55 5 GORINCHEM. OPRUIMING -1 tl geheel e Tan alle Voorradige WINTEIMtÖEDEREN De DIRECTIE deelt mede, dat met ingang Tan 1 Januari 1915 de rentestand der SPAitHBOKK JKN wordt verhoogd van Si l|, tot 4 °L 99 AANVANG Gorinchem, Dordrecht, Gouda. ie ti-i.iJw'i- id, jL. r van de „Ti mes" berekent dat de DuitschOosten- rijkache strijdkrachten aan het front in het Oosten wel niet meer dan ander half millioen man zullen tellen en dit cijfer geeft hem de troost, dat de Russen door hun overmacht ten slotte toch nog wel de baas zullen blijven. Als de Rus sische autoriteiten althans niet hebben „opgesneden" moet grootvorst Nikola- jewitsj toch zeker over een millioen of anderhalf man meer beschikken, en daarom meent de medewerker van de „Times" dat de zegepralen van Von Hindenburg niet duurzaam zullen zijn. Wij kunnen, merkt de deskundige op, niet voorspellen hoe de uitslag van den verbitterden strijd in Polen zal zijn maar hoe teleurstellend het op houden van den Russischen opmarsch voor ons allen ook moge zijn, wij be grijpen, dat de grootvorst voorzichtig deed zijn legers bijeen te houden en den opmarsch naar Krakau niet voort te zetten, terwijl zijn flanken zoo ernstig bedreigd waren. Het denkbeeld, dat de opmarsch naar Krakau had dienen te worden voort gezet wat er ook in Noord-Polen of Galicië gebeurde, is door de harde lo gica der feiten te niet gedaan en het is de verdienste van den Russischen opperbevelhebber dat hij dit feit heeft begrepen en hiernaar handelde. De al gemeen® opzet van den veldtocht eischt dat het Russische hoofdleger niet wordt verslagen, dat de Russische strijdkrach ten niet worden gesplitst. Zoolang dit doel blijft bereikt, doet het er weinig toe of Silezië vroeger of later wordt aangevallen. De tijd strijdt mee aan onzen kant. Elke dag van strijd mat den vijand meer af dan Rusland en zelfs als de opperbevelhebber gedwon gen werd terug te trekken op Weichsel of Boeg, zouden we toch niet van mea ning veranderen dat ten slotte de op permacht van Rusland op het Ooste lijk oorlogstooneel onvermijdelijk is. Uit Brussel wordt gemeld, dat de oorlogshefflng van 485 millioen frs. is ingetrokken. Het „Journal" meldt, dat alle proclamaties, die op de muren in de stad waren aangeplakt, waarbij de oorlogsheffing bekend gemaakt werd, overplakt zijn. Naar gemeld wordt heeft de Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken Brjan, door mid del van den Amerikaanschen gezant Whitlock een vertoog ingediend, waar bij de oorlogshefflng een schending ge noemd wordt van de Haagsche Con ventie. Bekend wordt gemaakt dat de gouverneur generaal van België, ten einde de heffing te vervangen, een be lasting oplegt van 25 frs. per hoofd, aan alle ongehuwde personen boven de 27 jaren. Een Belgische dame, te Parijs aange komen, verklaart dat een Duitsche ma joor haar vertelde dat Brussel geheel ondermijnd is en dat de Duitschers de stad in de lucht zullen doen springen op het oogenblik dat zij genoodzaakt worden, haar te ontruimen, aldus meldt de Daily Chronicle. Zaterdagavond is nabij Sa« van Gent, even over de grens, de poelier Eduard de Sij, 74 jaar oud, door een Duitschen schildwacht doodgeschoten. Hij was zevenmaal gewaarschuwd, maar liep hard weg. Bij het tweede schot viel hij, in het hoofd getroffen, neer. Hij is in de woning van zijn zoon binnenge bracht. Den 25sten December 's morgens deden lichte Eugelsche strijdkrachten een uitval, naar officieel van Duitsche zijde wordt gemeld, in de „Deutsche Bucht." De door deze meegebrachte watervliegtuigen deden toen een aan val op onze riviermondingen en wier pen daarbij bommen op ten anker lig gende schepen en een gashouder in de nabijheid van Cuxhaven, echter zonder deze te treffen of schade aan te richten. Onder vuur genomen trokken de vlieg tuigen in westelijke richting terug. Onze luchtschepen en vliegtuigen deden een aanval op de Engelsche strijdkrach ten en troffen door bommen twee En gelsche torpedovernielers en een bege leidend schip. Op het laatste werd brand waargenomen. Het opkomende nevelachtige weder verhinderde een verderen strijd. aas hun dooden te mogen begraven en daar toe een wapenstilstand te sluiten, werd toegestaan. De Duitsche verliezen zijn naar ver houding gering. Gedurende de laatste dagen zijn weder groote troepen van Engeland naar Frank rijk overgebracht. Te Havre alleen zijn naar schatting een 40,000 man aan wal gezet. Een bijzondere correspondent uit Frankrijk meldt dat het Kerstfeest aan het front moest worden uitgesteld. Er was overvloed van lekkernijen, maar de troepen hadden het te druk met de Duitschers. Het aantal en de toestand der gewonden, die in de hospitalen werden binnengebracht, bewijzen hoe hevig er gevochten werd. Uit Venetië wordt bericht, dat een bewijs van de toenemende scha.arschte aan tarwe, rogge, meel en andere grond stoffen voor brood in Oostenrijk mag worden gezien in het feit, dat er een provinciaal deci eet verscheen,waarin met ingang van 1 Januari verboden wordt in de restaurants en koffiehuizen brood ter vrije beschikking van de gasten te stellen, gelijk tot dusver gebruikelijk was. Het decreet is in zeer besliste be woordingen vervat en er wordt in ver klaard, dat de maatregel noodzakelijk is geworden ondanks de stappen die de vereeniging van restaurateurs en andere belanghebbenden, die gewoon lijk zulke zaken regelen, reeds hebben gedaan. Uit Weenen wordt gemeld, dat de officieele marktberichten toonen, dat slechts zeer geringe hoeveelheden meel. gerst en maïs worden aangeboden. De voorraden, vooral van tarwe, waren ge heel onvoldoende om aan de dringende vraag te voldoen. In het marktbericht wordt tevens gezegd, dat de Oosten- rij ksche meelhandel in bedroe venden toestand verkeert en dat het niet mo gelijk is aan de vraag naar meel te voldoen, ten gevolge van het gebrek aan tarwe. Uit de officieele marktberichten van Boedapest blijkt, dat er Dinsdag op de graanbeurs geen tarwe werd aangeboden. Het Duitsche hoofdkwartier heeft! Zaterdagmiddag het volgende bekend gemaakt In den nacht van 24 op 25 dezer zijn bij Nieuwpoort de aanvallen van de Franschen en Engelscheu afgeslagen.1 Het resultaat van den strijd tegen de Engelschen en Britsch-Indiërs bij Fes- tubert kon pas heden worden vastge steld. Negentien officieren en 819 kleur lingen en Engelschen werden gevangen genomen. Ook werden 14 machinege-1 weren, 12 mijnenwerpers, een helio- graaftoestel en verder oorlogstuig buit gemaakt. De vijand liet meer dan 3000 lijken op het slagveld. Een verzoek van de Engelschen om DE PARADIJSVOGEL PRIJSVERMINDERING Handels- en Landbouwbank

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1915 | | pagina 6