t erinist: Zwart-Bonte flokkeling, Bekeudiiiaking. HET NIEUWSBLAD Onderlinge Credietvereeniging Firma HJ. REEKERS, Rijwielhandel ,4. i'. IlllJlAËL Agent der Gazelle, Simnlex en Burgers Rijwielen, H.H. "Veehouders GORBETT WILLIAM BIETENSNIJDERS. Hooistraat, W. Timmermans Zonen üitper L. J TORMAN, Hensden, Vulkachel?, Potkachels ea fijn gelakte Haardkachels, Bentalls en Corbett Williams Beetwortelmolens zoekt voor de geheele Langstraat en het Land van Heusden, V ertegen woordiger. Maakt bekend: te DORDRECHT. KantoorGroenmarkt 76. Ijzerhandel, GORINCHEM. Tegelplaten en verdere Winterartikelen, enz. Verder voorhanden alle soorten Onderdeelen en Banden. N.B. Opruiming van een partij Michelin-Banden VEEVOEDERKETELS. Correspondentschap Eerste Klasse der Nederlandsche Bank, HGEZOIDEM. Heusden. Naar wij vernamen znllen de Rijks normaallessen teTilburg, Waal wijk,Geer- truidenberg, en HeusdeD 1 Mei 1915 worden opgeheven en zal een nieuwe inrichting op breederen grondslag te Waalwijk verrijzen. Een 40 tal onder wijzers zullen daardoor hun arbeid moeten neerleggen en voor velen, die zich bij de opleiding verdienstelijk maakten, is dit zeker een pijnlijke zaak. Ook voor onze gemeente is deze onver wachte wijziging niet met een enkel wuord goed te praten. Dat tegenover de hoogere examen-eischen de regeering naar verbeterde opleiding streeft, mogen we niet misprijzen, maar Heusden had toch, dunkt ons, door zijn ligging in aaumeaking mogen komen voor een in richting als nu te Waalwijk zal verrijzen. Men zegge niet, dat het leerlingental afnemend was, want stellig zou de trek uit verschillende dorpen zoo aan deze als aan gene zijde der Maas hierheen geleid zijn, indien onze gemeente het voorrecht van een dagnormaalschool ware toegedacht. Thans ligt, verbeelden wij ons, inzake opleiding voor onder wijzer, isolement voor een welvarende streek in uitzicht en 't spijt ons, dat dit niet is verhoed. Gaarne brengen wij een eeresaluut aan de school, waaraan tal van jonge lieden een eervolle positie in de maat schappij danken en die nu 't lot van vele zuster-inrichtingen in den lande deelt, n.l. te moeten wijken voor andere tijden, andere inzichten. Itliinenland. Men schrijft ons: Zooals bekend is heeft het Konink lijk Besluit van 3 Aug. 1.1. bepaald, dat de Directie der Rijkspostspaarbank de terugbetaling van aangevraagde gel den langer dan 14 dagen, desnoods tot 6 maanden toe, kon uitstellen. De Directie heeft van die bevoegdheid slechts een matig gebruik gemaakt en, waar het noodig was, de terugbetaling zeer bespoedigd. In verband hiermede werd door postambtenaren dikwijls aan inleggers, die een spoedige terugbe taling wenschten, den raad gegeven de reden van de aanvra tg aan den Direo teur der Rijkspostspaarbank mede te deelen. Aangezien in de tegenwoordige tijds omstandigheden aan elke aanvraag we der, zooals vroeger, binnen een paar dagen wordt voldaan, is het volkomen onnoodig in een schrijven aan den Directeur der Rijkspostspaarbank de reden van de aanvraag te melden, wes halve aan de postambtenaren verzocht is het geven van bovengenoemden raad in het vervolg achterwege te laten. De auditeur-militair bij den Haag- schen Krijgsraad vorderde Vrijdag tegen den korporaal J. W. van der Meulen van het 31e landweer-bataljon die bij eene velddienstoefening onder Rijswijk in den avond van 29 September bij ongeluk den landweerman Bovet met een scherpe patroon doodschoot, terzake van het veroorzaken van dood door schuld, 3 weken gevangenisstraf, gelijk staande aan de preventieve hechtenis, met degradatie. De Krijgsraad daarop uitspraak doen de, sprak bekl. vrij van doodslag door schuld. Naar ons wordt medegedeeld, heeft het hoofdcomité het voornemen de eer ste zending van de verwarmingsgordels te doen plaats hebben in het begin van December. Het comité hoopt daarom, dat allen, die aan dit goede doel medewerken, door spoedige afwerking der gordels en het tijdig inzenden tusschen 27 en 30 November adres mevrouw A. W. van der Voort Metman, Gasthuissingel 8, Haarlem de uitvoering van dit plan zullen bevorderen. Naar men verneemt, zullen de dienst plichtigen van de lichting 1915, die op 15 December a»s. worden ingelijfd, niet in de garnizoenen, doch in de depóts worden geoefend. De „Tel" meldt: Nadat uit Bergen twee geïnterneerde Duitsche officieren zijn ontvlucht, is aan de te Groningen geïnterneerde Engelsche officieren hun eerewoord teruggegevenzij zullen voortaan niet meer, zooals tot nu toe, in hotel of eigen woning mogen vertoeven, doch worden in een speciaal voor hen inge richt gebouw gehuisvest. Nader verneemt het blad uit Gro ningen, dat het beperken van de vrij heid van beweging der geïnterneerde Engelsche officieren geen verband houdt met de ontvluchting der Duit sche officieren uit Bergen. Het besluit is genomen naar aan leiding van een verzoek van de Engel sche admiraliteit, die de wenschelijk- heid uitsprak, den geinterneerden offi cieren minder vrijheid van beweging te geven. De minister van Landbouw, Nijver heid en Handel heeft hepaald, met in trekking van een vroegere beschikking, dat de maximum boter-prijs voor bin- nenlandsch gebruik voor den verkoop en gros gedurende het overblijvende deel van de maand November zal zijn f 1.45 per K.G. bij verpakking in wit- fust van 50 K.G. Bij verpakking in wit-fust van 25 K.G. kan de prijs ver hoogd worden met 1 cent per K.G. Bij verpakking in eikan fust van 20 K.G. kan de prijs verhoogd worden met 5 cent per K.G. De detail-prijzen van boter worden per K.G. in maximum bepaald op 20 cent boven de voorgenoemde engros prijzen. Voor speciaal verpakte boter kan een verhoogde prijs worden toegestaan in overleg met het Rijks Centraal Bureau tot uitvoer van boter, Buitenhof 42a, 's-Gravenhage. In de zaterdagnamiddag te Amster dam gehouden algemeene vergadering van de Zuiderzeevereeniging heeft naar de N. R. Ct. meldt, de voorzitter, mr. G. Vissering, medegedeeld, dat hem ter oore is gekomen, dat de indiening van een wetsontwerp tot gedeeltelijke drooglegging van de Zuiderzee een van de eerste daden zal zijn van de re geering om het economisch leven weer te herstellen. Door aen N. W. storm, die geduren- den den laatsten tijd heeft gewoed, waren op het badstrand te West- en Oostkapelle 9 mijnen aangespoeld. Deze gevaarlijke projectielen werden door de kustwacht bewaakt. Door de militaire autoriteiten werd besloten de mijnen te laten springen. Vrijdagavond werd zulks den inge zetenen bekend gemaakt; daarbij werd een ieder die binnen den kring van 400 meters van het strand woont aan geraden zijn huis te verlaten. Tevens werd nog verzocht de ramen en deuren der huizen open te zetten. Voldoende aan dit verzoek vertrokken velen uit de gemeente naar het naburige Aagte- kerke, of elders. Vooral de hier ver toevende vluchtelingen zag men vroeg hun tijdelijk verblijf verlaten. Het was voor de meest°n een dag van angst en spanning, vooral voor de bewoners aan den zeekant. De genomen voorzorgs maatregelen bleken uitstekend te zijn. Het een donderend geluid liet men de 4 mijnen springen, waarbij aan de aan zee gelegen villa's en pensions ernstige schade werd toegebracht. Even eens werden enkele huizen in het dorp beschadigd. De stukken steen en hout en projectielen der mijnen vlogen over het dorp heen. Het pension „Zonneduin", gelegen aan den voet van de duinen, alwaar enkele meters van die plaats verwijderd een mijn lag, heoft wel het meeste te lijden gehad. Behalve vernieling van alle ruiten en pannen is het huis in wendig zwaar beschadigd. Eveneens is aan het strandhotel veel schade toege bracht, ook werd nog veel schade be rokkend aan de paalhoofden en bazalt- glooiing der zeewering. Velen waren naar de zgn. „Hooge HiP' gegaan om de uitwerking te zien van het springen der mijnen. Men deelt ons mede, dat Nederlan ders, die zich naar België wenschen te begeven, daartoe, behalve een door eenen Duitschen consulairen ambte naar geviseerd buitenlandsch paspoort nog bovendien voorzien moeten zijn van eene door dien ambtenaar af te geven verklaring nopens doel, plaats van bestemming, tijdstip en duur der reis. Belgen moeten voor eane reis naar hun land eveneens deze verklaring be zitten, doch hebben in plaats van een paspoort een door eenen Duitschen consulairen ambtenaar afgegeven legiti matiebewijs noodig. Zaterdagavond tegen half negen zijn de twee laatste wagens van den goede rentrein van Utrecht naar Zwolle nabij het station Harderwijk ontspoord en omgevallen, waardoor de hoofdlijnen waren versperd. Een petroleumtank- wagen is grootendeels leeggeloopen, terwijl een andere wagon, met lijnkoe ken eerst ontladen moest worden om de lijnen weer vrij te krijgen. Het on geval gaf groote vertraging aan de lo- kaaltreinen en de sneltreinen uit en naar het noorden. De laatste trein naar Zwolle kon evenwel met twee uur ver traging om één uur 's nachts vertrek ken. een geldleening of.leeningen van 275 millioen en tot voorziening in de mid delen tot dekking en rente voor aflos sing dier leening of leeningen de hee- ren Van Deventer, Fock, Visser ran IJzeudoorn, Bogaard en de Geer. Als gevolg van de geconstateerde fraude met militaire verlofpassen en vrijbiljetten is bepaald, dat aan de sta tions aan afzonderlijk reizende militai ren beneden den rang van onderofficier alleen een plaatskaart mag worden ver kocht, wanneer zij in het bezit zijn van een marsorder, verlofpas of permis siebiljet, die steeds op verlangen aan het controleerend personeel moeten ge toond worden, Waterhoogte Heusden. Hoog Water. 20 Nov. 1.39 M. 21 1.35 22 1.08 23 1.09 u Laag Water. 1.09 xM. -j- N.A.P. 1-04 0.94 0.79 Waterhoogte Maastricht (brug) 23 Nov. 0.18 M. beneden 0. 24 0.10 WATERHOOGTE KEULEN (11 u. v.m.) 23 Nov. 2.76 M. boven 0. 24 2.44 Marktberichten. 's-Boseh, 20 Nov. Op de heden gehouden veiling werden aangevoerd 4366 gegaran deerd versche inl. hoender-eieren, waarvoor werd besteed van fl.57 tot f 1.60 per K.G. Advertentiën. Voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden bij het overlijden van onzen geliefden Echtgenoot en Vader, betuigen wij bij dezen onzen hartel(|ken dank. Wed. C. C. ZWETS en Kinderen. Raamsdonk, 25 Nov. 1914. door A. M. RIJKEN, Loonschedijk. Goed ingevoerde Sigarenfabriek, met prima fabrikaat, van af f 15,p. m., een goed ingevoerden Brieven met volledige inlichtingen, onder lett. B, Boekhandel L. J. VEERMAN, Heusden. Men schrijft uit Vlaardingen aan het N. v. d. Dag In verband met het verbod van den uitvoer van haring uit Engeland, is aan eenige handelaars uit neutrale staten, die voor zaken aldaar vertoef den, verzocht ten spoedigste te ver-1 trekken. De afdeeling van de Tweede Kamer hebben gekozen tot voorzitters de hee- ren Eland, Rink, Patijn, Duynstée en de Savornin Lohman. Benoemd zijn tot rapporteur over het wetsontwerp tot het aangaan van Geregelde Stoombootdiensten van Heusden en omgekeerd. Van Heusden en van Amsterdam Maan dag, Woensdag en Vrijdag, 's nam. 4 uur, uitgezonderd Zondags. Aankomst aan beide plaatsen den daarop volgenden dag, voorm, Plaats van afvaart te AmsterdamKlo veniersburgwal. f Van Heusden op Maandagmorgen naar Gouda, Waddingsveen, Boskoop, Gouwsluis, Alten, Oudshoorn, Woubrugge, Oude Wete ring, Hillegom, Bennebroekerbrug, Haarlem, SpaarndamJS Krommenie, Alkmaar, Zaan dam en Wormerveer. Vrijdagmorgen naar Gouda, Waddings- vren, Boskoop, Alfen, Gouwsluis, Tei Aar, Nieuwveen, Vrouwenakker, Uithoorn, Ouderkerk a. d. Amstel, Zaandam en Wor merveer. Van Zaandam Dinsdag en Donderdag voorm. 10 uur. Bovenstaande diensten allen Directie W. Defais, Amsterdam en J. B. Verschure, 's-Bosch. t Goederen voor Delft, flaardlngen, Scniedam, Den Haag worden aangenomen Dinsdags te 's-Gravenhage Donderdags, ligplaats, Trekweg tegenover Beerhavestraat. Agenten te 's-Hage De Korte en Scheurs, Zieke 27 en 28. Intormatiën van bovenstaande diensten in te winnen bij B. VAN KUIJK, Wilhel- minaplein te Heusden. Deze diensten zijn vrij van veergeld. DE COMMISSARIS DER KONINGIN IN DE PROVINCIE NOORD-BRABANT, Dat het Verslag van de Staatscom missie voor de Arbeidsvoor waarden der Rijkswerklieden in den Boekhandel verkrijg baar is gesteld, tegen den prijs van 25 eent per exemplaar. 's-Hertogenbosch, den 18 Nov. 1914. De Commissaris der Koningin voornoemd, A. VAN VOORST TOT VOORST. voor het Land van Hensden en Altena, Beneden Langstraat en Bommelerwaard. heeft een groot aantal abonnés op alle plaatsen gelegen in bovengenoem de streek en is iu Heusden, Wijk, AaU burg, Veen, Andel, Werkendam, A Im ker k, Nieuwendijk, Meeuwen, Bussen, Babiloniènbroek, Eethen, Brongelen, Genderen, Sprang, Vrijhoeve- Cappel, 8-Grevelduin-CapelleRaamsdonkfveer '8-Gravenmoer enz. enz, het MEEST gelezen Blad. DAAROM: de Courant voor H. H. ADVERTEERDERS. 1 raagt conditiën DE DOR DRECHTSCHE Opgericht 1 October 1871. Geplaatst Maatschappelijk Kapitaal 2,500,000, Reserve 275,265,53. Extra Reserve40.882.71V9. Commissarissen A. JLebret, A. J. A. de Bosson, Mb. L. W. A. Colombijn Mr. J. Salomonson en C. J. J. Yerbroek van Nieuwbeierland. Directeuren: C. Yriesendorp Jz. en F. F. Prager. VERLEEMTCREDIEf op Hyootheek, onder Borgstelling of andere Zekerheid, tegen blliyke rente zonder by berekening van provisie of administratiekosten. NEEMT (BELDEN a DEPOSITO 37s pCt. met een dag opzegging. 4 n n twee maanden 4V4 drie maanden Verhuurt SAFE XOHETTEN in haar brand- en inbraakvrije kluis. Ontvangen de nieuwste modellen en verdere EA^t DOOI! IV ARTIKEL EN. Flinke sorlecritig;. La;ie, doch vaste prijzen. Eerste klasse JKmailleerinrictating. Inruilen e Werkuren. Beroemde Michalin Banden f 5.50. Emailleeren van een Rijwiel f 4.— zonder garantie, f 3.91». Alleenverkoop voor Gorinchem en Omstreken van Overtuigt van de enorme verbetering. Steeds voorhanden: BENTALL's BIETENSNIJDERS, BIETENV0BKEN met ver zwaarde tanden, BIETENSPADEN, BIETENMESSEN. gevestigd teD kantore van t© Waalwijli, Kassiers en Commissionairs in Effecten. Openen Rekening-Courant tegen billijke conditiën. Buitenlandsche Wissels, Coupons, vreemd Bankpapier en Muntspeciën worden steeds tot de hoogste koersen uitbetaald. Wissels en andere waarden op 't Buitenland worden ten biilijkste gefourneerd. Kantoor-uren op alle werkdagen van 9 tot 6 uur, voor Correspondentschap der Nederlandsche Bank van des voorm. 9 tot des nam. 1 uur. W ERKENBAM. De zetting der boter ie deze Keek op de markt 75 etz., in de winkel* dut 80 ets. per half kilo. Eieren f 2.60 de 26 itukt. SLEEWIJK. Be zetting der boter bedraagt 80 et per half kilo en die der eieren f 2.80 de 26 itukt. OOSTERHOBT, 23 New, Boter f 1,60 a 1,68 per Kg. Eieren f 0.36 en 0,40 de 4 ttuks. BESOOIJEN23 Not. Be prijt der Boter wat heden f 1.53 1.58 per Kilo. Aangevoerd 150 K.O. Eieren 8 a 9 et. per ttuk. OORINCEEM, 23 Nov. Op de veemarkt waren aan gevoerd 224 runderen, 13 nuchtere kalveren, 42 vette varkens. 93 biggen, tehapen en lammeren. Be prijzen waren als volgtzware kalf koeien f 240 280, kalfvaarzen f 140 a 190 guiste vaarzen 130 a 160 melkkoeien f 160 a 240 twee-en-een-half jarige osten f a ander half-jarige f 90 a 120, pinken f a graskalveren f 40 a 70 nuchtere ƒ12 a 18, schapen f a lammeren f - a biggen f 6 a 12. per ttuk. Vette varkens a cent per half kilo. ROTTERDAM., 23 November. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 1322 vette runderen, 1546 magere dito, 665 vette en graskalveren, 344 nuchtere kalveren. 2581 schapen of lammeren, 1261 varkens, 206 biggen. Be prijzen waren alt volgt: runderen \e kwaliteit 84 Ie kw 74 cent, kalveren 1 ekw. 110 Ie kw 105 ct. schapen \e kw. 50, 2e kw. 40 et. vette varkens 62 a 65 ct. licht soort 50 et. per kilo. Nuchtere fokkalveren f 18.a 28.idem voor de slacht f 9.— a 16 00 Biggen f 0.90 a 1.10 per week. 3SU n 0611 maand Bes Zondags gesloten. A. P. Michaël, Bondsriiwielhrrstrller.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1914 | | pagina 3