranderen? Maar als zij het zoo goed had, en van geen enkelen min naar wilde weten,flwas dat dan misschien omdat zij een geheime liefd» in haar hart koesterde, waaraan zij in stilte leed en die haar belette aan een anderen minnaar een gunstig oor te leenen? Zou, nu niemand een plaats in haar hart kon veroveren, die plaats misschien al ingenomen zijn? En door wien dan N u, dat is niet moeie- lijk te raden, want 't is onmogelijk, dat een meisje als Suzanna jarenlang kan leven in de nabijheid van een man als graaf Jan de Marcilles, met wien zij als 't ware opgevoed was, zonder dat zij een vurige liefde voor hem opvatte Zij hadden als kinderen gespeeld en getwist, en grooter geworden, had de jonge graaf haar ook de wangen gestreeld of een onschuldigen kus op 't reine voorhoofd gedrukt, maar nooit was een enkel woord van liefde tusschen hen gewisseld. Graaf Jan behandelde en beschouwde Suzanne als een lid der familie en deze zag tot hem op als tot een God, dien zij in stilte aanbad, zonder dat emand. iets van haar vergoding wist. Toen hij trouwde, had zij een oogenblik van diepe smart gekend, maar in haar hart hem gelijk gegeven. Zij wist dat de jonge gravin zijner waardig was, en» at het haar grootste geluk zou zijn in zijn nabijheid te kunnen leven, hem dagelijks te zien, en te spreken en dat een scheiding haar ontuitsprekelijk zwaar zou vallen. Beide veroordeelden brandden van ijverbonsde zijn hart van verontwaardiging, zucht en La Brèche was even verliefd op woede en spijt. (Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1914 | | pagina 2