en prisM Wei- en Bouwland, EBIFÜUIS Een zeer iet onderHei OPEHBAREVERKOOPITIG Vee, Bouw- en Melkgereed- schappen, Te Koop: Griendhout, Copieer-persen VERGADERING Contante Betaling. Verkoop verkoopen verkoopen Huisraad. publiek verkoopen te De Werken. De Notaris J. J. VAN DER KAADEN, W. A. M. KALKMAN, Ruim één H.A. vierjarig te Herpt. Notaris RIET RA, te Dassen, 7.4570 Hectaren puike WEI- en BOUWLANDEN onder Herpt, in perceelen. In de daarop voleende vergadering werden de circulaires in zake Mond-en Klauwzeer en de boekjes van de directie van Landbouw over het zelfde onderwerp aan de leden ter hand gesteld. Uit het jaarverslag bleek, dat de Paar- denverztkering zich in de waardeering van verschillende leden mag verheugen, dat er een z<-keren, maar gestadigen vooruitgang valt waar te nemen. Toch motten meerdere landbouwers zich aansluiten om het ver zekerd kapitaal, dat nu ongeveer f70.000 bedraagt, op te voeren tot f 100.000. De deelneming aan de cursussen in land bouwonderwijs en paarden en veekennis, hadden dit jaar niet het succes van vorige jaren. Men meende dat de oorlogstoestand daaraan niet vreemd was. Er werd besloten aan den minister te verzoeken, indien zulks met 's lands belang ware overeen te brengen, vooral in den zaaitijd zooveel mogelijk verlof te verleenen aan de gemobiliseerde landbouwers. Tevens er op wijzende, dat de afdeeling zich echter geen oordeel aanmatigt over de vraag of het belang van den landbouw wel opweegt tegen het groote belang van de verdediging van ons land, want dat ook in de eerste mobilisatiedagen alle landbouw werkzaam heden geregeld zijn gedaan kunnen worden. Het ledental der afdeeling vermeerderde met zes, zoodat dit thans uit een 60-tal leden bestaat. Betreurt wordt het dat niet meerderen lid zijn van deze afdeeling, die toch voortdurend in 't belang van hare leden werkzaam is. De contributie bedraagt slechts f 2. Nadat de voorzitter de heer D. vanCampen, den spreker en alle aanwezigen had bedankt, werd deze vergadering, die zeer druk be zocht was, gesloten. Rannisdonk. Op de bij P. Boons gehouden vergadering, werd besloten om het besmetten van 't vee met het mond en klauwzeer te voorkomen, door het plaat sen van biljetten op de deuren „verboden toegang tot den stal" en het plaatsen van een emmer creoline, waarin vreemdelingen de handen kunnen wasschen alvorens den stal binnen te treden. Een commissie van ongeveer 20 landbouwers is benoemd om in hunne buurt controle uit te oefenen. Daar de visch op zich liet wachten, kon de afslag gisteren niet doorgaan. Op Donderdag 18 Maart zal te Was pik de voorjaarsmarkt gehouden worden van hoornvee en varkens, met kostelooze standplaatsen en 8 premiën van f 2,50. De heer J. v. d. Heuvel alhier, is benoemd tot opzichter aan het nieuwe ka naal te Tilburg. Naar wij vernemen zal de Eerw Zuster Acquina, hoofd der Bijzondere Meisjesschool alhier, onze gemeente weldra verlaten. Kpruiijf. A.s. Donderdagavond 7.30 uur zal in het Gereformeerd kerkgebouw alhier een bid-tond voor den vrede ge houden worden. Als voorganger hoopt op te treden Ds. G. M. van Rennes uit Dussen. De heer A. B. v. d. Hoeven werd in de vacature van den heer G. Blok tot diaken bij de Ger. Kerk alhier gekozen. J.l. Vrijdagmiddag liep het 8-jarig zoontje van zekeren W. B. alhier den tram na. Toen deze een flinke vaart had, strui kelde hij en viel met zijn hoofd op een buffer. In bewusteloozen toestand werd hij opgenomen en huiswaarts gedragen. Donderdagavond 1.1. werd een com pagnie soldaten in deze gemeente inge- kwartiert. Toen zij Vrijdagmorgen voor ver trek aan de Besoijensche steeg waren aan getreden, ric itte de commandant namens zijn „jongens" zich tot de burgerij en uitte een woord van dank voor de gulle ontvangst, zijn manschap en bereid en eindigde met het „Leve de burgerij van Sprang" waarop de militairen een driewerf hoera aanhieven. Door de burgerij werd dezen dank beant woord met een „Leve de militairen" en het geroep van „hoera" Zaterdagmorgen derailleerde in de Besoijensche steeg een met hout geladen wagen van den stoomtram Door den schok braken de steunse.s en viel de geheele lading over den keiweg, zoodat het verkeer voor zware vrachtwagens gestremd was. Eerst toen een ploeg werkvolk was komen op dagen kon <ieze versperring worden opge ruimd. Het tramverkeer had nagenoeg geen vertraging, daar dezt wagen achter de personen-rijtuigen was aangekoppeld. A.s. Zaterdagavond zal voor de afd. „Patrimonium" alhier optreden de heer JH. E. v. d. Leeden met het ond rwerp „Werkstakingen". Belangstellenden hebben vrijen toegang. Yrjyjhoeveii Cappel Op het schoolplein alhier, waren eenige meisjes aan het spelen, waarbij een der kleinen het ong 'luk had te vallen en het kuitbeen te breken. MV)jk. Woensdag a.s. zullen alhier een 40 tal vluchtelingen naar het kamp te JEde vertrekken, nl. 13 mannen, 15 vrou wen, 8 personen van 1216 jaar en 4 jon gere personen. van den Raad der gemeente Heusden op 19 Febr. 1915 des avonds half' acht. o Agenda. 1. Notulen der vorige vergadering. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. 3. Ontwerp-verordening omtrent het bak ken en verkoopen van brood. 4. Ontwerp-reglement van orde voor den Gemeenteraad. 5. Wijziging gemeente-begrooting 1914. Voorzitter: burgemeester Honcoop. Secretaris: de heer Van Eggelen. Nadat de Voorzitter de vergadering heeft geopend leest de secretaris de notulen der vorige welke onveranderd werden goed gekeurd en daarna vastgesteld. Bij dag met een roode vlagbij avond met een lantaarn helder rood licht uitstra lend zal voor de stoomtram worden ge waarschuwd. Na voorlezing wordt besloten als lid toe te treden met een contributie van cent per inwoner. Punt 3 der agenda wenscht de Voorzitter artikelsgewijze te bshandelen. In den laats ten tijd zijn er bij het bakkers bedrijf kwade praktijken uitgeoefend. De brooden werden steeds kleiner en de men- -fchen kregen geen waar voor hun geld. Ook kan men geen staat maken op het gewicht. De bakker zei zooveel kost 't brood en daarmede uit. Er moet verandering komen. Ook de regeering heeft ingegrepen. Voortaan zal zoowel wit- als tarwebrood met gewicht en naam gestempeld moeten zijn en daarop zal door de politie scherp worden gelet. Uitsluitend roggebrood mag niet meer gebakken worden. Het regeering8besluit wil het tarwebrood samenstellen uit tarwe of voor de helft vermengd met rogge en wat het gewicht betreft dit geldt ook voor 't witbrood stellen op fcilo en veelvouden daarvan. Luxe-brood is hiervan uitgezonderd. De heer Prins, deskundige, zegt, kilo is niet goed, hij wil het wat zwaarder hebben en maakt bezwaar tegen kantbrocden, d'e altijd lichter zijn, dan brooden uit net het midden van den oven. Het scheelt soms wel 1l-2 ons. De Voorzitter zegt, dat de politie daar mede wel rekening zal houden en niet uit fluitend kantbrooden op de schaal leggen. Zijn de bakkers daar bevreesd voor, dan moeten ze die brooden maar wat zwaarder maken en een paar centen meer rekenen. De menschen mogen in deze dure tijden niet te veel betalen. De heer De Mol heeft bezwaar tegen art. 2. In Heusden wordt geen luxe-brood gebakken. Er gaat veel brood naar buiten en als dat nu 1/2 kilo moet wegen, kunnen de slijters het niet meer verkoopen. De heer Van Everdingen wijst er den heer De Mol op, dat ook buiten Heusden het regeeringsbesluit uitgevoerd moet worden en ook daar spoedig de keur op h*-t witbrood zal zijn. De heer Veerman denkt, dat ze het buiten juist zullen koopen omdat 't gewicht er op staat en de menschen weten wat ze krijgen. De heer Van Andel wil het luxe brood (pain de luxe) omschrijven. Ten eerste kren ten brood is geen luxebrood, dat is witbrood met hier en daar een krent. Wij krijgen dus keur op tarwebrood, ge mengd rogge en tarwe- en wittebrood. Uitgezonderd luxe-brood waaronder be grepen kadetjes, krentenbollen en dergelijke kleine broodjes. Dit amendement wordt aangenomen. Een voorstel van den heer Prins een kantbrood 1h ons lichter wordt ver worpen. Wel wordt een speling van 5 pCt. toegestaan boven 't aangeduide gewicht. De heer Prins zegt dat het witbrood niet duidelijk gemerkt kan worden. De Voorzitter zegt, dat dergelijk brood in Breda zeer duidelijk gemerkt was. Een Wijksche bakker wilde er zelfs een reisje voor naar Amsterdam doen, om achter 't geheim te komen. Ruim een uur hadden de vroede vaderen gebakkeu en verwonderlijk was het, hoe ze met alle broodsoorten, uitgezonderd luxe brood, op de hoogte waren. De bakker moest het kunnen en zoo is 't door alle tijden heen geweest zelfs aan 't hof van den grooten Pharao de schenker was vrij, maar de bakker werd De geheele verordening in omvraag gebracht, wordt nu met algemeene stemmen goedgekeurd. De hee- Veerman vraagt bij punt 4, Ont werp-reglement van orde, of er wel door aanplakking publiciteit gegeven wordt, wanneer de gemeenteraad vergadert. De Voorzitter zegt, dat elke vergadering afgekondigd wordt. De heer Veerman. Het dient toch ook aangeplakt te worden? De Voorzitter zal alle af kondigingen doen aanplakken. Ook dit ontwerp wordt daarna iu zijn geheel aangenomen. Van de gemeente-begrooting 1914 moeten de posten, straten, scholen, school behoeften en verplegingskosten verhoogd worden. De Raad keurt de verhoogde posten met alge meene stemmen goed. tfog wordt de kwestie behandeld, met het oog op het nieuwe reglement van orde, of een Raadslid, dat binnenkomt, wanneer de presentielijst reeds geteekend is, al of niet aan de stemming kan deelnemen. De heer Van Andel is van oordeel, dat ieder lid, dat aanwezig is, aan de stemming kan deelnemen. Er wordt besloten, dat in dit geval, het te laat gekomen lid het laatst zil stemmen. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter met diepen zucht de vergadering Waarschijnlijk hadden de leden het wat al te bruin gebakken. Hiuiienlnnd. De „Staatscourant" van Zaterdag avond bevatte het Koninklijk besluit, waarbij met ingang van 21 Februari 1915 verboden werd naar eenig land van Europa uit te voeren of aan een middel van vervoer tot uitvoer aan te bieden, vleesch hetwelk niet voorzien is van één of meer merken als bewijs dat hei bij een van rijkswege ingestelde keuring voor vervoer geschikt is bevon den. B. en W. van Amsterdam stellen den Raad dier gemeente voor, over te gaan tot het bouwen van 3500 volkswoningen, direkt, en nog 4800 binnen de eerst volgende 7 jaar. In 't vroegere R. K. Ziekenhuis te Enschedé waar verschillende Belgische vluchtelingen zijn ondergebracht, ont braken Zondagmorgen de echtelieden J F. Michiels oud 74 jaar en zijn vrouw P. Braars, oud 72 jaar, aan de ontbijt tafel. Bij het onderzoek naar de reden van hun afwezigheid werden de oudjes beiden bewusteloos in hun kamertje gevonden terwijl de gaskraan openstond. Onmiddelijk werd de hulp van dr. Smits ingeroepen, aan wien het gelukte bij de vrouw de levensgeesten weder op te wekken. De man echter overleed zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. Het ongeluk is veroorzaakt, doordat de vrouw 's nachts het licht had ont stoken en de gaskraan niet voldoende weer had dichtgedraaid. den Op deze vergadering zullen bespre kingen gevoerd worden over de gevol gen van den oorlogstoestand voor den middenstand en de middelen tot ver betering van de daardoor ontstane mis standen. Aan den minister van financiën zal een particuliere audiëntie voor het da- gel. bestuur verzocht worden om de plannen van den bond uiteen te zetten. Een prijsopgaaf zal worden uitgeschre ven over „De gevolgen van den oorlogs toestand" voor den middenstand en de middelen die door dezen kunnen wor den aangewend oiu zich aan den ont- staneu toestand aan te passen en ont stane misstanden weg te ruimen," waar van de beantwoording aan ieder vrij zal staan en waarvoor een prijs van f500 en een consolatieprijs van f100 zal worden uitgeloofd. Marktberichten. Tusschen Alphen en Riel is Zondag avond een landweerman, vader van 5 kinderep, die uit de provoost was ont vlucht, door een schildwacht doodge schoten. Reeds geruimen tijd was de recherche bezig een ander spoor te volgen in verband met den brutalen postdiefstal aan het hoofdpostkantoor te Amsterdam. Thans schijnt zij daarin geslaagd te zijn. Onder leiding van den substituut griffier van justitie werden in de Daniël Stal- perstraat eenige huiszoekingen gedaan met het resultaat, dat een bewoner van die straat als verdacht van den gepleeg- den diefstal aangehouden werd. Ver schillende aanwijzingen hebben aange toond dat de recherche in ieder geval op het juiste spoor is. In de volkrijke buurt trokken de huiszoekingen zeer de aandacht. De recherche heeft den man in de Daniël Stalperstraat gearresteerd, nadat het haar wae opgevallen, dat hij een groentenwinkel had geopend op een voor zijn doen zoo grootsche wijze, dat achterdocht tegen hem was opgewekt. Een huiszoeking werd gedaan, en het resultaat daarvan was, dat bij De B. f 500 aan bankpapier in een der man den onder groenten werd gevonden. Hoe de man er aan kwam kon hij niet verklaren. Inmiddels vond de justitie aanleiding De B. nog Zaterdagmiddag naar het huis van bewaring over te brengen, en wij vernemen, dat hem nog Zaterdagavond een verhoor werd afge nomen. Daar De B. zeer waarschijnlijk medeplichtigen heeft, wordt nog in andere richting gespeurd. Dr. Kuyper schrijft in „De Standaard": Van Roomsch Katholieke zijde is de vorige week een opzettelijke dienst der gebeden met het oog op den oorlogs toestand gehouden, en algemeen was de deelneming groot. Ook de Classis Den Haag van de Geref. Kerken heeft nu weer een bid dag uitgeschreven, en we twijfelen geen oogenblik of ook aan die oproeping zal met geestdrift worden gehoor gegeven. Toch is ook hiermede nog niet be reikt, wat we het hoogste achten. Niet groepsgewijze maar op een zelf den dag moet heel ods volk in't gebed om vrede voor Gods troon verschijnen, en al wat hier beneden blijft zal 't nationaal besef nooit geheel voldoen. Amerika's voorbeeld blijft om na volging roepen. Niet een Bidstond, niet een ure des gebeds, maar een Biddag moet het zijn. Een biddag met Sabathruste. Uitge schreven door alle kerken voor een zelfden dag. En zulks op verzoek van de Landsoverheid, zoodat zij den dag bepaalt. Auders toch is nooit eenheid van doen te verkrijgen, en vooral zóó alleen is de sabbathsruste gewaarborgd, die van een nationalen Biddag onafschei delijk is. Een Duitsche beambte van de „Intern. Schlafwagengesellschafl" uit den naam blijkt, dat het eene internatinoale onder neming is heeft zijn ontslag gekre gen, omdat hij weigerde bij het Duit sche leger dienst te nemen. Hij woont te Vlissingen en doet reeds 13 jaar dienst bij die maatschappij. Hij was afgekeurd en ook bij de herkeuring was was hij ongeschikt bevonden voor den militairen dienst. Desondanks werd hij onlangs opgeroepen, om zich bij een regiment te voegen. De man, die thans tijdens den oorlog dienst doet in den eetwagen GroningenAmsterdam van dezelfde maatschappij, stelde ujn chef, een „Ober Inspektor," op de hoogte van het geval. Zonder te letten op de 13 trouwe dienstjaren, heeft de „Ober-Inspektor" hem op staanden voet ontslagen. De man blijft echter weigeren, aan den oorlog deel te nemen en zal in Nederland een betrekking trachten te vinden. 's-Bosch, 19 Febr. Op de heden gehouden veiling werden aangevoerd 39187 gegaran deerd versche inl. hoender-eieren, waarvoor werd besteed van f0.98 tot fl.00 per K.G. Dussen, 18 Febr. De prijs der boter was heden f 1,53 tot f 1,61. Aanvoer 91 Kilo. Zetting fl,58. Eieren fl,20 de 26 stuks. Amsterdam, 19 Februari Op de veiling waren de prijzen als volgt: Kipeieren f 4,90 a f 6,25; Eendeieren f 5,30 per 100 stuks. Aanvoer 22775 stuks. Hanen f 0,91 a f 0,00, Kippen f 0,90 a f 1,05 p. stuk; Konijnen f 0.00 a f 0,00; Wilde Eenden f 0,75 a f 0,87; Talingen f 0,00Smienten f 0,44. Waterhoogte Heusden. Hoog Water. Laag Water. 19 Febr. 2 35 M. 2.06 M. 4- N.A.P. 20 2.36 2.06 21 2 28 2.04 22 2.18 1.96 Waterhoogte Maastricht (brug) 22 Febr. 1.74 M. boven 0. 23 1.52 WATERHOOGTE KEULEN (11 u. v.m.) 22 Febr. 3.05 M. boven 0. 23 2.99 Adverleniiën. Voor de betoonde belangstelling bij mijne benoeming tot burgemeester van Werken dam betuig ik mijnen linrtelfiken dank. A. SIGMOND. op Zaterdag 27 Februari a.s., voor middags 10 uur, aan de Wijksche Poort te HEUSDEN. W. C. FRIEDLI Deurwaarder. te Almkerk, is voornemens om op Vr(]dag 5 Maart 1915, 's voormiddag lü uur precies, ten huize van den Heer J. VAN BiNSBERGEN, aan den DeWerkenschen dijk onder De Werken, nabij Werkendam, in het openbaar, om contant geld, te J waaronderMahoniehouten Linnenkast, dito Pennantkastje, dito Secretaire en Kleerkast, dito Uittrektafel, 4 andere Tafels, 18 Stoe len met 2 Fauteuils, 2 IJzeren Ledikanten, 2 Veeren Bedden met toebehooren, Stan- daardwieg met toebehooren, Kinderstoel, Kinderwagen, staand Schoorsteenklokje, 2 Hanglampen, 3 staande Lampen, Vulkachel met toebehooren, Fornuis met toebehooren, Waterfornuis, 3 zoo goed als nieuwe Spie gels, Vloerkleeden. Gordijnen, Naaimachine met Tafeltje, Karaffen en Glazen, Koffie- en Theeservies, Potten, Pannen, Ketels, Wasch- tobben en Kuipen, Potten met ingemaakte Groenten, wit- en gekleurd Aardewerk. Voorts: 2 Varkens, 30 Kippen met 2 Hanen. Partij Mest, 2 Kruiwagens, 2 Slebben, Brandhout en hetgeen verder te voorschijn zal worden gebracht. Alles één uur voor den verkoop te zien. Inlichtingen geeft de Notaris. (wegeus vertrek) Notaris te Woudrichem, zal ten verzoeke en ten Woonhuize van den Heer D. C. KOEKOEK te Dussen. op Donderdag; 1 Maart 1915, 's morgens om lö uur, om contant geld, als: Merriepaard, Hengstveulen, Melkge vende Koeien, Luxe Kar, Tilbury, Boeren wagens, enz., benevens 's Morgens één uur vóór den verkoop te bezichtigen. Alles breeder bij biljet omschreven. sraande langs de Boesemkade, van af den Kornschendijk tot nabij den Ganschwijksen watetmolen te Almkerk. toebehoorendeaan de Wed. G. SCHERMERS te Dussen, waar nadere inlichtingen zijn te verkrijgen. in ir ul 1 mi o keuze uit de fabriek BFAR1 DE BEAUS0NT te Maas tricht, voorradig bij den spccialen Agent voor HEUSDEN en OMSTREKEN: L. J. VEERMAN, Boekhandelaar, Teekeningen met prijsopgaven, van 14 modellen worden op aanvraag toegezonden. Het hoofdbestuur van den Midden standsbond heeft op voorstel van het dagel. bestuur besloten dit jaar aan de algemeene vergadering, die 13 Juli te Utrecht zal worden gehouden geen con gres en geen feestelijkheden te verbin zal te Herpt, op Dinsdag; 9 Maart 1915. nam. 6 uur, bij LEENDERT v. d. GRIEND bij I n e t, en op Dinsdag; 16 Maart 1915, nam. 6 uur, bij EL. BUIJS bij toeslag, Betaling koopsom 16 April 1915. Breeder bij biljetten, welke op aanvraag worden toegezonden door voornoemden No taris. Geregelde Stoombootdiensten van Reusden en omgekeerd. Van Heusden en van Amsterdam Maan dag, Woensdag en Vrijdag, 's nam. 4 uur, uitgezonderd Zondags. Aankomst aan beide plaatsen den daaropvolgenden dag, voorm Plaats van afvaart te AmsterdamKlo veniersburgwal. f Van Heusden op Maandagmorgen naar Gouda, Waddingsveen, Boskoop, Gouwsluis, Alien, Oudshoorn, Woubrugge, Oude Wete ring, Hillegom, Bennebroekerbrug, Haarlem, Spaarndam, Krommenie, Alkmaar, Zaan dam en Wormerveer. Vrijdagmorgen naar Gouda, Waddings- vren, Boskoop, Alfen, Gouwsluis, Tei Aar, Nieuwveen, Vrouwenakker, Uithoorn, Ouderkerk a. d. Amstel, Zaandam en Wor merveer. Van Zaandam Dinsdag en Donderdag voorm. 10 uur. Bovenstaande diensten allen Directie W. Defais, Amsterdam en J. B Verschure, 's-Bosch. f Goederen voor Delft, Vlanrdingen. Schiedam, Den Haag worden aangenomen Dinsdags te 's-Gravenhage Donderdags, ligplaata, Trekweg tegenover Beerhavestraat. Agenten te 's-Hage De Korte en Scheurs, Zieke 27 en 28. Irlormatiën van bovenstaande diensten in te winnen bij B. VAN KUIJK, Wilhel- minaplein te Heusden. f Deze diensten zijn vrij van veergeld. a. Brief van heeren Ged. Staten behel- sende een raadsbesluit tot regeling jaar wedde veearts. b. Idem ter bevordering van het vrije verkeer nabij de Wijksche poort. c. circulaire van den Bond van kleine -«teden en plattelandsgemeenten beneden de 10000 inwoners bevattende een verzoek tot toetreding als lid van dien Bond. ROTTERDAM,23 Feir. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 907 vette runderen916 magere dito 166 vette en gratkalveren, 1067 nuchtere kalveren 316 tchapen of lamineren, 1522 varken*, 87 biggen. De prijzen waren al* volgt: runderen le kwaliteit 95,2; kto SO cent, kalveren le ho. 120 2e kv> 110 et tchapen le kv>. 80. 2e kte. 66 et. vette varken* 94 a 92 et. licht toort 60 et. per kilo. Nuchtere /okkalveren f 16.a 28.00 idem voor de tlacht f 8.— o 14 00 Biggen f 1 80 a 2.00 per week SLEEUfFIJK. De zetting der boter bedraagt 85 et per half kilo en die der eieren f 1.45 de 26 ttukt. OOSTERHOüT, 23 Febr. Boter f 1,56 a 1,60 per Kg. Eieren f 0.18 en 0,20 de 4 ttukt Werkendam, Februari 1915.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1915 | | pagina 3