.aod vau 6ii Allena, de LaDgslraal en de ilomiyeierwaard. De vrouw van den Banneling, Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3432. Zaterdag 23 Januari FEUILLETON. Kan er in DnitscliM konprsnooA komen UuD ID VAH VOO 11 Dit biad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75," franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. 1913. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 71/, ct. Groote letters naar plaatsruimte: Advertentiën worden tot Dinsdag- en VrijdagS middag 12 uur ingewacht. U heb ik lief, mija blauwgekielde, Mijn Hollands frisch ontloken jeugd. De Genestet. Er zijn er ook, die er een weinig anders over denken dan De Genestet doet in zijn „Aan de Hollandcche Jongens", waaruit we hierboven een paar regels aanhaaldeu. Die mcenen dat het wel goed zou zyn, dat aan de tuchteloosheid onder de jeu ;d nu eens een einde werd ge maakt. Onder diegenen behoort wel in de eerste plaats de in ons land bestaande Tuchtunie genoemd te worden. En deze vereeniging meent dat het de school is, die in deze een goed werk kunnen zal doen. De vereeniging heeft aan alle ge meentebesturen hier te lande een ver zoek gericht, waarin gevraagd wordt dat de gemeentebesturen er bij de on derwijzers op aan zullen dringen dat laatstgenoemden de kinderen zullen wijzen op het verkeerde van ongepaste handelingen. Wij laten hier nu volgen hetgeen een onderwijzer schrijft over het adres- verzoek van de Tuchtunie Wij onderwyzers, wij betreuren het dat er m ons land, dat ook Christe lijk en beschaafd heet net zoo goed als de oorlogvoerenden nog een dergelijke Unie blijkt noodig te zijn. Wij keuren het lastig vallen van vreemdelingen, het moedwillig vernie len van alles, wat los en vast zit, door de jeugd en het Jongelingsschap ten zeerste af. Dat hebben we steeds gedaan, in school en daarbuiten. We hebben verboden, vermaand en gestraft, we hebben met ouders en anderen ge sproken, we hebben in kranten en boe ken geschreven, we hebben dit euvel in ons volk steeds en overal afgekeurd, en we blijven dat doen, en daarom is het adres-verzoek van de Unie over bodig. Zij vraagt oas iets te doen dat we al lang deden, geheel vrijwillig, en de enkelen, die zich niets van het ge drag der jeugd op straat aantrokken, zij zullen het ook nu nog niet doen. Met onwillige honden is het slecht hazen vangen. De beste reglementen zullen dan van een laks onderwijzer En daaruit besluit ik, dat de handlangers van baron Raynaud zich verrijkt hebber, buiten weten van hun lastgever, die alleen den graaf in 't ongeluk wilde storten, en geen reden kon hebben om te stelen. De redeneering was juist, en door zijn logica kwam de griffier de waarheid al zeer nabij, al bleef zij voor de beide broeders in 't duister verborgen. Zij bleven kalm zitten en waren in afwachting van het licht, waarom reeds gescheld was. Athanase Besnou leunde met beide elle bogen op de schrijftafel, liet zijn hoofd in zijn handen rusten en zag den burggraaf oplettend aan. Weet gij hoe groot het fortuin uwer tante was? vroeg hij. Neen. Ruim een millioen viermaal honderd duizend francs. Viermaal honderd duizend trancs werd er in huis gevonden en de interesten zijn tot driemaal honderd dui zend opgeloopen, gij kunt zelf de rekening maken. Wat gaat mij die aan? Maar dat fortuin komt u toel En ik heb er afstand van gedaan 1 Maar ik niet. Gij? Ik ben practisch. Ik heb u toch geschreven Ja, maar daar heb ik geen rekening mede gehouden', zeide de griffier droogweg, 't Is altijd nog tijd genoeg, als gij er op staat, om die som te laten schieten, en ik heb, gewapend met uw procuratie, dat geld hoogstens een machine maken. Wij keuren het baldadige in ons volk af, even goed als ieder ander, wij nog meer vaak dan anderen, en wij be moeien ons er mee, omdat wij invloed op de jeugd hebben, meer dan een ge woon burger. En hebben we dat niet, dan zijn we niet op onze plaats, dan ontbreekt ons iets. En krijgen we nu de gevraagde aanschrijving van het gemeentebestuur, dan zullen we ja, dan moeten we de kinderen op 't verkeerde van dergelijke handelingen wijzen als het tenminste in onze plaats geschiedt, anders ware het mis schien slapende honden wakker maken. Maar of we het nu gedwongen beter zullen doen dan vroeger, toen we het vrijwillig deden, of er meer kracht van ons zal uitgaan, of het meer zal uitwerken, zooveel, dat het euvel niet meer voorkomt, ik be twijfel het zeer. Zeker, wij zullen ons gezag doen gelden, als we van onbe hoorlijkheden op straat hooren, we zullen het kwaad zoo mogelijk trach ten te voorkomen, maar we zullen het niet kunnen keeren, tenminste niet altijd. Want het kwaad zit dieper, wij moeten hulp hebben. Eu dan vervolgt hij even verder De ouders, die kun nen in deze veel, op hen vooral rust de taak om dit leelijke gebrek in ons volkskarakter te verhelpen. Van huis uit moeten de verbeteringen beginnen, en werken de ouders niet mee, dan komen we nooH tot ons doel. En dan verder allen, die zich op staaat bevin den. Als daar een vreemde door onze dorpen en steden trekt, en hij wordt lastig gevallen, dan moeten de om standers daar niet om lachen, zij mo gen het door woorden en gebaren niet aanmoedigen en evenmin den bedrijver aan een gerechtvaardigde straf ont trekken. fin dat alles gebeurt toch al te vaak, zooals ieder wel heeft ge zien. Hoe vaak is het gebeurd dat de politie werd tegengewerkt, als er po gingen werden gedaan om de bengels in handen te krijgen, hoe werd er gejuigd als het mislukteOuders en burgers moeten met onderwijzers en politie samenwerken. Waar men de jeugd onbehoorlijk ziet optreden, daar moet ieder burger, wie hij ook zijn moge, het recht en de plicht hebben handelend op te treden.*) Telkens en telkens weer moeten de bengels voelen dat ze nergens ongestraft hun euvel- voorloopig bewaard. Ik heb die schulden van uw broeder betaald. Marcilles terugge kocht en de successierechten voldaan. In 't kort, ik heb gehandeld of 't voor mij zelf was. Gij hebt mooie renten getrokken en ik heb die voor geval van nood bewaard. Men kan nooit geld te veel hebben, dat ziet men aan u, die 't zoo ver weg zijt gaan zoeken 1 Ga voort, zeide Cesar, gij zijt een brave kerel, Besnou! Och, antwoordde de griffier eenvoudig, men moet iets doen om zich bezig te hou den, dat is een goede afleiding. Wilt ge dat ik verder ga en u mijn kleine ontdek kingen verder mededeel? Ja zeker! vooruit. Zonder den schijn aan te nemen een vastgesteld plan te vervolgen, vernam ik, dat eenige weken voor den moord te Orgères, twee eer.igszins vreemde personen in het kasteel van Combiers gekomen waren, van wie de oudste een echte galgentronie had. 't Was of graaf Jan plotseling een in geving kreeg. Fulgence Guillard misschien? vroeg hij. Hoe kent gij hem? was de verwon derde wedervraag. Hij woont hier in huis. Dan heeft de voorzienigheid dat zoo beschikt. Ik heb gehoord dat die Fulgence Guillard den dag van de groote jacht op het kasteel gekomen was, en er maar twee dagen gebleven isMaar hij had een vriend, een zekeren Lazare Pidon, mede gebracht Watriep de kapitein op zijn beurt uit. Gij noemdet immers, Besnou Lazare Pidon. Ik ken hem. Hij heeft immers een bureau van informatie? Ja, juist. daden kunnen bedrijven; hij moet in eiken burger een waker voor de alge- meene veiligheid zien. En komt de politie opdagea, dan moet die geen tegenwerking ondervinden, maar zij moet giholpen worden. En is het mis drijf strafwaardig, dan moet er snel recht worden gedaan, zoo mogelijk ter stond. Dat alles zal afschrikken. De lastige elementen zullen zich nergens veilig gevoelen en daardoor, zij het dan ook noodgedwvmgen, hun afkeu renswaardig werk te staken. Omd; t wij het geheel met dien on derwijzer eens zijn in dezen, hebben we zijn meening hier opgenomen. Het is zooals hij zegt, door samen werking van ouders en burgers met onderwyzers en politie kan men tot verbetering komen. Ia Duitschland bestaat zoo iets reeds, meenen we. Red. ICiihciilanil. Onder degenen, die op deze vraag een antwoord hebben trachten te geven, komt ook voor Aubrey Stanhope, mede werker van de New York Herald. Hij doet dat in de Berliner Zeitung am Mittag. Volgens hem heeft de Duitsche regeering doeltreffende maatregelen ge nomen om het land een ruimen voor raad van goed en voedzaam brood te verzekeren. Tot dit doel werd een wet uitgevaardigd, die de enorme verkwis- tiug met brood in restaurants beperkt enz. en verbiedt koren voor brood ge durende den oorlog als veevoeder voor de paarden, het horenvee, de ganzen enz. te gebruiken. Door deze wijze en vérziende maat regelen, waaronder slechts zeer ver wende menschen in geringe mate lijden, heeft Duitschland de zekerheid te kun nen beschikken over een zeer ruimen voorraad voedzaam koren voor brood tegen matige prijzen, tot de eerstvol gende oogst de hoeveelheid koren weder versterkt. Thans kost in Duitschlands hoofdstad een K G. brood 50 pfennig (30 cent.) Daarentegen kost in Engeland het gewone brood van 4 pond 7 pence of ongeveer 60 pfennig, en dit is pas in het begin. Engeland hangt met betrek king tot zijn toevoer van meel voor namelijk af van de Vereenigde Staten en in New-York is de prijs van de wintertarwe reeds van 95 op 143 dol larcent per bushel gestegen. Bovendien kunnen do Yankees de Nu, die Lazare Pidon, die als rent meester te Combiers aangesteld werd, bleef er maar twee jaren. Dat is lang, wierp de kapitein hier tegen in. Volstrekt niet; als hij direct vertrok ken was, had men achterdocht kunnen krijgen en de krijgslist kunnen raden; nu bleef hij twee jaar in zijn betrekking, lang genoeg om de geheele zaak te regelen en de publieke opinie gelegenheid te geven om tot rust te komen. Toen de graaf, zooals men dacht, in Cayenne overleden was, ging hij naar Parijs, waar hij een agentschap vestigde. Waarmede? Natuurlijk met het geld van den baron, die zijn diensten be loond had, en met dat van zijn slachtoffer te Orgères, de driemaal honderdduizend verdwenen francs. Is dat duidelijk genoeg geredeneerd? Niets dan veronderstellingen, mom pelde de burggraaf min of meer tleurge- steld Zeker, tot nu toe niets dan veronder stellingen, maar veronderstellingen, die in feiten moeten en zullen veranderen. Als men een betrekking bekleedt als die van intendant van Combiers, een landgoed dat zijn eigenaar van vijf en-zeventig tot tach tigduizend francsjaarlijks opbrengt, waarvan hij er tien of twaalfduizend aan zijn rent meester uitkeert, laat men zoo'n post niet zonder gewichtige redenen varen. Toch is die Lazare Pidon geheel uit vrije verkiezing vertrokken, gevolgd door een meisje, Martha Ribout van la Brousse. Martha, herhaalde de kapitein ver wonderd, de dochter van den pachter van mijn tante? Dezelfde. De cassière van het agentschap. Wij zijn waarlij op bekend terrein aangeland. Luister verder, zeide de griffier. Wat nog meer? gelegenheid waarnemen om een „cor ner" in tarwe te veroorzaken, d.w.z. om overeen te komen kunstmatig de prijzen voor tarwe op te drijven, zooals reeds dikwijls is geschied. Wij weten, dat de vischtoevoer in Engeland oijua geheel is opgehouden en dat de prijzen voor visch met 200 a 300 procent zijn gestegen. Daaren tegen is de Duitsche markt rijkelijk voorzien van visch. De prijzen zijn normaal. Een geliefkoosde viscb als kabeljauw kost slechts 60 70 pfennig per pond en er zijn meer dan genoeg goedkoopere soorten. De vlecschprijzen zijn hier dezelfde als in normale tijden en varkensvleesch, dat bij het volk zeer geliefd is, is in overvloed en tegen zeer goedkoopen prijs te krijgen. Aardappelen kosten ongeveer 40 pfennig per 10 pond in den kleinhandel. Groente is in ruime mate voorhanden, zelfs zijn er bananen. Hiermede is aangetoond, dat Duitsch land geen gevaar loopt te zullen uit- hongeren. Engeland wordt veeleer door dit gevaar bedreigd daar het niet als Duitschland op eigen krachten kan steunen. Een vroege April visch. In Brussel moet volgens het N. v. d. D. het vol gende gebeurd zijn. Zooals men weet was de gouverneur von der Goitz zeer fel gebeten opalies wat het verkeer tusschen de bewoners en de buitenwereld kon bevorderen of onderhouden. Het eerst moesten de post en andere duiven er aan gelooven. Er is een ware jacht gemaakt op duiven en ten slotte was er geen duif meer in heel Brussel. Dit bracht eenige rust aan de gemoedereu en een politie-agent op een goed idee. I Op zekeren morgen ging hij naar een Duitschen schildwacht en klampte hem geheimzinnig aan met de woorden: „Wanneer ge mij beloven wilt niets te zeggen, zal ik u iets zeer belangrijks openbaren." De schildwacht zwoer plechtig ge heimhouding. „Welnu, luister", fluisterde de agent. „De menschen hier iu Brussel bedotten uw Von der Goltz erg. Zij hebben lak aan die duivendooderij, want ze hebben nu iets veel beters gevonden. In de Avenue de Louise is een aqua rium en de talrijke visschen daarin zijn sedert weken gedresseerd om brie ven of depêches over te brengen. Die zeer dunne strookjes worden aan den staart gebonden der visschen die in de Senne worden vrijgelaten en dan direct naar de Schelde en zoo naar: Antwerpen zwemmen. Daardoor komen Terwijl ik daarginds zoo rondsnuffelde j heb ik gehoord, dat gedurende de veertien dagen, die aan den vreeselijken moord voorafgingen, een landmeter op Combiers verblijf hie d, die opmetiDgen deed ea plannen maakte, die uitgevoerd zijn ge worden hij was zeker door Guillard ge zonden. Die verdachte landmeter is direct na den afloop naar Parijs vertrokken en nooit meer in den omtrek teruggezien. Toch ben ik zijn naam te weten gekomen. Hoe wa3 die? 1 Nicolaas Caribal, hij scheen in ver binding met Pidon te staan door een of anderen schurkensteek, die zij samen uit gehaald hadden. En die Cabiral? Ik heb zijn spoor niet kunnen terug- vinden maar, De griffier zweeg even, en de beide broeders zagen hem met toenemende be langstelling aan, zij begonnen iets te be grijpen van den samenhang der ieiteo, nog wei onbestemd en onverklaarbaar, maar die toch gegronde hoop gaf om langs dien weg tot een oplossing te geraken. Ga voort, Besnou, drong Cesar aan. Maar daarentegen heb ik het spoor van Fulgence Guillard teruggevonden, den hoofdaanlegger van de misdaad, en de drijfkracht der onderneming, die Lazare Pidon en den arm van den onbekenden Cabiral tot uitvoering van zijn helsch plan heeft gebruikt, Niemand zal mij die com binatie uit het hoofd kunnen praten. En die Guillard? 't Is duidelijk, dat er om het een voudige maar vernuftige net, waarin de arme graaf De Marcilles verstrikt moest worden, uit te denken, iemand noodig was, die geheel bekend met de sluipwegen der justitie en de wijze waarop een vei oordee ling 't gemakkelijkst te verkrijgen is Welnu? er nog steeds berichten dóór. Maar om '8 hemels naam, vertel 't niet over." Den volgenden dag kon men een ge wapende post, bajonet op 't geweer, zien staan voor het aquarium in de Avenue Louise, en mocht uit dat gebouw nie mand meer gaan, zonder nauwkeurig gevisiteerd te zijn 1 Dinsdagnacht is een Duitsche goede rentrein bij Net in het kanaal van Hasselt Turnhout gereden, waarbij veer tien militairen werden gedood. De brug die indertijd was opgeblazen, was nog niet hersteld en doordat geen licht bij de brug was geplaatst, reed de trein iu het water. Aan de Tel. wordt nader gemeld Zondagnacht is te Baelen een Duit sche goederentrein, bestaande uit een zestal wagens en bevracht met aard appelen, welke voor het Duitsche kamp bestemd waren, in het kanaal van Has selt naar Turnhout gereden. De oorzaak van dit ongeval moet hieraan worden toegeschreven, dat ver zuimd was een signaal te plaatsen bij de vroeger door de Duitschers zelf op geblazen spoorbrug. Dinsdagmorgen zijn van de den trein begeleidende Duitsche militairen zes lijken uit het kanaal opgevischt, terwijl er nog 8 worden vermist. De overblijfselen van den trein wor den met spoed opgeruimd. Naar de correspondent van de „Ti mes" uit Rome meldt, heeft het mete orologisch bureau tusschen Zaterdag en Zondagmorgen elf schokken waar genomen. Geen daarvan werd echter te Rome gevoeld. Voortdurend komen er te Rome nog treinen met vluchtelingen en gewonden aan, ofschoou in kleinen getale. De thans georganiseerde dienst ota hulp te verleenen, loopt goed, ofschoon de wegen door sneeuw en regen schier onbegaanbaar zijn. Zondag werd te Avezzano de vrouw van een ingenieur, genaamd Naldini, met haar kind van elf maanden, levend onder de puin- hoopen vandaan gehaald. Te Rome werden Zondag alle win kels open gehouden, op verzoek van den koning, om de menschen in de gelegenheid te stellen voedsel en klee ding voor de noodlijdenden te koopen. De koning gaf een som van f 144.000 voor het onderhoud en de voeding van hen, die door de ramp ouderloos zijn geworden. Het gerucht, dat de historische abdij van Monte Cassino ernstig zou bescha digd zijn, blijkt gelukkig ongegrond. De schade kan gemakkelijk hersteld worden. Die Fulgence Guillard, die op den achtergrond gebleven is, na een kort ver blijf te Combiers, noodig om de plaats der handeling en de menschen met wie hij te doen had te leeren kennen, die Fulgence Guillard, volgens mij, het brein, dat het plan heeft uitgedacht, en de uitvoerders gekozen en aan 't werk gezet heeft, die Fulgence Guillard, is een agent der geheime politie, die zeer veel invloed heeft of ten minste hij was het toen nog. Sedert dien tijd zal zijn groote winst hem wel in staat gesteld hebben, ontslag te nemen uit zijn ellendige betrekking Athanase Besnou had de laatste woorden met grooten nadruk en langzaam uitge sproken, als een redenaar, die tevreden is over de uitwerking van zijn speech; de twee broeders zagen elkander aan, en een gloeiend rood bedekte het voorhoofd van graaf Jan. Met het hoofd in de handen rustend poogde hij zich in de zaak in te denken en de feiten in zijn verward brein te rang schikken, om zichzelf een duidelijke voor stelling der werkelijkheid te kunnen maken. Zijt ge zeker van alles wat gij daar gezegd hebt? vroeg de kapitein. De griffier wierp een blik op de pendule. Zoo zeker als ik er van ben, dat die wijzers op acht uur staan. En hoe komt gij aan die zekerheid? Ach, daarin is hoegenaamd geen ver dienste. Bah Dat kunt ge toch wel begrijpen, zeide hij schouderophalend, niets dan het toeval. Maar hij had ongelijk, want het toeval dient slechts hun, die het een handje helpen, en verspilt vaak zijn duidelijkste inblazingen aan personen, die er geen ge bruik van weten te maken. 't Ia zoo eenvoudig mogelijk, vervolgde (26

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1915 | | pagina 1