Het Land van leusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Voorjaar- en Zomerseizoen 1915. Onze Prijzen zijn als altijd li Ruime keuze Belijd ents-Costumes. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. I¥o. 3446. Zaterdag 13 Haart TWEEDE BLAD. ii Groot Speciaalhuis voor HEEREN- en KINDERK.LEEDING, gemaakt en naar maat. ONZE COLLECTIE is GEHEEL COMPLEET en biedt U een overwel digende keuze in de verschillende Modellen. De kleine Natiën en de oorlog. Vraagt voor Kleeding naar Maat onze met uiterste zorg samengestelde Stalencollecties. VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. 1913. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 71/t ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. Dinsdagavond hield dr. Frans van Cauwelaert, de bekende Antwerpsche volksvertegenwoordiger, op uitnoodi- ging van den Rotterdamschen Kring een voordracht over „De kleine Natiën en de Oorlog." De voorzitter van den „Rotterdam schen Kring" leidde den spreker met een daukwoord voor zijn bereidwillig heid in. Van Cauwelaert wees echter, zijn rede aanvangend, allen dank af, omdat er alleen van dank sprake kan zijn jegens het Nederlandsche volk, met zijn menschlievendheid en zijn wel-, dadigheidszin. De huidige oorlog, zoo ging van Cauwelaert dan aanstonds met zijn stem vol klaren klank verder, is een oorlog, rijk aan ontnuchtering, verschrikkingen en ervaringen, rijk aan heilzame lessen. Het is een oorlog van bandelooze groot- machtspolitiek, die voortvloeit uit honger naar macht, hetzij gezocht in dran r naar economische uitbreiding. Nochtans wilde do spreker de verant woordelijke rollen niet aan de naties uitdeelen. Doch in zijn oog leed het geen twijfel, dat Servië en België slachtoffers van economischen machts honger zijn. Servië lag onder den economischen druk van Oostenrijk, zoo zelfs, dat de Duitsch© S. D A. P. verklarenkon.dat het aan Duitschlaud niet geoorloofd was Oostenrijk in zijn kring te steunen. Nochtans geeft Servië niet zoo een zuiver beeld van voedsel voor econo mischen honger als België. Belgie toch was niet alleen de koit- ste weg naar Frankrijk. Belgie moet als voedsel voor Duitschland's econo mische politiek dienen, omdat het ge legen is tegenover Duitschland's groot sten economischen vijand Engeland. Eerst moet, om Engeland te kunnen bedwingen, Belgie getroffen worden in bet hart. Duitschland moet zich reebt tegenover Engeland kunnen vastzetten, en daarom zal ook Nederland, zoo meen de van Cauwelaert, misschien langs langzameren en vreedzameren weg aan die streving van Duitschland onder worpen worden. Belgie is dan ook de inzet van den strijd, wijl slechts, na Frankrijk verslagen en Belgie geknecht te hebben, Engeland met succes en blijvend beheerscht kan worden. Deze economische machtshonger wordt verwekt door meerdere dogma's, o.a. dat er geen recht is dan zedelijke krachtdat de oorlog een noodzakelijk heilmiddel is bij klimmende ontwikke ling van een volk om de innerlijke gezondheid t« bewarendat Duitsch land geroepen is een zending te ver vullen en ten slotte, dat kleiu-Staten hebben uilgediend Maar wat is er dan noodig, opdat klein-Staten bestaansrecht bezitten Dat ze zichzelf kunnen beheerschen, dat ze arbeiden, dat ze scheppen, dat Z3 ster ven kunnen voor groote beginselen. Hebben de klein Staten niet de eeuwen door getoond op wetenschappelijk, staat kundig en economisch gebied bovenaan te staan, zoo goed als groote naties i Staan daar als getuigen niet in Neder-1 land onder meerdere helden Tromp en De Ruyter en in het arme Belgen- land Roeland, van Artevelde, Mem- ling, Van Eijk, Rubens en talloozen meer Neen, Europa is gebouwd door kleine volken en geen volk bestaat om te sterven. Zijn bestaansrecht toont zich ook in de rol die het in het verleden, thans en in de toekomst vervulde of zal vervullen. Tuns: staan Nederland en het Belgenlaud niet bovenaan op economisch gebied, op het gebied van wetenschap en kunst? Nemen Neder land en het land der Belgen geen voor rang in onder de beoefenaais van volks ontwikkeling j En blijkt niet uit de historie, dat België en Nederland op wetenschap pelijk en kunst-gebied hun schoonste triomfen behaalden in den tijd hunner vrijheid En werd de levendmakende scheppende kracht onzer vo'ken niet gedood in perioden van nationale ver drukking? Wie kan dan nog aan het bestaansrecht onzer volken, aan dat van kleine naties twijfelen? Doch bovendien zijn de kleine vol ken de pioniers onder de naties. Bel gië is een proefveld onder de volken op maatschappelijk gebied. Maar verder dienen de kleine naties om toenadering te brengen onder de grooterezij vormen de zachte druk- kingsvlakten tusschen de groote vol ken en België bovenal was in dit op zicht een centrum voor internationale onderhandelingen op meer dan hon derdvijftig congressen. Is het dan geen zegen, dat er met dit doel kleine vol ken bestaan, zooals het Belgenland en Holland Zonder materialistische voordeelen in uitzicht sneven de kleine volken thans en in 't verleden. mmë Thans is 't rechts-bewustzijn opge schrikt. En na dezen strijd zullen de groot- staten ook de behoefte weer voelen naar overeenkomsten in recht. Zij zul len dan inzien, dat 't noodig is, dat de kleine volken hechter staan dan ooit, Maar ook de kleine volken zullen hun positie, hun hooge roeping meer bewust zijn geworden. De kleine volken weten dan, dat ze in West-Europa de macht in handen hebben. Waarom zouden wij niet gaan ge armd? Waarom niet instemmen te zamen het nieuwe lied, dat na dezen krijg zal gezongen moeten worden Moge op den dag van België's be vrijding, aldus spr., de hand van Ne derland grijpen in de hand van Bel gië. Komt daarom, mannen van Neder land, zoo besloot Van Cauwelaert zijn rede, op den dag van België's overwin ning uwen dank inoogsten in onze steden en landbouwen, komt samen werken met uwe Belgische broederen. Toen de soldaat K., afkomstig uit Tilburg, te Nispen, des nachts aan de grens de wacht hield, werd hij plotse ling van achter overvallen. Hem werd het geweer ontrukt, en in een sloot gedrongen. Bij de poging om zijn vuurwapen weer te bemachtigen, bracht de aanvaller den vinger aan den trekker en een kogel trof de hand van landverdediger. die door den geweer loop in andere richting te dringen zich voor grooter onheil bevryd had. De ple ger van dezen lafhartigen aanslag wist, begunstigd door den pikdonkeren nacht, te ontvluchten. Nu wegens het heerschen van mond en klauwzeer de markten te Leiden niet gehouden worden, brengen de koop lieden hun vee naar stallen in de om geving van Leiden om het daar te ver handelen. Thans is in enkele dier stal len, toebehoorende aan den landbouwer Zwetsloot, bij den Maredijk, mond- en klauwzeer vastgesteld. Ongeveer 150 stuks vee, waaronder een groot aantal toebehoorende aan verschillende koop lieden, zal worden afgemaakt. TKLEPH. Mo. 19. Sf IS* Indien U op de hoogte wilt zjjn, wat de mode in Heeren- en Kinderkleeding brengt, bezichtigt dan MU onze Etalages- \n;nvsBitD Frans FRERKER Co. EXPOSITIE Heeren en Kinderkleeding m

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1915 | | pagina 5