Het van fieusden en illeua, de Langstraat en de Boiumeierwaard. Chr. Kweekschool - Gorinchem. Weg met uw Krukken Kloosterbalse m. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3444 Zaterdag 6 Haart BLAD. Unb Vaam VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. 1913. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 71/, ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. m Buitenland. Naar het Sofiotische b!ad Mir ver neemt heeft de Italiaansche regeering de Servische verwittigd, dat Italië het niet lijdelijk kan aanzien, als Servische troepen een inval doen in Albanië om zich naar de Adriatische Zee een weg te banen. Hieruit is het zegt de Mir te verklaren dat Servië zijn optreden tegen Albanië heeft gestaakt. Uit Athene komen berichten over bloedige gevechten tusschen Albanee- zen en Montenegrijnen, welke laatsten op verscheidene plaatsen uit hun stel lingen aan de grens verdreven zouden zijn. De opstandige Albaneezen bele geren nog steeds Durazzo. Door den oorlog is een allerbelang rijkst werk, dat in andere tijden zeker groote aandacht had getrokken, onge merkt voltooid. Het is de tunnel door de Pyreneeën bij Caufranc, een arbeid die 12 mil- lioen heeft gekost. Die tunnel is 41/? mijl lang en geeft een nieuwe verbin ding tusschen Frankrijk en Spanje Op 24 Februari vond de doorslag plaats. Feesten zijn er niet gegeven maar de ingenieurs hebben toch, toen zij elkaar ontmoetten onder den grond, met den feestwijn elkaar begroet. Gedurende den bouw verloren vele arbeiders aan dit werk het leven. De Deensche vereeniging van stoom- vaartreederijen heeft besloten de ma trozen, machinisten en stoker3 van schepen die op Engeland varen, voor elke reis 35 kronen oorlogstoeslag te geven. De bemanningen van andere schepen zullen 40 kronen voor reizen tot Drontheim en de helft voor verdere reizen, naar Fransche en Russische havens, ontvangen. Bovendien zijn de leden der bemanningen, die blijvend invalide worden wanneer het schip op een mijn loopt of wordt getorpedeerd, verzekerd voor eeu bedrag van 4000 kronen. Hetzelfde bedrag ontvangen hun verwanten, als zij omkomen. De kapiteins zijn voor .12,000 kronen ver zekerd. De „Dacia", de op het Amerikaan- sche handelsregister overgeschreven boot van de Hamburg-A merika-lijn, die met katoen naar Dnitschland onderweg was, is nu toch in het Kanaal door een Franschen kruiser aangehouden en naar Brest opgebracht. De Temps, diedit meldt, maakt, naar Reuter ons uit Parijs meldt, een ver gelijking tusschen het optreden van Frankrijk en Engeland, „die het recht eerbiedigen en het menschelijk leven ontzien en de zeerooverij der Duitschers, die zonder vorm van proces handels schepen en bemanningen laten zinken." Het blad voegt daaraan toeDoordat Duitschland zich buiten de wet stelt, geeft zij ons onze vrijheid van handelen terug. Wij zullen daarvan echter geen misbruik maken, maar voortgaan het eigendom van neutralen te sparen en hunnen zeehandel zoo weinig mogelijk te belemmeren. Wij zullen geen aan slagen doen op het leven van non combattanten, maar op zee alles in be slag te nemen, waarvan wij vermoeden dat het aan Duitschers behoort, uit Duitschland komt of voor dit rijk b© stemd is. Het Prijzenhof zal dan later uitspraak doen en schadevergoeding toekennen of de inbeslagneming bekrachtigen. Frankrijk en Engeland brengen gaarne hulde aan de menschlievende denk beelden, belichaamd in 'de voorstellen van president Wilson, doch de houdiug van Duitschland belet hen de wette lijke represaille-maatregelen, tot welke zij besloten hebben en die ter kennis der neutralen zullen worden gebracht, op te schorten. De neutralen zullen intusschen ge makkelijk de moeilijkheden daarvan kunnen vermijden door een strenger controle van de ladingen." Van Duitsche zijde wordt bericht dat Zondag te Napels het Italiaansche stoomschip Amerika uit New-York is aangekomen. Het schip is te Gibraltar door de Engelschen doorzocht, die vijf Duitschers gevangen nam en ondanks het protest van den Italiaanschen con sul beslag legde op een zending koper en aluminium, die voor Italië was be stemd. Naar verluidt ligt de bekende Bel gische vlieger Jan Olieslagers, thans gewond in een der Londensche zieken huizen. De Amerikaan-che regeering wil nog steeds haar tusschenkomst verieenen aan Duitschland en Engeland om de onrechtvaardigheden van den oorlog zooveel mogelijk te verminderen, en geeft daartoe in overweging: Duitschland en Engeland komen overeen ten eerste: dat drijvende mijnen door geen der beide partijen worden uitge strooid dat verankerde mijnen uit sluitend voor verdedigingsdoeleinden binnen een kanonschot afstands van de haven mogen worden gelegddat alle mijnen den stempel van de regee ring, die ze deed leggen, moeten dragen en zoo zijn samengesteld, dat ze on schadelijk worden nadat ze zijn losge raakt van de verankering ten tweededat duikbooten door geen der beide regeeringen voor het aan vallen van koopvaardijschepen van onverschillig welke nationaliteit worden gebezigd, behalve alleen ter uitoefening van het recht van aanhouding en door zoeking ton derde: dat koopvaardijschepen van geen der beide partijen als krijgs list, met het doel zich onherkenbaar te maken, onzijdige vlaggen voeren. Engeland verklaart, zich er mee te kunnen vereenigen dit levens- en voe dingsmiddelen niet op de lijst van vol strekte contrabande worden geplaatst 1 en dat de Engelsche overheid scheeps ladingen van zulke artikelen zal op noch aanhouden, wanneer zij geadres seerd zijn aan agenturen in Duitschland, die door de Vere nigde Staten worden aangewezen om zulke ladingen in ont vangst te nemen en onder de daartoe bevoegde Duitsche wederverkoopers ter uitsluitende levering aan de burgerlijke bevolking te verdeelen. Duitschland verklaart zich er mee te kunnen vereenigingeu dat leveus- en voedingsmiddelen uit de Vereenigde Staten of andere onzijdige landen aan zulke agenturen geadresseerd worden. Ten slotte wijst de Amerikaansche regeering bij voorbaat de meening terug als zou haar nota ten doel hebben be j paalde rechten van oorlogvoerenden of onzijdigen, die door de beginselen van het volkenrecht zijn vastgesteld, te erkennen of miskennen. Veeleer zou zij een overeenkomst tusschen Engeland en Duitschland beschouwen als 6en modus vivendi, meer gegrond op doel matigheid dan op wettigheid. In Duitschland zijn deze voorstellen met ingenomenheid begroet, doch 't zal veel van Engelands gezindheid af hangen in hoeverre hier tot overeen stemming zal kunnen geraakt worden. Uit Hilversum wordt aan De Tijd gemeld Zondagmorgen halftwaalf had er in de St. Vituskerk onder de hoog mis een paniek plaats. Een geweldige slag, waarbij sommigen meenden een blauw licht te hebben gezien, bracht de opschudding te weeg: Velen ver lieten in groote verwarring de kerk Ongeveer 20 personen werden bewus teloos door den schrik. Vooral onder de Belgische vluchtelingen, zittende in den linkerzijbeuk, was de schrik groot, wijl sommigen meenden, dat er een bom op de kerk was gevallen. De aan leiding hiertoe schijnt geweest te zijn, dat de bliksem bij zijn ontlading langs den bliksemafleider, contact heeft ge kregen met den haan van den toren. Door den storm van December j 1. wat- het kruis sterk verl ogen, waardoor de haan in nauwe aanraking kwam met de punt van den bliksemafleider. Sedert drie jaar worden te Koewacht de dooden van beide nationaliteit be graven op een op Nederlandsch gebied even buiten het dorp gelegen terrein. Werd nu na het afsluiten van de grens een Nederlander begraven, dan ging juist als vroeger alles gewoon zijn gang; het lijk, door bloedverwanten en vrienden begeleid, werd des morgens ter kerke gebracht en de Duitschers maakten voor die gelegenheid de ver sperring aan het Kerkstraatje open de vensterluiken der huizen, hierin ge legen, werden gesloten tót na de kerke lijke plechtigheid en het vertrek van den begrafenisstoet. Donderdag overleed, voor het eerst na het afsluiten van de grens, iemand in het Belgisch deel der parochie, en Zaterdagmorgen werd de overledene na afloop van den kerkelijken dienst be graven. Het lijk, waarachter bloedver wanten, buren, enz., werd tot aan de versperring gebracht. Hier stonden vier mannen van Zeeuwsch Koewacht klaar, die met behulp van de Belgische dra gers de kist over de grens schoven. Een Duitscher gaf nauwlettend acht, dat elk op zijn bodem bleef. De geeste lijke trok met de dragers naar het kerkhof, familie en vrienden konden rechtsomkeer! maken, hoe gaarne ze ook hun dierbaren overledene naar zijn laatste rustplaats hadden vergezeld. Het vreemde geval lokte veel nieuws gierigen. Er is aan den betrokken minister uit handelskringen gevraagd, wanneer ver wacht kan worden, dat de grenzen voor den uitvoer van aardappelen weer wor den opengesteld. De regeering wenscht eerst zich te overtuigen vau d© hoeveelheden aard appelen, welke nog in ons land aan wezig zijn. Daarbij komt, dat om het zeegevaar rekening gehouden moet wor den met den minderen invoer van meel en maïs, zoodat het voederen van aard appelen aan de dieren zeer stellig zal toenemen. In de eerste drie weken zullen zeker de grenzen gesloten blijven. Bij een inbraak, in den nacht van Donderdag op Vrijdag gepleegd in de particuliere bank van leening van den heer Cosman, Lindengracht te Amster dam, blijken o. a. gestolen te zijn niet minder dan 72 gouden heeren- en damesringen, bovendien 17 gouden rin gen, bestemd om te worden gesmolten, en 7 gouden, 49 zilveren en 54 ijzeren, koperen en nickelen heeren- en dames horloges. Thans staat vast dat de maximum kaasprijzen voor de Maand Maart de zelfde zullen zijn als welke voor Febru ari golden. De maximum boterprijzen voor Maart worden met het oog op lagere prijzen en meerdere opbrengsten, naar wij ver nemen, niet vastgesteld. jgDe Tweede Kamer heeft in hare zit ting vau Dinsdag z.h.s. aangenomen het wetsontwerp tot het aangaan van esn geldleening van 62 /3 millioen k 5 pet, ten laste van Ned. Indië. In den nacht van Zaterdag op Zon dag, omstreeks 1 uur, is te Glanerburg (gem. Lonneker) een fabrieksarbeider vermoord. Als vermoedelijke dader is gearresteerd en naar Almelo overge bracht de fabrieksarbeider B. Minne nijd is de oorzaak. Nadat het op den rijksweg GlanerburgEnschede reeds tot handtastelijkheden was gekomen, volgde B. den verslagen© in een zij weg en bracht hem met een mes een snede in den hals toe, waardoor de halsslagader werd doorgesneden. Dader zoowel als verslageue stonden ongun stig bekend. De vermoorde stond het vorige jaar voor de rechtbank te Almelo nog te recht wegens verwonding van den ra ra wachtmeester der marechaussee te Gla- nerbrug, dien hij een messteek in den rug toebracht. De minister van landbouw, nijver heid en handel, heeft goedgevonden te bepalen, dat de gesloten tijd voor het visschen met den vischzegen, bedoeld in art. 10, letter c, van het Binnen- visscherij reglement, in 1915 zal aan vangen op 15 Maart, in plaats van op 1 Maart. Uit Uden meldt men In het vluchtkamp heeft een vrij ernstige twist plaats gehad tusschen «enige personen, waarbij de politie streng moest optreden om de orde te handhaven. Uit Rotterdam meldt men aan de D. Ct.: Ter gerechtelijke schouwing is naar het ziekenhuis overgebracht het lijk van een meisje van zeven weken, J.R. genaamd. Het kind was uitbesteed van het bestuur der vereeniging „Onder linge Vrouwenbescherming" bij een bewoonster van de Korenaarstraat. Dr de Heer, die den dood van het, kind constateerde, achtte de mogelijkheid niet uitgesloten, dat het doorgewelda- dige verstikking om het leven is ge bracht. De wetsontwerpen omtrent de op roeping der lichting 1916 en de land storm, die reeds bij den Raad van State aanhangig zijn gemaakt, bedoe len niet alleen het vervroegd onder de wapenen roepen van de miliciens der lichting 1916, maar ook om aan het legerbestuur voor den landstorm de beschikking te kunnen geven over nog eenige andere reeds ontslagen lichtin gen der Landweer. De „Opr. Hrl. Ct. heeft een onder zoek ingesteld om te weten op welke lichtingen deze bepaling slaat. Daarbij is gebleken, dat daarmede vermoedelijk bedoeld worden de mili tielichtingen 18951896 en 1897, de lichtingen dus die in 1903, 1904 en 1905 bij de Landweer overgingen, en die 31 Juli 1910, 1911 en 1912 uit den militairen dienst werden ontslagen, omdat toen de Landstormwet nog niet bestond, welke thans dienstplicht voor schrijft tot 31 Juli van het jaar, waarin de dienstplichtige 40 jaar wordt. De eerste lichting, welke onder de Landstormwet gevallen is, is de Land weerlichting van 1906. Die ging in 1913 bij den Landstorm over en kan nu reeds opgeroepen worden. Daarvan is dan ook reeds enkele maanden terug het kader opgeroepen. De andere drie hierboven genoemde lichtingen kunnen eerst na aanneming der hierboven genoemde wetsontwerpen worden opgeroepen, hetgeen nog niet wil zeggen evenmin als dat met de landweerlichting van 1906 (de eerste landstormlichting) het geval is dat zij zullen worden opgeroepen. Verder zij nog opgemerkt, dat vol gens de bestaande Landstormwet de manschappen der militielichting 1895 of wel van de landweerlichting 1903, die dus 13 Juli 1910 gepasporteerd werden maar kunnen worden opgeroe pen tot 31 Juli a.s., omdat zij dit jaar 40 jaar worden. Iu de Noord-Brabantsche Meijerjj be ginnen door den enormen uitvoer de varkens zeer schaars te worden, en stij gen voortdurend in prijs. Het varkens- vleesch kost bij de verschillende slagers al 65 cent het pond. De agenten, die den boer afloopen bieden een gulden per kilo als de varkens boven de hon derd kilo wegen. Voor kleinere beesten wordt 45 cent en meer het pond ge boden. Allee is welkom, als het maar eeuigszins geschikt is om geslacht te wordeia. Als dat zoo nog enkele dagen blijft doorgaan, zal het varken hier gaan behooren tot de zeldzame dieren. Aan gerookt spek is bij de slagers haast zoo goed als niet meer aan te komen en wat er nog is, is schandelijk duur. Het gerookt spek en versch varkens- vleesch zijn ruim verdubbeld iu prijs sinds de mobilisatie en de werkman kan er niet meer aan denken spek te keopen voor zijn boterham of zijn mid- dagpot. (Opleiding; v»«r On«lcrwl!zer(es) HST TOEIj tot bovengenoemde School wordt afgenomen in I prilaangifte daarvoor tot 31 Baart. Voor flinke of behoeftige leerlingen zijn enkel beurzen beschikbaar. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne J. GRAS. Iufjders aan: Rheumathiek, jicht, podagra, spit in den rag, lendenpijn, rugpijn, verstuikingen, ischias, spierverrekkingen en stramheid. Wacht niet langer. GENEEST U MET DEN De heer Willem Smittenberg, scheepstimmerman te Westerbroek gemeente Hoogezand (Gron.) verklaarde ons Een half jaar lang heb ik aan een soort verlamming in mijn rug geleden. Vreeselyke pijnen stond ik uit, in rug en lendenen, steeds erger, totdat ik niet meer werken kon, ja zelfs tenslotte gaan noch staan kon. Van alles probeerde ik, helpen deed niets, en men zeide na ij dat het een verlamming was Toen ik zoo hulpeloos lag, raadde een vriend mij den Kloosterbalsem aan, welke ik liet koopen bij den drogist H. L. Wolters te Martenshoek. Driemaal daags werd ik met den Kloosterbalsem gewreven, waardoor ik een onbeschrijfelijke verlichting van pijn gevoelde en bemerken kon dat de Klooster balsem mij genezen zou. Vol hoop giug ik met den Kloosterbal sem voort en toen vijf potjes van dien wonderbaren balsem ge bruikt waren, was ik geheel genezen. Be k iiOO^TERBimEH is eveneens een be- pruefd middel tesen alle wonden, zweren, ontvel lingen, huiduitslag, dauwworm aambeien, winter handen en -voeten {jieneest vele huidziekten met goed gevolg- Prijs per pot van 50 gr. 75 ets., van 100 gr. Fl. 1.20, 250 gr. Fl. 2.50. Hoe grooter pot, hoe voordeeliger dus. Eischt rooden band met onze handteekening: L I. AKKER, Rotterdam. Verkrijgbaar bij alle dro gisten en de bekende verkoopers. muwnui De Directeur,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1915 | | pagina 5