voor dezen oorlog verdwenen is, vooral nu zij weten dat zij het in Berlijn of "VVeenen als krijgsgevangene goed kun nen hebben, en dat de „barbaren" hen niet zullen afmaken, doch hen beter behandelen, dau zij het in hun eigen leger gewend zijn. In het Russische leger worden zij met revolverschoten vooruitgedreven en hadden zij zoowel van honger als van ziekte te lijden. Men had den Russischen soldaten beloofd dat het met Nieuwjaar vrede zou zijn; en de indruk bestaat dat het Russische leger thans aan heteindvan zijn krachten is. Er is blijkbaar een tekort aan wapens en munitie. De thans aankomende versterkingen hebben geen wapens, en moeten op den dood of de verwonding van de strijders wachten om wapenen te kunnen erlangen, wat op velen neerdrukkend werkt. Ondank is 's werelds loon. Een blad ontleent aan de Frankf. Zt. het jolige verhaal van een meisje uit Frankfort, dat onlangs als geschenken een zelf- gemaakten das en sigaren naar het leger te velde had gestuurd, met een kaartje er bij, waarop ze den onbekenden ont vanger verzocht, haar toch eens te mel den, of hij pleizier van zijn geschenk had gehad. De zendiDg had een onver wacht gevolg. Het meisje ontving na melijk dezen brief: „Geachte mejuf frouw Daareven ontving ik in een brief het kaartje aan mijn man, dat u hem in 't veld hebt gezonden, 't Doet mij veel genoegen, dat u aan de mannen te velde denkt, maar ik wilde u toch even inlichten: stuurt u uw geschenken aan ongetrouwde heeren en laat u ge trouwde mannen daarvan verschoond blijven. De jager Franz M. is getrouwd en vader van twee kindereu. Totnogtoe ben ik nog altijd bij machte geweest, zelf mijn man van al 't noodige in alle opzichten te voorzien, en dat tot zijn volkomen tevredenheid. Dus weest u zoo goed en valt u mijn man voortaan niet meer lastig. Hij heeft genoeg aan mij. Mevrouw M." Het grappige van het geval is, dat de afzendster van het paket den onschul- digen leeftijd heeft van eft jaar. De Deutsche Kriegszeitung verneemt uit Amerika, dat de Engelsche admi raliteit den laatsten tijd meer dan hon derd oude passagiersstoom schepen heeft aangekocht en die heimelijk, door ze met cement en steenen te beladen, en er houten betimmeringen op aan te brengen, het voorkomen heeft gegeven van oorlogsschepen. Ze zijn ook geverfd als oorlogsbodems en met houten ka nonnen voorzien. Enkele dezer schijn- dreadnoughts zijn in Belfast uitgerust en voor den dienst gereed. Het doel dat men er mee beoogt wordt natuur lijk geheim gehouden, maar 't waar schijnlijkst is, dat zij moeten dienen om havens, die van Duitschland van belang zijn, te blokkeeren. Verder wordt beweerd dat de schepen aan de Belgische kust zullen worden gebezigd en ook dat zij, na door de Deensche wateren te zijn gevaren, iets tegen Kiel zullen ondernemen. Vermoedelijk echter zal het in even groote mate hun taak zijn, de aanvallen van Duitsche duikbooten en oorlogs schepen uit te lokken en de aandacht van de echte oorlogsschepen af te leiden. De Belgisch-Limburgsche grens is, behalve op drie plaatsen overal, ge sloten Bij Mouland, Touron St. Martin (bij Hoog Cruta) en bij Gemmenich kan Twee dagen te voren had hij in een hem onbekende hand een brief van den volgenden, raadselachtigen inhoud ont vangen „Wij weten, dat gij nog altijd zeer ge hecht zijt aan burggraaf Cesar de Marcilles, ook heeft hij den band, die u en zijn fa milie verbindt, niet vergeten, en als gij een en ander omtrent hem wilt vernemen, kom dan naar Parijs en meld u aan, aan het hotel van den markies d'Angailas, avenue d'Autin No. 34. Men vertrouwt op uw be kende stilzwijgendheid en zal u omtrent hem gewivhtige mededeelingen verschaffen." Na een korte beraadslaging met zijn broeder, den notaris, was de griffier op reis gegaan; waarom zou men hem ook hebben beetgenomen, en de weelde, die hem omringde, versterkte hem in die op vatting; iemand die zoo rijk was, kon er niet aan denken om den eenvoudigen amb tenaar een poets te spelen. Wat moest burggraaf Cesar een mooie carrière gemaakt hebben, om zulke rijke vrienden te hebben! De mulattin lichtte een zijden gordijn op en zeide: Ga binnen! Hij bevond zich in een kabinet, dat met voor hein ongekende pracht was iu ge richt en waarin alles, vloerkleed, behangsel en meubelen, het kenmerk van goeden smaak en grooten rijkdom droeg. Het schoone meisje wees hem een fauteuil aan, mompelde eenige woorden om aan te duiden, dat haar meester spoedig komen zou, liet het gordijn weer vallen en vertrok. Hei wachten duurde niet lang, want nau welijks had de griffier tijd gehad om zijn omgeving op te nemen, of de portière werd weggeschoven en twee heeren traden binnen. Op het gezicht van den eerste, die hem met uitgestoken handen te gemoet trad, aarzelde hij even, maai slechts een oogen- men de grens nog passeerenalle an dere wegen zijn met draad en omge hakte hoornen versperd. De Duitschers leggen thans langs de geheele Maas loopgraven aan. De dorpjes langs de Limburgsche grens hebben overal Beyersohe land stormsoldaten van het 9e regiment van Neurenberg tot bezetting gekregen. Deze mannen .gaan zeer gemoedelijk met de Belgische dorpsbewoners om. Door het sluiten van de grenzen moeten de dorpsbewoners uit de buurt van Visé soms uren omloopen, om brood te krijgen. Te Mouland (bij Visé) werd een jongen, die probeerde over de grenzen te vluchten, door de Duitsche schild wacht, die op hem vuurde, aan zijn been gewond en gevangen genomen. Een mededeeling van den staf van het Russisch-Kaukasische leger dd. 17 dezer luidt De slag bij Kara Oergan, die drie dagen lang in een verblindende sneeuw jacht gewoed heeft, is met een volko men overwinning geëindigd. Het verzet van den vijand is gebro ken en zijn achterhoeden zijn vernie tigd. Het overschot van het Turksche leger vlucht in de richting van Erze- roem. De vervolging duurt voort. Te Eecloo, het centrum van het Meetjesland, een plaats met 15,000 zie len, is men volgens een correspondent van de Msb. begonnen met groote op- eischingen. De machines van een twee tal fabrieken werden aangeslagen. Er moeten 60.000 flesschen wijn geleverd worden. Een deel der bevolking vlucht weer en ziet langs Watervliet en Bou- clioute over de Nederlandsche grens te geraken. De bezetting te Eecloo be stond heden uit 200 man. De Daily Telegr. verneemt volgens het Hbl uit Havre, dat de Belgische regeering besloot alle ongehuwde man nen van 18 tot 30 jaren op te roepen. Zij die geen [militairen dienst wen- schen te verrichten zullen voor nutti gen arbeid in den openbaren dienst worden gebezigd. Ieder is verplicht binnen drie dagen een verklaring af te leggen voor den consul van de plaats waar hij zich bevindt. Wie in gebreke blijft zal als overtreder wor den beschouwd en dienovereenkomstig door de gendarmerie worden behan deld. Wij lezen in de V. Ct. Wat zou Duitschland er prat op gaan, als zijn artillerie erin slaagde, vanuit Calais Albion's kust te bestoken 1 De strategische medewerker van de „Strass burger Post" heeft zich afgevraagd, of zulks wel eens mogelijk zou zijn. Hij houdt er een interessante populair krijgskundige causerie over. Schiet men een geweerkogel met een snelheid van 600 meter af, en wil men daarmee 1800 meter ver schieten, dan is de kogel 3 seconden onderweg. De kogel valt daarbij tengevolge van zijn zwaarte 45 meter loodrecht omlaag; men moet dus het geweer zoo schuin naar boven houden, dat de kogel ten gevolge van zijn eigen snelheid op de schuine baan binnen drie meter lood recht boven den grond zou opstijgen, wanneer er geen aantrekkingskracht van de aarde bestond. Berekeningen hebben uitgemaakt, dat dit ongeveer twee graad is. In werkelijkheid houdt blik, om aanstonds met een kreet van blijd schap uit te roepen: Gij zelf? Ja, zeide de gewezen officier, ik zelf. Herkent gij mij. Besnou? Wis en zeker, mijnheer de burggraaf. De oogen van den griffier rustten onder zoekend op den anderen persoon. Markies d'Anguilas stelde César voor. Besnou boog, maar zijn blikken bleven den markies doordringend aanzien. Hij mom pelde eenige onverstaanbare woorden. Ik vergis mij, een zekere trek Wat is er? vroeg Cesar. Een zekere gelijkenis ik meende maar neen, dat is graaf Jan niet. Neen, bevestigde de kapitein, terwijl hij zorgvuldig de deuren sloot, en de mar kies, in een hoek bij den schoorsteen ge zeten, geen deel scheen te nemen aan wat er om hem heen gesproken werd. Zie zoo, nu zijn wij alleen, ga zitten, dan zal ik u alles vertellen, zeide de burg graaf, en in weinig woorden deelde hij den griffier de geschiedenis van zijn broederen hemzelf mede. Jan De Marcilles was inwendig over deze ontmoeting verheugd; zijn vermomming moest wel uitstekend zijn, daar zelfs zijn beste vrienden hem niet herkenden. Daarna verklaarde de kapitein, wat hij van de toewijding der heeren Besnou ver wachtte; hij moest den staat der gemoe deren in de buurt van Marcilles kennen en weten of zich gedurende zijn afwezigheid soms 't een of ander had voorgedaan, of dat men enkele aanwijzigen had opgemerkt. Want zijn vaste voornemen was, den ver oordeelde in zijn eer te herstellen, de schul digen te vinden en hen te straffen of aan de wrekende hand der gerechtigheid over te leveren. 't Was zeer onwaarschijnlijk, dat de ware schuldigen, gerustgesteld door d9 veroor- de kogel echter niet de snelheid, waar mee hij den mond van het geweer ver liet; de weerstand van de lucht stuit zijn gang. Daardoor is de kogel langer in de lucht en wordt de vizierhoek grooter, want de te overwinnen valhoogte neemt toe in het kwadraat van den tijd, die de kogel onderweg is. Onze moderne geweren hebben een mondingssnelheid van bijna 900 meter. Wil men nu 1000 meter ver schieten, dan eischt dit een verhooging van twee graad, bij 2000 meter van 12 gr. en bij 4000 meter van 21 gr. Nu zou men meeneu, dat men verder kon schieten naarmate men den vizierhoek steiler neemt. Dit is echter niet het geval, want evenals bij alle aardsche dingen is ook hier een grens, bij een al te steilen hoek wordt de hoogte weliswaar vrij groot, doch de beweging in de richting voorwaarts wordt, er des te kleiner om. Wie een steen rechtop omhoog werpt, ziet het ding op dezelfde plaats neer vallen, zonder dat hij een meter voor uit is gekomen. Onze artillerie-officieren berekenen den afstand der schoten bij verschil lende standen met behulp van formu les. Men vindt op die manier, dat bij een hoek van 45 gr. de grootste draag kracht bereikt wordt. In dit geval is de formule bijzonder eenvoudig. Houdt men geen rekening met den weerstand der lucht, dan is onder dezen hoek de grootste afstand van den kogel gelijk aan snelheid maal snelheid gedeeld door 10. Ons modern veldgeschut met 600 meter mondingssnelheid kan dus the oretisch 600 X 600 10 36000 meter of 36 K.M. verschieten. De afstand Dover-Calais is slechts 32 K.M. Was de ruimte tusschen de beide kustplaatsen luchtledig, dan kon een Krupp-kanon John Buil aan het schrikken maken. In werkelijkheid komt ec-n kanonskogel niet verder dan 12 K.M. De wrijving der lucht is een leelijke tegenstander IMnuiNeijik Nieuws. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma Taverne De Meere, Hinthamer straat 69, 's-Hertogenbosch, het beste adres voor deze omstreken. Deze zaak is ook des Z mdags van 10 tot 1 uur geopend. fileustEeu, 20 Jan. Onze gemeente veldwachter, de heer D. van Kuijk, herdacht 17 Januari den dag dat hij vóór twintig jaren alhier in politie dienst trad. Bekend als een braaf en flink politieman, ontving^hij op den voor hem gedenkwaar- digen dag uit handen van den Burgemeester het Zilveren Kruis van den Algemeenen Nederlandschen Politiebond, ingesteld bij Koninklijk Besluit van 13 November 1913, dat voortaan zijne borst zal sieren. Wij hopen dat Heusden hem nog langen tijd in zijne hoedanigheid zal blijven be zitten. Hij is niet de man om 't het publiek lastig te maken; maar waar het noodig is, weet hij krachtdadig op te treden. Blijkens achterstaand advertentie zal de Floralia-vereeniging eene schuld afdoen aan het jonge volkje, dat het vorig jaar stekjes van planten aanvroeg en dat een feestdag in het verschiet werd toegedacht. De tijdsomstandigheden werden alstoen oor zaak, dat aan dit voornemen geen gevolg kon worden gegeven. Vrijdagavond belooft een prettigtn avond te woraen. 1. Mej. J. E. van GelderBrands, Gorinchem. deeling van een onschuldige en zijn ge- waanden dood, en zeker dat de zaak voor goed begraven was, niet de een of andere onvoorzichtigheid begaan hebben, die zelfs de slimste schurken vaak in handen der justitie brengt. Het gelaat van den griffier helderde op, en zijn lippen vertrokken zich tot een vol daan glimlachje, want hij had wat men wenschte, en hij ten minste had al die jaren de oogen open gehad en materiaal ver zameld. Hoe gaat het tegenwoordig in May- enne? vroeg de kapitein. Athanase Besnou verfrommelde een stukje papier tusschen zijn vingers en antwoordde: O best, mr. Cesar, Bazouges is, tot be looning voor zijn optreden in de zaak-Or- gères, president van het gerechtshof ge worden; toch viel 't hem tegen, want hij had gehoopt minstens een plaats als raads heer aan 't hof te krijgen, maar dat zal wei niet meer gebeuren, want men begint te begrijpen, dat hij een verkeerden weg ingeslagen is, en er begint zich een beweging ten gunste van zijn slachtoffer t" vertoonen, maar tot nu toe zijn er helaas geen be wijzen, daarvoor was alles te slim overlegd. Mevrouw de presidente is woedend, want zij werd financieel niet veel beter door de eer van haar echtgenoot, en stoot ieder door haar scherpe tong van zich af. De procureur, die ook gaarne president ge worden zou zijn. zou den kleinen Bazouges gaarne in moeielijkheden zien, en wat mij aaDgaat, ik had er gaarne niet één, maar twee briefjes van duizend francs voor over, om zijn gezicht te zien, al3 hem het bewijs eens onder de oogen gebracht werd, dat hij aan een domheid zijn promotie te danken heeft. Dus Dus vroeg Jan de Marcilles, die op lettend luisterde en wiens oog niet van 2. Mej. M. Swiggers, Venlo. Van Wijk en Aalburg: 1. Mme. Wed. Hamers, Vucht, Limburg (België). 2. R. Albrechts, idem. lVerkendam. Loop der bevolking over het jaar 1914. Op 31 December 1913 bestond de bevolking uit 1839 mannen en 1764 vrouwen, totaal 3603 zielen. Zij ver meerderde in 1914 door geboorten ms-t 47 m. en 56 vr., totaal 103; door vestiging met 60 m. en 62 vr., totaal 122 zij verminderde door overlijden met 23 m. en 14 vr., totaal 37; door vertrek met 100 m. en 76 vr. totaal 176. Alzoo bestond de bevolking op 31 December 1914 uit 1823 mannen eD 1792 vrouwen; totaal 3615 zielen. In 1914 werden 22 nuwelijken voltrokken. Almkerk. Naar wij vernemen zal onze gemeente-veldwachter Van Kuijk, als zoodanig zijn ontslag nemen. Veldwachter Van Kuijk mocht op den Isle Januari 1915, zijn 72ste geboortedag herdenken. Op 14 December 1865 werd hij aangesteld als onbezoldigd rijksveldwachter op het landgoed van nu wijlen Baron van Nagel en Jonkheer van Kretscbmar (eiland Nederhemert) en in 1867 den 7en Maart kwam hij in dienst alB gemeenteveldwach ter dezer gemeente op eeu jaarwedde van f 175 plus f 15 vergoeding voor kleeding en bij overige plichtsbetrachting f 25 grati ficatie. En ieder, die onze gemeenteveldwachter Van Kuijk kent, zal begrijpen, hoe Alm- kerksch burgers het betreuren, dat hij zijn ambt vaarwel zegt. Kortom, hij is en was een uitstekend politieman en wordt door een ieder geacht en bemind. Itabyloniënbroek. Tot admi- nistreerend kerkvoogd is gekozen de heer W. Lankhaar. Ca pel Ie, Bij beschikking van den Minister van Oorlog d.d. 9 Januari 1915 is aan C. L. de Bruijn alhier tot 18 Januar 1916 uitstel van eerste oefening verleend. Zaterdag j.l. is de geheele Buiten polder geïnundeerd. Het verkeer met het Land van Altena is hierdoor onderbroken, (jieiltlercii. De bevolking dezer gemeente bestond op 31 December j.l. uit 1087 personen, waarvan 580 behoorende tot het mannelijk en 507 tot het vrouwelijk geslacht. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur te Eethen is met algemeene stemmen her benoemd de heer R. Staal en tot lid van het Burgerlijk Armbestuur te Genderen, de heer A. Vos Hz. 's-Cjlravcmoer. Op 31 Dec. 1913 bestond de bevolking dezer gemeente uit 1301 zielen. In den loop van 1914 vermeer derde dit aantal door geboorten met 48 en door inkomenden met 96, terwijl dit getal verminderde door overlijden met 20 en door vertrekkenden met 84, zoodat het bevol kingscijfer op 31 Dec. 1914 bedroeg 1341. Er werden 9 huwelijken voltrokken. Sinds 8 December 1895 was het water hier niet zoo hoog als thans. Ten oosten der Vaart staan de huizen rondom in het water en moet men op planken en op booten naar den straatweg, die ook op enkele plaatsen overliep. Het Ravenbosch is een zee gelijk, alwaar de uitgezaaide rogge als verloren kan worden beschouwd, wat eene groote schade medebrengt. Na slechts drie maanden vacant te zijn geweest, ontving Zondag de Ned. Herv gem. weder een eigen herder en leeraar. Na des vóórmiddags door zijn vader, dr. B. van Meer, predikant te Apeldoorn, met eene leerrede naar aanleiding van Hand. 1 8b plechtig in het dienstwerk te zijn ingeleid, verbond de nieuwe leeraar, ds. E. van Meer, zich des namiddags aan zijn eerste gemeente met eene predicatie over Rom. 8 15b. Beide malen, maar vooral des middags, was het kerkgebouw ruim gevuld en was er zoowel van binnen als buiten de gemeente groote belangstelling, ook van de zijde der ringbroeders. Nicuwemllik. J.l. Vrijdagavond hield de onderafdeeiing V. P. N. „Nieuwen- den griffier afgewend was. Dus, vervolgde Besnou, om die reden en om nog andere, voornamelijk om de gehechtheid, die mijn broeder en ik voor uw familie gevoelen Hij viel zichzelf plotseling in de rede. Ach, gij moet ons niet beter beoor- deelen, dan wij zijn, ook uit tijd passeer in g, uit verveling, om Bazouges te plagen, heb ik er mij op toegelegd een klein dossier te verzamelen, glad in tegenspraak met dat van mijnheer den president. Niemand weet er iets van behalve mijn broeder, en van tijd tot tijd kan ik een stuk bij mijn ver zameling voegen, en zich tot markies d'An guilas wendende, ging hij voort: Ik dacht dat gij dood waart, en daar ik niet wist, wat er met mijnheer den burggraaf gebeurd was, en ook geen haast had Dat dossier? vroeg de kapitein le vendig. Ik heb het medegebracht, 't kon te pas komen, eu noodig zijn, men had mij immers inlichtingen er. vertrouwelijke me dedeelingen beloofd. Hier is het En hij wees den beiden heeren een por tefeuille, zooals de advocaten die gebruiken, die hij naast zijn hoed op de schrijftafel had nedergelegdnu greep hij ze, nam weer in zijn fauteuil plaats en opende haar. De broeders kwamen naderbij, Athanase Bes nou nam zijn blauwen bril af, die hem bij het lezen hinderde, en boog zich met zijn bijziende oogen dicht over het papier. Ten eerste, begon hij, hebben wij een punt van uitgang, of ten minste een ern stige aanwijzing voor de oorzaken aan de samenspanning, die op de catastrophe van Orgères uitliep. Welke? vroeg Cesar. Het huwelijk van baron Raynaud, want 't is duidelijk, dat hij daaraan al lang gedacht moet hebben en dat het onmoge- dijk en Omstreken" hare jaarvergadering. De secretaris en penningmeester brachten verslag uit van den toestand der afdeeling. Het bleek dat er nog al vooruitgang te be speuren was. Het aantal leden bedraagt thans 38. In het afgeloopen jaar werden ruim 62.000 eieren naar de Rotterdamsche veiling verzonden. llederhenierl De heer H. G. Straver mocht het heuglijk feit herdenken, dat hij 25 jaar lang diaken der Ned. Herv. kerk is. Moge hij dit ambt nog vele jaren be- kleeden Voor de militie, lichting 1916, be- hooren zich in deze maand uit deze gemeente 12 personen aan te melden. De schofibevolking neemt steeds toe. Op de lijst, model A, komen niet minder dan 174 namen van leerplichtige kinderen voor. Een vierde schoollokaal is reeds in gebruik genomen. Sprang. Naar men ons van bevoegde zijde meedeelt heeft de heer H. J. Zwart voor zijn benoeming tot diaken bijdeGer. kerk alhier bedankt, zoodat spoedig een nieuwe verkiezing zal moeten plaats hebben. Blijkens de gehouden veetelling waren op 15 Januari 1.1. in deze gemeente aan wezig 1011 runderen en 102 paarden Het vorige jaar waren 10 runderen meer en 13 paarden minder aanwezig als bij deze telling. Raanisdonk- Tengevolge van den hoogen waterstand der Donge, zijn de kaden op een paar plaatsen doorgebroken en staat de Zuidpolder geheel, en de Oostpolder gedeeltelijk onder water. De prijs van het tarwebrood is ge stegen met 1 cent per halve kilogram. De levering van het armenbrood is aangenomen door P. Heere voor het dorp en W. Simonis voor het Veer. Neen. Het volgende drama spedde zich Zondag omstreeks twaalf uur at" in de buurt Nieuw-Amsterdam of Vlaas. Het echtpaar V. kreeg ruzie, die zoo hoog liep, dat de vrouw uit kwaadheid in het water sprong. De man wien dat toch wat erg - scheen, wilde zijn vrouw te hulp komen. Doch vrouwlief scheen liever te verdrinken, dan door haar man gered te worden. Zoodat er eindelijk buren aan te pas kwamen en de vrouw op het droge brachten. Yrfjlioeven-CappeJ. We verne men het treurige nieuws, dat onze oud burgemeester baron Van Heeckeren, ernstig ziek is. Hij wordt verpleegd in het Diaco- nessenhuis te Arnhem. Dat spoedig herstel voor hem intrede moge. De Belgische uitgewekenen, die het huis van den secretaris bewoonden, hebben dit moeten verlaten, daar het door dea eigenaar zelve betrokken zal worden. Thans hebben ze een woning van den heer v. d. Hoeven gehuurd. (Jitw{jk. Zondag 17 Januari was voor de Herv. gemeente alhier een blijde dag daar zij na een jaar vacant te zijn geweest weer in het bezit kwam van een eigen Herder en Leeraar. Welwillend afgestaan door den consulent dr. Montijn uit Almkerk, was het werk der bevestiging opgedragen aan ds. Hermanides uit Avezaath welke tot tekst had gekozen 2 Sam. 5 2. Aan de handoplegging werd door 6 predikanten deelgenomen. Des nam. hield de bevestigde zijne intree-rede met 1 Kon. 22 vs. 14. Beide malen was de kerk vol. Ook waren bij de intree nog enkele ring- en classis- broeders tegenwoordig. Ilurgeriyke Stand. Dussen, over de maand Dec. lijk was zoolang de graaf leefde. Graaf Jan en zijn broeder huiverden en de griffier vervolgde: Van dit punt ben ik bij mijnonder zoek uitgegaan, en ik ben vast overtuigd, dat in de omgeving van den baron de schuldigen te zoeken zijn, die u zoo han dig in hun plaats hebben weten te dringen. Ik geloof dat die redeneering juist is, en Athanase Besnou wreef met blijkbaar wel gevallen zijn kin. Graaf Jan bleef onbeweeglijk zitten en Cesar boog ten teeken van toestemming. Bovendien, vervolgde de ambtenaar, heb ik in de beschuldiging, dia door dien kwaardaardigen Bazouges is opgemaakt, een aantal bijzonderheden, zooals den zakdoek met het kroontje en het met uw initialen gemerkte leidsel, opgemerkt, die er op aan gelegd schijnen, om een ander in 't verderf te storten. De politie is vreemd, a!s zij zich met onze particuliere zaken bemoeit, ik zou u dat uit verscheidene rechtsgedingen kunnen bewijzen, maar zij zouden mij van den weg voeren, en mij mijn onderwerp uit het oog doen verliezen, voegde hij er met een glimlach bijdat komt er van als men dagelijks met advocaten omgaat; na acht dagen doet men precies als zij. Maar laat ik tot mijn onderzoek terugkeeren. Ik geloof dat graaf Jan veel te handig zou geweest zijn om zulke fouten te begaan, als hij, wat God verhoede, ooit het gruwe lijke voornemen had gekoesterd om de oude freule te vermoorden. Daarna ben ik door allerlei berekeningen met behulp der oude dienstmeid, die zes weken na haar mees teres gestorven is, tot de overtuiging ge komen, dat de dieven ongeveer drie a vier maal honderd duizend francs in goud moe ten medegenomen hebben uit de kelders, waar die som anders teruggevonden zou moeten zijn. Postkantoor te Heusden. Lijst ran de onbestelbare brieven en briefkaar ten, waarvan de afzenders onbekend lijn. Terugontvangen in de le helft der maand Januari 1915. Geboren: Bastiaan, z. v.J. de Peuter en A. Verhoeven Franciscus, z. v. J. v. d. Pluijm en G. v. d. Pluijm; An- tonie, z. v. C. J. Bouwman en P. J. van Helden; Mathijs, z. v. P. van Til- borg en H. van Nieuwegiessen Adriana Oh., d. v. J. van Velthoven en P. v d. Pluijm; Cornelia, d. v. Th. van Dort- mont en F. van BalkomMaria J., (Wordt vervolgd

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1915 | | pagina 2