Aan de Vossische Zeiting wordt uit Weeuen geseind, dat volgens de hon derd tot nu toe uitgegeven Oostenrijk- sche verlieslijsten 8980 officieren ge wond, 2263 gedood en 628 krijgsge vangenen gemaakt werden. Wat de manschappen aangaat bedragen de ver liezen 231160 gewond, 40827 gedood en 9502 krijgsgevangenen. Van de ge wonden zijn reeds velen naar het oor- logstooneel teruggekeerd. Uit Konstantinopel wordt geseind Het Turksche Nieuwsbureau ver neemt dat 57 matrozen van de Russi sche Zwarte Zeevloot door den krijgs raad te Odessa wegens muiteiij tot 3 jaar vestingstraf zijn veroordeeld. Dinsdagavond zijn in Engeland we der eenige duitsche luchtschepen ver schenen, die boven Yarmouth eenige bommen lieten vallen, waardoor aan enkele gebouwen schade werd aange richt. Naar later bleek werden hier door 3 menschen gedood. Ook boven Kings Lynn werden eenige bommen losgelaten. De Koning en de Koningin vertoefden sinds enkele uren in die plaats, zoodat men zich afvraagt hoe de vijand daarvan op de hoogte was. De Tribuna zegt uit de beste bron te weten dat al de Entente Mogend heden ieder op eigen oorlogsterrein en ter zee binnen een korten termijn een groote gelijktijdige actie tegen Duitsch- land denken te ondernemen. De actie zou geheel zijn voorbereid. Daartoe zou ook behooren een krachtige aanval der Engelsche vloot tegen de Duitsche kusten. Te Berlijn gelooft mpn niet aan den ernst en de mogelijkheid van de aan gekondigde actie en men meent dat men te doen heeft met een poging om den ongunstigen militairen toestand der bondgenooten door een luidruchtige aankondiging van nieuwe offensieve maatregelen te bemantelen. De N. R. Ct. schrijft d.d. 19 dezer: Wolff's bijzondere berichtgever in het Oosten seint uit Lowicz: Ik had gelegenheid met een officier van hoogen rang bij den Duitschen ge- neralen staf te spreken, die bijzonder goed ingelicht is over de gebeurtenis sen op het oostelijke gevechtsterrein. Hij verwees naar de zoo juist openbaar gemaakte offiicieele uiteenzetting van de krijgsverrichtingen in Polen en Ga- licio en voegde daaraan toe Gij ziet, dat het groote Russische offensief ge heel in elkaar is gestort en gij kunt u er op verlaten, dat de Russen on machtig zijn om het offensief in grooten stijl niet alleen voor het oogenblik, doch ook nog binnen ettelijke maanden te hervatten. Voor April of Mei kun nen zij er niet aan denken, en ook dan slechts, wanneerzij erin slagen het leger met een anderen geest te bezielen en de uitrusting van het leger te ver nieuwen. Maar vestigt uw aandacht op nog wat anders. Het officieele verslag toont duidelijk aan, hoe de op een vleugel verkregen resultaten hun werking op het geheele front uitoefenen. Het Rus sische offensief tegen Krakau heeft door den Duitschen opmarsch naar Warschau schipbreuk geleden. Nu hebben de Rus sen om Warschau te beschermen zoo geweldige troepen massa's naar hun rech tervleugel moeten werpen, £dat zij in Galicië en tegen Hongarije, ook wanneer de toestanden in hun leger beter waren geweest, in 't geheel geen beslissende krijgsverrichtingen hebben kunnen ou de griffier. Vier jaar geleden, ten tijde der verkiezingen, hield een handelsreiziger eeni- gen tijd in May enne verblijf. Hij maakte groote verteringen maar verkocht niets en kwam iederen avond in ons koffiehuis, waar hij druk over politiek praatte en harts tochtelijk speelde, 't Maakt bij ons éclat als men tien goudstukken op een avond verliest en de reiziger, die daar niets om scheen te geven, kwam mij verdacht voor. Hij stelde mij allerlei dwaze inzetten voor, die ik aannam en waarmede ik vijftien honderd francs in drie avonden won. Onder de hand hoorde hij mij uit, over den onder prefect, dien hij onbeteekenend, over den procureur, dien hij weinig toeschietelijk vond en over den commissaris, die met de hotelhouders en wijnkoopers overhoop lag inplaats van zulke invloedrijke kiezers te vriend te houden. Ik begon zoo langzamer hand de geheime betrekking van mijn rei ziger te doorgronden en maakte misbruik van zijn ondeugden. Toen hij met den trein vertrok was hij mij vijf-en-dertig hon derd francs schuldig op zij n woord van eer en ik leende hem een biljet van honderd francs, waarvoor hij een schuldbekentenis teekende. Tot dien prijs had ik zijn vriend schap gekocht! Maar ik had een doel! eenigen tijd later ging ik naar Parijs, zocht hem op en inviteerde hem ten etenik had zijn schuldbekentenissen bij mij gestoken. Aan het dessert wij aten in het café de la Paix haalde ik voorzichtig mijn por tefeuille te voorschijn; hij klaurde tot over de ooren, en begon er direct over te spreken, dat hij tegenover mij verplichtingen had. Ik begon den grooten heer uit te hangen en zeide; Ik zou u niet in verlegenheid willen brengen, dat zijn van die kleinigheden, die tusschen ons van geen beteekenis zijn. Ik legde het papier op zijn plaats en stak de portefeuille weer in myn zak. deruemen. Uit het offensief tegen Kra kau is eeu verdediging van Warschau geworden. Zou de grootvorst nu voor een groote onderneming in Galicië zijn rechter vleugel weer verzwakken, dan zou hij naar menschelijke berekening Warschau moeten prijs geven. Het zou echter een onjuiste zet op liet schaakbord zijn, Warschau tegen Krakau te ruilen, zelfs dan, wanneer de Russen zeker konden zijn van de inneming van Krakau. Doch dat is geenszins het geval. Veeleer zou den de bondgenooten een toren nemen en ten hoogste een pion prijs geven. Neen, de partij staat niet zoo goed voor de Russen. In een Fransch tijdschrift wordt ver teld, hoe generaal Joffre zijn dag ver deelt. Nauwelijks is hij in zijn werkkamer binnengetreden of de generaal laat zijn verknochte medewerkers roepen, de genen, die, om zoo te zeggen, zijn ge heimen raad„ vormen, die zijn volledig vertrouwen hebben, die tot in het hart en nieren van zijn eigen denkbeelden en opvattingen doordrongen zijn. Onder deze vertrouwelingen zijn drie officieren in den rang van generaal, wier naam thans nog verzwegen moet worden. Een hunner is hoofdzakelijk met de strate gie belasthem valt de taak te beurt, onze legers te vervoeren en naar de vuurlijn te dirigeeren. De tweede offi cier heeft alle treindiensten voor zijn rekeninglevensmiddelen voorziening, munitie-aanvoer, verplegingsdienst; en de derde is de grootmeester der artil lerie. Generaal Joffre neemt nu, met de leden van zijn „geheimen raad" kennis van de rapporten, te legraminsn, be richten, die in den loop van den nacht zijn aangekomen en reeds door tal van stafsecretarissen zijn geopend en ge schift. Al deze stukken zijn opgeborgen in nappen van verschillende kleur, vol gens de verschillende troepen, waarop zij betrekking hebben. Onmiddellijk worden nu de bevelen aan de leger commandanten gezonden. De geweldige omvang der in beweging te brengen massa's, de ontzaglijke afmeting der fronten maken het voor den generalis simus onmogelijk, een directe, overal aanwezige, actie uit te oefenen. De op perbevelhebber laat dan ook aan zijn helpers meerendeels de vrije hand, met dien verstande, dat hij hun den alge- meenen toestand aangeeft, de opstelling van den vijand, het „verband" der legers, die dicht bij hun eigen troepen staan opgesteld, het te bereiken doel, maar aan ben verder de keus der mid delen overlaat, om dat doel te bereiken. En daar zijn helpers zijn geheele ver trouwen bezitten, en als het ware één met hem zijn, is het begrijpelijk, dat een bevel van Joffre, in het groote hoofdkwartier uitgevaardigd, binnen enkele minuten ten uitvoer kan worden gelegd, op onverschillig welk punt van het front, al ware het op honderden kilometers afstand. Als de bevelen voor den ochtend zijn uitgegeven, verlaat generaal Joffre het hoofdkwartier. Bijna altijd alleen, kuiert hij geruimen tijd door de straten van het stadje, de handen op den rug. Tij dens deze wandeling overdenkt Joffre nieuwe zetten op het ontzaglijke schaak bord van den krijg, en de bewoners van het plaatsje wachten er zich wel voor, deze vruchtbare overpeinzingen te storen. Reizigers uit Parijs deelden mede, dat Parijs thans ook, evenals Londen, in half duister gehouden wordt. Uit Gij kunt mij batalen, als gij wilt, voegde ik er bij. Ik zal er u niet meer over spreken en gij moet er ook maar niet meer over denken. Ik ben ongetrouwd en heb alles wat ik noodig heb. Mijn speler was verrukt en er kwam geen eind aan zijn verontschuldigingen. Als gij weder eens een paar honderd francs noodig hebt, behoeft gij u niet te geneeren en kunt gerust bij mij aankloppen. Ik ben geheel tot uw dienst. Hij bekeek mij opmerkzaam, want hij was lang niet dom, en begreep best dat men een kennis van acht dagen niet zoo be handelt, als men hem niet den een of anderen dienst te vragen heeft. Gij kunt mij, van uw zijde ook een dienst bewijzen, vervolgde ik, hem een glas uitstekenden Romanée in-chenkend, terwijl hij juist een aanval op de Camembert-kaas deed. Wat zou ik u kunnen weigeren vroeg hij met een vollen mond. Gij kent Parijs O uitstekend, tot in zijn verborgenste schuilhoeken. Dan hebt gij zeker wel eens zekeren Fulgence Guillard ontmoet? Ja zeker. Een vriend van baron Maxime Ray naud. Een vriend! eer een beschermeling. Hij heeft den vader van den baron meer malen diensten bewezen, die verplichting opleggen. Guillard, die vroeger anders heette, heeft meermalen moeielijkheden met de politie gehad. Ik spitBte de ooren. Waar? Ja ergens elders, men zegt in den Elzas Ontmoet de baron hem wel in Parijs? Dat is mogelijk misschien als hij woede bron wordt vernomen, dat zeer waarschijnlijk binnenkort een groote actie zal worden ingezet, aan beide zij den, van vliegers en luchtschepen. Alle voorteekenen duiden daarop en men steekt dit niet onderstoelen en banken, trouwens het was en blijft onmogelijk om de vele inrichtingen, loodsen enz. die hier en daar zoowel aan Duitsche als Engelsche zijde zijn gebouwd, voor het oog verborgeu te houden, evenals iedereen kan zien de tallooze opstij gingen, proefnemingen, enz. Rijzigers uit London deelen mede dat daar nieuwe bepalingen en verordeningen zijn uitgevaardigd door de politie in verband met het rnogf lijke werpen van bommen uit luchtschepen. De Zeppelins boven Engeland. De menschen brengen in groote ge tale een bezoek aan Yarmouth om de aangerichte schade te gaan zien. De aanval heeft, volgens Reuter, de be volking niet verontrust. Over 't alge meen is men van meening, dat Yar mouth door ziiu ligging nog meer van dergelijke tochten kan verwachten. Er heerscht voldoening over, dat het aan tal verliezen zco gering is. De stad was 's avonds in duisternis gehuld alleen rijtuigen hadden hun lichten op. Cromer en andere kustplaatsen, welke gewaarschuwd waren, zijn door het uit- dooven van de lichten van de bommen verschoond gebleven. De bewoners van Runton, die in de donkere straten waren samengestroomd, zagen de Zeppelin duidelijk boven Cromer, waar het lucht schip plotseling zeewaarts zwenkte. Te Kings Lynn werden 150 huizen beschadigd. Een bom vernielde er de hydraulische inrichting. Men acht een nieuwen tocht mogelijk bij de volgende nieuwe maan. Londen is voorbereid, niet angstig. Deze tocht beeft gelegenheid gegeven tot een re petitie van de verdedigingsmaatregelen van de hoofdstad, welke zeer bevredi gend geacht wordt. Er zijn zeer vele tegenstrijdige ver klaringen door personen uit het door de Zeppelins bezochte gebied afgelegd, dat het niet mogelijk is, omtrent het aantal en den aard van de Duitsche luchtvaartuigen iets met zekerheid te zeggen. De correspondent van de Daily Chronicle meldt, naar aan de N. R. Ct. wordt geseind, uit Yarmouth: Het is duidelijk, dat zoowel het Z ep- pelin-type als bet luchtvaartuig van bet type zwaarder dan de lucht, aan den aanval op de oostkust hebben deel genomen. De gevonden onontplofte bommen zijn zoo groot, dat twee mannen noodig waren om ze te vervoeren en h6t niet mogelijk is, dat deze door vlieg tuigen zijn meegebracht. Op één plaats heeft de politie een officieele verklaring afgelegd, dat de luchtvaartuigen vlieg tuigen zijn geweest. Daarentegen zeide mij een inspecteur van politie te Yar mouth, dat hij een luchtvaartuig heeft gezien, dat een bom heeft uitgeworpen en dat was ongetwijfeld een Zeppelin. Als de uitkomst van een zorgvuldig onderzoek zou blijken, dat de Zeppelins, die gisteravond aan de kust van Nor folk zijn geweest, het eerst gezien zijn in de buurt van Bactou, ongeveer vier mijlen ten zuiden van Mundesley. De kustwachten beweren dat de luchtvaar tuigen vier in getal waren en van het Zeppelin type. Zij worden beschreven als groote saucijsen, dragende twee gon dels of schuitjes, welke zich op grooten afstand van elkaar bevonden. Eenige visschers te Mundesley verzekeren, dat zij zes van deze reusachtige luchtvaar tuigen hebben gezien, van welke er hem noodig heeft. Noodig? Voor inlichtingen, of geheime diensten, die goed betaald worden. Zool Het diner vras uitstekend geweest, en rijkelijk besproeid, en dat maakt gewoonlijk de tongen los, dat gebeurde ook nu, al was het ook niet in die mate, als ik dat gaarne gewenscht had. Ik kan u intusschen verzekeren, zeide ik, dat die Guillard als vriend van den huize door baron Raynaud te Combiersin Mayenne ontvangen werd. Mijn gast begon hartelijk te lachen. Dan moet er iets tusschen hen bestaan, een moord misschien! Duivels! riep ik opspringend. Begrijpt ge dat niet, een moord is iets, waarover men niet gaarne heeft, dat gesproken wordt. Wat voor betrekking heeft die Guil lard, vroeg ik, onbekendheid voorwen dende. Komaan, als gij alles van a tot z wilt weten zal ik 't u ook zeggen, maar alleen onder 't zegel der grootste geheimhouding, omdat ik zooved verplichting aan u heb. Ik legde de vinger op mijn lippen om de verzekering mijner stilzwijgendheid te geven. Mijnheer Guillard weet evenals zoo menig ander, wiens handelingen het dag licht niet kunnen verdragen, geheimen te ontdekken, die men liever verborgen wil houden, verkoopt vaak moedijk te verkrij gen inlichtingen, en soms ook stukken, die men niet langs eerlijken weg machtig kan worden. In één woord dus, hij behoort bij de politie. Tot de geheime ten minste. Terzelfder tijd volgde hij mijn voorbeeld, legde zijn vinger op den mond en fluisterde drie, spoedig nadat zij over Bacton waren vertrokken iu zuidoostelijke rich ting naar Yarmouth stuurden en drie langs de kust over het land naar hei noordwesten in de richting van Cromer. Ter gelegenheid van de herdenking van de stichting van het Duitsche rijk. aldus de Duitsche bladen, hield dt leider der conservatieve partij von Heydebiand een redevoering voor een groot auditorium, waarin hij o. a. het volgende zeide: De offers die de oorlog van ons vergt, zijn ontzaglijk en menigeen zal zicb wel eens hebben afgevraagd: Moest dit zoo zijn? Moest deze oorlog komen en ons zoo vrijwel alleen vinden? Dat is een moeilijke vraag, die op het oogen blik niet volledig kan beantwoord worden. De tijd zal aanbreken, waarop onder zocht zal worden, hoe het mogelijk was, dat wij op deze wijze door een geheele wereld konden overvallen worden en dan zal men ook weten, wat de oorzaak daarvan is. Maar hoe het ook zij de diplo matie had wellicht beter kunnen wer ken |daarover kan geen twijfel be staan deze oorlog moest komen, zoo niet nu, danjtoch later. Geen diplomatie zou in staat geweest zijn, Frankrijk van zijn revanche-gedachte af te brengen, Rusland's oogen van den Bosporus af te houden, of Engeland te dwingen, Duitschland als gelijke ter zee te er kennen. Verder drukt spreker zijn onwankel baar vertrouwen uit in de eind-over- whnning en gaat dan voort De vrede, die dan gesloten zal wor den, mag geen diplomatieke vrede zijn maar een zoodanige, dat het geheele Duitsche volk dien begrijpt, en goed keurt, d. w. z een verzekering van onze verhoudingen, die de zware offers waaad is. Niets zon verschrikkelijker zijn, dan wanneer deze gruwelijke oorlog op een ontgoocheling voor ons Svoik zou uit- loopen. Reeds meermalen heeft ons de pen bedorven, wat het zwaard veroverd had. Thans, nu wij alleen in de wereld staan willen wij ook alleen beschikken over hetgeen tenslotte gebeuren zal. Aan dat doel moeten wij alles opofferen. Door den oorlog zijn de verschillende partijen vereenigd, dit moet ook later zoo blijven, al zal ook het verschil in maatschappelijken welstand tegenstel lingen blijven vormed, maar men zal bij meeningsverschil iu de toekomst, nooit vergeten, dat de tegenstander eens heeft meegeholpen het Duitsche vader land te verdedigen." Naar aanleiding hiervan merkt bet „Berliner Tageblatt" op: Slechts éen ding heeft ons in deze rede bevreemd, n.l. dat wij in dezen oorlog alleen zou den staan. De heer von Heydebraud, die zelf uit Silezië afkomstig is, zal niet vergeten hebben, dat de levende muur, die Silezië dekt, voor den Rus sen-storm, niet alleen uit Duitsche, maar ook uit Oostenrijk-Hongaarsche troepen bestaat; eu hij mocht zich wel danklaar betoonen jegens de Oosten rijkers, die den eersten aandrang der Russen alleen moesten keeren. l*laa(ieelijk üicuws. Voor Dames- en Kinderkleeding i3 de Firma Taverne De Meere, Hinthamer straat 69, 's-Hertogenbosch, het beste adres voor deze omstreken. Deze zaak is ook des Z mdags van 10 tot 1 uur geopend. Maar mondje dicht, ik heb eigenlijk al te veel gezegd. Ik gehoorzaamde en gedurende een paar minuten genoot mijn vriend dood op zijn gemak van een uitstekend glaasje fijuen champagne en een kopje voortreffelijke mokka. Toch moest ik nog meer inlichtingen hebben. Maar had die mijnheer Guillard, wiens betrekking ik nu langzamerhand leer begrijpen, niet een leerling of een pupil, die een jaar of wat geleden altijd bij hem waa Pidon! riep mijn vriend aanstonds uit, wien de dampen langzamerhand naar 't hoofd begonnen te stijgen. Dat is een slimme jongen, die heel wat belooft. Zij hebben samen heel wat door gemaakt cn Guillard vindt alles goed, 't schijnt dat Pidon zijn zoon is, maar de oude lnat niet licht wat los. Een knap man, die hem aan 't praten krijgt. En wat is er van dien Pidon geworden Ik heb hem uit het oog verloren, ik denk dat hij hier of daar in de provincie wel een voordeelig baantje gevonden heeft. Men zegt echter, dat hij weer in Parijs terug is; een oude kennis moet hem ontmoet hebben; die zal zijn weg wel maken, want hij heeft een goed hoofd en is brutaal als dé beul. Nu noemde ik den naam van Cabiral, maar mijn vriend zag mij aan zonder mij te begrijpen, en schudde het hoofd; hij scheen den landmeter niet te kennen. Ik hoopte nog eenige bijzonderheden van hem te vernemen, maar plotseling goot hij drie glaasjes cognac in zijn ledig mokka- kopje, ging met moeite rechtzitten, kruiste de armen over de tafel en begon met ha perende stem en dikke tong Zoo, zoo, ik begin te gelooven, dat men mij aan 't babbelen heeft willen krij- Kleusden, 23 Jan. De heer Jurgens, Klerk der Posterijen en Telegrafie, is alhier ten postkantore werk zaam gesteld, en zulks ter vervanging van den heer J. Smits, die als loteling bij de Genie te Utrecht is ingelijfd. De waterstand blijft nagenoeg op de zelfde hoogte, zeer tot ongerief van het stoombootenverkeer. De hoogste der steigers heeft een noodbrug, waarlangs alles gelost en geladen moet worden. Het Bossche Veld is ingeloopen en het voetverkeer aldaar geëindigd. De stoomtram loopt nu tot Vlijmen. Passagiers van hier kunnen nu per tram op Drunen en verder per spoor naar 's Bosch. Ook de stoomboot Maasstroom en de boot BoschRotterdam, geven daartoe gelegenheid, zoodat we niet afgesloten zijn. Werkendam. Door den kerkeraad der Chr. Ger. gemeente alhier, is voor een te beroepen predikant het volgende tweetal opgemaakt: ds. L. van der Meijden van Enschede en ds. J. van der Vegt van Rijns burg. Capelle- De christelijke zangver- eeniging Halleluja" zal den 15 Februari a.8. in het Gereformeerde Kerkgebouw al hier een uitvoering geven. Tot directeur van de stoomzuivel- fabriek „de Toekomst" alhier, is benoemd de heer H. Abink, waarnemend directeur te Garijp. Op last van den Burgemeester alhier, zijn alle reclameborden in deze gemeente verwijderd. Driiliaiielcii De heer A. J. Broek- huijsen, ambtenaar ter Secretarie te Geer- truidenberg, is met ingang van 1 Maart a.s. in gelijke betrekking benoemd in dj ge meente Boskoop. flroiigoleii. Het aantal inwoners onzer Gemeente bedroeg op 31 December 1914: 186 mannen en 189 vrouwen, totaal 375 zielen. Eet hen. Aan onzen vroegeren dorps genoot, A. C. Bos te Egmond aan Zee, is, namens het hoofdcomité van het Neder- landsche Roode Kruis, door het dagelij ksch bestuur uit dat College, wegens belangrijke diensten, bewezen aan de vereeniging „Het Nederlandsche Roode Kruis", bij besluit van 18 Januari 1915, no. 38 verleend: „Het Kruis van verdienste", ingesteld bij Ko ninklijk besluit van 27 November 1914, Stbl. no. 546. 's-liravenioei*. In deze gemeente hebben zich 9 personen laten inschrijven voor de Nationale Militie, lichting 1916. Op 16 of 17 Februari a.s. zullen uit deze gemeente W. Dekkers en P. van Dalen, behoorende tot de lichting 1915 der militie, worden ingelijfd. SkLaatslieuvel- Gedurende het af- geloopen jaar werd bij het Correspondent schap der „Hanzebank" alhier f 450000 om gezet. Als bijzonderheid kan gemeld worden, dat deze week een duif is komen aanvliegen op het huis van W. H., die een ratteklem aan haar pooten had. Wel een bewijs van uithoudingsvermogen van zoo'n diertje. Toen ze van 't dak gehaald werd, bleek bij onderzoek dat haar pooten erg gewond waren. De echoenfabrikant A. K., die tot nogtoe maar eenige dagen in de week te werken had, is met zijn volk overeenge komen om hun de geheele week weer werk te verschaffen, met dien verstande, dat zij dan niet het volle loon uitbetaald krijgen, zooals voor de mobilisatie. Daar het percent, dat zij missen moeten zeer gering is, kan dit als een prijzenswaardig voorstel begroet worden, dat navolging verdient. Vanwege den hoogen waterstand is het verkeer van de Regtevaart naar den Loonschendijk gestremd. De bewoners zijn als 't ware opgesloten in hunne hu:zen. Indien ze buiten willen komen, moeten ze gebruik maken van waterlaarzen. Sinds jaren is het niet zoo erg geweest. gen, maar ik zal u wel leeren, vriendje, 't Is voor vandaag genoeg, hoor. Wij zullen dat onderwerp nog wel eens nader behan delen als gij wilt, maar dan, voordat wij aan tafel gaan Intusschen heb ik volstrekt geen spijt van wat ik u gezegd heb, want gij zijt een beste kerel en gij zult mij geen vijftien louis weigerenik heb ze juist noodig. Volstrekt niet, met genoegen! Ik vroeg de rekening die zes-en-veertig francs bedroeg en die ik met een biljet van duizend francs betaalde, waarover mijn coramis-voyageur watertandde; van de rest gaf ik hem de verlangde vijftien louis, die ik nooit betreurde, want ik kon nu bij m ij n dossier een paar nuttigeaanteekeningen voegen, die ge er alle gedateerd in vinden kunt. Ik hoopte mijn vriend nog wel eens terug te zien, en met zijn hulp ophelderingen te kunnen krijgen, voor zaken, die mij nog duister schenenmaar toen ik later weer eens in Parijs kwam en hem aan zijn wo ning opzocht, vertelde de concierge mijdat hij met de noorderzon vertrokken was; 't gerucht liep, dat hij vermoord was door menschen die weinig ingenomen waren met de manier waarop hij zich, zooals hij het uitdrukte, van allerlei papieren wist meester te maken, die langs den gewonen weg niet te krijgen zijn. Dat zijn van die tegenvallers, die men heeft als men zoo'n fraaie betrekking als hij bekleedt, en waarin ook de beide schur ken van wie hij sprak hun bestaan moeten vinden. En met de hem eigen nederigheid ging de griffier voort: Gij ziet dus wel, dat mijn aandeel in de ontdekking, die zulk een helder licht werpt op de gebeurtenissen waarin Guillard en zijn leerling Pidon betrokken zijn, ai heel gering is. {Wordt vervolgd)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1915 | | pagina 2