In het grootendeel9 gespaaïde St. Yri cntmsgesticht wordt dagelijks voor duizend man gekookt. Aldaar ook hebben de godsdienst oefeningen plaats, waarbij geregeld enkele soldaten van de bezetting aan- w-zig, zijn. De lessen worden hervat aan het vroHgpr bloeiend bisschoppelijk College doch enkel voor buitenleerlingen, en wel in den gespaard gebleven achter- bouw van het Weezenhuis. De in Dendermonde geleden schade wordt oppervlakkig op 80 millioen ge schat. Ongeveer 23000 huizen werden vernield. De meeste burgerlijke gevangenen zijn uit Duitschland teruggekeerd. In de naburige gemeenten zijn de meeste inwoners terug. De hongersnood begint hier en daar tr- nijpen. Zoo verhaalt men, dat te Z( le de bevolking op zeker oogenblik tegen de geringe Duitsche bezetting eeue zeer dreigende houding aannam en dat de overredingskracht van den burgemeester noodig was, om haar tot bedaren te brengen. In de „Bien Public" protesteert een Ge sch industrieel tegen de verhooging van den prijs van gas en electriciteit, en zegt, dat het noodzakelijk gevolg daarvan zal zijn stopzetten van fabrie ken, werkeloosheid, en als voornaamste gevolg, vermindering van het inkomen der stad, wegens het minder ontvangen van belastingen, waarbij dan nog komt onderhoud der werkloozen. l*laat«eIUk üieuws. voor Dames- en Kinderkleeding de Firma Taverne De Meere, Hinthamer straat 69, 's Hertogenbosch, het öeste adres voor deze omstreken. Deze zaak is ook des Zondags van 10 tot 1 uur geopend. Heusden, 28 Nov. Alhier circuleert een adres voor den Wereldvrede, waarop ieder teekent, die het wordt aangeboden. Zou de goede bedoeling succes hebben? We willen het samen hopen. De heer H. J. Ten Have, onder wijzer an de R. K parochiale jongens- o alhier i»otd de heer G. C. Caspaij) ï.-i ais zoudanig benoemd aan de R. K. m. u. 1. o. te Ter borg. De hengelaars klagen steen en been over de schrale vangsten. Er moet over het algemeen weinig visch zijn. Toch wist onze stadgenoot A, ran Sprang Dinsdag met d^n hengel een snoek van 14 pond te b g De hengelaar A. v. S. alhier, J had het genoegen gistersn met den hengel een snoek te bemachtigen van 24 pond. Voor waar een mooi buitenkansje. Op uitnoodiging van het vrouwen comité, onder eere-voorzitterschap van me vrouw Baronesse Sweerts de Landas Wij- boi'ghSmutü te den Haag, z ch ten doel an ilt mie eene Kerstgave te bereiden aan onze m iitaire Grens- en Kustbewakers, zal ook alhier op Zondag a.s. door enkele jonge dames eene collecte gehouden worden voor het aangegeven doel. Als ieder b.v. een gulden zou willen afstaan (aldus de ver spreide circulaire), zal spoedig het doel be reikt zijn. Het spreekt dus van zelf dat niet huis aan huis een offer gevraagd zal worden. Wij bevelen gaarne het edel streven aan. Werkendam. Op uitnoodiging van Mevrouw van Voorst tot Voorst heeft Mevrouw SigmondVan Rossum, alhier, eenige jonge dames uitgenoodigd om in den loop der volgende week eene collecte te houden ten einde aan de grens- of kust bewakers eene kerstgave te kunnen aan bieden. We twijfelen er niet aan, of de dames zullen goed succes hebben, want voor den soldaat, die zich in mobilisatietijd heim te ontsluieren, dat velen ondoordring baar sehijnt. Alexander had veel meer vrijen tijd dan zijn broeder en nam zich nu voor een boek aan te leggen waarin hij met de meeste zorg en grootste nauwlettendheid alles zou verzamelen, wat betrekking had op de zaak van Jan De Marcilles, zijn onschuld aan't licht kon brengen, en het geheele schoone gebouw van den rechter Bazouges, zijn trots en zijn glorie omver zou werpen. En dat werkje verveelde hem niet, maa» werd zijn levensdoel, waaraan hij zich met zijn gansche hart toewijdde en waaruit hij nieuwe kracht putte, om op den ingeslagen weg voort te gaan. Bij hun binnentreden barstte de gravin opnieuw in tranen uit en beiden waren getroffen door den aanblik der arme ver laténe, ^die terstond gevoelde, dat zij ware vrienden voor zich had en voor hen haar hart kon uitstorten. Zwijgend namen zij plaats en de griffier herhaalde op 't gezicht der beide hulpelooze in diepen rouw ge- kleede schepsels bij zich zeiven den eed, dien hij met betrekking tot den kleinen rechter en zijn bemoeizieke vrouw Clara Pitache had afgelegd. Suzanna heeft ons medegedeeld, dat gij ons wildet spreken, mevrouw gravin, begon de notaris, en nu wilden wij u dien tocht besparen. Zijt gij nog altijd ongesteld? Ja, maar toch word ik langzamerhand beter, maar, voegde zij er met de hand op haar borst bij, mijn doodelijke kwaal zetelt daarl Wat zijn uw plannen? Ik wil dit huis verlaten. En waar dan heen gaan? Naar Parijs, het t toevluchtsoord van allen die eerloos zijn en zich voor de blik ken der wereld verbergen moeten. Maar dit is met u toch niet het geval. Wat heb ik te hopen? dit goed be veel opofferingen moet getroosten heeft ieder wat over. Aalburg. Dinsdag 24 Nov. vierden Johannes Mans en Adriana Zijdeveld hun gouden bruiloft. Ze ondervonden vele blijken van belangstelling op dien gewich- tigen dag, die overigens voor de krasse oudjes kalm verliep. 's Gravemoer. Als leden van het Kiescollege bij de Ned. Herv. Gem. zijn herkozen de heeren J. van der Dussen, P. van Gooi en A. Heijblom. Woensdagmiddag werd alhier in een der lokalen van de openbare school eene openbare les gegeven in het bereiden van goede en goedkoope spijzen. Onze vrouwen en vooral de meisjes waren in grooten getale opgekomen om van deze aangeboden gelegenheid te profiteeren. Herpf. De zoo vroeg ingevallen vorst heeft de landbouwers verrast. Het herfst- veevoeder als peeënloof en knolgroen, in 't najaar zoo'n belangrijk voeder, waarmee men hooi voor den winter uitspaart, heeft veel geleden. De graanvoeder was in de huidige omstandigheden dubbel welkom, nu het geven van voldoende krachtvoeder niet mogelijk is. De landbouwers, die hun vee bij koud weer toch al harder moeten voederen, hebben in dezen tijd meer als ooit belang bij een zachten voorwinter, zooals dit de laatste jaren het geval was. Nederheniert. Toen de 72-jarige W. v. d. Zalm zich naar de Rietschoof begaf, zakte hij bij de hooipers plotseling ineen en was een lijk. De man behoorde te Giessendam thuis en was ongehuwd. Meeuwen. Bij besluit van Gedepu teerde Staten dezer provincie van den 19 November j.l. is goedgekeurd de Begrooting dezer gemeente voor het dienstjaar 1915, vermeldende in Ontvangst en Uitgaaf f 8937.33*. Raamsdonkveer. De graan- beurs, hotel A. de Reijer, die in geruimen tijd niet gehouden werd, werd Zaterdag weer gehouden met nogal druk bezoek. Als volgt waren de prijzen Tarwe f 11.75 per 60 K.G. Rogge f 10 75 K.G. Hooi f 18 Er werden maar enkele partijtjes graan aangeboden. MieuwendOk. J.l. Dinsdag nam het hoofd der openbare school, de heer Kool waai alhier, afscheid van zijn leerlingen, wegens vertrek als hoofd naar Almkerk. Ruim 3 jaren heeft de heer Koolwaai de school met liefde en vlijt gediend. Dat z'n leerlingen hem lief hadden en dat de on derwijzeres mej. A. H. IJzebrands, hem alle achting toedroegen, bleek wel in die ure. Woensdag a.s., des avonds ten zes ure, zal in de Geref. kerk alhier, een dank stond voor het gewas worden gehouden. A.s. week hoopt de Weleerw. heer ds. H. de Bruijn, in de Geref. kerk zijn catechisatiën te hervatten. Veen. Ook alhier hebben enkele dames het initiatief genomen, om ook voor onze militairen bivakmutsen in orde te maken. Naar men verneemt, zouden reeds een 20 tal klaar gemaakt zijn, welke voor de strenge koude uitstekende diensten kun- ken bewijzen. Het fanfare-corps „Wilhelmina" al hier, heeft hare repetities weer begonnen, na een rusttijd van circa 3 maanden. De Belgische vluchtelingen, welke naar België zijn vertrokken, hadden dien tijd het lokaal in gebruik genomen. W|jk. Door de gladheid kwam mej. D. te vallen, met het ongelukkig gevolg, dat ze zich zoo ernstig in de zijde bezeerde, dat geneeskundige hulp spoedig verleend moest worden. Openbare vergadering der gemeente Vrij - hoeven-Cappel, op Dinsdag 24 Nov., des avonds om half acht. De Voorzitter is Edelachtb. heerVolker. Afwezig de leden P. v. d. Schans en H. Stam. hoort mij niet meer toe, gedrukt als het is door schulden, die betaald moeten wor den. Als dat zelfs maar mogelijk is. Daar geef ik u de verzekering van. En in Parijs zal ik zoeken mis schien zal ik werk vinden. Gij? Ja zeker, ik bezit niets meer, zelfs mijn schoonbroeder, wiens verblijf mij on bekend is, veroordeelt ons. Niemand kent hem, en wij meenen te mogen aannemen, dat hij zich onder een anderen naam naar Amerika heeft inge scheept. Voor zijn vertrek, kort na de ver oordeeling van den graaf, heeft hij mij in een brief verzocht, de hem toekomende opbrengst van het land over te maken. Per post heb ik hem zeventig duizend francs gezonden, die ik op het land voor geschoten heb; hij heeft mij daarop een procuratie op naam van mijn broeder ge zonden om zijn zaken hier af te handelen. Bij die volmacht was een brief gevoegd, waarin hij mededeelt, dat hij van zijn deel in de erfenis var freule De Marcilles afstand doet, daar hij zelfs geen halven cent daarvan wilde aanraken, en men nooit meer iets van hem hooren zou. Die nalatenschap bedraagt na aftrek van den beganen dief stal, die intusschen veel grooter moet zijn, dan de rechtbank heeft aangenomen, nog meer dan anderhalf millioen. Dit is alles wat ik omtrent de zaak weet, en nu gravin, spreek openlijk, hoeveel houdt gij nog over? Ik zeide het u reeds. Niets! Waarom hebt ge onze hulp niet inge roepen Ik heb al zooveel verplichting aan u j Geloof mij, er bestaan tusschen uwe en onze familie banden, die niet licht ver broken kunnen worden en wij zijn u har telijk genegen. Gri kunt hier blijven, als gij wilt, ik neem alles op mij. De notulen worden onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Aan de orde: Ingekomen stukken. 1. Jlen schrijven van het bestuur der tuchtunie, inhoudende het verzoek om steun te verleenen tot het bestrijden der tuchte loosheid. 2. Een verzoek om iemand te benoemen, die de pensioengelden uitbetaald. B. en W. hadden den gemeente-ontvanger benoemd. Dit werd door den Raad goedgekeurd. 3. Een schrijven van Ged. St., inhoudende goedkeuring tot het aangaan der leening van f 7800. De burgemeester meldt, dat de ambtenaar van den Burg. Stand de vereischte geloften heeft afgelegd. De commissie, benoemd tot onderzoek rekening 1913, heeft deze nagezien en in orde bevonden. Met algemeene stemmen wordt zij aldus vastgesteld. De gemeente-begrooting voor 1915 wordt geraamd op ongeveer f 7190, Bij rondvraag vraagt de heer Oerlemans, hoe het staat met de verkoop van het hak hout der gemeente. Men besloot dit onder de hand te verkoopen, daar het bedrag hoogstens f 4,zou zijn. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. fiturgerlUke Stand. Heusden, van 17 tot 24 Nov. Getrouwd: Albert Suiters, 31 j. weduwnaar van Elisabeth van Zeist en Antonie Maria van den Besselaar, 19 j. De Werken en Sleeuwijk, van 20 tot 27 Nov. Geboren: Aartje, d. v. G. Hanegraaff en A. C. van OorschotCornelia Jo hanna, d. v. J. C. Schoon en M. Paans. Overleden: Neeltje van Drunen, 84 j., weduwe van Jan Hovestad de Keizer. Ingekomen van: Dordrecht, M. E. Bakker; Werkendam, H. Koman en gezin. Werkendam, van 20 tot 27 Nov. Ondertrouwd: Bastiaan van Ber- chum, 24 j. en Klazina Cornelia Visser, 24 j. Getrouwd: Antonie van Herwijnen, 29 j. en Maria Konings, 22 j. Geboren Marinus, z. v. Teunis de Vries en Wilhelmina Mans. Overleden: Cornelis Ippel, 74 j., echtgenoot van Bastiaan Dekker. KinueiiSand. Een verslaggever van het „Hbld." heeft de meening van eenige vooraan staande mannen op financieel gebied gevraagd ten aanzien van de voorge stelde oorlogsleening. Slechts één financier opperde prin- cipieele bezwaren tegen de heffing. De andere financiers waren echter over het algemeen van oordeel dat een „heffing" op dit oogenblik tot de onmogelijkheden behoort. Deze onder de huidige omstandigheden te forceeren zou inderdaad moeten leiden tot een soort van slachting. Maar bijna unaniem was men ook van oordeel dat zoodra het tijdstip daar voor gunstig is m.a.w. zoodra de finan- cieele depressie, die de oorlog met zich bracht voorbij zal zijn en in den geld en fondsenhandel Ie normale toestanden zullen zijn weergekeerd, de thans voor gestelde leening zal moeten afgelost worden uit de opbrengst van een hef fing. „Wanneer een voorstel in die richting door de Regeering was gedaan, zou uit onze kringen daar vermoedelijk geen varzet tegen zijn geweest. Nu echter de Regeering dit niet gedaan heeft zullen wij niet gaan ageeren om haar daarom ten val te brengen. Ik meen dat in dit De gravin schudde het hoofd. Dat is onmogelijk, zeide zij. Ik zou niet gaarne mijn levensonderhoud en dat mijner dochter, zelfs aan mijn beste vrienden willen danken. Mijn ziekte alleen heeft mij verhinderd, mijn lang genomen besluit ten uitvoer te brengen. Gij wilt dus vertrekken? Ja, zonder twijfel! De notaris züchtte. Ik mag mij niet daartegen verzetten zeide hij, maar toch. Neen, 't is beter, dat ik heenga, ik zou hier, waar alles mij aan mijn onschuldig veroordeelden echtgenoot herinnert, van verdriet sterven. Daar zal ik doen wat ik kan, en mij zoo noodig tot de ministers zeiven wenden, want 't is onmogelijk, dat men voortdurend zijn verblijfplaats voor mij verborgen zou houden, en men mij verhinderen zou met hem te correspon- deeren, en door mijn liefde en deelneming hem op te beuren en te troosten. Dat zou al te wreed zijn. Welke hand drukt toch zoo loodzwaar op ons, of is men ook voor anderen even streng? Of kan men aan een vader verbieden nu en dan het woord te richten en in gedachten een kus te zenden aan zijn vrouw en dochter, die hem beweenen, en hem verhinderen haar te belijden, dat hij berouw heeft en tot inkeer gekomen is? En toch behandelt men ons zóó, ons, wien men niets kan verwijten en die voor de misdaad van een ander moeten boeten. O, waar is toch die ander En wat zal hij moeten boeten voor de pijniging die hij ons doet ondergaan! Ik wil dus naar Parijs gaan, en zoo noodig hen, die ons lot in handen hebben, te voet vallen. Ik ben bereid alle vernederingen te dragen, 'om zekerheid te hebben, om te weten te komen, waar hij is, want die onwetendheid is erger dan de dood! tijdsgewricht de regeering vóór alles gesteund moet worden." Dit was ongeveer nog de meest gereserveerde uitlating die we hoorden. Het hoofd van een van de meest be- teekenende financieele instellingen liet zich als volgt uit „Inderdaad is het thans psychologisch het meest geschikte moment om te besluiten tot een heffing. De bezitters van kapitalen zijn nu, onder den druk der tijden week. Wanneer hun nu het exploot wordt beteekend zullen zij dit zonder morren aanvaarden. De executie kan dan tot later worden uitgesteld." Een andere figuur van beteekenis in de financieele wereld liet zich nog meer onomwonden uit: „Ik heb het mijn vrienden en ken nissen reeds gezegd: „jelui zult moeten betalen!" Nu, prettig vonden ze dat natunrlijk niet. Maar de geheele toe stand van het oogenblik is niet prettig. Er was dan ook niet één die ernstige bedenking had. Met één enkelen blik over de grenspalen kunnen ze zich trouwens gelukkig prijzen er zoo af te komen." „Maar", vroeg de verslaggever, „wan neer in de kringen der kapitalisten zelf weinig bezwaar staat tegen het vooruit zicht eener heffing, wat kan minister Treub dan bewogen hebben een leenings- plan als thans ingediend is voor te stellen „U weet, dat de leening na driejaar afgelost kan worden. Weet u wat de minister van plan is? Weet u welke bezwaren hijjthans te overwinnen heeft? Het is toch van een man als minister Treub niet te verwachten dat hij de kapitalen ongemoeid zal laten." „Maar waarom zoo iets dan niet in het wetsontwerp geschreven? In ieder leeningsvoorstel komt een plan van aflossing voor. Als daarin nu eens im peratief werd voorgeschreven „deze lee ning zal in 1917 of 1918 worden afge lost uit de opbrengst eener heffing van kapitalen boven de f 75.000 of f ÏOU.OOO. Ja, dat is inderdaad het ei van Co lumbus. Maar ik herhaal, u weet niet wat de minister van plan is. Hij heeft vroeger ook nog eenige idealen gehad van staatserfrecht in de zijlinies „Het ware toch beter als we nu iets wisten van die plannen 1" „Vermoedelijk heeft de Minister die niet in zijn ontwerp opgenomen om geen verzet uit te lokken. En het nood lot wil, dat daardoor nu juist van den anderen kant de storm is opgestoken. Mijn overtuiging is echter dat deze krachtige bewindsman, die in de afge- loopen maanden aan ons land zulke onschatbare diensten heeft bewezen, dit wantrouwen van zijn geestverwan ten niet verdiend heeft." Dinsdagavond was de heer A. Tak- kenberg rijwielhandelaar te Dordrecht bezig met een zijner kuechts aan het herstellen van den motor van een auto-, mobiel. Door onbekende oorzaak schijnt het benzine-reservoir gesprongen te zijn, althans men verzekerde aan de D.C. dat ongeveer half 12 de buren een knal hebben gehoord. Toen men den geheelen dag geen leven in de werkplaats van den heer T. hoorde, heeft men achterdocht ge kregen en de deur open gebroken. Groot was de onsteltenis, toen men beide personen dood op den grond vond liggen. Bijde zijn vermoedelijk door het ontsnapte gas gestikt. De heer C. A. Bombach, architect te Buiksloot, heeft van zijn uitvinding, om schepen op zee tegen mijnenge vaar te beveiligen, het succes gehad, De notaris veegde een traan af, en de griffier verfrommelde een stukje papier, dat binnen zijn bereik lag. Beiden waren tot in 't diepst hunner ziel geroerd, door die weemoedige, klagende stem. Nu, 't zij zoo, zeide de notaris eindelijk, maar ik eisch een belofte van u! En die is? Gij moet eerst in Mayenne bij mij aankomen, daar kan ik u eenige inlich tingen verschaffen, en de weliswaar zwakke gronden aangeven, waarop onze hoop ge vestigd is. Zijt gij in Parijs bekend? Maar heel weinig, want wij zijn daar maar een enkele maal, en dan nog maar een paar dagen geweest en leefden er heel stil, daar onze beperkte middelen ons dat niet anders toelieten. En dan ook, voegde zij er met een droevig glimlachje bij, dat de herinnering om het verloren geluk om haar lippen te voorschijn riep, we waren zoo gelukkig hier, op het land, want niet tegenstaande onze armoede waren we samen en hadden elkander lief! Wanneer wilt ge vertrekken? Zoo spoedig mogelijkMorgen misschien Goed, dan zal ik u laten halen. Wat zijt gij vriendelijk! Mag ik iets uit het kasteel medenemen? Alles wat gij wilt, de noodige meubelen om daar ginds uwe woning in te richten. Neemt gij Suzanna mede? Ja, maar de schuldeischers bracht zij met moeite uit, en dan Vrees niets. De goede man zeide niet, dat door zijn tusschenkomst een vervolging voorloopig uitgesteld was, en dat hij de schuldeischers voldaan had, om de ongelukkige vrouw de smart van een publieken verkoop te besparen, maar zij begreep hem en reikte hem dankbaar de hand en toen de coupé dat verschillende stoomvaartmaatschap pijen en reederijen zich met hem in verbinding hebbeu gesteld en hem ge legenheid gaven de werking van zijn toestel te demonstreeren. Tengevolge daarvan heeft hij nu aan de verschil lende directies, voor zooverre er tegen het aanbrengen van zijn apparaat nog bezwaren bestonden, omdat de toest *1 hinderlijk was bij het visschen of bij het varen, wanneer het gevaar geweken zou zijn, medegedeeld, dat hij het zoo danig gewijzigd heeft, dat het met ge ringe moeite langsscheeps kan worden opgetrokken en naar verkiezing weer uitgerold. De Nederlandsche Anti-Oorlogsraad heeft naar aanleiding van zijn tot een groot aantal buitenlanders gericht schrij ven, om ook in andere landen decen tralisatie van verschillende vredes- stroomingen tot stand te brengen, van tal van invloedrijke personen uit ver schillende landen reeds bewijzen van instemming ontvangen. De heer T. P. van Dieren te 's-Gra- venhage, heeft aan H. M. de Koningin doen toekomen, een tweetal portretten van personen die door hem zijn behan deld volgens eene, door hem gevonden methode, ter genezing van blindheid. Hij ontving hiervoor eene dankbe tuiging namens H. M. van Haren par ticulieren secretaris. Ook aan de leden der eerste en twee de kamer heeft de heer van Dieren afdrukken van deze foto's doen toe komen, zulks in verband met de actie die thans gevoerd wordt voor de z.g. vrije geneeskunde. De beide gevluchte Duitsche vlieg- officieren hebben aan een kameraad te Bergen geseind dat ze te Osnabrük waren aangekomen. Naar de commandant van het inter- neeriugsdepot, kolonel Lussanet de la Sablonière, van gezaghebbende Du.tshe zijde vernam, zullen deze beide officie ren, die zich aan woordbreuk hebben schuldig gemaakt, voor een raad van eer komen en er is geen sprake van, dat ze weer in het leger treden. Met 1 December zal de binnenland- sche spoorwegdienstregeling ongeveer normaal zijn. Alleen de bekende buiten- landsche treinen loopen niet. Uit den Gelderschen achterhoek zijn een aantal arbeiders in de bouwvakken naar België vertrokken, waar ze door Duitsche aannemers te Brussel aan het werk worden hezet tegen vergoeding van 10 Mark daags, met vergoeding der reiskosten. De Minister van Landbouw heeft tot de burgemeesters een ciculaire gericht, waarin hij zegt, dat het zijn voornemen is op 1 December a.s. de aan de meel fabrikanten gegeven bevoegdheid tot het malen van regeeringstarwe tot tar webloem (gebuild) uit te breiden in dien zin, dat ook wit brood gebasken kan worden. Het wit brood zou dan 1 cent duurder worden, het bruin brood niet. Allooi» tianbestediii^e». 's-Gravenhage, 25 November. Bg de heden door het Ministerie van Waterstaat gehou den aanbestedingen hadden het laagst in geschreven voor: lo. het verbeteren van den IJssel bene den Wijhe (raming f83.000): J. Kraaijeveld en E. van Noordennen te Sliedrecht voor f 78.830. 2o. het uitvoeren van werken tot ver betering van de Boven-Merwede, gemeenten Vuren. Dalem en Woudrichem (raming even later de beide heeren wesjvoerde, door stroomde een gevoel van innige dankbaar heid het gemoed der gravin. Zij stond niet meer alleen op de wereld! Zij was den volgenden morgen vroeg op, en terwijl Suzanna den koffer pakte, en de noodige meubelen, en enkele voorwerpen, waaraan teedere herinneringen verbonden waren uitzocht, ging zij naar het park, om een laatsten blik te werpen op de omgeving, die van zooveel liefde en zooveel geluk getuige was geweest. 't Was een koude, droge winterdag, 's nachts had het gevroren en de hoornen en struiken waren met rijp bedekt, Het gras zag er dor en doodsch uit, twee boeren jongens waren bezig in de stallen, verder was alles doodstil en Marcilles zag er uit als een kasteel waar de dood sedert eenigen tijd zijn intocht heeft gedaan. Met een bedrukt hart en vol verlangen zoo spoedig mogelijk de sombere woning te verlaten, en een nieuw bestaan te be ginnen, besteeg de gravin het wachtende rijtuig. Tegen het middagmaal hield de coupé te Mayenne stil voor een mooi huis, dat geheel den indruk van vroegere grootheid maakte. Mevrouw De Marcilles werd binnen gelaten in een groote met hout beschoten zaal waar een paar schrij vers ij verig werk ten. Een man met welwillend en deftig uiterlijk verscheen op den drempel van 't aangrenzende kabinet, en trad op haar toe met de woorden: Ga binnen, mevrouw de gravin. En toen zij alleen waren voegde hij er bijWees zoo goed deze stukken te tee kenen. Wat wij tot nu toe doen is nog niet veel waard, maar wij zullen de zaken later regelen. En nu legde hij haar in weinig woorden zijn plannen bloot. (Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1914 | | pagina 2