eeu heele lijst bij de socialistische coöperatie. De bekende volksvertegen woordiger Anseele werd kwaad van ergernis en begon de posten te schrap pen, die hem onredelijk voorkwamen. Een oogenblik later kwain een officier met de noodige manschappen en be duidde Anseele, dat hij ook die ge schrapte posten te leveren had en hij gevangen genomen zou worden als hij nog eens zoo brutaal was, rectificaties in hun lijsten aan te brengen. De nood aan brandstof doet zich natuurlijk ook onder de Duitsche militairen gevoelen, maar die weten er wel raad op. Alle houten betimmeringen van de annexen van het Palace Hotel worden op het oogenblik weggebroken en tot tot brandhout verwerkt. In de winkels van Gent is geen enkele kachel of for nuis meer te krijgen. Alles is opge- eischt en naar de loopgraven vervoerd. De paarden gaan eveneens in lange rijen weg en zelfs kalk wordt overal opgevorderd. De onbewoonde huizen worden leeggehaald door het Bureau des Requisitions onder toezicht van Duitsche militairen. De vice-consulaten worden niet ontzien. Verscheidene Duitschers, die vroe ger uit Belgie gevlucht waren, zijn thans teruggekeerd en eischen schade vergoeding van de gemeente. De com mandant ondersteunt deze eischen en dwingt de gemeente tot betaling. Eigenaardig zijn de maatregelen die de Duitschers nemen ter viering van Kerstfeest, dat wel waardig" schijnt te worden. Zoo is b.v. bekend gewor den, dat alle café's den 24sten dezer den geheelen nacht mogen openblijven. Aan een brief uit Rijssel wordt door een correspondent van De Tijd het volgende ontleend „Nu worden we weer aangemaand lot het betalen eener groote oorlogs schatting en alles, wat we hadden, hebben we reeds moeten geven. Het voortdurend bombardeeren kostte reeds vele menschenlevens en richtte groote verwoestingen aan. Kortelings is de binnenstad nog beschoten geweest en de uitwerking was verschrikkelijk. De Nationale-, de Bethume- en Statiestraten zijn bijna gansch verwoest. Dikwijls vlogen de zware granaten dwars door vier muren heen. De open bare gebouwen echter hebben tot nu toe nog niet veel geleden en op het oogenblik is het betrekkelijk kalm. Hoe lang zal dit duren? De troepen staan dicht bij elkander en vaak hooren we het gewone geweervuur, dat de voorposten over en weer op elkander lossen." Omtrent de toestand der Russen in Galicië, deelt de N.R.Ct. mede De Krakausche Czas vertelt, dat de Russen in Gaiicië overal, waar zij komen, de boeren voor zich trachten te winnen. Zij verklaren overal aan de boeren, dat zij den oorlog voeren tegen de Joden, de groote heeren en de pries ters, omdat die de vijanden van Rus land en van het arme Slavische volk zijn. De Russen zeggen dat den boeren geen euvel zal geschieden, omdat de Tsaar de boeren lief heeft. In alle kleine steden hebben de Russen, zoo vertelt de Czas, terstond alle Joodsche winkels vernield en de Joden vervolgd. Wat zij niet wegplunderen, werpen zij op straat voor de armen te graaien. Op het land plunderen zij hoofdzakelijk de landsheerlijke huizen en de pastorieën. In deze woningen betrekken zij dan ook in de eerste plaats kwartier, en eerst wanneer daar geen plaats meer is, gaan zij naar de rijke boeren. Op de groote landgoederen nemen zij het koren weg en wat het Russische leger niet noodig heeft, geven zij voor niets, of tegen een geringen prijs aan de arme bevolking. De Russische officieren ver kondigen in het openbaar, dat na den oorlog de grond die aan den staat, de landheeren en de geestelijken heeft toebehoort, onder de boeren zal worden verdeeld. In vele streken hebben de Russen zelfs kwitantiën uitgegeven op een zeker aantal acres grond, die de boeren later in eigendom zullen krij gen, waarbij ze het bezit van dezen grond terstond kunnen overnemen. Het blad beweert voor al deze beschuldi gingen vele getuigen te hebben. Aldus de Czas, een blad dat de Rus sen vijandig is gezind en daardoor (le zaken eenzijdig en voor de Russen zoo hatelijk mogelijk voorstelt. Wij geven het artikel nochtans weer. Men hoort zeer weinig over de wijze waarop de Russen in Galicië optreden. Uit dit ar tikel van de Czas blijkt nu, dat zij verschillende maatregelen nemen om de landelijke bevolking, die onder het grootgrondbezit zuchte, voor zich te winnen. Den Burgemeester van Belgisch Mid delburg is door vier Uhlanen aangezegd dat binnen veertien dagen alle grachten en slooten moesten worden drooggelegd, hetgeen door den hoogen waterstand vrijwel onmogelijk is. De burgemeester, graaf van Arent- hals woont te Brussel en heeft daar vele voorname Duitschers ingekwartierd. De directie van den Russischen gene- ralen staf verklaart, dat zij zich met het oog op de boosaardige mededeeling over de Russische legers en hunne stra tegische positie, die in de jongste dagen op ruime schaal in Duitschland en Oos- tenrijk-Hongarije zijn verspreid, het haren plicht acht, de Rossen te waar schuwen tegen vooringenomenheid en tegen de onjuiste berichten over de Russische legers, die door de pers van den vijand worden verspreid. Dat de Russische legers een beperk ter front hebben ingenomen is het resultaat van een weloverwogen besluit van de militaire autoriteiten. Deze be perking van het front heeft het gevolg, dat de Duitschers tegenover de Russen een aanzienlijke troepenmacht moeten samen trekken. Bovendien levert zij nog andere voordeelen op, waarvan echter thans in het openbaar geen mededeeling kan worden gedaan om redenen van militairen aard. Een correspondent te Madrid van de Daily Telegraph heeft van Zwitsersche soldaten vernomen, dat Zwitserland de helft van zijn gemobiliseerde troepen macht naar huis heeft gestuurd. Een paar honderd van deze Zwitsers waren naar Madrid, waar zij woonachtig zijn, teruggekeerd. Op dit oogenblik trekken weer groote massa's infanterietroepen door Aken. Zij komen van het Russische front en worden naar Noord-Franarijk vervoerd. Duitsche bladen beweren, dat de Franschen volgens een telegram aan de Madrileensche Imparcial Fes hebben moeten ontruimen en daarbij veel munitie en geweren in handen van de Mooren hebben gelaten. Aan een Duitschen veldpostbrief in de „Köln. Ztg." aangaande den toe stand op de linie SommePy en Sou- ain ontleenen we Het leven is anders vol ont beringen. Des morgens, na een door waakten nacht, een halve kroes koude koffie, een half kommiesbrood, uit rog gemeel gemaakt, en 's avonds, vóór het vertrek uit onze dagstellingen, een pan deksel vol rijstsoep, met een paar homp jes vleesch. Dat is alles. Koopen kan men natuurlijk niets, omdat er geen gelegenheid toe bestaat, en zeker niet in de wouden van Ar- gonne, waar wij nu zijn. De koude fnuikt ons erg, maar het is toch nog uit te houden. Wij wonen vanwege de artillerie en de vliegers in holen, don kere, vochtige gaten, waarvan de bo Iem met een paar handenvol stroo is be dekt. Daar kruipen we op handen en voeten in, en de anderen moeten dan maar over ons hoen scharrelen, als ze er ook in willen. Tentlinnen en dunne, wollen lappen vormen matras of dek. Sedert ik uit Keulen weg ben en dat is nu eenige weken geleden ben ik natuurlijk nog geen seconde uit mijn kleeren en laarzen geweest. Waarschijn lijk zal ieder wel een beetje rheuma- tiek mee naar huis brengenregen en wind, koude, vorst en overdag bodem- looze plassen in het bosch en op de weiden maken ons het leven zuur, maar zij kunnen ons den moed en het vaste vertrouwen niet ontnemen. Wij hebben ons al sedert 14 dagen niet gewasschen. Water is er niet, zelfs niet om te drinken. Vandaag hebben we ijs van de plassen gekookt en ge filtreerd. Vanmiddag zal een van ons wat chocola voor zich en mij gereed maken. Hij heeft een busje cacao van thuis gestuurd gekregen. Wij hebben genoeg te rooken, maar daarentegen hebben we gebrek aan dingen, waar we vroeger nooit om dachten, bv. kaarsen, lucifers, bouil lonblokjes, boter, reuzel en dergelijke dingen. De post komt hier iederen dag even secuur als de veldkeuken en beide worden ze met evenveel spanning ver wacht. Een Berlijnsch blad maakt melding van een brief, welke daar ontvangen is door de ouders van een matroos, die behoorde tot de bemanning van den Duitschen kruiser „Nürnberg". De brief kwam uit Valparaiso en was geschreven daags na den slag op de kust van Chili. „Lieve ouders en zus ters" schrijft de matroos „In den afgeloopen nacht heb ik ter hoogte van Valparaiso den vuurdoop ontvan gen. Twee Engelsche kruisers „Good Hope" en „Monmouth" werden inden grond geboord. De laatste kreeg van ons den genadeslag. Een huipkruiser 6n de kleine kruiser „Glasgow" zijn onbeschadigd ontkomen. Het was wild weer, zooals het daar op de Zuid Amerikaansche kust niets buitengewoons is en toen het reusach tige schip vóór ons zijn rooden kiel toonde en wegzonk, kreeg ik een hui verig gevoel. Enfin, we zijn soldaten en hebben ons werk goed gedaan. Geen man bij ons aan boord werd gekwetst en er was in 't heele eskader maar één op de „Gneisenau". Bijna ongelooflijk niet waar? Heden zijn we te Valparaiso binnengevallen. Geliefden thuis blijft opgewekt en gezond. Wij hebben hier nog veel te doen. Een prettige Kerst mis en U, besten vader, mijn hartelijke gelukwenschen met uw verjaardag. Ver geet uw oudsten zoon maar langzamer hand, maar houdt hem toch af en toe in aandenken. De schrijver dateert zijn brief aan boord van de Nürnberg, bijgenaamd het Spookschip. Uit Antwerpen wordt bericht: Het overschrijden van de grens door hen die daartoe niet gemachtigd zijn, zal worden belet door gebr lik van vuur wapens. De grenswacht is versterkt. Reeds zijn 150 Belgen van de grens naar de stad teruggebracht. De gezonken schepen, die het Bel gische leger voor zijn aftocht voor de dokken heeft laten zinken zijn thans gelicht en door de Duitschers in beslag genomen. Verschillende vonnissen zijn uitge sproken tegen hen, die na het bom bardement geplunderd hebben. Plaatselijk Nieuws. Voor Dames- en Kinderkleeding de Firma Taverne De Meere, Hinthamer straat 69, 's-Her togen bosch, het beste adres voor deze omstreken. Deze zaak is ook des Z ndags van 10 tot 1 uur geopend. Heusden, 24 Dec. In de vergadering van de Tweede Kamer der Staten Generaal van Maandag 1.1. kwam o.m. aan de orde de opheffing van Nor maalscholen voor onderwijzers. We lezen daaromtrent het volgende: He lid Gerhard bepleit verbetering vau de opleiding van onderwijzers. Het lid van den Bergh van Heemstede oppert bezwaren tegen de opheffing van de normaalschool te Geertruidenberg. Het lid Otto vraagt bekendmaking der reorganisatie plannen betreffende het nor maalschool-onderwijs. Het lid Smeenge dringt aan op bekend making der resultaten der met een tweetal dagnormaalscholen genomen proef alvorens met de omzetting der avondnormaallessen in dagnormaallessen voort ue gaan. Het lid Van Vuuren heeft bezwaar tegen de opheffing van 4 gewone avondnormaal lessen in Noord-Brabant en de vervanging daarvan door een dagnormaalschool met ingang van 1 Mei 1915. Het lid ter Laan (Den Haag) stemt in met hst verdwijnen van avondnormaal lessen. Het lid Ketelaar waarschuwt tegen uit stel. De Minister houdt aan zijn voorstel vast. Wel wil hij onderzoeken of in Noord-Bra bant niet nog een tweede school gewenscht is. We betreuren het, dat geen enkel afge vaardigde ook de belangen der normaal school te Heusden bepleitte. Zou, met het oog op het antwoord des Ministers, nu de tijd niet aangebroken zijn om als tweede school Heusden voor te dragen? (Red.) Werkendam. Dinsdag a.s. zai het ensemble Rechter vak in de Nutszaal (Cantine), een uitvoering geven, die tegen entréegeld ook voor burgers toegankelijk zal zijn. Hesojjen. In de Zaterdag gehouden Gemeenteraadsvergadering werd aan A. W. van der Hammer, op verzoek met 1 Jan. a.s. eervol ontslag verleend als onderwijzer. Maandagavond vierden de kinderen van de Zondagschool en van de Bewaar school 't Kerstfeest in de Ned. Herv. kerk. Door lichtbeelden werd de Kerstgeschiede nis en eenige andere verhaaltjes verduide lijkt. Er werden verschillende prachtige kerstliederen door de kleinen gedongen, terwijl nu en dan versnaperingen werden uitgedeeld. Recht voldaan keeiden de kleinen 's avonds laat huiswaarts. Capelle. Zaterdag j.l. werd het haven- en kaaigeld dt zer gemeente ver pacht. De hoogste inschrijver was W. Mo- legraaf, voor de som van f 172, De nieuwe school is zoo goed als gereed. Na de kerstvacantie kan zij in ge bruik worden genomen. Maandag j.l. is aanbesteed het be hangen der pastorie. De laagste inschrij ver was J. J. van der Waals, voor de som van f 112.aan wien het werk is gegund. Het kerkhof van de Ned. Herv. ge meente alhier, zal aanmerkelijk worden vergroot. De hiervoor benoodigde grond zal worden genomen van den boomgaard, behoorende bij de pastorie. 's-CJravemoer- De Prov. Staten van Noordbrabant besloten vorige week tot de oprichting van twee nieuwe waterschap pen: 1. „De Lage weg met de Velden" onder 's-Gravemoer, Waspik en Raamsdonk. 2. „Beoosten der 's-Gravemoersche Vaart" onder 's-Gravemoer, Waspik, Capelle en Dongen. Een en ander kan voor deze streken eene groote verbetering ten goede zijn. Den lsten Kerstdag, des avonds half zes, zal onder leiding van ds. Klumper het Kerstfeest gevierd worden, met welwillende medewerking van de Chr. Zangvereeniging „De Harp", onder leiding van mej. C. Kie len. De toegang is voor iedereen vrij en de ruimte is aanmerkelijk vergroot, aangezien de zangnummers op de „gaanderij" zullen worden uitgevoerd, Raamsdonk- Onder zeer groote belangstelling herdacht de ZeerEerw. heer pastoor A. Frencken, Dinsdag den dag, waarop hij 40-jaren geleden tot priester werd gewijd. Sprang- De langs de huizen gehou den collecte voor de chr.school alhier, heeft circa f 82,-— opgebracht. De heer P. Netten is tot kerkvoogd bij de Ned. Herv. kerk herkozen, die deze benoeming heeft aangenomen. Naar men ons meedeelde, hebben verschillende landbouwers alhier, de melk prijzen met het oog op de stijging der voederartikelen met 2 cent per liter ver hoogd. Zaterdagavond 1.1. kwam de afd. „Patrimonium" alhier, in haar 6e jaarver gadering bijeen, welke op gebruikelijke wijze door haar Voorzitter werd geopend. In zijn openingswoord werd door hem de gedachte met het oog op het naderend Kerstfeest „Vrede op aarde" toegelicht. Door den Se cretaris en Penningmeester werd een goed verzorgd verslag uitgebracht. Da heer Both, alsnu het woord verkrij gend, trad op met het onderwerp: „De Muziek", wat met stillen aandacht gevolgd werd. Door hun afgevaardigde waren de beide te dezer plaatse bestaande jongelingsver- eenigingen vertegenwoordigd, die degroete en beste wenschen hunner.organisatie over brachten. Aan het eind sprak de voor zitter een woord van dank, aan allen die tot welslagen hadden meegewerkt. Deze zeer druk bezochte vergadering, werd door haar 2e Voorzitter B. de Rooij gesloten. Veen. Naar men verneemt, zouden bij verschillende jongelieden het plan be staan, om na Nieuwjaar weder de zang vereeniging, welke enkele maanden ontbon den is geweest, weder op te richten. We mogen hopen dat zij met hunne plannen mogen slagen. Itur^eriyke Stand Heusden, van 15 tot 22 Dec. Geboren: Gerardus, z. v. Nicolaas van Ooijen en Geertruida Johanna Brouwers; Cornelia Jacobus, z. v. Anto- nie Verhoeven en Elisabeth Toepoel; Antonie, z. v. Leendert Sluimers en Maria Kamerman. Overleden: Johanna Maria van Her wijnen, 69 j. echtg. van Machiel van der Beek. DeWerken en Sleeuwijk, van 1128 December. Getrouwd: J. E. Kleppers, 23 j. en W. den Bok, 22 j. Geboren: Gerdina, d. v. A. Versluis eu A. van de Werken; Jacoba, d. v. W. A. Damen en P. C. Ritmeester Dingena Maria, d. v. D. M. van den Heuvel en T. Dekker; Johannes, z. v. C. Pellicaan en P. van der Toorn. Ingekomen van Werkendam, G. G. Versendaal. f» ij txa fei e es 14 a ii t o ii ree h 1 Bleusdeii. Uitspraken van 21 December 1914. Vee laten loopen op weiland: J. B. te Herpt, f 0.50 subs. 1 dag. StraatschenderijA. H. v. d. P, te HaDk, f 15 of 3 dagen. Vee laten loopen op weiland :'S v. E. te Besoijen, f 2 of 1 dag. Rijden met voertuig met vuile wielen: J. v. R. te Genderen en L. L. te Babi- lonienbroek, ieder f 2 of 1 dag. Openbare dronkenschap: H, S. ge domicilieerd te 's-Bosch, en W. V. te Heusden, 3 dagen hechtenis; C. v. E. en J. v. d. P. beiden te Hank, ieder f 5 of 3 dagen. Rijwiel zonder licht: A. v. B. te Heusden, f 4 of 2 dagen. Overtr. Pol. Verord. v. d. Groep Woudrichem, B. N. te Kille, vrijspraak. Overtr. Arbeidswet: W. A. R, te Werkendam, vrijspraak. Overtr. springstierenreglementJ. F. te Werkendam, vrijspraak; J. F. te Werkendam, f 2 of 1 dag. Overtr. Pol. Regl. wegen in Noord- Brabant: J. F. te Werkendam, f 2 of 1 dag. Vee onbeheerd laten loopen C. I. en M. D. te Werkendam, elk f2 of ld. Overtr. Pol. Verord. v. d. Groep Woudrichem: P. W. te Woudrichem, vrijspraak. Overtr. Pol. Verord. van Werkendam G. v. d. S. Bzn. te de Werken, f 10 of 3 dagenG. H. en M. v. d. H. te Dor drecht, ieder f 3 of 2 dagen. Verzet van vonuis d.d. 19 Nov. 1914: C. v. d. P. te Veen, strafrechtelijk ge deelte bekrachtigdeisch tot schade vergoeding ontzegd. I4er k n ïeu ws Aalburg. Bij de Ned. Herv. Kerk alhier, zijn herbenoemd tot Ouderling de heer E. de Graaff en tot Diaken de heer P. Michaël, die beide hunne benoeming hebben aangenomen. 'sdravemoer. Bij de Gereformeer de kerk alhier, is beroepen als herder en leeraar, de heer M. Post te Vlaardingen, candidaat. Capelle. Naar men verneemt, zal de WelEerw. heer ds. Brummelkamp, om ge zondheidsredenen zijn emeritaat aanvragen. Den 7en Februari a.s. zal ds. Koster alhier zijn intrede doen. Nederhemert. Tot Ouderling en Diaken der Ned. Herv. kerk zijn respec tievelijk herkozen de heeren D. Clewitz en H. Straver. Raamsdonk. Naar wij vernemen heeft ds. Nolke van Hattem, voor het beroep naar de Ned. Herv. kerk alhier bedankt. Sleeuwijk. Tot Ouderling van de Geref. Kerk is herkozen de heer G. F. van 't Sant en tot Diaken de heer N. Scheur water. Waspik. 26 December (2de Kerst dag), hoopt de Christelijke Zangvereeni ging „Oefening kweekt Kunst", des 's avonds om vijf uur haar eerste uitvoering te geven in de Ned. Herv. kerk. lliiiueniand. De consul van België te Breda maakt bekend, dat de heer Begerem, Harte- straat, 31a, te Amsterdam, door het Belgische landsbestuur gemachtigd is tot het uitbetalen vau de salarissen en loonen van ambtenaren, beambten en werklieden vau de Belgische spoor wegen, posterijen en telegrafie over November en de voorafgaande maan den. Tevens heeft hij machtiging tot be taling van de pensioenen aan werk lieden en weduwen van de werklieden der sooorwegen. Tot uitbetaling van de loonen en pensioenen van de hier niet genoemde categoriën van beambten is nog geen machtiging verleendbe langhebbenden kunnen te dezer zake een verzoekschrift indienen bij het Belgische ministerie van financiën te St Adresse bij Havre. Deze uitbetalingen zullen slechts ge schieden aan hen, die in Nederland zijn gevestigd; zij die in België wonen, zullen in België worden betaald en het is nutteloos, dat zij hiervoor in Neder land komen. De rede door den Nederlandschen minister van buitenlandsche zaken, jhr. Loudon, bij de behandeling van zijn hegrooting Donderdag in de Tweede Kamer gehouden, was van groote be- teekenis voor de internationale positie van ons land. Reeds wordt het gebeurde in die zitting, waarin de heer Loh man tot de orde geroepen werd, in het buiten land verkeerd uitgelegd o.a. in de „Köln. Ztg." vau 18 Dec. Vau belang is het daarom, de uiteenzetting van den mi nister in haar juiste bewoordingen te kennen. Na zijn dank te hebben uitgesproken voor de waardeering, die de leiding van onze buitenlandsche betrekkingen ia dezen moeilijken tijd vond en de be antwoording van de heeren de Beaufort en Knobel, besloot minister Loudon als volgt: „Dat ik ondanks de meening van de geachte afgevaardigden uit Zwolle en Utrecht thans weinig mededeelzaam zal zijn en mij verplicht acht mij ab soluut te houden bij hetgeen in de Memorie van Antwoord is geschreven, zal de Kamer, ik vrees er niet voor, volkomen billijken. Ik twijfel er niet aan, of dit zal worden begrepen in alle fracties, ook in die van den geachten afgevaardigde uit Utrecht II, wier leider zelf in den laalsten tijd zooveel diplo matieke gaven heeft ten toon gespreid I „De ons omringende oorlogvoerenden hebben volkomen begrepen de positie die Nederland in den oorlog inneemt. Gaarne wil ik dan ook nu aan den geachten afgevaardigde uit Utrecht II mededeelen, dat de bedoelde oorlog voerende regeeringen mij zelfs op meer dan één wijze hebben te kennen ge geven, dat zij die positie niet alleen begrepen maar ook waardeeren. „Naast de regeeringen mag ik ook de voornaamste persorganen in die landen noemen. Vooral iu den laatsten tijd hebben wij van die waardeering blijken ontvangen. Ik maak hierbij alleen een uitzondering voor een zeer kleine minderheid onder de journa listen, mannen, die nu eenmaal niet overtuigd willen worden. Een en ander neemt niet weg, dat Nederland en de Nederlandsche regee ring steeds op hun hoede moeten zijn. Het is niet te ontkennen, dat in om standigheden als de tegenwoordige, in cidenten te allen tijde kunnen voor komen, die zeer groote en zeer beden kelijke afmetingen kunnen aannemen, het is evenmin te ontkennen, dat hoe langer de oorlog duurt des te meer de mogelijkheid tot dergelijke incidenten zich zal kunnen voordoen. Al is dit tot op den huidigen dag nog niet gebeurd, zoo is het toch waar dat, wanneer een neutraal land als hel onze zich bevindt midden tusschen oorlogvoerende mo gendheden op het oogenblik van eeu zoo wijd vertakte conflagratie, er maar weinig hehoeft te gebenren, om de oor logsvlam ook tot ons te doen overslaan. Ik herhaal dan ook wat onlangs de minister van financiën heeft gezegd: dat ons land steeds waakzaam moet zijn. „Onze onzijdigheid is zeer zeker niet een uiting van onverschilligheid of flauwigheid. Een onzijdigheid als de onze vereischt bij het volk karakter; zij vereischt dit bovenal bij dat deel van het volk, dat met de wapenen in de hand gereed staat en steeds wacht om in geval van nood die neutraliteit te verdedigen. „Onze neutraliteit smoort ook niet le individueele sympathie voor den eenen belligerent of den ander; wat zij alleen vordert, is, dat de betuiging dier sympathie in toom worde gehouden! dat het publiek en vooral de pers, zich zelf ia bedwang houden. Nu is het mij een behoefte, van de

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1914 | | pagina 2